Provinciale Zeeuwsche Courant MiddelburgscKe» Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Het overleg te Rome. Oplaag 12.409 exempl. 183ste JAARGANG NUMMER 218 V R Ij D A G 20 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week oi f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal' Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENT8EPRUS: Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels f0.50. Iedere regel meer 10 ct (max 8 regds). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG), Dit nummer bestaat uit twee bladen. Spanje's houding in het geding Het accent valt thans wel in 't bijzonder op de vraagstukken, welke betrekking heb ben op de verhoudingen in de Middelland- sche Zee. Men behoeft er de commentaren in. de Duitsche en Italiaansche bladen maar op na te lezen, om tot deze overtuir ging te geraken. Het is niet zonder belang, dit te constateèren, zulks met bet oog op de ontwikkeling van het krijgsbedrijf in het Westen. Nadat gedurende ruim veertien dagen de aandacht van de geheele wereld op den vergeldingsslag tegen Londen was geconcentreerd, heeft de belangstelling zich thans plotseling naar de Middelland- sche .Zee verplaatst, waar de situatie zich door den Italiaanschen opmarsch tegen Egypte geheel heeft gewijzigd. De Ita- liaansch-Britsche oorlog was na de ver overing van Britsch Somaliland een betrek kelijk latente aangelegenheid geworden. Daaruit is hij thans gewekt, een massale beweging is ingezet, waarbij weliswaar de Britsche sleutelstelling bij het Suez-ka- naal op het spel staat, maar waarvoor men toch ook de interpretatie kan worden ge geven, dat Italië en Engeland elkander de beheersching van Egypte, van de Njjl, Del ta, Alexandrië en het Suez-kanaal be twisten. Want er moge nu gesproken wor den van een bevrijdingsoorlog, goed be schouwd is het toch zoo, dat over de zeg genschap van Egypte heen de imperiale sleutelposities in het geding zjjn. En deze sleutelposities zijn niet te houden, zonder de beheersching van Egypte. En zoo vech ten Engeland en Italië thans in het land zelf om het lot van dat land. Het is waar lijk de meest zonderlinge figuur welke men zich kan denken. Men stelle zich voor: Egypte is een zelfstandig land, de onafhan kelijkheid vond officieele erkenning toen Egypte toetrad tot den Volkenbond. Het moge waar zijn: de Volkenbond is uit den tijd en de gebouwen en archieven in Ge- néve hebben nog slechts museumwaarde, deze omstandigheden veranderen niets aan het feit, dat Egypte officieel als zelfstan dig land is erkend, terwijl het reeds uit hoofde van z\jn diplomatieke relaties op een zoodanige erkenning aanspraak kan mken. Dergelijke overwegingen schijnen echter niet te tellen en zoo is ook de strijd om Egypte een aangelegenheid, waarom men zich uit volkenrechtelijk oogpunt maar geen zorgen moet maken. Maar dat het hier zou gaan om de bevrijding van Egypte, ne-n, dat is toch wel een wat gewaagde these. Wat er van dit alles zij, het is een op merkelijk verschijnsel, dat de belangstelling thans zoo geheel en al geconcentreerd ls op de Middellandsche Zee, terwijl de ver gelding, welke Londen thans ondergaat, nog steeds niet, naar uit de laatste Duitsche berichten valt op te maken, op haar hoog tepunt ls gekomen. De Duitsche pers vindt .in haar jongste beschouwingen aanleiding om te spreken van nog ernstiger slagen te gen Engeland, dat zich, met schending van alle begrippen omtrent fatsoen en moraal, niet zou hebben ontzien de ziekeninrich- tingen van Bielefeld, de stichting van Von Bodelschwing te doen bombardeeren. Naast deze verontwaardiging valt in de Duitsche persbeschouwingen niet zoozeer het accent op deze vergeldingsslag tegen Londen, hoewel zijn hoogtepunt naderend, blflkens de mededeeling dat de Lon- denaars dagelijks urenlang in de schuilkel ders moeten doorbrengen maar veeleer op de conferentie te Rome. Wat Ciano en Von Ribbentrop bespreken, we hebben er reeds