STADSNIEUWS STADSNIEUWS Vlissinsen. STADSNIEUWS Goes. De grafzerken in de Nleuwe- en Koorkerk. De gemeente-archivaris van Middelburg schrijft ons Bij de werkzaamheden, die ondernomen zijn om de beide Abdijkerken voor verder verval te bewaren, zijn een groot aantal grafzerken voor den dag gekomen, waar van het bestaan ten deele onbekend was. In de Nieuwe Kerk waren zij grootendeels onder de banken verborgen, doch bleken meestal op hun oorspronkelijke plaats bo ven de grafkelders te liggen in de Koor kerk waren zij klaarblijkelijk bij de restau ratie in den aanvang dezer eeuw keurig in vier groepen, ieder van ongeveer 20 zerken, bijeengevoegd, los van hun oorspronkelijke bestemming. Nu de kerkbanken zijn ver dwenen, in de Nieuwe Kerk door den brand, in de minder gehavende Koorkerk door verwijdering in verband met bovengenoem de maatregelen, was er gelegenheid deze grafzerken nader te bestudeeren. Voor beide kerken is door de zorgen on zer voorgangers een lijst der grafzerken opgemaakt, die aan den eenen kant er vele vermeldt, die thans niet meer aanwezig zijn, doch aan den anderen kant geenszins op volledigheid mogen bogen. Die van de Nieuwe Kerk, ten getale van 22, werden eerst vermeld in de bekende Zelandia Illustrata deel I, en overgenomen en aan gevuld door mr. P. C. Bloys van Treslong Prins in diens in 1919 verschenen werk Geneologische en heraldische merkwaardig heden in en uit de kerken der provincie Zeeland. Zij hadden reeds veel geleden, doch door de jongste ramp is hun toestand nog verergerd. Aangetroffen werden o.a. nog de door mr. Prins genoemde grafzerken der familie Honingh, Johan de Knuyt, de Radermachers, die tot de aanzienlijkste families in ons gewest hebben behoord, van Adriaen de Ruer, onze eerste stadstimmer man en ontwerper van den Veerschen stad huistoren, die in 1603 overleed, en enkele andere daarnaast vond ik nog een 25-ta'l andere, waaronder van Lucas Schorer van Aden (15 Oct. 1651), den burgemeester Olaert Tsoggaerts (1594), den „curator reipublical" Jacob Campe uit Veere (1625), en een aantal kooplieden uit de Zuidelijke Nederlanden, die omstreeks 1600 hier zijn overleden. Daar door de noodlottige gebeur tenissen van Mei de doop-, trouw- en be- graafboeken van verschillende Zeeuwsche steden verloren zijn gegaan, hebben gege vens als deze dan ook grootere waarde gekregen. De opschriften der zerken wor den dan ook nauwkeurig opgenomen en wellicht eens gepubliceerd. Hier kon met een vermelding in het algemeen worden volstaan. De lijst van de grafzerken in de Koor kerk, die oorspronkelijk in de Bijdragen tot de Oudheidkunde en Geschiedenis inzonder heid van Zeeuwsch Vlaanderen dl. IV is verschenen en bij mr. Prins is herdrukt, telt niet minder dan 127 opschriften van „sepulturen". In drie der bovengenoemde groepen de vierde is nog niet voor on derzoek toegankelijk, wijl nog grootendeels onder het puin bedolven waren ongeveer 60 zerken opgesteld, waarvan een aantal volkomen onleesbaar zijn daarbij vond ik een tiental, die niet in deze lijst voorkwa men. Zq dateeren uit de jaren 15351679. Van de reeds gepubliceerde verdient vooral vermelding de zerk der familie ten Haeff (vlak vóór de grafnis van den Roomsch- Koning Willem II), nl. de bekende burge meester Adriaen ten Haeff, een der groote mannen van de oudste Zeeuwsche vaart op Indië, zijn vrouw en zijn kinderen verder van Inghel Leunissen, zijn zoon mr. Appol- lonius Inghelsen en diens zoon Jasper Ingels wij zien hier tevens de naamswijziging aardig