UIT DE PROVINCIE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Adresveraiideriagea. KEURING VAN DEKHENGSTEN. De vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te 's-Gravehhage zal op hier onder vermelde dagen en plaatsen keu ringen houden van tot dekking bestemde hengsten, welke in het stamboek der ver- eeniging zijn ingeschreven. Provincie Zeeland te Tholen op Woens dag 22 Januari; Zierikzee, Donderdag 23 Januari; Goes, Vrijdag 24 Januari; Mid delburg, Zaterdag 25 Januari; Hulsti Dinsdag 28 Januari; Axel, Woensdag 29 Januari; Oostburg, Donderdag 30 Januari; Oostburg, - Vrydag 31 Januari. Walcheren NALATIGEN. Zij, die van de brandstoffencommissie Walcheren, gezeteld Achter de Houttuinen te Middelburg, een oproep kregen om hun identiteitskaart te komen afhalen en dit nog niet deden, zullen goed doen dit thans per omgaande te doen. Zij zullen anders van' het verkrijgen van brandstof volgens formulier E verstoken blijven.. VERVROEGDE SUIKERBIETEN CAMPAGNE. VEERE. De suikerbietencampagne, die over veertien dagen had moeten aanvangen, is Dinsdag reeds geopend. De eerste la ding is aan de haven alhier aangevoerd. Bij navraag is ons gebleken, dat de oogst bevredigend is. Men zit evenwel met het probleem van scheepsruimte voor het ver voer naar de fabrieken. Te dien einde zijn twee premies gesteld voor degenen, die deze en de volgende week reeds leveren, teneinde ruimte te verkrijgen, wanneer alle landbouwers, tegelijk zouden leveren. Zij,die deze week met den aanvoer beginnen, ontvangen 2.50 per 1000 k.g. meer, ter- wijl degenen, die volgende week leveren f 1,50 per 1000 k.g, meer ontvangen, zulks ter compensatie van het verlies, dat de bieten in groei ondergaan, wanneer zy eerder gerooid worden. BETER VERDUISTEREN. VEERE. Het schijnt, dat iedereen in deze gemeente nog niet voldoende zorg draagt voor het verduisteren van zijn pand, althans van hoogerhand wijst men erop, dat, vooral in de wijk Zandijk en omgeving hiertegen nogal eens gezondigd wordt, weshalve gewaarschuwd wordt, dat, wanneer zulks nog voorkomt, men van militaire zijde krachtig zal optreden en wel zonder waarschuwing. Voorzichtigheid geboden. O. EN W. SOUBURG. Vaak komt het voor, dat in deze gemeente projectielen neerkomen en niet ontploffen. Indien men zulks constateert behoort men daarvan onmiddellijk kennis te geven ten gemeente huize, daar deze onontplofte projectielen voor de naaste omgeving, waar ze zijn terecht gekomen, gevaar opleveren. Het is gebleken, dat zulk een kennisgeving werd verzuimd, waarom hier nogmaals de aan dacht er op wordt gevestigd. WAT NIET MAG. ARNEMUIDEN. Hoewel het voldoende bekend geacht mag worden, dat een ieder thans weet dat alle personen die de Duit- sche nationaliteit niet bezitten of een spe ciale machtiging hebben, verboden is zich tusschen 22 en 4 uur in het openbaar bui tenshuis te bevinden, blykt het toch dat een ieder daaraan zich niet stoort. Dat dit gevolgen met zich mede brengt, zullen 4 personen uit deze gemeente ondervinden, die zich Zaterdagavond na 22 uur nog op straat bevonden en hiervoor proces-verbaal opliepen van de gemeentepolitie. Ook wat de verduistering betreft is alles nog niet in orde. Ook hiervoor moet beter gezorgd worden. Willen de betrokkenen er rekening mede houden dat nè. een proces verbaal toch nog goed verduisterd moet worden. Verstandigen zullen goed verduis teren en geen bekeuping oploopen. ZESTIG JAAR GETROUWD. ARNEMUIDEN. Heden, Woensdag, ho pen Marinus de Meulmeester en Neeltje de Nooijer den dag te herdenken dat zij voor 60 jaren in het huweljjk traden. DE BIETEN CAMPAGNE BEGONNEN. ARNEMUIDEN. Maandag werden de eerste suikerbieten op de kade weder aan gevoerd