op gewezen, er is stof voor gesprekken te over. Ook officieel hecht men te Rome en Berlijn zeer veel waarde aan dit contact tusschen de exponenten van de as-politiek. Men is zoowel te Berlijn als te Rome blijkbaar de overtuiging toegedaan, dat na de geslaagde aanvallen op de militaire doelen, de dokken en de groote indus trieën van Londen, een goed opgezette actie tegen de sleutelposities in het Nabije Oosten het proces kan verhaasten, ook ongeacht het feit, dat de Ver. Staten juist weer een aantal duikbooten oude duik- booten overigens ter beschikking van Engeland hebben gesteld. Nu zal de naas te toekomst moeten uitwijzen, in hoe verre deze prognose juist is en daarom is het te begrijpen, dat Duitschland en Italië er de grootste waarde aan hechten, het offensief in Egypte minstens zoo doeltreffend te doen zijn als de slag tegen Engeland, immers iedere positie verzwakking kan ten voordeele van den verdediger Engeland strekken en vandaar dat de beide as-genooten niet slechts in politicis één lijn trekken, maar ook, hoewel op afzonderlijke fronten op tredend, toch hun tactiek coördineeren. HET GAAT OOK OM GIBRALTAR. Maar niet slechts Egypte is inzet van deze oorlogstactiek der as-politici. Gelijk we met betrekking tot het bezoek van den Spaanschen minister Suner aan Ber lijn reeds hebben opgemerkt, is de hou ding van het nationalistische Spanje van de grootste beteekenis voor Rome en Ber lijn. Zulks wordt thans bevestigd door berichten van United Press, waaruit te vens valt op te maken, dat de as-politici niet slechts het winnen van de daadwer kelijke sympathie van Spanje, beoogen, maar dat zij een verderreikend doel heb ben: de verovering van Gibraltar. Deze opvatting is te meer aannemelijk, wijl het de aandacht heeft getrokken, dat de conferenties, van de as-genooten, hoe wel vallend binnen het kader der normale gedaehtenwisseling, in den regel gevolgd worden door min of meer opzienbarende gebeurtenissen. Het verrassingselement is de jaren door een sterk, vaak doorslag gevend argument van Rome en Berlijn geweest, en in dit stadium van den oor log kan een zoodanig verrassend initiatief geenszins uitgesloten worden geacht. Zal Spanje bij een zoodanige tegen het Britsche bolwerk Gibraltar gerichte actie uitgeschakeld kunnen worden? Zooals reeds werd opgemerkt, hebben de as-mo- gendheden groot belang bij een met-neu traal, niet-oorlogvoerend Spanje, dat dan de rol zou kunnen overnemen welke Mus solini tot voor drie maanden met zooveel vaardigheid heeft gespeeld. Italië heeft in het conflict ingegrepen, toen de ontwikke ling in een zoodanig stadium was getreden, dat de bijdrage van Italië als oorlogvoeren de, om de stoot tegen Albion door te zetten kon strekken tot verhaasting van het pro ces der vergelding tegen een vijand, die over zoo tal van strijdmiddelen beschikt Een dier strijdmiddelen is de blokkade, waarvan het Middellandsche Zeebekken den invloed ook wel zal ondergaan. Maar wat nu Spanje's aandeel betreft, er kan geen twijfel over bestaan en Suner zal dat punt zeker hebben aange roerd dat Spanje economisch en mi litair gesproken niet in staat is daadwer kelijk in den oorlog in te grijpen. Spanje kan dus ook niet een stoot op Gibraltar uitvoeren het is er militair niet krachtig genoeg voor, om hier een succes te ver wachten. Deze staat moet door de as-mogendhe- den worden toegebrachtzij moeten daar toe militair in staat worden geacht. Nu is het maar de vraag, wanneer Gi braltar aan de beurt is. Zullen Ciano en Von Ribbentrop nog tijdens het offensief in Egypte, terwijl de luchtslag tegen Lon den met vernietigend succes wordt ge voerd, besluiten tegelijkertijd Engeland op de meest gevoelige plaats van zijn impe riale stelsel Gibraltar, te treffen? Het zou ten doel hebben een beslissing tot iederen prijs te forceeren. Voorspellin gen doen is gevaarlijk, maar op grond van de reeds door de Duitschers en Italianen tegen Engeland bereikte