®e Spin Gemengd Nieuws Veetentoonstelling te Oostburg. Het financieele drama Mannheimer. RUIM 42 MILLïOEN AAN SCHULDEN De curator in het faillissement van de nalatenschap van dr. Fritz Mannheimer, mr. "5. J. Kofthals Altes, heeft gisteren ie Öe wwüücatievevergadering ten over- van d-m rechter commissaris dr. mr. F. H. Sml'fl in een der lokalen van het paleis van justitie te Amsterdam verslag ultgebrac)4. In de -jeer uitvoerige en omvangrijke beschouwingen van den curator wordt o.m. aandacht geschonken aan het ver band tusschen den vermogenstoestand van wijlen dr. Mannheimer als beheerend ven noot en de financieele structuur der ven nootschap. Geen der beheerende vennooten heeft, in welken vorm ook, kapitaal aan de vennootschap verstrekt! En de eenige beheerende vennoot, aan wie op grond van uiterlijke omstandigheden en onge staafde geruchten een groot persoonlijk fortuin werd toegeschreven, heeft in feite fver meer dan het tweevoud van het ge- ïieele commanditaire kapitaal uit de kas der vennootschap beschikt. Niet al—en de zaken der .pommanditaire vennootso-sép zijn ln feite met het geld harer crediteuren gefinancierd, maar ook de particuliere uitgaven van haar leidenden beheerenden vennoot. Het bedrag, waarvoor crediteuren van Mendelssohn en Co. Amsterdam verificatie m het faillissement der nalatenschap heb ben verzocht, bedroeg op 15 September 1940 84.939.629,69. Een belangrijk gedeelte van dit bedrag is gedekt door onderpand, verstrekt door Mendelssohn en Co., anderzijds is een groot "fedeelte .der vorderingen op Mendelssohn a Co., Waarvoor de nalatenschap mede aansprakelijk is, niet of althans nog niet ingediend. Bewindvoerders van Mendelssohn en Co. hebben in hun laatste verslag het deficit der commanditaire vennootschap gesteld op 27.437.835,99. Neemt men dit saldo als het bedrag, waarvoor de nalaten schap uiteindelijk tegenover crediteuren van Mendelssohn en Co. aansprakelijk zal zijn, dan komt men tot een totaal be drag van schulden der nalatenschap van 42.003.882,38. Er is een totaal aan baten van 3.667.882,78. Blijkens de faillissementsstatistiek, sa mengesteld door het Centraal bureau voor de statistiek, laatstelijk over 1938, be droeg het totaal der schulden van alle in 1938 afgedane faillissementen in Nederland ruim 73 millioen gulden en van die, afge daan in 1937, ruim 83 milioen gulden. Wel iswaar zijn over de drie voorafgaande jaren de totalen aanmerkelijk hooger geweest, het hoogst over 1936 met ruim 160 mil lioen gulden, toch blrjkt uit deze cijfers, hoezeer deze déconfiture valt buiten het hier te lande gebruikelijke kader. DE EERSTE NOODWONINGEN TE ROTTERDAM BETROKKEN. Het eerste twintigtal noodwoningen van de bijnt duizend, die den eerstvolgenden tijd te Rotterdam op het programma staan, is gistermiddag door gedupeerde stadgenoo- ten betrokken. Tevoren hebben eenige autoriteiten de eerst gereed gekomen wo ningen aan den Gordelweg bezichtigd. Aan gezien deze woningen bestemd zijn voor degenen, die letterlijk niets meer bezitten, heeft de dienst van Maatschappelijk Hulp betoon de meubileering en de stoffeering van deze eenvoudige houten woningen ter hand genomen. De gezinnen, die er zullen intrekken, vinden dus compleet geïnstal leerde woningen, waarin zelfs geen strijk plank ontbreekt. In de eerstvolgende twee weken zullen alle .woningen op deze plaats gereed komen, zoodat dan 188 daklooze gezinnen een zij het tijdelijk maar dan toch zoo gerieflijk mogelijk, onderdak gevonden zullen heb ben. Twee typen woningen zijn hier gebouwd, woningen voor kleinere gezinnen en wo ningen van iets grooter omvang voor ge zinnen tot vijf kinderen. De Amsferdamsche beurs vast gestemd. Onmiddellijk na het beursbegin stonden binnenlandsche industrieele fondsen weer in het centrum der belangstelling. Aanvan kelijk moesten in aandeelen Aku eenige flinke verkooporders worden uitgevoerd, die aan de markt waren gekomen, nadat de noteering eergisteren een stuk hooger was geworden; Toen dit was geschied, liep de koers op tot even beneden pari. Midbeurs werd onder stormachtig gejuich de 100 pro cent grens bereikt. Niet minder groot was de aandacht, die aan aandeelen Unilever werd besteed. Hier werd al onmiddellijk na het begin geopend tusschen prijzen varieerende van 101% en 103%%. Per saldo kwam de koers even beneden de 107% te liggen. Voor de overige binnenlandsche industri eele waarden bestond eveneens flinke vraag. In de scheepvaartafdeeling werden de lei dende fondsen van de voornaamste soorten wederom druk verhandeld. Eenigszins veronachtzaamd lagen cul- tuuraandeelen in de markt. Amsterdam rubber, die bij het vorig slot weer bene den de 200% gekomen waren, wisten gis teren dit niveau weer te overschrijden. De minder courante soorten in deze afdeeling waren over het algemeen iets beter. Voor suiker en tabakswaarden bestond weinig animo. De prijzen weken over het algemeen niet veel af van het niveau van eergisteren. Eenige belangstelling ontmoetten olies. Ondanks het feit, dat midbeurs een flinke verkooporder werd uitgevoerd, wist de no teering per saldo tot 228% te stijgen. Weinig anima bestond voor Amerikaan- sche shares. Een vrij vaste stemming bestond weder om voor Nederlandsche staatsfondsen. Zoo wel de oude, als ook de nieuwe schuld ste- gen. verder in koers. Zeeuwsche Hyp. B. 3% 84 A Ned. Gist- en Spiritusfabriek 375 376 A K.M. De Schelde N.B. 51% 54 Ned. le lng 1940 4 98% 98% Ned. 2e lng 1940 4 92% 92% Ned. m. b. f. 1940 4 98% 98% Ned. k 1000 '38 (3%) 3 82% 82% Indië a f 1000 1937 3" 79% '0% A Koloniale Bank 148 148 A Ned. Ind. Handelsb. 95% 97 C Ned. Handel Mg. 81 84% A Van Berkels Pat. 42 45 C Calvé Delft 72 75% A Lever Bros en Unil. 95% 101—07% A Philips Gloeil. G.B. 159% 162—67 C Am. Car Foundry 21% 21% C Anaconda Copper 21% 20%—21% C Bethlehem Steel 67% 67 C General Motor 41% 41% C Kennec. Copper 28% 27%—28% C North Am. Aviation 14% 13% C Rep. Steel 16% 16% C Un. States Steel 48% 48 C North Am. Cy. 17 17% A Kon. Petr. Mij. 224% 225—28% C Contin. Oil Cy. 16% 16%, C Philips Petr. 28% 28% C Shell Union 8% 8%—% C Tide Water Ass. Oil 8% 8% A Ned. Scheepv. Unie 134% 135%—36% A Handelsv. A'dam. 375 374—69 A Ned. Ind'. Suiker U. 215 216 A Deli Batavia Mij. 141% 142%4Ï C Deli Mij. g f 1000 200 202 A Senembah Mij. 160% 164%—62% C. Pennsylv. Rr. 18% 18% A South Railway 10% C Amsterdam Rubb. 199% 199—205 A Deli Bat. Rubb. Mg". 