Provinciale leeuw sche Courant Middelburgsche, Vlissingsche» Goesche en Breskensche Courant Weer bommen ©p Vlissingen. Oplaag 12.400 exempl. 183ste JAARGANG NUMMER 223 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G, W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 et. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Walstraat werd zwaar gehavend. EÉN BURGER GEDOOD, TWEE ANDERE GEWOND. Nadat de Vlissingsche bevolking, voor zoover zij den nacht nog in de stad door brengt, weereenige rustige nachten had gehad, werd zij hedenmorgen tegen zeven uur opnieuw opgeschrikt door enkele zwa re slagén van vallende bommen. Onmiddel lijk daarop werd het signaal 7,luchtalarm" gegeven. Ditmaal bleken de bommen in het hartje van de stad te zijn neergekomen, n.l. in de Walstraat. De gevolgen waren weer ontzettend. Vele huizen werden zwaar be schadigd en onbewoonbaar gemaakt. Daar het meerendeel der huizen in deze straat uit winkels bestaat, heeft de Vlis singsche middenstand ter plaatse zwaar ge leden. Een van de bommen kwam terecht op de achterplaatsen van den schoenhandel „De Magneet" en den naastgelegen sigarenwin kel van den heer Huser. Tengevolge hier van werden de achtergevels ten deele ver nield terwijl van de aangrenzende woning op de zgn. „Erve van Bok" het geheele dak werd afgeslagen en verder de woning in een ruïne werd herschapen. Zoowel bo ven als beneden was dit huis bewoond. Won der boven wonder zijn allen ongedeerd ge bleven. Alleen had een meisje een lichte verwonding opgeloopen. Ook bevond de fa milie van den sigarenwinkelier Huser zich in haar woning. De vernieling die werd aan gericht was daar zoo groot, dat de men- schen onder het puin werden bedolven. Ge lukkig hebben ook zij geen letsel bekomen. Winterkleeding. Bij inlevering van oude kleeding ontvangt men een bon voor winterjas of -mantel. Oude kleeding wordt gratis uitgereikt. De secretaris-géneraal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt het volgen de bekend Iedere houder of houdster van een tex- tielkaart kan tegen inlevering van een heerencostuum, een wollen deken, een win termantel of een winterjas (dames-, hee- ren- of kinder-) bij een daarvoor ter plaat se aan te wijzen kleeding-comité onder overgave van bon A der textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de win kelier gerechtigd is een winterjas, winter mantel of de stof daarvoor bestemd, af to leveren, terwijl de winkelier bij deze leve ring, behalve het inleveringsbewijs, tevens de bon AA van de textielkaart in ontvangst moet nemen. De inlevering van de genoem de textielgoederen dient te geschieden vóór 13 October a.s. Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren ter beoordeeling van het kleeding-comité, hetwelk de eisch kan stellen, dat het kleedingstuk chemisch gereinigd is. Meerdere bedrijven zijn bereid gevonden deze bewerking tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren; Bovenbe doeld comité zal onverwijld worden be noemd door den leider van den plaatselrjken distributiedienst, eventueel in overleg met het gemeentebestuur. Van dit comité zullen één of meer textielhandelaren lid moeten zgn om deskundig advies te geven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedienst in overleg met den burgemeester een veree- niging, stichting of comité aanwijzen, wel ke voor dit werk het meest geschikt is. Wanneer de goederen by het kleeding- comité ter plaatse ingeleverd zgn, zal dit comité de beschikbare kleeding gratis uit reiken na 13 October a.s. aan dat deel der bevolking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleeding stuk ontvangt, moet daarvoor de bonnen A en AA van de textielkaart inleveren bij dit comité, terwijl de geheele regeling on der controle staat van den leider van den plaatselijken distributiedienst, die van het centraal distributiekantoor hierover nog nadere instructies heeft ontvangen. Rechtszaken. Zeekrijgsraad op non-actief Naar de Held. Crt. verneemt bestaat de mogeiykheid, dat de Zeekrggsraad geen verdere zaken meer zal behandelen, althans voorloopig op non-actief zal gaan. De zit ting van Vrijclag 20 dezer is voorloopig uit gesteld. Ook de Krijgsraden van de landmacht en het Hoog Militair Gerechtshof zouden voorloopig hun werkzaamheden hebben op- i geschort. Voorts viel o.m. een bom in de nabijheid van den ijzerhandel N.V. Althy. Door de wegspringende scherven en den luchtdruk werden in wijde omgeving alle ruiten ver nield, gaten in de muren geslagen en dak pannen weggevaagd. In geen enkele van deze huizen hebben zich ernstige ongeluk ken voorgedaan. Erger is het gesteld .met drie personen die zich op straat bevonden en bij den lucht aanval juist tusschen de Scherminkelstraat en de zg. „Erve van Bok" waren gekomen. Allen werden vrij ernstig gewond en naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De 46-jarige steenvoeger J. H. Zeventer is inmiddels aan de bekomen verwondingen