Se Spin De aardappel een zeer belangrijk voedingsmiddel. Ongeschild koken spaart vitamines, mineralen, eiwit en geld. De aardappel Is in ons land terecht een bij uitstek populair voedingsmiddel. Door zijn neutralen smaak leent hij zich bijzon der om bij zeer uiteenloopende soorten groenten, vleesch en visch te worden ge nuttigd en dat wel in allerlei verschillen de vormen: gekookt, gesmoord, gebakken, als puree, enz., enz. Wat dit betreft be staat dan ook nauwelijks behoefte aan voorlichting over het gebruik van den aardappel. Wel ontbreekt het echter by velen aan de juiste kennis omtrent de voedingswaar de en daardoor laat de bereidingswijze van dit in alle kringen gebruikte voedings middel nogal eens te wenschen overi Dat het ons zetmeel levert, is algemeen bekend, al was het alleen door het bestaan van aardappelmeel. Dat de aardappel daaren boven voor ons de leverancier is van een bron van vitamines en van mineralen in uitnemende soort eiwit is minder bekend; evenmin geeft men zich er in den regel rekenschap van, dat we er een belangrijke hebben te zien, Inpercenten uitgedrukt is het eiwitge halte van den aardappel zeker niet hoog: het bedraagt slechts 2 maar wie bij zijn middagmaal een pond aardappelen nut tigt, krijgt daarmede dan toch evenveel eiwit naar binnen ais bij het gebruiken van een half ons vleesch. Wat de mineralen betreft, waardeeren we de niet onbelangrijke hoeveelheden kalk, phosphor, yzer en ook de sporen jodium; terwijl van de vitamines die van de b-groep en het in den winter zoo waardevolle vitamine c, recht hebben op .onze bijzondere aandacht. De tot dusver gebruikelijke kookmethode '(schillen en 's nachts in het water laten staan, dan opzetten in ruim water) berust echter op een miskenning van al deze waardevolle voedingsfactoren. By het schillen gaat veel voedingswaarde verloren. Bij het schillen gaan vitamines, minera len en eiwit in bijzondere mate verloren en vanzelfsprekend ook zetmeel. Men kan veilig zeggen, dat met de schil 20 van het in de aardappelen aanwezige vita mine c wordt weggeworpen. Laat men de geschilde aardappels vervolgens in water staan en zet men ze dan in ruim water op, dan stygt het verlies tot 60 terwijl bij kooken in de schil ten hoogste 20 verloren gaat. Een soortgelijk verlies lijden wij op het gehalte aan b-vitamines en aan mineralen. Bovendien staat de geschilde aardappel nog tijdens het koken zetmeel en eiwit aan het kookwater af, zoodat ,men een in elk opzicht belangrijk in waarde verminderd product op tafel brengt. Waarom stellen wij den aardappel aan dit waardeverlies bloot? Eigenlijk valt hier voor geen andere reden aan' te voeren, dan dat de sleur het nu eenmaal zoo wil; wie de proef heeft genomen met het kooken van den aardappel in de schil, prijst den pittigen smaak van het op deze wijze ver kregen gerecht en hij wil niet meer terug naar de oude en „flauwe" bereidingswijze. Wie wel de voordeelen wenscht van het Itooken in de schil, maar de schil zelf niet wil nuttigen, kan natuurlijk een tus- schenweg bewandelen, door de gekookte aardappelen op het bord te pellen. De praktijk leert echter, dat men ook den smaak van de schil al spoedig leert waar deeren. Ondernemende huisvrouwen zullen dan ook niet nalaten een proef met deze berei dingswijze te nemen en een mogelijk op vooroordeel berustenden tegenstand der huisgenooten met tact weten te ovenvin nen, door zélf het goede voorbeeld te ge ven. Men kieze hierbij aardappelen van ongeveer gelijke grootte. Deze worden goed afgeborsteld, gewasschen en zoo noo- dig gepit. Daarna worden ze opgezet met een bodempje kokend water en een half uur in een góed gesloten pan gekookt. De aardappelen zijn dan gaar en het water is verkookt, na even te zijn