resultaten zou men zeggen Zij hebben den tijd wel, want de blokkade-oorlog tegen Engeland heeft de Britsche blokkade vrijwel geneutraliseerd, zoodat men niet kan aannemen, dat de beide verbondenen nu de zaken zouden gaan forceeren. Het gaat om Spanje's aandeel. Het kan worden uitgedrukt in dit eené grond stoffen. In ruil daarvan zullen Italië en Duitsch land wellicht den aanval ondernemen op Gibraltar. Een aanval, die noodig schijnt om de Britsche heerschappij in de Middelland sche Zee te breken, een heerschappij, die Italië reeds te lang als een ondragelijke heeft gevoeld. Zoo ziet het er naar uit, dat er eerlang drie fronten zullen zijn Londen, Gibraltar en Egypte. Tenzij Londen capituleert. Maar dat viel uit Churchill's laatste rede nog niet op te maken. De Britsche steenkoolindustrie. De minister van arbeid Bevin, heeft naar het D.N.B. meldt in het Engelsche Lager huis verklaard, dat de arbeiders in de Brit sche steenkoolindustrie in de toekomst niet meer in dezen tak van industrie te werk gesteld zullen worden, doch voor den krijgs dienst zullen worden opgeroepen. Deze maatregel is noodig geworden, doordat En geland de Europeesche markten voor den afzet van kolen heeft verloren. Ook jonge lui, die thans nog in de Britsche steen koolindustrie werkzaam zijn, zullen bij het leger ingedeeld en door oudere menschen vervangen worden. Gift van 100.000 voor getroffen bakkers. Verschillende meelfabrieken in Neder land hebben gezamenlijk een bedrag van 100.000 gestort in het Bakkersfonds 1940, dat ten doel heeft het vsrleenen van hulp aan de door krijgsverrichtingen getroffen bakkers. MEISJE BIJ HET SPEÏJEN MET LUCHTERS jtN BRAND GERAAKT. Het zesjarige dochtertje van den land bouwer M. uit Vierakker, dat gistermiddag, op den zolder bij buren met lucifers speel de, is in brand geraakt. Overdekt met brandwonden is het meisje in het R.K. zie kenhuis te Zutphen opgenomen, waar het vannacht is overleden. Eenige andere kin deren hebben minder ernstige brandwonden opgeloopen. ]!ii!iiiiijiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiijiiiji Nieuwe seedtijd- regeling van 14 October a.s. af. Omtrent de nieuwe taakverdeeling van de radio-omroepvereenigingen weet het U. D. titans mede te deelen dat deze met ingang van Maandag 14 October a.s. zal worden ingevoerd, waardoor de program ma's der radio-omroepvereenigingen weer in een meer vastomlijnd kader worden ge bracht. Spoedig is de nieuwe 415-meter- zender te Lopik gereed en komt men ook klaar met het ombouwen van den tegen- woordigen 415-meter-zender te Jaarsveld tot een provisorischen zender op de 301- golflengte, dit laatste in afwachting van het gereedkomen van den nieuwen zender van de Nozema op 301 meter, tegen het einde van dit jaar. Van Maandag 14 Oc tober af zal nu op de drie volgende golf lengten worden uitgezonden: 415 meter: Hilversum I; 301 meter: Hilversum II; 1875 meter: Kootwijk. Voor den tijd, dat de oorlogstoestand voortduurt, zullen de uitzendingen des avonds om 9 uur worden beëindigd en des morgens om 8 uur aanvangen. De zend- tijdverdeeling is opgezet volgens een sche ma dat veertien dagen duurt en dan weer van voren af aan begint. Wat nu de programma-indeeling op de Zondagen betreft, kan worden medegedeeld, dat de uitzendingen uit twee homogene deelen zullen bestaan, voor wat de golf lengten van Hilversum I en Hilversum II betreft. Op Hilversum I zal eiken Zondag morgen een ochtend-kerkdienst van 10 12 uur worden verzorgd door de N.C.R.V. of de K.R.O., al naar gelang zij aan de beurt van uitzending, zijn. Op Hilversum n wordt des morgens van 810 uur een mor genwijding en des avonds van 5.307 uur een kerkdienst uitgezonden door de N.C.R. V. of de K.R.O., als zij aan de beurt van uitzending Zijn. Op .Znr.dagen waarop de A.V.R.O. des morgens uitzendt, worden deze uitzendingen onderbroken voor een der drie bovengenoemde diensten, resp. te verzorgen door de N.C.R.V. of de K.R.O. Op