Practische kleeding SIERADEN niet aan tijd gebonden MET DEN EERSTEN SCHOOLDAG vangt een nieuw leven aan KNIPPATRONEN Tweedeèlige japonnen en fantasiecos- tumes hebben een groote kans van slagen, omdat hun practische bruikbaarheid steeds weer op den voorgrond treedt. Met behulp van weinig stof kan men steeds weer af wisseling aanbrengen in den vorm van blouses, terwijl jumpers eenvoudige zoowel als gekleede uitvoeringen, nieuwe moge lijkheden bieden. De breitechniek heeft een hooge vlucht genomen, terwijl mooie, Deux pieces handhaven zich eveneens, ook al, omdat zij op kille zomerdagen den mantel kunnen vervangen. De modellen zijn hoogst eenvoudig, meestal met zes- baans fokje en bovendeel met knoopslui- ting in het midden en hoogsluitenden kraag. Smalle ceintuur om het middel. Fi guurnaden aan rug- en voorpanden bevor deren de goede snit. Een bescheiden garneering in den vorm van stiksels, nervures of relief gewerkte motieven voorkomt een te stemmig aanzien, soms ziet men er een smal piqué kraagje op dragen of een strik van organdie. De tails, die naar eigen smaak worden aange bracht en die een persoonlijke noot brengen Iets, dat nog niet iedere vrouw weet, is, dat er twee oorzaken kunnen zijn, waar door het haar heel spoedig nadat het ge- wasschen is, weer vet wordt. De te over vloedige vetuitscheiding van de huid, waar :n de haarwortels twee tot twee en een halve milimeter diep doordringen, berust op te sterke werking van de vetklieren. Hieraan kan de dagelijksche voeding de schuld dragen. In dat geval zal niet alleen de hoofdhuid er de nadeelen van onder vinden, doch ook de huid van het gelaat en van het geheele overige lichaam. De op lossing moet dan gezocht worden in matiger gebruik van vleesch, vet, vette sausen, als ook van allerlei soort zoetigheden, zooals pudding, koekjes, bonbons en chocolade. Is men er eerst maar eenmaal aan gewend al deze dingen te laten staan, dan zal men het gemis niet eens meer voelen, vooral niet als men de goede uitwerking van deze versoberde levenswijze bespeurt aan de gezonde hoofdhuid en den beteren groei van het haar. Natuurlijk moeten de van het diëet ge schrapte spijzen door andere worden ver vangen. Hiervoor komen behalve alle ver dere soorten groenten vooral sla, tomaten en komkommers in aanmerking. Ook ge droogde en gekookte vruchten zijn uitste kend om de plaats in te nemen van vleesch, vet en zoetigheid. In'de sla is het beste ci troensap in plaats van olie en azijn te ge bruiken. Van minstens evenveel belang als het diëet is echter de uitwendige verzorging van de hoofd- en gelaatshuid. Terwijl men een te droge huid des avonds met een goe de crème of met olijfolie moet inwrijven, mag men in het tegenovergestelde geval absoluut niets doen om de werking der vet klieren te bevorderen. In de eerste plaats moet ieder, die last heeft van gauw vet wordend haar, worden afgeraden het haar te vaak of te krachtig te borstelen. Ook mag het in geen geval meer dan eens in de tien dagen worden gewasschen. Het beste middel tegen vet haar en roosvorming is dagelijks poederen met het licht geparfumeerde Sulfoderm- poeder, dat men zonder dat het haar er kleverig door wordt, weer kan uitborste len. Bovendien 'is dit poeder uitstekend om ongemerkt af te komen van meeëters, puist jes en alle andere soorten onzuiverheden in de huid, omdat het ondanks zijn genees krachtige uitwerking geen hinderlijke lucht heeft en zooals alle huidpoeders in de kleur van de huid verkrijgbaar is. Heeft het haar neiging om gemakkelijk te breken, dan kan dit met een niet minder eenvoudig middel verholpen worden. Dit bestaat in het sap van een halve citroen, dat gezeefd wordt en vermengd met de dubbele hoeveelheid water of beter nog 20% spiritus. Met deze vloeistof vult men een vaporisateur en dan wordt het haar strengetje voor strengetje bestoven. Deze behandeling heeft bovendien nog het voor deel, dat het haar er zonder al te sterk borstelen zijn natuurlijken glans door be houdt. In de eerste plaats is het zeer practïsch