omgeschud, komen .de aardappelen in hun gebarsten schil smakelijk kruimig op tafel. Het ge bruik van zout is bij deze kookmethode overbodig: de ziltige smaak van den aard appel zelf, die niet door afkoken is ver loren gegaan, doet niemand naar keuken zout verlangen. Ook in stamppot laten de ongeschilde aardappelen zich uitstekend gebruiken. GEBAKKEN AARDAPPELEN Gebakken aardappelen vormen onge twijfeld een zeer smakelijk gerecht, dat wij niemand willen misgunnen. Alleen moet er aan worden herinnerd, dat bij het bakken van de in plakjes gesnedene, vita mine c verloren gaat. Trouwens dit ver lies treedt reeds in bij het bewaren van gekookte aardappelen op kamertempera tuur; ook opwarmen, het maken van pu ree en de bereiding van aardappelen in de hooilast, oefenen in dit opzicht een nadee- ligen invloed uit. In het algemeen verdient het dus aan beveling de aardappelen in de schil en zoo kort mogelijk voor het nuttigen te koken. Door een juiste bepaling van de voor den maaltijd benoodigde hoeveelheden vermyde men liefst het ontstaan van restjes, welke bij het bewaren en verwerken onvermijde lijk weer aan voedingswaarde zullen ver liezen. De huisvrouw, die er in slaagt haar ge zinsleden te winnen voor het toepassen van deze grondregels, bewijst daarmede een niet te onderschatten dienst aan ,de gezondheid van haar huisgezin. Bovendien bereikt ze voor haar huis houdbeurs een zeer belangrijk voordeel. Veronderstel, dat haar gezin uit zes per sonen bestaat en dat ze daarvoor een wintervoorraad van 7 mud pleegt op te doen. Door de aardappels in de schil te gebruiken, kan zc thans ruimschoots vol staan met 6 mud. We zouden het voordeel ook zoo kunnen uitdrukken, dat de onge schilde aardappel het gezin in staat stelt om iedere week een dag gratis aardappe len te kunnen eten. De voorlocpige regeling van de radiodistributie. EEN NADERE UITEENZETTING. De verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de voorloopige regeling der radiodistributie, verschenen in verorde ningsblad nr. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar het A.N.P. van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verordening staat „Op vordering van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, van den Duitschen weermachtsbevel hebber in Nederland alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het be zette Nederlandsche gebied werkzame radiodistx-ibutiecentz-ale verplicht om ter stond, binnen het gebied van haar conces sie, een radiodistributieaansluiting koste loos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden". Deze verordening wordt door vele Ne derlanders om begrijpelijke redenen zóó uitgelegd, dat iedere persoon, die radio distributieaansluiting wenscht deze kos teloos zou' kunnen krijgen. Bij de radio centrales zijn daarom reeds verscheidene particulieren met het verzoek om een der gelijke kostelooze aansluiting gekomen. De radiocentrales hebben deze verzoeken na tuurlijk afgewezen. In één geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche po litie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat.ook particulieren op hun verzoek en op grond van de verorde ning van den Rijkscommissaris een koste looze aansluiting zouden kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door velé Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter ook de mogelijkheid, dat deze verordening bewust verkeerd wordt uitgelegd en verder verspreidt wordt door personen, die Duitschland vijandig gezind zijn. Stille handel op de Amsterdamsche beurs. Ondanks de betere koersen gedurende de laatste dagen, blijft de handel op de Amsterdamsche effectenbeurs van zeer ge ringe afmetingen. Weliswaar bestaat on tegenzeggelijk steeds belangstelling voor