STADSNIEUWS Pijn - PSJn - Pijn ji? Goes. de teraardebestelling van .Wijlen c. a. duvekot. Zaterdagmiddag, vond de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot v§,n wijlen, C. A. Duvekot, in leven direc teur der Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land". Er bestond een zeer groote be langstelling voor deze plechtigheid en reeds lang voor de stoet arriveerde hadden zich enkele honderden menschen om de groeve geschaard. We merkten o.a. op: burgemeester W. C. ten Kate, wethouder 'A. Vermaire; bestuur en personeel der V.V.Z:B.j bestuursleden der veilingsvereeni- gingeii te Kap'elle en Krabbendijke en ook van elders in den lande, als die van Deven ter en omstreken, Rotterdam( Berkel en Rodenrijs e.a. Voorts zagen we tal van vooraanstaande personen op land- en tuin bouw gebied uit de provincie, kerkbestuur der Ned; HerV: kerk en vele bekende stad- genootfen. Een gro'ot aantal kransen en takken, van familie, kennissen, en verschillende corpo raties getuigden eveneens van het mede leven in dit onverwachte sterfgeval. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door den heer A. v. d. Have, die zeide te spreken flamens den eere-voorzit- ter, den heer H. A. Hanken, bestuur en léden der veilingsvereeniging. Met diepen weem'oèd, aldus spr. breng ik een laatste gfoèt aan onzen besten directeur, die bijna vijfentwintig jaar dé belangen van allen die met de veiling te maken heb ben in alle opzichten heeft behartigd. Duvekot, aldus spr., je hebt je> beste krachten aan de veiling gegeven: het 'was nooit te vroeg of nooit te laat voor je; je wilde nimmer van vacantie hooren. We danken je, voor alles wat je voor ons gedaan hebt. Je groote toewijding en voor beeldige plichtsbetrachting zal bij ons steeds in dankbare herinnering blijven voort leven. Rust zacht. De heer L. Duvekot, als oudste der familie sprekende; zeide, reeds voor vele familieleden op het kerkhof vertoeft te hebben, maai- nog nimmer was dit zoo tragisch als heden, bij een zoo jonge man, die heen ging in de kracht van zijn leven. Spreker hoofde, dat zijn neef geacht en gewaardeerd werd in zijn werkring en het is een voorrecht te kunnen zeggen dat hij ook geacht was in den familiekring. Spreker bidt, dat God de familie in dit verlies móge sterken. Wendt U tot Hem, Die troosten kan, zooals een moeder troost, aldus spreker, en velen ondervonden, dat Gods troost werkelijk troost schenkt. Spr. denkt dan vooral aan zijn geliefde nicht, die nu een taak voor zich heeft, en hij hoopt, dat die troost Gods haar sterkte geven zal. Hoe zwaar de weg soms ook zij, het is de weg, dien 3od wil dat wij gaan. De heer J. G. Comellsse, sprekende voor het personeel, zegde den overledene dank voor zijn hulpvaardigheid, zijn bereid heid om het personeel steéds bij te staan en z\jn vriendelijken omgang. Wij danken daarvóór uit den grond van ons hart, aldus sprekerrust zacht. De heèr A. E. Freller, voorzitter van de vèiling te Krabbendijke, roemde de energie en werkkracht van den over ledene: zijn vlotte wijze om beslissingen te nemen; zijn degelijkheid. U zult bij ons voortleven, aldus spreker, als een mar kante, sympathieke figuur. Diep betreu- den wij, dat Gij zijt heengegaan. Namens ons bestuur een laatste: vaarwel. De heer A. Mol, sprekende voor de bei de züidvruchtenbonden en de exportver- eeniging „Ons Belang", roemde den heer Duvekot om het open oog, dat hij had voor de belangen der fruittelers zoowel als voor de belangen van handelaars en exporteurs. Het zou ons te ver voeren, aldus spreker, om alles te schetsen wat hij in zijn leven tot stand bracht. Veel jaren mochten wij samen werken, niet naast, maar mèt elkander. Dit overlijden beteekent een zwaar verlies, voor de vei lingsvereeniging, maar ook voor de Neder- landsche handelaren en exporteurs. We zullen hem noode missen. In