ie Spin Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Woensdag 18 September 1940 Kroniek van den dag. De Engelsche gebieden, waar de Amerikaansche vlag zal gaan wapperen. Engeland en. de Ver. Staten hebben on langs gelijk men weet een transactie tot stand gebracht, waarbij de Ver. Staten 50 oude torpedobooten aan Engeland af staan, en Engeland aan de Ver. Staten het recht geeft, om op de Britsche koloniale gebieden in den Westelijken Atlantischen Oceaan, militaire steunpunten te vestigen. Wij laten hier een overzicht van die gebie den volgen Om te beginnen Newfoundland, dat in het Noorden ligt, ten Oosten van Labrador. Dit eiland bezit een aanzienlijke oppervlak te, het is. vier maal zoo groot als Nederland. Hét is evenwel zeer dun bevolktgrooten» deels een gevolg van het ruwe klimaat. De rotskusten rijzen steil uit zee omhoog en worden doorsneden door bochten en inham men. Newfoundland telt verscheidene goede havens, die echter hoofdzakelijk voor vis- scherjjdoeleinden dienen. De omgeving van het eiland behoort tot de rijkste vissclierij- gebieden ter wereld. Het land op zichzelf is echter woest en eenzaam de geheele bevolking telt nauwelijks 250.000 zielen. Landbouw wordt er slechts in zeer beperkte mate beoefend, evenals de mijnbouw, hoe wel het land rijk is aan bodemschatten. De export beperkt zich tot visch, erts, hout en papier, deze laatste twee artikelen, dank zij de bosschen, welke'men op het eiland aantreft. De groep der Bermuda's, welke uit 360 eilanden bestaat, ligt aan de oude door de zeilschepen gevolgde zeeroute tusschen Europa en West-Indië, in den Atlantischen Oceaan, op een afstand van 1000 kilometer van Kaap Hatteras. Eerst in den laatsten tijd heeft Engeland oog gekregen voor de strategische ligging van deze eilanden en ze krachtig versterkt. De bodem is sterk vulcanisch. Van de 360 eilanden en eiland jes zijn er slechts 20 bewoond. Het klimaat is er vochtig, met heete zomers en zachte winters. De bevolking beoefent den land en tuinbouw Amerika is de voornaamste afnemer van groenten en fruit. De geheele bevolking bestaat uit 30.000 zielen, voor de helft Europeanen. De Bermuda's vormen een belangrijke aanwinst voor de Vereen. Staten, daar hier door de Engelschen uit gestrekte verdedigingswerken zijn aange legd, met ai'senalen, dokken, depóts en forten, Van groote beteekenis zijn ook de Baha- ma-eilanden, die een lengte van 1100 kilo meter beslaan en zich uitstrekken van Florida over Cuba tot aan Haïti. - Deze groep bestaat uit een groot aantal kleinere en grootere eilanden, waarvan ongeveer 30 bewoond zijn. Zij zijn omringd door zand banken, koraalriffen, en ondiepten, welke de scheepvaart zeer bemoeilijken. Buiten dien liggen de eilanden op den weg, dien de cyclonen en hurricanes nemen, welke van eind Augustus tot begin October groo te verwoestingen aanrichten. Vooral de tuinbouw wordt hier druk beoefend en werpt rijke vruchten af de export naar Amerika bestaat dan ook hoofdzakelijk uit fruit en aardappelen. De bevolking be staat voor het grootste deel uit nakome lingen van in vroeger eeuwen hier inge voerde negerslaven. Gedurende de droog legging in Amerika werd hier een leven dige sluikhandel in alcoholische dranken gedreven. Het aantal inwoners van de ge zamenlijke eilanden bedraagt ongeveer 55.000. Van alle Engelsche gebieden in West- Indië is het eiland Jamaica ontegenzegge lijk het voornaamste. Plet ligt ten Zuiden van Cuba en ten Westen van Haïti. De bevolking van 90.000 