148% 146% A Serbodjadi Sum. R. 89% 90 DIERENTROUW. By een inwoner van de Pottebakkers- straat te Winschoten kwam een duif aan vliegen, welk dier voor ongeveer een jaar uit deze plaats was vertrokken, vertelt „Het Gron. Dagblad", Het vorige jaar nl. had de eigenaar de duif naar Frankrijk verzonden voor een oefenvlucht. Zij was toen niet teruggekeerd. Blijkens een ring die het dier om zijn poot heeft, is het vastgehouden in België. Na afwezigheid van een jaar kon het dier zijn woonplaats nog terugvinden, maar het zocht tever geefs naar het oude hok. Zijn baas was inmiddels verhuisd en had natuurlijk het hok meegenomen. „HET HUWELIJK IS EEN FIETS". Als er nog geen boekje verschenen is, waaruit de ambtenaar van den Burgerle ken Stand, die een huwelijkspaar in den echt verbonden heeft, zijn toespraak kan putten, dan wordt dat hóóg tgd De bruidegom in het Brabantsche dorpje is een goedig mannetje en de bruid ziet er zelfs doodgoed uit. Zij zijn beiden in onbe rispelijk zwart. Ze zitten voor de groene tafel in de trouwzaal van een klein dorp. De ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die hen zoo juist verbonden heeft, schijnt moeite te hebben met zijn toespraak. Ach ter de stoelen van bruid en bruidegom zit ten de getuigen van „swirskanten" en in de deuropening staan de dorpsgenooten, die „zoo maar es" komen kijken en luiste ren. De ambtenaar is door dat stille, starre kijken ietwat geprikkeld, hij frommelt z'n das, die neiging vertoont van achter „over te klimmen", terug in de positie „Geluk kige bruid en bruidegom, gelukkige familie van, vanvan „swirskanten". 't Huwe lijk, waarin gij zoo juist zijt verbonden, is iets, dat slechts door den dood onderbro ontbonden kan worden. Vondel, U weet, dat was 'nne grooten dichter, heeft daar over een versje gemaakt „Twee zielen gloeiend aan mekaar gesmeed"maar dat is al heel lang geleden. De tijden ver anderen, vooral tegeswoordig. Als die je Vondel nog es moest dichten, zou hij 't anders doen. Hij zou het huwelijk bijvoor beeld noemeneen fiets. De man is het voorwiel, de vrouw het achterwiel. Waar het voorwiel gaat moet het achterwiel vol gen over het ongelijke levenspad. En wilt ge het ideaal-huwelijk, vergelijkt het dan met een tandem: de man zit voor en stuurt; zou de vrouw mee kunnen sturen, dan ge beuren er ongelukken. (Er komt beweging in de dorpsgenooten). Zoude de man alleen trappen en de vrouw niet helpen, zijn taak zou veel te zwaar zijn. De vrouw moet hem waarschuwen, raad geven pas op, rijd niet te roekeloos Een verstandige vrouw zal den man nooit z\jn plaats vooraan ontnemen, zjj zal nooit ontevreden zijn, als ze niet voorop mag rijden en het stuur in handen nemen. Zulk een huwelijk zou gevaar loopen te slippen op het huwelijkspad. Eén ding is onmisbaar bij het fiets- of tandemrijden het is het evenwicht, het is de liefde. Waar die ont breekt, gebeuren er vroeg of laat ongeluk ken en dan is de tandem niet meer te repareeren. Onthoudt dit goed, gelukkige bruid en bruidegom. Moge uw huwelijks tandem tot in lengte van dagen, over rozen rijden." De huwelijksstoet verlaat de trouwzaal. Als de bruidegom den ambtenaar passeert, fluistert hij hem in 't oor „En wie mot 't fietsploatje betalen?" (Limb. Koerier). MERKWAARDIGE DIEFSTAL TE UTRECHT. In de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht is, naar eerst thans bekend wordt, eenige dagen geleden een groot verguld altaarkruis, bezet met half- edelsteenen en versierd met emaille pla ketten, ontvreemd. Drs. J. Hoetgast, hoofdassistent van de sterrenwacht aldaar, heeft op zeer toeval lige wijze het kruis, dat