gedemonstreerd die alle drie gecommitteerde raad van Zeeland (thans lid van Gedeputeerde Staten) zijn geweest. Ook valt nog te noemen Louis Jolijt, be kend „fabrijck" (thans directeur Gemeen tewerken) dezer stad in de tweede helft der zeventiende eeuw, en zijn beide echtge- nooten, zeer nauwkeurig niet alleen met de sterfdata, doch bij uitzondering ook met die der geboorte. Van de niet ver melde opschriften noem ik hier het graf van den stadsmetselaar Pieter Tessinck, gestorven 27 Juli 1653, zijn vrouw en zijn zoon Willem Tessinck, gestorven 31 Mei 1679, die als de Ruer en Jolijt in de bouw geschiedenis onzer stad een rol heeft ge speeld. Door de ravage, die met name in den vloer der Nieuwe Kerk is aangericht, waar door verscheidene zerken zijn gebroken, zal het niet mogelijk zqn ze alle te behouden. Ik mag echter wel verklappen dat het voornemen der met de restauratie belaste architecten is de meest belangrijke niet alleen te sparen, doch in de tot nieuwen luister gewekte kerken beter tot hun recht te doen komen dan tot nu, onder de kerk banken verstopt of in het pad afgeloopen, het geval- is geweest. NACHTELIJKE WANDELING. Het behoort tot de privileges van zijn vak, dat een journalist wel eens wat mag doen, wat een ander niet mag en wel eens komt op plaatsen, waarheen een „verboden toegang" of een afzetting den weg versper ren, (de lezer worde niet jaloersch, want tegenover deze privileges staan beroeps- nadeelen, die hij niet ziet, maar die een uitermate neutraliseerende werking uit oefenen). Zoo hadden wij een paar dagen geleden het voorrecht een wandeling door Middelburg, ons geschonden Middelburg, te maken in den tijd tusschen 22 en 4 uur, als iedereen practisch huisarrest heeft. Onder vriendelijke en welwillende politie- geleide werd de tocht gemaakt. We'-hadden er om gevraagd, omdat we graag eens wil den zien, en ondergaan, wat voor een stem ming er wel in zulk een schijnbaar uitge storven stedeke zou heerschen. Het was een prachtige, zomersche nacht. De maan Icwam op door een gespleten wolken-bank, en goot een koperig licht over de huizen en puinhoopen. De verwoeste bin nenstad werd er wonderlijk mooi door, als een landschap met oude ruïnes. Men vergat een oogenblilc de' vreeselqke ramp, waar door de Zeeuwsche hoofdstad getroffen .werden de stilte, die scheen te ademen nam den druk weg van oorlog en ellende. Een oogenbik maar want opeens kwam er uit de verte weer het. doffe gedonder, en diep in het Zuidwesten hingen roode licht- kogels boven den horizon Het uitgestorvene, dat 's nachts het ka rakter der stad is, wordt intusschen meer door de verduistering dan het huisarrest veroorzaakt. De huizen zijn doodsch en lijken onbewoond,, nu er geen lichtstraal naar buiten valt. Na eenigen tijd voelt men het zelfs als een beklemming en dan betee- kent het bijna een verademing als men er gens een woning ontdekt, waar de verduis teringsmaatregelen onnauwkeurig in acht zijn genomen. Te onnauwkeurig. De sterke arm, die ons vergezelde, belde aan en bracht den delinquenten aan het verstand, dat er betere voorzieningen dienden te worden getroffen. Want anders men weet, wat er op staat. Het verbod, zich op straat te begeven, wordt heel weinig overtreden. Wij kwamen niemand tegen, die zich wederrechtelijk bui ten bevond. De schaarsche ontmoetingen bepaalden zich tot surveilleerende agenten, enkele Duitsche militairen, eri een paar burgers, die van den trein kwamen, ander half uur later dan het spoorboekje voor schrijft zij waren