Krachtig kroerslierstel na flauwe stemming. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 14 September 1940 Kroniek van den dag. DE AMERIKAANSCHE TWEESLACHTIGHEID. Financieel Economisch Overzicht De Amerikaansche hoogleeraar in de economie, professor Yale, heeft deze week een boekje open gedaan over den econo- mischen en financieelen toestand in de Ver. Staten. „Het ziet er na een onge- zonde leiding van zeven jaren uit, alsof ons land pas een vernietigenden oorlog achter zich heeft", zoo verklaarde hij. „De belas- tingschroef kan niet verder worden aan gedraaid en bronnen van inkomsten voor een versterkte landsverdediging of voor een oorlog zijn nauwelijks aanwezig". Wij weten niet, of de spreker in zijn rede de eigenlijke oorzaken van de kwaal heeft aangewezen. Voor degenen, die met eenige kennis van economische zaken, niet alleen in conservatieven, maar ook in mo dernen zin, zijn uitgerust, waren deze oor zaken echter reeds jaren zichtbaar, zoodat het scherpe oordeel van prof. Yale hen niet heeft verwonderd. Amerika viel evenals vrijwel alle der mocratisch geregeerde landen ten prooi aan een tweeslachtige economische struc tuur. Principieel gold er het kapitalis tische stelsel van den vrijhandel. In de praktijk (men zie in dit verband ons hoofd artikel) werd dat beginsel echter onthalsd door een „ordeningspolitiek", welke haar culminatie-punt vond in de befaamde New Deal van president Roosevelt. De economi sche crisis, welke in 1929 als een verterend vuur om zich heen begon te grijpen, bracht gelijk men weet Roosevelt op het presidentieele gestoelte. Het Ameri kaansche volk verwachtte wonderen van hem en gaf hem via het parlement volmachten voor een bijna dictatoriaal be wind. Roosevelt heeft niet geschroomd van die volmachten een ruim gebruik te ma ken. Hij ging op een kolossale manier aan het experimenteeren, greep den eenen dag bier, den ander-en daar in het economische leven in en vermenigvulde den schulden last van den staat. In den beginne scheen het, of de crisis daar inderdaad voor op de vlucht zou slaan. Er kwam eenige op leving en de verschrikkelijke werkloosheid (een tiende deel van het Amerikaansche volk kon geen arbeid meer vinden) nam zienderoogen af. Edoch, dit verschijnsel duurde maar kort. De opbloei was in we zen volkomen fictief, en toen na een paar jaar de conservatieve oppositie tegen de New Deal de kans kreeg Roose velt in de wielen te rijden, stortte heel zijn experimenteel gebouw spoorslags ineen. Men wil de schuld voor de débacle in sommige kringen onvoorwaardelijk aan deze tegenwerkende conservatieve krachten (de geldmagnaten en industriebaronnen) wijten. Zonder twijfel hebben zij veel schuld. Maar de eigenlijke oorzaak van de mislukking dient men toch te zoeken in de omstandigheid, dat Roosevelt het probleem, waarvoor hij stond, niet beheerschte. Hij hinkte veel te veel op twee gedachten. Het beginsel van den vrijen handel verwarde hij met een democratisch begrip, weshalve hij er niet toe kon komen, het over- b^.-u ie gooien. Zoo waren zijn maatrege len niets anders dan noodverordeningen, die tijdelijk eenige verlichting van pijn, echter geen genezing konden brengen. In dien Roosevelt het probleem inderdaad juist had gezien, zou hij het principe der ge leide economie hebben aanvaard en een volledig plan tot omschakeling en beheer- sching van het geheele economische leven hebben ontworpen. Door nu eens hier dan weer elders in te grijpen, zonder zich re kenschap te geven van de gevolgen daar van voor het totaal, leverde Roosevelt jnaak-werk, dat niets uithaalde. Misschien mag men hem hierover in- tusschen niet te hard vallen. Ook indien zijn inzichten werkelijk universalistisch waren geweest, zou hij vermoedelijk niet de kans gekregen hebben tot een grootsch opgezet stuks werks. De politieke, sociale en economische structuur der Ver. Staten is daar nog lang niet rijp voor. Zoolang het wankele gebouw van Uncle Sam's fede ratieven staat nog gestut kan worden, zal men voortgaan van noodverordening naar noodverordening te strompelen, hier een gat stoppen en daar wat oplappen, kortom: verder worstelen in de politiek van het experiment. En ondertusschen kan men dan zijn hart vasthouden over de narig heid, die zal ontstaan, als het zaakje in eenstort. Nog steeds voorkeur voor aandeden, waarbij de prijsstijgingen van invloed