zielen bestaat voor drie kwart uit negers er zijn slechts on geveer 1500 blanken op het 12.000 vierkante KM. groote eiland. Er wordt voornamelijk koffie, suikerriet en tropisch fruit ver bouwd groote oppei'vlakten van het eiland zijn bedekt met bosschen. Dv uit voer omvat de reeds genoemde producten, specerijen, bout. cacao en rum deze laat ste vormt den. roem van het eiland. Voor Engeland beduidde Jamaica een sleutel stelling in West-Indië. Tot de groep der Kleine Antillen behoort Santa Lucia, door zijn schoonheid bekend als de Parel der Antillen. Een derde van de 6000 vlerk. KM., welke het eiland meet, is bedekt met bosschen. Ook hier wordt op groote schaal land- en tuinbouw uitgeoe fend. Engelschen, Fransehen en Spanjaar den hebben hier om de opperheerschappij gestreden, doch tenslotte heeft Engeland over zijn tegenstanders gezegevierd. Het eiland Trinidad behoort eveneens tot de groep der Kleine Antillen. Het is dich ter bevolkt dan de andere, daar het 400.000 inwoners telt op een oppervlakte van 5000 vierk. KM. De bevolking, hoofdzakelijk bestaande uit negers en mestiezen, houdt zich bezig met tuinbouw. Daarnaast wor den echter ook steenkolen, asfalt en petro leum, gewonnen. De Amerikanen zullen niet alleen op Trinidad een basis oprichten, doch ook op Antigua. Hier kunnen zij profiteeren van de uitstekend bevestigde Engelsche oor- logshaven aan de Westkust van dit eiland. De uitvoer van deze eilanden bestaat uit vruchten, rum, suiker, katoen en vee. Tenslotte volgt nog Britsch Guyana, op het vasteland van Zuld-Amerika. Britsch- Guyana is ongeveer 250.000 vierk. KM. groothet is gelegen in het Noordoosten van Zuid-Amex-ika, tusschen den Atlanti schen Oceaan en de Amazone en Orinoco. Het telt 300.000 inwoners. De oerwouden in het binnenland leveren lffxstbare hout soorten, aan de kust worden rijst en suiker riet verbouwd de bodem bevat diamanten,, aluminium, bauxiet en goud. Dit zijn, in korte trekken geschetst, de Engelsche gebieden, waarin Amerika voortaan het recht zal hebben, stexmpunten te vestigen, en waarvan het bezit voor Engeland nu op losse schroeven is gekomen. Het nieuwe Londensche luchtafweersysteem. Weinig vertrouwen in Amerika. Militaii-e kringen in de Vereenigde Sta ten hebben, zoo schrijft Mallon in het „New Yoxic Journal", geen groot ver trouwen in het nieuwe Loxxdensche lucht- afweer-systeem. Deze z.g. nieuwe methode bestond klaarblijkelijk uit het concentree- ren van het beste luchtdoelgeschut van het geheele land voor de uitsluitende ver dediging van den Londenschen sectoi-. FRANKRIJK ZOEKT ERSATZ VOOR BENZINE. Het door de Engelsche blokkade inge treden gebrek aan levensmiddelen en grondstoffen heeft Frankrijk, naar het D.N.B. uit Genève meldt, gedwongen het oog op de productie van Ex-satz te richten. Naar uit Vichy gemeld wordt, is men ijve rig aan het zoeken naar vei-vangings- productexx voor benzine. Men wint reeds suiker en olie uit wijndruiven en doet po gingen om de sojaboon aan te planten. Spanje zal op het juiste moment ingrijpen. Maandag is de Spaansche minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner, te Berlijn aangekomen. Aan een journalist van den „Völkischen Beobachter" heeft de minister zich uitgelaten over de politieke aspecten, waaronder zijn staatsbezoek plaats heeft. In Spanje bestaat een leiding, zoo verklaarde Suner, die op het juiste oogenblik het bevel tot een actie zal geven*. Spanje heeft een eigen plaats in te nemen en een eigen roeping in de nieuwe