Provinciale Zeeuwsche Courant Middleiburgsche, Vlissingscke, Goesche en Breskensche Courant De strijd legen Engeland is een revolutie. 183ste JAARGANG NUMMER 220 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 et (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. De ordening van het nieuwe Europa. KNOOPPUNTEN IN DE EUROPEESCHE POLITIEK. Er kan niet aan getwijfeld worden, dat de verhoudingen in het nieuwe Europa voor het oogenblik is dat een Europa, dat van zijn oude waarden wordt losge scheurd en waarin de nieuwe vormgeving zich nog zeer spaarzaam afteekent nog uitermate verward zijn. Men spreekt zoo gemakkelijk over de nieuwe ordening van Europa, maar het gevaar is geenszins denkbeeldig, dat velen in die nieuwe orde ning een soort verdoovingsmiddel zien, waardoor het hun gegeven wordt, aan de harde realiteit voorbij te leven. Menschen, die zoo dezen nieuwen tijd accepteeren, zijn veeleer een gevaar voor hun omge- ving, dan dat zij voor de consolideering eener nieuwe orde waardevolle bijdragen zouden kunnen leveren. Bij het beschouwen van het perspectief eener nieuwe Europeesche ordening mag geenszins over het hoofd worden gezien, dat wij leven midden in de hardè realiteit van een harden oorlog, die zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt. Zij die er het hunne toe bijdragen, om aan deze ordening een bepaalde richting te geven, in overeen stemming met de tendenzen zooals die na een jaar oorlog in het continentale Europa vallen te onderkennen, houden dan ook sterk met deze realiteit rekening Europa is midden in den oorlog. Zoo kan de ordening, welke na dezen oorlog komt, thans slechts een signalee- ren zijn van de tendenzen. Duitschland en Italië geven den toon aan in het continentale Europa. De as- mogendheden hebben aan dit deel van ons werelddeel hun opvattingen opgelegd en in die banen voltrekt zich nu het orde ningsprogram, dat zij reeds lang voor den oorlog als het eenig-juiste hadden aan bevolen en waarvan zij de betrouwbaar heid in eigen land reeds lang trachtten aan te toonen. Het overwonnen deel van Europa is onder deze ordening geplaatst. Wat die nieuwe koers betreft vallen er in de Europeesche politiek eenige knoop punten aan te wijzen. Wij wijzen slechts op de besprekingen van Salzburg, Wee- nen, Krajowa en Rome en de conclusie ligt voor de hand de as-mogendheden hebben de ordening van Europa ter hand genomen. Is dat niet een vooruitloopen op de toe komst? Is dit niet een wat onzekere wis sel? Het „Hamburger Fremdenblatt" wijst op het merkwaardige verschijnsel, dat Duitschland en Italië, terwijl zij mid den in den oorlog zijn, niettemin hun schouders hebben gezet onder dit werk de nieuwe orde in Europa. Dit is het wonder van dezen oorlog, al dus het blad, waarmede de latere ge schiedschrijvers zich zullen bezig houden. Deze ordening begint met de constatee ring, dat elke Engelsche inmenging is uitgeschakeld. In tegenstelling tot den wereldoorlog, aldus het blad, heeft de zege van de Duit- sche wapenen ditmaal in het verrassend korte tijdvak van 9 maanden den vrede op het vasteland kunnen herstellen. Terwijl dus de militaire gebeurtenissen tot den strijd van het Duitsche rijk en Italië met het Engelsche uiland beperkt werden, is in de rest van Europa, de politieke, economi sche en geestelijke taak gericht op de nieuwe mogelijkheden. Wanneer men af ziet van de Fransche kust, die in het ken merk staat van de bijzondere vereischten voor den slag om Groot Brittannië, dan zijn het in de overige door Duitschland be zette gebieden de niet-militaire werk zaamheden, die op den voorgrond staan. Er wordt voor gezorgd, dat Europa niet ten tweede male, .zooals aan het einde van den wereldoorlog, ten prooi valt aan de sociale en economische ontbinding. Ook in politiek opzicht is vooruitge- bouwd op het toekomstige Eui-opa. Het Zuidoosten heeft door de arbitrage van Wëenen zijn definitieve grenzen gekregen. De Britsche blokkade geldt voor het gë- heele „damned continent", dat deel van Europa dat voor den echten Engelschen tory altijd een armzalig en akelige wereld geweest is. Juist daarom echter zijn de voorwaarden voor het ontstaan van Euro peesche eenheidsinstincten nooit zoo gun stig geweest als in onze dagen. Het won der wordt voltrokken, dat Fransche men schen aan de Golf van Biscaye bijna even vurig als de Duitschers naar de overwin ning der Duitsche wapenen uitzien. Sinds den „roemvollenaftocht" uit Duinkerken heeft Engeland opgehouden een Europeesche mogendheid te zijn. Sinds het afgezien heeft van het