Winkel- en woningbouw op groote schaal. BIJ ONS IN ROTTERDAM Er is een begin gemaakt met den bouw van ruim duizend permanente arbeiderswoningen. Felle tegenstrijdigheden kenmerken meer en meer Rotterdam's dagelijksch leven. Eenerzijds het bruisende nieuwe leven in al zijn consequenties, anderzijds .het voortgaande oorlogsgebeuren en de daaraan onvermijdelijk verbonden beper kingen. In concrete feiteneenerzijds bjjna dagelijks tastbare bewijzen van Rot terdam's herstel, anderzijds evenzeer bijna dagelijks nieuwe verordeningen, die een veranderde leefwijze noodzakelijk maken. De eerste Rotterdamsche noodwinkel is geopend en er zullen er spoedig meer volgen. Er is nu duidelijk teekening waar te nemen in het noodwinkelbedrijf en liet laat zich aanzien, dat zich met name rond Dijkzigt een centrum zal vormen, dat Rot terdam iets van het oude stadsleven zal hergeven. Hier zullen tal van groote ma gazijnen, afgewisseld door flinke restau rants, gevestigd zijn. De winkels herinne ren zoo weinig mogelijk aan noodvoorzie ningen, hebben een opgewekt en fleurig aanzien en zullen het leven in de Maas stad, dat, naarmate men gewend geraakt was aan het veranderde aspect, nogal vlak en eentonig dreigde te worden, op- vroolijken. Het tweede groote noodwinkelcentrum, Blijdorp, nadert eveneens de voltooiing en ook hier laat het zich aanzien, dat zich een vlot en levendig winkelwezen zal ont wikkelen. Resten dan nog de kleine, van gemeentewege gebouwde noodwinkels. Daarbij zal meer fantasie gevergd worden van het publiek, om het gehate begrip „nood" te verbannen. Het zijn zeer be scheiden ruimten en in tegenstelling met de grootere zaken beheerscht vooralsnog een vlakke gelijkvormigheid, het beeld dezer winkels, waarnaar intusschen nog altijd vraag is. Rotterdam's winkelstand popelt van verlangen om het verloren ter rein te herwinnen. Hij ontveinst zich de moeilijkheden niet, maar heeft zich het overwinnen daarvan tot een devies ge maakt, gedragen door de wetenschap, dat er betere tijden in het verschiet liggen en door het vertrouwen, dat de oorlogsverlie zen, zoowel die te Rotterdam als die elders in het land, beschouwd zullen worden als een ramp, die het geheele Nederlandsche volk aangaat. Noodwoningen. Tot dusver zijn het in hoofdzaak de noodwinkels geweest, die de algemeene publieke aandacht hebben gevraagd. In tusschen bltjft de toestand onverminderd bestaan, dat zeer vele Rotterdammers hun huis verloren. Tallooze gezinnen trokken bij familie in, waarbij vaak toestanden zjjn---ontstaan, die niet blijvend kunnen voortduren. Behalve de noodwinkels was dan ook de woningvoorziening een kwestie van urgent belang. Gedeeltelijk tracht men de dienaangaande bestaande behoefte te dekken door den bouw van een serie nood woningen op verschillende punten in de stad. In totaal komen er ongeveer 800 van zulke noodwoningen, waarvan met name die aan het Noorderhavenkanaal spoedig bewoond zullen kunnen worden. Het zijn houten gebouwtjes op cementen fundeeringen. Er is rekening mede gehou den, dat de gezinnen, die in.de getroffen binnenstad woonden, door de bank geno men, vrij kinderrijk waven. Daarmede zal Rotterdam voor de tweede maal binnen een kwart eeuw kennis ma ken met het instituut „noodwoning", want op het punt, waar de bebouwingen van Rotterdam en Schiedam elkaar nu reeds raken, herinnert het Witte Dorp aan den vorigen wereldoorlog. Het is te hopen, dat de nieuwe noodwoningen beter geslaagd zullen blijken dan dit Witte Dorp, dat, zooals de naam reeds zegt, in oorsprong