STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes ZIEKENHUIS VERPLEGING OP WALCHEREN. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Middelburg van de Vereeniging „Zieken- huisverpleging op Walcheren" in een der zalen van het tijdelijk Nederlandsch Kof fiehuis. De vergadering vereenigde zich met de aan de algemeene vergadering uit te bren gen verslagen van den secretaris-penning meester en benoemde tot afgevaardigden naar die vergadering de heeren H. Olde- man en J. P. Ph. Doorenbos. DE UITGIFTE VAN IDENTITEITSKAARTEN. Pet is gisteren wel goed gebleken, dat «i letters K en L een groot deel van de Mlddelburgsche ingezetenen deelachtig is geworden, want bij de uitgifte van identi teitskaarten steeg het aantal tot 1484, tegen Donderdag 1206, Woensdag 1056, Dinsdag 1077 en Maandag 989. Dat het heel den dag druk was van wachtenden is dan ook wel te begrijpen en ook toen het 5 uur was, stonden nog eenige tientallen in den gang op hun beurt te Wachten. Te zes uur was men dan ook pas gereed. Er werd S volle uren gearbeid en per uur is dus gemiddeld per groep aan 46 personen of weer 4 meer dan Donderdag, een kaart verstrekt. Zij, die alleen hun foto nog moeten brengen, kunnen door den hoofdingang het gebouw binnengaan en behoeven niet te wachten. DE BRANDPUTTEN IN DE ABDIJ. De tweede brandbron in de Abdij is thans gereed en heeft men er nu een voor de voormalige ambtswoning en een schuin tegenover de poort, die naar het Koorkerk- hof leidt, terwijl thans de materialen voor het boren van de derde bron geplaatst zijn voor het deel, waar te 17 Mei het hotel de Abdij heeft gestaan. Hoe worden onze veldvruchten thans Ingekocht Reeds verschillende malen waren wij ge tuige geweest van de inlevering van mon sters veldvruchten op de graanbeurs bij de daarvoor aangewezen commissie, nu alle veldvruchten aan de regeerir- moeten worden geleverd en de handel c' i voor- Ioopig is uitgeschakeld. Veleu, die dit innemen der monsters in den daarvoor be stemden hoek van de beurs, die nu, door dat er ook botermarkt gehouden wordt, de laatste weken door personen uit allerlei groepen der bevolking wordt bezocht, heb ben gade geslagen, zullen zich afvragen, wat gebeurt er nu verder met granen en peulvruchten? Het was mede daarom, dat wij gisteren een kijkje zjjn gaan nemen op de boven zaal van het café „de Oude Vriendschap" aan de Markt, waar de commissie ditmaal 550 monsters te beoordeelen had. Op de beurs worden bij het in ontvangst nemen van de monsters in de zakjes dub bele kaartjes gedaan, waarop aangegeven naam en woonplaats van hem, die inlever de, de soort van de vrucht en de hoe veelheid, die geleverd zal worden. Deze zakjes worden in groote zakken vereenigd en naar de onderzoekzaal toe gebracht. Hier worden zij, als het noodig is verder gesorteerd en in een anderen hoek van de zaal wordt zakje voor zakje op daarvoor geschikte bakjes uitgestort. Een vertegenwoordiger van den landbouw en een van den handel beoordeelen het monster. Betreft het tarwe dan worden zij over 9 kwaliteiten verdeeld, bij andere vruchten zijn er. drie klassen, nml. A, B en C. Het kan vóór komen, dat er bijv. bij een partij van A.-kwaliteit eenige afwijking wordt aangetroffen en dan wordt dit gewaar deerd in een bepaald af te trekken bedrag per 100 kg., waarvan direct aanteekening wordt gehouden. De beoordeelaars geven de in de zakjes zgnde kaartjes ongezien aan hem, die met de administratie is belast, deze houdt aan teekening er op van de beoordeeling en dan gaat een der kaartjes weder in het zakje, waarin het monster is teruggestort en het tweede kaartje wordt medegenomen naar het kantoor der commissie. Deze be paalt dan later aan welken handelaar en wanneer een bepaalde partij