Provinciale Zeeawsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Italianen rukken tegen Egypte op» Oplaag 12.400 exempl. 183ste JAARGANG NUMMER 215 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABQNNEMENTSPRÜS: 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. G ADVERTENT8EPRIJS; Van 1—5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, Iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEP jRLAMPSCHE DAGBLADPERS" De Britten trokken zich uit hun eerste linie terug. Wat is de taak van de Italianen in dezen oorlog? Het is, zooals reeds eerder werd opgemerkt geen wonder, dat er, nu de aanval op Londen is ingezet, minder belangstelling bestaat voor wat zich in het Midden Oosten afspeelt. Want behalve den aanslag op het hart van het imperium kau wat zich in Oost-Afrika afspeelt, be slissend zjjn voor den afloop van dezen oorlog. Tot nog toe, verloopt de Italiaansche opmarsch trager, dan de Duitsche sinds den negenden April, maar desondanks mag wat de Italianen in de drie maanden dat zij aan den oorlog deelnemen, bereikt heb ben, veelbeteekenend worden geheeten. En nu denken we niet aan het aantal vlieg tuigen dat omlaag werd geschoten, aan de hoeveelheid Britsche t' nnage, die tot zin ken werd gebracht. Want deze cijfers zijn tenslotte niet uitsluitend beslissend. Het is een van de merkwaardige begeleidings verschijnselen van dezen tijd, dat het getal een rol speelt en dat het quantitatieve het qualitatievedreigt te overheerschen. Het zijn de op oorlogstempo werkende propa- gandadiensten der oorlogvoerenden, die het getal met verbluffend gemak han- teeren. En toch hoe dikwijls is het niet gebleken, dat het getal moet werken als een rookgordijn, om de feiten te ver doezelen. Men denke in dit verband maar aan den ophef, die de Engelsche propa ganda gemaakt heeft van de terugtrek- tieleger vanuit Duinkerken. Terwijl toch in werkelijkheid de Britten in Vlaanderen een nederlaag hadden geleden, poogden zij door allen nadruk te leggen op het gebeur de in Duinkerken, het feit van de neder laag te verdoezelen. Dat is de beteekenia van. het getal in oorlogstijd. Het getal maakt indruk, maar men vraagt uiteindelijk naar wat inderdaad bereikt werd. Dat geldt ook voor de opera ties in Oost-Afrika, zoo goed als voor den oorlog op de andere fronten. Li Oost- Afrika, daar dwongen de Italianen hun tegenstanders Somaliland te ontruimen. Nu kan men pogen, dit succes te ver kleinen, door aan te voeren, dat de ver dediging van. Somaliland verzwakt was, doordat de Franschen Dzjiboeti hadden prijsgegeven, het verlies van Somaliland was desondanks een alag van beteekenis voor het Britsche prestige als wereld imperium. De stobt op Kenya en op Aden kan nu worden toegebracht, maar naar het schijnt hebben de Italianen, hoewel zij de Britten in de kroonkolonie Kenya aanvankelijk tot terugtrekken noopten, voorloopig met dit succes genoegen genomen, om hun actie meer en beter te kunnen concentreeren op Egypte. HET MLDDELLANDSOHE ZEE VRAAGSTUK. Het is den Italianen immers niet in de eerste plaats begonnen om Britsch kolo niaal gebied te veroveren, doch veeleer om het Middellandsche zee vraagstuk tot een definitieve oplossing te brengen, waarbij het dan in de voornaamste plaats gaat om de beheersching van het Suez-kanaal en de Roode Zee, voorzoover daarbij de be langen van het Italiaansche imperium in het geding zijn. Uit deze doelstelling blijft, dat het accent daarbij niet valt op Aden, het belangrijke Britsche steunpunt aan den ingang van de Roode Zee. Het Italiaansche operatieplari concen treert zich op het Suez-kanaal en teneinde daarop de geheele activiteit te kunnen richten, was een zuivering in het Zuiden een eerste vereischte. De verovering van Britsch Somaliland met de uiterst be langrijke haven Berbera ontnam aan de Engelschen de mogelijkheid een aanval in de flank op te zetten. En thans maakt het Italiaansche leger- bericht er melding van, dat de troepen de Egyptische grens hebben