Zondagen waarop de V.A.R.A. des mor gens uitzendt, verzorgt de V.P.R.O. van 1012 uur een kerkuitzending. De uitzendingen van 12 uur tot sluitings tijd rouleeren wederom volgens een vast systeem, enkele onderbroken door avond kerkdiensten, wanneer de A.V.R.O. of de V.A.R.A. uitzendt. Doen zjj dat niet, dan vinden de avondkerkdiensten natuurlijk in de gewone uitzendingen van de N.C.R.V. of de K.R.O. plaats. Op Kootwijk (1875 M.) zullen geen kerk- uitzendingen plaats vinden. Op den Koot- wij kzender verzorgt de K.R.O. op Zondag 20 October de eerste uitzending. Op de drie volgende Zondagen doen dit achtereenvol gens de A.V.R.O, de N.C.R.V. en de V.A. R.A. Het -collectief contract in de metaalindustrie. Men deelt ons van werkgeverszijde het volgende mede. In de metaalindustrie waren reeds eerder collectieve contracten geweest. Het laatst dat van 1930/'31, hetwelk toen na de inge treden crisis niet verlengd werd. In den aanvang van 1939 werden opnieuw onder handelingen geopend, doch bij het uitbreken van den oorlog in September 1939 voor on- bepaalden tijd opgeschort. Behalve de loon- cijfers, was toen over den inhoud reeds overeenstemming verkregen. Eenige maan den geleden werden de besprekingen her vat, hetgeen thans tot een totstandkoming der collectieve overeenkomsten heeft ge leid. De inhoud komt de cijfers zelf daargelaten over het algemeen geheel overeen met de collectieve overeenkomst 1930/'31. Zij bevat een persoonlijk minimum uurloon en een minimum gemiddeld uur inkomen en voert o.m. dezelfde indeeling der werklieden in drie vakgroepen, een vacantie van een week en een bepaling betreffende de werkliedenvertegenwoordi ging. Cursussen voor kapiteins en officieren ter koopvaardij. De vereeniging voor de zeevaart orga niseert een cursus voor kapiteins en of ficieren ter koopvaardij, die door de hui dige omstandigheden geruimen tijd bin nengaats moeten blijven. De cursus, die waarschijnlijk zal worden gehouden in een der lokalen der gemeentelijke zeevaart school te Rotterdam, zal een aantal leer vakken omvatten, welke voor de praktijk van groot belang zijn. Het is gebleken, dat velen der betrok kenen het denkbeeld toejuichen de the oretische grondslagen van hetgeen zjj in de praktijk reeds zoovele jaren beoefe nen nog eens op te halen, zoodat te ver wachten valt dat deze cursus (de deelne ming is kosteloos) in den smaak zal vallen. Bijzonderheden over het programma en de plaats waar men zich kan opgeven volgen spoedig. 25 stuks Friesch vee met zeer hooge productie of productie-afstamming zijn naar de landerijen in de omgeving van Amersfoort overgebracht. (Foto Pax Holland)'. Italië wil Caïro niet bombardeeren. Het A.N.P. meldt uit Rome, dat het Ita liaansche luchtwapen niet van plan is Caïro te bombardeeren. Deze verklaring werd Woensdag door officieele Italiaansche krin gen gepubliceerd en beteekent een ant woord op de Engelsche bewering, waarme de onder de Arabische bevolking in Egypte propaganda tegen Italië gevoerd werd. De verschillende luchtalarmeeringen, welke het Britsche opperbevel in Caïro verordend heeft, hebben plaats gevonden zonder dat ook maar een enkel Italïaansch vliegtuig zich boven de stad bevond. Het Engelsche koningspaar bezoekt de geteisterde wijken van Londen. Reuter meldt dat de Engelsche koning en de koningin drie Londensche wjjken bezocht hebben, die sterk onder de Duit sche bomaanvallen geleden hebben. Zij on derhielden zich met de geredden en met de leden der passieve verdediging. Op een afstand van 25 meter van den hertog van Kent is een tijdbom ontploft, toen hij de geteisterde wijken van Londen bezocht. De bom was in een tuin terecht gekomen. De noodige maatregelen waren genomen opdat er geen schade zou worden aangericht. Pétain over de Fransche politiek. „Frankrijk heeft zich vergist". De Revue des Deux Mondes publiceert een artikel van maarschalk Pétain over de sociale politiek in Frankrijk. Pétain zegt