geleverd moet worden. Er heeft dan nog een vergelijking plaats van monster en partij. Gisteren was er een derde beoordeelaar, en dat speciaal voor de gerst. Het was een vertegenwoordiger van de bierbrou wers. Als hij een bepaalde partij geschikt acht voor vervaardiging van het gerste nat, dan wordt ook daarvan aanteekening gehouden en zal men aan de brouwerij moeten leveren. Wjj schreven hierboven, dat gisteren 550 monsters moesten worden beoordeeld, maar er zijn verleden jaar Vrijdagen geweest dat men boven de 1300 zakjes voor zich kreeg. Toen is er twee dagen gearbeid. Wat betreft opbrengst «n kwaliteit der Vruchten hoorden wij gein opwekkende klanken. We gerst en de -•wintertarwe doen •-en vi-jj goed resultat door bevredigende opbrengst en kwaliteit verwachten, doch zomertarwe en dan speciaal de laat ge zaaide is smal van korrel; kwaliteit en opbrengst blijven vere beneden verleden jaar. Wat betreft de erwten, voornamelijk schokkers, daarvan is de kwaliteit zoo en zoo en beslist minder dan verleden jaart terwijl van bruine en witte boonen juist ere eerste monsters waren ingenomen, men had ook van dit product geen groote verwachting. Apotheken. Van Zaterdag 21 September te 9 uur is des nachts en ook Zondag geopend de apo theek van de Garde, Korte Noordstraat. Geslaagd. Aan de Mode-Academie de Leeuw van Rees slagde voor het examen coupeuse- leerares mej. J. de Boks, alhier. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in het kanaal urag heden ftO graden. FHLEISSTKAAT 9 - DEN HAAG. ELECTRO. Sterrenparade. Met recht voert deze film haar trotschen titel. Het is al grootheden wat de klok slaat. Wij herinneren ons een soortgelijke film van Amerikaansche makerij, met veel tamtam aangekondigd. De reclame schermde met onzagwekkende cijfers, die voor honoraria betaald zouden zijn en al wat Hollywood aan sterren voortbracht sou er in optreden, altijd volgens de aan kondigingen. Met deze Duitsche film vergeleken, zinkt het Amerikaansche product echter in het niet. Zoowat alle prominenten der Duitsche filmindustrie treden er in op. Daar zijn Willy Forst, Luis Trenker, Georg Alexan der, Karl Ludwig Diehl, Gustav Frölich, Heinrich George, Paul Hörbiger niet alleen, doch ook Paul Kemp, Theo Lingen en niet te vergeten Hans Moser komeiT zoo nu en dan om een hoekje kijken. Het zwakke geslacht is eveneens uitste kend vertegenwoordigd met La Jana, de exotische danseres, Lil Dagover, Kathe Dorsch, Hilde Hildebrandt, Jenny Jugo, Olga Tschechowa en ontelbare anderen. Meen niet dat deze prominenten alle „groote" rollen spelen. Het aardige van deze film is dat de „sterren" figureeren, hetgeen hen het moet gezegd uit stekend afgaat. De film ie een kijkspel in optima forma, een revue, met alle pracht en praal, zang en dans van dien. Zij speelt in de opname hallen der Tobisfilm en is eigenlijk een filmisch verslag van de opname der film zelf. Vele interesante bijzonderheden van dit gigantische bedrijf, dat het best met een bijenkorf vergeleken kan worden, zijn vastgelegd. Tegelijkertijd is zij een speel film van kwaliteit, de ups en downs dei- figuren, het enerveerende werk der opna meleiding en de onvermijdelijke intriges en kleine levensdrama's der sterren uit beeldend. Onophoudelijk wordt het verhaal onderbroken door aardige intermezzo's, gespeeld door de populaire artisten. Niet alleen de prominenten der Duit sche Filmindustrie worden naar voren ge bracht. Wij zien ook de bekende 'coureurs Cariaccola, Von Brauchitz en Lang, als mede den componist Paul Lincke. Een ver rassend goede film, die in deze benarde tijden velen enkele aangename uurtjes zal bezorgen. De vierde komt niet. Voor de pauze draait een film van een geheel ander genre. Reeds de eerste me ters