om den binnenkant van het horlogezakje met dit leer te bekleeden, terwijl ook de zakken, waarin sleutels bewaard worden veel minder gauw slijten, wanneer men ze met oude handschoenen voert. Voor schoolgaande kinderen is een inkt lap van dit dunne en soepele leer zeer doelmatig. Men knipt er rondjes, of vier kante stukjes van en hecht deze in het midden, b.v. met een knoopje vast. Naait men reepjes handschoenenleer met overhandsche steken op elkander, dan kan dit dienst doen als étui voor schaar, haakrfaalden e.d. Ook in de huishouding bewijzen oude handschoenen goede diens ten bij het verrichten van werkjes, die de handen vuil doen worden. Het is dus zaak om oude handschoenen zuinig te bewaren, want ze bewijzen nog verschillende diensten. Een bedshawl voor herstellende zieken Voor deze bedshawl heeft men noodig 150 gr. zachtgekleurde wol, waarvoor ze ven punten geofferd worden (5 per 100 gram). Men breit een lange reep van 1.20 c.M. bij 50 c.M. breedte in den tricot steek, terwijl aan beide uiteinden manchetten DE VERZORGING VAN HET HAAR Vele moeders zien min of meer op tegen den eersten schooldag harer kinderen. Een geheel nieuw leven breekt aan voor de kleinen en hoe zullen zij hier op rea- geeren? Zullen zij de „pri mus" of „prima" der klasse worden of slechts met moeite en inspanning het onderwijs kunnen volgen? Iedere móe der zal zich ongetwijfeld reeds met dergelijke vragen bezig houden en vooral waar het haar oudste geldt, maakt zij zich onnoodige zorgen. Deze eerste schoolgang maakt tevens den band met het ouderlijk huis eenigszins los ser. De ouders verliezen iets van den stralenkrans, die hen in het kinderoog omgaf, om dat hun belangstelling op heel veel anders gericht zal zijn. De moeder is niet meer de eenige, die alles weet en de tijd is voorbij dat het zesjari ge kind heel verwonderd is, wanneer het op een van zijn ontelbare vragen ten ant woord krijgt: „Ik weet het niet". Vader is niet meer degeen, tot wie als tegen een berg wordt opgezien, omdat hij zooveel weet en kan en feitelijk tot dusver re als het hoogste gezag gold. In de school opent zich een nieuwe we reld, en deze is een schakel van een zeer lange keten, die „het leven" heet. Waarom zien vele moeders dan eenigs zins bezorgd haar kinderen dien eersten stap in het leven doen? Laten we eerlijk zijn: wij hebben in onze jeugd menigmaal ervaren, dat wij niet tot de eersten en besten der klas be hoorden en vele ouders verlangen van hun kinderen meer dan 'zij zelf konden pres- teeren. Deze verkeerde eerzucht doet de kinderen meer kwaad dan goed. Natuurlijk willen wij gaarne vlijtige kinderen hebben maar wij mogen nooit eischen, dat de be gaafdheid van vaders- of moederszijde, mo gelijk van beiden, voor honderd procent door de kinderen aan den dag gelegd wordt Slechts in zeer weinige gevallen zal men dit zelfs waarnemen. Kinderen zijn een product der ouders, hetgeen volstrekt niet wil zeggen, dat zij volkomen aan hen gelijk zijn, want de we tenschap heeft ons geleerd hoe het jonge leven ook beïnvloed wordt door vorige ge neraties. Vaak komt het voor, dat een ouder, die uitblinkt in een of ander vak ook gaarne ziet, dat de zoon of dochter hieromtrent een bijzondere kermis aan den dag zal leggen. Ieder vrij uurtje wordt benut om met het kind in dit vak te werken en de overigens middelmatige leerling zal bij de behandeling van nieuwe stof in de klasse een groote kennis aan den dag leggen. Waar hét andere vakken betreft, blijkt, dat "hij volstrekt niet uitblinkt, soms zelfs heeft de tijd hem ontbroken er voldoende aandacht aan te besteden. Het verstandigste is, dat ouders him kin deren niet onnoodig belasten en hen in alles mee laten gaan met het onderwijs, dat de klassegenooten ontvangen. Extra lesen van de zijde der ouders, ont nemen den kinderen hun vrijen tijd, die zij liever op andere wijze hadden doorge bracht. Andere kinderen weer blinken In z.g. wetenschappelijke vakken geenszins uit, doch zijn no. één waar het teekenen of zingen betreft, of