zoodat de bietencampagne weer ingeluid is. Collecte. RITTHEM. De collecte voor het reclas- seeringswerk bedroeg in deze gemeente 18.43. Zuid-Beveland Huldiging Lina Koster. WOLPHAARTSDIJK. Maandagmorgen had in de pastorie van de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn een huldiging plaats van onze oud-dorpsgenoote, mej. Lina Koster, in ver band met het feit, dat zij 39 jaar in huis- houdelijke betrekking was bij wijlen ds. A. de Visser, die van 1901 tot 1905 in deze ge meente stond, en te Apeldoorn zyn laatste levensjaren als emeritus doorbracht. Ds. De Visser overleed aldaar in Augustus van het vorig jaar en mevr. De VisserPlet over leed ruim een maand geleden. Hierdoor kwam een eind aan de dienstbetrekking van mej. Lina Koster, die zich nu weer in onze gemeente hoopt te vestigen. In de „Nieuwe Apeldoornsche Courant" lezen we over deze huldiging het volgende Hedenmorgen is, namens de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen, ten huize van ds. P. Visser, aan de Loolaan, aan mej. S. Koster, wegens 39-jarigen dienst als dienstbode by de familie De VisserPlet, een medaille en oorkonde uitgereikt. Het geen geschiedde door mevrouw A. M. Esse- linkSlavenburg, presidente van de afdee- ling Apeldoorn van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, die vergezeld was van de secretaresse mevr. L. KamphuisJoekes. De overhandiging had plaats in de z.g. „zaal" van de pastorie, binnen welker mu ren al meer plechtige gebeurtenissen zich in den loop der jaren hebben afgespeeld. Ds. Visser heeft hier de jubilaresse en de veie belangstellenden welkom geheeten en de getrouwe Stoffelina, die een menschen- leeftyd lang de familie De Visser haar krachten gewijd heeft, gehuldigd en geluk- gewenscht. Daarna gaf hij het woord aan mevrouw Esselink, die, namens de Vereeni ging van Huisvrouwen, haar gelukwenschen voegde bi) die van ds. Visser. Voor de plaatselijke afdeeling bood me vrouw Kamphuis juffrouw Koster bloemen aan. Gevonden voorwerpen. KRABBENDIJKE. Lijst van te Krab- bendyke gedurende den oorlogstoestand 1940 gevonden voorwerpen waaromtrent nadere inlichtingen zijn te hekomen hij de politie ter plaatse. 3 Radiotoestellen, 2 luidsprekers, 2 Vi olen met kast en foudraal, 1 gelijkrichter, 1 portefeuille, 1 bel voor tram of bus, I portemonnaie met ritssluiting, 1 groenen spaarpot (steenen ton), 1 houten klokje, bovenkant ovaal, 1 lorgnet in etui, waar op staat P. A. Snoep, Krabbendijke, 2 horloges, waarvan één remontoir en één cilinder, 1 gouden brocherosette, 3 arm banden, één van Amerikaansche geldstuk jes (zilver), één van schakels, elk van rosetjes, 1 autospiegel, I carbidlantaam, 1 blikken sigarenkistje met houtboren, 1 nikkel strijkijzer (electrisch)1 bank- hamer, 1 vetspuit, 1 boormachine (de fect), I waterputemmer, 1 laarzentrek ker, 1 Nortonpomp, 1 slagersmand, 2 teekendriehoeken, 1 witte linnen jas, 1 bonte schort (bruinrood), 1 paar kinder handschoenen (blauw wit), 2 blauwe ruiten dameswerkjassen, 1 kussensloop met mo nogram A. B., 1 coupon blauwe gebloemde stof, 1 coupon zwart-wit gebloemde stof, I bruine vossenbont, I zwart kinderzwem pak, 1 groen en een rooden sjaal, 1 witte badhanddoek, 1 paar witte wollen sokken, 1 paar lange kinderkousen (beige), 1 kussen groen met raad en blauwe stre pen, 1 paar damesschoenen blauw met rooden rand, 1 petroleumvergasser „Opti- mus", 1 rol drijfriem, 1 paar voetbalschoe nen, 1 tuinschaar, 1 braadpan, 2 blauwe kookpannen, 1 schuim-brandbluschappa- raat, 1 paar overschoenen, tafelgerei als lepels, vorken, messen, schuimspanen enz. enz., 1 kleerborstel, 3 groenen bakalieten drinkbekers, 1 stalen paardenborstel, 1 rechthoekige scheerspiegel 30 x 20, 1 ron de scheerspiegel met standaard, 1 grijs groene officiersmantel (buitenmodel), 1 schemerlamp, 1 grijze burgerregenjas, half sleets. GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. Dinsdag 24 L.K. 9.