Euro- peesche orde te vervullen. De beteekenis van liet expansie-verlangen van Spanje is bekend. In Europa heeft Spanje geen enkele aanspraak, want men kan toch moeilijk een aanspraak noemen, aldus de Spaansche minister, wat tenslotte niets anders is dan een hex'stel. (Gibraltar. Red.) Er zijix eenige dingen, welke men Spanje schuldig is, op grond van een een- voudigen plicht van rechtvaardigheid. Deze betreffen die natuurlijke aanspraken, welke voortspruiten uit de Spaansche traditie en uit de geografische ligging van het land, dat zich als een vooruitgeschoven post van het eene continent tegenover het andere bevindt. Weer Britsche bommen op België. Antwerpen gebombardeerd. De Belgische burgerbevolking is in den nacht van Zondag op Maandag weer het slachtoffer van Britsche bomaanvallen ge worden, zoo meldt het D.N.B. uit Brussel. De Engelsche vliegers wierpen op ver scheiden plaatsen, die geenerlei militaire objecten bezitten, weer lukraak brand- en brisantbommen. Bijzonder zwaar werden de inwoners van Antwerpen getroffen. Daar sloegexi Britsche bommen in enkele door arbeiders bewoonde wijken in. Enkele arbeidershui- zen stortten in, Omstreeks veertig bur gers werden gedood. De opwinding onder de bevolking' van Antwerpen over dit optreden der Engelschen is, aldus het D.N.B., buitengewoon groot. Dienstplicht voor weermacht en Arbeidsdienst voor Duitsche staatsburgers. De kortelings ixxde pers gepubliceerde bekendmaking van den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland is, in vele gevallen door de in aanmerking komende mannelijke Duitsche staatsburgers ten on rechte aldus uitgelegd, dat volgens punt e alle lichtingen, ook als zij niet gediend heb ben, zich moeten aanmelden. Deze uitleg ging is veikeerd, daar onder punt c van de bekendmaking uitdrukkelijk alleen öe gediend-hebbende dienstplichtigen van alle lichtingen worden genoemd. Wie niet ge diend hebben moeten zich slechts melden, indien naar punt a van de bekendmaking- vermeldt zij in 1921 géboren zijn en niet- reeds vrijwillig dienen, zoomede indien zij 'overeenkomstig punt b hoewel be- hoorende tot de dienstplichtige lichtingen 1914 tot 1920 tot nu toe ontheffing van dien'stpliclxt hebben gehad of nog niet ge diend hebben. Alle betrokken DuitS.chers, die ingevolge punt c reeds meldingen verricht hebben bij den bevoegden stafofficier der Ordnungs- polizei moeten hun meldingen terstond her halen en daarbij uitdrukkelijk verklaren, dat zij gediend hebben. Bij welk oixderdeel zij gediend hebben, is van geen belang. Ook andere bijkomstige mededeelingen moeten als overbodig achterwege worden gelaten. TREINBOTSING TE GoTEBORG. Te Göteborg zijn op een station ixx een voorstad twee personentreinen in volle vaart op elkaar gereden. Van beide trei nen zijn twee wagens verpletterd. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. ROEMENIË RUIM 13 MILLIOEN INWONERS. Een statistiek van het ministerie van landbouw geeft als aantal inwoners van Roemenië op na den jongsten gebieösaf- stand 13.291.000 zielen. Het legerbericht van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend Onze kustbatterijen hebben Maandag opnieuw de haven van Dover onder vuur genomen. Op verscheiden Engelsche koop vaardijschepen konden treffers waargeno men worden. Op den morgen van den zestienden Sep tember' beperkte de activiteit van het luchtwapen zich tengevolge van den on- gunstigen weerstoestand tot gewapende verkenning. In het verloop daarvan wer den