wit geweest is. De witte kleur der huisjes is echter reeds lang geworden tot vaal grauw, hetgeen een vervuilden indruk wekt, die wél fel in strijd is met de echt- Nederlandsche zindelijkheid, die men vaak ook in deze nog altijd bewoonde huisjes aantreft. Is voor een winkelbedrijf het begrip „nood" reeds weinig aanlokkelijk, in nog sterker» mate is dit het geval ten aanzien van woningen. Het is daarom ten zeerste toe te juichen, dat meer dan de noodwo ningen, de bouw van permanente woningen de aandacht heeft. Reeds vóór het oorlogs gebeuren liep men in de Maasstad rond met groote plannen voor den bouw van circa 1000 arbeiderswoningen. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen door de gebeur tenissen van den veertienden Mei nog aan zienlijk in beteekenis toenamen. Overleg» tusschen den Gemeentelijken Technischen Dienst en de combinatie van bouwers, die het initiatief hadden genomen tot dezen massalen woning bouw, heeft tot het verheugende resul taat geleid, dat uitvoering aan de plannen gegeven zal worden, zoodat vijf groote nieuwe Rotterdamsche ar beiderswijken zullen ontstaan. In totaal worden er 1008 permanente woningen gebouwd. Bovendien zullen in elk der vijf wijken eenige winkels komen. Reeds is met het graafwerk een aanvang gemaakt en ook zijn de eerste palen met eenige plichtplegingen in den grond ge heid. Niet alleen het feit, dat zulk een groot aantal woningen met spoed gebouwd zal worden men zou dit kunnen beschou wen als het eerste positieve symptoom van Rotterdam's wederopbouw maar zeer zeker ook de verheugende eensgezindheid, die de Rotterdamsche bouwers daarbij aan den dag hebben gelegd, stemmen tot vol doening en zijn er het bewijs van, dat het leven> zich herstelt in de Maasstad. Niet minder dan 97 bouwers meldden zich aan Voor den bouw van deze woningen. Geza menlijke bestekken,' eensgezinde inkoopen, onderling overleg bij den aanvoer van het materiaal, overleg ook bij hoogere instan ties, zooals bijv. tusschen de architecten, geven blijk van begrip van wat deze tijd «ischt en het is vooral in dezen massalen WOTilngbqjjw, dat d© in Mei geboren Rot terdamsche slagzin „Niet praten maar aanpakken"-, zich bewaarheidt. En dat men van aanpakken weet, blijkt ook wel uit de omstandigheid, dat even naarstig als ernstig gezocht wordt naar volwaardige grondstoffen, die de op het oogenblik dure en vooral schaarsche ma terialen moeten en kunnen vervangen. Het gevolg is, dat de huurprijzen nog niet vaststaan. Oorspronkelijk was het de be doeling, dat woningen gebouwd zouden worden, waarvan de huren ten hoogste vijf gulden per week zouden bedragen. Dit plan heeft men onder den druk der tijden moeten laten .varen. Het laat zich aanzien dat de huren niet onder zes gulden per week zullen kimnen blijven. Voor tien uur thuis. Leggen de bouw van noodwinkels en nood- en permanente woningen een duide lijke g. tuigenis af van Rotterdam's onge brokenheid en bruisend leven, scherp daar tegenover staat de ingrijpende ver ordening voor de kuststrook, dat de bewo ners zich tusschen tien en vier uur niet op straat mogen bevinden. Vooral het amusementsbedrijf, dat zich juist reeds zoo aardig herstelde, wordt daardoor uiteraard voor nieuwe problemen' gesteld. Maar het heeft zich terstond aangepast. De bioscopen hebben de aanvangsuren der voorstellingen opnieuw vervroegd, de bei de schouwburgen waarbij wij Arena, waar het hart van Rotterdam blijft klop pen, gemakshalve ook een schouwburg noemen evenzeer. De trams rijden tot omstreeks half tien. Wel