Opnieuw koersstijging op de Arr.sterdamsche Beurs. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 21 September 1940 Aandeelen Aku en Unilever op den voorgrond. Kroniek van den dag. AMERÏKA'S GOUDPROBLEEM. Gaan we naar het goudlooze tijdperk? Europa heeft bijna geen goud meer. Het 3s verhuisd naar de Ver. Staten, waar men nu opgescheept zit met een groot deel van den totalen wereldvoorraad. Het vond er zijn weg heen, voortgestuwd door den Europeeschen oorlog, reeds voordat hij was uitgebroken. Overdaad schaadt. Ook in dit gulden geval. Men begint in Amerika te vreezen, dat men wel eens met al het edele metaal opgescheept zou kunnen blijven zit ten. En dan zou de rijkdom er van in armoe de verkeeren. Wy willenuiteenzetten, hoe men zich dat proces in groote trekken moet voorstellen. Het goud had in het internationale han delsverkeer, óp de basis van den vrijhandel, een belangrijke bemiddelende functie. Men verrichtte er niet alleen in directen zin be talingen mede, doch baseerde er het sys teem der wisselkoersen op de gouden standaard gaf die stabiliteit aan de valuta's, welke noodzakelijk is voor een goed devie zen-verkeer. Het was dus internationaal ruilmiddel en heeft als zoodanig inderdaad vele jaren zijn diensten bewezen. Voor elk ruilmiddel geldt, dat het zijn functie dan alleen naar behooren kan uit oefenen, indien het zich in vele handen bevindt. Immers, van ruil kan anders geen sprake zijn. Welnu, op het oogenblik is de toestand ingetreden, dat het goud zich niet in vele, maar hoofdzakelijk in één hand bevindt. En in de praktijk wordt tusschen tal van landen reeds het betalingsverkeer op een heel andere basis dan die van den gouden standaard geregeld. Het elearing- systeem, dat feitelijk berust op overboeking, heeft zijn intrede gedaan. En het ziet er naar uit, dat het althans wat Europa betreft zich zal handhaven ook. Zonder eenigen twijfel is het mogelijk, het inter nationale handelsverkeer op het clearing- systeem te grondvesten. Daartoe zal dan een internationaal clearingkantoor, anders gezegd een bank voor internationale beta lingen moeten worden gesticht. (Zulk een bank bestond reeds, doch haar grondslagen zijn ondeugdelijk). Aan deze centrale in stelling zullen de landen hun overschotten en tekorten moeten opgeven (met dien verstande natuurlijk, dat hun handelsba lansen in evenwicht zijn) en dan künnen door eenvoudige overboeking de verschil lende vereffeningen tot stand worden ge bracht. Het stelsel staat en valt uiteraard met den eisch van de evenwichtige handels balansen. Maar die eisch is een kwestie van wil en buitendien principieel volstrekt te verdedigen. Het streven der landen tot dusver naar een zgn. actieve handelsbalans kon in zijn uitwerking nooit anders dan bedenkelijke gevolgen hebben. Immers tegenover die actieve handelsbalansen moesten onvoorwaardelijk passieve staan. Anders gezegd het profijt van den een kwam neer op het verlies van den ander. De eisch van de evenwichtige handels balans daarentegen gaat uit vanieder het zy'ne, Het is niet alleen denkbaar, doch uiterst waarschijnlijk, dat dit stelsel op den duur overal in de plaats komt van het systeem van den gouden standaard. En dat opent voor de Ver. Staten wel heel sombere pers pectieven, aangezien dan vrijwel nergens meer emplooi voor zijn kolossalen goud voorraad zal zijn te vinden. Wat zulks be- teekent, wordt duidelijk als men zich voor stelt, hoe het goud aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan terecht kwam. In hoofdzaak was dit een gevolg van de om standigheid, dat Amerika de laatste jaren veel meer uit- dan invoerde. Vooral aan oorlogstuig is voor ontzaglijke bedragen naar het buitenland gegaan, dat tnet goud werd betaald. Wanneer nu echter na den oorlog vrijwel geen emplooi meer voor het goud aanwezig zal