De verdeeling der zendtijden. In. het bericht omtrent de nieuwe zend- tydregeling, opgenomen in ons blad van gisteren, is een kleine onduidelijkheid ge slopen, met betrekking tot de uitzendingen op Zondag. Deze zullen als volgt zijn ver deeld Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik worden ge maakt van den eigen zendtijd van de be trokken ottiroepvereeniging. lederen Zon dag komen er drie kerkuitzendingen, be nevens een morgenwijding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De ochtenddienst valt tus- schen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5.30 en 7 uur. Hierbij is een en ander zoo geregeld, dat als op den eenen zender een kerkdienst wordt uitgezonden, op den anderen zender een gewone uitzending plaats heeft, zoo dat geen twee kerkdiensten tegelijk wor den uitgezonden. De overige zendtijd op de Zondagen wordt gelijkelijk over de om- roepvereenigingen verdeeld. VERLICHTING IN OORLOGSTIJD. In het veiligheidsmuseum te Amsterdam is gistermiddag door dr. ir. L. R. Wentholt, secretaris-generaal van het departement van waterstaat en voorzitter der Neder- landsche stichting voor verliclrtingskunde, een tentoonstelling op het gebied der lucht beschermingsverlichting geopend. Prof. dr. ing. M. A. Halbertsma hield nog een voordracht over „de goed ver duisterde woning". Gebrekkige verduiste ring is niet goed te maken door gebrekki ge verlichting, aldus prof. Halbertsma, De verduistering van de woning moet absoluut zijn. Eenvoudiger kan het niet. De beste controle der maatregelen is overdag *bij' zonlicht de verduistei-ing aan te brengen en dan te zien of inderdaad nergens licht binnendringt. Kieren en sple ten kunnen overal optreden. Men lette hier scherp op en controleere het voort durend. Prof. Halbertsma bleek een fel tegen stander van permanente verduistering, een vaste verduistering dus, welke oolc over dag blijft zitten. Dit beperkt de ventilatie en dus de hygiëne. Het al reizende uitoefenen van een bedrijf. De verordening van den Rijkscommis saris betreffende de beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf, welke 9 September 1940 verschenen is in ver ordeningenblad nr. 25, heeft hier en daar tot misverstand aanleiding gegeven. Van officieele zijde wordt met betrekking tot deze verordening daarom de volgende toe lichting gegeven. Door de beperking van het al reizende uitoefenen van een bedrijf worden in feite niet diegenen getroffen, die op weekmark ten zelfgemaakte .of niet bewerkte pro ducten van land-, tuin- en boschbouw, van vee- en bijenteelt, van pluimveefokkerij- bedrijven en van producten van de' jacht en visschery te koop aanbieden, welke producten uitsluitend voor de levensmidde lenverzorging van de bevolking dienen. Dezen voor de levensmiddelenvoorziening, werkzamen handelaren is het ook in de toekomst toegestaan, de weekmarkten té bezoeken, zooals zij dit tot nu toe deden. Voorwaarde is slechts, dat deze hande laren een vaste plaats op de weekmarkt hebben en hun producten niet door heen en weer te trekken ook bulten de week markten te koop aanbieden. In de eerste plaats moeten deze handelaren zooals tot nu toe probeeren hun producten op de markten van hun woonplaats van de hand te doen. Slechts waar dit niet mogelijk is, of wanneer op andere weekmarkten een drin gende behoefte en een groote vraag naar door hen te koop aangeboden levensmid delen bestaat, omdat er ter plaatse een gebrek aan deze producten bestaat, kun nen de betreffende handelaren ook op an dere weekmarkten him waren te koop aan bieden. Zoo «kunnen bijv. de