overschreden. Leger en luchtmacht werken hier, naar uit dit legerbericht valt op te maken, op voor beeldige wijze samen. En bovendien, met succes. De Britsche radio heeft medege deeld, dat de Engelsche troepen zich bij Sallaem moesten terugtrekken wegens wa tergebrek. De Britsche politiek der laatste jaren werd gekenmerkt door terugtrekkende be wegingen. Deze politiek werd ook met be trekking tot het Middellandsche zee pro bleem zeer bepaald toegepast. Londen, in de overtuiging, dat de tijd voor het Britsche imperium zou werken, heeft zich, ten spijt der tot standkoming van het Middelland sche zee-accoord, ook in dit opzicht schro melijk vergist. Het heeft blijkbaar niet in gezien, dat het Middellandsche Zee vraag stuk niet een Britsch-Italiaansch onder onsje was, maar een Europeesch vraagstuk van de eerste orde. Van Italiaansche zijde heeft men het pro bleem als volgt gesteld: Voor de verbinding met de koloniën is de Middellandsche zee de eenige weg welke Italië ten dienste staat; voor Engeland is deze verbinding een der wegen. De groote twistappel was de Suez-Ka- naal-maatschappij, waarin Italië nagenoeg geen zeggingsschap bezit, maar welker aandeelen vrijwel uitsluitend in Britsche en Fransche handen zijn. Engeland heeft deze positie uitgebuit door zich aan den ingang van het Suez-Kanaal zoodanig vast te zet ten, dat het er de geheele scheepvaartbe weging controleert en daarmede de kolo niale belangen van Italië kan schaden. De erkenning de facto door Londen van de Italiaansche verovering van Abessinië bracht consequenties mede ten aanzien van het Suez-Kanaal, doch ook hier beoog de de Britsche diplomatie een slag om den arm te houden. Londen, zoo schijnt het, is wel bereid, Italië als koloniale mogendheid te erkennen, maar dan onder voogdij van Engeland. Een dergelijke toestand is voor een land als Italië onduldbaar en daarin was dan ook de casus belli gelegen, hoe wel er formeel sprake was van een Britsch- Italiaansche overeenstemming. Toen nu Frankrijk aan de zijde van En geland tegen Duitschland ten oorlog trok, werd voor Italië de kwestie Dzjiboeti van opperste actualiteit. Toen Frankrijk capi tuleerde kwam bovendien de Suez-Kanaal- maatschappij op losse schroeven te staan. Er blijkt wel, dat het besluit van maar schalk Pétain, om de wapens te strekken, een strategische tegenslag voor Londen be- teekende, vooral ook met betrekking tot zijn positie in het Middellandsche zeebekken. De omsingelingsbeweging is voltooid. THANS IS EGYPTE INZET GEWORDEN. Op Egypte, de Britsche sleutelstelling concentreert zich nu de Italiaansche stoot kracht Dat wil zeggen, niet op Egypte zelf, waarmede Italië niet in staat van oor log verkeert. De geheele Italiaansche cam pagne is veeleer bedoeld als een bevrijding van de landen, die in Oost Afrika onder het juk van Albion gebukt gaan. De Italiaansche pers wordt niet moede, daarop steeds de aandacht te vestigen en deze opvatting appeleert onmiddellijk aan rle ge\-oelens van de Arabische wereld, die tot nog toe vrij gereserveerd heeft gestaan ten aanzien van de. Italiaansche aspiraties. Onder de gegeven omstandigheden heeft men het in Italië dan ook noodig geoordeeld de Arabische wereld gerust te stellen.:. Italië heeft geen bedoeling de Arabische wereld te overheerschen. DE EGYPTISCHE NEUTRALI TEIT. En Egypte? De figuur is inderdaad wel eenigszins merkwaardig. Italië voert den oorlog tegen het Britsche imperium, thans op Egyptisch grondgebied, maar geenszins tegen Egypte. In de Italiaansche pers zijn in de afgeloopen maanden herhaaldelijk be richten opgedoken over wrijvingen tusschen Cairo en Londen. Een kabinetsreorganisatie was er zelfs noodzakelijk, maar tot een breuk tusschen Engeland en Egypte is het niet gekomen. In Italiaansche kringen echter wordt de BritschEgyptische ver houding thans geïnterpreteerd, als zou Egypte een door de Britten als operatie basis gebezigd land zijn. Engeland zoo ver klaart men te Rome, heeft met openlijke schending