verscheidene vliegvelden in Zuid- en Midden-Engeland, alsmede haven- en in- dxxstrie-installaties van Whitby effectief met bommen aangevallen. Tegen den middag begonnen de vergel- dingsaanvallen op Londen opnieuw exi hielden bij vaortduring en met toenemende kx'acht tot den morgen van den zeventien den aan. Haveninstallaties en havencom plexen alsmede andere voor den oorlog belangrijke doelen werden met talrijke bommen van alle kaliber bestookt. Op vele plaatsen werden branden veroorzaakt. Ook richtten zich nachtelijke bomaanvallen te gen Liverpool. Drie vijandelijke vliegtuigen werden bij luchtgevechten neergeschoten en één op den beganen grond vernield. Twee Duit sche vliegtuigen worden vermist. De vij and heeft overdag en in den afgeloopen nacht geen. enkele aanvalspoging op Duitsch gebied ondernomen. HET ÏTALlAANöCHE. Het 102e Italiaansclxe legerbericht luidt als volgt Gedurende den dag van gisteren hebben zich in het gebied van Sidi el Barrani he vige gevechten afgespeeld tusschen onze oprukkende troepen en Engelsche pantser- afdeelingen.' De slag' wordt voortgezet te midden van wolken van zand, opgejaagd door den gloeienden Ghibli van de Sahara. In de gelederen van den vijand worden crisisverschijnselen waargenomen. De Duitsche vergeldingsvluchten tegen Engeland. De in Londen aangerichte schade. Volgens Amerikaansche berichten zijn, naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, ixx Lon den 2000 gebouwen van allerlei soort ver nield, 30^0 zwaar en 10.000 licht bescha digd. Ieder deel van de stad. zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende zakenwijk getroffen. Het spoorweg-, ondergrondsche spoorweg- en autobusverkeer is gestx'emd. De electri- citeits- en gastoevoer is .tijdelijk ge staakt. Het leven van iederen bur ger in deze stad van 8 millioen inwo ners heeft den invloed van de jongste ge beurtenissen gevoeld, deels door het ver lies van-de vernielde ax-beidsgelegenheid en op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze berichten van neutrale zijde aldus voegt het D.N.B. er aaix toe staan in tegenstelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van „eenige schade", „enkele vernielingen" of „een aantal branden". Zij vox'men een goede verklaring voor de ver menigvuldigde verliescijfei's, die Churchill vair het Duitsche luchtwapen opgeeft. De Duitsche margarine-industrie werkt weer. Onze Berlijnsche correspondent meldt ons In de op 16 September begonnen levensmiddelenkaart-pei'iode kunnen alle verbruikers in Duitschland weer margarine verkrijgen, nadat twee maanden lang slechts boter gedistribueerd vvei'd. In dezen tijd waren de Duitsche margarine-fabrieken stopgezet. Blijkbaar is de grondstoffen- voorziening thans zooveel beter geworden, dat van de 181 Duitsche margarine-fabrie ken er weer 31 in bedrijf konden komen. In den tusschentijd is een reoi'ganisatie van de margarineproductie doorgezet. Het rijk is in 7 verzorgingsdistricten ingedeeld, elk der weer in bedrijf gestelde fabrieken heeft in deze districten bepaalde gebieden aange wezen gekregen, om deze van margarine te voorzien. GRATIS LEIEN! Zij, die zich van heden af voor 3 maanden op ons blad abonneeren ontvangen de tot 10ctober a.s. ver schijnende num mers GRATIS Amsterdamsche effectenbeurs. Om onnaspeurlijke redenen stonden giste ren bij opening op de Amsterdamsche ef- fectenbeui's scbeepvaax-taandeelen in het centrum der belangstelling. Een flink aan tal orders had tot resultaat dat de ope ningskoers, vergeleken