STADSNIEUf/S Middelburg. Kerknieuws STADSNIEUWS Vlissingen SPORT STAATSLOTERIJ 100.000, SO.000, 30.000, 25.000, Vier bommen op Zondagmiddag. Eén persoon licht gewond. Gistermiddag ongeveer half zes heeft een Engelsch vliegtuig een viertal bom men uitgeworpen op het grondgebied van deze gemeente. Drie er van kwamen in de omgeving van de Meelfabriek terecht en wel twee op den berm van den Kle- verskerkschen weg en een op dien weg zelf, terwijl de vierde nabij den Kareis- gang neerkwam. De beide eerstbedoelde waren van groot kaliber, de derde gezien het veroorzaakte gat van minder groote afmeting. De vier de heeft ook aan ruiten en huizen eenige schade toegebracht. Mej. Remees uit Kats, die zich op den Nieuwlandschen weg bevond, werd door wegspringende scherven aan haar voor hoofd en haar rechteronderbeen getroffen en gewond. Zij is aanvankelijk met de auto bus naar de stad vervoerd en later per brancard naar een der wijkposten. De verwondingen waren gelukkig zoo gering, dat zij nog gisterenavond naar Kats kon terugkeeren. Toen de bommen gevallen waren en het vliegtuig nog in de omgeving bleef werd luchtalarm gemaakt en dit deed de ver standige menschen zonder dralen dekking zoeken, anderen deden het schoorvoetend of heelemaal niet en gingen zelfs nog na een waarschuwing van de politie met tegenzin van de straat af. Is de politie man zijn weg verder gegaan, dan komen zulke onverschillige menschen weer te voor schijn; ze willen blijkbaar niet wachten tot het einde van het luchtalarm is' ge geven. Dat ook de ambtenaren van den lucht beschermingsdienst bevoegd zijn handelend op te treden, ondervond een inwoner van Souburg, die aan den Biauwendijk weiger de te voldoen aan een aanzegging van een duidelijk herkenbaren ambtenaar van ge noemden dienst. Hij voegde hem toe: „Ik heb geen dmet je te maken". De ambtenaar heeft dat heerschap naar het politiebureau overgebracht en proces-ver baal werd van een en ander opgemaakt, riet noemen van namen van personen, die wij zagen loopen op straat alsof 'er niets bijzonders aan de hand was, zou tot on billijkheden kunnen leiden, omdat de ons onbekend niet genoemd zouden worden, maar wel hopen wij, dat zij, die dit lezen, het voor altijd in hun gedachten zullen houden. Behalve de bij de verschillende diensten betrokkenen, moet ieder bij lucht alarm van de straat totdat het sein van einde is gegeven. Ditmaal was dit na onge veer 20 minuten. Gisteren zijn een flink aantal personen in verschillende openbare schuilplaatsen dekking gaan zoeken en van twee hun ner hoorden wij terzake opmerkingen, die ons aanleiding geven alsnog het volgende op te merken. In de verschillende schuilplaatsen is ge legenheid met behulp van een lucifer licht te ontsteken, als dit nog niet gedaan is door de met het toezicht belaste personen. Dit maakt dat men zich beter kan oriën- teeren en de volledige ruimte in gebruik wordt genomen. De tweede opmerking, die ook juist is, wass, dat men niet met een kluwen menschen voor den ingang moet gaan staan, waardoor bijna geen versche lucht binnen kan komen en het voor de anderen te benauwd wordt. Wij zagen perssoonlijk ook hoe per- ssonen, die in een schuilplaats wa ren gegaan, steeds buiten bleven krjken wat er gebeurde en één, die maar naasst den kelder bleef staan, wat dan zeker ook dekking moest voorstellen. De met het toezicht belaste personen dienen terzake flink op te treden zonder aanzien des persoons en zij, die een kelder be zoeken zijn er aan gehouden zich volgens de aanwijzingen van die toezichthouders te gedragen. Er moet nu maar eens kort en bondig een einde worden gemaakt aan een zekere ongediciplineerdheid. Nader vernemen wij: Behalve de Souburgenaar is nog een per soon bekeurd, die niet voldeed aan het be vel zich van de straat te verwijderen. DE WERKLOOSHEID WEER TOEGENOMEN. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven geheel werkloos 258 mannen en 29 vrouwen, gedeeltelijk werkloos 4 mannen, niet werkloos 6 man nen en 2 vrouwen, in werkverschaffing 13 mannen, in herscholing 6 mannen. Alge meen toaaal vorige week 216, bijgekomen 194, afgegaan 92, over 318. DE IDENTITEITSKAARTEN. Het is Zaterdag, toen de letters M. en O aan de beurt waren, rustig geweest bij de uitgifte van de identiteitskaarten op het gemeentehuis. Precies te 5 uur kon worden gesloten en toen waren er 1052 behandeld of gemiddeld 283 per groep of per uur per groep bijna 38. Vrijdag was er een vergissing in de telling en toen zijn er geen 1484 doch 1384 in 8 uur be handeld en dus niet gemiddeld per groep 46 doch 43. TE IAAT OP STRAAT! In den afgeloopen nacht zijn twee per sonen bekeurd, die tusschen 10 en 4 uur op straat vertoefden. GESLAAGD. De heer A. L. Janse de Jonge slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. VEREENIGING SCHOOLMUSEUM. Het bestuur van de Vereeniging School museum Middelburg, welke vereeniging over geheel Zeeland werkzaam is, heeft een circulaire aan de leden gezonden, waarin het er op wijst, dat in Mei veel plotseling tot stilstand is gekomen, dat nu pas zachtjes aan weer op gang kan wor den gebracht. Zoo ook de werkzaamheden der vereeniging. Voor de algemeene ver gadering was alles geregeld. Convocaties en verslagen lagen voor verzending ge reed, afspraken voor lezingen waren ge maakt, doch alles verdween met één slag op den achtergrond. De lokalen en de permanente tentoon stelling der vereeniging zijn verwoest. Plaatwerk, kaarten, instrumenten, school- meubelen enz., het is al verbrand. Alleen een 20-tal kastjes, bevattende de leer- en leesboeken voor de verschillende leervak ken, zijn behouden, doordat ze onderge bracht waren in school C op de Bree te Middelburg. Het bestuur heeft de noodige formaliteiten voor schadevergoeding inge diend. De Vereeniging heeft zich als lid laten inschrijven bij de Stichting Getrof fenen Oorlogsgeweld Zeeland. Op verzoek van een der gedupeerden heeft het be stuur een fonds gevormd, waaruit ver brande boeken aan de studeerende jeugd vergoed konden worden. Jammer, dat het fonds te klein bleef (ongeveer 275) om alle studieboeken terug te geven. Het moest beperkt blijven tot woordenboeken, atlassen en passerdoozen. Ook hiervoor heeft de Vereeniging nog uit eigen mid delen moeten bijpassen. Niettemin konden talrijke jongelui geholpen worden. Uitge reikt zijn tot heden 76 woordenboeken, 24 atlassen en 23-passerdoozen. Mocht iemand zich nog gedrongen gevoelen zijn steentje in deze bij te dragen, dan zij vermeld, dat het gironummer der vereeniging is 126947. Op de laatste vergadering van het alge meen bestuur is besloten met het oog op het vergevorderde seizoen en de slechte reisgelegenheid de algemeene vergadering dit jaar niet te laten doorgaan. De administrateur, de heer C. J. Rei- singer heeft tegen October ontslag ge vraagd, omdat in de komende wintersche dagen een geregelde gang naar het Schoolmuseum hem op zijn leeftgd be zwaarlijk voorkwam. Het bestuur kon dit begrijpen, maar be treurt toch zijn heengaan. Vele jaren was hij steeds op zijn post en menigeen heeft van zijn hulp en inlichtingen geprofiteerd. De voorzitter heeft hem dan ook namens de vereeniging grooten dank gebracht. Zijn werk zal voorloopig door den secreta ris, den heer C. Roelands, worden waarge nomen. Doch het Schoolmuseum zal alleen des Zaterdags en wel van 10 tot 12 en van 1 tot 3 uur geopend zijn en verder na speciale aanvragen. Aan d i circulaire is toegevoegd het in- tusschen door het algemeen bestuur 'vast gestelde jaarverslag over 19391940, waarvan een