handwerken. Deze kin deren hebben een onmiskenbaren aanleg voor deze vakken en worden geenszins door kortzichtige ouders op een terrein gedreven, dat hun absoluut niet ligt. Wie in het practische leven staat, weet, dat men het kind den tijd moet geven zyn gaven te leeren kennen en dat het geen arigstcomplexen moet krijgen, indien zijn rapport niet aan de hooggespannen ver wachtingen beantwoordt. We moeten steeds met alle omstandighe den rekening weten te houden en het ver schil tusschen niet kunnen en niet willen weten te onderscheiden. Ongemerkt zullen we ons op de hoogte houden van het doen en laten der kinde ren en er op letten of aan de opgegeven schooltaak inderdaad genoeg zorg besteed wordt. Dankbaar mogen we zijn, indien we mer ken, dat de kinderen gemakkelijk en vlug leeren, doch laten we nooit trachten het doorsneekind te kneden volgéns een voor oogen gesteld voorbeeld. Het eenige, dat wij de kinderen op den eersten stap in hun nieuwe leventje kun nen meegeven is zin voor orde en netheid en ook moeten we hen leeren hun gedach ten op een bepaald punt te concentreeren, d.w.z. niet van den hak op den tak te springen. INPAKKEN NIET NOODIG! Het net spaart materiaal. De noodzakelijkheid papier en verpak kingsmateriaal van alle soorten te sparen zal iedere huisvrouw doen medewerken om dit te bevorderen. Het meest practische is om bij het boodschappen doen een groo te tasch mede te nemen of voor bepaalde levensmiddelen een net te gebruiken, zoo als b.v. voor groenten, aardappelen enz. Zoo'n net is gemakkelijk in een handtasch mede te nemen en kan feitelijk voor alles dienst doen, ook voor het mee naar huis nemen van allerlei pakjes, want thuis la ten bezorgen is iets, dat we tegenwoordig slechts laten doen, indien we het gekochte inderdaad niet zelf mee kunnen nemen. Voor den winkelier is het steeds aange naam te hooren, dat de koopster hem tege moet komt met een vriendelijk: „Pakt u het maar niet in, het gaat in m'n tasch net"! Het spaart niet alleen verpakkings materiaal, doch tevens tijd, vooral indien er een rij klanten staat te wachten. OUDE HANDSCHOENEN GESCHIKT VOOR VERSCHILLENDE DOELEINDEN Glacé, wild- en zeemleeren handschoe nen, die afgedankt zijn, kunnen nog voor verschillende doeleinden gebruikt worden. Pyama, gemaakt van tweeërlei stof, b.v. bo vendeel gestreept en broek effen. Grappig model met rechte pas en sluiting met enkele knoopen. Opgestikte zak ken. Patronen voor meisjes van 1416 en 1618 jaar. Succespatroon A 351 Prijs 35 cent. Aardige pyama voor jonge meisj-s, gemaakt van effen zephir met wit borduursel, waar van het model herin nert aan de jakjes on zer Groot- en Over grootmoeders. Halflan ge mouwen en opgestikt zakje, eveneens met bor duursel afgewerkt. Patronen 1618 en 1820 jaar. Knippatronen van deze modellen zyn verkrijg baar tegen den aangege ven prijs bij „Het Prac- tisch Modeblad", Post bus, 36, Den Haag. Betaling steeds voor uit per giro (postreke ning 203203), per post wissel of in postzegels, mits deze een waarde hebben van l1/», 3 of 7l/2 ct. goud, rein en zuiver en wisselt van geel tot wynrood, een steen waartoe vooral de blonde vrouwen zich aangetrokken gevoe len. Althans tot de goudtopaas, welke zich zoowel voor ringen als hangers leent. De „rooktopaas" is roodbruin en als hét ware door een sluier omgeven. In de blauwe grot ten van Capri wordt de aquamarin gevon den, waarvan de overlevering verhaalt, dat de druppels van het zilverblauwe water in deze.steenen weerspiegeld worden. Men vindt er zoowel het diepe groen en blauw van de Middellandsche Zee in als het hel der blauw van een Italiaansche voorjaars lucht. Onschuld en zwaarmoedigheid wor den in volkomen schoonheid in de aquama rin vereenigd. Wie kent niet het barnsteen ;het goud der Oostzee?" Van matgeel tot diepbruin zijn de nuanceeringen van de ze harssoort, afkomstig uit het steenen tij<I- perk, waarvan niet alleen mooie sieraden, doch ook verschillende gebruiksvoorwer pen worden gemaakt. Zelfs het eenvoudige gewaad ondergaat