la Spin Zweden ontwaakt uit zoete droomen. Een verwend volk, dat zich blind staart op den „goeden ouden tijd". De regeering maant thans tot uiterste spaarzaamheid. '(Van een bijzonderen correspondent.) STOCKHOLM, September 1940. Zweden is ongetwijfeld een van die lan den, welke sterk te lijden hebben van den oorlog, al heeft het tot dusverre zijn onaf hankelijkheid weten te bewaren. Het leven is veel duurder geworden, tal van artike len zijn niet meer te krijgen en de belas- tingsehroef is duchtig aangezet. De groote massa des volks legt zich over het alge meen bij den toestand neer, doch de intel- lectueelen, die den blik blijven richten op Engeland, lclagen steen en been over hun „aangetaste democratische rechten" en blflven in hun hart hopen op een terug keer van den „goeden ouden (Engelschen) tijd". Tot het uitbreken van den oorlog waren de Zweden een van de gelukkigste volken van Europa. De natuur had het land rijk voorzien van rijkdommen. IJzer- en koper erts en hout werden in groote hoeveelhe den uitgevoerd, buitenlandseh geld stroomde het land binnen en het gevolg was, dat de levensstandaard vrij hoog was. Zweedsche artikelen vonden gereeden aftrek in de meeste groote landen van ons werelddeel in ruil daarvoor voerde men machines in, koloniale waren en luxe artikelen. Over het algemeen was de ge middelde welstand van het Zweedsche volk, na de industrialiseering van het land, veel hooger dan in andere Europeesche landen. Daardoor waren de Zweden ver wend. Zg meenden dat hun rijkdommen on uitputtelijk waren en vergaten de armoede, die zij geleden hadden in den tijd, die aan de industrialiseering was voorafgegaan. STERKE BEENEN, DIE DE WEELDE KUNNEN DRAGEN. De plotselinge rijkdom, die het land bin- nenvlöeide, bracht een veelbeteekenende verandering te weeg in het Zweedsche volkskarakter. Dit nieuwe menschentype, als men het zoo noemen mag, trad in de openbaarheid na den wereldoorlog, maar vooral een tiental jaren geleden. Het was verwend door den loop der dingen en scheen in den waan te léven, dat de rijk dom van den bodem, eiken Zweed tot aan het einde zgner dagen een rijk en gemak kelijk leven waarborgde. Doch dit was niet het eenige waanbeeld der Zweden, Zij stelden een rotsvast ver trouwen in den Volkenbond en in de Wes telijke democratieën. Het is dei-halve geen wonder, dat de binnen- zoowel als de bui- tenlandsche politiek zich geheel daarop oriënteerde. Het gevolg was een bijna tot het uiterste doorgevoerde ontwapenings- politiek en een sl^afsche aanhankelijkheid aan de politieke 'idfctiïjnen van Engeland, Kortom, het ïjeHsan, dat de Zweden leidden, geleek een. sprookje en Zweden zelf vertoonde een trèffende gelijkenis met Doornroosje, dat honderd jaar lang hleef slapen en er geen vaag denkbeeld van had, wat er in de rest van de wereld voorviel. Het eenige, waarvoormen belangstelling, aan C ;n dag legde, was, dat de handel zich naar alle zijden uitbreidde en dat men in elk opzicht van alles overvloed had. ONAANGENAAM ONTWAREN UIT EEN ZOETEN DROOM. Des te onaangenamer was het ontwaken van het vreedzame Zweedsohe Doorn roosje, toen Engeland den oorlog ver klaarde aan Duitschland. In regeering'S- kringen kwam men tot de ontstellende en smartelijke ontdekking, dat men in bin nen- en buitenland talrijke mogelijkheden ongebruikt had laten voorbijgaan. Men zag zich onverwacht voor honderden proble men geplaatst, waarvoor ten snelste een oplossing* moest worden gevonden, doch die men geen kans zag, onder de knie te krijgen. Zweden werd middenin de ruwe werke lijkheid gesleurd uit een slaap, die meer dan 130 "jaar had geduurd en de laatste door j JOHNSTON Mc.QÜLLEY 36) De jonge man mompelde, dat hij dit ook van plan was, en liep het steegje in. De agent ging