Provincial! Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant DSSTRIBUTÏE VAN VLEESCH EN VLEESCHWAM, Londen staat voor de keuze. 183ste JAARGANG NUMMER 214 MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS 18 cent oer week of f2.30 per kwartaal. Franco per post 2 50 per kwartaal/ Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels I0.5Q* Iedere -egel meer 10 ct (max. 8 regels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R B E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDÊHL AND S C.H E DAGBLADPER Van heden afvier ons vleesch en één ons vleeschwaren per week. Verbod tot het slachten van rundvee. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visschery deelt mede, dat met ingang van Maandag 16 September een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen betee- kent, dat de verkoop van deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder vleesch wordt verstaan alle soor ten rund-, kalfs- en varkensvleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paardenvleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling ver duurzaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. Op Zondag 15 September was de ver koop van rund-, kalfs- en varkens vleesch, alsmede van vleeschwaren, geheel verboden. WELKE BONNEN GELDIG ZIJN. In de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 16 September t/m Zondag 22 September zijn 5 bonnen van het algemeen distributieboekje, t.w. de nos. 79, 84, 89, 94 èn 99 aange wezen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbegrepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uit sluitend recht op 100 gram vleesch waren. Ongesmolten vet, het geen tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vailen. De slagers en winkeliers, die vleesch of vleeschwaren verkoopen, dienen de in ont vangst genomen bonnen te plakken op opplakvellen, welke bij de distributiedien sten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bon nen moeten worden bewaard totdat hier over nadere mededeelingen in de pers zjjn verschenen. Op hetzelfde opplakvel mogen bonnen van verschillende nummers voor komen. Slagers, die vleeschwaren van der den willen betrekken, dienen echter de bon nen, welke zij daarvoor willen gebruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Gedurende de week van 16 tot en met 22 September kunnen de slagers nog vrrj vleesch, voorzoover voorradig, betrekken tot een maximum van 75 van hun nor malen weekomzet. Voorts kunnen gedu rende de periode van 16 tot en met 29 Sep tember a.s. de slagers en de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voor zoover voorradig, betrekken, tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek door de plaatselijke distributiediensten op nader door hen te bepalen tijdstippen de vleeschkaarten worden uitgereikt. De dis tributie zal met ingang van Maandag 28 September plaats vinden op de bonnen van deze vleeschkaarten. HALVE VLEESCHKAARTEN VOOR KINDEREN. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleesch kaarten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van him werkzaamheden in aan merking komen voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaat selijke distributiediensten eveneens bon nen voor extra rantsoenen vleesch en vleeschwaren worden verstrekt, op nader door de distributiediensten te bepalen da gen. Personen, die op medische gronden be hoefte. hebben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest van de distributiediensten extra bonnen kunnen krijgen. Hotels, café's, restaurants, broodjeswin kels e.d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhuizen en sana toria. Zij kunnen met ingang van Maandag a.s. een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen indienen bij de plaatselijke distri- butiediensten. Bij de bepaling van het aan tal uit te reiken bonnen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. Slachtverbod voor rundvee. Op 16 September wordt naast het be staande slachtverbod voor varkens een ver bod tot"* het slachten van rundvee va» kracht. Onder de hierna vermelde voorwaarden kan,van dit verbod door de Nederlandsche veehouderijcentrale ontheffing worden ver leend. Het voor de slacht bestemde rundvee moet bij de zaakvoerders of kringzaakvoer ders der Nederlandsche veehouderij centrale ter levering «worden aangeboden met ge bruikmaking van daarvoor bestemde opga- ve-kaarten. Deze kaarten zijn bij de zaak voerders, kringzaakvoerders en plaatselijke bureauhouders verkrijgbaar. Op de opgave- kaarten wordt vermeld welk soort rundvee men wenscht te leveren en op welke ont- vangplaats. Als ontvangplaats zijn in het algemeen de bestaande veemarkten aangewezen. Een lijst