der verdragen de neutraliteit van Egypte op flagrante wijze geschonden. Bovendien heeft de Britsche regeering met vertrapping der internationale overeenkom sten het Suez-kanaal gesloten. We staan hier voor een zeer ingewikkeld probleem, dat der Egyptische neutraliteit, want wel wordt in de officieele commen taren gezegd, dat Italië niet tegen Egypte strijdt, maar uitsluitend tegen de Britsche overheersching in het Oosten van de Mid dellandsche Zee, daarmee kan de zaak voor de regeering te Cairo niet zijn afgedaan. De Italiaansche opmarsch stelt Cairo voor de keuze een keuze, die beslissend kan zjjn voor de ontwikkeling van het krijgsbedrijf in Noord-Afrika met En geland tegen Italië ten oorlog, of tegen Engeland met Italië ter bevrijding van de Nijldelta van vreemde overheersching. Het is, zoo bezien, allerminstverwonder lijk, dat zoowel van Britsche als van Itali aansche zjjde gedurende de afgeloopen maanden pressie werd uitgeoefend op de Egyptische regeering. Goed beschouwd heeft Egypte zijn neu traliteit reeds drie maanden geleden prjjs gegeven. Alleen reeds door het dulden van een Britsche bezetting en van Britsche troepenconcentraties aan de Egyptisch Libysche grens. Maar bovendien verbrak Cairo drie maanden geleden de diplomatie ke betrekkingen met Rome, hetgeen toch bezwaarlijk als een blijk van genegenheid kan worden opgevat. Dit besluit, genomen onder Britschen druk, is niettemin een posi tieve stellingname en het hangt nu maai van de regeering te Cairo af of zij dit be sluit wil sanctionneeren. DE BEWEGINGSOORLOG. Hoe dit alles zij, de Italianen hebben den bewegingsoorlog tegen de Britsche steun punten Alexandrië ingezet, nu het zich voldoende rugdekking heeft verschaft De actie van Italië is tegen de belangrijk ste kern van het Britsche wereldrijk op Afriltaanschen bodem gericht. Het is de taak van Italië het Britsche rijk stuk te slaan, terwijl Duitschland met zijn aanval len op de Britsche eilanden het wereldrijk De maatregelen tegen prijsopdrijving. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, brengt het volgende ter alge- meene kennis. 1. In een aantal gevallen is geconsta teerd, dat, in strijd met de bepalingen viui de Prijzenbeschikking 1940 no. 1, prijzen zon der toestemming zijn verhoogd boven die, welke op 9 Mei jl. golden. In verband hier mede is thans aan de met de controle be laste instanties opgedragen de contróle op de naleving dezer bepalingen aanzienlijk te verscherpenbij constateering van over tredingen zal krachtig worden ingegrepen. 2. Een van de vormen, waarin o.a. prijs opdrijving" voorkomt, is deze, dat sommige fabrikanten en groothandelaren trachten hun winstmarge ten koste van de grossier- derjj en den detail-handel te vergrooten. Ten einde alle misverstand op dit punt weg te nemen, wordt er hierbij uitdrukkelijk op gewezen, dat een dergelijke handelwijze als overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 is aan te merken. Voorzoover het voorts mocht voorkomen, dat men door on gemotiveerde uitschakeling van den tus- schenhandel een hoogere opbrengst tracht te verkrijgen, zal zoo noodig tot in bezitne ming en ter beschikkingstelling van goede ren krachtens art. 6 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet worden overgegaan. 3. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, öat ook de kooper onder de strafbe palingen van de Frijsopdrijvings- en Ham sterwet valt. Daarom wordt er nogmaals uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de kooper, de huurder of de opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de prijsvoorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, verhuur der of als degene, die den dienst verricht, strafbaar is. 4. Indien een prijsverhooging met toe stemming van den secretaris-generaal voor noemd tot stand is gekomen, doch niet uit algemeene bekendmakingen blijkt, zal de leverancier, met uitzondering van den de taillist. steeds op zijn. prijscouranten, offer ten of 'verkoopsfacturen datum en nummer van den brief, waarbij -de toestemming werd verleend, moeten vermelden. Gros siers, verwerkers en andere afnemers kun nen zich dus steeds, indien hun een prijs verhooging in rekening wordt gebracht van de rechtmatigheid der verhooging overtuigen. 