verder. Tijdens dat gesprek met den agent was het den jongenman ont gaan, dat Warwik het huis binnengestapt was. Maar hij ontdekte den goedgekleeden man niet meer in zijn donkere hoekje, waar hij hem eerst had zien staan, en maakte daaruit op, dat hij wel. naar binnen gegaan zou zijn. Langzaam hep. hij naar de zijdeur en ging de benauwde gang in. Toen hij aan de tweede deur gekomen was en de knop omdraaide, werd die plotseling tegen hem opgeduwd en hij week snel achteruit. De man, die de deur opengegooid bad, was fCurly. Hij greep den jongen man bij de. schouders, keek hem scherp aan en duwde hem tegen den muur. „O, ben jij het, joggie", bromde hij. „Ik heb je hier al meer zien rondscharrelen. Dat zal dus wel in orde zijn. Kom maar eens mee". „Waarvoor? Ik wou naar mijn kamer gaan." „Je doet, wat ik je zeg, begrepen Ik moet er niets van hebben, dat je hier rond hangt. Snap je. Kom mee Hij greep den jongen man bij zijn kraag, duwde hem de gang uit en het steegje in en sleepte hem mee naar het huis ernaast. „Daar binnen is iets gaande, waar we geen getuigen bij noodig hebben", zei Curly. „Jij blijft hier een paar minuten in dit schuurtje. Ik zal je er dadelijk wel weer tien jaar, dank zij de industrieele hoog conjunctuur, vaster was geweest dan ooit. Het zou ons te ver voeren, indien wij hier de verschillende stadia van dit ont waken van het Zweedsche volk wilden na gaan wij willen alleen vaststellen, dat ook op dit oogenblik nog niet alle Zweedsche kringen zijn ontwaakt Dit is vooral het geval met de intellectueelen, op wie wij reeds in den aanvang de aan dacht vestigden. Zij kunnen en willen niet gelooven, dat in Europa een andere wind waait, die zich ook in Zweden doet ge voelen. Zij voelen dit ook niet zoo aan den lijve, als de lagere lagen der bevolking, op welker schouders de zware lasten rus ten van de geweldige prijsstijging. De „man in the street" moet reeds 30 meer betalen voor uit Zweden zelf afkom stige levensmiddelen. Het laten verzolen van een paar schoenen kost het dubbele van verleden jaar en de prijs van het gas is eveneens verdubbeld. Dit is de reden, waarom thans de drin gende raad wordt gegeven aan bet Zweed sche volk, weder spaarzaamheid te be trachten en een tot het uiterste doorge voerde levensversobering toe te passen. Zulks in tegenstelling tot hetgeen vóór den oorlog werd gepropageerd verbruik zooveel mogelijk De phosphor-celluloid brandplaatjes. Hoe ze er uit zien en hoe ze bestreden moeten worden. In een circulaire aan de burgemeesters vestigt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken de aandacht op de Engelsche phog- phorplaatjes, die boven ons land werden uitgeworpen. Bij aanschrijving van den Befehlshaber der Ordnungspolizei omtrent de bestrijding van deze brandplaatjes, zjjn de volgende toelichtende bijzonderheden medegedeeld 1. Uiterlijk voorkomen. 5x5 c.m. groot celluloidplaatje van pl.m. 1 m.m. dikte in de meest verschil lende kleuren (zwart, wit, rood, schild pad) met een geponsd gat in het midden van 15 m.m. grootte. Boven dit gat is aan de bovenzijde een stukje stof van 3.5 c.m. lengte en 1.8 c.m. breedte met haakjes bevestigd, dat in het midden geel door schijnend, een rond schijfje van geel phos phor met een gewicht van plm. 0.4 gr. be vat. Het schijfje is ongeveer zoo groot als een cent en nog geen 1 m.m. dik. Duid'elijke reuk van phosphor. 2. Uitwerking. Bij het uitgooien uit het vliegtuig ver dampt weliswaar een deel van het water, aangezien echter het stukje stof uit zeer absorbeerend ma eriaal bestaat, blijft een belangrijk deel van het water in het weef sel achter. Al naar het weer zal dit na uren of ook eerst na dagen tot ontbranding komen. 