met de vorige no teeringen, een stuk hooger was. Waar be trouwbare gegevens omtrent den gang van zaken bij de scheepvaart maatschappijen op het oogenblik niet aanwezig zijn, valt niet uit te maken wat de oorzaak van dit ver schijnsel was. Binnenlandsche ïndustvieele waarden la gen veronachtzaamd in de marlet. Had men bij aandeelen Aku verwacht, gezien het vaste verloop van dit fonds gedurende de laatste dagen, dat de noteering zich giste ren boven de 0 procent zou verheffen, zoo werd men daarin teleurgesteld. Geleidelijk zakte de koers in tot omstreeks 87% pro cent. Aandeelen Philips en Unilever konden zich op de vorige prijzen meer of minder handhaven, "Wederom was er eenige vraag in de rub- berafdeeling, maar ook hier kon men een zelfde verschijnsel waarnemen als in den scheepvaarthoek. Tabakswaarden, bleven meerendeels goed prijshoudend, evenals sui kerwaarden. Een onregelmatig verloop had den Qlie's. De Amerikaansche afdeeling had een uiterst stil voorkomen. Op de beleggingsmaxkt lagen Nederland- sche staatsfondsen beslist vast in de markt. De gestaffelde leening ontmoette flinke vraag, zoodat 'e koers opliep tot even be neden de 82 procent. Ook voor oude schuld en integralen kon men fractioneele koers winsten boeken. De nieuwe leeningen wa ren eveneens aan den vasten kant. A Ned. Gist- en Spiritusfabriek 371 A K.M. De Schelde Nat. Bez. 49% Nederland le "i g 1940 4 98%—98% Nederland 2e Ing 1940 4 92%92%' Nederland met bel. fac. 1940 4 98%—98% Ned. k 1000 1938 (3%) 3 81%—81% Indië k 1000 1937 3 7S%—7S%' A Ned. Ind. Handelsbank 9695%' A Van erkels Pat. -3839% CCalvé-Delft 64%—63% A Lever Bros en Unilever 83%-82%. A Philips Gloeil. Gem. Bez. 153—154%-53 C Am. Car Foundry 20%—21-% C Anaconda Copper 21%21-%. C Bethlehem Steel 67—66% C General Motor 41 41%' C Kennec. Copper 28%28% C North Am. Aviation 13%13% C Rep. Stee? 16%—16%—15% C Un. States Steel 4746% C North Am. Cy —17% A Kon. Petroleum Mij. 22022417 C Contin. Oil Cy 16%—16 C Philips Petrol. 29%. C Shell Union 8%—8%— C Tide Water Ass. Oil S%—8%— A Ned. Scheepvaart Unie 12913228% A Handelsver. Amsterdam 36637086 A Ned. Ind. Suiker U. 211 212 A Deli Batavia Mij. 137%.—139—38 C Deli Mij. a 1000 195—19798 C Perxnsylv. Rr. 1S%1S%' C Amsterdam Rubb. 196%19997 A Deli Batavia Rubb. Mij. 145—142 A Sei'badjadi Sum Rubb. S689%' IcLoor JOHNSTON Mc.CULLEY 32), Er verliep een minuut voordat Waiivik op een der bovenkamex's licht zag opste ken. Eén der twee mannen kwam naar het venster toe en trok het gordijn dicht. .Warwik zag nu de schaduwen der beide mannen over dat gordijn bewegen. Er scheen op dat uur niemand in het steegje te zijn. Warwik besloot het huis binnen te dringen en zich meester te maken van de papieren, die hij in opdracht van de Spin bemachtigen moest. Hij kon toch moeilijk bij dezen aankomen met hét ver haal, dat een paar doodgewone dieven hem die papieren voor zijn neus wegge haald hadden? Dat hij er niet in geslaagd was ze terug te krijgen. De Spin ver wachtte van zijn helpers, dat ze slimmer waren dan de gewone misdadigei-s. Dat huis, zoo dacht Warwik, was er een, welles bewoners op elk uur van den dag of den nacht in en uit gingen en als hij zich er in waagde, kon hij elk oogen blik veiwachten een of andei'en bandiet tegen het lijf te loopen. Als hij gewone kleeren aangehad had en zijn pet diep over de oogen had kunnen trekken, zou liij er onbevreesd zijn binnen gegaan, want dan zouden ze hem allicht voor een van hun eigen soort