van deze ontvangplaatsen wordt af zonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft opge geven, is verplicht dit op een door de Ne derlandsche veehouderij centrale vast te stellen datum te leveren. Ten bewijze, dat de levering kan plaats vinden, wordt hem een leveringsbewijs toegezonden. Dit leve- ringsbewijs moet bij het aanbieden van het vee op de ontvangplaats worden vertoond. Hierop wordt aangeteekend, dat de leve ring heeft plaats gevonden. Na de ontvangst van het vee wordt (lit naar de kwaliteit geclassificeerd. De uitbe taling geschiedt op grond van deze classi ficatie en van de levende weging. Met de classificatie zijn belast zgn. classificatie commissies, die elk samengesteld zijn uit een vertegenwoordiger van den landbouw, een vertegenwoordiger van den veehandel en een vertegenwoordiger van den handel in vleesch. Deze commissies houden tevens toezicht op de,levende weging. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij de le vering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blijken, dat zulks wel het geval is geweest, dan heeft de classificatie-commissie het recht op grond daarvan een gewichtskorting toe te passen. Schade tengevolge van drachtigheid komt voor rekening van den leverancier. Heeft uitbetaling van den aankoopprijs reeds plaats gevonden, dan wordt deze schade op hem verhaald. Nadat de classificatie en weging hebben plaats, gevonden, wordt aan dengene die het vee heeft geleverd, een of meer betalings bonnen uitgereikt tegen afgifte van het leveringsbewijs. Op dezen betalingsbon kan bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank dadelijk betaling verkregen worden. Op de koopsom van het vee, dat in een der vastgestelde klassen wordt ingedeeld, wordt een door de Nederlandsche veehou derijcentrale te bepalen bedrag voor verze kering tegen verborgen gebreken in minde ring gebracht. De door de Nederlandsche veehouderijcentrale te bepalen prijzen wor den afzonderlijk bekend gemaakt. DE TOEWIJZING VAN HET BESCHIKBARE VEE. Het ontvangen vee wordt op de ont vangstplaatsen ter beschikking gesteld van de afnemers. In verband hiermede zijn in iederen keuringskring toewijzingscommis sies ingesteld, die met de verdeeling van het beschikbare vee belast zijn. Uit de toe wijzingscommissies worden rayoncommis sies samengesteld, welke het vee op de ontvangstplaatsen afnemen en tevens voor de onderverdeeling over de toewijzings- commissies en voor de verzending van het vee naar de plaatsen van bestemming zorg dragen. Het vee wordt niet ter beschikking gesteld van slagers of grossiers dan nadat betaling heeft plaats gevonden bjj een daar voor aangewezen plaatselijke bank, waar tevens de slachtvergunning wordt uitge reikt. De slachtvergunning is slechts gel dig, wanneer daarop door de bank is aan geteekend, dat betaling heeft plaats gevon den. Het door de toewijzingscommissies aan slagers of grossiers toegewezen vee moet dadelijk na toewijzing worden be taald en tegen vertoon van de slachtvergun ning worden afgehaald. Bij niet tijdig rfha- len van het vee vervalt de toewijzing. Het toegewezen vee staat vanaf het oogenblik van toewijzing voor risico van den afnemer. Voor verborgen gebreken van verzekerde dieren kan tegen overlegging van e-n be wijs van den plaatselijken keuringsdienst van vee en vleesch schadevergoeding ver kregen worden bjj het slachtveefonds, waar bij het vee door de Nederlandsche veehou derijcentrale is verzekerd, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde schadeve 'goe- dingsregeling. De toewijzingscommissies zijn belast met de verdeeling, zoowel van het rundvee als van de door de Nederlandsche veehouderij- centrale beschikbaar gestelde varkens over de binnen hun werkgebied gevestigde en daarvoor in aanmerking komende slagers en grossiers en gaan daarbij uit van ieders slachtingen in het verleden. De toewijzingscommissies stellen tevens T«r verlichting "an d© werkzaamheden der 'uchtbeschermingsdiensten worden op de achterzijde van verschillende Amsterdamsche huizen nummers geschilderd, welke corresDondeeren met het huisnummer aan de voorziid© (Foto Pax-Holland) Het lot van Warschau of van Parijs. Het Duitsche volk ziet in volstrekte gemoedsrust het krijgsbedrijf zich ont wikkelen. Ook al weet het dat de Britten hardnekkig zijn in hun verzet en dat zij rake tegenslagen toebrengen, waarvan vooral uit de nachtelijke vluchten naar Berlijn het een en ander is gebleken, het Duitsche volk weet ook, dat het Duitsche luchtwapen met de groot: t mogelijke tref zekerheid en dank zij de inspireerende leiding van maarschalk Goering, aan de militaire doelen van Zuid-Oost-Engeland en rondom Londen, nu reeds veertien dagen lang