verstopt was in den tuin bij de sterrenwacht, gevonden, echter zonder het eveneens ontvreemde cor pus. Woensdagavond laat kwam de heer Houtgas! «sa .ssteüfet uitziend persoon in den tuin tegen, die er zich op heimelijke wijze ophield en bij de nadering van den hoofdassistent zich snel uit de voeten maakte. Begrijpend dat er iets niet ln den haak was, ging de heer Houtgast op on derzoek uit en weldra ontdekte hg een hoop omgewoelde aarde. Wie schetst de verbazing van den heer Houtgast, toen hij, nadat hij den grond wat had omgespit, op een groot vsrguld altaarkruis stuitte, waarvan eenter het er op hoorende corpus verdwenen was. De dader kon niet meer achtervolgd worden, doordat de heer Houtgast zelf naging, waar dit kruis gestolen was. Hoewel het corpus niet meer te vinden was, ook nadat de aarde van den tuin geheel was onder zocht, kon men toch vaststellen, dat net kruis in de kathedrale kerk thuis behoorde. Uitstekend materiaal. Woensdag werd te Oostburg de 7e Ten toonstelling en markt van vetvee, fokvee, handelsvee, varkens, geiten en schapen ge houden. Ondanks de tijdsomstandigheden was de aanvoer vrijwel gelijk aan het vo rige jaar alleen het vetvee was geringer aangevoerd, als gevolg van de genomen distributiemaatr egélen Het aangevoerde materiaal was echter uitstekend. De commissie die het in desen tijd heeft aangedurfd deze tentoonstelling en markt te organiseeren, kan op een goed geslaagden dag terugzien. De prijswinnaars waren Afdeeling A. Vetvee. Jury: A. Tjaar da, Midetburg en M. Ka- relse, Vlissingen. Ossen met 2 breede tanden Eereprijs A. J. van Overbeeke en J. P. Bossand, Oostburg ossen zonder breede tanden eereprijs en le prijs A. A. J, van Overbeeke en J. P. Bossand, Oostburg stieren, on verschillig welken leeftjjd, le prijs A, Z. C. Brakman, Oostburgkoeien, onverschillig welken leeftgd eereprijs en le prijs A, C. de Backere, Aardenburgvaarzen met 4 breede tanden eereprijs en kampioen, A, J. van Overbeeke en J. P. Bossand, Oost burg le prijs A, C. de Backere, Aarden burg vaarzen met 2 breede tanden eere prijs en le prijs B, A. le Clercq, Oostburg le prijs A, gebrs. van Waes, Oostburg vaarzen zonder breede tanden le prijs B, A. J. van Overbeeke en J. P. Bossand, Oostburg dikbillen, niet gewisseld eere- prjjs M. dé Windt, Oostburg le prijs A, A. M. van Gijs, Biervliet. Afdeeling B. Fokvee. Jury M. Kleinepier, 't Zand bij Middel burg R. van Waes, Oostburg en M. de Bruijne, Cadzand. Volbloed stieren, geboren van 1 Juli 1939 tot 1 Januari 1940 Anko, 274829 R. v. J., le prijs, M. de Bruijne, Cadzand vol bloed stieren geboren van 1 Januari 1940 tot 1 Juni 1940 Dries, 284051 R. v. J., le prijs, J. B. Mullaert, IJzendijke kalfvaar- zen met 4 breede tanden Beatrix, 253591 R. v. J., le prijs Abr. Verhage Azn., Schoon- dijke Gravina, 2636 R. v. J., le pi'ijs, D. Luteijn-Cijsouw, Zuidzande Gravin, le prjjs A. M. van Gijs, BiervlietBertha, 2809 R. v. J., le prijs, J. A. Provoost, Cadzand Bea, 293375 R. v. J., le prijs, D. C. Alme- kinders, Zuidzande Gravin, 250525 R. v. J., 2e prijs, M. de Bruijne, Cadzand2e prijs, M. Geelhoed, IJzendijke; Anna 253476 R. v. J., 2e prijs, J. A. Provoost, Cadzand Dora, 239516 R. v. J., 2e prijs, R. A. F. Wijffels, Sint Kruis Juliana, 2883 R. v. J., 2e prijs, Anth. J. Provoost, Nieuwvliet Liza, 254440 R. v. J., 3e prg's, M. de