daarin, dat de nieuwe regeering reeds tal rijke waagstukken heeft geregeld, waar aan de regeeringen der Derde Republiek zich niet eens gewaagd hadden. De sociale wetten der Derde Republiek hebben het levensniveau der arbeiders niet verhoogd en de kapitalistische heerschappij niet aan getast De economische middelen van het land hebben zij grootendeels vernietigd. Beter dan haar voorgansters kan de tegen woordige regeering de sociale vraagstukken aansnijden. Het gezin is de grondslag, waarop het sociale gebouw moet rusten. De opvoeding der jeugd is daarmede nauw verbonden. Het beroepsleven moet op cor poratieven grondslag georganiseerd worden. De nieuwe sociale organisatie zal nocb liberalisme, noch socialisme, noch kapita lisme zijn. Frankrijk begrijpt thans, dat het zich vergist heeft, toen het trachtte insti tuten en methoden in te voeren, waarvoor zijn grond en zjjn klimaat niet geschikt waren. Antonescu „Conducator". LEGIONAIRS ERKENNEN DEN STAATSLEIDER ALS EEN DER HUNNEN. Het Roemeensche ministerie van buiten- Jandsche zaken heeft het diplomatieke corps medegedeeld, dat de minister-presi dent, generaal Antonescu, den titel „Con ducator" zal hebben en dat in het internati onale verkeer deze titel ook gebruikt zal worden. Hiertoe is besloten met uitdrukke lijke goedkeuring van de beweging der le gionairs, die daarmede Antonescu als een der hunnen erkend hebben, DE NIEUWE BROODBONNEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherjj maakt bekend, dat ge durende .het tijdvak van 23 tot en met 29 September a.s. de met „7" genummer de bonnen van het broodbonboekje teza men recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 29 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 1 October a.s. geldig. BOMMEN BIJ ROOSENDAAL. Het A.N.P. meldt dat vanochtend vroeg om ongeveer kwart voor vijf Engelsche bommen zjjn neergekomen op een veld genaamd de Brembosch, een gehucht ge legen tusschen Roosendaal en de Belgi sche grens. Vier brisantbommen kwamen tot ontploffing en maakte groote gaten in den grond, waarvan een met een middel lijn van acht meter. Van de tientallen brandbommen, die wei-den uitgeworpen, kwam er niet één tot ontbranding. Enkele ruiten werden vernield van in de nabij heid gelegen boerderijen van den land bouwer J. van Eekelen en van de weduwe Backx. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOK BOMMEN BIJ ANNA- PAULO WNA. Gisternacht zijn op het land van den heer A. Meyer aan den Middenweg te Anna Paulowna vijf explosieve bommen geworpen, waarvan er een in een sloot wegg'eed en niet ontplofte. Bovendien kwamen er nog achttien brandbommen neer en ook hiervan kwamen er twee niet tot ontbranding. De schade aan de te velde staande aardappelen en koolrapen is niet grooc. die aan bloembollen van iets meer beteekenis. Ook de verdere schade is ge ring. Ten huize van den heer D. Koning sloeg een scherf door een asbestplaat en bij den heer A. van Duin sneuvelde een ruitje. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oprichting van grasdrogerijen wordt door het Rijk aangemoedigd. Ook voor het jaar 1941 zal door het Rijk voor een beperkt aantal te stichten grasdrogerijen, respectievelijk uitbreiding van' bestaande grasdrogerijen, financieelen steun worden verleend. Deze steun zal, onder bepaalde voor waarden, den vorm hebben van een sub sidie ongeveer ter grootte van den aan koopprijs van het eigenlijke grasdroog- apparaat, terwijl voorts de mogelijkheid be staat, dat voor den aankoop van grond, gebouw enz. tegen zakelijke of persoon lijke zekerheid een crediet tegen matige rente wordt verleend. Nadere voorwaarden kunnen worden aangevraagd bij den directeur-generaal van den landbouw, departement van land bouw en visscherij te 's-Gravenhage. Bij de toewijzing zal door genoemden directeur-generaal met de volgorde van binnenkomst van de definitieve aanvragen rekening worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1