STADSNIEUWS Vlissingen. STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes. f398 50 UIT DE PROVINCIE Overspannen zenuwen SLACHTOFFERS VAN LUCHTAANVAL TER AARDE BESTELD. Zooals reeds in het kort gemeld, zijn gistermiddag de drie andere burgers ter aarde besteld, die Vrijdagnacht met den heer M. J.J3tofkoper het slachtoffer van de bombardementen zijn geworden. Te half twee werd op de Noorderbegraaf plaats het stoffeljjk overschot van den 23- jarigen Jan Schroevers aan den schoot der aarde toevertrouwd. Behalve enkele ken nissen van de familie van den overledene gaf ook burgemeester Van Woelderen door zijn aanwezigheid blijk van medeleven met den zwaren slag die eenigen van zijn ge meentenaren hebben getroffen. Nadat de lijkkist in de groeve was neer gelaten, trad.ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. predikant, naar voren. In een korte toe spraak richtte hij enkele woorden van troost tot de familie en wees op de groote geva ren die ieder van ons bedreigen. Het lot dat Jan Schroevers heeft getroffen, had ook ieder ander kunnen overkomen. Doch „het zij dat wjj leven, hetzij dat wij sterven', wij zijn des Heeren". Spr. ging vervolgens voor in gebed en dankte namens de familie den aanwezigen voor de betoonde deelneming, inzonderheid burgemeester Van Woelderen. Een uur later stonden weer talrijke per- sonen rond de geopende groeve geschaard. Thans werden twee werklieden van den gemeentelijken reinigingsdienst, de heeren W. de Wijze en D. Filius ter aarde besteld. Beidèn weduwnaar zijnde, hadden zij zich tezamen in het huis van laatstgenoemde in de Marinestraat ter ruste begeven en vonden daar hun einde doordat het huis door een bom werd getroffen. Naast de familie en kennissen waren verschillende autoriteiten aanwezig om de ze mannen naar hun laatste rustplaats te geleiden. Wij merkten o.m. op burgemees ter Van Woelderen, den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris in de provincie Zeeland,' den heer Münzer, de wethouders Edelman, Rorije en Knoop, den directeur van gemeentewei-ken, den heer C. Ouwe hand, den opzichter van den gem. reini gingsdienst, den heer J. C. van Tatenhove, terwijl voorts het personeel van dezen dienst en een vertegenwoordiger van de afd. Vlissingen van den Ned. Chr. bond van personeel in publieken dienst aanwezig was. Eerst werd het stoffelijk overschot van den heer Filius in een familiegraf neerge laten. Namens de gemeente legde de bur gemeester hier een krans aan de groeve neer, waarna de aanwezigen door het strooien van bloemen den overledene de laatste eer bewezen. Vervolgens verzamelden allen zich rond de groeve van den heer De Wijze. Als eerste nam burgemeester Van Woel- - deren het woord. Wij staan thans opnieuw geschaard rond een geopende groeve op Vlissingens doodenakker, aldus spr. Gold het zooeven het bewijzen van de laatste eer aan den jeugdigen Schroevers, thans staan wij aan de groeven van twee getrou wen van den reinigingsdienst, die de ge meente jarenlang hebben gediend. De heer Filius was 21 jaar en de heer De Wijze 32 jaar bij dezen dienst werkzaam. Als goede kameraden brachten zij den nacht geza menlijk door, toen zij werden getroffen. Wij leven in een harden en zwaren tijd, zoo ver volgde spr. Er wordt van ons gevraagd zelfbeheersching en zooveel mogelijk geven aan het algemeen belang. Ieder heeft ge trouw op zijn post zijn werk gedaan. Groote deernis hebben wij met beide slachtoffers, die na een werkzaam leven nog zoo vele jaren van een welverdiende rust hadden kunnen genieten. Ook gaat het medeleven in hooge mate uit naar de nabestaanden. Beide getroffenen hebben ook meege werkt aan de handhaving van ons belang. De namen van de eerste slachtoffers die vielen in gemeentedienst zullen niet worden vergeten en in eere worden gehouden, zoo eindigde spr. Als symbool legde de burge meester ten slótte namens het gemeente bestuur ook een krans op dit graf, met de woorden „Onze getrouwen rusten zacht in vrede". Vervolgens legde de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, de heer Münzer, een krans. Hierna sprak ds. J. J. Hietkamp, Ned. Herv. predikant