groot gedeelte reeds door de feiten van Mei e.v. is achterhaald. Het aantal leden bedroeg 394, tegen vorig jaar 380, subsidie verleenden 19 ge meenten, 24 schoolbesturen en 5 vereeni- gingen, tegen het jaar tevoren resp. 19, 25 en 5. Tot Augustus 1939 ging het bezoek zjjn gewonen gang, doch sinds alles in school C was ondergebracht, liep het bezoek niet best. Het afgeloopen jaar was door de tijds omstandigheden geen prettig jaar voor de Vereeniging, evenwel deze kleine teleur stellingen vallen in het niet bij de groote ernstige gebeurtenissen van onzen tijd aldus eindigde de secretaris reeds, het in begin Mei geschreven jaarverslag. De rekening 19391940 wijst een goed slof aan van 104.72%, waardoor het saldo tegoed stijgt tot 640.93. Ook deze rekening heeft het bestuur dit maal goedgekeurd en besloten werd de pe riodieke aftreding van bestuursleden een jaar te verschuiven. ZIEKENHUIS VERPLEGING OP WALCHEREN. Zaterdagmiddag had in het Neder- landsch Koffiehuis de jaarvergadering plaats van de Vereeniging Ziekenhuis- verpleging op Walcheren. De voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot wees er op, dat deze vergade ring wel onder zeer bijzondere omstandig heden plaats heeft en dat het niet moge lijk was deze in Mei of Juni te doen plaats ^hebben. Inderdaad is het jaar 1939 finan cieel niet zoo bijzonder gunstig geweest, er zijn enkele honderden guldens minder ontvangen, dan uitgegeven. Men vergete niet, dat de kring van leden steeds grooter wordt en daardoor kleinere overschotten worden, verkregen. De reserve is mede verkleind door het dalen van de waarde der effecten, doch nu stijgt die weer. Er is ondanks de moeilijke tijden geen ach terstand #nzake de contributie-betaling. In een buitengewone vergadering werd verleden jaar besloten om bij eventueelen oorlog niet te betalen voor het verplegen van gewonden enz. Maar het bestuur had toen reeds plan om als het eenigszins mo gelijk is dit toch te doen. Nu zijn er ver schillende gevallen voorgekomen en o.a, ook een paar bevallingen van geëvacu eerde personen. Het bestuur besloot in Juni om alle gevallen en ook die uit te keeren en zoo is er voor 25 gevallen ruim 1525 uitgekeerd tot 1 Juli. Ook nu zgn er weer enkele gevallen en spr. hoopt vu rig, dat die de laatste zijn, in de eerste plaats voor de personen zelf, die ziek of gewond zijn. Voor de verzekering A kan thans geen verlaging worden overwogen, voor B en C kan dit wellicht in de vei're toekomst. Spr. besloot met dank aan den secretaris penningmeester en de boden voor hun arbeid, vooral in en na de kritieke dagen van Mei. De voorzitter deelde mede, dat de be stuursleden, de heeren dr. P. de Haas en M. Reijnhoudt jr. bericht van verhindering zonden. De reeds in het voorjaar gepubliceerde jaarverslagen van den secretaris-penning meester, den heer L. Ondérdijk, waaruit o.a. een winst van 346 leden blijkt, zoodat de 28.000 zijii gepasseerd, werden goedge keurd. Daarbij kwam ook aan de ox-de het ver slag van de financieele commissie, die zich er toe bepaalt, hét accountantsrapport van Slagman en Langelaar te onderschrijven. Dit gaf aanleiding tot een door den af gevaardigde van Middelburg naar voren gebrachte vraag of het niet goed zou zijn de financieele commissie te doen vervallen omdat deze zich toch niét geheel in de zaken kan inwerken en zich dan alleen bij het accountantsrapport aansluit. Daartegen Werd. eveneens door een lid uit Middelburg opgemerkt, dat het toch goed is, dat er een contröle uit de leden is, omdat z.i. de accountant zich bepaalt tot een contröle van de juiste boekingen en berekeningen, doch niet oordeelt over de juistheid der gedane uitgaven. De secretaris-penningmeester wees er op, dat dit verkeerd is ingezien, de accoun tant gaat wel