kaashandelaren uit Gouda en Leiden, alsmede de pluimvee handelaren uit de provincie Gelderland, zooals vroeger de regelmatige weekmark ten bezoeken. Daarentegen is het nie't toe gestaan, om in het kader van het al rei zende uitoefenen van een bedrijf, andere, niet op de levensmiddelenvoorziening be trekking hebbende producten, al reizende op weekmarkten te koop aan te bieden. Dit geldt in het bijzonder voor die pro ducten en voorwerpen, die men tot nu toe op de markten kon krijgen, doch die in geen enkel opzicht noodzakelijk zijn ter dekking van de eerste levensbehoeften. Ar tikelen, welka bestemd zijn voor het dage- lijksch gebruik zijn normaal overal te ver- krijgen en het verhandelen hiervan op de Weekmarkt is bovendien niét noodzakelijk. Het koopen van producten, onverschil lig van welken aard, binnen de verboden zóne voor een gevestigd bedrijf, is geen reizend beroep in den zin van de verorde ning. Zoo kan bijv. een slagerij, zooals vroeger binnen het verboden gebied het noodige veè koopen. Gevestigde zaken, zooals vooral grootfiliaalbedrijven, die hun afzet tot nu toe in hoofdzaak in de pro vincie ha'dden, is het ook in de toekomst veroorloofd, door employe's, die met haar een vaste overeenkomst hebben en niet voor eigen rekening werken, haar klanten te laten bedienen, wanneer het zwaarte punt ook tegenover den kooper uitslui tend bij de centrale en gevestigde handels zaak ligt en geen venten plaats vindt Dat de genoemde verordening een door de te genwoordige oorlogsverhoudingen nood zakelijke maatregel beteekent, behoeft geen bijzondere vermelding. Klachten en buiten- 1 gewone wenschen van individueele perso nen zijn doelloos. Daar waar het noodig is, moet een reorganisatie vah de reizende handelszaak plaats hebben of de betreffen de personen moeten hun bedrijf buiten de verboden zöne uitoefenen, waarbij zij dit gebied dus moeten verlaten. Beroeps- en vakorganisaties, die inlichtingen betreffen de de beteekenis van deze verordening wenschen, dienen zich uitsluitend in ver binding te stellen met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. Gemengd Nieuws TWEE MEISJES TE AMSTERDAM VERMIST. De commissaris van politie, chef van het bureaukinderpolitie te' Amsterdam ver zoekt de opsporing en terugbrenging van de minderjarigen Maaike Feenstra, oud 19 jaar en haar zuster Pietertje Feenstra, oud 17 jaar, die sedert 26 Augustus 1940 wor den vermist. Signalement Maaike lang pl.m. 1.75 m., flink postuur, gezonde kleur, blauwe oogen, litteeken op rechter wang', twee slappe vingers aan linkerhand. Kleeding beige zomermantel, met z.g. pofmouwen, lichtblauwe japon, lichtgrijze deukhoed (heerenmodel), lage zwarte schoenen, wit of bruin handtaschje. Signalement Pietertjelang pl.m. 1.75 m., gewoon postuur, blond haar, blauwe oogen. Kleedinglichtblauwe japon, groene zomermantel met bruine bontkraag, wijn rood vilten .hoedje, wit of bruin hand taschje, beige lage schoènen met blauw afgezet. Vermoedelijk zijn zij in eikaars gezel schap. GELDKISTJE MET 5000 .AAN EFFECTEN VERDWENEN. De bejaarde mej. D. E. te Rotterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat een geldkistje bevattende effecten ter waarde van 5000,en een bedrag in geld van 300,uit de overblijfselen van haar vorige woning in de binnenstad is ver dwenen. De politie stelt een nauwgezet on derzoek in naar de daders. VERKEERSONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermiddag kwam in de Hertenlaan te Zeist de 52-jarige wielrijder M. K. uit Utrecht bij het uitwijken voor een hem achterop rijdend^ auto, met de pedaal tegen een paaltje. Hij Verloor het stuur en raakte aan het slingeren, waardoor hij door den auto werd gegrepen. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Zeist, waarheen hij werd vervoerd, overleed. VROUW DOOR DE TRAM VERMORZELD Gisteravond ongeveer zeven uur geraak te de ongeveer zestigjarige vróuw S. te Wedderveen onder een zandtram van de maatschappij Oostoiijk Groningen. De vrouw 'was den rijweg overgestoken, blijkbaar zonder om te zien en werd ver.- rast door de tram, welke sedert eenige weken dit traject weer berijdt. Zij werd gegrepen en vermorzeld. JONGEN BIJ HET SPELEVAREN VERDRONKEN. Gistermiddag tegen schafttijd waren twee jongens in dienst van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij in de Hey- schehaven te Rotterdam aan het spelevaren gegaan met een roeibootje. Plotseling sloeg het vaartuigje om, met het gevolg dat bei den te water raakten. Een der knapen, de' 15-jarige B. Meester uit Pernis, was de zwemkunst niet machtig en verdween in de diepte. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om den knaap te redden, doch dit mocht niet baten. Later in den middag heeft personeel van de rivierpolitie het Hjk opgehaald. De andere jongen bereikte veilig den wal. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisterochtend werd door een dochter van den melkboer van V. bij de politie mee gedeeld, dat haar vader, die al vroeg naar de melkfabriek aan het Zuideinde te Delft, was gegaan, niet was teruggekeerd. De politie stelde een onderzoek in, tijdens hetwelk men in de Schie een drijvende melkbus vond. Men1 ging op deze plaats aan het dreggen met het resultaat, dat na eenige uren het lijk van van V. kon worden opgehaald. Men vermoedt dat de man ,die aan vallende ziekte leed, on wel is geworden en daardoor te water ge raakt. STIPENDIA EN BEKRONINGEN DOOR DE MAATSCHAPPIJ TOT REDDING VAN DRENKELINGEN. De secretaris der Maatschappij tot red ding .van drenkelingen verzoekt ons onder staande mededeeling te willen plaatsen 1. Ter bevordering van de studie van on derwerpen over en in verband met het opwekken der levensgeesten bij schijn- dooden, hebben bestuurderen der Maat schappij tot redding van drenkelingen be sloten, stipendia en bekroningen toe te kennen. Een stipendium kan worden toegekend aan een Nedei'lander, die een wetenschap pelijk onderzoek wenscht in te stellen over of in verband met het opwekken der levensgeesten van schijndooden. Een sti pendium bedraagt ten hoogste 500. Meer stipendia kunnen aan verschillende perso nen worden toegekend, indien de geldmid delen der maatschappij zulks toelaten. Een bekroning', zijnde de gouden me daille der Maatschappij, benevens een geldsom van 250, kan worden toegekend aan een Nederlander voor de beste publi catie over of in verband met het opwek ken der levensgeesten van schijndooden. De publicaties, welke beoordeeld wor den, moeten in een tijdperk van drie op eenvolgende- jaren zijn verschenen. Het eerste tijdperk vangt aan op 1 Januari 1940. Aanvragen tot het toekennen van een stipendium of een bekroning moeten wor den gezonden aan den secretaris der Maatschappij, adres Amsterdam, Rokin 114. Zij dienen vergezeld te gaan van een korte beschrijving van het onderwerp, waarop het in te stellen onderzoek betrek king heeft en van de wijze, waarop de aanvrager zich voorstelt dat onderzoek in te stellen. Aanvragen tot het toekennen van een bekroning dienen vergezeld te gaan van vier exemplaren der publicatie. Voor het toekennen van deze stipendia en bekroningen worden bestuurderen bij gestaan door een commissie van