— 21.16 2.25 14.44 Woensd. 25 9.49 22. 8 3.09 15.39 Dond.d. 26 11.— 23.44 4.16 16.55 EEN KOLOSSALE UI. HOEDEKENSKERKE. Als bijzonderheid kan -worden gemeld, dat by den heer H. v. Oosten alhier, een ui is gegroeid met een gewicht van 8 ons en 2 gram. Volledig heidshalve voegen wjj hieraan toe, dat het soort: „Bola" was. DRUK WERK IN DEN LANDBOUW. HOEDEKENSKERKE. Op het oogen- blik zijn er vrijwel geen werkloozen, daar er nu volop werk te vinden is in den landbouw. Er is zelfs een ploeg jongens en meisjes dagelijks in de omliggende ge meenten bezig om aardappelen te rooien. Ook is men hier al op verscheidene plaat sen bezig bieten te rooien, om zoodoende een zekere hoeveelheid te kunnen leveren voor de zoogenaamde „eerste leverantie". Noord-Beveland „Rustoord". COLIJNSPLAAT. De heer J. Verlinde en echtgenoote te Veere zijn benoemd tot huisvader en moeder van „Rustoord", het tehuis voor ouden van dagen. Collecte. KAMPERLAND. De collecte ten bate van het Reclasseeringswerk heeft alhier opgebracht ruim 21. Het leveren der suikerbieten begonnen. KAMPERLAND. Maandag is men al hier begonnen met het leveren der suiker bieten. Dit brengt voor ons dorp weer een heele drukte mee. Daar het verkeer op de wegen den laatsten tjjd tot een mini mum beperkt was, is het nu den geheelen dag weer een gebolder der wagens die af en aan naar de havens rijden. Het doet vreemd aan dat men thans byna geen bieten op auto's ziet vervoeren. Hiermede is de traditie van eenige jaren terug weer in eere hersteld en worden de bieten weer met paard en wagen vervoerd. Ook voor onze havenarbeiders is hiermede weer het drukke seizoen aangebroken en is de werkloosheid op ons dorp weer geheel op geheven. Daar er de laatste weken ook veel aardappelen en stroo verscheept worden, heerscht er aan de haven weer een gezellige drukte, hetwelk merkbaar drukker is dan op andere jaren. Zeeuwsch- V laanderen DE RAAD VAN ZUIDZANDE VERGADERDE. ZUIDZANDE. Gisteren kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Afwezig de heer Luteyn-Leenbouts. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van Ged. Staten tot toetreding tot het borgstellingsfonds voor den middenstand. Gezien er tot heden in de gemeente geen middenstanders zyn, voor wie deze zaak van belang kan zijn, wordt het schrijven voor kennisgeving aan genomen. Kas en boeken zyn in het 2e kwartaal gecontroleerd, wat geen reden tot opmerking gaf. Een schrijven van den Bond van Leeraren en Onderwijzers in de lichamelijke opvoeding aangaande het al geheel invoeren van lichamelijke oefening op de scholen wordt eveneens voor kennis geving aangenomen. Bij schrijven van Ged. Staten is medegedeeld dat de posten der begrooting, die tot heden niet is goedge keurd voor het geheel van de vastgestelde bedragen kunnen worden benut. De voor zitter deelt echter mede, dat bij nader schrijven is medegedeeld, dat niet over de post van 1600 voor herstel van de school mag worden beschikt. Een wijziging op de verordening van den keuringsdienst van vee en vleesch, inhou dende dat cadavers op de bedrijven of ter piaatse waar de dieren zijn gestorven niet van de huid mogen worden ontdaan, wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het ontvangerschap. Van Ged. Staten is een verzoek ingeko men den Raad te hooren over het door denzelfden persoon bèkleeden van het ont vangerschap in de gemeenten Oostburg en Zuidzande. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar mits de ontvanger blijft wonen in Zuidzande. Personeele belasting op de biljarten. Van de gezamenlijke caféhouders is een verzoek ingekomen tot opheffing van de personeele belasting op de biljarten. De voorzitter deelt mede, dat het bedrag dat hiermede gemoeid is 175 bedraagt en dus geen bezwaar kan opleveren, doch uit principieel oogpunt zou hy de belasting liever gehandhaafd zien. Wethouder P. Lu- teyn zou liever een jaar wachten om een besluit te nemen, daar de inkomsten juist nu zoo moeilijk te overzien zijn. De heer Luteyn-Bouwens meent, dat het niet op heffen van de belasting zal leiden tot een Buiten gebruik stellen van het biljart in de kleine café's, en dat dan de inkomsten toch ook aanmerkelijk dalen. De heer Ver- buyt merkt op, dat de lasten wel zwaar zijn; doch ook op anderen drukken zware lasten. De heer Le Roy zeide, dat een café zonder biljart ook niet wenschelijk is. By stemming bleken 5 stemmen voor intrek ken der belasting te zyn uitgebracht. Weth. P. Luteyn wilde een jaar uitstellen, doch trekt dit voorstel in. Nieuwe gemeentearts. Aan J. F. Dikkenherg wordt in verband met zijn vertrek uit de gemeente op zijn verzoek ontslag verleend als gemeentearts en voor de armenpraktijk, zulks met in gang van 1 October a.s. In verband hier mede wordt de heer J. T. Buma, opvolger van den heer J. F. Dikkenberg met alge- meene stemmen benoemd tot gemeente arts en voor de armenpraktijk. Echter wordt het salaris der armenprak tijk 400 en als gemeentearts 100, wat vroeger juist omgekeerd was. De voorzit ter meent echter dat dit juister is in ver band met de daaraan verbonden werk zaamheden. In de pensioengrondslagen is een wijziging gebracht in verband met salariswyziging van mej. J. van Male, on derwijzeres aan de O.L. school. De gemeente-rekening wordt den Raad aangeboden. De rekening over 1939 sluit met een bedrag van 3900, vorig jaar 1619 in den gewonen dienst, terwijl de kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van 540. De voorzitter zegt zeer te vreden te zijn over den huidigen stand van zaken. Ongelukkige val. AXEL. Het ongeveer 10-jarige dochter tje van den heer M.- alhier kwam bij het spelen zoodanig te vallen, dat zij haar arm brak. Het meisje moest ter verple ging in het ziekenhuis worden opgenomen, waaruit zij, nadat de arm gezet was, thans weer is ontslagen. Begin November herfstvacantie voor de scholen. De waarnemend Secretaris-Generaal van het Departement van Onderwijs acht het noodzakelijk, dat de herfstvacanties niet worden gehouden in September of Oc tober, maar bijv. in de eerste dagen van November. Hierdoor zal een besparing van brand stoffen worden verkregen. Mocht a.s. win ter door een tijdelijk tekort aan brand stoffen het onderwijs eenigen tijd moet worden stopgezet, dan zullen de leerlin gen door het treffen van bovengenoemden maatregel minder schade ondervinden. Het bovenstaande geldt voor alle open bare en bijzondere scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs en voor alle rijkskweekscholen en bijzondere kweek scholen. Het „Vaderland" deelt mee, dat men in verband met de zuinigheid, die by het brandstoffenverbruik geboden is, overweegt de herfstvacantie te doen vervallen en de winter- of Kerstvacantie uit te breiden. Een besluit hierover is echter nog niet genomen. ZONDAGSARBEID. Naar aanleiding van het feit dat de werklieden die op het vliegveld te Leeuwarden werkzaam zijn ook Zondags- arbeid moeten verrichten en er onder hen zyn, die daartegen principieele bezwaren hebben, heeft de classis. Dokkum der Geref. Kerken zich gewend tot deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid, opdat die terzake contact zou den zoeken met de Duitsche overheid. Blijkens