3. Wijze van bestrijding. Wanneer het vermoeden bestaat, dat er brandplaatjes zijn uitgeworpen, of ook al bij laag overvliegen van bet platteland door vijandige vliegtuigen, moeten overdag direct opsporingsmaatregelen voor deze plaatjes worden getroffen. Bij bet verzamelen van de brandplaat jes moet er op worden gelet, dat het stuk je stof met de phosphor, hetwelk zich in 't midden van het plaatje bevindt, niet met de hand wordt aangeraakt, het is aan te bevelen deze plaatjes, om nadeelige ge volgen voor dé gezondheid te vermijden (brandwonden, vergiftiging) met twee hou ten stokjes beet te pakken en in het water te leggen. Daar phosphor reeds by gebruik van 1/10 gram den dood tengevolge heeft en bovendien moeilijk heelende en zeer pijn lijke brandwonden veroorzaken kap, is groote voorzichtigheid geboden. De gevonden plaatjes moeten in bussen (bijv, oude jambussen enz.) onder wa ter worden bewaard. Door ze in het uitlaten." „Maar je hebt toch geen recht,be gon de jonge man. „Recht? Maak me niet aan bet lachen, jochie Doe wat ik je zeg. Hier en daar blijf je vooi'loopig Hjj trok een deur open en duwde den jongen man het schuurtje in. Deze hoorde hem een grendel pp de deurschuiven en wegloopen. Curly haastte zich naar den uitgang van het steegje, ontmoette daar den man met Sylvia Rodney, bracht haar naar boven en begaf zich daarop naar den huisbaas bene den, met wien hij een lang gesprek had, waarna hij hem geld gaf met de belofte, dat hij nog meer zou krijgen, als alles afgeloa- pen was. Daarna bedacht hij zieh dat de jonge man nog in het schuurtje zat. Lachend liep. hij de steeg in en verloste zijn gevangene. „Ik had je bijna vergeten, jochie", zei hij. „Je kunt nu je gang wel gaan". Curly verwijderde zich en de jonge man ging de trap op naar zijn kamer. Heel om zichtig en zachtjes ging hij naar binnen. Hij streek zelfs geen lucifer aan om zijn petroleumlamp op te steken. Toen hij door het sleutelgat van de tus- schendeur keek, zag hij juist, hoe Sylvia de papieren onder den vloer vandaan haal de en aan Warwik gaf. Hij begreep er niets van. Waarom moest die heer in avondcos- tuum die papieren hebben en dat deftige meisje ze voor hem onder den vloer van daan halen „Ik moet die papieren zelf hebben dacht hg. Hg bleef door het sleutelgat kgken en haalde een revolver, die hij dien middag in een uitdragerij had gekocht, uit zgn zak. Hg zag, hoe de twee, kerels Warwik aam vielen en meende, dat nu het oogenblik gekomen was, om handelend op te treden. Hij snelde naar de kamer en beval Warwik, zgn handen omhoog te steken. Maatregelen op het gebied der sociale verzekering. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, hou dende wijzigingen en aanvullingen van be staande wettelijke bepalingen op het ge bied der sociale verzekering. In de eerste plaats wordt artikel 23 lid 3 der Ziektewet, dat thans luidt „Met ziekte worden zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijkgesteld enz." gelezen als volgt „Met ziekte wor den zwangerschap en bevalling gelijkge steld". In verband hiermede vervalt ook in an dere artikelen het woord gehuwde. Verder wordt in artikel 53 bepaald, dat de Raad van Arbeid ook bevoegd is de uitkeering van ziekengeld eri eventueel het verleenen van verloskundige hulp geheel of ten deele te weigeren, indien de onge schiktheid tot werken het gevolg is van een ziekte, welke haar oorzaak vindt in een vecht- of kloppartij, waaraan de verzeker de uit eigen beweging heeft deelgenomen. Voorts wordt voor den duur van een jaar buiten werking gesteld de bepaling van artikel 1 onder primo en seeundo van het Koninklijk besluit van 10 Juli 1929 tot uitvoering van artikel 101 derde lid dei- ziektewet. Deze bepaling luidt „De bedrijfsvereeniging is bevoegd de toelating van een werkgever als lid te wei geren of het