advies, wier leden door de afdeeling natuurkunde der Nederlandsche academie van weten schappen worden aangewezen. Deze commissie van advies bestaat thans uit de hooggeleerde lieeren prof. dr. J. G. G. Borst, prof. dr. H. T. Deelman en prof. dr. G. van Rijnberk, allen te Am sterdam. De toekomst van Rotterdam. Opslagplaats voor West-Europa? Het A.N.P. schrijft uit Den HaagDe groote gebeurtenissen der laatste maan den de capitulatie van Frankrijk, de nederlaag der geallieerden bij Narvik, de aanval der Italiaansche weermacht op En- gelsche bezettingen in Afrika, in het bij zonder het overschrijden van de Egypti sche grens, het uitroepen van een legion- nair Roemeenschen staat en niet te verge ten de aanhoudende bombardementen op de wereldstad Londen hebben het aangezicht der wereld totaal veranderd zoo wordt in bevoegde Duitsche kringen opgemerkt Vooral de bombardementen op Londen hebben niet alleen directe gevolgen, maar zij hebben den oorlog voor een belangrijk deel een beslissende uiting gegeven. In Groot-Londen Londen met zijn vele voorsteden is het derde deel van de totale Engelsche oorlogsproductie gecon centreerd. Het deel van Londen, dat tot op dit oogenblik onder den druk van het Duit sche luchtwapen ligt, is practisch een aan eengesloten, niet te scheiaen werkstad, één groote opslagplaats van materialen en grondstoffen, welke het Britsche rijk voor de oorlogvoering noodig heeft. In Wool wich aan de beneden-Theems, het onge veer 10 KM. van de Londensche city gele gen stadsdeel, bevindt zich het grootste Engelsche arsenaal van oorlogstuig. Hier wordt vooral geschut voor land- en zee macht vervaardigd en verder pantserplaten en pantserwagens. In het nabijgelegen Erith bevindt zich een groote machine- en instrumentenfabriek, waar Vickers-Arm- strong Ltd. machinegeweren, pantsertorens en andere ingewikkelde constructies voor de Engelsche weermacht geconstrueert In het Zuidelijk gelegen Dartford is de grootste munitiefabriek van het Vickers-concern gevestigd, waar vooral infanteriegeweren gemaakt worden. In En- field z(jn fabrieken voor afweergeschut en munitiedepots. Aan de Theemshaven staan groote fabrieken en oliebunkers. Hier be vindt zich Engelands grootste olieopslag plaats. De capaciteit er van bedraagt rond 1.5 millioen ton. Daardoor is de Theems haven één der grootste oliehavens van de wereld. Aan den Noordelijken oever ligt Tilbury, dat met zijn dokken en havens een directe voortzetting is van de Londensche havenwerken, Port-Victoria op het eiland Crain is een van de belangrijkste vliegvel den van de Royal Air Force en het belang rijkste tankstation van het Engelsche luchtwapen. Hoe langer de aanvallen van het Duit sche luchtwapen op dit gevoelige industrie centrum duren, hoe meer wordt beschadigd en met den grond wordt gelijk gemaakt. Wat Parijs voor Frankrijk beteekent, is Londen voor het Britsche imperium. Toen Parijs viel, capituleerde Frankrijk en ook Engeland zal ineenstorten, wanneer Lon den, het hart van het Britsche rijk, doode- lijk zal zijn getroffen. BETEEKENIS VOOR NEDERLAND. Londen zoo wordt in deze kringen opgemerkt was tot nu toe de opslag plaats van West-Europa. Hier concentreer de zich de wereldhandel, hier werden pro ducten uit alle deelen der wereld aange voerd en in veemen aan de Theems en in de Londensche havens opgeslagen of over de West-Europeesche landen verder gedis tribueerd, hier bevond zich een wereldhan del, een zaken- en financieel verkeer van even grooten als grootschen omvang. Thans ligt deze opslagplaats reeds ge- ruimen tijd onder den vernietigenden