een by deze classis ingekomen schryven van prof. dr. H. H. Kuyper kan de Duitsche overheid in het algemeen de toestemming niet geven voor de Chr. ar beiders om op Zondag weg te blijven. De beoordeeling of op Zondag wel of niet gewerkt kan worden door de Chr. arbei ders laat de Duitsche overheid over aan den plaatselijke!, commandant van het vliegveld. Bij hem moeten zij, die princi pieele bezwaren tegen Zondagsarbeid heb ben zich melden en daarbij een bewijs overleggen dat zij leden van de Geref. kerk zijn in hun woonplaats voor zoover zij tot deze kerken behooren. Met dit schriftelijk bewijs moet men zich vervoe gen bij den plaatselyken commandant en hem mondeling de bezwaren om op Zon dag te werken mededeelen. De Duit sche beslissing moet dan nader worden af gewacht. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. Uit Londen meldt het D.N.B. Officieel werd medegedeeld, dat de Engelsche duik boot, „Thames" over trjd is en als ver loren moet worden beschouwd. Zitting van 84 September 1940. De stroom van verduisteringszaken en diefstallen, welke zich tijdens den oorlog of in den na-oorlogschen tijd hebben afge speeld, houdt nog steeds aan. Diefstal, verduistering of heling van goederen door menschen, op wie in normalen tijd niets aan te merken viel en die nog nooit met de politie in aanraking waren geweest, is aan de orde van den dag. In de wan orde door den oorlogstoestand geschapen, hebben velen zich laten verleiden, zich voorwerpen toe te eigenen. In sommige gevallen is duidelijk van opzet sprake en past het woord plundering, doch dikwijls komt het voor dat uitsluitend onwetend heid en de abnormale tijd aan het ge pleegde debet zyn. Het is voor den rech ter dan ook zeer moeilijk in den tegen- woordigen, weer eenigszins geregelden tijd, de juiste maatstaven aan te leggen voor misdrijven, die zich in de chaotische da gen, die achter ons liggen, afspeelden. Al deze strafzaken lijken op elkaar en ze behoeven langzamerhand niet meer afzonderlijk beschreven te worden. De lach en de traan volgen elkaar in de rechtszaal regelmatig op. De schamel- gekleede, hypernerveuze man die nu op het podium staat heeft zeker niets lach wekkends. Integendeel! Hij gebaart hevig en spreidt in wanhoop zijn armen. Hij heeft, blijkens de dagvaarding iemand be- leedigt zonder dat daartoe de minste aanleiding bestond; maar hij was volkomen over zijn toeren heen. Ook nu laat hij zich weer gaan en jammert over zijn toestand. De geldboete kan hij onmogelijk betalen en in wanhoop strompelt hij de zaal uit. Een chauffeur, die twee fietsen had meegenomen, zegt niet te weten, wat hij deed, tóen hij den diefstal pleegde. Hij was door den oorlog heelemaal overstuur, had met de politie nooit iets te doen gehad en stond gunstig bekend. De officier vindt het een akelig geval, doch meent met het oog op de zware straffen, die tot nu toe geëischt zijn, een gevangenisstraf van 2 maanden te moeten vragen. De politie rechter is iets milder doch de man loopt diepgetroffen het podium af. Het zwempak. De glim- en gewone lach doen hun in trede met het geval van het gestolen zwempak. Het is ter zitting aanwezig, in een bruin papiertje gepakt. Het had, aan een lijntje opgehangen, de zitting iets fleurigs kunnen geven. Het zoontje van den man, die van de verduistering verdacht wordt, heeft het zwempak gevonden. Ver schillende goederen, die de man gevon den had, waren bij de politie ingeleverd, maar het zwempak was tusschen andere kleeren geraakt. Het 'zwempak wordt dan van zijn om hulsel ontdaan en de rechter bekijkt het van alle kanten. Het is een doodgewoon, zwart, katoenen badpak. De officier eischt vrijspraak, waarmee de politierechter