lidmaatschap aan een reeds toegetreden werkgever op te zeggen 1. Indien de werkgever bij in kracht van gewijsde gegaan vonnis in staat van fail lissement is verklaard of hem bij zooda nig vonnis voorloopige of definitieve sur seance van betaling is verleend 2. indien de werkgever, nadat hü des wege in gebreke is gesteld, nalatig blijft om eenige geldelijke verplichting jegens de bedi*ijfsvereeniging, waarvan hij lid is of geweest is, na te komen". Vervolgens wordt bepaald dat de leider en de leden van een orkest als werknemers in dienst van den exploitant, in wiens be drijf 'n wiens naam het orkest optreedt, onder de verplichte verzekering overeen komstig de bepalingen van de ziektewet en de Invaliditeitswet vallen, alles voor zoovei; het bestuur der Rijksverzekerings bank niet beslist heeft, dat het orkest over eenkomstig de bepalingen der Ongevallen wet 1021 als een zelfstandig bedrijf moet worden beschouwd. Hetgeen voor de verrichting van werk zaamheden, als bovenbedoeld wordt geno ten, wordt als loon in den zin van de Ziektewet en van de Invaliditeitswet be- schouwd. Hetgeen voor den gezamenlijk verrichten arbeid wordt genoten, wordt, voor zoover niet blijkt van een andere verdeeling, geacht door ieder .dergenen, die den arbeid hebben verricht voor een gelijk deel te zijn genoten. Ten slotte is bepaald, dat onder leerling in den zin van hel) tweede, lid, onder le. van artikel 2 der Ongevallenwet 1921 mede wordt verstaan hij, die tegen betaling vaft- leergeld in een onderneming werkzaam is, hij, die al of niet tegen betaling van leer geld als leerling eener instelling van technisch onderwijs in een onderneming ten behoeve van zijn practisch© vakoplei ding werkzaam is gesteld, alsmede hij, die aan een aan een onderneming verbonden vakschool opleiding ontvangt. In de voren bedoelde gevallen wordt degene, in wiens derneming de leerling werkzaam is, of aan wiens onderneming de vakschool, qan wel ke de leerling opleiding ontvangt, is ver bonden, als werkgever van den leerling beschouwd. Daartoe is niet vereischt, dat door of voor den leerling met den werk gever een arbeidsovereenkomst is gesloten. water te werpen wordt het ontbranden on mogelijk gemaakt. Nadat de opsporingen beëindigd zijn moeten de reservoirs met de brandplaatjes bij den burgemeester, bij een post van de veldwaoht of binnen het gebied van een stad op het dichtstbijzijnde politiebureau worden afgeleverd. 4, De dienstbureau's moeten de plaatjes als volgt onschadelijk laten maken; een put graven en de plaatjes daarin laten opbranden. De jonge man was iets dergelijks niet gewend. Zijn knieën knikten. Toch hield hij de revolver recht op Warwik gericht en weifelde geen oogenblik, „Houd je handen omhoog beval hij Warwik. „En als jullie daar een van beidon het waagt, om te Rijken, krijg je een kogel. Dus geen onzin 5" „Verdraaid man, zie je dan niet, dat je die dame een doodschrik op het lijf jaagt?" vroeg Warwik. „Gaat jou niet aan Haal geen streken uit Ik ben hier op het. oogenblik de baas. Ik heb niet veel van je noodig. Alleen maar die papieren." „Ah zoowenscht mijnheer de papie ren?" vroeg Warwik. „Haal ze uit je zak en gooi ze hier voor mijn voeten neervoorzichtig Je an dere hand in de hoogte houden I" „Maar mijn waarde jonge man, wat voor belang kun je nu toch in dat pakje papie ren stellen?" vroeg Warwik. „Het wordt bijna een melodramamaar dan toch slecht gespeeld, wat?" „Je hebt me toch wel verstaan? He heb geen zin, hier den heelen naoht te blijven wachten." ,,Hoe wee.t je, dat ik nog niet een ander wapen in mijn zak heb?" vroeg Warwik. „Dan zou ik door mijn jaszak heen op je kunnen schieten, niet waar?" „Dan ga je eraan, wat, ik je zeg „Bloeddorstig ook nog „Gooi dat pakje papieren voor mij op