degelijk iedére post na, ook voor wat betreft de juistheid van de ge dane uitgaven. De heer Oldeman, lid van het bestuur, wees er op, dat een accountant bij het vin den van zijn inziens ten onrechte gedane uitgaven, dit wel degelijk in zijn rapport vermelden zal. Vervolgens kwam naar voren, dat de ac countant by de vereeniging slechts rap port aan het bestuur uitbrengt en dat eerst in latere jaren dit rapport oolc aan de com missie ter inzage woi'dt gegeVen. Deze vindt het dan het gemakkelijkst er hare goedkeu ring aan te hechten. Besloten werd tenslotte te bepalen, dat het rapport niet alleen aan het bestuur, doch ook aan de financieele commissie zal wox'dèn uitgebracht, die er dan volledig kennis van kan nemen. Tot bestuursleden werden met alge meene stemmen herkozen de heeren H. Oldeman en dr. W. Feikema, beiden te Middelburg. De heer P. Cijvat te Zoutelande moest aftreden als lid der financieele commissie en was niet hex-kiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Wondergem te St. Laurens, thans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervangend lid de heer J. J. van-Aartsen te Middelburg. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of de Verlaging van de bijdrage voor de verzekering B een succes is geweest op het platteland. De heer Ondérdijk zei, dat dit in de eerste plaats niet het geval is geweest in de kuststreek van Walcheren, waar juist hét ziekenfondswezen goed vooruit gaat en daar is de verzekering B juist niet noodig, omdat die ziekenfondsen die volgens spr. toch altijd nog te verkiezen zgn op dit terrein reeds veel geven. Het komen tot overeenstemming met Vlissingen op dit gebied werpt financieele voordeelen af. Voor A is het aantal leden ook op het platteland toegenomen en daarmede maakt men ook weer propa ganda voor de ziekenfondsen. Hierna werd de door afgevaardigden van een zestal afdeelingen bijgewoonde vergadering met dank van den voorzitter gesloten. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in het kanaal door Walcheren was heden 60 gr. AFSCHEID Ds. DROST. 's-HEER ABTSKERKE. Zondagmiddag nam ds. Drost afscheid van de gemeente alhier. Het kex-kgebouw was tot in alle hoeken gevüld en velen moesten zich nog tot buiten de deuren met een staanplaats tevreden stellen. Vele predikanten en anderen uit de om geving waren gekomen om het afscheid van dezen beminden herder en leeraar bij te wonen. Nadat ds. Drost, den kerkeraad, de kerkvoogdij en de gemeente had toegespro ken, bracht hg op de hem eigene wijze het Evangelie naar aanleiding van den door hem gekozen tekst, psalm 48 vers 15: „Want deze God is on2e God eeuwig en altoos; Hjj zal ons geleiden tot den dood toe." Na de preek werd ds. Di-ost eerst toe gesproken, namens de burgerlijke gemeen te door burgemeester De Moor. Daarna bracht de consulent ds. Van der Waa van 's-Heer Arendskerke hem na mens kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente hartelijk dank voor alles wat hij voor de gemeente is geweest, gedurende het drie- jai'ig verblijf. Spreker zeide overtuigd te zijn, dat het scheiden van de familie Drost voor heel de gemeente zwaar valt. Door de gemeente werd den scheiden den leeraar toegezongen: „De Heer zal U steeds gadeslaan." De zangvereeniging zong na afloop van den dienst „De Heere zegene en behoede U". In ds. Drost vex-liest men een herder en lèeraar, die in de drie jaren waarin hij de gemeente diende, aller harten heeft gewonnen en die om zijn meer dan gewone redenaarsgaven, zijn humaan optreden maar bovenal om zijn positieve Evangelie prediking onvergetelijk zal zijn. Na afloop van den kerkdienst was in het gebouw „Irene" gelegenheid afscheid te nemen van de familie Drost. Toegelaten. Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft tot de Evangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde Kerk toegelaten de candidaten J; G. de Jong te Rotterdam, F. Bobeldijk te Amstei'dam en G. W; Kwant te Goxinchem. Beroep aangenomen. 's-HEER ABTSKERKE. Door candidaat Evelijn te Haarlem, is een beroep (toez.) naar deze gemeente aangenomen. EEN RUSTIGE ZATERDAGNACHT. Vannacht weer bommen ge worpen. De verschrikkingen van Vrijdagnacht hebben tot gevolg gehad dat Zaterdag reeds in de morgenuren een ware uittocht uit onze gemeente ontstond. Trams en bus sen wei-den bestormd terwijl de verkeerswe gen die naar buiten leiden, vol waren met zwaar beladen fietsen en allerlei andere vervoermiddelen. Vooral de aanhangwagexx- tjes voor de fietsen deden thans goede diensten. Behoudens eenmaal luchtalarm tegen het middaguux', was het Zaterdag verder vrij rustig in de stad. In de ochtenduren hebben enkele perceelen op den N'ieuwendijk het nog moetep. ontgelden. Een tijdbom die Vrijdagnacht op het trottoir voor den fo- tohandel van den heer Dert was gevallen en niet tot ontploffing was gekomen, wérd onschadelijk gemaakt. Met een hevigen slag die door de geheele stad werd gehoord, explodeerde het-'projectiel; De uitwerking was vex'Schikkelijk. De omwonenden waren tijdig gewaarschuwd en hadden een veilig heenkomen gezocht, doch de huizen rondom werden zwaar beschadigd. De winkels van den heer Dert en van den horlogemaker A, W. Hendriksé werden geheel vernield, tex-- wijl de tegenóver gelegen café's van de heeren Visser en Vérhulst groote schade op liepen. Bovendien werden vele ruiten in den wijden omtrèk het slachtoffer. ïn de avonduren was het opvallend stil. Slechts weinig menschen bevonden zich op straat, de meeste winkels waren reeds vroeg gesloten en van de tien personen die men zag, waren er minstens nog 8 die op weg waren naar de dorpen om daar tijdelijk hun bivak óp te slaan. En zoo bleven de anderen achter. Wat zou de nacht weer brengen? Gelukkig is het goed afgeloopen. Het is rustig gebleven, zoodat allen na den bewo gen Vrijdagnacht weer eens van een goede nachtrust hebben kunnen genietèn. Ook Zondag ging het goed, behoudens dan dat in den namiddag tegen zes uur in de verte de ontploffing van bommen werd gehoord. In den afgeloopen nacht kwamen de pop pen weei- aan het dansen. De nachtelijke stilte werd opnieuw verbroken door het zware geronk van een vliegtuig, de zoek lichten Wierpen hun machtige Stralenbun dels weer in de hoogte en het afweergeschut spoot van alle zijden het vuur het lucht ruim in. Op verschillende plaatsen kwamen weer bommen terecht. Zoo bijv. op het bouw land tusschen het ziekenhuis „Bethesda" en het nieuwe woningcomplex van „Goed Wo nen". Verschillende gaten werden in den grond geslagen, terwijl door den luchtdruk en wegspringende scherven in de omgeving vele ruiten vernield werden Ook Tuindorp kreeg weer haar deel. Hier kwamen verscheidene brandbommen neer. In het perceel Pioenlaan 14 viel een van deze bommen door het dak en drong door den zolder en den vloer heen. De bewoners waren er snel bij om te blusschen zoodat toen de brandweer arx-iveerde, nog slechts eenige assistentie behoefde te worden ver leend. In de Lelienlaan kwam er een In een kolenkast terecht en een andere die door het dak van een huis viel, belandde in een bed. De bewoners van dit laatste perceel waren niet thuis. In beide gevallen wist de brandweer door krachtig optreden den brand spoedig te bedwingen. Veilig heidshalve maakte de brandweer heden morgen nog een controlerit en kwam hier bij tot ontdekking dat er ook een brand bom op het perceel Ridderspoorlaan 3 ge vallen was. De bewoners waren niet thuis. Gelukkig hadden zij het huis bg hun er- trek goed afgesloten en dit heeft tot ge volg gehad dat de bom geen