zijn. Een goede tijd voor de Aku. De beurs heeft in de afgeloopen week nogal vxij sterke fluctuaties te zien ge geven. Aanvankelijk heeft er een flauwe stemming bestaan, die moest worden be schouwd als een reactie op de vooraf gaande koersstijging. Zooals gewoonlijk het geval is na verheffing van het koers- peil hoort men later weer' bedenkingen daartegen aanvoeren en dan komen er al gauw winstnemingen aan de markt. Zoo nam de koersdaling in de eerste dagen van de week onder den invloed van de onzekere vooruitzichten vrij groote afme tingen aan, doch Woensdag kwam daarin plotseling verandering en kwamen er van alle kanten kooporders in de markt. De vrij algemeene opvatting ter .beurze is, dat de kooplust op de aandeelenmarkt zeer waarschijnlijk van tijd tot tijd zal terugkeeren, omdat het publiek een merk bare voorkeur voor aandeelen aan den dag legt. Als reden daarvan wordt genoemd de ervaring, dat ondanks de krachtige maatregelen tegen prijsopdrijving, in be paalde gevallen toch een verhooging van de prijzen voor tal van goederen niet kan worden voorkomen. Verschillende omstan digheden werken er trouwens toe mee, dat het prijspeil hier te lande een geleidelijke stijging vertoont. Hiertoe kunnen ook enkele overheidsmaatregelen worden gere kend, zooals bijv. de verhooging van de tarieven voor post en telefoon en vooral de kortelings aangekondigde verhooging van de omzetbelasting en het compensee- rend invoerrecht. De verhooging is nogal drastisch en bedraagt voor de gewone hef fingen 50 daar deze worden gebracht van 4 op 6 Voor weelde-artikelen wordt de omzetbelasting verhoogd van 10 tot 12 Deze verhooging gaat in op 1 October. Het is dus thans niet zoo zeer een di recte vrees voor devaluatie of inflatie, die koopers naar de aandeelenmarkt trekt, dan wel de opvatting, dat men bij een gelgk blijvend inkomen na verloop van tijd minder voor behoeftebevrediging zal kunnen besteden dan voorheen het geval was, afgezien dan van de tijdelijke om standigheid, dat verschillende goederen op het oogenblik niet of niet in voldoende mate ter beschikking staan. Men hoopt na tuurlijk, dat na het einde van den oorlog dit euvel binnen betrekkelijk korten tijd verholpen zal zijn, maar er bestaat twijfel of de prijzen dan weder tot het vroegere niveau zullen kunnen worden terugge bracht. Eerder bestaat de meening, dat deze zich dan geleidelijk bij die in Duitsch- land zullen aanpassen. Intusschen wordt een koopbeweging, zooals j.l. Woensdag aan den dag trad, tel kens weer gevolgd door een terugslag, waarbij men zich dan realiseert, dat het op het oogenblik uiterst moeilijk is om zich een oordeel te vormen over de situatie der verschillende ondernemingen en over de toekomstige dividendkansen. Want iemand, die een deel van zijn inkomsten uit het bezit van effecten trekt, dient er toch wel in de eerste plaats rekening mede te houden, hoeveel dit bezit hem op den duur vermoedelijk zal opbrengen. Van be paalde fondsen staat het op het oogenblik reeds vast, dat daaruit voor den duur van den oorlog geen inkomsten kunnen worden genoten. Dit is bijv. het geval bij Ameri kaansche waarden, omdat zooals bekend, het betalingsverkeer met Amerika stil staat, doordat het Nederlandsch tegoed daar te lande is geblokkeerd. De zeker- heid, dat over de dividenden van binnen- landsche ondernemingen kan worden be schikt, bestaat natuurlijk wel, doch hierbij heeft men weer te overwegen, dat vele maatschappijen ten tijde, dat de rekening over 1940 zal moeten worden opgemaakt, er wellicht de voorkeur aan zullen geven een groot deel van de winst in het bedrijf te houden, hetzij uit voorzichtigheidsover wegingen, dan wel, omdat zij nieuw kapi taal voor verbeteringen of vernieuwingen zullen hebben te investeeren. Ook moet nog rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat te eeniger tijd bepaalde grenzen zullen worden gesteld aan divi dendbetalingen, zooals bijv. in.Duitschland het geval is en zooals later, ook in Enge land werd doorgevoerd. Het mag evenwel niet worden ontkend, dat voor bepaalde takken van bedrijf de vooruitzichten voor na den oorlog als vrij gunstig moeten worden beschouwd, zooals De groote paarden- en veulenmarkt, welke te Wageningen werd gehouden, ging gepaard met een keuring van de beste veulens. (Foto Pax Holland). bijv. met de scheepvaart het geval is. Er Is alle