5. Tenslotte wordt volledigheidshalve nog eens herhaald, dat, indien prijsverhoogin- gen onvermijdelijk moeten worden geacht, belanghebbenden zich met een verzoek be nevens een gedocumenteerde tóelichting, waaronder een uitgewerkte kostprijscaleu- latie, tot de volgende instanties kunnen wenden a. De verschillende rijksbureau voor de nijverheid Voor de industrieele grondstof fen, halffabrikaten en eindproducten, voor zoover betreft producenten- en groothan- delsprrjzen b. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd Voor landbouw-, veeteelt- en visscherijproducten' en gefabri ceerde levensmiddelen, voor zoover betreft producenten- en groothandelsprijzen c. De afüeelmg middenstand van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaartVoor de detailprijzen, voor zoover de verhooging niet reeds op grond van de „Detailprijzenbeschikking" toelaat baar is. Indien twijfel mocht bestaan omtrent de verdeeling van de goederen over de verschil lende rijksbureaux voor de nijverheid en het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, zoo wordt venvezen naar de desbetreffende overzichten, welke als bijla gen van het weekblad „Economische voor lichting" van 23 Augustus 1940, no. 34 (overzicht naar rijksbureaux) en 30 Augus tus 1940, no. 35 (alfabetische lijst van goe deren) zijn verschenen bij den Economi- schen Voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24 te 's-Gravenhage. in het hart treft". Duitschland en Italië gaan het vonnis, dat zij over het imperium hebben uitgespro ken, voltrekken. Wat Italië betreft, men ontdekt in de verklaring van Gayda een wijdere doelstelling niet slechts een bevrij ding van onderdrukten, maar zeer bepaald: het Britsche wereldrijk stukslaan. Italië wil het Middellandsche Zee-vraagstuk defi nitief oplossen en de eenige verbinding met de koloniën voor zich reserveeren. Een strijd, die in den eersten aanleg een Itali- aanshc succes heeft opgeleverd de Britten trokken zich uit de eerste linie, in de barre woestijn, terug. Terugtrekken, het hoofdmotief uit de Britsche strategie. Vandaar de slag om Londen, de Italiaansche opmarsch naar de Nijldelta. Engeland staat met den rug tegen een muur. Zal die muur sterk genoeg zijn om de stormloopen te koeren? De Stockholmsche bladen hebben gezegd Wanneer Engeland den slag om Londen verliest, verliest het den oorlog. Die slag om Londen kan, gelet op wat de Duitsche luchtmacht volgens de versla gen van het D.N.B. bereikte, niet lang meer duren. Want naar zoowel uit Duit sche als uit Italiaansche berichten blijkt het vonnis wordt over liet imperium vol trokken. Nederlandsche socialistische werkgemeenschap gesticht. Zondagmiddag heeft een plaats gevonden van een 40-tal vooraan staande personen uit de socialistische ar beidersbeweging in Nederland, meeren- deels functionarissen der S.D.A.P. De leider der bijeenkomst Tjerk van dei Zee, die ook het initiatief tot deze bespre king had genomen, zette in zijn openings woord in het kort nog eens zjjn bedoelin gen uiteen. Kameraden, voor eiken mensch, die op dit oogenblik erkent, dat de 14e Mei een trjdwende is geweest, zal het duidelijk Jn, dat er ingrijpende veranderingen moeten komen in ons staatkundig-sociaal-econo misch bestel. De mentaliteit en de gevoelens van de socialisten van voor 10 Mei zullen een an dere moeten worden. Wij zullen van het volk socialisten moeten maken, die inzien, dat een volkseenheid de waarachtige voor waarde is voor een hoogere samenlevings vorm. Ons streven zal er in de toekomst op gericht moeten zijn, om de menschen duidelijk te maken, dat uit hun midden de ideeën moeten opkomen, die staat en maat schappij vormen. De socialistische idee zal daarbij