groote vuur- ontwikkeling heeft veroorzaakt. Verder heeft de brandweer zich gisteravond nog toegang verschaft tot een huis aan den Singel, waar de bewoners bg hun vertrek verzuimd hadden de lichten te doovexx. De uitreiking der Identiteitsbewijzen. Vrijdag is alhier eep begin gemaakt met het uitreiken der identiteitsbewijzen. Mocht men door onvoorziene omstandigheden be slist niet in staat zijn op den aangegeven datum zijn kaart af te halen, dan zal men ook nog op een anderen dag geholpen wor den, doch het publiek wordt met den mees ten aandrang verzocht zooveel mogelijk op tijd te komen. Dit bespoedigt de uitreiking ten zeerste. Bovendien is ieder er dan zeker van dat hg vóór 1 October, den datum waax-op het bezit van een dergelijk bewijs verplichtend wordt gesteld, zijn kaart in derdaad ook heeft. SCHAKEN Om het kampioenschap van Zeeland. Zaterdag j.l. werd te Middelburg de derde ronde van dezen wedstrijd gespééld. Het Verloop der partijen was als volgt W. de GraafK. Maartense. Een Sicillaan, met de draken-vai'iant. Door minder juist spel verloor wit een pion, later nog een en de kwaliteit, waar na het pleit beslecht was. Een belangrijk winstpunt voor Maartense. J. M. MulliéA. Dobbelaar. Eveneens een Siciliaansehe verdediging, maar deze met de gambiet-variant; Zwart dx-aalde misschien iets te lang met zijn actie in het centrum, waai-door wit voor zijn geof ferde pion een licht initiatief kreeg. Door een verrassende manoeuvre raakte zwart tijdelijk èen figuur voor, maar gaf déze later terug, daar anders zijn pionnen op de dame-vleugel verloren zouden gaan. Merkwaardig genoeg echter, dat na de ruil der torens, wit plotseling met een dame- zet een' figuur iton winnen, maar door gi'öote tijdnood (ca. 10 zetten ill één mi nuut) wisselde hij de zétten óm, én zwart had toen de beste kansen. Het laatste deel der partij was evenwel meer een strijd met de klok, dan met den tegenstander, en door een foutieve 39e zet van zwart, Geen oiverheersching van Dtiitsch kapitaal te vreezen. Onze correspondent te Bei-lijn meldt ons? De ontwikkeling van den/sporlog heeft tot gevolg gehaA', dat Qroec-Brittannië" als afnemer en éls leverancier van het vasteland van Europa verdwenen is en men Iaat er hier geen twijfel over bestaan* dat Engeland na eexi eventueele Duitsche overwinning zijn betrekkingen met de landen van Europa .slechts in beperkte mate zal kunnen herstellen. Het Britsehe kapitaal heeft zich in talrijke Europeesche landen,, in het bijzonder ten Noorden, ten Zuid-Oosten en ten Westen van het Duit sche rijk, machtsposities verschaft, die ook in dezen oorlog we>er zijn aangewend om Duitschland in het .betrekken van be langrijke producten, levensmiddelen en grondstoffen te" bemoeilijkten. De Duitsche politiek, die zich ten doiïl heeft gesteld den Bx-itschen invloed op' het vasteland van Eux-opa te breken, zal deze kapitaal-, beleggingen zeker niet in <5en ouden om vang en in den vroegex-en vorm kunnen laten bestaan. Het misbrailc, «dat de Weste lijke mogendheden van hun machtsposities in het Donau-gebied genuaakt hebben* heeft de landen in dit gebied er toe ge bracht maatregelen tot bescherming van de nationale economie te- ipemen en de bevoegdheden van de kapitaalbezitters in te perken. Immers is de deelneming van de Westelijke mogendheden stam de econo mie vaii de nog weinig cnt'Udkkelde lan den eén echter, vooruitziende^ hulp bij den nationalen opbouw geweest. Dnitschland zal niet de vroegere rol van de Weste^sc^ie mogend heden overnemen. In Nederland en België is den laatsten tijd de bezorgdheid tot uitdrukking ge komen, dat» Düïtschlamd de rol van Fx-ank- rgk en Engeland zou overnomen en door kapitalen in eerstgenoemde landen te be leggen, sleutel-posities zou gaan