zijn, zal de waarde er van aanzienlijk dalen, en gaat zich dus een ontzaglijk verlies op de eenmaal gedane leveranties afteekenen. Met eenigen galgen humor zou men kunnen zeggen, dat de Ver. Staten op deze wijs hun bijdrage in de Europeesche oorlogskas hebben gestort. De gevolgen voor Amerika's binnen- landschen toestand moet men zich denken in een verscherping der economische crisis van inflationistischen aard. Reeds nu zijn er verschijnselen, welke als een voorbode er van kunnen gelden. Het kleinste dorp van België gebombardeerd. Het kleinste dorp van België, dat acht huizen met in het geheel 36 inwoners telt on in vx-uchtbare velden van Vlaanderen is gelegen, is Donderdagnacht door Engelsche vliegers gebombardeerd, zoo meldt het D. N.B. uit Brussel, wijd en zijd is er geen militair doel te vinden. De bommen, die lukraak van groote hoogte werden ge worpen, richtten, alleen aan den grond schade aan. De Belgische pers 'noemt dit bombarde ment een typisch geval van Britsche on verantwoordelijkheid. Het Laatst» Nieuws schrijft, dat toe dusverre' de strategische beteekenis van dit kleinste Belgische dorp niemand duidelijk is geworden. Wy ver wachten, aldus het blad, met belangstelling de sensationeele mededeeling, die de En gelsche radio-omroep over dezen „ge slaagden" aanval zal verspreiden. Ook in plaatsen by Kortryk hebben de Engelschen bommen laten vallen, in het geheel 17, die alleen den grond beschadigden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn op vreedzame woonwijken te Antwerpen Brit sche bommen gevallen. Een woonhuis werd getroffen, vier mènschen kwamen hier om het lev<ui. Een andere bom verwoestte een kerk in een bultenwyk, waarin zich geen militaire doelen bevonden. De Nation Beige schrijft: „De eenigè verklaring is, dat de Engelschen in zuivei'e vernielingswoede en moordzucht hebben gehandeld." Terughouding ten aanzien van Amerlkaansche waarden. In het begin van de afgeloopen week is de handel ter beurze vrij beperkt geweest, doch Woensdag en Donderdag ontwikkelde zich een vrij sterke koopbeweging, die in de eerste plaats aan aandeelen Aku en verder ook aan aandeelen Unilever ten goede kwam. Voor beide soorten aandeelen doen zich overigens ook bijzondere invloe den gelden. Wat de Aku betreft mag het als bekend worden verondersteld, dat deze maatschappij in het bezit is van het Se" heele gewone aandeelenkapitaal van de Duitsche Glanzstoff. Zoolang het beta lingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland aan beperkingen onderworpen is, die de clearing noodzakelijk met zich brengt, konden de winsten, die in Duitsch land werden gemaakt, niet naar Nederland worden getransfereerd voor dividéndbeta- ling aan de aandeelhouders der Aku. In verband met de plannen, die er in Duitsch land bestaan om de clearing op een nieu we leest te schoeien en Berlijn tot het centrum te maken van het betalingsver keer, doet zich wellicht in de toekomst de mogelijkheid voor, dat ook de verhouding tusschen het Nederlandsche en het Duit sche deel van de Aku gunstiger zal worden voor de aandeelhouders. In ieder geval kan reeds thans worden vastgesteld, dat het aandeelenbezit in de Glanzstoff aanzienlijk meer waard is geworden dan de boekwaar de, die op de balans van de Aku voorkomt. Daar komt nog bij, dat de afzet van kunst zijde op de Nederlandsche markt sterk is gestegen, zoodat de Nederlandsche fabrie ken op volle capaciteit werken. Tenslotte is ook de gang van zaken in de Ameri- kaansche kunstzijde-industrie, waarby de Aku naar men weet, eveneens belang heeft, uiterst gunstig, zoodat dividenduitkeerin- gen van deze maatschappijen na den oorlog aan de Aku ten goede zullen komen. Er is wel reden om aan te nemen, dat de aan- lcoopen, die den laatsten tijd zijn geschied voor een deel ook zijn uitgevoerd door hui zen