brengen de atmosfeer, die de goede „thrileer" behoeft. Een kwartet zal musi- ceeren, doch de vierde man laat op zich wachten. Hij blijkt zelfmoord gepleegd te heben, wordt begraven....... doch dan begint de twijfel den kop op te steken. Was het wel zelfmoord De vrienden stel len een onderzoek in, dat tot een verras send resultaat voert. De dader is De spanning blijft tot de ontknooping, zooals het behoort. Het nieuws is geheel op de spanningen van deze dagen afgestemd. Zou het in verband met het vroege aanvangsuur geert aanbeveling verdienen dit voortaan tus- schen de beide hoofdfilmen in te geven? LOOP DER BEVOLKING. In de week van 1318 September zijn in deze gemeente de navolgende personen Ingekomen: L. van Eenennaam, echtgen. en 4 kinderen, schippersknecht, Dwarskade 26, van Vlissingen mej. Mei ster, zonder, Dam 6, van Burgsteinvoort (Duitschland) J. van der Pijl, bootwer ker S.M.Z., Bagijnhof 54, van Vlissingen D. Wielemaker, echtgen. en 1 kind, kok, Baanstraat 5, van O.- en W.-Souburg K. van den Berge, echtgen. en 3 kinderen, zonder, Teerpakhuizenstraat 15, van O.- en W.-Souburg mej. W. C. M. Lambermont, zonder, Dam 4, van Roosendaalmej. M. de Rijke, zonder, Segeersingel 2, van Ar- nemuiden F. van Beusekom, zonder, Gort straat 40, van Haarlem A. Flipse, ver pleegster, Veersche weg 23, van Rotter dam; M. C. F. de Wagter, koopvrouw, Ver- werijstraat 6, van Anderlecht (België) J. P. van Unnik, zonder, Dam Zz. 12, van RotterdamJ. Griep, orgeldraaier, Teer pakhuizenstraat 3, van RotterdamL. Hack, onderwijzer, Brakstraat 20, van Ouwerkerk W. Hollestelle, zonder, Hee rengracht 48, van Heinkenszand; mej. P. J. Francois, zonder, Nedex-straat 21, van Haarlem P. J. Giiep, zonder, Zach. Jan- senstraat 32, van Den Helder F. de Lange, echtgen. en 1 kind, matroos K.M., Gansen gang 6, van Den HelderL. Boei-sma, echtgen. en 1 kind, schipper, Turfkade a.b. „Antares", van Vlissingen mej. A. Boer, zonder. Dam 14, van BredaA. Looten, zonder, Dam 34, van Utrecht R. V. van Itallie, en echtgen. werktuigkundig inge nieur, Seissingel 16, van Vlissingen J. P. A. van Bael, zonder, Kleverkerksche weg 2, van Brielle J. B. de Bakker en echtgen., machinist, Veersche weg 116, van Schie dam; T. Suurmond, kinderjuffrouw, Noord- weg 145, van Utrechtmej. P. van den Berg, zonder, Nieuwe Oostei-schestraat 38, van Zierikzee E. C. de Reu, verpleegster, Lange Delft 78, van ColijnsplaatJ. C. Louwerse, echtgen. en 1 kind, machinist ter koopvaardij, Veersche Singel 138, van Den HelderJ. W. Alsma, bouwkundig opzichter, Molenweg 81, van Den Helder J. W. Markusse, leerlingverpleegster, Noordpoortplein 2, van DubbeldamJ. Bujjs, echtgen. en 2 kinderen, bootsman K.M., Baanstraat 14, van Den Helder mej. J. J. Jobse, zonder, Dam 16, van Aagte- kerkeJ. J. M. Bouman, onderwijzeres, Bree 26, van VlissingenA. A. A. Mes, zonder. Dam 56, Van Asten W. Koppe- jan, dienstbode, Gasthuis, van Ritthem C. Caljouw, dienstbode, Volderijlaagte 10, van Den Haag wed. Th. C. Schot-Peters, zonder, Veersche weg 3, van Vlissingen N. Holt hu ijzen, kwartiermeester K.M., Branderijmolengang, van Den Helder, Geslaagd. Voor het apothekersassistensexamen is te Amsterdam geslaagd mej. S. W. M. Voss, alhier. ALHAMBRA-THEATER. Wintersport en minnebrieven", luidt de titel van de Odeon-film, die deze week als hoofdfilm in Alhambi-a draait. Zoo op het oog is het onbegrijpelijk wat wintersport met minnebrieven heeft te ma ken, doch de film geeft een afdoende de finitie van deze combinatie. In de wintersportplaats St. Florian is Toni Anewanter (Louis Frenken) als be roemd Pki-lcampioen, leex-ear in deze sport. De skileeraar is niet alleen een kampioen in deze sport, doch tevens een trekpleister voor de .dames. De hotelier (Otto