innemen* waardoor aan deze lauden zielf de beschik king over belangrijke deelea van hun eco nomie zou worden ontnomen. Naar aan leiding van deze vi-ees wordt te Berlgn verklaard dat het met da Duitsche poli tiek in strijd is, zich thasis van dezelfde middelen te bedienen, die zij vroeger in de kapitaalkrachtige Westelijke mogend heden veroordeeld heeft., Dat beteekent natuurlijk niet, dat de voortschrijdende economische samenwerking; van de staten van het vasteland haar invloed niet op den financieelen grondslag van belangi-yke onder-nemingen zou doen gelden. Het zou echter tegen den geest van deze samen- wex-king indruischen, indien de kapitaal deelname eenzijdig bleef. Duitschland heeft zijnerzijds aan de deelname van buiten- landsch kapitaal aan Duitsche ondernemin gen, wanneer daar geen jieerschzuchtige bedoelingen mee gepaard gingen, geen moeilijkheden in den weg gtelegd én er is geen reden om aan te nemen, dat DuitBch- land in dit opzicht in de toekomst een andere houding zal aannemen. Van den anderen kant zal Duitschlands deelname aan de economie van andere landen uitge bouwd moeten worden, opdat een zeker; overwicht Wordt verkregen. Geen misbruik van; invloed op economisch gebied. Men mag immei's niet vergeten, dat Duitschland op dit gebied iets in te halen heeft, waarvan het twintig jaar lang verstoken is gebleven. Het verdrag van Versailles beroofde Duitschland geheel van zijn aandeel in de voormalige vgandelgke landen. Van zijn aandeel in de economie der neutrale landen ging als indirect gevolg van het verdrag van Vex-sailles veel verlor-en daar Duitschland zich ge dwongen zag, tot dekking van z^jn drin gendste behoeften aan voedingsmiddelen en grondstoffen deviezen te verwerven, Duitschland zal ongetwijfeld de mogelijk heid aanvatten om zijn economisch aan deel in buitenlandsche ondernemingen op de hoogte te bi-engen, welke met de po litieke en economische beteekenis van Duitschland ovex-eenkomt. Men verklaart hier echtex-, dat de hier en daar opge doken bewex-ing, als zou Duitschland in de toekomst zijn invloed op dit gebied willen misbruiken, om groote buitenlandsche werken stop té zetten en de daardoor vry komende belangen op Duitsche ondex'ne- mingen over te brengen, in ieder opzicht volkomen onjuist is. dus even voor de tijdscoritröle, vex-loor zwart een figuur. De party is thans afge broken, met een raadsheer meer voor wit, waarvoor zwart twee pionnen. De party vynvan Ooyen, werd door bijzondere omstandigheden niet gespeeld, en zal tüsschentgds worden ingehaald. Scheltens was vry. Volgende Zaterdag, 28 September, wordt weer te Middelburg de vierde x-onde gespeeld, met de volgende partgen Van OoyenMullié, Maartense—Vgna Scheltensde Graaf. Dobbelaar vry. ATHLETIEK NIEUW EUROPEESCH RECORD 110 METER HORDEN. Tgdens de internationale athletiekwed- Strgden te Milaan heeft Hakon Lidman op de 110 meter horden een tgd gemaakt van 14 Sec., waarmede de Zweedsche athleet het Europeesch record, dat sinds het vo rige jaar met 14,2 sec. op zgn naam stond* Verbeterde. <V SAGITTA WINT P. J.-BEKER. Gisteren vonden te Utrecht de nationale atletiekwedstrijden om den Pi-inses Julia- nabekex- plaats. Sagltta toonde zich weer de sterkste. Byzondere pi-estaties Werden er niet gelevei-d. Alle kampioenen hand haafden zich, de eenige verrassing was de nederlaag van Ans Niesink bg het kogel- stooten tegen haar clubgenoote mej. Al- bersma. DE 5de Klasse BEGINT MAANDAG 30 SEPTEMBER. 15,000, 10.000, 5,000, 2 OOO, 3 a 1500, 55 a 1000 Enz. Loten verkrijgbaar 3/i A72.-, 72^36.-, ,/.t a 18.-, 75 a 14.40, 7io&7.20, 720 a 3.60 Zendt postw. of giro 314795. J. Em:nelot de Jong, Middelburg, Dam 34, Tel. 807;, Kantoor ook Zaterdag geopend van 9—3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2