Brugne, Cadzand; Liesje, 249954 R. v. J., 3e prijs, H. van Waes, Schoondijke Fliesta, 3e prijs, J. A. Provoost, Cadzand Anna, 247022 R. v. J., 3e pr(js, R. A. F. Wijffels, Sint Kruis Astrid, 251525 R. v. J., 3e prijs, J. A. Nortier, Oostburg. Kalf vaarzen met 2 breede tanden Frieda, le prijs, C. Tre- sonier, Sluis Hiltje, 2e prijs, A. C. Geluk, NieuwvlietJuliana, 6, 255918 R. v. J., 2e prijs, Abr. Verhage Azn., Schoondijke Jantje, 3e prijs, A. C. Geluk, Nieuwvliet Beatrix, 245S13 R. v. J., 3e prijs, J. A. Nortier, Oostburg. Vaarzen zonder breede tanden Ida, i 257926 R. v. j., le prijs, M. de Bruijne, Cad zand Geertje, 276576 R. v. J,, le prijs, A. M. van Gijs, Biervliet Emma's Herta, 3019 R. v. J„ 2e prijs, Adr. Risseeuw, Cadzand Jo, 273852 R. v. J., 2e prijs, P. Dhondt Salomé, IJzendijke Catrien, 268174 R. v. J., 2e prijs, J. A. Provoost, Cadzand Bet- sie, 3113 R. v. J., 3e prijs, Th. Dieriltx, Schoondijke Eddie, 266845 R. v. J., 3e prijs, P. DhondtSalomé, IJzendijke Afke 32, 276577 R. v. J., 3e prijs, A. C. Geluk, Nieuwvliet. Volbloed vaarskalveren Roza, 284759 R. v. J., le prijs, J. B. Mullaert, IJzendijke Kitty, 287212 R. v. J., le prgs, A. M. van Gijs, BiervlietKoos, 293260 R. v. J., le prijs, J. A. Nortier, Oostburg Irene, 284069 R. v. J., 2e prijs en Catharina 12, 287797 R. v. J., 2e prijs, beiden D. Dekker, Water landkerkje Regina v. d. Brakke, 279242 R. v. J., 2e prijs, R. A. F. Wijffels, Sint Kruis. Koeien, éénmaal gekalfd Nora, 252154 R. v. J., le prijs, Adr. Risseeuw, Cadzand Juliana V, 109013 S, le prijs Abr. Verhage Azn., Schoondijke Astrid, 2e prijs, W. de Feijter, Waterlandkerkje Mina 9, 224 R.v. J., 2e prijs, J. I. Schijve, Nieuwvliet. Koeien, tweemaal gekalfdDina 2, 211579 R. v. J., le prijs, M. de Bruijne, Cad zand Emma, 108111 R. v. J., le prijs, Adr. Riqseeuw, Cadzand Elza I. 103614 R., le prijs, J. A. Provoost, CadzandJuliana, 103619 S., 2e prijs, D. Dekker, Waterland kerkje Blanche, 103630 S, 2s prijs, P- van Waes, Schoondijke Anna, 103622 R, 2e prijs en Mina 26, 103623 R., 2e prijs, beiden A. G. Geluk, NieuwvlietKenau 3, 103618 R., 3e pi'ijs, D. Dekker, Waterlandkerkje Embke 4, 103624 R., 3e prijs, A. C. Geluk, NieuwvlietBeatrix, 1707 F.R., 3e prijs, W. de Feijter, Waterlandkerkje. Koeien, driemaal gekalfdClara, 98131 S., le prijs, H. van Waes, Schoondijke Elza, 1480 F. R., le prijs, Fl. P. J. Dierikx, Oostburg Bertha, 1503 F. R., 2e prijs, Z. C. Brakman, Oostburg Klara, 3e prijs, W. de Feijter, Waterlandkerkje. Koeien viermaal gekalfd Frieda, 93004 R., le prijs, A. M. van Gijs, Biervliet, Elza, 1569 F. R., le prijs Th. Dierikx, Schoon dijke Idylle van 't Paviljoen, 103608 R., le prijs, H. van Waes, Schoondijke Afke 31, 1649 F. R., le prijs, A. C. Geluk, Nieuw vliet Lena, le prijs, W. de Feijter, Water landkerkje. Koeien, vijf of meermalen gekalfd Lena, 2, 84357 K. S., le prijs, M. de Bruijne, Cad zand Anna, 84388 R., le prijs, Adr. Ris seeuw, Cadzand Dora, 84395 R., le prijs, Abr. P. Risseeuw, Schoondijke Paula 80223 R., le prijs, R. A. F. Wijffels, Sint Kruis Herta, 98125 R., 2e prijs, Adr. Ris seeuw, Cadzand Emma, 2e prijs, Z. C. Brakman, OostburgIda, 1.002 F. R., 2e prijs, J. A. Provoost, Cadzand. Acht volbloed afstammelingen van den stier Graaf 15776 S., le prijs, stierenveree- niging Groede. Groepen van minstens 5 stuks