be- heerscht moeten worden door concrete socialistische plannen en eischen. Hierdoor zal de nieuwe socialistische beweging uit de S.D.A.P. kunnen worden tot een krach tige stuwkracht die mede de voorwaarden helpt vormen voor socialistisch regeeren. Ieder, die strijden wil voor een samen leving, waarin grievende onredelijkheid en ongerechtigheid gebannen wordt, zal juist nu voor het socialistisch ideaal op de bres moeten staan. Er zal eerlijk naar gestreefd moeten wor den, om de psychologische verschillen, die bestaan tusschen hen, die eigenlijk moesten samenwerken, te overbruggen. Hierbij zal blijken, dat de verschillen meer liggen in methoden en middelen dan in het doel. Het is vooral deze overweging, die ons onder gewijzigde verhoudingen heeft doen zoeken naar een mogelijkheid om uit de verlammende verwarring te komen en den strijd voor het socialisme voort te zetten. Voor ons is het uitgangspunt waardee ring voor elkanders persoon en arbeid. Hem, die echter anders doet, hebben wij het recht te verwijten, dat hij misschien wel overtui gingen en meeningen bezit, die heel goed zijn, maar dat het van hem onredelijk is. om te meenen, dat anderen deze moeten deelen. De keuze gaat tusschen terug of vooruit. Tijdens de bespreking, welke op deze in leiding volgde, werd door den heer Rost van Tönningen, commissaris van de S.D.A.P., er nog eens in het bijzonder den nadruk op gelegd, dat het doel van zijn besprekingen, in de afgeloopen weken met de functionna- rissen der S.D.A.P. gevoerd, is dat de arbei ders op eigen verantwoordelijkheid den weg naar de toekomst kunnen vinden en tot een eigen politieke wilsuiting zullen kun nen komen. Na een uitvoerige bespreking, waarbij slechts t.a.v. de uitwerking van enkele be ginselen, verschil van meening bleek te bestaan, werd met algemeene stemmen be sloten tot de stichting der Nederlandsche Socialistische Werkgemeenschap. Tijdens de vergadering werd een voorloo pig bestuur samengesteld. De volgende per sonen verklaarden zich bereid in dit voor loopig bestuur zitting te nemen Tjerk van der Zee, voorzitter, A. van Heusden, secre taris, W. D. Bekking, penningmeester, W. van Dok, 2e voorzitter, M. Geels, lid, R. Heer, lid en G. Stempher, lid. EEN OPROEP AAN DE SOCIALISTEN. De N.S.W. heeft een oproep aan de soci alisten in Nederland gedaan, waarin de socialisten worden opgewekt zich aaneen te sluiten en mede te helpen aan het stichten van de „Nederlandsche Socialisti sche Werkgemeenschap". Mannen en vrouwen, jongeren en oude ren, kunnen dan met nieuwen moed en kracht strijden voor de nieuwe toekomst voor de socialistische maatschappij. Wjj willen ons overal doen gelden, aldus de oproep waar de belangen »an de arbei ders, boeren en middenstanders dat vra gen. Op economisch gebied zullen wij stelling nemen tegen de kapitalistische dwing- landij Voor dit doel sommen wij onder staand een aantal punten op, die onder nieuwe vormen de oude ideeën van de sociale rechtvaardigheid moeten verwezen lijken. 1. Het streven van de N.W.S. heeft ten doel den opbouw van de Nederlandsche volksgemeenschap in socialistischen zin. Dat wil zeggen, dat de arbeid de basis wordt voor de sociale en economische ver houding. Wjj verlangen de samenvatting van alle krachten in het besef, dat het Nederlandsche volk een ondeelbare ge meenschap dient te vormen. 2. Wij willen, dat de Nederlandsche volkshuishouding haar plaats, vindt in de nieuwe economische ordening, die bezig is zich in Europa te voltrekken, opdat wjj in de groote harmonie van het geheel een gave eenheid zullen vormen, zulks in over- eenstemming met behoud van aard en ka rakter van ons volk. 3. Door deze nieuwe oriënteering zal de werkloosheid kunnen worden overwonnen en zal de arbeid in zijn waarde hersteld moeten worden. 4. Wij eischen een zoodanige beschik king over de productiemiddelen, dat de voortbrenging niet langer eenzijdig op particulieren winsthonger wordt gericht, maar ten bate van ons volksgeheel zal worden opgebouwd. Noodig is daartoe de contróle van staatswege op het bankwezen en beheersching van het credietwezen. 