Wer nicke) maakt daarvan op minder fraaie wijze gebruik om de rijke meisjes naar zjjn hotel te lokken. Geheel buiten medeweten van Toni Iaat hg' aan deze dames minne brieven schrijven, waarin zij door Toni worden uitgenoodigd om naar St. Florian te komen. De manier, waarop de blief is gesteld en de ingesloten foto laten weinig twijfel aan Toni's hartelijke gevoelens. Het gevolg is, dat Toni op belachwekkende wijze door de dames wordt vervolgd en daaruit ontstaan de dolste situaties. Van zelfsprekend gelukt het één der meisjes Toni's liefde te verwelven, doch voor het zoover is, moet er heel wat gebeux-en. Het geheele verhaal speelt zich af in een schitterende omgeving. Steeds weer op nieuw wordt bet oog bekoord door de zeldzame fraaie natuui'opnamen. In duize lingwekkende vaart suizen de skiërs van de bergen en adembenemend zgn de avon turen die in deze bergen, bedekt met eeuwige sneeuw, zgn verfilmd. Romantisch zijn de opnamen van de nachtelijke reddingsexpedities en vol span ning tenslotte de achtervolging van de expressetx'ein. Naar de reeds genoemde sterren, worden de hoofdrollen vervuld door Carla Rust, Charlotte Daudert, Erika von Thellmann, Paul Heidemann en anderen. In het voorprogramma actueel nieuws van Polygoon en een altijd in den smaak vallende film van Walt Disny. LUXOR-THEATER. „De Jantjes". Het winterseizoen in dit theater is goed ingezet met een reprise van de bekende Nederlandsche film „De Jantjes", en aan tal van de beste Nederlandsche ax*tisten, zooals Fientje de la Mar, Susie Klein, Jo- han Kaart, Sylvain Poons e.a., verleenden hun medewerking aan de totstandkoming van deze x-olprent. Het leven van het soms ruwe, doch veelal goedhartige en opge- xuimde volkje achter den Wester toren in onze hoofdstad, wordt hier uitgebeeld op een wjjze, die de aandacht der bezoekers van het begin tot het eind weet te boeien. Ernst en luim wisselen elkaar af, zooals het den Jordaneezen in hun leven vergaat. Naast vele opgewekte tafereelen geeft de film tal van teere momenten, zooals bijv. bij de ontknooping van het drama, waarbjj Blonde Greet valschelijk van on trouw werd beschuldigd en het vertrek van de drie kameraden naar Oost-Indië. De dialoog wordt afgewisseld door ver schillende oude bekende liedjes, w.o. het destijds zoo populaire „Draaien". Trots enkele technische tekortkomingen die deze film vexvaardigd in den tijd dat de Nederlandsche filmindustrie nog in de kinderschoenen stond aankleven, is het toch een werk dat een bioscoopbezoek al leszins waard is. In het goed verzorgde bijprogramma kan het publiek aan „community-singing" onder leiding van Daan Hooykaas deelnemen, ter wijl een grappige teekenfilm en een dito rolprent uit het Apenland het geheel com- pleteererx. Getijen. September. Hoogwater Laagwater. Zaterd. 21 5.26 17.38 11.44 Zondag 22 6.— 18.12 0.11 12.18 Zaterd. 28 12.57 6.11 19.43 Zondag 29 2.29 14.55 8.17 20.38 Maand. 30 3.20 15.41 9.05 21.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S Springtij. V ertrokken: Mej. M. Heeren, zonder mej. J. ten Heggeler, zonder mej. C. M. Bosschaert, L. B. Veehof, re- ligieuse mej, H. M. Rgsdgk, zonder mej. A. Rijsdijk, zondermej. A. M. de Rijk, zonder mej. M. A. de Rjjck, zondermej. J. M. de Pan, zonder en mej. C. J. de Pan, zonder mej. H. A. van der Logt, zonder, van Lange Burg 18, naar Utrecht, Stad houderslaan 40 W. Roose, echtgen. en 1 kind, loodgieter, van Pluimstraat 2, naar Koudekerke, Nieuwe Vlissingsche weg E 147 B. Blok en echtgen., landax-beider, van Noordweg 90, naar St. Laurens mej. R. Stenhuis, zonder, van Molenwater 4, naar Haarlem, Zijlweg 279 A. H. Kuipers, zonder, van Singelstraat 15, naar Utrecht, Nieuwe Gracht 189 mej. M. G. Swan- born, zonder, van Noordsingel 