de kracht van zijn leven is hij heengegaan; alleen God weet wat Hij hiermede bedoelt en Hem zullen we het moeten overloten. Spr. hoopt, dat de familie kracht mag vinden waar die alleen te vinden is. Hij, die gezegd heeft een vader der weezen en een rech ter der weduwen te willen zijn, vervulle al uwe iiooden, aldus spreker. Dé heer J. Gerritse, administrateur der V. V. KapelleBiezelinge, bracht den over ledene namens den veilingsvereeniging een laatsten groet. Rust zacht, collega, aldus besloot spreker. De heer J. de Kruyter, sprekende voor de kerkvoogdij, waarvan ook de overledene deel uitmaakte, getuigde aan de groeve te staan van een overleden broeder wiens leven kort, maar niet onbesteed was. Ge was, aldus spreker, gedurende acht jaar, in ons midden een krachtige figuur en ons college heeft veel aan je te danken. God blijve zijn nabestaanden genadig, al dus besloot spreker. De heer A. Huy, te Brielle, sprekende voor den Bond van veilingspersoneel, uitte waardeerende woorden voor de medewer king van den heer Duvekot steeds onder vonden. Zijn adviezen werden steedB op hoogen prijs gesteld. Onze omgang was hartelijk. Wat ge voor ons hebt gedaan, aldus spreker, zullen we in ons hart be waren. Vrede zij met U. De heer P. J. Steinz zeide, aan deze groeve zoo goed de bede te verstaan van den psalmist: Neem mij niet weg te mid den van mijn jarenDan ziet de mensch nog zooveel voor zich wat hem wacht; zijn leven op middaghoogte; hij staat nog in zijn volle kracht. Onze vrien Cor, aldus spreker, is van ons heengegaan terwijl hij in de kracht van zijn leven was. God nam hem weg, en wij zwijgen stil. Op den bodem van dit leven was de rust van het geloof: het geloof in Hem die ook zijn zonde droeg' aan het vloekhout. Ook aan Cor maakte hij zijn genade groot, en zoo is dit graf voor hem niet het eindpunt, maar de poort der heerlijkheid. Laten wij Cor nooit vergeten en heb oog richten op Hem, die trouwe höüdt in eeuwigheid. Die nooit rekenschap geeft van zijn daden, maar; altijd zijn vaderhand rs, Hoe lang Is het licht Zonsondergang hedenavond 19.37 Zonsopkomst morgenochtend 7.28. Gedurende den tusschenliggenden tijd moét" verduisterd worden. Besmettelijke ziekten. In de week van 8 tot en met 14 Sep tember kwamen in onze provincie 2 ge vallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 1 geval van roodvonk te Krabbendijke en 1 geval van diphtherie te Hontenisse. Walcheren WAARSCHUWING. O. EN W. SOUBURG. Het is gebleken dat er personen zijn aangewezen voor luchtbe schermingsdiensten, die 's nachts niet in de gemeente aanwezig zjn en zich zoo doende aan hun burgerplicht onttrekken. Dit is volstrekt ongeoorloofd en zal, indien noodig door de politie worden gecontro leerd. Wanneer in den vervolge bij noodig gebleken luchtbeschermingsdiensten (bijv. hulppolitie, brandweer, etc.) dergelijke per sonen afwezig zjn, zal proces-verbaal wor den opgemaakt. Granaat iri een transformatorhuisje. ARNEMUIDEN Degenen, die Vrijdag morgen hun eleetrisch licht wilden ont steken of deze stroom voor kracht wilden gebruiken kwamen tot de onaangename ontdekking dat dit niet ging. Dra gingen er geruchten (hoeveel zijn er die tegen woordig dat de centrale te Vlissingen door bominslag getroffen was. Wat bleek het geval te zijn Een onontplofte granaat van afweergeschut bleek in het transfor matorhuisje aan den rijksweg bij Arne- muiden binnengedrongen te zijn en de zaak gestoord te hebben. Nadat deze gra naat door de Duitsche weermacht ver- verwijderd was en de vernieling hersteld kon men Zaterdagmiddag met succes de schakelaar weer omdraaien. BOM GEVALLEN. ARNEMUIDEN. Hedenmorgen is een bom terecht gekomen tusschen de spoorlijn en het Veerhuis in deze gemeente. Enkele ruiten van het Veex-huis en van eenige aan grenzende perceelen zijn gesprongen. FAILLISSEMENT. Failliet