kan men daar door in de meeste gevallen nog wel per tram van de bioscoop naar huis komen, maar voor familiebezoeken is dit natuur lijk rijkelijk vroeg. Nog meer dan reeds het geval was, is nu de fiets in zwang gekomen. Men raakt er aan gewend in het donker te moeten rijden, zoodat thans het stadsbeeld tegen tien uur op zeer merkwaardige wijze beheerscht wordt door honderden kleine fiets- lichtjes, die in het zwarte duister een vreugdedans lijken te maken. Haastig spoeden duizenden zich tegen tienen naar huis, gedurende dit natte najaar meestal in een stroomenden re gen. Vroeger kon men nog eens even zoo'n bui in een portiekje afwachten, maar tegenwoordig moet men er wel door en voorlooplg gaat dit bij de Rotter dammers nog gepaard met een gezond gevoel voor humor, dat de Maasstedelin gen ook bij dit vroe'g-nachtelijk leven al lerminst verlaat. Overigens zal het leven zich in de kust strook en dus ook te Rotterdam geleide lijk wel intensiever op dit noodzakelijke vroeg-thuis-zijn instellen. Reeds thans is er zeer veel vraag naar opklapbedden, het geen er op wijst, dat men logeermogelijk- heden wil scheppen, waardoor men in de gelegenheid zal zijn door bezoeken aan en van familie en kennissen het op veel hui selijkheid ingestelde leven te veraangena men. Men leert tegenwoordig voorts meer dan vroeger ooit het geval was zijn buren kennen en komt zoodoende tot de erva ring, dat goede buren inderdaad vooral nü beter kunnen z(jn dan verre vrienden. Gezelschapsspelen gaan grif van de hand te Rotterdam. Met die buren gaat men dus spelen. De geest zoekt ontspanning, juist te Rotterdam, waar het dagelijksch leven zoo veeleischend is. In dit licht bezien be hoeft de verplichting om vroeg thuis te zijn volstrekt niet somber beoordeeld te worden. Deze verordening zal wellicht in vele gezinnen de banden nauwer aanhalen. Waarmede bewezen is, dat alles in dit le ven zijn goede zijde heeft! ROTTERDAMMER. Gemengd Nieuws RIET HET HOOFD TUSSCHEN TWEE WAGONS BEKNELD GERAAKT. Gistermorgen is de 30-jarige J. Vaessen uit Urmond op de terreinen van de staats mijnen te Stein (L.) met het hoofd tusschen twee wagons terecht gekomen. De onge lukkige was op slag dood. V. was gehuwd. VERDRONKEN IN DE DUISTERNIS. Zondagavond is de 66-jarige N. J. door de duisternis misleid, bij de Marktbrug'te Utrecht het water in geloopen. Eerst een kwartier later werd dit ongeval door een voorbijganger ontdekt, doch toen was het te laat. De levensgeesten waren geweken. INBR AAK IN EEN VILLA TE BRUMMEN. Inbrekers hebben hun slag geslagen in de villa van den heer Delmonte, directeur van de werktuigenfabriek Becker's Sons en Co. te Brummen. De inbrekers hebben in totaal voor .meer dan 600 gulden gestolen aan baar geld, levensmiddelen, fototoestel en een nachtkijker. O.a. hebben zij nog gesto len 200 sigaren. Verder maakten zij zich meester van alle distributiebons van den eigenaar. Ook hebben zij in de villa een flesch port en een flesch cognac leeggedronken, onder het genot van een fijn sigaartje. Men ver moedt, 'dat de diefstal gepleegd is door de zelfde mannen, die den laatsten tijd te Die ren, De Steeg en Velp hebben geopereerd. INBRAAK TE EINDHOVEN. Naar gisteren bekend werd is tijdens af wezigheid der bewoners een inbreker er in geslaagd door het uitlichten van een boven- ruit in een pand in de Pastoor van Arslaan binnen te komen waarin een filiaal geves tigd is van de Edah-kruideniers bedrijven. Het geheele huis werd overhoop gehaald, waarbij een kistje met ,f 1200 buit werd