met Duitsche relaties. Wat de koersstijging der aandeelen Unilever betreft, deze schijnt gegrond te zyn op mededeelingen die in de ver gadering van commissarissen zouden zijn gedaan en waaruit zou blijken, dat het actief van de maatschappij in de Mid- den-Europeesche landen belangrijk in waarde zou zyn gestegen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de Unilever die belangen in vroegere jaren sterk had afgeschreven, zoodat indien na den oorlog de bedrijven in vollen omvang zouden kunnen worden hervat er een andere ver houding in de betalingspositie zou ko men en de situatie voor de Unilever aan merkelijk gunstiger zou worden. Dezer dagen werd gemeld, dat in Duitschland van de 181 fabrieken weder 31 in be drijf zouden zyn gesteld, zoodat mag worden aangenomen, dat grondstoffen op beperkte schaal weder aanwezig zijn. In- tusschen zal een ruimere aanvoer en! dat geldt ook voor Nederland eerst na den oorlog mogelijk zijn. De koers van de aandeelen is in den loop van deze week van 83 tot 98 gestegen. Verder zien wij bij aandeelen Philips een koersverbetering van 150 tot 159. Noch van de Unilever noch van Philips is tot nu toe het jaarverslag verschenen. Voor zoover de Unilever be treft, wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het dividend van 6% in scrips zou worden uitgekeerd, omdat onder de huidige omstandigheden de gel den voor dividendbetaling niet ter be schikking kunnen worden gesteld. Van Philips Gloeilampenfabrieken vertoeven de directeuren in het buitenland en het bedrijf staat thans onder toezicht van den directeur der maatschappij in Duitschland. Deze treedt blijkbaar als Duitsche Verwal ter op, De koopbeweging is niet tot de hierbo ven besproken fondsen beperkt gebleven. Men hoeft slechts een blik te werpen op de prijscourant, in het bijzonder de rubriek van de binnenlandsche industrieele fond sen om te zien, dat ook de meeste andere waarden belangrijk in koers zyn gestegen. Soms gaan de fondsen met sprongen tege lijk naar omhoog. Het zijn in het bijzonder de aandeelen, 'die slechts een beperkte markt hebben, waarbij de vraag op een bepaalden dag het aanbod aanzienlijk over treft. Zoo zijn de aandeelen der Nyma Kunstzijdefabriek eenige dagen achtereen met 5 tegelijk opgeloopen. Vermoede lijk geldt bij de uitvoering dezer koop orders ook de overweging, dat indien de oorlog spoedig mocht zijn beëindigd, vele takken van industrie een beteren tijd te gemoet zouden gaan en dat dan binnen be trekkelijk korten tyd het gebrek aan grondstoffen zou zyn overwonnen. Overwegingen van toekomstige moge lijkheden gelden ook voor scheepvaart- aandeelen, in het bijzonder voor die maat schappijen, zooals de Koninklijke Boot, die over een groot aantal eenheden beschikken. Zeer waarschijnlijk wordt zelfs op het oogenblik door deze maatschappijen be hoorlijk verdiend, al is het niet uitgesloten, dat de aandeelhouders voor verrassingen zullen komen te staan, indien bekend wordt, hoeveel scheepsruimte er in den oorlog verloren is gegaan. Voor cultuuraandeelen zijn de vooruit zichten niet bepaald ongunstig te noe men, al is het voor de meeste producten een essentieele voorwaarde, dat de oor log niet van te langen duur is. De rub- bermaatschappijen maken intusschen ook thans waarschijnlijk redelijk goede win sten, zulks als gevolg van de mogelijk heid om het product naar Amerika te ver schepen. Het uitvoerpercentage is voor het vierde kwartaal verhoogd van 85op 90 hetgeen beteekent, dat bij gelyk- blijvenden gemiddelden prijs vergeleken met verleden jaar1 een hoogere winst zal worden gemaakt. 