overleden. De twee andere personen die gewond werden zgn de slager H. A. Imanse en de werkman R. Kloosterman. In de morgenuren was het geheele ge teisterde deel van de stad door een sterke politiemacht afgezet, zoodat het op- ruimingswerk een vlot verloop kon hebben., De gastoevoer gestoord. Tengevolge van den bominslag is ook een hoofdleiding van het gas beschadigd, waar door een groot gedeelte van Vlissingen van gas verstoken is geweest. Tegen het mid daguur was men met het herstelwerk zoo ver gevorderd, dat de gastoevoer kon wor den hersteld, zoodat het euvel vrg spoedig verholpen was. Uitbreiding van verboden gebied tusschen ld en 4 uur' Het heden verschenen verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende uitbreiding der ver- keersbeperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied als volgt moet luiden „Het is tot nader order aan hen die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de open lucht op te houden in de navolgende gebie den Op de Waddeneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlandsche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lijn, loopende van Den Helder langs het Noord- Hollandsch kanaal, en vervolgens over Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Sant poort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noord-Brabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 's-Hertogenhosch, vervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogen- bosch-Boxtel-Eindhoven-Valkenswaard tot aan de NederlandschBelgische grens, en vervolgens langs de NederlandschBelgi sche grens tot aan de zee". Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. ENGELSCH VLIEGTUIG BIJ LEIDSCHENDAM GEDAALD. Inzittenden reeds gearresteerd. De procureur-generaal bg het Gerechts hof te 's-Gravenbage deelde gisteren het volgende mede Op den 24sten September j.l., des och tends om zes uur, is onder de gemeente Leidschendam een vliegtuig van vermoe delijk Engelsche nationaliteit neergekomen. De bemanning, ongeveer vijf man, is voortvluchtig. Opsporing, aanhouding en voorgeleiding bij de dichtsbijzgnde Wehr- machts- of Polizeidienststelle wordt ver zocht. Voor de aanhouding wordt een be looning uitgeloofd van 500. Van bevoegde zijde werd hedenmorgen medegedeeld Door de activiteit van de Wassenaarsche politie is het gelukt in den loop van den avond van den 25sten Septem ber drie léden van de bemanning van het in den morgen van 24 September te Leid schendam. neergekomen vliegtuig gevangen te nemen. In den loop van den daaropvolgenden nacht wei-den te Voorschoten nog twee le den der bemanning gearresteerd. Allen zgn aan de Duitsche militaire autoriteiten over geleverd. •Waarschijnlijk zijn eenige der inzittende" /Tsjechen. Nieuw Noorsch bestuur ingesteld. EEN RADIOREDE VAN COMMISSARIS TERB0VEN. HET N00RSCHE KONINKLIJKE HUIS ZAL NIET MEER TERUGKEEREN. In een radiorede over de nieuwe poli tieke organisatie in Noorwegen heeft de Rijkscommissaris, Terboven, medegedeeld, dat staatsraden benoemd zgn, die met in gang van heden de leiding der Noorsche regeeringsaangelegenheden op zich geno men hebben. Deze staatsraden zijn voor 'handel, handngverheid, nijverheid en vissche- rg; Halvorsen Johannessen, voor scheepv. Irgens, kerk en school prof. Skanke, bin- nenlandsche zaken Hagelin, sociale zaken prof. Meidell, voorziening Ravner, politie Lie, justitie Rissnes, landbouw Onstad Fretheim, financiën Sandberg, volksvoor lichting en cultuur Lunde, lichamelijke op voeding Stand, openbare wei-ken Hustad. In zgn réde zeide Terboven, dat met de capitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeering Nygaardsvold naar Londen voor het Noor sche volk een volkomen nieuwe politieke toestand is ontstaan. Uit kringen der oude partijen had hem het verzoek be reikt, dat hg zou- toestemmen in onder handelingen over een politieke reorgani satie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbg kunnen uitgaan van het feit, dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, econo mische en geestelgk-e- afhankelgkheid van de Engelsche politiek hébben gebracht, terwijl de organisatie der „Nasjonal Sam- ling" van den aanvang af openlijk en eer lijk heeft gepleit voor een samengaan met' het Duitsche volk. Daarom moet aan deze organisatie ook de politieke leiding van het land worden opgedragen. Niettemin heeft hij in de door de oude partijen ge vraagde onderhandelingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bg voorbaat de mogelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiteriijken vorm zou krijgen, zoodat de verandering zich gemakkelijker zou kunnen voltrekken. De onderhandelingen met de oude par tgen moesten Dinsdag echter worden afge broken, omdat daarbij geprobeerd werd, den partijen door juridische manoeuvres beslissenden invloed op den Rgksraad te verschaffen- De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zgn aldus Terboven: 1. Het Koninklgke Huis heeft vooral, nu de twee-derden meerderheid van het Storting zelf het reeds heeft afgeschre ven geen politieke beteekenïs meer en zal niet naar Noorwegen terugkeeren. 