de zwaarste verliezen toe brengt. Een ding zal den aanvallers toch duide lijk zijn geworden, n.l. dat de Britten zich in dit verzet hebben vastgebeten en dat hun weerstandsvermogen verbluffend groot is. Want nu moge het waar zijn, dat de Engelsche pers zich critlek veroorlooft op het beleid van het oorlogskabinet, het voor de onder hen ressorteerende slagers of grossiers een vleeschtoewijzing vast. De daarvoor in aanmerking komende gros siers en vleeschwarenfabrikanten ontvan gen de toewijzing rechtstreeks van de Ne derlandsche veehouderijcentrale. Zjj, die gecombiheerde bedrijven uitoefe nen, dus van slager en grossier of van sla ger en vleeschwarenbedrijf of van grossier en vleeschwarenbedrijf of van slager, gros sier en vleeschwarenbedrijf ontvangen voor ieder onderdeel van hun bedrijf een afzonderlijke toewijzing. De in totaal toe gewezen dieren het toegewezen vleesch moeten in verhouding tot de grootte der toewyzing over ieder onderdeel van hun bedrijf verdeeld worden. Voorzoover, geen levende dieren beschik baar gesteld worden, worden door de toe- wijzingscommissies of door de Nederland sche veehouderijcentrale binnen het kader van de toewijzing bestelbonnen afgegeven tegen inlevering waarvan bjj grossiers vleesch verkregen kan worden. Hiermede wordt op 23 September een aanvang ge maakt, zoodat tot dezen datum aflevering van vleesch door grossiers zonder bestel bon kan plaats vinden. De toewijzingscommissies houden voor iederen onder hen ressorteerenden slager of grossier een verrekeningsstaat aan, waarop vermeld staat de toewijzing voor de loopende periode, de geslachte gewich ten der geleverde dieren en de hoeveelhe den, waarvoor bestelbonnen zijn afgegeven. Het geslacht gewicht van het rundvee wordt berekend naar het levend gewicht met in acht neming van door de Nederland sche veehouderijcentrale vastgestelde af slachtingsnormen. In de week van 16 tot 21 September zal door de Nederlandsche veehouderijcentrale geen rundvee ter beschikking worden ge steld. De toewijzing van varkens biyft op de gebruikelijkewijze geschieden. Een speciale regeling ten aanzien van de huisslachtingen van varkens is in voor bereiding en zal spoedig bekend worden gemaakt. Huisslachtingen van rundvee zul len niet worden tot gestaan. In den loop van deze week zullen nadere bijzonderheden, o.a. betreffende de wijze, waarop de slagers en winkeliers zich in het bezit kunnen stellen van de bescheiden, welke recht geven op het koopen van vleesch en vleeschwaren, worden bekend gemaakt, (Wat de maanmumprijzen betreft zie men de Se pagina van het Be blad). moge waar zijn, dat het beeld der ver woesting, dat Londen biedt, ontstellend is, een feit is, dat de Duitsche bommenwer pers het Britsche luchtafweergeschut, hoe zwak het volgens de laatste berichten ook van repliek dient, nog steeds niet tot zwijgen heeft gebracht. Engeland verdedigt zich met den moed der wanhoop. Te Berlijn vestigt men er intusschen de aandacht op, dat in dit stadium van den strijd, Londen voor de keuze wordt ge steld, of het het lot wil deelen van War schau, dan wel het voorbeeld van Parijs wil volgen. Met andere woorden Londen moet thans capituleeren de overmacht van het Duitsche luchtwapen erkennen of aan de vernietiging worden overge geven de overmacht van het Duitsche luchtwapen ondervinden. Zoo in korte trekken de stemming in de Duitsche hoofdstad, zooals zij door het D.N.B. wordt weergegeven. In Duitsche klingen betoogt men, dat een poging om de hoofdstad te ontruimen een hopelooze onderneming moet worden geacht, vooral nu de hoofdstad naar Duitsche opvat tingen reeds zoo geleden heeft van het veertiendaagsche bombardement, en Zuid en Midden-Engeland de gevolgen van den luchtslag van twee maanden reeds zoo zeer heeft ondervonden, dat het verkeers- apparaat volkomen gedesorganiseerd moet worden geacht. En daarbij komt, deze evacuatie is dringend geboden, omdat de voorziening van de burgerbevolking is gestoord en schaarschte niet denkbeeldig moet worden geacht. Op grond van de verslagen die de Duit sche vliegers uitbrengen signaleert men in Berlijn, dat Londen aan den vooravond eener volslagen vernietiging staat. Het verzet moet geringer worden, wijl de Duitsche aanvallen een onmiddelllijke bedreiging vormen van het Britsche oor logspotentieel. Het oorlogspotentieel dat omvat ook het weerstandsvermogen van het volk. Een der Spaansche bladen constateert, naar het D.N.B. uit Madrid meldt. De ontzettende totale oorlog is begonnen. HARDNEKKIGE LUCHTGEVECHTEN. De Berlijnsche berichten gaven gisteren, behalve de mededeelingen omtrent het her haaldelijke luchtalarm vijf maal in to taal gisteren en in :'~n nacht zonder op houden