3Kat tabakken betreft, hebben wij al eens eerder opgemerkt, dat voor deze maat schappijen een spoedig einde van den oor log als een belangrijke hausse-factor moet worden beschouwd en dat in het tegenover gestelde geval de toestand voor deze cul tuur als minder gunstig zou moeten wor den opgevat omdat men dan genoodzaakt zou zyn de tabak opnieuw op te slaan. De Javasuiker moet het voornamelijk hebben van den afzet in het Verre Oosten. Uit hierbinnengekomen berichten blykt, ,dat de Mei-export van 84000 ton vry belangrijk is geweest en men neemt daar om aan, dat de voorraden in de tweede hand niet groot zijn, zoodat de Nivas waar schijnlijk wel tot afdoeningen zal hebben kunnen komen, i» De sterke kooplust, die ter beurze aan den dag trad, heeft zich niet tot de Amerikaansche afdeelingen kunnen uitbrei den. Integendeel bestond daar een vrij sterke terughouding, die in verband wordt gebracht met de omstandigheid, dat de koersen hier belangrijk hooger zijn dan overeen is te brengen met de New York- sche pariteit. Voor een deel is dit waar schijnlijk te verklaren uit de omstandig heid, dat in de Amsterdamsche koersen bij vele maatschappijen de dividenden zijn in begrepen, die in Amerika zijn gedeclareerd, doch die hier niet konden worden uitbe taald. Eerst na den oorlog zal deze beta ling kunnen geschieden. Maar zelfs hier mede rekening houdende, zijn de koersen te hoog, omdat arbitrage onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is. De laat ste dagen is de marge dan ook eenigszins ingekrompen. Ook is tijdelijk het gerucht van invloed geweest, dat binnenkort gedwongen aan gifte zou worden verlangd van alle buiten- landsche waarden. Volgens onze inlichtin gen moet dit voornemen inderdaad be staan, maar zeer waarschijnlijk zullen certificaten van Amerikaansche aandeelen van deze vex-plichte aangifte zijn uitge sloten. Voox-loopig heeft de maatregel n.l. alleen ten doel om een overzicht te krijgen van het Nederlandsche bezit aan buiten- landsche fondsen. Voor Amerikaansche shares is het voldoende, indien door de administratiekantoren deze opgave wordt verstrekt. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat althans voor zoover Amerikaansche fondsen betreft, later een gedwongen in levering zal worden verlangd, omdat het toch niet mogelijk zou zyn deze fondsen in het buitenland te realiseex-en. Een minder prettigen indruk maakte de aankondiging, dat de verhooging van de Amerikaansche inkomstenbelasting, die op grond van de betaalbare dividenden wordt geheven en welke belasting met ingang van 26 Juxxi was verhoogd van 10 tot 16% van terugwerkende kracht zal zijn tot 1 Januari 1940. Hieruit volgt dus, dat van de reeds betaalbaar gestelde di videnden gedurende dit jaar een grooter percentage aan de Schatkist zal moeten woi'den afgedragen, dan waarop men had gerekend. Ook dit bericht was voor Ameri kaansche waarden als een baissefactor te beschouwen. Overigerxs luiden de belichten aangaan de den gang van zaken in de Amerikaan sche industrie uiterst gunstig en wel in zooverre, dat aan de staalindustrie om vangrijke orders voör de bewapening zijn toegevloeid. Vooral de Bethlehem Steel zal hiervan profiteeren. Deze maatschappij beschikte over scheepswerven van groote capaciteit en voor den bouw van oorlogs schepen heeft de maatschappij reeds orders geboekt tot een bedrag van bijna 5 200 millioen. Ook zijn er nog onderhandelingen gaande over verdere bestellingen, zoodat de orders binnen afzienbaren tijd wellicht zullen stijgen tot 400 millioen. Ook de automobielindustrie heeft belangx'ijke be wapeningsorders uit te voeren. Op de obligatiemarkt bestond goede vraag naar pandbrieven, die over de ge heels linie weer eenige procenten zijn ge stegen. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4% Nederland 1940 II 98, 98*/ie 3% Ned. Indië 1937 A. 76%, 76%. Aku 85%, 89%, 87%, 99%. Unilever 83, 99, 98. Philips 150%, 160%, 159. Anaconda 213/i6, 20 7s, 21%. Beth. Steel 67%, 66%, 68, 67%. Kon. Petr. 216%, 224, 219, 227%, 224%, 225%. Amsterdam Rubber 192, 200%, 199%. Holland Amerika Lyn 92%, 100, 98%. Kon. Boot 115%, 125, 124. Ned. Scheepvaart Unie 127%, 132, 128%, 136, 134%. Deli Batavia My. 138, 142, Deli My. 192, 201%. Senembah 160%, 159, 162. H.V.A. 359%, 376. Ver, Vprstenlandsche .Cultuur 90%, 94, Nijverheidsonderwijs niet beperkt. OOK 'S AVONDS TOEGESTAAN. Naar het „Volksblad" verneemt heeft de waarnemend secretaris-generaal van het Departement van Ondexwys, Kunsten en Wetenschappen aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de aanvankelijk getroffen maatregel ten aanzien van het handels-, avond- en nijverheidsonderwijs, waarbij het aantal lesuren met ingang van 1 October a.s. zou worden verminderd, wordt inge trokken. Het onderwys in de avonduren wordt weer toegestaan. Voorts hebben de gemeentebesturen een circulaire ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat de lesuren, in verband met de verduisteringsvoorschriften, tot veertig mi nuten mogen worden teruggebracht. Zoodra dit mogelijk is, moeten zij echter weer -tot 50 minuten worden verlengd. De prijsverhooglngen van sigaren en sigaretten. Blijkens prijscouranten, door de sigaren winkeliers van verschillende fabrikanten ontvangen, hebben deze laatsten de be doeling om, naar aanleiding van de op 15 September ingegane accijnsverhooging, de sigarenprijzen als volgt vast te stellen De sigaar van 3 '/2 cent wordt 4% cent, die van 4 cent komt op 5 cent, die van 5 cent op 6, die van 6 op 8, die van 8 op 10, die van 10 cent op 12, die van 12 cent op 15 en die van 15 op 18 cent. De prijsverhooging voor de senoritas zou dan als volgt worden die van 2% cent worden 3 cent, die van 3 cent 4, die van 3% cent 41/2 cent, die van 4 cent 5 en die van 5 worden 6 cent. Naar de Tel. verneemt staat het echter nog niet vast, dat dezs verhooging die ver uitgaat boven de opcenten op den accijns welke per 15 September van kracht zyn geworden ook inderdaad tot stand komt. De fabrikanten hebben een uitvoe rige motiveering ingediend bij het bureau Prijzen van het departement van Handel, N. en S., dat dit rapport in studie heeft. De goedkoopste sigaret zou, naar ver luidt, 22 cents per 20 stuks gaan kosten. Waar blijven de sigaretten? Een vraag, waarmede rookend Neder land zich den laatsten tijd nogal eens bezighoudt is waar blijven toch de siga retten? Het blad heeft zich met deze vraag ge wend tot de verschillende autoriteiten en belanghebbenden. Hun verklaringen, kort samengevat, komen op het volgende neer In de eerste plaats moet worden vast gesteld, dat, wanneer omtrent een artikel ook maar het gerucht de ronde doet, dat het wel eens schaarsch zou kunnen wor den, de prijzen oploopen en de voorraden op mystex-ieuze wijze verdwijnen. Is er van een bepaald product ook slechts een fractioneel tekort dan zal de gewone koo- per de neiging krijgen, meer in te 6laan dan gewoonlijk. Op deze wijze wordt het tekort kunstmatig vergroot, waardoor de toestand ongunstiger lijkt dan hij is. Een wijziging in dezen toestand zal eerst intreden, wanneer de aanvoeren grooter zijn dan de consumptie. Dit is dan ook de reden, dat het rijks bureau voor tabak, den sigarettenfabri- kanten toestemming heeft vex-leend, de productie, die aanvankelijk was bepaald op 120 van den omzet over 1939, tot het maximum op te voeren. Hoe was nu de verdeeling van deze 120 die gedu rende de jongste maanden de fabriek heeft verlaten? In de eerste plaats moest een gedeelte gereserveerd blijven voor de Duitsche weexmacht. Voorts kreeg de opbouwdienst een toewijzing, die gebaseerd is op zes si garetten per man per dag. Hierna blijft plus minus 70 over van hetgeen in de overeenkomstige periode van 1939 werd verkocht. Welke waarborgen zijn er, dat deze hoeveelheid eex'lijlt wordt verdeeld? De grootste waarborg, aldus de zegs lieden, bestaat in de