enkele fondsen, maar daar bestaan dan ook meestal speciale redenen voor, die het gevolg zijn van een afzonderlijke beopr- deeling van de vooruitzichten van het be treffende aandeel. Over het algemeen kan men zeggen, dat de gang van zaken ter beurze een stil verloop heeft". In het centrum der belangstelling ston den gistermiddag binnenlandsche industrie- eele waarden. Zoowel A'ku's als Unilevers konden een zeer krachtige koersstijging boeken. Voor de overige waarden in deze afdeeling bestond slechts matige aan dacht. Scheepvaartaandeelen werden bij ope ning wederom vrij druk vex-handeld. Even als eergisteren kwamen na het bekend ma ken van de eerste noteeringen vrij wat ver kooporders los, zoodat ea verdere x-ijzing werd tegengehouden. In de cultuurafdeeiing waren niet veel verandei'ingen waar te nemen. Amsterdam rubber steeg 1 procent, de incourante fondsen veranderden nauwelijks. Van sui- keraandeelen wisten H.V.A.'s een viertal punten op te loopen. Tabakswaarden lagen kalm, echter goed prijshoudend in de markt. De handel in Koninklijke Olies had niet veel te beteekenen. Tegen het einde- van de beurs werd een koerswisseling van ruim 3 procent verkregen. Een uitgesproken vast voorkomen ver toonden wederom Nederlandsche staats fondsen. De overige leeningen, zoowel oude als nieuwe schuld, wisten zich eveneens aanzienlijk te verheffen. Bat. Petr. Mij. Obl. 3% 80 A Ned. Gist- en Spi ritusfabriek 371 371% A K.M. De Schelde Nat. Bez. 49% 50 Neder], le lng 1940 4 98% 98% Nederl. 2e lng 1940 4 92% 92% Ned. m. bel. fac. 1940 4 98% 98% Ned. a 1000'38 (3%) 3 81% 81%—82% Indië 1000 1937 3 78% 79% A Koloniale Bank 145 A Ned. Ind. Handelsb. 95% 95 C Ned. Handel Mij. 80 A Van Berkels Pat. 39% 39% C Calvé Delft 63% 66 A Lever Bi-os en Unil. 82% 83—90% A Philips Gloeil. G.B. 154 154 —56% C Am. Car Foundry 21% 21%—% C Anaconda Coppér 21% 21%—% C Bethlehem Steel 66% 68 C General Motor 41% 42% C Kennec. Copper 28% 28%—% C North Am. Aviation 13% 14% C Rep. Steel 16 16%—% G Un. States Steél 46% 47% C -North Am. Qy."- 17% 16% A Kon. Petr. Mij. 220% 219—22 C Cont. Oil Cy. 16 •16 C Philips Petrol. 29% 29% C Shell Union 8% 8%—% C Tide Water Ass. Oil 8% 8%—% A Ned. Scheepv. Unie 130%. 129%—32 A Handelsv. A'dam 3G& 369—71 A Ned. Ind. Suiker U. 212 213 A Deli Batavia Mij. 138% 137%—39 C Deli Mij. h 1000 197% 198% A Senembah Mij. 159 C Pennsylv. Rr. 18% 18% C Amsterdam Rubb. 198 197%98 A Deli Bat. Rubb. Mij. 142 142 A Serbadjadi Sum Rubb. 89% 89 EERSTE STEEN VOOR NIEUW TE BOUWEN BOERDERIJ. ïn aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de directeur generaal voor de voed selvoorziening ir. S. L. Louwes gistex-- middag den eersten steen gelegd voor de nieuw te bouwen boerderij van den land bouwer van 't Klooster, gelegen in de buurtschap de Slaag, onder do gemeente Hoogland. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bijeenkomst op hét bureau van den wederopbouw van boerderijen te Amers foort vooraf. De gezinnen,, die 495 boerderijen bewoon den dienen geholpen te worden, niet zoo zeer financieel als wel materieel. De plechtigheid van gisteren was daarom van bijzondere beteekenis. Het zichtbar^ werk, zooals ix\ Louwes het uitdrukte, was begonnen. De „Nigerstroom" waarschijnlijk niet getorpedeerd. Den dag na de capitulatie van Frank rijk 18 Juni zijn, naar de Tel. ver neemt, nog omstreeks 300 burgers van Nederlandsche nationaliteit in de omge ving van Bordeaux ingescheept naar En geland. Op het s.s. „Orpheus" bevonden er zich 15, op de „Berenice" (die inmiddels, zoo men weet, is getox-pedeerd) 17, ter wijl de overigen zich aan boord bevonden van de „Reggestroom" en de „Niger stroom". Er is alle.reden om aan te nemen, dat de „Nigérstroóm" niet, zooals aanvan kelijk