5. Het platteland zal moeten worden bevrijd van de knechtsschap, waarin de kapitaalmachten de boeren- en tuinder stand wisten te slaan. Daarnaast zullen goede afzetmogelijkheden moeten worden geschapen. Voor allen, die de bodempro ductie helpen verzorgen, dient een behoor lijk bestaan gewaarborgd te zijn. 6. De middenstand dient te worden be schermd, eenerzijds tegen de overwoekering van kapitaalsconcentraties, anderzijds door een regeling van zijn bestaan, die ook aan deze categorie medewerkers een redelijk en verzekerd inkomen schenkt. 7. De sociale wetgeving, die nog al te. zeer ontoereikend is en vaak ook ver ward en ongelijk werkt, zal in een groot en evenwichtig samenstel van maatrege len moeten worden samengevat, waarbij met inachtneming van de eischen van al gemeen belang aan arbeiders, boeren en middenstanders, aan de werkers van hoofd en hand en met name ook aan hen, die thans nog onverzorgd zijn, een redelijke bescherming wordt geboden. 8. Het vraagstuk „oud en arm" zal door een actie voor een behoorlijk arbeidspen- sioen op den grondslag van ons gemeen schappelijk verantwoordelijkheidsbesef voor degenen, die hun arbeidskracht aan staat en maatschappij gaven, zijn oplossing moe ten vinden. 9. Het recht van ieder werker op een jaarlijksche rustpooze, waarin hij ont spanning zal kunnen vinden en de schoon heid van land en volk dient te kunnen, leeren kennen, zal uitdrukking moeten krijgen in de algemeene doorvoering van een jaarlijksche vacantie, met behoud van loon en gelegenheid, om zich op billijk© voorwaarden naar elders te verplaatsen. 10. Opvoeding van de jeugd tot gemeen schapszin en bewuste verantwoordelijk heid van den eenling, voor het geheel, waarvan hij deel uitmaakt, bevordering van en steun aan instellingen, welke ontwikkeling en algemeene vorming van arbeideio, met name de jeugdigen be oogen. Verstrekking van middelbaar en hooger onderwijs met staatshulp aan kinderen, die daarvoor geschikt, doch wier ouders onbemiddeld zijn. 11. Wederopbouw en verbetering van het onderwijs, nijverheids- en landbouw onderwijs en verplicht stelling van de lichamelijke opvoeding. 12. Bevordering van de volksgezond heid door een staatsregeling voor zieken verzorging en een krachtige bestrijding van de tuberculose met behoorlijken na zorg voor de verpleegden. 13. Krachtige en onafgebroken bevorde ring van den volkswoningbouw. De aanval op Londen voortgezet. Doeltreffende naehto':j':s aanval. In de vroege ochtenduren van heden hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bewa pende verkenningsvluchten tegen Londen ondernomen zoo meldt het D.N.B. uit Ber lijn. Volgens de tot dusver ont vangen berichten schijnen de aanvallen in den nacht van 16 op 17 September nog doeltreffender geweest te zijn dan alle vorige aanvallen. Talrijke branden in in richtingen welke van essentieel belang zijn ook voor de oorlogsvoering, werden waar genomen. Het incident te Den Haag. DE POLITIE-AGENTEN IN VRIJHEID GESTELD. Naar het A.N.P. verneemt zijn de po- litie-agenten, die Zaterdag 7 September jl. in de Balistraat te Den Haag revolverscho ten hadden gelost op eenige leden van de weer-afdeeling der N.S.B., waardoor de W.A-man Peter Ton werd gedood en en kele andere nationaal-socialisten werden gewond, en die deswege in voorloopig ar rest zijn gehouden, weder in vrijheid ge steld. Deze vrijlating is geschied onmiddel lijk nadat bij den hoofdcomissaris van po litie een verzoekschrift daartoe van de moeder en de zuster van wijlen Peter Ton, zoomede van het W.A.-vendel, dat diens naam draagt, was ingekomen, in welk ver zoekschrift tevens uiterste clementie voor deze agenten werd bepleit. Kerknieuws Roomsch-Kathoiieke Kerk. In het bisdom Haarlem werden benoemd tot pastoor te Kwad.endamme P. M. Si mons, te Hansweert A. J. van der Ouden hoven,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1