Nationale Organisatie van Sigax-ettenfabrikanten, het officieele klachtenbureau van het rijksbureau voor tabak. Iedere belanghebbende, die meent, niet rechtvaardig behandeld te zijn d. w.z. niet het kwantum te hebben ontvan gen, waarop hij op basis van zijn omzet over 1939 recht heeft kan zich tot ge noemd bureau wenden. Als sanctie beschikt het bureau van de N.O.S. over de mogelijkheid, het rijksbu reau tot uitsluiting van een overtreder te adviseex-en. Verder kan deze sinds kort ook voor den rechter gedaagd worden wegens ovex-treding van art. 4 van de Distributie- wet-1939. Er is weinig te beginnen tegen een ver kapte prijsopdrijving, door het uit de cir culatie nemen van goedkoope merken en het in den handel brengen van eenzelfde sigaret onder een ander, duurder merk. De contröle op den kostprijs van siga retten is uiterst moeilijk, zoo niet ondoen lijk. Daarbij komt, dat sigaretten een z.g.n. fancy-artikel zijn, hetgeen wil zeggen, dat een sigaret waard is wat iemand er voor wil geven. Niettemin wordt op het oogenblik over wogen, een verbod tot het in den handel brengen van nieuwe merken uit te vaardigen. Ten slotte mag, naar de meening van- deskundigen, nog met zekerheid worden geconstateerd, dat Nedex'land op het oogenblik aaxxzienlijk meer rookt, omdat de menschen klaai-blykelijker zenuwach tiger zijn. Dit wordt het eerst merkbaar bij de sigaretten en daarna pas bij sigaren en tabak. Dit alles ovex-wegende, komt men dus tot de conclusie, dat de eene ï'ooker beter af is dan de andere. Is men toevallig een trouwe klant van een leverancier, die ver leden jaar een grooten omzet heeft ge had, dan kan men zijn sigaretten heusch nog wel krygen. Aan den anderen kant echter kan men ook pech hebben. En. zoo als gezegd, deze zal eerst ophouden wan neer de aanvoer het verbruik overtreft, d.w.z. na den ooi-log. Volgens de Dagelijksche Beurscourant zullen de aanwezige tabaksvoorraden de mogelijkheid openen tot ongeveer Augus tus 1941 te kunnen doorwerken en voor Duitschland zal het bestemde gedeelte den fabrikanten daar misschien tot einde 1941 gelegenheid tot doorwerken geven. SCHOOLBOEK VERBODEN. Naar „Het Kath. Schoolblad" meldt, heeft het waarnemend hoofd van het depar tement van ondenvys den inspecteurs van het lager onderwys verzocht, den gemeen te- en schoolbesturen te berichten, dat het leerboek„Hoofdpersonen uit de Alge- meene Geschiedenis ten dienste van de Ulo", door dr. P. Koster en Z. Regeling, wegens zyn inhoud niet langer in de scholen mag worden gebruikt. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De ongeveer 40-jarige Almelosche land bouwer A. J. Huiskes is gistermorgen tij dens de duisternis het slachtoffer geworden van een ongeluk. Hij werd, toen hij zich met zijn driewieler, waarop hij een lading melkbussen voorttrok, in de richting Wier den begaf, van achteren aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den Alnxe- loschen fruithandelaar B. L. H. werd zwaar gewond en is spoedig aan de gevolgen van het ongeluk overleden. GRATIS LEIEI! Zij. di© zich van heden af voor 3 maanden op ons blad abonneeren ontvangen de tot 10ctober a.s. ver schijnende num mers GRATIS De Duitsche aanvallen nog steeds niet op hun hoogtepunt. Onze correspondent te Berlyn meldt ons Men stelt hier vast, dat de militaire bedrijvigheid op het oogenblik door een sterke uitbreiding van de Duitsche actie tegen Engeland gekenmerkt wordt. De legerbei'ichten spreken over „rollende en steeds in kracht toenemende aanvallen op Londen en op Liverpool". In militaire kringen te Berlyn wordt de methode van luchtoorlogvoering, die thans wordt toege past, als de „tactiek van de voox-tdurende aanvallen" aangeduid. Neutrale correspon denten berichten dan ook, dat Londen in den nacht van Maandag op Diixsdag de zwaarste luchtaanvallen heeft