vee, boven 1 jaar van 1 eigenaar le prijs A, Adr. Risseeuw, Cadzand le prijs B, J. A. Provoost, Cadzand 2e prijs M. de Bruijne, Cadzand. Groepen van minstens S stuks vee boven 1 jaar van 1 eigenaar le prijs A, Abr. Verhage Azn., Schoondijke le prijs B, H. van Waes, Schoondijke le prijs C, A. C. Geluk, Nieuwvliet2e prijs, A. M. van Gijs, Biervliet. Afdeeling C. Handelsvee. JuryA. Tjaarda, Middelburg en M. Karelse, Vlissingen. Kalfvaarzen met 6 breede tanden le en 2e prijs R. van Daele en zonen, Vlissingen. Kalfvaarzen met minder dan 6 breede tan den le en 2e prijs, R. van Daele en Zonen, Vlissingen. Pinkvaarzen le en 3e prijs, A. J. van Overbeeke en J. P. Bossand, Oost burg 2e prijs, E. Fijnaut, Oostburg Pink- ossen le prijs, C. de Backere, Aarden burg 2e pi'ijs, H. van Waes, Schoondijke 3e prijs, L. J. Bossand, Oostburg; 4e prijs A. le Clercq, Oostburg. Groepen Kalfvaar zen, 4 stuks, le prijs, R. van Daele en Zo nen, Vlissingen Pinkvaarzen, 4 stuks, 2e prijs, A. J. van Overbeeke en J. P. Bos sand, Oostburg. Afdeeling E. Geiten. Jury W. Sietema, Middelburg. Geiten, ingeschreven in het Provinciaal stamboek, onverschillig ras, geboren in 1937 en later Dora II, A. de Visser, Oost burg, le prijs Lies, F. Haars, Waterland kerkje, 2e prijs. Geiten, geboren vóór 1937 Betsy, F. Haars, Waterlandkerkje, le prijs Éénjarige melkgeitenBetsy n, Fr. de Kok, Oostburg, le prijs Mirza, P. van Vooren, Oostburg, 2e prijs Lena, Fr. van Hulle, Zuidzande, 3e prijs. Tweejarige melk geiten Elza, M. van jlen Berge, Zuid zande, le pro's en kampioen Flora, Th. de Poorter, Oostburg, 2e prijs. Driejarige melk geiten Corry, B. Goedegebeur, Zuidzande, le prijs. Vier of meerjarige melkgeiten Dina, J. Verherbruggede Blaeij, Schoon dijke, le prijs. Lammeren (volbloed) Bertha, B. Goedegebeur, Zuidzande, le prijs Nelly, Joh. Buijze, Waterlandkerkje, 2e pr. Lammeren: Annie, A. Goedegebeur Zuidzande, le prijs Ida, Fr. van Hulle, Zuidzande, 2e prijs. JOHNSTON Mc.CTJLLEY 35.) „John!" riep Sylvia opgetogen uit, van haar stoel Opspringend en naar hem toe snellend. „Terug!" zei hij waarschuwend. „Wacht even, tot ik met die twee boeven afgere kend heb, Sylvia. Die denken zoo maar een meisje te kunnen ontvoeren en naar zoo'n hol, als het hier is, te kunnen bren gen, wat? Die hebben verteld, dat meneer Véarwik hier op haar wachtte! Goed, hij is er dan ook, is het zoo niet'" De beide mannen staarden hem woe dend aan, maar gaven geen antwoord. Sylvia ging tegen den muur staan, zoodat ze zich niet tusschen Warwik en de beide schurken in bevond. „Het komt me voor", vervolgde War wik, „dat ik jullie beiden in de paar laat ste uren ».l meer tegen het lyf geloopen ban. Dnze paden schijnen zich nog al eens t" kr.'Jsea, hè t Ik weet eigenlijk niet goed, wat ii. met jullie beginnen moet." „Je krijgt zelf je portie wel", verklaarde de ma' aan het faam. „Zoo*? Toch waar? Dat is interes sant!Nee, verroer je niet! Blijf daar staan, anders „Wat dan?" vroeg de man bij het raam. „Schiet maar, dan zijn de dienders hier op slag en ik denk, dat je, net zoo min als wij, op politie gesteld bent." „Je vergist je", antwoordde Warwik ge moedelijk. „Als ze komen, zien ze niet an ders, dan dat ik een dame, die hierheen ontvoerd is, te hulp gekomen ben. Als ze vragen stellen, zullen mijn antwoorden jul lie niets dan last