in het bezit van het kattebelletje, dat bij zulke gelegenheden op de stations wordt verstrekt. „Goeden avond en wel thuis". Ja, vooral wel thuis tegen woordig. In de verte was even het geronk ran een vliegtuig, maar het stierf weer weg, en de maan beklom de nachtelijke transen met een goedmoedigen glimlach, alsof ze wou voorspellen het zal rustig zijn vannacht. En dat kwam uit. Zoo'n enkele maal kan men nog eens ongestoord slapen in deze wereld van gillend ru moer... DE UITGIFTE DER IDENTITEITS BEWIJZEN. Gisteren waren de letters R en U aan de orde voor de uitgifte van identiteitsbewij zen. Het is duidelijk gebleken, dat dit geen groote letters zijn, althans zeker de U niet en daardoor is het stil geweest. Zoo kwa men er tusschen 11 en 1 zeer weinig men- schen. De rustige dag gaf aan een der ambtenaren gelegenheid om met een der assistenten een bezoek te' brengen aan het oude mannen- en vrouwenhuis en de oudjes allen van een identiteitsbewijs te voorzien. Dit was bij elkaar een 60-tal per sonen en in het geheel zijn er gisteren 798 afgegeven of gemiddeld per ploeg en per uur slechts 28. Heden was het plan de ver pleegden uit het rusthuis aan het Bolwerk op te zoeken. Zooals wij reeds eerder aanstipten, zul len alleen zij, die bedlegerig zijn of beslist niet kunnen loopen, na afloop van den ge stelden termijn door een ambtenaar wor den bezocht. Men wordt er echter voor ge waarschuwd van deze bepaling geen mis bruik te maken alleen in noodzakelijke gevallen kan men op deze wijze geholpen worden. HET &nDDELBTJIlGSCH HULPCOMITÉ. Morgen zal men in de Singelstraat op de voor ieders letter aangewezen dag aanvra gen kunnen doen voor de ontvangst van schoenen, jurken en mantels, terwijl ook nog dekens kunnen worden aangevraagd. Een kijkje in de zalen deed ons zien dat het werk nog steeds zonder oponthoud wordt voortgezet. TEMPERATUUR VAN WATER. De temperatuur van het water in het kanaal was heden 60 graden. DE BRAND STOFFENDISTRIBUTIE. Morgen zal begonnen worden met huis aan huis bezorgen van de formulieren A, waarop brandstoffen-bonkaarten kunnen worden aangevraagd. Op die biljetten moet o.a. worden inge vuld hoeveel brandstoffen op 29 Septem ber, dus Zondag a.s. in voorraad zqn en daarbij moet er rekening mede worden gehouden, dat onder eierbriquetten ook worden verstaan eierkolen. Als men dit formulier ingevuld heeft, dan moet men er mede naar het distributiekantoor gaan op den dag, die voor iederen letter nog nader zal worden aangekondigd en dan zal men daar zijn bonkaarten in ontvangst kunnen nemen. Het gaat hier alleen om de gewone huis brand, en wel groen A I voor kachels en haarden en A II voor centrale verwarming. Beide dus voor gewoon huishoudelijk ge bruik. De groepen B, C en D, die voor be drijf enz. bons krijgen, hebben via de brandstoffencommissie Walcheren reeds hun biljetten ontvangen en daar weer ingeleverd. De groep E. moet op het kantoor dier commissie, Achter de Houttuinen, persoon lijk om de identiteitskaart komen. Van hen, die daarvoor een aanschrijving kre gen, zijn er nog een 100 tal achter ge bleven. Zij hadden vóór 23 September moeten komen en zij, die het nog verzuim den, dienen er onmiddellijk heen te gaan, willen zij niet de kans loopen van brand stof verstoken te blijven. 1 AGENT VAN POLITIE BELEEDIGD. Gistermiddag is tegen een bestuurder van een auto, een zekeren S. uit Middel burg, proces-verbaal opgemaakt ter zake van beleediging van een agent van politie, S. tikte veelbeteekenend tegen zijn voor hoofd, terwijl de agent van politie het verkeer stond te regelen. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 nm. tot 8 nm.: regenkapje; letter sleuteltje; rood regen kapje; distributiestamkaart t/n van M. de Jong; band van een regenmantel, L. Adriaanse, Seissingel 24; belastingmerk aan veiligheidsspeld; ring met 8 sleutels; bruine heerenhoed; belastingbiljet t/n v. N. Rolland, Aagje Dekenstraat 169 Vlis- singen; stamkaart. Bij vinders: zwarte portemonnaie met inhoud, Chr. van Offenbeek, Klein Vlaan deren 53; Stamkaart t/n van M. de Jong, I. Goedbloea, 't Zand D 176; belastingmerk, J. Wisse, Noordweg B 151; bruine portemonnaie met ritssluiting, Beppie Boone, Segeerssingel 60; inktiap, H. Mennes, L. Noordstraat 57 59;zakkammetje, Juff. wed. Dronkers, Heefenstraat 27; hondenpenning, B. Goed- bloed, Veerschesingel 40; roode kinder- portemonnaie, D. Marinisse, Nadorstweg B 130; zilveren da esvylpotlood, L, Goed- Het kwade gerucht. Het kwade gerucht sluipt rond en het ellendige daarvan is vooral, dat het soms volkomen onschuldigen treft. Het kwade gerucht is als een kwaadaardige polyp en hoe eerder men het uitbant, hoe beter. Wjj hebben in dezen tijd allerminst behoefte aan geruchtmakers, in een tijd, waarin het er bij uitstek op aankomt, dat een ieder staat in de plaats, waartoe hij geroepen is. Een zeer treffend voorbeeld, hoe gevaar lijk en bedenkelijk deze geruchtmakerij is zijn de kletspraatjes over den burgemees ter A'an Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen, over wien .het gerucht gaat, dat hij zg'n ambt zou hebben neergelegd. Niets is echter minder waar. Wanneer er sedert den tienden Mei j.l. iemand onafgebroken en met groote ge trouwheid op zijn post heeft gestaan, dan is dat deze burgemeester geweest, die zelfs na 21 Mei bij de gedwongen evacuatie der bevolking van de Duitsche autoriteiten in den kortst mogelijken tijd wist gedaan te krqgen, dat hij weer in zijn gevaarlijk aan den Zeeboulevard, gelegen woning, het Wooldhuis, mocht blijven overnachten. Wij hebben ons in verband met de loo- pende geruchten tot den burgemeester ge wend om inlichtingen. De heer Van Woelderen verzekerde ons, dat er voor de genoemde praatjes niet de geringste aanleiding bestaat. De burge meester staat met al zijn werkkracht in dienst van de algemeene belangen van zijn gemeente en al haar inwoners. Hij denkt er niet aan, af te treden, wan neer hij daartoe niet gedwongen wordt, ook niet bij meeningsverschillen, die na tuurlijk wel voorkomen. „Ik ga voor geen enkel gevaar uit den weg", aldus de burgemeester „en ik zal op mijn post en in mijn woning blijven en ik hoop werkelijk, dat ik voortaan voor mijn persoon verschoond mag blijven van laster van kwaadsprekende vluchtelingen". Tot zoover de burgemeester, wiens woorden wij van harte onderschrijven. Er wordt van de autoriteiten, en zeker van den burgemeester in dezen moeilijken tijd het alleruiterste gevergd. De wijze, waar op wordt ingetreden van de belangen der bevolking verdient de grootst mogelijke waardeering. Men bemoeilijke dit werk niet, door het verspreiden van geruchten, 'die door geen enkel feit worden gerecht vaardigd. Zij, die zich aan deze geruchtmakerij overgeven, zouden verstandiger doen zich te beraden op welke wijze zij den arbeid van de autoriteiten kunnen verlichten. De man, die in dezen tijd zijn plicht doet, maakt zich niet bijzonder verdienstelijk, hij doet slechts wat er van hem verwacht wordt. Wie zich aan de verzaking daarvan schuldig maakt