alhier. Opnieuw zijn slacht offers van den oorlog toegevoegd aan de lange rij van hen die reeds in de afgeloo- pen maanden zijn gevallen. De eenzaamheid had' hen naar elkaar toegebracht en juist tijdens dit samenzijn trof hen het noodlot. Menschenwoorden kunnen niet troosten. Troost is alleen te vinden bij God den Va der. Hij heeft deze verdwaasde wereld het allerhoogste gegeven wat gegeven kon worden, Zijn Zoon, opdat wij het eeuwige leven deelachtig zouden kunnen wórden. Deze mannen hebben dat ook in hun leven beleden. Dat zij een troost voor de kinde ren. Tot slot bad spr. het eerste deel van het „Onze Vader", terwijl hij, nadat bloe men in de groeve waren gestrooid, namens beide families allen, inzonderheid het col lege van B. en W. en den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris heeft dank ge bracht voor de laatste eer aan dé overlede nen bewezen. Onder de talrijke bloemstukken bevon den zich naast de reeds genoemde ook twee kransen van het personeel van den reini gingsdienst. Getijden. September. Hoogwater Laagwater. Dond.d. 26 9.30 22.20 3.1& 16.— Vrijdag 27 10.55 23.39 4.42 17.32 Zaterd. 28 12.12 0.47 6.07 18.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S Springtij. KIND ONDER AUTO GERAAKT EN OMGEKOMEN. Te Koudekerke a. d. Rijn is gistermid dag' een vierjarig knaapje van een vracht auto gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Het kind is overleden, DE IDENTITEITSBEWIJZEN. De letters S en T nemen in het adres boek ongeveer 19 pagina's in en de letters R en U te samen ruim. 10 pagina's. Als men dit als maatstaf neemt, dan is het niet te verwonderen, dat het gisteren heel wat drukker is geweest dan Dinsdag. Toen kwamen er 798 om een bewijs, gisteren was dit aantal 1207 of ruim 41 per groep per uur, want er moest tot kwart over vijf worden doorgewerkt. Het staat vast, dat er nog achterblijvers zullen zijn, maar, tot nu toe kómt het aan tal bezoekers toch wel overeen met de verwachtingen. In 9 dagen zijn nu 9803 bewijzen afgegeven of per dag gemiddeld 1089. Als men een poosje zit te luisteren, dan zou er een novelle vol te schrijven zijn over de verschillende types van menschen, die voor de tafel verschijnen en over hun op en aanmerkingen en wjjze van beantwoor ding van vragen. Wat moet men zeggen van een bezoekster, die als haar gevraagd wordt of haar naam Geertruida is, rustig „ja" zegt. Maar als de ambtenaar dien naam heeft opgeschreven opmerktJa maar ziet U ik heet toch eigenlijk Geertje. Het is trouwens meermalen moeilijk iemand aan het verstand te brengen, wat onder „volledige voornamen" wordt ver staan. Onredelijke menschen zijn er gelukkig niet veel, maar de man, die maar niet be grijpen wilde, dat men voor kinderen be neden 15 jaar geen bewijs kon afgeven en dit maar een kleinigheidje noemde, was toch wel onredelijk. Hij kende de bepaling toch, dat het gaat om personen van 15 jaar en ouder. Zou hij ook niet gekend hebben het spreekwoord „Vele kleintjes maken ééh groote". Als vele menschen met on- noodige kleinigheidjes kwamen, dan zou het werk heel wat meer tijd kosten en dit zou ook het publiek niet op prijs kunnen stellen. Er komen menschen, die met groote moeite het Molenwater hebben bereikt en voor wie deze gang dan ook een. zeer zware is, om maar niet te spreken van hen, die het plaatsen van een handteeke- ning een heele karwei vinden of het met een kruisje moeten doen, omdat zij de schrijfkunst nimmer machtig zijn gewor den. Er komen zoowel vrouwen en mannen met een heel ernstig of quasie deftig gezicht, er komen andere personen, die het leuk schijnen te vinden, onder wie de „bakvisch- jes" een voorname plaats innemen. Sommigen zijn blijkbaar wat korzelig, omdat zij hebben moeten wachten, anderen zijn ook bij dit werk wat zenuwachtig. Doch de voorkomende wijze, waarop de ambtenaren allen helpen, heeft bijna steeds een goede uitwerking. Vandaag verschenen voor de tafels zij, wier namen met V of 2 beginnen, morgen sluiten de W's de rij. Zatei'dag en Maandag..is er voor hen, die om een of andere reden nog niet ge weest zgn, gelegenheid zich van een bewijs te voorzien en kunnen ook zij nog komen, die nog moeten teekenen of hun pasfoto nog moeten brengen. Geslaagd. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Voorloopig Diploma als Scheepswerktuig- kundige de heer W. Schraver' te Zierikzee leerling van den cursus ter opleiding van Scheepswerktuigkundigen, verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in het kanaal door Walcheren was heden 60 gr. RIJWIELDIEFSTAL. De politie hield een zekeren H. v. B. aan verdacht van rijwieldiefstal; na opge maakt procesverbaal is hij op vrije voeten gesteld. ONVERBETERLIJK. Tijdens het luchtalarm van Maandag j.Z. zijn ook 5 personen verbaliseerd wegens het zich op straat bevinden en .thans is er weder een verbaliseerd, die na 10 uur op straat was. Nalatigen. De politie heeft enkele personen verba liseerd, die niet voldeden aan de verplich ting de in hun bezit zijnde vrachtauto's e.d. op te geven aan de Rijksverkeersin spectie. Rechtszaken GROOTE PARTIJ HAVER IN BESLAG GENOMEN. Bij een dezer dagen ingesteld onderzoek door controleurs' van de afdeeling alge- meene controle van den centralen crisis controledienst hij een der grootste trans portondernemingen te Amsterdam, werd op een der zolders een partij van ongeveer 12.000 k.g. haver aangetroffen. Daar het, in verband met de huidige bepalingen, uit gesloten is, dat een veehouder een derge lijk enkelvoudig voer, waarvan het ver voederen eveneens verboden is, in voor raad kan hebben, werd een verder onder zoek ingesteld. Hierbij kwam vast te staan, dat na het tijdstip, van het in wer king treden van het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1939 staatsblad 679 j, door diverse leveranciers tot en met heden to taal ongeveer 70.000 k.g. haver en onge veer 5500 k.g. ander veevoeder frauduleus werd afgeleverd. Wegens bet vervoederen van deze partij haver werd op afnemer verbaliseerd, ter wijl de nog aanwezige haver in beslag werd genomen. Het onderzoek wordt met' spoed voortgezet en naar het zich laat aanzien, zullen de vele verdachten in deze zaak zich straks niet alleen hebben te ver antwoorden voor deze frauduleuze leve ringen, doch ook wegens het misdrijf ge noemd in de Prijsopdrjjvings- en Hamster- wet van 1939, daar de prijzen in sommige gevallen, uitermate hoog waren. OPENBARE DRONKENSCHAP. Tegen H. F. W. te Kloetinge werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Op het politie-bureau werd hem voorts gelegenheid gegeven weer nuchter te worden.. P. DEN HOLLANDER Naar ons gisteren bericht werd is de heer -Pieter den Hollander, oud-hoofdagent van politie alhier, Maandag ten huize van zijn schoonzoon te Woerden overleden. Hoewel de heer Den Hollander den leef tijd van 78 jaar bereikte, komt dit overlij den toch onverwacht, en dit zeker voor zijn vele Goesche vrienden, die hem een paar weken geleden nog schijnbaar zoo gezond en fit door de Goesche straten zagen wan delen. Het is opmerkelijk, dat de heer Den ■Hollander juist bij zijn schoonzoon, waar hij steeds ^oo gaarne heen ging- en enkele malen per jaar een paar weken logeerde, ook zijn laatste levensdagen gesleten heeft. Ditmaal is hij er heen gereisd om er te sterven. Verder was de overledene een echte oude Goesenaar en een typische oud-politieman. Hü was gehecht aan Goes, kende alle Goe- senaars, en kon met veel smaak en verve over de „goeden ouden tijd" spreken. Wie hem zag stappen, alleen of in gezelschap van eenige oude vrienden, durfde zeker niet schatten, dat hij zoo dicht reeds de tachtig naderde. Zijn houding was nog recht, en militair, en aan zijn blik scheen niets te on.tgaan, als was hij nog steeds politieman in dienst, die er voor heeft te waken, dat alles geschiedt zooals het volgens wet en orde geschieden moet. Alleen in gezelschap ontbolsterde hij, dan wist hij altijd een grap te vinden, zag hij den vroolijken kant der dingen, en vertrok vaak een opgewekte lach zijn stramme politie-gezïcht. In de vele jaren, dat hij als dienstdoend of gepensionneerd politieman door de Goes- sche straten stapte, is de heer Den Hollan der een figuur geworden die bjj Goes be hoorde en zoo zal heel Goes hem allereerst missen. En