verklaard: Leunis Maas, timmer man en aannemer te Domburg. Rechter commissaris mr. J. H. F. Bloemers, cura tor ihfi H. D. van Zanten, advocaat te Vlissingen. EEN NEET ONTPLOFTE BOM. WESTKAPELLE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd alhier wederom een bom geworpen. Thans kWam het pro jectiel neer op een stuk land, even buiten de bebouwde kom van de gemeente, doch in de onmiddellijke nabijheid van de marechaussee-kazerne, het voormalige tramstation en nog eenige andere wonin gen. In verband met het feit, dat de bom gedeeltelijk in den grond gedrongen, doch niet tot ontploffing gekomen was en men bovendien met de mogelijkheid rekening hield, dat men hief met een tjdbom te doen had, werden alle wegen in de omge ving afgezet en het verkeer omgeleid. Ter voorkoming van ongelukken moesten bo vendien de bewoners van de hierboven ge noemde huizen hun woningen verlaten. Ze vonden in het dorp gastvrij onderdak. Be landbouwers, die tegen het middaguur naar huis terugkeerden, alsmede vreem delingen, die uit de richting Aagtekerke naar Westkapelle kwamen, zagen zich den weg versperd en moesten langs andere wegen het dorp bereiken. Zaid-Beveland Bommen in den Zuid Kraaijert- poider. 'S-HEER ARENDSKERKE. Hedennacht is in den Zuid Kraayertpolder onder deze gemeente een bom gevallen op een afstand van 30 40 meter van een dubbel woonhuis, bewoond door de arbeiders P. Moerdijk én J. van Sabben. Gezien het groote gat en de uitwerking er rond door de scherven, moet het een bom van zwaar kaliber zijn geweest. In het huis zjn op een enkele na, alle rui ten gesprongen-. 7en deel van een schoor steen is afgerukt en dakpannen en enkele planken zijn vernield.Door een raampje in den zjgevel vlogen de steenen op den zol der waarop juist links en rechts van dit raampje Moerdijk en vrouw en 2 kinderen sliepen. Gelukkig dat de muur die wel vele beschadigingen vertoont, het gehouden heeft. De deuren konden slechts met ge weld geopend worden, doordat de deur posten op vele plaatsen versplinterd zjn. Het is in den laatsten tijd in vorenge noemden polder en omliggende polders allesbehalve rustig. Er liggen tal van onontplofte projectie len. De telefoonautomatlseering op Zuid-Beveland. DE AUTOMATISCHE TELEFOON. Verschillende gemeenten thans ook onderling verbonden. Op Woensdag, den 25 September wor den de automatische telefooncentrales te Eliewoutsdijk voor de telefoonnetten Elle- woutsdjk en Óudelande; te 's-Heèrenhoek voor de telefoonnetten 's-Heerenhoek en Heinlcenszand, te Hoedekenskerke voor de naar ons uitstrekt. Spr. besloot' met het ,,Onze Vader" te bidden. De oudste broer van den overledene betuigde hierop, namens de weduwe en de kinderen zjn dank voor de gesproken woorden, de vele bloemen en de zeer groote belangstelling. Spreker beval het gezin in aller trouwe vriendschap aan en èindigde niet èen persoonlijk woord van afscheid tot zijn ontslapen broeder. telefoonnetten Hoedekenskerke en Baar land, te Ovezande voor de telefoonnetten Ovezande en Driewegen en te Wemeldinge voor de telefoonnetten te Wemeldinge en Kattendjke in dienst gesteld. Deze dag is niet alleen van belang voor de aangeslotenen van deze netten, maar hj is het eveneens voor de aangeslotenen op de netten van Goes, Borssele, 'a-Gra venpolder, Kapelle-Biezelinge, Niëuwdorp Nisse en Wolphaartsdijk, voor wie de au tomatische centrale reeds in dienst wérd gesteld. Cp dienzelfden dag toch, des middags tusschen één en twee uur, wordt voor alle aangeslotenen op deze centralen van het Goesche land het onderlinge telefoonver keer langs den aufcomatischen weg open gesteld. In dit verkeer kunnen de aangeslote nen elkaar bereiken door het kiezen van het netnummer te laten voorafgaan aan het kiezen van het nummer van den aan geslotene. Men verzuime niet de K, die aan het netnummer voorafgaat, te draaien. De