bezorgen. Bekijk dat zóó eensen blijf daar tegen den muur staan. Jullie zijn me 'n fraai stel Zeg jij daar op dat bed, ga eens naast je ka meraad staan Zoodank je „We rekenen nog wel met je af 1" „Tut, tutzei Warwik. „Jullie zullen eerst wat meer scherpzinnigheid moeten zien te krg'gen, waarde heeren „O, John zei Sylvia, toen ze zag, dat hij hen geheel in bedwang had. „Rustig blijven, Sylvia", zei hij. „Kom nu even mee, maar zorg, dat je niet tusschen mij en die kerels inkomt." Warwik liep weloverlegd naar den hoek, waar zich de losse vloerplank bevond, waaronder de buit uit het huis van Card- lew verborgen was. Hij keek de schurken grinnikend aan en wenkte Sylvia, dat ze bij hem moest komen. „Ik zal die twee kerels onder schot hou den", zei hij. „Probeer jij dan eens, of je de plank daar naast den muur kunt oplich ten, Sylvia. Juistschuif haar nu opzij. Steek nu je arm tusschen de vloer en het plafond van de benedenkamer in. Daar moet ergens een pakje papieren liggen. Haal die eruitdan ligt er nog geld en wat juweelen, maar die hebben we niet noodig. Wij zg'n geen dieven." Warwik grinnikte, doch de twee kerels tegen den muur waagden geen opmerking te maken op zijn laatste woorden. Sylvia ging in den hoek op de knieën liggen, stak haar arm door de opening en vond ten slotte het pakje documenten. „Geef die maar hier, als je wilt", zei Warwik. „Mooidank je." Hij stak het pak in zijn binnenzak en het meisje liep achter hem om en bleef aan het voeten einde van het ledikant staan. „Denk maar -liet, dat je ermee weg kunt komen", schreeuwde een der mannen. „We zullen het je wel betaald zetten." „Dat zal interessant zijn", spotte War wik. „Ik denk anders niet, dat jullie vaak ergens voor betaalt. En nu spijt het me, dat we jullie verlaten moeten. Het is bijna ochtend en we zijn niet gewend, zoo laat op te zijn. Ik veronderstel, dat jullie wel herrie zult gaan maken, zoodra we de deur uit zijn. Als ik jullie was, zou ik me eerst eens goed bedenken, voordat ik dat deed." „Je komt toch de straat niet op „Sst zei Warwik. „Zeg, Sylvia, ga jij vast de gang op en haal den sleutel uit de deur. Stop hem aan den buitenkant in het slot, dan kunnen we deze heeren opsluiten, als we weggaan. De deur is wel niet al te best, maar om die in te trappen hebben ze allicht een tijdje noodig en dat is voor ons genoeg." Sylvia haalde vlug den sleutel uit het slot en Warwik liep met zijn revolver op de mannen gericht ruggelings de deur uit. „In de kamer hiernaast", zei hij nog, „ligt een van jullie soort gebonden op bed. Misschien kunnen jullie hem na ons ver trek wel losmaken, want erg gemakkelijk ligt hij er niet bij. Misschien stellen jullie er nog belang in, dat ik jullie door het sleutelgat van die verbindingsdeur een poosje heb begluurd en afgeluisterd. En nuvoorzichtigDwing me niet mijn revolver te gebruiken." Sylvia had den sleutel intusschen aan de buitenzijde in het slot gestoken. Ze wachtte nu op wat Warwik doen zou. Ze bewonder de hem om de manier, waarop hg die twee kerels behandelde. Maar de gedachte aan Curly en wat hij doen zou, als zij dat meisje lieten ontsnappen, scheen den man nen plotseling moed te geven. Op hetzelfde oogenblik vlogen ze op Warwik af. Hij wil de liever niet schieten. Hij wilde niet graag iemand verwonden, als het niet noodzake lijk was en nog minder