druk van het Duitsche luchtwapen. Een groot deel is reeds verwoest, nog grooter vernie lingen zullen wellicht volgen. Als handels centrum voor West-Europa zal Londen straks geen of althans zeer geringe betee kenis hebben. Er zal een nieuw wereldcen trum voor handel en verkeer moeten komen en met dit toekomstbeeld voor oogen ope nen er zich voor Nederland en in het bij zonder voor Rotterdam groote perspectie ven. Immers door zjjn geographische lig ging is Rotterdam de aangewezen stad om Londen als handels- en verkeerscentrum te vervangen. Reeds thans houden zij, die plannen voor Rotterdams opbouw ontwer pen, rekening met Rotterdams toekomstige beteekenis in het nieuwe Europa. Zij ba seeren deze plannen op een inwonertal van meer dan iys millioen. Roterdams lig ging aan den mond van Europa's belang rijkste rivier, centraal ten opzichte der wereldzeeën, zal nog gunstiger worden, wanneer het Rijn-Maas-Donaukanaal ge reed zal zijn. Reeds voor den oorlog werd hieraan energiek gewerkt en deze arbeid heeft sindsdien niet stilgelegen. Wanneer deze plannen zullen zijn verwezenlijkt zal er een transcontinentale verbinding zijn van Rotterdam naar Constanza in Roe menië. Zij zal het handelsverkeer van Roe menië en de andere Donaustaten met de overige Europeesche landen, vooral met de industriegebieden van West-Europa, ten goede komen en dit alles opent voor groote economische en financieelc ondernemingen perspectieven, vooral voor Rotterdam en daarmede voor geheel Nederland. Wat Parijs voor Frankrijk beteekent, Londen voor Engeland, kan en zal Rotterdam voor Nederland worden. Staatsloterij Trekking van Woensdag 18 September. 4e Klasse 3e Lijst. PRIJZEN VAN 65.—. 1474 1776 '2841 2959 3242 3439 3706 3870 4126 4255 4394 4642 5405 5490 5837 6036 6373 6479 6528 7025 7092 7520 7888 8315 8452 8793 8870 8881 8964 8980 9117 9379 9464 '9587 9795 9844 9945 10095 10723 11098 11342 11615 11764 11893 12334 12390 12397 12461 12723 12979 13045 13285 13299 13645'13678 14153 14286 14384 14693 14858 15133 15162 15473 15591 16104 16392 16598 17333 17378 18276 18380 18729 18030 19424 19911 19922 20005 20965 21092 21101 22039 22820 23492 23603 24026 24040 24333 24501 24556 24572 24628 24707 24779 20388 De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede De vergeldingsvluchten naar Londen wer den in den loop van den 17den September voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemende heftigheid. Er zijn bommen van alle kalibers gewor pen op de West-India, London- en Victoria docks, op waterleiding en gasfabrieken, op stations en andere strategische doelen. Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren gericht op het vliegveld Croy don, alsmede op vliegvelden en strategische doelen van de Zuidoostkust. Liverpool is overdag en 's nachts herhaaldelijk aange vallen. De vliegtuigfabrieken te Liverpool Speke werden ernstig getroffen. Ook de noordelijkste groote haven var. Engeland, Glasgow, is in den afgeloopen nacht aan gevallen. Bij een aanval ten noorden van Ierland is een Britsch stoomschip van 5000 ton zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben wederom Britsche vliegers in Noord- en West- Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De vijand verloor gisteren zeven vliegtui gen tijdens luchtgevechten en twee door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. HET ITALIAANSCHE. Het 103de Italiaansche legerbericht luidt als volgt In Noord-Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye laatst genoemde hebben ook bij deze actie ten volle hun groote krijgsmansdeugden