netnummers zijn opgenomen in den sectorgids van Goes. Zj zijn tevens te vinden in de Naamlijst. Voor gesprekken met de overige abon- né's in Nederland blijft de behandeling voorloopig dezelfde, n.l. eerst het gesprek opgeven aan de telefoniste te Goes,' te be reiken door het kiezen van K 00 en dan afwachten tot het gesprek gebracht wordt dóór een telefoniste. Schepen in de „vaete". BORSSELE. De „vaete", de vijver mid den in het dorpsplein, krjgt langzamerhand het aanzien van een kleine binnenhaven. Daarin drijven thans n.l. een groote plat boomde vischboot, een tweetal groote roei- booten en een zeer groote en zware scheeps- sloep. Al deze vaartuigen zjn aan den Sclieldedijk gevonden en op last van den burgemeester-strandvonder tijdelijk per voertuig naar vorengenoemde ligplaats ge bracht. De Raad van Hoedekenskerke vergaderde. HOEDEKENSKERKE. Dezer dagen ver gaderde de iriaad' dezer gemeente. Afwezig de heer P. J. Hoek van Drjke. De voorzitter deelde mede, dat het niet mogelijk is dit jaar wegenteer voor onderhoud der wegen te krijgen. Er heeft wel een toewijzing plaats gehad, maar deze is weer geannu leerd. Medegedeeld werd voorts dat de heer J. J. Boone zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Ai'mbestuur heeft aangenomexx. Vex'volgens werd de gemeente-begrooting 1941 aangeboden met in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 48.199.61, waaronder een post van onvoorzien van 322.53. De gemeente-x-ekening 1939 werd voox-loopig vastgesteld, wat den gewonen dienst be treft, in oxxtvang op 54.154.26 en in uit gaaf op 55.107.13. Nadeelig slot 952.87. De kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 8525.40. De begrooting van het Burg. Armbestuur 1941 werd goedgekeurd in ontvang en uit gaaf tot een bedrag van 5324.58%, waar onder een subsidie uit de gemeentekas van 1200. Vervolgens werd goedgevonden, dat in geval de Opbouwdienst ingeschakeld wordt bij de Luchtbescherming, hiervoor een uit gaaf uit te trekken, berekend naar 13 18 cent per inwoner. Nog werd goedgevonden, dat de gemeen schappelijke regeling voor het Luchtbe- schermingsgebied Zuid- en Noord-Beveland wordt aangevuld, zoodat de bevoegdheid wordt vex'kregen, dat dè kosten van uitvoe- i'ing zoo noodig door een geldleening wor den gedekt. Bij de rondvraag vestigde de heer Boone er de aandacht op, dat de oproepingen voor het vervullen van luchtbeschermingsdien sten zoo laat worden vex-zonden. De voox'- zitter zegde hierin voorziening toe. HOEDEKENSKERKE. Voor de politie had zich dezer dagen te verantwoorden een zekere L. H j was op Vx-ijdagavond met nog 3 andere jongens aan het wandelen, toen in de verte een fiets naderde. L, die dacht dat de berijdster een bekende was met wie hij dacht een gesprek aan te knoopen, hield haar aan, maar kwam toen tot de con clusie dat hij de vei'keerde voor had. De juffrouw kwam intusschen te stx-uikelen en heeft daai'van aangifte gedaan, met aJs resultaat dat tegen L. procesverbaal werd opgemaakt. Voortaan zullen ook alle jon gens van Hoedekenskerke zich terdege moeten bedenken alvorens een gesprek aaix te knoopen met meisjes uit Baax'land. Schepen gelicht. HANSWEERT. De Belgische schepexx „Prefex-ence 6" en „Egalité", welke eeni- gen tjd geleden in het kanaal alhier zijn gezonkex2, zijn thans door Smits bergings bedrijf van Wemeldinge gelicht en drij vende gemaakt. De schepen zullen voor loopig worden gedicht en dan naar een werf worden gesleept. GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. Maarid, 23 3.23 20.34 1.46 14.04 Dinsdag 24 L.K. 9.— 21.16 2.25 14.44 Woensd. 25 9.49 22. 8 3.09 15.39 Dond.d. 26 al.