gemaakt, Moeilijk werk. Een Duitsche telefoonsectie brengt een verbinding tot stand over een der Fransche rivieren. Met welke moeilijkheden deze arbeid gepaard gaat, laat zich uit deze foto begrijpen (Foto Weltbild) Vaste stemming op de Amsterdamsche beurs. De belangrijke uitbreiding van de prijs courant gedurende den laatsten tijd waar op ook in deze kolommen meer dan eens de aandacht is gevestigd, oefende gisteren op den eersten beursdag der week een gunstj- gen invloed uit. Nu van heden af de fond senhandel weer vrijwel in den ouden vorm kan plaats hebben is het publiek weer in staat, koersbewégingen zelf nauwkeurig te volgen, en zoover mogelijk, .zelf te beoctr- deelen. De openingskoersen waren gistermiddag vooral ten aanzien van de leidende binnen- landsche industrieele fondsen opmerkelijk vast. Flinke kooporders deden de noteerin gen onmiddellijk belangrijk oploopen. Toen echter de sterk verbeterde koersen bekend werden, traden tal van winstnemingen naar voren. Deze konden evenwel zonder bezwaar worden opgenomen, aangezien ruimschoots vraag .aanwezig was. De belangstelling voor aandeelen Aku's was geringer -dan in de voorafgaande da gen. Aandeelen Unilever lagen wederom willig in de markt. Philips waren bij ope ning niet minder dan 12 procent hoogér. Het hooge niveau van 186 procent lokte onmiddellijk winstnemingen uit, zoodat de koers terugliep tot even beneden de 180 procent. Ook hier trad later in den middag weer vraag naar voren. De gunstige gevolgen van het toelaten van taL van rubbervaarden tot de officieele noteering in de prijscourant, kon men in den rubberhoek zeer duidelijk waarnemen. Het'hoofdfonds Amsterdam rubber steeg kort na opening tot 210 procent, en wist dit niveau vrjjwel gedurende den geheelen middag te behouden. De minder courante soorten liepen eveneens naar verhouding vrij aanzienlijk op. Goede belangstelling bestond voor tabaksaandeelen, die vooral ten aanzien van Deli mg.'s eén vast verloop hadden. Van de suikeraandeelen wisten H.V.A.'s het Zaterdag geleden koersverlies weer ruimschoots in te halen. Groote belangstelling bestond' wederom voor scheepvaartaandeelen. Vrij levendige aandacht trokken olie's. Voor Amerikaan- sche shares was de animo gering. Op de beleggingsmax'kt bestond levendige vraag voor Nederlandsche 'staatsfondsen. Vooral de oude schuld was zeer vast. Bataafsche Petr. Mij, Obl. 3%. 80.% A Amsterdamsche Bank 96 A Ned. Gist- en- Spiritusfabr.. 380.% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 58% C Kans. City South 5% C Union Pac. Rr. 77% Nederland le Ing. 1940 4 99 Nederland 2e Ing. 1940 4 93 Nederland, met bel. fac. 1110 4 99, Ned. ƒ1000 1938 (3%) 3. 83%—% Indië k 1000 1937. 3 - 81 A Koloniale Bank' 157 A Ned. Ind. Handelsbank' 97% C Ned. Handel M\j." 90 A Van Berkels Pat. 52 C Calvé Delft 83% A Lever Bros en Unilever 122%17% A Philips Gloeil. Gem. Bez. 186—79 C Am. Car. Foundry 21%' C Anaconda Copper 21% C Bethlehem Steel 68% C General Motor 41%' C Kénnec. Copper 28% C North Am. Aviation 14% C Rep; Steel' 16%—%' C Un. States Steel 48% C North Am. Cy, 16%. A Kon. Petroleum Mij. 24135 C Contin. Oil Cy. 16 C Philips Petrol. 29% C Shell Union 8%—% G Tide Water Ass. Oil 8% A Ned. Scheepvaart Unie 139%38% A Handelsver. Amsterdam 37874%' A Deli Batavia Mg. 144%46 C DeliMij. k f 1000 204%—07% A Senembah Mij. 165%—66% C Pennsylv. Rr. 18% A South Railway 31% C Amsterdam Rubb. 208%10 A Deli Batavia Rubb. Mij. 153 A Hessa Rubber Mij. A Serbadjadi Sum Rubb. 89% Voor goec' DRUKWERK Fa. F, VAN DE VELDE Jr. WALSTRAAT, VLISSINOEN SPORT VOETBAL Wedstrjjdprogramma. Het wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. is als volgt vastgesteld 2e klasse D De ZeeuwenGoes. R.C.S.Middelburg. ZeelandiaVlissingen. De Baronie—Heró. T.S.C.Alliance. 