en hun volstrekte trouw aan Italië opnieuw be toond bij de voortzetting van hun zege vierenden opmarsch Sidi el Barani bezet, hemelsbreed op 100 KM. van de oude grens van Cyrenaica gelegen en zij zijn doende een nieuwe basis en stellingen voor de achterhoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, ge steund door gepantserde afdeelingen, ge broken. Onze luchtmacht heeft zich verscheidene malen met bommen en machijiegeweervuur in den strijd gemengd. Vijf vijandelijke toe stellen van het type Gloster stortten bran dend neer, één werd vermoedelijk neerge schoten. Vier van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanvallen on dernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot veroor zaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd ge ringe schade aan een mailboot berokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoedelijk neergeschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „Picchiatelli" (duikbommenwerpers), bege leid door jagers, het vliegveld van Micab- ba, waardoor brand en aanzienlijke schade ontstond, en vernielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijandelijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met ons escorte vliegtui gen te onttrekken, vielen zij de duikbom menwerpers aan, die op hun beui't een krachtigen tegenaanval deden en twee vijandelijke toestellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden ver mist. In Oost-Afrika bombardeerde ónze lucht macht Boma (Beneden Soedan), waarbij een versterking beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onverlet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noordwesten van Gallabat) werd ccn vij andelijk vliegtuig door onze toestellen op den beganen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Massaoea, Hermil en Asmara veroorzaak ten geen schade. Te Diredaoea werd iemand gewond en geringe schade aan een hotel aangericht. Een vijandelijk toestel werd vermoedelijk door het luchtafweergeschut van de marine neergeschoten. Een vijan delijk vliegtuig van het type Blenheim, dat zich naar Malta begaf, landde per vergis sing op het vliegveld van Pantellaria, waar het overmeesterd werd met de bemanning, bestaande uit twee officieren en een onder officier. De schipbreukelingen van een Engelsche mailboot van 5800 ton, die door oen on zer onderzeeërs op den Atlantischen Oce aan tot zinken gebracht was, zijn te Lis sabon aan land gezet. BRANDPLAATJES. Gisterochtend tusschen 10 en 12 uur zijn ookin het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaatjes gevonden, elk beplakt met een lapje linnen. De plaatjes zijn in beslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt. De rijksinspecteur van de luchtbescherming heeft de plaatjes in beslag genomen. Radioprogramma Vrijdag 19 September 1940. JAARSVELD. 414.4 M. K.R.O.-UITZ. 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gram. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Ber. 12.05 Gram. 12.15 K.R.O.-ork. 12.451.15 Nieuws- en econo mische ber. A.N.P. en gram. 1.45 Gram. 2.00 Orgelconc, 2.30 Gram. 3.00 „Karne- val in Rome", operette (opn.) (4,004,25 Dansmuziek - gr. pl.). 5.00 Gram. 5.15 Nieuws- en economische bei'. A.N.P. 5.30 Voor de zieken, 5.45 Gram. 6.30 V.P.R.O.: Lezing. 6.45 Ber. 6.50 Gram. 7.20 Cyclus. 7.35 Gram. 7.45 Vraaggesprek. S.00 Ber., event. Gram. 8.15 K.R.O.-symphonieork. en soliste. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.55—9.00 Bei'. KOOTWIJK. 1817 M. AVRO-UITZ. 7,00 Ber. (Duitsch). 7,15 Ber. (En gelsch). 7,30 Gram. (8,00 Nieuwsber. A.N. 9.30 Puszta-ork. (opn.). 