— 23.44 4.16 16.55 Vrijdag 27 12,29 25.11 5.41 18.27 Noord-Beveland DE BOMMEN BIJ WISSENKERKE. WISSENKERKE. Omtrent de bij WiS- s'enkerke gevallen bommen schrijft onze correspondent nog Vrijdagmorgen werden de inwoners de zer gemeente opgeschrikt door enkele hevige knallen. Bij nader onderzoek bleek, dat een zestal bommen üx den Mariapolder waren nee-gekomen in éen aardappelveld, waar zij groote gaten geslagen hadden. De door dezen polder loopende weg had ook nog eenige schade bekomen, daar juist da.-.x-langs een bom was neergekomen. Ook vex-scheidene brandbommen zijn gevonden. Hoogstwaarschijnlijk zijn al deze bommen afkomstig van een Engelsch vliegtuig, dat door een Duitsch jachtvliegtuig werd ach tervolgd. EEN AARDAPPEL VAN 1 KILO. WISSENKERKE. De heer Joh. van Pagee alhier trof deze week bij het rooien van aardappelen een aardappel aan van uitzonderlijke grootte. Bij weging bleek dit exemplaar een gewicht van 1 k.g. te heb ben wel een récord op dit gebied. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of- cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Myn- hardtjes" Doos 10 en 50 ct. Zeeuwsch- V laanderen stoomtram breskensmalde ghem. De balans per 31 Dec. 1939 van de Stoom tram Breskens—Maldeghem luidt als volgt: Actief: Gebouwen en terreinen: 97.229; Bouwrelc. lijnen Breskens-Maldeghem en Oostburg-Cadzand 701.142. Bouwrek. lijn BreskensGroedeSluis met zijlijnen 2.079.780; Rollend Trammaterieel (voor zoover niet ten laste der bouwrek.) ƒ58.740; Autobussen 16.815; Vrachtauto's 9.000; Werktuigen in de werkplaats 6.500; Ma gazijn 13279; Kantoormeubilair G00 Waarborgkapitalen en Effecten 28067. Debiteuren 13.338; Kas en Kassiers 15.273. Pasief: Aandeelen kap. 450.000; Reser ve- en Vernieuwingsfonds 170.361; Re serve voor Koersverlies op effecten van Waarborgkapitalen 5.323; Vernieuwings- fonds als bedoeld in art. 29 par. 5 der over^ eenkomst met den Staat der Nederlanden 300.098; RentelooZe voorschotten van Rijk Provincie en derden voor de ljjn Breskens Groede-Sluis met zijlijnen 1.358.838; 5% Schuldbewijzen 484.000; Uitgelote 5 schuldbewijzen 2.500; Bankiers 80.226; Diverse Crediteuren 10.757; Te betalen coupons 22.421; Hypotheek o/g 155.240. Gecombineerde Winst- en Verliesre kening. Debet: Salarissen en Gratificatiën 4,875; Reis-en vex-blijfkosten 669; Kleeding van het Personeel 130; Drukwerk- en Aaver- tentiekosten 1.442; Algemeene Onkosten 2.589; Verlichting en Verwarming 1,460; Assurantiën 471; Pensioenverz. v. h. Per soneel 1.172; Ziekte- en Ongevallenvex'z. v. h. Personeel 3.343; Pensioenen 2.521; Wachtgeld 1.080; Belastingen 2,319; Renterekening 12.745; Afschr. Meubilair 310. Credit: Huishuren 1.525,'Baten en Lasten van Eigendommen 729; Buitenge wone ontvangsten 2534 Saldo winst auto bussen 13.729 Saldo winst tramvervoer 11.184 Saldo winst vrachtauto's 1437 Reserve- en Vernieuwingsfonds f 3990.. Veel vraag naar woonruimte. AXEL. Tengevolge van dc onrustige nachten, die de oevolking van Terneuzen den laatsten tijd doormaakt, komen 's avonds talrijke bewoners van die gemeen te haar hier om den nacht bij vrienden of kennissen doof te brengen, 's Morgéns kee- ren de menschen dan weer terug. De laatste dagen komt het echter ook voor dat geheele gezinnen trachten hier een tijdelijke wo ning te betrekken. Er is dan ook eeix groote vraag naar ledig staaixde huizen ontstaan, zoo groot zelfs, dat thans wel aangenomen kan v/orden, dat alle huizen in en nabij deze gemeente bezet zijn. Het is dagelijks, 's morgens en 's avonds, een heen en weer trekken van deze menschen, die het te ris kant vinden om de nachten in Terneuzen door te brengen. Verdwijnende boomen. AXEL. Steeds meer mooie boomen ver dwijnen in deze omgeving langs wegen en dijken. Naar we vernemen zullen na het beëindigen der bietencampagne ook de sta tige boomen langs den Axrnendijk gerooid worden. Waarschijnlijk zal er echter nieu we aanplant voor in de plaats komen. JAPANSCHE TROEPEN TREKKEN FRANSCH IND0-CHÏNA BINNEN. Het Japansche departement van bui- tenlandsche