gemeld, in de nabijheid van de Fransche kust tot zinken is gebracht. Het blad vernahx van uit Frankrijk te- ï-uggekeerde reizigers, dat ongeveer 300 NedexTanders zich omstreeks midden Juni te Bordeaux ophielden, in afwachting van een gelegenheid om naar Groot-Brittaixnië over te steken. Öp dat tijdstip lag de „Ni gerstroom" voor anker tegenover Pauillac aan de monding van de Gironde, terwijl de „Reggestroom" zich te Bordeaux bevond. Op 16 Juni ontving de Nederlandsche consul aldaar, de heer Maehlex', bezoek van den Engelschen kapitein Cameron. Deze- deelde mede, van de Britsche admirali teit opdracht te hebben gekregen om alle Nederlandsche schepen in Frankrijk, waar op hij de hand kon leggen, in beslag te nemen. Dit was voor den consul aanleiding, zich den daarop volgenden dag per auto naar de vier Nedex-landsche schepexx te begeven en den kapiteins opdracht te geven, slechts dan buitenlanders aan boord toe te la ten, indien alle aanwezige Nedex-landers een plaats op deze schepen gevonden zouden liebben. Dat dit geen jjdele maatregel is geweest, moge blijken uit hetgeen hier volgt. Behalve de 300 Nederlanders'toch waren er ook nog circa uOOO Britsche burgers en een 1200 Polen, die op inscheping naar Engeland wachtten. Kapitein Cameron wenschte voorrang aan de Engelschen te doen verleenen. Dat dit niet geschied is, kan voor een groot deel aan de interventie van den heer Maehler worden toegeschre ven. Op 19 Juni vertrok een trein met Nedex-- landsche vluchtelingen uit Bordeaux naar Le Verdon, eveneens aan de monding van de Gironde gelegen. Met een veerpont, die gewoonlijk den dienst tusschen Pointe de Grave en Royan (aan de Noordpunt van ae Gironde) on derhield, werden de vluchtelingen naar de schepen gebracht. Aan boord van deze veerpont speelden zich hartverscheurende tooneelen af, want het is te begrijpen, dat er om een plaats op deze pont letterlijk gevochten werd, en dat vooral de zwaksten - het meerendeel der uitgewekenen bestond uit vrouwen en kindex'en het hard te verduren hadden. Voox-al toen bleek, dat de „Orpheus" en de „Berenice" absoluut vol waren, zoodat de ovex-blijvenden, wilden ze mee, beslist op de „Reggestroom" of de Nigerstroom" een plaats zouden, moeten vinden, werd het een wild gedrang. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat beide laatstgenoemde schepen ten slotte ver en ver overbelast koers zetten naar de En- gelsche westkust. Wat nu de „Nigerstroom" betreft, het is gelykt* met aan zekerheid gx-enzende waar schijnlijkheid vast te stellen, dat het schip, dat in de nabijheid van de Fx-ansche kust getorpedeerd is en dat men aanvankelijk voor een Nedei-landsche boot had gehou den. een Engelsclx vaartuig moet zijn ge weest. Omstreeks denzelfden dag, waarop de Nederlandsche schepen zee kozen, was namelijk een Engelsch vaartuig van 6000 bit reg. ton uit St. Nazaire vertrokken mét Engelsche militairen aaxx boord. Dit schip nu is dicht onder de Fransche kust verongelukt, getuige bet feit, dat in de daaraan volgende dagen honderden lijken zijn aangespoeld. Hierbij was echtei', naar uit de getuigenissen van zeker wel twin tig kustbewoners is gebleken, geen enkele vrouw of kind. En aangezien het gezel schap Nederlanders voor het allergrootste deel uit vrouwen en kinderen bestond, mag men wel aannemen, dat de aangespoelde lijken niet van de „Nigèrstroóih." afkomstig zijn. Nederlandsche militaire missie te Perpignan gestrand. De Nederlandsche militaire missie, be' staande uit overste Van Voorst tot Voorst, kapitein mr. dr. Van Rooyen, kapitein De Ruyter van Stevening, met toegevoegd sergeant Kraan en soldaat Admiraal, be vindt zich op het oogenblik te Perpign&n. Zij kan niet naar het Zuiden, zy kan niet naar het Noorden, zij