ac- coord gaat. Het zwempak blijft eenzaam achter en de verdachte is zichtbaar blij dat hij van het vod verder geen nadeelen ondervindt. De sprokkelaar. Een jongeman uit Zeeuwsch-Vlaanderen was aan het „houtsprokkelen" geweest, vertelt hij. Nu zal de lezer onmiddellijk teruggaan naar den tijd van de kinder boeken met gekleurde plaatjes, waarop oude vrouwtjes kleine takjes bijeengaar- den. „Houtsprokkelen" stond er dan onder. Deze jongeling had echter bij laag wa ter aan de scheldestranden een scheeps luik „gesprokkeld" en het later als brug getje over een sloot achter zijn huis gebezigd. P.: „Zoo, noem je dat sprokkelen? Je had het luik by den strandvonder in moeten leveren." V.: Die wist ik niet te vinden." P.: „Geen excuus. Bovendien ben je drie jaar geleden al eens wegens verduistering tot 14 dagen veroordeeld. Herinner je je dat nog?" V.: „Vaag." P.: „Vaag? Dan heeft het blijkbaar niet genoeg indruk op je gemaakt. Je bent veroordeeld tot drie weken gevangenis straf. Je hebt veertien dagen tijd om in hooger beroep te gaan, maar je kunt ook nu zeggen of je met de straf accoord gaat. Begrepen?" Hij heeft het niet begrepen en de rechter legt het hem nog eens uit. Dan roept hjj verheugd uit: „Nee, nee, da's in orde hoor" en hij stapt met een gelukzaligen glimlach het podium af, al^bf hem zoojuist medegedeeld was dat de „honderdduizend" op hem was gevallen. Die kwaje vrouwen. Een leuke visscher van een zestig jaar ongeveer, staat terecht wegens mishande ling van zijn vrouw. Hij ziet er glunder uit en de zilte zeewind heeft zyn neus een roode kleur gegeven. P.: „Je bent twintig jaar getrouwd, lie? Maar veel ruzie, gehad, is 't niet?" V.: „Ja, da' ga best, edelachtbare". P.: O! Maar vrouwen slaan mag niet, zelfs je eigen vrouw niet." V.; „Nee da' zien ik". Maar ze heb mijn eerst genepen en toen heb ik ze wat teruggeduwd." P.: „De verklaringen luidden wel iets anders. Je dochter was er toch ook bij V.: „Ja, ja, die hèb ook nog meegesla- gen." P.: Gezellig! En hoe is 't nu thuis? Niet leuk zeker?" V.: O, da' ga goed, hoor!" P.: „Nou des te beter dan. Maar hou in 't vervolg je handen thuis. Begrepen?" V.: „Jawel, edelachtbare, maar onder de vrouwe hè' j' ok kwaje." De politierechter en de heele zaal schud den en er is niemand die deze waarheid als een koe tracht te bestrijden. Het visschertje krijgt een geldboete en op zijn glundere snuit ligt een berustende glimlach als hy weggaat. De verontwaardigde. „Zoo'n kwaje" volgt hem op. Ze is echter lang zoo kwaad niet. Ze is werk ster, maar ziet er als een dame uit en spreekt keurig. Deze werkster had op een morgen staan werken in een straatje, waar een politieagent bezig was personen te bekeuren, die het straatje van den verkeerden kant inreden. Er werd druk [n verband met den stroom van adresveranderingen, die dagelijks binnenkomt, verzoeken wij be leefd zoo vroeg mogelijk e.v. wijzigingen door te geven. Op gaven na elf uur ontvangen, kunnen in den regel eerst den volgenden dag in behandeling worden genomen. DE ADMINISTRATIE. gebruik van gemaakt en de een na de ander werd op de bon geslingerd. Toen kwam een dame langs gefiet ook van den verkeerden kant, maar ze werd niet bekeurd, en de daarop volgende jongen wel. Hierdoor was het gevoel voor recht vaardigheid der werkster ontwaakt en ze had tegen den agent gezegd: „U bent niet eerlijk. Die mevrouw laat U doorrijden en die jongen bekeurt U." Ze had overigens geen scheldwoorden gebruikt en begrijpt niet, dat ze hier nu wegens beleediging te recht staat. De officier beduidt haar dan, dat ze door haar woorden „een ambtenaar in functie" heeft beleedigd. De agent had bovendien de fietsende dame voorbij laten gaan, omdat hij haar kende en haar later thuis heeft bekeurd. Het vak brengt mee dat agenten veel menschen, dus ook veel dames, kennen. De juffrouw wordt tenslotte tot 15 veroordeeld. Limonade gezonder dan bier'. Hij is kennelijk „een man van de we reld" zooals hij daar zit tusschen de ruwe werklieden, visschers en anderen. Hij stapt nu fier naar de tafel en maakt zelfs een lichte buiging. 