den grondgauw wat Den jongen man strak aankijkend, haal de Warwik de papieren uit zgn zak. „Ik kan me niet voorstellen, wat je er mee wilt doen", zei hij. „Maar, aangezien jij er zelf een schietpartij voor wilt wagen, moet je ?ie wel harder noodig hebben dan ik „Gaat je niet aan, waarvoor ik ze noo dig heb. Gooi ze op den grond, hier vlak voor mei"1 De legerberichten vzn gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse Schepke heeft acht vij andelijke koopvaardijschepen var\ in totaal 61,300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelij kertijd melden andere dulkbooten, dat nog acht vijandelijke koopvaardijschepen van 35.700 b.r.t. in totaal tot zinken zgn ge bracht, Inclusief de vijandelijke koopvaar dijschepen, waarvan eerder gemeld werd, dat Zij tot zinken gebracht zijn, zijn daar mede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheeps- ruimte van de vijandelijke koopvaardijvloot door onderzeebooten tot zinken gebracht, een record-prestatie, 'die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en boyen dien in gebieden, waar de tegenstander over overvloedige middelen tot bestrijding van onderzeeërs beschikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook Zaterdag voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het cen trum en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen suc cesvol met bommen bestookt. In de nabij heid van het Royal Albert en het West- India Dock ontstonden nieuwe, zware branden. In de groote bocht van de Theems kon geconstateerd worden, dat nog talrijke oude branden woeden. Andere aan vallen richtten zich op verscheiden vlieg velden en troepenkampen, alsmede op én kele havenplaatsen aan de Zuid- en Oost kust van Engeland. Op een bijzonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen werden treffers op hangars en on derkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten om bet Rijksgebied binnen te dringen, mislukten met uitzon dering van enkele vluchten boven de Fransch-Belglsche kust, De hier uitgewor pen bommen richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor twee vliegtuigen. Twee Duitsche vliegtui gen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. Het 107e Italiaansche legerbericht luidt als volgt Het bombardement van de militaire doe len van Marsa Matroeli, uitgevoerd door onze luchtmacht, heeft resultaten opgele verd, die indruk maken, door de nauwkeu righeid en de hevigheid van het vuur. De talrijke branden, die waargenomen werden, de doelen, die ondanks het hevige vuur van het luchtafweergeschut getroffen en ver nield werden en de afwezigheid van vijan delijke jagers, die onze formaties niet durf den aanvallen, getuigen van het volledige succes der operaties en van de paniek van den tegenstander. Onze vliegtuigformaties bombardeerden ten oosten van Marsa Matroeh de vlieg velden van Maaten Boegoesj en El Daba, het station en tentenkamp in laatstge noemde plaats. De vijandelijke luchtmacht wierp Zater dagnacht bommen op Sldi el Barani, To- broek en Derna, waardoor enkele personen gewond werden. Er is geen schade van bc- teekenls aangericht. Een vijandelijk vlieg tuig is waarschijnlijk neergeschoten door luchtafweergeschut. De luchtbasis van Alexandrië is hevig gebombardeerd door onze luchtafdeelingen. Een schip heeft een voltreffer gekregen van een hom van groot kaliber. Een andere vliegtuigformatie viel de Installaties van het petroleumcentrum Haifa aan, waarbij een benzineopslagplaats en een nieuwe raffinaderij werden getrof fen, hetgeen aanzienlijke branden deed ontstaan. Do vliegtuigen, die bij deze ope raties betrokken waren, keerden alle op hun basis terug. In de Roode Zee werd een vijandelijk convool, geëscorteerd door kruisers en torpedojagers, .door