en bovendien medewerkt aan de verspreiding van het kwade ge rucht, hij is een gevaar voor de gemeen schap. DE HEER M. J. STOFKOPER TER AARDE BESTELD. Een van de vier burgerslachtoffers van het bombardement van Vrijdag. In den rampzaligen Vrijdagnacht van de vorige week, toen onze gemeente zoo zwaar werd geteisterd door een lucht bombardement en verschillende bommen in de woonwijken terecht kwamen, zijn zooals bekend, vier burgers om het leven gekomen. Gistermiddag werd het stoffelijk over schot van den heer M.' J. Stofkoper, een bekend cargadoor, ten grave gedragen, terwijl de drie andere slachtoffers heden middag ter aarde zijn besteld. Geheel in overeenstemming met het optreden van den heer Stofkoper, is zijn stoffelijk om hulsel in allen eenvoud naar de laatste rustplaats geleid. Behalve de familie en enkele vrienden van den overledene, volg den ook burgemeester Van Woelderen, dè heeren Ruys en Hoogvliet van de N.V. Exped. bedrijf v. h. H. Braakman Co., waarvan de heer Stofkoper agent was, de directeur van het havenbedrijf te Vlis singen, de heer F.. P. C. Mijs en enkele Vlissingsche cargadoors de met vele bloemstukken bedekte baar. Nadat de kist in de groeve was neerge laten en bloemen op het graf waren ge strooid, heeft de heer L. A. Stofkoper met eenige treffende woorden- afscheid geno men van zijn broeder en in het bijzonder burgemeester Van Woelderen en de heeren Ruys en Hoogvliet dank gebracht voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Aan een werkzaam leven van een man, die zich niet op politiek of ander terrein bewoog, doch zich geheel aan zijn hoofd arbeid gaf, is wel op droevige wijze plot seling een einde gekomen. Als tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat zijn broeder hem nog slechts enkele minuten voordat het on geluk plaats vond, telefonisch had ge vraagd toch maar naar Middelburg te komen. Helaas, het was niet meer moge lijk. IN HET TIJDELIJK GEMEENTEHUIS. Beteekent het verhuizen voor den gewo nen burger reeds een schrik, voor groote in stellingen geldt dit nog wel in verhoogde mate. De gemeenteambtenaren zullen hier van kunnen meepraten. In betrekkelijken korten tijd hebben de verschillende in het gemeentehuis ondergebrachte diensten reeds tweemaal een ander onderkomen moeten zoeken. Kort na het uitbreken van den oorlog werd het noodzakelijk het „ho me" aan de Houtkade te verlaten, waarop de Rijks Hoogere Burgerschool werd be trokken. Nadat de rust weer eenigszins was weergekeerd en de glasschade enz. was her steld, werd weer naar het gemeentehuis verhuisd. Na het bombardement van Vrij dagnacht moest opnieuw worden opgebro ken. Thans werd de De Ruyterschool aan den Boulevard Bankert tot tijdelijk verblijf van de gemeentediensten bestemd. Geïn spireerd door het lichtend voorbeeld van den grooten Admiraal de Ruyter, waaraan deze school haar naam ontleent, hebben de gemeenteambtenaren hun schouders weer onder het werk gezet, zoodat Maandag al les weer vrijwel normaal kon functionnee- ren. Er heerscht thans in deze school een groote bedrijvigheid en de gangen zijn vol geroezemoes van komende en gaande per sonen. Gelukkig kunnen ook de lessen aan de zeevaartschool voortgang hebben in de nog vrijgebleven lokalen. De ca. 250 leer lingen die thans deze school bevolken, kun nen gewoon hun studie voortzetten en hun opleiding van de leeraren blijven ontvangen, al zal er natuurlijk wel wat geschipperd en nu en dan wel eens een vrij uurtje gegeven moeten worden. Al thans gistermiddag