10.00 Mor genwijding. 10.15 Viool en orgel (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool en orgel (opn.). 10.30 AVRO-Amusementsork. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.3C Gram. 11.45 Om- roopork. (opn.). 12.90 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische ber, ANP, DAMMEN REDACTEURJ. A. VAN DIXHOORN* Het volgende fraaie stukje van eeh onzer trouwe lezers bieden wij onzen speurders ditmaal ter oplossing aan. Auteur: J, M. DE VROOM, Dordrecht.- 1 2 4 5 46 47 48 49 50 Cijferstandzwart 6 schijven op 18, 19, 26, 27, 29 en 40. Wit 6 schijven op 37, 38, 43, 47, 48 en 50, Als steeds wit begint en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóór of op 2 Oct. a.s. bij de redactie der Prov, Zeeuwsche Courant, onder motto „Dam rubriek". ITER VOLG PARTIJ No. 29. H. BOOGAARD—GOEDBLOED Jr. In onze vorige rubriek bespraken wij het verloop tot en met 41 zetten. De partij werd daarna als volgt voortgezet 42. 34—29 10—15. 43. 29X20 15X24. 44. 40—34 9—14. 45. 34—29 1420. 46. 39— 34 8—13. 47. 43—39 12—18. 48. 34^30 13—19. 49 48—43En niet 30—25 we gens 19—23 en 23X41. 4920—25. 50. 29X20 25X14. 51. 30—24 19x30. 52. 35X 24 5—10, 53. 3934 1015. 54. 34—29 14—20'. 55. 43—39 16—21. 56 33—28 21— 26. 57. 39—33 2731. 58. 28—23 31x42. 59. 38X47 18—22. 60. 23—19 22—27 en na nog eenige onbelangrijke zetten gaf zwart zich gewonnen. Een door den zwartspeler zwak ge speelde partij, waarbij vooral de 23e zet een gevaarvolle onderneming bleek. STUDIE IN DE OPENING. In een der nummers van „Het Damspel" over 1939 geeft de heer F. Ramau te Am sterdam de volgende aardige variatie op de „kaatsingszet". Men plaatse daartoe alle stukken op het bord en spele als. volgt1. 32—28 1822. 2. 37—32 12—18. 3. 31—26 18—23. 4. 36— 31 13—18. 5. 34—30 20—24. 6. 41—37 15— 20. 7. 40—34 20—25. 8. 4440 8—13?. 1 2 S 4 5 46 47 4S 49 50 9. 26—21 16X36. 10. 37—31 36X27, 11. 32x12 23X32. 12. 12X23 19X28. 13. 38X18 13X22. 14. 30x19 14X23. 15. 34— 30 25x34. 16. 40X2711 met 2 schaven, winst. Een schitterende studie, die vooral daardoor merkwaardig is vanwege het feit, dat deze kaatsingszet voorkomt in een stand van 20 stukken wederzijds. OPLOSSING PROBLEEM SCHUITEMA, Dit in onze rubriek van 28 Aug. j.l, aangeboden probleem had den volgenden stand: zwart 9 schijven op 6, 8, 9, 13, 15, 18, 27, 28 en 36. Wit 9 schijven op 11, 20, 24, 29, 30, 40, 42, 47 en 49. De ontleding verloopt aldus2014 9X20 (gedw.) 47—41 36X38 (meersl.) 4943 3Sx49 (gedw.) 30—25 49X19 25X3 6X17 en 3X2. Jammer, dat dit probleem wordt ont sierd dooi' een paar bij-oplossingen, terwijl evenzeer verwisselbaarheid van zetten op treedt. W(j geven slechts één bij-oplossing met alleen zetten van wit20—14, 47 41, 49—43, 11—7, '30—25 en 25X21. Goede oplossingen ontvingen wij van de lieeren v. d. M., G. Z. en G. M. v. d. V., allen te Vlissingen, C. K. K. te Koudeker- ke, A. M. v. H. te Middelburg, A. C. en H. M. S., beiden te Goes en J, N. de V. te Dordrecht. gram. 1.00 Orgelspel. 1.20 Ensemble Rent meester. 2.00 Br. (Duitsch). 2.15 Ensem ble Rentmeester en grom. 3.15 Gram. (3,303.45 Ber. 'Engelsch).) 4.00 Zang en piano. (4.15—4.'30 Gram). 4.45 Gram. 5.00 Bei. (Duitsch). 5.15 Nieuws- en eco nomische bei-, ANP. 5.30 AVRO-Amuse mentsork. (6,15—6,30 Ber. (Engelsch). 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Reportage. 7.36 Mandoline-ensemble. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Nieuwsber. ANP, 8.30 Ber. (Engelsch). S.45 Da Capo-ork. (opn.) 8.55—9.00 Eer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7