2. Hetzelfde geldt voor de eveneens geëmigreerde regeering-Nygaardsvold. 3. Tengevolge hiervan is iedere actie in dpn zin of ten gunste van het Koninldgk Huis of van de gevluchte regeering na- tuurlgk verboden. 4. De werkzaamheden van den Be stuursraad zijn geëindigd. 5. Krachtens de bevoegdheid, die ik ont leen aan het decreet van den Fiihrer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de vol gende gecommitteerde staatsraden be noemd: (volgt de gemelde lgst). 6. De oude politieke party en zgn van daag ontbonden. Bgzonderheden worden nog bekend gemaakt. 7. Nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet ge duld. Tenslotte zeide de Rijkscommissaris „Als steeds ben ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kameraadschappe- lgk samen te werken .en met alle kracht mede te werken aan den herbouw van het Noorsche bedrgfsleven. Ik hen er ook van overtuigd, dat Noorwegen een groote toekomst wacht in de wordende' reorgani satie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zgn: Voor een toekomstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrgheid en zelfstandigheid in groote mate mogelijk maakt, bestaat nog slechts de weg over d© Nasjonal Samling. Het is thans een binnenlandsche aangelegenheid van het Noorsche volk, een beslissing te nemen." NIEUWE POSTZEGELS. Met alleen de waardeaanduiding. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland sche zaken betreffende de uitgifte van nieuwe postzegels, gepubliceerd in het he den verschenen verordeningenblad, is be paald, dat ter vervanging van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 cent en hooger nieuwe zegels zullen worden uitgegeven, waarop alleen de waar- de-aanduiding zal voorkomen. De directeur-generaal der posterijen,te legrafie en telefonie is belast met de uit voering van deze beschikking. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Bommen op Afrika. Een luchtopname tijdens een Italiaansche» aanval op een Engelsche wagencolonrie nabij Solium in Egypte (Foto Weltbild) Koning Christiaan van Denemarken zeventig jaar. Vandaag viert de koning van Dene marken Christiaan X zijn zeventigsten ver jaardag en Denemarken viert dit feest met zijn koning mede. Op ingetogen wgze wel iswaar, maar in de harten der Denen gloeit de dankbaarheid voor hetgeen deze popu laire vorst in de afgeloopen maanden ten behoeve van land en volk heeft gedaan. De dankbaarheid van de Denen zal niet tot uiting komen in uitbundig feestbetoon, maar de liefde van het volk voor dezen po pulairste aller Denen is indeze moeilijke tijden zoo mogelgk nog verdiept. En daar van zal op dezen feestdag van den vorst zeker het een en ander blijken. Voorschot op kostwinnersvergoeding voor het aanschaffen van brandstof. In verband met de kolendistributie-rege- ling is bepaald, dat men vóór 1 October 1940 20 van de hoeveelheid kolen, waar over men den vorigen winter heeft be schikt, kan inkoopen. In afwachting van een nader te ontwer pen regeling inzake de verstrekking van een brandstoffenbijslag in de komende wintermaanden, heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie aan de burgemeesters mede gedeeld, dat voor kostwinners bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen. Deze voorzieningen houden in, dat de verwanten van de dienstplichtigen, ook voor zoover deze bg den Opbouwdienst zijn geplaatst, te wier aanzien kostwinners vergoeding wordt toegekend en die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst waren, in de gelegenheid worden gesteld om 20 van hun kolenverbruik in den winter 1939/1940 in te slaan. Te dien einde kan aan de verwanten van de bovenbedoelde dienstplichtigen voor zoover deze als gezinshoofd worden aangemerkt, een voorschot op de kost winnersvergoeding worden verstrekt ten bedrage van 5.75. Dit bedrag beloopt on geveer het 1/5 gedeelte van het totaalbe drag, waarmede gedurende den winter 1939/1940, terzake van het gemis van brandstoffenbijslag, de kostwinnersvergoe ding is verhoogd. DE STRATEGISCHE BETEEKENÏS VAN DE 8-brit5ch bezit1 3fransch bezit 3-nederlandsch bezit J-amerikaansch(v.s) bezit ZUID CHINEESCHE ZEE - japansch bezit - chineesch bezit door japan bezet japansche invloeds sfeer britsche vlootsteunpunten fransche - - - - a amerikaansche (v.s.) - 4. japansch vlootsteunpunt britsche vitale belangen Bijgaande kaart geejt een goed overzicht van de strategische beteekenïs en de belangensferen der verschillende landen in het zuidelijk, deel van den Stillen Oceaan. De kwestie Indo-Cliima is op de kaart te volgenvooral nu Japan en Indo-China het eens zijn geworden. Japan krijgt in Indo-China faciliteiten voor leger en vlootde1 haven Haiphong is in persberichten dikwijls vernoemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1