voortgezet waardoor de Lon- densche bevolking in paniek moet geraken, uitvoerig verslag van de hardnekkige lucht gevechten, welke zich in den loop van Zondag bij de aanvallen op de Britsche hoofdstad hebben afgespeeld. De Eng'elschen hadden blijkbaar al hun jagers boven Londen geconcentreerd. Zuks zou kunnen blijken uit de omstan digheid, dat de Duitschers bij een aanval op Liverpool bijna geen Britsch afweer hadden ontmoet. Ondanks deze verrassende concentratie, aldus het D.N.B. is het den Duitschen bommenwerpers gelukt, in vier zware aan vallen dood en verderf boven Londen te zaaien. Er zouden 71 Britsche toestellen omlaag zijn geschoten, terwijl 34 Duitsche machines vermist worden. De berichten maliën wederom melding van talrijke branden in de dokken, de electrische cen trales en andere vitale punten in het cen trum van de Londensche industrie. An derzijds maliën de berichten uit de Duit sche hoofdstad er melding van, dat de Britsche uitvallen op de niet-militaire doelen, in Duitschland en in het bezette Nederlandsche gebied minder- talrijk, zijn geworden, hetgeen ook als een aanwijzing zou kunnen worden beschouwd, dat de Britten al hun weerstand concentreeren op de verdediging van de hoofdstad. Intusschen meldde het D.N.B. heden morgen dat verscheidene Britsche vlieg tuigen omstreeks middernacht gepoogd hebben de Rijkshoofdstad te naderen, waar zij echter door het luchtafweergeschut tot den terugtocht werdén gedwongen. De Britsche propaganda is er nu, naar uit de D.N.B. berichten valt op te ma ken, op uit, de openbare meening er van te overtuigen, dat de Duitschers zich niet uitsluitend bepalen tot de militaire doelen. Verdachtmakingen, welke door Berlijn op afdoende wijze worden weerlegd. Maar, hoe dit zij, de Engelschen beschuldigen de Duitschers ervan, aanvallen te hebben ontketend op Buckinghampalace. Van Duitsche zijde heeft men er op gewezen, dat de aanval, die bedoeld heette te zijn voor het Koninklijk paleis in werkelijkheid gericht was op olieopslagplaatsen. De Lolial Anzeiger merkt in verband hiermede ondert'isschen op: Iedere boerenhut en iedere arbeiders woning bij ons is ons veel belangrijker dan het geheele Buckinghampaleis met zijn gekroonden inhoud. Bij ons treft iede re bom die in de woning van een Duïtsch gezin valt niet alleen dit gezin, doch alle Duitschers. Over de bij de industrieele in stallaties en de dokken in Londen gele gen en daarom beschadigde arbeiderswo ningen neeft zich in Londen geen mensch opgewonden. Men moet iets beters verzin nen dan dit lawaai om een paleis, dat toch spoedig leeg zal staan en slechts nog als museum eenige waarde zal hebben. Lon den is ook van militair en oorlogsecono- misch standpunt uit het centrum van het vijandelijke land. Het wordt dus dienover eenkomstig behande'd. Wanneer de rijkste plutocraten zich in gevaar wanen, dan moeten zij maar naar hun kasteelen ver- uwijnen, zooals het reeds velen hunner gedaan hebben. De oorlogsophitsers heb ben geheel Engeland in dezen oorlog ge stort, met inbegrip van de paleizen. Aldus het Berlrjnsche blad. Zooals gezegd, de Duitsche bevolking bewaart haar gemoedsrust bij dit alles. Zij is, als haai' leiding, vol vertrouwen op den uitslag van dezen oorlog, nu Goering zelf de operaties tegen het hart van het imperium leidt. Hoe groot die gemoedsrust is, kan wel licht blijken uit het feit, dat, terwijl de Rijnstreek tot de meest gewil' objecten van de Britsche bommenwerpers schijnt te behooren afgezien van de nachte lijke bezoeken aan Berlijn en de havens in het Noorden in Keulen Zaterdag een industrieele jaarbeurs werd geopend. Bij die gelegenheid werd tot uitdrukking gebracht, Jat het nu niet nger gaat om de economioche beveiliging van de Groot- Duitsche eenheid, maar om de verovering van de econonr sche vrijheid van het Europeesche continent, om het verslaan van den Angehaksischen overmoed. Te genover dien Britschen overmoed en de Britsche begeerte naar macht stelt Duitschland: een gelukkig, tot vrede ge bracht en in nauwe economische gemeen schap verbonden Europa, dat ongehinderd en zonder gevaar zijn poorten voor den wereldhandel kan openen ten bate van alle volken der aarde. In gi'oote gemoedsrust, zoo valt uit het feit deze jaarbeursopening, als ook uit de commentaren van de Duitsche pers af te leiden, slaat het Duitsche "olli, met be noud van zijn gemoedsrust de ontwikke ling gade van het conflict, dat, nu het in dit stadium gekomen is zoo tal van be angstigende perspectieven biedt. Want zooals reeds eerder werd aang< geven, dit is een strjjd op leven en dood, de totale oorlog, waarvan Londen thans de ver schrikkingen ondergaat,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1