stond op het bord waar het lesrooster wordt aangegeven, de niet van humor ontbloote mededeeling: „Heden middag ijsvrij." GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een aantal dames- en heerenrijwieleneen grijze heerënhoed; een sleuteltje met plaatje, gemerkt: 5; identiteitskaart ten name A'an Salomons; verchroomd' schakelarmbandje; zakmes; rood kindertaschje, inhoudende zakdoeken en knikkers; huissleutel; een knot groene wol; grijze kinderhandschoenen dat in lichtingen zijn te bekomen omtrent: ruw harige foxterrier bij P. C. Legranse, Veer- sche Singel 84 te Middelburg; zilveren col liertje met hanger bij Geldof, Schotsenhoek 7; portemonnaie met Duitsch geld en een herkenningsplaatje ten name van Heinrich Funke bij C. Hoorniclc, Paardenmarkt 12; sleutel bij K. Grims, Glacisstraat 82; grij ze jongensjas bij Keersemaker, Groote Markt 19; hengel bij S. Rolandus, Glacis straat 10; blauwe wollen slipover bij Meul- meester, Molenstraat 51; padA'indersriem met portemonnaie bij Schroote, Sint Jacob- straat 14; chequeboekje bij C. J. Bakker, Slijkstraat 23; bruin lederen portemonnaie met geld foq mej. Pihl, Verk. Quakkelaar- straat 5c; doos met 3 overhemden en 2 boorden bij J. Buqs, Breeweg B 237 't Zand bij Koudekerke; journaal van het Ned. Loodswezen bij De Rooij, Spuistraat 68; pond roomboter bij Schets, Papaverlaan 1; karbies inhoudende eenig geld bij Weug, Hendrikstraat 18; grijze kinderhandschoen bij Pierens, Molenstraat 34; 3 handdoeken bjj Albert Heijn, Sint Jacobstraat; sliklap en fietstaschje bij Loekemeqer, Bonedijk- straat 23; donkerbruin biljartzeil met stole bq Bouweraerts, Ver. Quakkelaarstraat 136; paar zwarte kousen met breipennen by Van Tuijl, Bouwen Ewoutstraat 25; bruine actetasch met inhoud, rugzak met inhoud en zwart damesvest bq kantoor P.Z.E.M. Koningsweg; voorts is nog gedeponeerd een blauw gebreid kindermutsje. September. Hoogwater Laagwater, Woensd. 25 8.13 20.50 2.07 14.40 Dond.d. 26 9.30 22.20 3.14 16.— Vrijdag 27 10.55 23.39 4.42 17.32 Zaterd. 28 - 12.12 24.47 6.07 -18.45 Westkapelle "ïs 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38- min. later. S Springtq. bloed, Dampoortsingel 30; belastingmerk, W. Pieters, Overveldlaan E 77 't Zand; schooltasch zonder inhoud, J. Romp, Veer- sche singel 246; kinderportemonnaie inh. 0.21, J. Geleijns, Fqpstraat 19; jongens pet, mej. Petterson, Klein Vlaanderen; fietstasch, Oranjekruisboekje, J. J. Deij, Rozenstraat 14; belastingmerk in étui, P. H. Geers, Veerschesingel 276; belasting merk, J. Vermeulen, Noordweg A 9; belas tingmerk, L, de Voogd, NoouTvveg 30. EEN VREEMDE MARKDAG. Veel koopers maar weinig kooplieden. De Dinsdagen, de Goesche marktdagen, vertoonen de laatste weken een nogal wis selend beeld. Er zijn Dinsdagen geweest met veel kramen en kooplieden en wei nig belangstelling van koopers, er was een Dinsdag met veel bezoek en zonder kramen, terwijl de kooplieden het Goesche station niet mocht verlaten en gisteren waren er slechts enkele kramen en weer veel belangstellenden. Eigenlijk waren er aanvankelijk veel kramen geweest, maar een groot deel was al weer afgebroken voor de kooplieden er beslag op konden leggen. Wel Avaren er ook verscheidene kooplieden van elders, o.a. Walcheren, maar in verband met de bepalingen be treffende de „reizende kooplieden" moch ten deze hun waren niet uitpakken. Ook een onderhoud ten stadhuize kon daar geen verandering in brengen. Intusschen beteekende dit opnieuw een schadepost voor de kooplieden die onver- evenzoo voor de gemeente, die van de enkele kramen der Goesche kooplieden nu slechts een klein bedrag aan marktgeld kon innen. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Zal nu toch door den opbouwdienst waargenomen worden. Naar men weet zou de luchtbescher mingsdienst in vrijwel alle gemeenten ook te Goes in handen gegeven worden van militairen van den opbouwdienst. Vo rige week kwam echter het bericht, dat deze omzetting niet door zou gaan, doch de burgers voor him diensten een vergoe ding zouden ontvangen. Thans echter is van de bevoegde instan tie belicht binnengekomen, dat de omzet ting toch wèl door zal gaan volgens het eerste medegedeelde plan en de luchtbe schermingsdienst „zeer binnenkort" uitge oefend zal worden door militairen van den opbouwdienst. Goes blijft daarbij gehandhaafd als le gerplaats van een honderdvijftig-tal dezer militairen, die, zooals we indertijd meldden, in het Weeshuis ondergebracht zullen worden. UITBREIDING POLITIECORPS. De Raad besloot indertijd tot uitbreiding van het Goesche politiecorps met daartoe beschikbare leden van de militaire politie. Men vroeg ons, of de „politie in burger", die we hier enkele dagen met een blauwen band om den arm op straat zagen, reeds ter aanvulling diende. Wij vernemen ech ter, dat dit niet het geval is. De uitbrei ding van de Goesche politie heeft nog steeds niet plaats gehad. Alleen ismen thans zoover, dat volgende week bericht zal worden óf die uitbreiding kan plaats, vinden, én' zoo ja, met hoeveel agenten. AANBESTEDINGEN. en W. van Middelburg hebben heden morgen aanbesteed het sloopen van resten van gehouwen het sorteeren van puin en het vervoer daarvan naar de aan te wij plaatsen en alles afkomstig van de door het oorlogsgeweld aangerichte ver woestingen in de kom van de gemeente. Er moest ingeschreven worden voor: le het bikken en schoonmaken van reeds gesorteerde steenen per duizend stuks; 2e het bikken en schoonmaken van de door den aannemer af te breken en te sorteeren bijzondere steen, als qader om schreven per duizend stuks. 3e het afbreken van muren en derge lijke en het vervoer van het afkomende puin en steenen over hoogstens 2 K.M.* per M3; 4e Het vervoer van gesorteerde steenen buiten de bebouwde kom; 5e, het vervoeren van metalen en andere nog niet genoemde materialen per 100 kg, binnen de kom der gemeente. Inschrijvers waren: H. Prins te Amster dam, tijdelijk te Vlissingen voor resp, 4,25, 9,10, 6, 7,21, 1,20. J. de Oude, Biervliet en W. van den Berg, Bruinisse' 3,50, 6,75, 5,75, 2,25 en 0,75. J. A. v. d. Ven, Vlissingen, 3,7,90, 7,70, 2,05 en 0,23; M. Wandel, Schoondijke 3,—, 7,80, 6,60, 2,— en 0,22. Er was ook door enkele aannemers in geschreven voor het egaliseeren van de terreinen wat echter niet met zooveel woorden in het bestek is genoemd. Marktberichten MIDDELBURG. 24 September. Fruitvei ling. Appels: Odenwald 712 c., Notaris 510 c., Jacq Lebel 611 c., Olden Wal- der 67 c., Cox Oranje Pipping 925 c., Transparant Croncelles 512 c., Keswick 6—7 c„ Sterappels 4—12 c., Dantziger Kant 7 c., Groninger Kroon 67 c,, Oran je Reinette 56 c., Lanes Prins Albert 67 ct., Bramley Seedling 57 ct., Manks Codlin 56 c., Landsberger Reinette 7 8 c., Glorie d' Hollande 14 c., Roode Rib bing 615 c., Lady Heinelcer 5 c., Blom- zoet 67 c., Tafel van Boddaei*t 715 c., Bismarck 57 c., Herzogin Elza 67 c., Enkhuizer Aagt, 1112 c., Witte Ribbing 79 c., Tuinzoet 6 c,, Goudreinette 58 Schuttersreinette 68 c., Fransche schijven 7 ct., Val- en Kroetappels 