Amerikaansche halfrond staat het ook als Amerikaansche mogendheid op het punt aan grootheid te verliezen. In de Vereenigde Staten schijnt men echter het karakter van de Europee sche omwenteling heel wat beter begrepen te hebben dan de eenzijdige houding der Amerikaansche pel's doet vermoeden. Al leen de ophitsing van de Amerikaansche massa heeft tot dusverre verhinderd, dat de innerlijke verwantschap tusschen den Europeeschen strijd tegen Engeland en den Amerikaanschen onafhankelijkheidsoor log in haar kern wordt ingezien. De overwinning van de asmogendheden beteekent voor de toekomst het einde van alle burgeroorlogen op_ het vasteland. Daarom kan niet duidelijk genoeg be toogd worden, dat Europa slechts den weg opgaat, welke de Vereenigde Staten sinds 1823 met de Monroeleer zijn ingeslagen. Al kon de nieuwe wereld evenals Engeland vaak profiteeren van de inwendige twee dracht welke door de schuld van Enge land het kenmerk van Europa was en al was het sinds lang een Amerikaansche ge woonte geworden om minachtend over het eeuwige getwist van het Europeesche vasteland te denken en zich in veilige huis vesting daarboven te voelen; toch zijn ook dat geen redenen, zoo besluit het blad, welke tegen het nieuwe door een gewel dige omwenteling- bijeengebrachte Europa spreken. DE VREDE IN DEN BALKAN. Wat dit Duitsch-Italiaansche ingrijpen in de Europeesche verhoudingen beteekent, heeft prof. Filoff, de Bulgaarsche premier duidelijk gemaakt, toen hij een toespraak hield tot het Bulgaarsche Parlement, in ver band met het oprukken van de Bulgaar sche troepen in den Zuidelijken Dobroedsja. Hij stelde o.m. Vast: Zonder Salzburg zou Krajova niet mogelijk zijn geweest. In zijn uiteenzetting wees hij op de beteekenis van de bemiddeling en den steun, die Bulgarije en het vraagstuk van den Dobroedsja van de zijde van Duitschland en Italië ten deel was gevallen. Toen hij de namen van den Führer en den Duce noemde stonden alle afgevaardigden op en brak er een bijval los, waaraan geen einde scheen te komen. Minister president Filoff heeft voorts betoogd, dat Bulgarije door het vreedzame accoord met Roemenië wezenlijk heeft bijgedragen tot het ver zekeren van den vrede op den Balkan. Hét verdrag van Krajova is tot stand gekomen door wederzijdsche concessies en dank zij den wil, die aan beide zijden aanwezig was, om tot overeenstemming te geraken. Dit feit garandeert de duurzaamheid van de regeling. Het is te hopen, dat tusschen Bulgarije en Roemenië, welker betrekkingen tot het jaar 1913 door geen enkel punt van geschil waren vertroebeld weer een verhou ding van goede nabuurschap zal ontstaan. Na de rede van prof. Filoff, die herhaalde lijk werd onderbroken door stormachtige betuigingen van instemming werd het ver drag van Krajova door de kamer bij accla matie aangenomen. Deze ratificatie van het verdrag van Krajova door het Bulgaarsche parlement droeg het karakter van een de monstratie, daar zjj staatsrechtelijk niet noodig was. Toen de feestelijke bijeenkomst was gesloten zongen de afgevaardigden en het publiek het Bulgaarsche volkslied en de Dobroedsjahymne, terwijl de in de diplo matenloge aanwezige gezanten van het Duitsche rijk, Freiherr von Richthofen en van Italië, graaf Magistratti het middel punt waren van geestdriftige huldebetui gingen. Toen de beide vertegenwoordigers van de asmogendheden het parlementsge bouw verlieten werden zij door een voor het parlement samengestroomde menigte van vele duizenden met luid gejubel begroet. De Gazetta del Popoio publiceert een hoofdartikel, waarin erop gewezen wordt, dat terwijl de Londensche lords in gepant serde schuilplaatsen leven, die van comfort voorzien zijn, honderd-duizenden armen moeten leven in de onwelriekende tunnels van den ondergrondsche. Dit is dezelfde tegenstelling als ook in Europa bestaat, waar men een ideaal van rechtvaardigheid wil verwezenlijken, terwijl de Angelsaksi sche wereld de voorrechten van het geld wil doen gelden. Het bombardement van Londen is meer dan een oorlogsdaad, het is een episode uit een revolutie. Tenslotte zullen de Duitsche bommen den opstand van de massa's der Engelsche ai-men doen oplaaien en op dien dag heeft de Engel sche aristocratie het verloren. Engelsche aanvallen op Duitschland. In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in drie golven via Nederland naar Noord Duitschland ge vlogen. Eenige vliegtuigen drongen door tot de mai-k Brandenburg. Big Potsdam en Oraniënburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van Groot-Berlijn. Op eenige