hebben aangezien. Maar liet was gevaarlijk zoo'n huis in avonöcostuum. binnen te dringen. Niet dat Warwik bang was, dat iemand hem ge weld zou aandoen, want hij vertrouwde genoeg op eigen krachten. Hij vreesde alleen gestoord te worden in zijn plan nen en daardoor de documenten voor goed te verliezen. „Maar ik kan niet den heelen avond in die stinkende steeg blijven staan!" mompelde liij in zichzelf. „Ik moet op schietenhet zal gauw dag worden. Als het dag is lean ik moeilijk meer in rok loopen, wat?Dat staat niet. Ik moet aan den gang." Hij greep zijn stok wat vaster en stapte naar 't huis toe. De jonge man, die hem uit de kroeg gevolgd was, zag hem gaan. Warwik liep brutaalweg de openstaande deur binnen en het smalle gangetje door, tot hij aan de andere deur kwam. Even luisterde hij, voordat hij die deur open deed. Er was niemand te zien. Hij stond voor de uitgesleten trap en ging zoo zachtjes mogelijk naar boven. In zijn rechterjaszak hield hij zijn revolver om klemd, De kamer, waax'in zich beide man nen bevonden, had hij spoedig ontdekt. Hij waagde het niet, aan te kloppen en naar binnen te gaan, omdat hij geen ver gissing wilde begaan, waardoor hij de papieren voorgoed zou kunnen verliezen. Hij wilde eerst zoo mogelijk luisteren en tx'achtexx iets in de kamer te zien. Hij durfde niet lang in de gang te blijven staan, omdat er dan allicht iemand langs zou komen en hem zien, en dus besloot hij de kamer er naast binnen te gaan. Tot zijn verwoxxdex-ing was de deur er van niet op slot Omzichtig sloop hij er bixnien en deed de deur achter zich dicht. Met zijn rechterhand om zijn pistoolkolf geklemd, knipte hij met zijn linker zijn zaklantaarn aan. In de kamer stonden een ledikant, een ouderwetsche waschtafel, twee stoelen en een kastje. In het bed lag een man te slapen. Hij zag er echt als een boef uit. Warwik knipte zijn licht uit, wachtte even en knipte het weer aan. Hij liep naar het bed toe. Uit de aangrenzende kamer klon ken gedempt de stemmen der door hem achtex'volgde mannen. Warwik greep den slaper bij zijn schouders en schudde hem wakker. Hij liet het licht in zijn gezicht schijnen en hield hem zijn revolver voor. De man keerde zich om en knippex-de tegen het licht. „Geen wooi'd! Beweeg je niet!" beval Wai'wik fluisterend, zich 'over hem heen buigend. Voor dien man beteekende een zaklantaarn en een revolver slechts één dingde politie. „Ik heb niksbegon hij, zooals alle misdadigers altijd beginnen als ze ge snapt worden. „Stil! Geen woord! En beweeg je niet, of ik schiet je neer. Bedenk dat goed!" Hij duwde den loop van het pistool tegen de borst van den man en liet zijn licht door het vertrek schijnen om het daarna weer op den man te richten. „Ik zal je voor een poosje binden en een prop in je mond stoppen," zei hij. „Stxïbbel niet tegen, dat zou niet goed voor je zijn. Als je doet, wat ik zeg, gebeurt je niets kwaads." „Wie ben je?" „Heb je niet gehoord, dat je stil moet zijn? Moet ik het tien keer zeggen? Op m'n woord, je bent niet vlug van begrip! Ga met je rug naar me toe liggen." Grommende gehoorzaamde de man. Warwik hield pistool en lantaarn even in zrjn eene hand, maar zoo, dat hij de lan taarn kon laten vallen en onmiddellijk vuren. Met de andere hand greep hij naar den broekriem var. den man. „Houd je handen bij elkaar op je rug!" beval hij. Nu moest hij zijn pistool en lantaarn weleven wegleggen, maar hij greep eerst de polsen van den man stevig beet en had in een oogwenk den riem er om heen