35 ct. Peren Maagden 511 ct.. Triumph 4— 17 ct., Bonne Louise 530 ct., Soldat La- boureur 513 ct., Williams 518 ct., Zwqndreehtsche Wijnpeer 311 ct., Ponds peren 46 ct., Bergamotten 6 ct., Schar laken 512 ct., Duchesse d'Angoulème 5 —10 ct., Conseiller 45 ct., General Totle- ben 78 ct., Iwgispont 515 ct.. Doyenne du cornice 11 ct., Conference 11—12 ct., Muskuspeer 67 ct., Foppepeer 10 ct., se Colmar 89 ct., Emile Heysfc 56 ct., Bruine Chaumontel 46 ct., Beurré Alexander Lucas 5 ct., idem Hardy 926 et., idem Mérode 48 ct., idem Duran- dëaux 14 ct., idem d'Amanlis 57 ct., idem Aremberg 1113 ct., idem Napoleon 23 ct., idem Lebrun 8 ct., idem Die! 47 ct., idem Wilhelmina 78 ct., idem Antoi nette 6 ct. Black Alicante 3040 ct., Frankenthalers 2642 ct., Tomaten 711 ct., Aardbeien 100 ct., Bramen 17 ct., Noten 4448 ct., alles per kg. Perziken 115 ct., Suikermeloenen 8—19 ct., Oranje Ananas 1022 ct., Ananas 1028 ct'., Nétmeloenen 418 ct., alles per stuk. AardappelveilingMitlothiams groote 60—80 ct., Zeeuwsche Blauwe groote 1, Poters 4555 ct., alles per 25 kg. GEM. VISCHMIJN BRESKENS. Aangevoerd door 25 vaartuigen 2434 KG. garnalen. Kleinhandel 2227 ct., export 2232 ct., beide per KG. zoodjes 1.60 3.70. Veilingsvereeniglng „Zuld-Beveland". GOES, 24 Sept. Groote veiling dubb. princesseboonen 6, zure kroetappels 4.40 4.80 per 100 k.g. Kleine veiling appels Notarisappel Extra 15—18, A 15—17, B 13, C 13, Ster appels Extra 18—27, A 15—22, B 13—17, C 1013, Transp. de Cronsel Extra 16 25, A 17—20, B 15—17, C 8.50—10, Cox's Orange Pippin' Extra 2638, A 2133, B 2326, C 1718, Allington Pippin 4.50— 28, Bauman's Reinette 410, Bramley Seedling 410.15, Bismarck 37, Le- moenappels 6—17, Pomme d' Orange 5- 17, Reinette d' Automne 5.50, Laxton Su perbe 913, Lindenappels 612, Mancks Codlin 36.50, Hondsmuil 47, Tuinzoet 610, Zoete Hollart 6, Dubb. Belle fleur 49.50, Peperappels 35.50, Clasie- appels 56, Zoete Ribbeling 610, Zoete Campagne 411, Present van Lunteren 6 16, Paradijsappels 46, Princesse Noble 512, Lanes Prince Albert 49, Goudrei- netten 623, Ganserodes 410, Gansebout 57, Ellisons Orange 523, Jac. Lebel.3 7, Canada Reinette 47, Leon. Kroon 3.50—15, Glorie v. Holland 4—15, Kroet- en valappels 28, per 100 k.g. Peren Will. Duchesse Extra 1417, A 16—17, B 14—19, C 12—14, Conference Extra 15—16, A 14—16.50, B 13—13.90, C 1213, Louise Bonne d' Avr. Extra 16 —81, A 14—28, B 17—23, C 13, Herzogin Elsa Extra 13—14, A 13—14, B 10—li, w 7—8.50, Br. Hardy Extra 15—23, A 20— 22, B 15—17, C 10, Br. Clairgeau 4—12, Br. Durandeau 313, Br. d' Aremberg 6.50, Ponsperen 49.60, Pres. Roosevelt 512, Bezy v. Schonauwen 4.50, Joden- peren 411, Blanke Jutten' "2.507, Le Curé 46.50, Legipont 627, General Totleben 45.50, Fertility 5, Clapps Favo rite 10, Nouveau Poiteau 412, Emile d' Heyst 515, Seign. d' Esperen 716, Duch. d'Angouleme 513, Callebasse Ca- rafon 58, Doyenné du Cornice 1027, Diamantperen 7.50, Br. Alex Lucas 417, Br. v. d. Ham 410, Br. Superfin 515, Comtesse de Paris 410, Br. do Merode 7—8.50, Br. Lebrun 4—9.50, Br. Wilhel mina 5, Lange Perziltp. 58, Maagdepe ren 512.10, Forellenperen 5.5016, Sol- dat Laboureur 615, Spaansche Wijnpe ren 814, Schellebellen 37.50, St. Remy 48, Triomph de Vienne 622, Zwijndr. Wqnperen 515, Kroet en valperen 16, alles per 100 k.g. Diversen Groene Noten 821, Toma ten 7-,11, Bramen 1213, Blauwe drui ven 1532, per 100 k.g. Noten .0.300.65, Perziken 1.502.50, per 100 stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2