3e klasse M. E.M.M.Goes 2 Zeelandia 2Middelburg 2 WalcherenGoesche Boys. Vlissingen 2De Zeeuwen 2. 3e klasse N. AxelBiervliet. Corn. BoysTerneuzensche Boys. TerneuzenSluiskil. 3e klasse O. IJZendyke—Oostburg. SchoondijkeAardenburg. OostburgSchoondijke 31. Oostburg, dat met een verjongde ploeg in het veld kwam, wij .telden vier andere gezichten, heeft in een vrijwel geljjkop- gaanden, aan beide zijden matig gespeel- den wedstrijd, dezen eersten competitie wedstrijd gewonnen. De scheidsrechter, de heer Oppeneer uit Axel was niet opgekomen, zoodat een half uur gewacht moest worden. Daarna heeft een lid van de V. V. Schoondijke dezen wedstrijd geleid. Was hij niet altijd even juist in zijn beslissingen, hij heeft eerlijk en onpartijdig gefloten. Als de. wedstrijd acht minuten oud is, breekt de Öostburg rechtsbinnen Du Burck door de verdediging heen en met de doelverdediger alleen voor zich, schiet hij' hard in, welk schot de doelvei'dediger schitterend tot hoekschop verwerkt. Het is evenwel slechts uitstel, want een paar minuten later slaat de doelverdediger de bal voor de voeten van Du Burck, die nu geen fout maakt en Oostburg de. leiding geeft (10). Door dit doelpunt aangemoe digd, komt Oostburg iets in de meerder heid, doch tot doelpunten kwam het voor eerst nog niet. Doordat de achterspelers van Schpondijke mistrappen, kómt Du Burck tien minuten voor het einde der eerste helft in het bezit van den bal en straft dit met een doelpunt (20). Na de rust is Schoohdqke direct in den aanval, doch zonder resultaat.- De aanval len wisselen' elkaar geregeld' af, doch -de verdedigingen blijven - het terreinmeester. Nadat er ongeveer 20 minuten' verstreken zijn, wordt door Hemmekam -een corner op het doel van Schoondijke genomen, de bal' wordt weggestompt en kwam bij Du Burck terecht deze loste in moeilijke po sitie een zeer goed schot, dat doel trof (3Tien minuten voor het einde weet Schoondijke door een- goed opgezette aan val-de eer te redden door een goed schot brengt F. Tournois de stand op 31. Biervliet 1Terneuzen 1 2—4. Zondag' speelde Biervliet zijn eerste competitie-wedstrijd tegen Tèrnéuzen. Van de gastheeren blijken'3 spelers-niet aan wezig te zijn. Direct na den aftrap zien wü dan ook, dat de gastheerèn, die nu met .negen man spelen het niet kunnen bolwerken. Aanval óp aanval volgt. Tooh weren-ze zich-kranig en ze. weten den stand dubbel blank te houden, totdat dan eindelijk versterking komt.' Dit verbetert wel wat maar het geeft toch nog' niet het gewenschte resultaat. De gasten zijn dui delijk in de meerderheid en na ongeveer 25 minuten spelen weèt de midvoor te scoren (01). De' gastheeren komen nu goed-opzetten, maar-de voorhoede loopt verscheidene keeren in hetbuitenspel valletje, handig door de beide backs van Terneuzen opgezet. De aanvallen zjjn nu gelijkelijk verdeeld, totdat de linksbuiten der gastheeren, Mareels, een hal toege speeld krijgt en scherp voorzet, waarna de midvoor Jansen doelpunt, ^11). O.l. in buitenspelpositie. Na d rust zjjn er ongeveer tien minu ten gespeeld, als een der achterspelers van Biervliet in den rug aanvalt. De scheids rechter wijst naar de witte stip, de Dob belaar zet zuiver in 11—21, Rechtszaken VEROORDEELD WEGENS FOTOGRAFEEREN VAN R1ILITAIR WERK. Een Nederlandsch onderdaan