74, naar Valburg, Zetten mej. E. Lauret, religieu- se mej. M. T. M. Meijenbuur, zonder mej. C. M. Meijenbuur, zonder; mej. W. Th. Neuféglise, zondermej. C. Neuféglise, zonder mej. M. G. J. Minderhout, zonder mej. J. H. Lisman, zonder, allen van Lange Burg 18, naar Nijmegen, Dennenstraat 95 J. Allewijn, schoenwinkelier, van Lange- viele 2, naar Alkmaar, Laat 113 F. van Boxtel, echtgen. en 6 kinderen, koopman, van Woonwagenkamp, naar Breda, Slin gerweg, Woonwagenkamp H. den Toon der, dienstbode, van Spanjaardstraat 42, naar Den Haag, Westeinde 31 J. Vei*- gouwe, zonder, van Middelburgsche wegje 14, naar Vlissingen, R. Claeszenstraat 5 A. H. Hesseling, scheepsbouwer, van Lan- geviele 46, naar Bremen (Duitschland) J. C. Allewijn, geb. Sanders, zonder, van Varkensmarkt 4, naar Alkmaar, Laat 113. DE LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Indertijd melddea we, d&t de luchtbe schermingsdienst in de toekomst verricht zou woï'den door leden van den opbouw- dienst. In verschillende gemeenteraden werden daar ook reeds gelden voor be schikbaar gesteld, en iïx Goes zou een cen trale legerplaats komen, waarvoor men het weeshuis dacht in te richten. Naar we thans echter vernemen, zal dit plan waar schijnlijk niet doorgaan. Wel is eenige verandering in de organisatie te wachten en zgn er plannen om in de toekomst voor het waarnemen van dezen dienst een ver goeding uit te keeren. „Scherven brengen geluk" denk hieraan als een Uwer mooie kopjes sneuvelt. Als U bovendien kent die bui tengewone sorteering kop en schotels van 't Geschenkenhuis, in prijzen vanaf 0.35 tot 1.90, en waaruit U voor zegge en schrijve 0.59 een allerfijnst Rosenthal porseleinen kopje kunt uitkiezen, bent U spoedig over hel verlies heen. WITKAM's GESCHENKENHUIS LANGE KERKSTRAAT GOES. De verboden richting. M. W. te Yerseke en J. B. alhier kregen een bekeuring wegens het fietsen in ver boden richting door den Agnes-gang. GRAND THEATER. Congo-express. Renate Brinkmann wordt op zekeren dag „afgeschreven" door haar in den Con go wex-kende verloofde Gaston Thibault. Oorzaak is, dat zijn vliegbrevet hem ont nomen werd en hij daarmede zijn toekomst vex'nietigd rcht. Maar Renate wil hem nu juist tot steun zijn en vertrekt naar Afri ka. Op reis maakt zij met zekeren Viktor Hartmann kennis, die op haar verliefd wordt. Al spoedig ontdekt ook Renate, dat zij nu pas de echte liefde leerde kennen, waarmede voor beiden een moeilijk con- flikt ontstaat. Want Renate is overtuigd dat haar vex-loofde geheel onder zal gaan, als ze hem aan zijn lot overlaat, en voor Viktor is het een gi'oote ontgoocheling als hij ontdekt, dat zijn eerste groote liefde juist de verloofde van zjjn vriend moet zijn. Men hoopt, dat Gaston onkundig zal blijven van de liefde tusschen zijn verloof de en zijn vriend, doch Gaston ontdekt dit geheim en dan -bedrinkt hij zich en maakt Renate grove verwijten. Het meisje be sluit, weer naar Europa tei*ug te keeren, en daarmede bex'eikt deze geschiedenis dan haar sensationeel hoogtepxmt, want de „Congo-express", die haar vex*voerd, rijdt met groote snelheid een van den anderen kant op hetzelfde spoor naderende trein tegemoet. Tegen dit ontzettende gevaar trekken Gaston en Viktor nu samen op. Zij trachten met een vliegmachine de op- elkaar instormende treinen seinen te ge ven, doch dit gelukt niet. Viktor springt dan met een parachute naar beneden, doch drijft af, en als laatste redmiddel laat Gaston dan zijn machine op het spoor tus schen de treinen neervallen. Met zijn le ven zoo dat van zijn geliefde en van vele anderen reddend. Dit zijn de hoofdlijnen, doch daarnaast spelen zich enkele kleine geschiedenissen af, die zeer geestige scènes scheppen, en mede daai'door is deze film