zit daar onherroepe lijk vast, te meer, daar Nederland te Vichy geen legatie meer heeft. Op 4 Augustus, zoo vernam de Tel., kreeg deze missie uit Londen het bevel om zich via Spanje en Portugal naar Engeland te begeven. Zij begaf zich met drie auto's op weg van Vichy naar de Spaansche grens, met het doel, via Perpignan, le Pertuz, Bou- loux, Barcelona en Madrid naar Lissabon te gaan. - Het eerste oponthoud had plaats aan het Fransche douanestation. Een week moest het gezelschap daar wachten alvo rens het van de Fransche gendax-merie toe stemming verkreeg om de grens te over schrijden. Op Spaansch gebied gekomen, te Jonguerra, werd den Nederlandschen mi litairen echter een nieuw halt toegeroepen, Tweemaal 24 uur moesten zij in hun hotel blyven, waar zij practisch de gevangenen waren van de Spaansche autoriteiten. Toen kwam het bevel om te vertrekken doch in de richting vanwaar zij gekomen waren'. Hun werd medegedeeld, dat het ook .in de toekomst uitgesloten was, dat zij Frankrijk via de Spaansche grens zouden kunnen verlaten. Maar via de demarcatielijn kun nen zij evenmin weg, ook al zouden zy er in slagen om een laissez-passer van de Fransche regeering te bemachtigen, aan gezien hun positie onzeker is. In hun eigen belang zou het het beste zijn, wanneer zy er toe overgingen, zich bij de omstreeks 500 Nederlandsche vluchtelingen aan te slui ten, die zich op het oogenblik nog in bezet Frankrijk bevinden. Het diieciteur-generaaischap voor de voedselvoorziening. Dezer dagen is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij be treffende de bevoegdheden van den direc- teur-generaal van de voedselvoorziening en de instelling van een college voor de voed selvoorziening. Men geeft ons nu de volgende toelichting op dit besluit: Het is gebleken, dat de op gx'ond van den Landbouwcrislswet 1933 geschapen orga nisatie van den landbouw onder de tegen woordige verhoudingen in den tot nu toe geldenden vox-m niet ten volle geschikt is voor de vervulling van dc taak, waarvoor het landbouwbeheer in Nedex-land staat. De nieuwe verordening dx-aagt de be voegdheden van de regeei-ingscommissai'is- sen, respectievelijk van het college van re- geeringscommissax'issen over aan een direc teur-generaal voor de voedselvoorziening, naast wien, ter raadpleging, een college voor de voedselvoorziening ingesteld wordt. De leden van dit college worden be noemd door den secretaris-generaal van het depax'tement van landbouw en vissche rij. Door deze nieuwe regeling zijn alle be voegdheden, welke de diensten met betrek king tot de voedselvoorziening tot heden bezaten, op straffe wijze geconcentreerd in handen van den directeur-generaal. Tot directeux--generaal voor de voedselvoor ziening heeft de secretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visscherij be noemd den onder voox'Zitter van liet colle ge van regeeringscommissarissen, ir. S. L. Louwes. DE VLIEGENDE VESTINGEN VOOR ENGELAND. Uit New York meldt het D.N.B. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft op de persconfex'entie geweigerd zich uit te laten over een radiobericht, volgens het welk het ministex'ie van oorlog binnenkort vier vliegende vestingen aan de fabx'ikan- ten zou teruggeven, omdat deze dan aan Engeland verkocht kunnen worden. Algemeen wordt aangenomen, dat het radiobericht juist is geweest. Idoor JOHNSTON Mc.CULLEY 33.) „O, ben jij het, Curly!" zei hij, toen een derde man de kamer binnen kwam. Die man was groot en zwaargebouwd en had wel iets weg van een gorilla. Hy zette zijn gebalde vuisten in de zijde en zei: ,,Ja, ik ben het. En ik heb jullie iets belangrijks te vertellen. Er is eén karweitje op te knappen en jullie moeten gehoorzamen en helpen. We zullen de Spin met zijn bende een