zaken' maakte hedenmorgen officieel bekend De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka heeft in Augustus met den Franschen ambassadeur te Tokio in vriendschappelijken geest gehouden be sprekingen gevoerd tot oplossing van het conflict in China en tot het verkrijgen van een positieven opbouw in het Verre Oos ten. Op grond van deze besprekingen is een overeenkomst bereikt, krachtens wel ke het Japansche leger en de Japansche vloot in Fransch Indo-Clxina de van mili tair standpunt uit noodig geworden maat regelen mogen nemen. Daarop werden te Hanoi tusschen de militaire autoriteiten van Japan en van Fransch Indo-China on- dex'handelingen gevoerd ter verkrijging van concrete besluiten. In den middag van 22 September werd een overeenkomst be reikt In een te Tokio uitgegeven communi qué deelde het keizerlijke algemeene hoofdkwartier later mede, dat de strijd krachten van het Japansche leger en de Japansche vloot vreedzaam het Noordelijk deel van Fransch Indo-China zijn binnen gerukt volgens de bepalingen van de gis teren gesloten overeenkomst. Ofschoon er eenige wrijving sclxflnt te zijn ontstaan bij het overtrekken van de grens door de Japansche troepen, wordt verwacht, aldus het communiqué, dat het binnentrekken zonder verdere belemmering van belang voltrokken zal worden. Het schijnt dat troepen van Fransch Indo-Clxina het vuur hebben geopend door dat bevelén hen niet hadden bereikt, aan gezien het laat in den nacht was. Er wordt naar gestreefd uitbx-eiding van dit con flict te voorkomen. Het Groot-Duitsche rijk heeft 97 millioen inwoners. Na de Sovjet-Ujie is het Duitsche rijk thans dc staat nxet de grootste bevolking van Europa, zoo meldt het D.N.B. Het ge zamenlijke aantal inwoners van het Gi'oot- Duitsche rijk, dus na de gebiedsvergroo- ting' door de hereeniging met de Oost- mark, het Sudetenland, het Menxelgebied, Dantzig, de niéuwe gebieden in het vroe gere Polen, Eupeh-Malmedy, en met inbe- Wat ten behoeve van 1 de oorlogsslachtoffers te Rotterdam is gedaan. In een Zaterdag gehouden persconfe- rentie heeft de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, mededeelingen ge daan over den stand van zaken van den arbeid van de stichting Rotterdam 1940 ten behoeve van de oorlogsslachtoffers in den ruimsten zin te Rotterdam. Met medewerking van verschillende andere instellingen en gemeentelijke diensten is dit werk met kracht ter hand genomen, waarbij het departement van fi nanciën de noodige gelden ter beschikking- stelde. De eerste maanden van het werken der stichting zijn een tijd geweest van over stelpenden arbeid. Niet minder dan 7800 verzoeken van door het oox-logsgeweld be nadeelde bedrijven ter verleening van cre- diet voor het weder opvatten van hxxn zaken zijn in betrekkelijk korten tijd bin nengekomen. Reeds zijn verleend 3513 eredieten tot een totaal bedrag van 12.008.037.50. Daarnaast werden 1856 aanvx-agen afge wezen, ingetrokken, naar andere instan ties verwezen, of terzijde gelegd, omdat va i de aanvx-agers op eexx verzoek om nadex'e inlichtingen xxiets meer werd ver nomen. Dientengevolge zijix thans nog ter behandeling 2431 eredieten. Ten aanzien van de benadeelde bedrij ven uit de textielbranche, is thans met de betrokken x-ijksinstellingen een regeling- getroffen, waardoor de Ixervooi'ziening van ooi'logsslachtoffex's ixxet goederen van de zen aard naar redelijke waarschijnlijkheid is vex-zekerd. Hiertoe heeft de stichting „Rotterdam 1940" verleend de z.g. „tex- tielcredieten", tot dusver tot een aaixtal van 103, en een totaal bedrag van ƒ1.027.150. Er zal intusschen nog veel xneer noodig zijn. De grens is in verband hiermede gesteld op een totaalbedrag van 4 inillioen gulden aan textieleredieten. Gelijk bekend is, tracht het gemeentebe stuur in de nooden van den winkelstaxxd mde te voorzien door het beschikbaar