de velen die hem nader kenden zullen hem niet vergeten en als een sym pathiek man blijven gedenken. MOTOR- EN MELKRIJDER. Voor de tweede maal In een week tijds is een motorrijder ditmaal een Holland- sche in botsing gekomen met een melk- verkoopef. Het ongeval gebeurde nu op den Kloetingschen weg, waar de melkver- kooper De Klerk met zijn melkkarretje aangereden werd door een militairen motor met duo-rijder. De laatste was alleen slacht offer van dit ongeval. Hjj werd over den grond geslingerd en bekwam een heen breuk. In het ziekenhuis Sfc Joanna werd hjj ter verpleging opgenomen. Motor en melkkarretje bekwamen lichte schade. De rijksveldwacht heeft het geval •in onderzoek. t Zuid-Noord-Beveland. Voorheen naar de Spaarbank. Thans naar de Midza-zaken. Nog de volle waarde voor Uw geld en' de zekerheid op een flin ke premie. Deze week weer eventjes j DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Hoe is het er nu mede? We kunnen ons voorstellén, dat onze lezers, en vooral de belanghebbende lezers, heden duizelig zullen worden van de tee- kens veranderende vooruitzichten ten op zichten van den luchtbeschermingsdienst.- Heden worden in de advertentiekolommen van ons blad n.l. „vrijwilligers" opgeroepen om tegen een geldelijke vergoeding .deze diensten waar te nemen. Dit zou dus, wat de „opbouwdienstleden"-leden betreft kunnen beteekenen: eerst wel, toen niet, daarop weer wel, en tenslotte toch niet. We informeerden bij het hoofd van den luchtbeschermingsdienst en vernamen, dat hij, bij gebrek aan definitieve beslissingen van hoogerhand, thans den dienst volgens de laatste, bepaalde gegevens zal inrichten. Mochten er eventueel geen militairen ko men, dan is men tenminste gereed. En ook als deze weer zouden vertrekken zal dan de dienst tenminste definitief met de bur gers geregeld zijn. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst schrijft ons daar bij o.a.: „Waar gestreefd wordt naar een kleine, goed geoefende kern, kunnen zij die voorloopig liever wenschen vrijgesteld te worden hiervan thans- profiteered Moet later een andere regeling worden getrof fen dan is het niet uitgesloten dat al de aangewezenen weer dienst moeten doen. Door deze regeling zal het mogelijk zjji^ de dames voorloopig geheel vrij "He stellen van diensten." Geen order te groot Geen order te klein Drukkerij Van de Velde BESTUREN VAN VEREENIGINGEN EN STICHTINGEN, OPGELET! Wij vestigen de aandacht nogmaals op de op 20 September jl.l verschenen ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, waarin wordt bepaald, dat binnen 20 dagen alle vereenigingen en stichtingen, die geen eco nomisch doel nastreven, binnen 20 dagen moeten worden opgegeven hij den bevoeg den procureur-generaal, fungeerend direc teur van politie (Zeeland ressorteert onder den procureur-generaal te Den Haag) onder economisch doel wordt verstaan: het streven naar het verkrijgen van in geld waardeerbare voordeelen. Alle vereenigin gen en stichtingen, die zulke geldelijke voordeelen dus niet nastreven, vallen onder de bepalingen der verordening. De besturen dier vereenigingen en stichtingen dienen van deze zaak goede nota te nemen. Zij zijn gehouden de aangifte te voldoen. Verzuim kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 1000, of met gevangenisstraf tot niet minder dan twee jaar. AFDEELING ZEELAND C.B.T.B. Het breed bestuur der afdeeling Zee land van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond vergaderde dezer'dagen. De voorzitter, de heer de Putter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna de volgende mededeelingen werden gedaan. Ontslagverordening arbeiders. De normen,, noodlg bij een nieuwe rege ling met een vaste kem van arbeids krachten in de bedrijven werden samenge steld na een bespreking met de andere organisaties in de provincie. Thans zal ge wacht moeten worden op de sanctie van de arbeidsinspectie. Teeltregeling tuinbouw 1941. Deze teeltregeling zal in hoofdtrekken wel gelijk zijn aan die voor het jaar 1940; een kleine uitbreiding van de teeltopper vlakte voor kleine tuinders zal wellicht mogelijk zijn uit de reserve's der