plaatsen ontmoetten-zij nachtjagers, die boven Berlijn een beveilgingsvlucht maakten. Door het levendige en welinge richte afweervuur dui-fden de Engelschen den afweergordel niet te passeeren, zoo meldt het D.N.B. Zij keerden, na eenige lichtbommen te hebben uitgeworpen, terug zonder een bom te hebben neergeworpen. Zondag 16 maal luchtalarm in Londen. Het D.N.B. meldt uit Stockholm De Londsenche radio maakt bekend, dat de alarmsirenes Zondag zestien maal in werking getreden zijn. In het door Reuter verspreide commu niqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid wordt medege deeld, dat in den afgeloopen nacht het Duitsche luchtwapen weer onophoudelijk heeft aangevallen, waarbij Londen weer het voornaamste doel geweest iSi De strijd Egypte. Italiaansche troepenafdeelingen op weg naar de Egyptische grensplaats Solium, welke inmiddels door hen is bezet (Foto Weltbild) DE VLEESCHDISTRIBUTIE. Hoe de rantsoenen verdeeld zijn. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- seherij, deelt in aansluiting aan hetgeen reeds eerder is gepubliceerd met betrek king tot de distributie van vleesch en vleeschwaren het volgende mede Met ingang van heden zal de nieuw uitgereikte vleeschkaart in gebruik wor den genomen. Elk der hier met „01 vleesch" gemerkte bonnen geeft gedu rende het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „01 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 October. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het algemeen dis tributiebonboekje, welke slechts gedu rende de week van 16 tot en met 22 Sep tember geldig waren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor de verschillende soorten. Het bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a. ham, schouder, carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Geldersche rook worst, plockworst en snijworst Voor gekookte worstsoorten, zooals bo- terhammenworst en lunchworst en voor rolpens en knakworst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gram. Van leverartikelen, als bijv. Berli ner-, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongenworst en nierbrood zullen 125 gram tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Big vleeschwaren in blik dient bij de berekening van het be- noodigde aantal bonnen te worden uitge gaan van den netto inhoud, met inachtne ming van de verschillende rantsoenen voor de uiteenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleesch is verwerkt, moet worden gelet op de ver werkte hoeveelheid vleesch. In de in de advertentiekolommen opge nomen officieele publicatie zgn de nadere regelingen, waaraan grossiers, slagers en kleinhandelaren zich hebben te houden, vermeld. Een bijzondere regeling voor huisslach tingen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slachten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort wor den gepubliceerd. Huisslachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, cantines e.d. die nen voorloopig ter verkrijging van vleesch gebruik te blijven maken van de aan deze instellingen reeds verstrekte, met „een rantsoen vleesch" en „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sanatoria e.d. moeten zooveel mogelijk bonnen van de patiënten in ontvangst ne men. De plaatselijke distributiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend verzoek losse bonnen. Ten behoeve van bakkers, welke sausij- zenbroodjes vervaardigen en exploitanten van automaten, welke croquetten verkoo- pen, zullen geen losse bonnen meer ver strekt worden. DE BRANDSTOFFEN- DISTRIBUTIE. GEEN AFLEVERING VAN VASTE BRANDSTOFFEN VAN 30 SEP TEMBER TOT 8 OCTOBER. De secretaris-generaal, wnd. hóófd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan verbruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden ver staan: steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbriketten), cokes (ook gascokes), bruin kolen, bruinkoolbriketten, turf en petro- leumcokes. Onder de verbruikers op wie dit afleve ringsverbod betrekking heeft, vallen: Groep a: particuliere personen. Groep b: openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, sanatoria, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenis sen, kazernes, scholen, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamer van artsen e.d. Groep c: warenhuizen, winkels, hotels, pensions (ook kamerverhuurders), restau rants, café's, particuliere kantoren, les ruimten in particuliere huizen. Groep d: gebouwen voor publieke verma kelijkheden, vereenigings- of vergaderloka len, niet behoorende tot de groepen a, b en c. Groep e: kleinindustrie met een jaarver bruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groe pen a, b, c en d. Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het rijkskolenbureau als „groot industrie" ingeschreven verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van industrieele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van.30 Sep tember tot en met 8 October de haar door het rijkskolenbureau toegewezen hoeveel heid vaste brandstoffen kunnen betrekken. Van het verbod kan door het rijkskolen bureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dispensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaat selijke distributiediensten op nader bekend te maken wjjze en tgdstip de verbruikers behoorende tot de groepen a, b, c en d in het bezit zullen stellen van formulieren „voorraadopgave vaste brandstoffen", waarop door de verbruikers de per 29 Sep tember 1940 aanwezige voorraad Vaste brandstoffen (gesplitst naar soorten, in clusief turf) en huishoudbrandolie, moeten worden ingevuld. Onder huisbrandolie wordt in dit verband verstaan: huisbrand olie, dunne en dikke stookolie, voor zoover bestemd voor verwarmingsdóeleinden. Deze voorraadopgaven moeten door de betreffende verbruikers op door de distri butiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 Septem ber tot en met 8 October 1940 bij deze dien sten worden ingeleverd ter verkrijging van de voor de brandstoffendistributie benoo- digde bescheiden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat zoogenaamde „vrije kolen" niet bestaan, zoodat alle vaste brandstoffen, onder welke beschrijving deze ook zijn, of worden aange boden, onder het afleveringsverbod en on der de verplichte voorraad opgave vallen. Voorts zjj vermeld, dat op de door de ver bruikers gedane voorraadopgave controle zal worden uitgeoefend. Aan bepaajde verbruikers, behoorende tot de groepen b, c, d en e zullen door een DE PRINCIPIEELE BETEEKENIS VAN DE ASBESPREKÜNGEN. Het Hamburger Fremdenblatt over de conferentie van Rome. In verband met de besprekingen van den- rijksminister van buitenlandsche za ken te Rome, wijst het „Hamburger Fremdenblatt" op de principieele betee kenis van de conferenties der verbonden naties in het tegenwoordige oogenblik. Het blad schrijft, dat het Britsche univer salisme, wiens overzeesche heerschappij steunt op de onzichtbare omsingeling van alle mogendheden, op het Europeesche vasteland door den ring van de Britsche vloot, een duidelijke militaire autoriteit van Groot Brittannië in de wateren van het moederland en van d'e Middellandsche Zee vereischt. Het moet echter het doel van Duitschland en Italië zijn, zoo con stateert het blad, in beide gebieden de bases voor de Britsche aanspraak op macht terzijde te stellen, dat is een be slissende phase, waarin het oorlogsgebeu ren is gekomen. Hieruit volgt tevens met onafwijsbare logica, dat de politieke vraagstukken van de Europeesche nieuwe ordening ten nauwste verbonden zijn met de nieuwe ordening in de Middellandsche Zee en ten slotte ook met die in Afrika. Eindelijk is het -einde van het tijdperk, waarin de steunpunten van het Britsche imperium in de Middellandsche Zee alle betrokken staten, hetzij Egypte of Spanje, Frankrijk of Italië tot kostgangers van de Britsche welwillendheid degradeeren in zicht gekomen. Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maanden zijn neutraliteit veranderd heeft in een toestand van niet-oorlogvoerend, zoo schrijft het blad verder, verschijnt thans op het hoogtepunt van het geheele conflict als een land, dat na de vrije keuze van zijn belangen en in overeenstemming met zijn politieke wereldbeschouwing zgn plaats aan de zijde der spilmogendheden zoekt. De ontwikkeling van de betrek kingen met Berlijn en Rome kan op een andere wijze nauwelijks uitgelegd wor den. Het Afrikaansche continent is in his torisch, geographisch, strategisch en ko- lonisatorisch opzicht een onderdeel van de Europeesche statenwereld. Dezelfde, van Engeland bevrgde, atmosfeer, die het Europa van de toekomst zal kenmerken, zal ook de Afrikaansche volken vrijer laten ademen. door het Rijkskolenbureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van 1,plus eventueele portokosten, zoogenaamde iden titeitskaarten worden uitgereikt, welke door de houders bij het in ontvangst nemen van de distributiebescheiden bij de plaat selijke distributiediensten voor identifi catie en ter waarmerking moeten worden overgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1