geboxxden. „Voorover gaan liggen!" De man gehoorzaamde. Warwik maakte een 'px-op van een zakdoek en bond die met een handdoek voor den mond van dexx man. „Het spijt me, oude jongen, maar als je rustig blijft, zal ik je geen pijn doen. Ik moet je nu eenmaal onschadelijk ma ken. Sti'enge maatregelen zijn soms nood zakelijk, nietwaar Nu de man voor eexx poosje onschade lijk was gemaakt, liet Warwik zijn licht nog eens door de kamer glijden, keek of het gordijn wel goed dicht was, sloot de deur aan de binnenzijde en sloop dan naar de deur, die deze kamer met die er naast verbond.Zich bukkend keek hij door het sleutelgat. De beide mannen zaten aan een wankele tafel,waarop hun buit uit het huis van Cardlew lag. Ze waren bezig het geld te verdeelen en keeken begeerig naar de juweelen. „Ik zal die dingen moi'gen naar een opkooper brengen en dan deelen we sa men." zei een hunner. „En dat pak papiex'en?" „Die zullen wel niets waard zijn, maar we kunnen ze verstoppen en afwachten." „Ik zeg, dat die kerel ze niet zou heb ben meegenomen, als ze geen waarde had den. Hij heeft ze vast en zeker goed be keken bij zijn lantaarn, voordat hij ze meenam." „Nou ja, daar hebben we toch nog wel tijd voor. Laten we ze nu maar opber gen." De man nam de papieren op en ging er mee naar een hoek van de kamer. Daar lichtte hij een vloerplank op, stak er zijn arai ver doorheen, trok zijn arm terug en legde de plank weer op haar plaats. De documenten bevonden zich nu tusschen den vloer en het plafond der benedenkamer. Warwik stond op het punt, handelend op te treden. Hij moest die kanier zoo geruischloos mogelijk binnengaan, de twee mannen onverhoeds ven-assen, hen onder schot houden en zorgen, dat ze geen leven maakten. Hij wilde liever niet vechten, als dat te vermijden was. Dat gaf te veel lawaai en opstand. De andere bewoners zouden er bij komen. Misschien mengde de politie zich er in en die zou John Warwik ongetwijfeld opheldering vragen, waarom .hij zich in avondcostuum daar bevond. Het feit, dat hij algemeen be kend was, zou het des te verdachter ma ken. Niemand zou zich kunnen voorstel len, wat hij daar te maken kon hebben, Hij besloot dus naar binnen te gaan, de mannen met zijn pistool in bedwang te houden, de papieren onder den vloer vandaan te balen eii er dan vandoor te gaan. Wat jammer, dat bij Togo nu niet bij zich had! Togo was ook lid van de bende en had reeds meermalen bewezen, dat hij handig was. Maar Warwik had dit alles niet voorzien en niets tegen Togo gezegd, waar hij heenging. Er zat dus niets anders op, dan alleen de orders van de Spin ten uitvoer te brengen. Door het sleutelgat nam hij de andex'e kamer nog eens goed op. Daarna liet hij zijn licht vallen op dexx man in het bed. Hij zorgde, dat deze het licht ixx de oogen kreeg en dus zijn gezicht niet kon onder- scheiden. Met dien man was het nog niet in orde. Hij zou zich los kunnen werken en de anderen te hulp komen. Warwik scheiu-de het smoezelige bedde- laken in reepen en bond daarmee de han den en voeten van den man nog eens stevig bij elkaar, zoodat zijn slachtoffer zich onmogelijk kon bevrijden. Daarna gluurde hij nogmaals door het sleutelgat; Hij zag, hoe de beide mannen schrokken en naai' de deur keken. Er werd geklopt. Haastig gi-epen ze het geld en de sie raden bijeen en stopten die ook onder den vloer bij de papieren. Daarna ging een hunner naar de deux; en deed haar van slot. '(Wordt vervolgd.)]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5