plaat selijke commissies. Steunmaatregelen tuinbouw. Er zal steun worden gegeven voor de producten, die te weinig hebben opge bracht, ook vóór 10 Mei. De afkondiging en uitkeering van dezen steun kan binnen niet al te langen tijd worden tegemoet gezien. Vroege aardappelen. Uitbreiding der teelt van vroege aard appelen zal niet mogelijk blijken, al is hier nogmaals op aangedrongen vanwege de Tuinbouwcommissie. Dezelfde commissie acht het onbillijk, dat den tuinbouw waarschijnlijk in ver band met inkrimping van de uienteelt, nog iets zal moeten afstaan ten bate dier uientelers. Krooistelsel. Tusschentijds werd een onderzoek inge-, steld naar den aard en beteekenis van het krooistelsel, voorkomende in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Aan dit systeem komt een groote eco nomische functie toe, het is samengegroeid met de bedrijven. Het is een vooropleiding voor landarbeiders; ook de sociale ge volgen zijn gunstig. Voorts werden de navolgende punten be handeld. Organisatie in den tuinbouw. De Tuinbouwcommissie verzoekt mede werking aan een plan, dat bedoelt te ko men tot een provinciale samenwerking op technisch tuinbouwgebied. In den breede wordt deze zaak bespro ken, waarbij nog eens gestimuleerd wordt, dat de C.B.T.B. steeds heeft gepleit voor een technisch samengaan. Samen kan men de proeven nemen, de ziektebestrijding ter hand nemen, de prijs vorming bestudeeren, den afzet regelen en bevorderen door reclame enz. Dit dient te geschieden in een federa tieve samenwerking tusschen de verschil lende organisaties, die nier werkzaam zijn; dan kan er veel vrucht van verwacht wor den. Richtprijzen akkerbouw-producten. De publicatie van deze richtprijzen gaf aanleiding tot critiek, speciaal ten opzich te van de prijzen voor tarwe en groene erwten. Er is onvoldoende rekening gehouden met de stijging der productiekosten, die nog steeds doorgaat; de uitzaai zal hier door ongunstig worden beïnvloed. Nog maals dient met alle argumenten gepleit voor een verhooging; het is onverantwoor delijk met het oog op de voedselvoor ziening dezen prijs zoo te laten hierover zal weer gecorrespondeerd worden. Aardappelenregeling oogst 1939 en 1940. Allereerst wordt geklaagd over de mi sère met de regeling van 1939, tot op heden zijn er telers, die het geld van hun in April geleverde aardappelen nog niet ontvangen hebben. Met de oogst 1940 weet men blijkbaar niet wat men wil, althans tot op heden is nog geen definitieve regeling afgekomen. Onzerzijds is voorgesteld 5 ct. per k.g. voor de houdbare soorten per omstreeks 1 Maart. Op het oogenblik loopt de afzet goed; het In niet te groote hoeveelheden opslaan mag wel eenigszins gestimuleerd worden, Vlas-atzet, Aangedrongen wordt op een regeling, waarbij ongerepeld vlas, dat te velde met het zaad gebleekt is, zonder, heffing kan worden uitgevoerd. Veehouderij-aangelegenheden, Wat het vervoer betreft, is er een re geling op komst, die toestaat dat men feeds vóór 1 Februari over een gedeelte krachtvoer zal kunnen oeschikken. Het lijkt er op, dat er vee afgeslacht wordt uit het oogpunt van voedselvoor ziening, waartegen gewaarschuwd moet worden. Dit laatste geldt ook voor een Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoe- dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. eventueele gedwongen verkoop van rund vee, daar dan getornd wordt aan één der fundamenten van ons bestaan. In verband met de heerschende pest on der de varkens verdient het aanbeveling, de huisslachtingen direct algeheel vrij te geven. De kleine boeren. Dezerzijds werd een onderzoek ingesteld naar de moeilijkheden, waarvoor de klei ne boeren zijn komen te staan door in krimping van het pluimvee, den varkens- en den rundveestapel. De verzamelde gegevens zijn ter be schikking gesteld van de inmiddels ge vormde commissie uit de 3 C.L.O.'s, die op korten termijn deze moeilijkheden moet overzien en maatregelen beramen die tot verbetei"ing kunnen leiden. De voorstellen dezer commissie worden thans afgewacht, Walcheren AUTO MET ARBEIDERS OP DEN NIEUWEN VLISSINGSCHEN WEG VERONGELUKT. TWEE ZWAAR EN VIJF LICHT GEWONDEN. Vanmorgen