stellen van noodwinkels. Tot dusvex-re zijn de benoodigde gelden voor ongeveer 300 ïxoodwinkels toegezegd, welk aantal nog uit gebreid zal moeten worden. Door de gemeente wordt voorts in Rot terdam-Zuid ruimte gemaakt voor vesti ging van kleine industrieën. Het spreekt vanzelf,, dat naast deze hxilp aan de ondernemingen ook steun ter voor ziening in pex-soonlijke nooden ïxoodig was. Op dit gebied is in de eerste plaats zeer veel werk verzet door den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. In nauwe samen wei-kin g met dezen dienst heeft zich voorts op dit terrein bewogen de „Stichting Rotterdam 1939", welke in dat jaar is opgericht doox- pei-sonen uit Rotterdamsche handelskringen ter verde diging van de materieele en geestelijke be langen der Rotterdamsche bevolking in moeilijke tijden. Na den oorlog heeft de stichting begre pen, dat voor haar een voorname taak is gelegen in verlichting van de eerste noo den van de bevolking. Aanvankelijk is een eerste uitkeering van ten hoogste 150 ter beschikking gesteld. Het lag in de be doeling deze eerste uitkeering bij het na deren van den winter aan te vullen met een tweede, waardoor het geheel op ten hoogste 300 zou komen. Door de mede werking welke thans uit Den Haag is toegezegd, zal evenwel, naar men hoopt, dit bedrag verhoogd kunnen' worden. Tot dusver is in 3397 gevallen een eerste uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van 330.391, alsmede in 1054 gevallen een tweede uitkeering tot een totaal bedrag van 88.082.50. In eixkele gevallen werd ook reeds een derde uit keering verstrekt. In deze moeilijke tijden is ook met name de positie van de kunstenaax's op verschil lende gebieden précair geworden. Er is een bijzondere commissie onder leiding van dr. J. Ph. Backx werkzaam, die haar taak tweeledig heeft gezien 1. Het scheppen van werkgelegenheid voor kunstenaars. 2. Het geven van directen of indirecten steun aan kunstenaax's. Tenslotte is nog in overweging een drie tal literatuurprijzen beschikbaar te stellen tot steun aan schrijvers in deze stad. Voorts deed mr. Oud o.m. nog mede- deeling over het verloop der wex-kzaam- lxeden voor den aanleg van een tweede petroleumhaven te Pex-nis. De raad van Rotterdam heeft zich twee en een half jaar geleden vereenigd met een vooi-stel van B. en W. om een tweede petroleumhaven onder Pex-nis aan te leg gen. Dit zou in dx-ie stadia gebeuren, waarbij werd besloten om tot uitvoering .van het plan in zijn kleinsten opzet over te gaan. De tx-ansacties gingen zeer vlot, reeds nu hebben bijna alle terreinen een defini tieve of tijdelijke bestemming gevonden, zoodat meer moet worden uitgevoerd dan in het eerste pi'oject was begrepen. De oppervlakte aan verhuurbaar texTein stijgt met Let nieuwe plan van 139 ha. tot 192 ha., de totale terreinoppex-vlakte, ge moeid met het gewijzigde plan, bedraagt 345 ha., tegen 247 ha. in het oude plan. De aanlegkosten worden nu geraamd op 2.700.000, waarin 940.000 reeds toege staan voor den aanleg van het eex-ste ge deelte. Als gevolg van het gewijzigde plan kan de diepte van de oeverterreinen aan de Oostzijde van de eerste petroleum- haven van 200 op 400 meter worden ge bracht. Noodzakelijk is dan echter den z.g. petroleumweg met spoorlijn geheel om te leggen, hetgeen naar raming 200.000 zal kosten. grip van het px'otectoraat Bohemen en Mox-iavië, bedraagt nl. biina 97 millioen. Op verren afstand komen Groot-Brittannië met 47.5, Italië met 44.4, Frankrijk met 42.0 en Spanje met 25.0 millioen zielen. DRIE VERMISTE MEISJES TERECHT. De drie Amsterdamsche meisjes, die se dert eenigen tijd vermist werden, de ge zusters Feenstra en de minderjarige Ten- ge, zijn terecht. De meisjes Feenstra zijn in ÏJmuiden teiuggevonden. Het meisje Tenge in Badhoevedoi-p.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3