de andere bandieten in het huis op zijn dak krijgen. Hij duwde Sylvia opzij, trok de deur achter zich dicht en bleef er met zijn rug tegenaan staan. Toen de kerels hem bereikten, deed hij vlug een stap opzg, zoodat de eerste tegen de deur opvloog'. Snel gaf hg den tweeden een geweldigen opstoiper tegen zijn kin en de man sloeg tegen den grond. Daarop vloog hg op den anderen man af. Twee slagen waren genoeg i ook hem tegen den grond te slaan en nu hield hen verder in bedwang met zijn revolver. „Opstaan Terug in dien hoek beval hij. „Handen omhoog, tegen den muur en wees dankbaar, dat ik niet bloeddorstig ben. Maar als een van jullie zich verroert, dan schiet ik. Sta op Hij trok hen overeind en dwong hen in den hoek te gaan staan. Door de raak uit gedeelde slagen scheen, hun vechtlust ge heel gedoofd. „Met jullie gezicht tegen den muur. Ik ga de kamer uit, maar als jullie je om draait, voordat üs wsg ben, schiet ik. Be grepen?" Achteruitloopend ging hij naar de deur, maar hij was nog pas halverwege, toen hg een kreet van Sylvia en een vreemde stem hoorde. „Ik heb je onder schot Laat dier. ree ver vallen. Draai je om. Jullie daar tegen den muur, blijf staan, zooals je staat." Warwik wendde zich om naar dien nieu wen vgand. Een jonge man, dien hg nog nimmer gezien ha,d, stond voor hem. Het was de jonge man, die hem uit het nacht lokaal gevolgd was. „Laat vallencommandeerde hg nog maals. Warwik gehoorzaamde. Hij had de on dervinding, dat dit het beste was, wat hij in zoo'n geval kon doen. Bovendien scheen die jonge mar geen handlanger van de twee andere boeven te zijn. XXX. Een onverwacht gevecht. De jonge man, die met drie metgezellen in de nachtkroeg had gezeten, en de beide boeven in het hoekje had oespied terwijl ze de papieren en juweelen uit het huis van Cardlew bekeken, had dien nacht heel wat avonturen beleefd. Het had hem welnj® moeite gekost, zgn gezelschap te verlaten en de twee mannen op straat achterna te gaan. Hg was hen gevolgd met het vaste voornemen, zich van den bundel papieren meester te maken. Pas toen de twee kerels het steegje ingingen, was het hem opge vallen, dat ook John Warwik die lui scheen te volgen. Hij had er niets van gesnapt. Een poosje had hij zich schuil gehouden in donker aan het begin van het steegje. Hij had de boeven het huis zien binnengaan. Hij kende dat huis buitengewoon goed, omdat hg er zelf ook in woonde. Hij had eveneens het licht op een kamer der tweede verdie ping zien opsteken en een der boeven het gordijn zien omlaagtrekken. „Dat is vlak naast mijn kamer", mom pelde hij. „Nou, dat komt prachtig uit. Ik zal er nu wel achter komen en die papieren moet ik in elk geval hebben." Hij voelde een tikje op zijn arm. „Wat doe je hier?" vroeg een barsche stem. Hij keek óp en zag, dat een politie agent hem beetgegrepen had. „Nou vertel op snauwde de agent. „Ikik wilde juist naar huis gaan", antwoordde jonge man. „En waar is je huis?" „Be woon daar r». dat huis op kamer 16, tweede verdieping." „Waarom ga je dan niet naar binnen in plaats van hier rond te hangen? Je komt me verdacht voor. Als ik niet wist, dat daar niks te halen is, sou ik jo voor eea inbreker aanzien. Maar als je daar wat weghaalt, dan steel je toch van dievenGa maar liever naar bed." Wordt vervolgd.)!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6