geen zwaar drama geworden. Voorts staat het spel van alle medewerkenden, als Marianne Hoppe, Willy Birgel, Renè Deltgen, Her mann Speelmans, e,a, op hoog peil, zoo dat „Congres-express" een zeer goede en boeiende film genoemd moet worden. Van het voorprogramma zij in het bij zonder een zeer belangwekkende film over de vervaardiging en het gebruik van cele- phane vermeld. Een product, dat ieder thans wel kent, doch waarvan weinigen meer afweten dan dat het een soort „glas achtig" papier is. Wie deze film echter gezien heeft weet er alles vanafI Ook de Wall Disney-teekenfilm is ditmaal bijzon der geslaagd. GEEN NIEUW RAADHUIS, DAN OOK GEEN RESTAURATIE VAN DEN TOREN De raad van Chaam had een booze bui. Op de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1940 was een bijdrage uitgetrokken voor de dringend noodige restauratie van den historischen (laat-gotischen) toren van de Ned. Herv. Kerk te Chaam (N.B.). Ook Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zouden dit herstellingswerk sub sidieeren, zoodat de gemeente slechts een betrekkelijk klein bedrag voor haar reke ning behoefde te nemen. Rijk en provincie hebben ondanks de gewijzigde omstandigheden de subsidies ge handhaafd, terwijl voorts door den Rijks commissaris voor den wederopbouw de be- noodigde materialen werden toegezegd. Hoewel nu niets meer de hoognoodige restauratie in den weg staat, zal er toch voorloopig niets van komen, omdat de gemeentGraed van Chaam, in een booze bui, ar.dex's beslo&s, zoo meldt men aan het Hbld. De gemeenteraad besloot vorig jaar een nieuw raadhuis te houwen een geens zins overbodige luxe waarvoor door het werltfonds een bijdrage werd toegezegd. Onder de gewijzigde omstandigheden werd deze toezegging echter ingetrokken, zoo dat Chaanx géén nieuw raadhuis zou krij gen. Do raad blijft nu op zijn stuk staan en wil tóch een nieuw raadhuis. Daarom werd in de laatstgehouden raadsvergade ring besloten den liistoi'ischen toren, die gebouwd is van baksteen in den laat- gotischen stijl van omstreeks 1500, niet te laten restaureeren, zoolang er geen nieuw raadhuis komt 1 De goedgevoede soldaat Is tot de grootste prestaties In staat. De voeding van den Duitschen soldaat. De soldaat marcheert niet slechts met de voeten, doch ook met de maag. Met deze oude soldatenwijsheid wordt een door het D.N.B. van deskxindige militaire zijde ontvangen artikel ingeleid. De Duitsche legerleiding, aldus dit be langwekkende artikel, heeft met een open oog voor hetgeen noodzakelijk is, er voor zorg gedragen, dat het Duitscixe leger niét slechts goede stafchefs, doch ook goede intendanten ter beschikking gtaan. De ixieuwe strategische vorm der oorlog voering stelt hoogere eischen aan levens middelen en munitievooi'ziening. De in richting van geschikte levensmiddelen- depóts was een schitterende prestatie der intendanten. Toen het Duitsche leger plot seling in Noordelijke richting naar Duin kerken zwenkte, moest de geheele ravi- tailleex-ing terstond in een andere richting geleid worden. Tienduizend ton voorraden werden zonder gebruikmaking der spoor wegen of der opmarschwegen van de troe pen in één dag tot 300 k.m. ver in de nieuwe marschrichting geleid en afgele verd. Bij het begin van het Fransche offen sief stonden 2-ond 2.6 millioen ton goederen voor de verzoi'g'ing, ongerekend de muni tie en brandstof, gereed. Ook deze hoeveel heden werden bliksemsnel in de nieuw ingeslagen richtingen gedix-igeerd. Eeix nieuwe taak op het gebied der vex-zorging stelden de speciale wapens als vliegers, tanks en bergtroepen. Een voedingsmiddel van bijzonder hooge waarde en daarbij nog gecomprimeerd moest gevonden worden om deze troepen, waaraan zulke hooge eischen worden gesteld, op de