doorstaan, die tot dusverre zijn voorgekomen. Zy melden, dat de Duitschers in dezen nacht bommen hebben gebruikt, die geheele huizenblokken in de centx-a der bewape ningsindustrie verwoestten. Binnen 24 uur werd 19 maal luchtalarm gemaakt. Lon- denaars, die gehoopt hadden, dat de Duit sche aanvallen reeds hun hoogtepunt had den overschreden, hebben in dezen nacht kunnen vaststellen, dat dit nog steeds niet het geval is. Een bericht uit Amerika, dat de telegrafische vex'binding met Lon den verbroken is, haalt men hier aan als een bewijs voor de juistheid van Duitsche" berichten omtrent vernieling van talrijke electriciteitswerken en een groot aantal hoogspanningsdraden. Van beteekenis voor de uitbreiding der aanvalsoperaties is de mededeeling in het verdere bericht over de beschieting van de havens van Dover door Duitsche kust- batterijen. Amerikaansche berichten, dat ook Londen door geschut beschoten zou zijn, worden te Berlyn noch bevestigd, noch ontkend. Daar echter Parijs in den wereldoorlog op een afstand van 120 k.m. door Duitsch geschut beschoten is, heeft men hier verklaard, dat de techniscixe mo gelijkheid voor een beschieting van Lon den, dat op een afstand van slechts 140 k.m. van de Kanaalkust ligt, in elk geval bestaat. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Onder voortdurend moeilijke weersom standigheden heeft lxet luchtwapen gisteren gewapende verkenningsvluchten uitge voerd. In het verloop daarvan werden Lon den alsmede vliegvelden en haveninstalla ties in Zuid-Engeland met bommen be stookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen dë vergeldingsaanvallen op Londen en op voor den oorlog belangrijke doelen in West- en Midden-Engeland voortgezet. Talrijke nieu we branden verbreidden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen 's nachts bommen op woonwijken in West en Zuidwest-Duitsche steden. Een Britsch vliegtuig werd neergescho ten. Drie Duitsche vliegtuigen worden vex1- mist. HET ITALIAANSCHE. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in legerbericht nr. 105 het volgende bekend Een van onze verkenningsvliegtuigen heeft met bommen een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. In Noord-Afrika zijn bij luchtaanvallen van den vijand op de haven Dema in het gebied van Bomba, Tobroek en Solloem, een persoon gedood en eenige pei'sonen ge wond. Er werd lichte materieele schade aangericht. Te Sidi el Isarani werd een Engelsch vliegtuig door onze luchtdoelar tillerie neergehaald. Het aantal vijandelijke vliegtuigen dat is neergehaald in de lucht gevechten waarvan in het vorige legerbe richt sprake is geweest, is thans opgeloo pen tot zeven, terwijl bovendien waar schijnlijk nog twee andere toestellen zijn neergeschoten. Een Engelsch koopvaardij schip, dat door onze luchtmacht in dë Egeïsche Zee was getroffen, is de haven van Piraeus binnengeloopen met brand aan boord. Het schip is ernstig beschadigd en bevindt zich thans in het dok. In Oost-Afrika heeft een van onzb. for maties tijdens een aanval op Kassala, een Engelsch toestel van het type Blenheim brandend omlaag gehaald. Een ander vijandelijk vliegtuig, waarvan gemeld was dat het waarschijnlijk was neergeschoten, tijdens een aanval op Massaoea, werd te ruggevonden op dertig kilometer van die stad. De bemanning was dood. Vijandelijke luchtaanvallen op Diredaoea, Duavello en Mogadiscio veroorzaakten zeer lichte scha de. Er vielen geen slachtoffers. Opneming in Opbouwdienst voor gedemobiliseerden stopgezet. Met ingang van gisteren is de opneming in den Opbouwdienst voor gedemobiliseer de militairen voor onbepaalden tijd opge schort. In verband hiermede is zoowel de ver plichte als de vrijwillige inschrijving voor den opbouwdienst tot nader order gestaakt*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5