hak zetten!" Warwik kon nauwelijks een kreet on derdrukken. Hij kon dié kamer nu niet binnen gaan. Hij moets wachten. Wat be doelde die Curly er mee, dat ze een hak wilden zetten aan de bende van de Spin? Dit was iets heel onverwachts XXVIII. CurJy geeft bevelen. Curly ging aan tafel zitten op een der twee aanwezige stoelen. Hij keek de twee anderen nijdig aan en .sloeg met zijn vuist op tafel. „Ik heb hier orders te geven, dat moe ten jullie goed begrijpen," snauwde hij. „Jullie moet ze uitvoeren, of je zin hebt of niet. Als we de Spin niet tegenwerken, is het met ons gedaan! De dienders we ten niet eens, hij in de stad is, en, als we het vertellen, zouden ze het toch niet gclooven. In Europa némen ze niet eens aan, dat hij bestaat, en zeggen ze, dat hij maar een verzinsel is. Als die Spin hier met zijn bencie invloed krijgt, blijft er geen behoorlijk kraakje meer te zet ten!" „Och, die Spin bemoeit zich immei-s niet met onze kleine zaakjes?" protes teerde een der mannen. „Waarom dan zoo'n kouwe drukte? Er zit heel wat an ders achter." „En wat dan wel?" vroeg Cux-ly. „Dat weet je net zoo goed als ik. De Spin met zijn bende snoept een andere bende een goed zaakje af en dan is de baas .van die andere bende nijdig en wil ons er voor spannen om de Spin een hak te zetten. Geloof mij nou, dat gaat niet en wie het probeert is stapel gek!" Curly sloeg weer met zijn vuist op ta fel en de twee mannen kropen in hun schulp. „Laten we dat nou maar voor wat het iswillen jullie doen wat ik zeg, of niet?" „Janatuurlijk, Curly." „Jullie hebt niet veel te doen, maar Tiet moet goed en precies gedaan worden. We moeten de Spin tot onderhandelen zien te krijgen en daar zijn verschillende ma nieren voor. Hij 'ïeeft een nicht, weet je?" John Warwik verdubbelde zijn aandacht, toen hij dat hoorde. Het ging nu over Sylvia en zyn hart begon sneller te klop pen. Ze zouden toch niets tegen haar in het schild voeren? Dat zou niet ge beuren, dan was hij er ook nog! „Hij heeft een nichtje, dat zoo onschul dig is, dat je er van zou staan te kijken," vervolgde Curly. „Echt een onnoozel kind. Daar zijn we zeker van. En dan heeft de Spin nog een zekeren John Warwik, die voor hem werkt. Dat is een fijn heer tje, maar hij heeft stevige knuisten aan zijn lijf en lef voor tien." „Ik wed, dat het dezelfde kerel is, dien we vannacht tegen het lijf geloopen zijn." „Hoe dat zoo?" vroeg Curly. „Wel, we gingen een kraakje zetten. En toen kwam die vent binnen en snapte me. Maar ik wist zyn revolver af te pakken en er vandoor te gaan. En toen hij het huis uitkwam hebben we hem aangepakt en den buit afgenomen.. En daarmee zijn we er vandoor gegaan." „Toch waar?" vroeg Curly smalend. „Die kerel is anders drommels handig, wat ik je zeg. Wie weet, of hij ons op het oogenblik niet staat af te luisteren." „Geen denken aan! Hij kan hier toch niet in zijn avondpakje komen, wel? Ver tel liever verder." Met groote belangstelling had Warwik toegeluisterd. Dus de lui' uit de onder wereld wisten, dat hij tot de bende be hoorde? Och, wat kwam dat er eigenlijk op aan, zoolang de lui uit zijn kringen het maar niet te weten kwamen! „Dat nichtje van de Spin heeft 'n oogje op dien Warwik," vertelde Curly verder. „Daar zijn we ook al achter. Hij neemt haar in zyn auto mee uit rijden en zij is het eenige op de wereld, waar de Spin nog iets om geeft. En nu hebben we een plannetje." Warwik luisterde aandachtig toe. Het gesprek interesseerde hem niet alleen, hij voelde er - zich ook ten nauwste bij be trokken. Syliva mocht geen haar worden gekrexxkt, dat zwoer hij bij al wat hem heilig was. Gelukkig, dat hy zoo vlak in de buurt was. Hy omklemde zyn revolver steviger in zyn hand. „We zullen dat meisje oppakken en ergens