juiste wijze te voeden. Hier kwamen de laatste erva ringen ,an de voedingsmiddelenexperts van pas. In onvex'moeiden laboratorium- arbeid hebben levensmiddelen-chemici te zamen met den Reichsnahrstand dit pro bleem opgelost. Op basis van de px'oduc- ten, die Duitschland in groote hoeveel heden heeft, moesten de proeven genomen worden rogge, suiker en aardappelen levex'den voor troepen, waaraan- hooge eischen worden gesteld, het speciale ge- concentx'eerde voedingsmiddel. Het recept bex-ust op de ervaringen van den Noordpool onderzoeker Nansen, doch het is op grond van de nieuwste weten schappelijke ontdekkingen vervolmaakt. Voorts is een nieuwe marschdrank uit gevonden, die vei'frisschender is dan water of thee met citroen. Deze bevat een hoe veelheid kola. Talrijke proefkeukens, die in vredestijd reeds zijn ingericht, zorgen voor het verbeteren van het eten en voor stelselmatige scholing van het keukenper- soneel van het leger*. De veldtocht in Polen, Noorwegen en Frankrijk, zoo besluit het artikel, hebben de juistheid bewezen van de theorie de goed gevoede soldaat is tot de grootste prestaties in staat. DE MOTORAVERIJ VAN HET M.S. „ELAND". Het 382 ton metende m.s. „Eland" heeft op 5 November 1939 op de Noordzée motor- averjj gehad. De Raad voor de Scheep- vaai't te Amsterdam heeft in zijn zitting van gistexniiddag de oorzaak van dit on geval onderzocht. De gezagvoerder wex-d als getuige gehoord. Hij had tevoren als stuui-man gevaren doch hem was, in ver band met het feit, dat de kapitein-eigenaar in militaix*en dienst was, het commando opgedragen. De beide machinisten konden niet gehoord worden, daar zij niet te be reiken zjjn. Wel verklaarde de stuurman, dat de machinisten geljjk met hem in Am sterdam aan boord waren en de motoren niet kenden. De reis ging met een lading pulp, xnim- en deklast van Amsterdam naar een Fransche haven. Op de Noordzee hadden beide motoren het plotseling begeven. De bakboordmotor kon weer op gang worden gebracht en men wist de haven van Vlissingen te he reiken. Uit de rapporten van de experts van de scheepvaartinspectie aldaar, die een onderzoek hebben ingesteld, bleek dat de beide motoren een verwaarloosden in druk maakten en zij slecht functionneer- den. De motoren zijn nooit x*egelmatig na gezien en schoongehouden. De getuige verdedigde zich met te zeg gen, dat volgens de mededeelingen van den eigenaar de motoren eenige maandeix te voren grondig gerepareerd waren. Alles leek dus in orde. Van Vlissingen uit was men binnendoor naar Rotterdam gesleept, waar het schip gerepareerd zou worden. Hoe deze reparatie afgeloopen is, kon de getuige niet zeggen, daar de bemanning afgedankt werd. Ook het lot van de lading is hem onbekend. Getuige had daarna nooit meer eenig contact met den eigenaar ge had. Uitspraak volgt later. Marktberichten MIDDELBURG, 20 September. Coop. Veilingsver. Walcheren. Spinazie 212; Postelein 610; Augurken 525; Wage- naarsboonen 68; Suikerboonen 610; Stoksnijboonen 820; Stamsnijboonen 6 12; Stokprincesseboonen 816; Stamprin- cesseboonen 614; Spruiten 47; Koolra pen 2; Breekpeen 2; Andyvie 2; Waspeen 3; Uien 35; Savoye kool 26; Röode kool 35; boere kol 1; Witte kool 3 3%; Prei 36, alles p. kg. Peen 3ys5; Ra pen 1—3; Kroten 2%—3%; Uien 2; Selde rie 13; Knolselderie 12; Petex-selie 1; Radijs 12; Rammenas 23 alles per kg. Bloemkool 223; jindyvie 11%; Krop sla 12; komkommers 24 alles per stuk. Fruitveiling van 21 September. Fran- kenth. 28—31; tomaten 3—11; Alicante 27 34 Jefferson 8; Bramen 10; Williams 6 alles per kg. Netmeloenen 620; Oranje ananas 8; Ananas 8; perziken 36 alles per stuk. Geen order te groot Geen order te klein Drukkerij Van de Velde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2