onze luchtmacht aan gevallen. Twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. Een onzer luchtpatrouilles heeft een aanval op Isiolo (Kenya) gedaan. Na een gevecht met vij andelijke jagers aangegaan te hebben, is de patrouille, die een vijandelijk toestel getroffen ljad, onverlet teruggekeerd. De vijand heeft verscheiden luchtaanvallen in Somaliland ondernomen, waar herhaalde lijk het dorp Boergavo ten zuidwesten van Kisimaoi gebombardeerd is, waar men twee gewonden betreurt en bommen ge- „Nou, mij best I" zei Warwik, Hij deed bedaard een stap vooruit, doch het wapen van den jongen man bedrèlgdo hem zoo gevaarlijk, dat hy het niet waagde zijn voornemen, om plotseling op hem af te sprifigen, te volvoeren. Hy vond het dus maar beter, de papleren over te geven en.... De jonge man had al zijn aandaóht op Warwik gevestigd en een der kerels togen den muur had langzaam zyn hoofd zoo ver omgewend, dat hy kon zien, wat e- voorviel. Hij fluisterde heel zacht iets tegen den an der. Het pakje papieren moest wel van erg groote waarde zijn, als zooveel menschen op het bezit er van gesteld waren. Plotse ling siste hg scherp tegen zyn makker. Op hetzelfde oogenblik vlogen de belde kerels op den jongen man af. Een oogenblik raakte deze de kluts kwijt. Warwik zag het en sprong op hem af.4Het pakje papieren werd hem uit de hand geslagen. Een dor boeven greep hem heet. De andere wierp zich op den jongen man, sloeg hem de revolver, nog voordat hg kon vuren, uit de hand en drong hem al vechtend ln een hoek. Sylvia, die eerst vol ontzetting achteruit naar de deur was geweken, toonde plotse ling een groote tegenwoordigheid van geest. Ze greep de revolver van Warwik van den grond op §n griste het nog net voor de hand van een der boeven, die door Warwik tegen den grond geworpen was, weg. XXXI Onvoltooid werk. De jonge man hield het gevecht niet lang uit. De kerel, die hem aangevallen had, deed een regen van slagen op hem neerda len en had hem spoedig bulten gevecht ge steld. Daarna viel hij Warwik van achteren aan op het oogenblik dat deze zgn kame raad tegen den grond sloeg. Warwik hoorde Sylvia gillen en keerde zich naar den aan valler, maar niet tydig genoeg. De jonge man lag bewusteloos in een hoek. Warwik trachtte den tweeden aanvaller van zyn Het houden van optochten en vergaderingen. Thans weer eenige verruiming. In een circulaire aan de burgemeesters deelt de secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken mede, dat wederom toelaatbaar zgn vergaderingen, in besloten gebouwen, waar toe slechts daartoe schriftelijk uitgenoo- digde leden der betrokken vereeniglng of party toegang hebben. Door den bevoegden Procureur-Generaal, fungeerend directeur van politie mag dis pensatie van de bepalingen, dat de deelne mers aan vergaderingen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van plaatse lijke afdeelingen daarvan, of waar staat kundige onderwerpen besproken worden, schriftelijk moeten worden uitgenoodigd en dat de uitnoodiging op naam moet zgn gesteld, voorshands niet worden verleend; In het bijzindere behoort geen bezwaar gemaakt te worden tegen vergaderingen van leden van vereenigingen van zuiver economischen of commercieelen aard, voor zoover deze niet ingevolge de verordening nr. 24 van 21 Juni 1940 van de secretaris sen-generaal van Justitie en van Binnen landsche Zaken uit anderen hoofde ónge- wenscht zijn té achten. Verboden zijn en biyven voorshands: op tochten in het openbaar, bgeenkomsten in de openlucht, en openbare, voor het publiek toegankelgke vergaderingen in besloten lokalen. Vrijstelling van sommige leges. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende vrijstelling van leges van af schriften van of uittreksels uit de akten I van den burgerlijken stand. I Daarin wordt het volgende bepaald. De afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand, welke vereischt zijn voor de regeling der pen sioenen van nabestaanden van gesneuvelde of vermiste militairen van de voormalige Nederlandsche land- en zeemacht zgn vrg van leges. Reeds betaalde leges kunnen worden teruggevorderd. EEN BELGISCHE ARBEIDSDIENST. Men meldt ons uit Brussel: Dp opvoedkundige waarde van den Duit- schen Arbeidsdienst heeft in de laatste ja ren in het buitenland veel erkenning en be wondering gevonden, zonder dat dit echter tot het in het leven roepen van geiyksoor- tige inrichtingen leidde. Ohlangs heeft men echter in België besloten om een organisatie naar het voorbeeld van den Duitschen Ar beidsdienst te stichten. Voorloopig draagt deze organisatie nog een vrijwillig karakter. De Belgische autoriteiten streven evenwel naar een verplichten arbeidsdienst, die door wettelijke maatregelen een officieel karak ter zal krijgen. Eerst hebben de Vlamingen een „Natio- nalen Arbeidsdienst" gesticht, die slechts voor de Vlaamsch sprekende jeugd bestemd is. Vervolgens is ook voor het Fransch- talige deel van België een organisatie naar hetzelfde voorbeeld geschapen. Beide af deelingen hebben een gemeenschappelijke leiding, Er is reeds een reeks arbeidskampen geopend, die voor verschillende opbouw werken dienst zullen doen. Evenals In Duitschland zal ook in België de arbeids dienst vooral voor herstel van den land bouw en andere voor het volkswelzijn be- langryke wederopbouwarbeid benut wor den en de publieke en particuliere onderne mingen in België geen enkele concurrentie aandoen. worpen zyn op landingsterreinen ten zuid westen van Bardera. Te Massaoea zyn by een luchtaanval geen personen gewond en is ook geen schade aangericht. Een vyan- deiyk toestel is neergeschoten door lucht afweergeschut en de bemanning ls ge vangen genomen. Een ander vliegtuig is vermoedeiyic neergeschoten. rug af te gooien, maar Intusschen was de eerste overeind gekrabbeld. „De papleren, Sylvia riep Warwik. Het meisje pakte ze van den vloer op, hield ze met haar linkerhand vast en bleef met het pistool in de andere hand by de deur staan, maar durfde het blijkbaar niet gebruiken. Ze had het aan Warwik willen geven, maar daartoe nog geen kans gezien. De beide boeven vielen nu samen op War wik aan. Ze vochten wanhopig, want ze wisten, wat hun te wachten stond, als dat meisje ontsnapte. Curly kon hard straffen. Hun krachten schenen verdubbeld. Ze dre ven Warwik in een hoek van de kamer. Maar toen zette deze zich schrap. Hg sloeg een der kerels tegen den grond en trachtte daarop den anderen man van zich los te wringen. Nu hadden de andere bewoners het lawaai ook gehoord. Ze kwamen de gang oploopen en drongen naar binnen. Hot waren drie kerels, die echte vechtersbazen waren. Ze kenden de bewoners van de kamer, maar Warwik niet. En toen ze zijn kleeding zagen, maakten ze daaruit alleen al op, dat hg de vijand moest zijn. Dus sloten ze zich bij de twee boeven aan. Het eenige, dat Warwik redde, was, dat de drie kerels elkaar geen ruimte lieten om aan het gevecht te kunnen deelnemen. Warwik wist veel te goed, wat hem te wachten stond van die kerels, als hy den strijd verloor en dacht aan Sylvia en wat haar overkomen zou, als hg werd neergeslagen. Woest naar* alle kanten om zich heen slaande trachtte hy het meisje te bereiken en den revolver, dien zy nog steeds in haar hand had, te bemachtigen. Was Togo nu maar in de buurt! Die kon vechten: hij kon iemands pols om draaien en zijn arm uit het lid trekken met een enkele kunstgreep. Had hy Togo maar meegenomen op dit nachtoiyke avon tuur* £Wordt vervolgd.)'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6