een verandering, indien men er enkele sie raden op draagt, die evenwel in onderlin ge harmonie moeten zijn. Sieraden zijn niet aan tijd gebonden en daarom zullen wij er ook thans geen afstand van doen, want zij hooren nu eenmaal bij de echte vrouw! Voor de practische huisvrouw Verschillende kleine dingen vergemakke lijken het werk, men zou kunnen zeggen: „het is maar een weet." Indien men b.v. geen goedpassende kurk heeft om inmaak- flesschen mee af te sluiten, dan neemt men een reepje watten, liefst zig-zag watten, die men oprolt en in de halsopening stopt, daarna sluit men deze met cellophaan af. (Boven links.) Heeft men geen vruchten pers, dan neemt men een klein bankje of een keukenstoel, die men omgekeerd op een anderen plaatst en bindt om de vier pooten een servet, waarin men de fijn gedrukte of even opgekookte vruchten doet; de sap wordt in een kom opgehan gen. (Links onderaan.) Bij het vullen van vruchten in glazen legt men een ring van gummi over den rand van het glas om te voorkomen, dat er op den rand gemorst wordt. Om het springgen' der glazen te voorkomen plaatst men ze op een vochti- gen doek. Onderaan rechts ziet men glazen, die met stoom gesloten zijn, doordat aan den tuit van een ketel een slang bevestigd werd met plat uiteinde. worden gebreid in geribd patroon, waar voor men zooveel steken mindert, dat er totaal 50 op de naald staan. De mouwen worden gevormd door een gedeelte dicht te naaien tot onder het oksel, daarna breit men een langen band pl.m. 80 c.M. en 7 c.M. breed, die langs hethalsgedeelte wordt genaaid en verder gestrikt wordt. Het verdient aanbeveling deze shawl in den tricotsteek te breien, aangezien hij dan aanmerkelijk minder rekt, dan wanneer hy heen en weer recht wordtgebreid. Sieraden, dit woord is niet aan een mo derichting gebonden, het is tijdloos en zoo ver wij teruggaan in de geschiedenis, wa ren het meer of minder kostbare preciosa, die men de vrouwen vereerde. De Grieken legden een groote vooikeur aan den dag voor de agaat, die vele kleurige samenstel lingen te zien geeft. Bont gemarmerde steenen wisselen af met groen en rood of blauw en de grillige vormen zijn voor ver schillende uitleggingen vatbaar. Bij de Romeinen gold de agaat als de steen der liefde, hij bracht rijkdom en goede oogsten en thans bewonderen wij dezen gladden, ondoorzichtigen steen nog altijd, althans indien de bewerking de meesterhand ver raadt. Op speelsche wijze kan men de roodviolette amethyst aan den vinger heen en weer bewegen, waarbij men steeds weer genieten kan van de vele facetten, die op kunstige wijze geslepen zijn, Is het niet alsof deze zuivere steen het licht in warme kleuren wol ons ten dienste staan om een harmonisch geheel te vormen met het costume. Succespatroon A 350 Prijs 35 cent. A 350 Wat dit laatste betreft zijn de mogelijk heden schier onbegrensd en behalve effen gestreepte en geruite weefsels heeft de ervaring ons geleerd, dat ook wollen tricot- en jersey zoo buitengewoon practisch in het dragen is. Beide materialen leenen zich bijzonder voor koele zomerdagen'. Zij zijn licht, doch warm en wat zeker een groot voordeel genoemd mag worden kreuke len niet. Vlotte, sportieve modellen, die niet aan tijd gebonden zijn, hebben de meest kans' van slagen. Onze schets geeft een manteltje te zien, dat van geruite tri cot-stof gemaakt is en een effen gameering in de hoofdkleur langs den omtrek heeft. Een eenigzinds klokkend zesbaans rokje completeert dit sportieve en toch ook weer min of meer gekleede costume. A 351 zich opneemt en het weer veelvuldig weet uit te stralen? Vroeger sierde de amethyst de handen van vorsten, omdat hij het sym bool van heerschersmacht was. In harmonie en toch veelzijdig zijn de kleurschakeerin- gen, waarbij nu eens rood, dan weer paars domineeren. Als halfronde steen vat men de. amethyst veelal in platina om hem als lange, druifvormige hanger weer in vele facetten te slijpen. De topaas is als doorzichtig, vloeibaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 4