is veroor deeld wegens overtreding van de verorde ning van den rijkscommissaris over maat regelen op het gebied van nieuwsberichten en fotografie van 26 Juni 1940. Hij heeft, tegen het uitdrukkelijk verbod in, foto's van een Duitsch militair werk gemaakt. Een Duitsche krijgsraad heeft hem een boete van 150 opgelegd. Van veroordeeling tot vrijheidsstraf is alleen wegens den jeugdi gen leeftijd van den dader voor dezen keer afgezien. In liooger beroep. P. A. B., 31 jaar, werkman te Terneu zen, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arrondissements rechtbank te Middelburg van 16 Septem ber 1940, waarbij hij wegens „diefstal" is veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. Radioprogramma Woensdag 25 September 1940. JAARSVELD, 414,4 m. K.R.O.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Wij beginnen den dag. S.30 Gram. 10.00 V.P.R.O. Morgen wijding. 10.15 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Ber. 12.05 Gram. 12.15 Ro- coco-octet. 12;45 Nieuws- en economische ber. A.N.P., gram. 1.15 Musiquette en gram. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 K.R.O.- Melodisten en solist. 3.30 Gram. 3.45 K.R, O.-Melodisten en solist. 4,30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische ber. A.N.P. 5.30 Gram. 5.45 K.R.O.-Nachtegaaltjes. 6.05 Cyclus. 6.20 K.R.O.-ork. (6.45—6.50 Ber.) 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Gram. 7.20 K.R.O.-ork. 7.45 Reportage. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 8.15 Radiotooneel met luisterwedstrijd. 8.35 K.R.O.-Melodisten. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Ber< Air.p. KOOTWIJK, 1875 m. A.V.R.O.-TJitz. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch)'. 7.30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 9.00 Orgelspel. 9.20 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Omroeporlc. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 A.V.R.O.-Amusements- ork. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische ber. A.N.P., gram. 1.00 Omroepork. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Syl- vestre-trio. 3.00 Gram. 3.30 Ber. (En gelsch 3.45 Orgelspel. 4.10 Gram. 4.28 A.V.R.O.-Tango-ork. (opn.) 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische ber. A.N.P. 530 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart Causerie 6.00 A.V.R.O.-Amu- sementsork, 6.15 Ber. (Engelsch). 6.80 A.V.R.O.-Amusementsork. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Piano. 7.35 Kinder koor (opn.) 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Nieuwsber. A.N.P. 8.25 Gi'am. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Gram. 8.559.00 Bex\ A.N.P., sluiting. De aanvallen der gasten worden gevaax-- lijker en telkenmale zweeft de bal in den Biervlietschen doelmond. Doelpunten kun nen niet uitblijven.Als de stand op 14 is gekomen, herneemt Biex-vliet nogmaals een aanval. Het schot gaat echter ver naast. Als de keeper uittrapt belandt de bal bij Babijn die netjes inschiet, 2—4. Met dezen stand kwam het einde. Terneuzensche BoysAxel 16. Axel heeft de competitie goed ingezet door de Terneuzensche Boys met 61 te kloppen. Reeds bij de rust had Axel een veiligen 40 voorsprong en enkele minuten na het begin der tweede helft was deze voorsprong opgevoerd tot 60. De Boys maakten hierna een tegenpunt, waardoor de eer gered was. Beide partijen vonden het hierna blqkbaar welletjes en het einde kwam dan ook met een 1—6 nederlaag yoor de Boys,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6