te ongeveer kwart voor ze ven reed een vrachtauto, genummerd K 9112, met flinke snelheid over den Nieuwen Vlissingschen weg van Middel burg naar Vlissingen. De vrachtauto ver voerde ruim twintig werklieden, bijna allen in dienst van den Nationalen Wegenbouw te Apeldoorn, die op weg waren naar hun werk. Toen de vrachtauto den Lagenweg na derde, kwam juist een andere vrachtauto, achteruit dezen weg uitrijden. In dezen laatsten wagen, genummerd HZ 15374, en eveneens in dienst van den Nationalen We genbouw, was alleen de chauffeur gezeten. Het feit dat het nog duister1 was en het wegdek door den regen bovendien glad, zal mede wel oorzaak zijn geweest, dat de achteruitrijdende auto den van Middelburg komenden wagen 'aan de achterzijde raakte en naar den linkerkant van den weg duwde. De chauffeur van den aangereden auto raakte de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de wagen over de tram rails tegen een aldaar staande paal van het electrische tramnet botste. De paal werd zwaar beschadigd. Een geluk dat de paal de vaart van den wagen stuitte,- daar hij anders zeker in den watergang zoy zijn terechtgekomen. De botsing met de paal had echter voor de menschen die op den vrachtauto zaten ernstige gevolgén. De chauffeur en twee personen, die in de cabine zaten, kwamen er met den schrik af, doch de on geveer twintig werklieden die op de laad bak waren gezeten werden op straat ge slingerd. Het was een vreeselijk tooneel. In het halfduister lagen de arbeiders over en door elkaar op den weg verspreid. Velen waren bloedend verwond, een meegevoerde fiets Werd geheel vernield, trommeltjes en zakjes met brood en flesschen lagen her en der over den weg. De arbeiders, die er ongedeerd van af kwamen boden hun gewonde kameraden direct hulp, daarin bijgestaan door den heer J. Poppe, lid van de E.H.B.O. uit Middelburg. Ook dokter J. C. B. Simons was spoedig ter plaatse. Het bleek, dat zeven personen verwondingen hadden be komen, waarvan drie mannen zwaar, ge wond werden. Tot de gewonden behoort de Middelburger J. de Kubberde overigen zjjn afkomstig uit Apeldoorn. Levensge vaar, is er voor de ernstig gewonden niet aanwezig. De gewonden zgn per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg overge bracht. Het in de morgenuren drukke verkeer werd door den gemeenteveldwachter en een rijksveldwachter geregeld. Zij stelden ook een onderzoek in naar de schuldvraag. Een geluk is, dat de draden van het tramnet niet zijn gebroken, daar zulks zonder twij fel ernstige gevolgen zou hebben gehad. Het tramverkeer werd door het ongeluk in de èerste morgenuren gestagneerd. Te ongeveer 9 uur kon de tram, door het op de plaats van ongeluk naar beneden trek ken van den beugel, weer naar Middelburg doorrijden. Zuid-Beveland Benoeming. OUDELANDE. De gemeenteveldwachter van Oudelande en Baarland, de heer J. van Oudheusden wonende te Oudelande, is benoemd tot gemeenteveldwachter te Bor ger '.(Drente), GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. Dinsdag 24 L.K. 9.— 21.16 2.25 14.44 Woensd. 25 9.49 22. 8 3.09 15.39 Dond.d. 26 11.— 23.44 4.1P 16.55 Zondag 29 13.04' 25.33 7.10 19.40 Maand. 30 13.44 7.58 20.28 Zeeuwsch- V laanderen Ziekte onder de varkens. GROEDE. Alhier zijn onder de varkens ziekten uitgebroken. Nadat een drietal was gestorven, werd direct tot inenting overgegaan. Hierna zijn nog 45 ziekte-ge vallen aangegeven. Slechts drie varkens zijn nadien nog gestorven. POFFERTJESTIJD IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. AXEL. Omtrent dezen tijd worden in Zeeuwsch-Vlaanderen de laatste aardappe len van de landerijen en uit de tuintjes ge haald en dat vormt steeds een attractie voor de jeugd. Het droge loof wordt dan opgestapeld en daarna in brand gestoken. Vervolgens worden er een aantal aard appelen in 'geworpen, die men alzoo laat poffen. De gepofte aardappelen vormen daarna een geliefkoosde lekkernij voor de jeugd. De poffertjestijd, die tevens het af scheid van de aardappelperiode beteekent wordt nog steeds overal in eere gehouden op -het platteland in Zeeuwsch-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2