't Is een meneer uit Sas van Gent en hij staat voor twee feiten terecht. In de eerste plaats had hij op een dag iemand willen spreken en had, daar er geen bel was aan het huis, op een ruitje getikt. Hij had succes gehad. Het ruitje was bezweken en dientengevolge bad zijn getik een meer onverwachte, dan aangename, uit werking. Verder had hij iemand beleedigd. „Rotzak" had hij gezegd, en daar aange sprokene noch een voornaam, noch een achternaam had, die daar iets op leek, had hij daarin een beleediging gevonden. Uit de stukken blijkt, dat verd. dronken was geweest en bij de marechaussee zijn roes had uitgeslapen. De man zegt echter, dat de beleedigde dronken was en iederen dag dronken is. Naarmate het gesprek zich tusschen den rechter en hem ontwikkelt, wordt van steeds meer personen uit Saa van Gent de doopceel gelicht. De man sleept er steeds nieuwe personen bij, die totaal niets met zijn geval uitstaande heb ben en insinueert dat het een lust is. De politierechter wordt bij iederen nieu weling boozer en legt hem ten slotte het zwygen op. P.: „Uw houding is meer dan misselijk". Het eenige wat U weet is .over anderen in- sinueeren. Wat is uw beroep?" V.„Limonadeagent". P.: „Nou man, weet je wat; zoekt het wat meer brj de limonade en wat minder by het bier." Verdachte heeft het dan nog over een „combine" van een caféhoudster en weer iemand anders. De politierechter veroor deelt hem tot 2 briefjes van 25, desge- wenscht per giro te betalen, en als de be leedigde onschuld zelve wandelt „meneer" weg. RIJKSVELDWACHT VERLAAT LIMBURG. Daar uitsluitend marechaussee. De dislocatie der marechaussee en ryks- veldwacht, aan welker voorbereiding reeds vele jaren is gewerkt, zal zeer binnenkort haar beslag krijgen, aldus de Limb. Koerier. Drie vijfde gedeelte van het land, in hoofd zaak de grensstreken, zal dan voor wat de rijkspolitie betreft uitsluitend worden be- surveilleerd door de marechaussee. Tot het gedeelte van het land, waar uit sluitend de marechaussee als rijkspolitie dienst zal doen, behoort de geheele provincie Limburg, zoodat de daar gestationneerde rijksveldwachters binnenkort naar elders zullen worden overgeplaatst. In het overige gedeelte van het land wordt de rijkspolitiedienst dan uitsluitend uitge oefend door de rijksveldwacht. De aldaar gelegerde marechaussee worden uit dat ge deelte teruggetrokken en de vrij komende kazernes door personeel der rijksveldwacht betrokken. DOODELIJK ONGEVAL OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG. Gisteren in den namiddag is op den on- bewaakten spooroverweg bij Delft de 79- jarige F. uit Delft door een uit de rich ting Den Haag komenden trein gegrepen. Hij was op slag dood. Burgerlijke Stand WESTKAPELLE. Van 1521 September. GeborenDommis, z. v. Adriaan Jan Huibregtse en Jakomina Peene. GOES. Geboren: Maria Johanna Rosalia, d. v. Franciscus Josephus Joossens en Adriana Pieternella Jacoba de Reeper; Jan, Cor nells, z. v. Matheus Fokke en Kornelia Elisabeth Rooze; Catharina, d. v. Cornells Castel en Jannetje Filius te Vlissingen. Getrouwd; Renier Johannes Franciscus Valk 34 j., j.m. te Tilburg en Jacoba Cornelia Mathilda Foudraine S3 j. j.d.; Abraham Foudraine, 25 j. j. m. en Julia Cecilia Casteleyn 23 j. j.d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3