verstoppen," vervolgde CuxTy. „De Spin zal er razend over zijn, wat ik'jullie brom! Hij zal de politie niet er bij dur ven halen en zijn eigen lui zullen dat meisje niet vinden. De meesten van zyn bende zijn deftige lui en die weten hier in de buurt den weg niet. En dan, vyf onder ons weten er maar van af, dus dat komt wel in orde." „En hoe gaat het dan vex'der?" „We houden dat meisje vast, snap je? We sturen de Spin een boodschap, dat hij de stad vex-laten moet en er uit blyven. Voorgoed. Smeert hij 'm, d^n brengen we dat meisje terug. We willen haar geen kwaad doen; als haar iets overkwam, zou de Spin ons het vuur na aan de schenen leggen, al kwam hij zelf daardoor in de kast." „En wat hebben wij er aan te doen?" „Jullie moeten dat meisje bewaken," zei Curly. „Geen- denken aan!" riep een hunner uit. „Zooiets wagen we niet tegenover de Spin! Nooit!" „Ik zeg, dat jullie dat meisje moeten bewaken," schreeuwde Cui'ly. „Jullie hebt tc doen, wat ik zeg, nietwaar?" De mannen knikten angstig van ja. Curly had hen blijkbaar geheel in zijn macht. „Maar hoe wil je dat meisje in handen krijgen en waar wil je haar verbergen' ,We hebben haar al." Toen Warwik dat hoorde, schreeuwde hy het byna uit, bij de gedacht aan de tengere, schuchtere Sylvia Rodney in de handen van zulke kerels. „We hebben lxet fijntjes bedacht," zei CuxTy. „Een van ons heeft haar gisteren opgebeld en gezegd dat hy Wai-wik was. Hy sprak heel zachtjes; alsof de telefoon niet goed wex'kte, zoodat ze niet kon hooren, dat het een andere stem was. H(j vroeg, of zen-net hem op avontuur wilde uit gaan. Hy wilde haar hulp ergens graag voor hebben, maar haar oom mocht het volstrekt niet te weten komen. Hy zei, dat ze gewoon naar bed. moest gaan, maar tegen middernacht op de veranda komen en daar kijken naar den zuidoostelijken hoek van de balustrade. Daar zou een brief voor haar liggen waarin stond, wat ze doen moest." „En hoe ging het verder?" „Een van de bende legde daar een briefje neer. We wisten papier uit de club van Warwik te krijgen. In dien brief stond, dat ze naar de National Avenue moest gaan, precies om één uur. Ze liep er natuurlijk inZoo groen is ze nog. Dat kind is verliefd op Warwik en gelooft alles wat hij zegt. Daar hadden we een auto staan met een van onze jongens. Hij sprak haar bij haar naam aan en zei, dat hij haar naar Warwik brengen moest. Het was een aardige keurige jongen en het meisje x*ook geen onraad. Ze stapte in." „Hebben jullie haar toen bedwelmd?" „Heelemaal niet. Ze vertrouwde hem zoo, dat het niet noodig was. Hy is re gelrecht met haar hiexTxeen gereden, waar ze Warwik zou ontmoeten." „Wat nou?" „Ze is al beneden, of ze zal elk oogen blik komen. We zullen haar lxier in de kamer brengen en daar moet zé blyven. De huisbaas weet ervan en jullie moeten haar bewaken." „Maar ik niet!" zei de man op het bed. „Dat gaat niet! Ze zal 'n helsch lawaai maken!" '„Daar trek jy je niks van aan. Als je, wanneer ze bemerkt, dat Warwik hier niet is, te veel herrie schopt, houden we, haax-, zoo lang als ze hier moet blyven, ónder morphine. Maar we mogen haar geen kwaad doen, denk daar wel om. De Spin moet geen reden hebben, ons te vermoordenZe moet goed eten heb ben en zoo meer, denk daarom! Later vertel ik je nog wel meer." Curly stond op en ging naar de deur. „Als het t(jd voor haar is om te gaan slapen, zullen we haar wel wat ingeven en dan kunnen jullie op de gang de wacht houden. Het eenige, wat ze dan zou kunnen doen is een raam stuk slaan en om hulp roepen en dan ben je in een oogwenk bin nen om haar stil te krijgen. Bljjf hier ik zal haar gaan halen.'' „Ik moet er niets van hebbenbe gon de man, die op het bed zat weer. [(.Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6