reden om aan te nemen, dat in die periode een groote behoefte aan scheeps- ruimte zal bestaan, die in verband met de oovlogsvernietigingen, niet in voldoende mate ter beschikking zal staan. Ook is het waarschijnlijk te achten, dat verschillende Nederlandsche reederijen belangrijke in komsten in het buitenland hebben geac cumuleerd, die te eeniger tijd weder ter beschikking van aandeelhouders zullen ko men. Verder zal zich na den oorlog onge twijfeld veel vraag naar koloniale produc ten voordoen en zoo kunnen bijv. de voor uitzichten van de tabakscultuur voor dien tijd als zeer gunstig worden beschouwd. Daar staat evenwel tegenover, dat bij eventueelen langeren duur van den oorlog, de tabaksmaatschappijen de oogst van dit jaar in Indië zouden moeten opslaan, doordat do grootste afnemer, Duitschland, de tabak dan niet zou kunnen betrekken. Gewoonlijk begint men met de verschepin gen in December of in Januari. Eindigt de oorlogdus vóór dien tijd, dan is dit voor de tabakscultuur als een gunstige factor te beschouwen. Ook de scheepsbouw gaat waarschijnlijk een goeden tijd tege moet. Verschillende scheepswerven voor den bouw van rivierbooten worden reeds thans met orders voor Duitsche rekening voorzien. Na den ooi-log zullen zich na tuurlijk ook belangrijke orders voor zee schepen voordoen. Tal van takken van in dustrie ondervinden echter op het oogen blik het groote nadeel van den stilstaan- den export. Er dient natuurlijk te worden afgewacht in welke mate die uitvoer na den oorlog op korten termijn zal kunnen worden heiwat. Zeer bevredigend is de toestand in de kunstzijdenijverheid. Weliswaar zal ook de Aku het nadeel ondervinden, dat onder de huidige omstandigheden niet voor den export kan worden gewerkt, maar daar tegenover staat, dat de binnenlandsclie markt wegens het ontbreken van invoer veel meer van het eigen product kan op nemen dan vroeger het geval was. De Aku heeft zoo juist haar jaarverslag gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat de financieele resultaten over het afgeloopen jaar een aanzienlijke stijging vertoonen vergeleken met 1938. De totale winst bedraagt 9.55 millioen tegen vorig jaar 4.00 millioen. Hieruit wordt een dividend van 4 be taald, waarvan 2 direct, zoodat 2 voor later gereserveerd blijft. Er gaat 6.12 millioen op nieuwe rekening over, terwijl het niet noodig, is om uit de winst een zeker bedrag te bestemmen voor af schrijving van de boekwaarde van het aan- deelenbezit. Naar men weet, bezit de Aku het geheele aandeelenkapitaal van de. „Glanzstoff". Was men eenige jaren gele den van meening, dat de boekwaarde daarvan te hoog was, vergeleken met de werkelijke waarde, thans is het tegenover gestelde het geval, daar de Duitsche maat schappij zeer goede winsten maakt en de koers van de aandeelen- daardoor aanzien lijk hooger kan worden aangeslagen. Toch heeft de Aku kans gezien, om een niet on belangrijk bedrag te bestemmen voor af schrijving op de boekwaarde van het aan- deelenbezit en wel op deze wijze, dat eigen aandeelen van de Aku ter beurze werden ingekocht, belangrijk beneden pari, waar mede natuurlijk een boekwinst werd ge maakt, die voor het genoemde doel werd bestemd. Niettegenstaande de deelnemin gen in het afgeloopen jaar werden uitge breid, is de boekwaarde als gevolg van deze afschrijvingen per saldo slechts weinig hooger dan het vorige jaar. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat ook de gang van zaken bij de Amerikaansche maat schappijen, waarbij de Aku belang heeft door het bezit van aandeelen uiterst gun stig is. De voorkeur, die het publiek, zooals wij hierboven reeds meldden, voor aandeelen aan den dag legt, heeft er ook toe geleid, dat de koersen van de Amerikaansche shares niet onbelangrijk zijn gestegen bo ven de New-Yorkselie pariteit. Men moet bij de verschillen tusschen de New York- sche en de Amsterdamsche koersen na tuurlijk in de eerste plaats rekening hou den met het feit, dat de dollar in den ef fectenhandel tegen 2.50 wordt berekend, terwijl de wisselkoers 1.88% is. Rekent men de koers op deze basis om, dan krijgt men de eigenlijke pariteit. Verder moet dan nog rekening worden gehouden met de na 10 Mei gedeclareerde dividenden, die in de koersen zijn begrepen, omdat, zoo als reeds opgemerkt, uitbetaling daarvan op het oogenblik niet kan plaats vinden. Ook indien men hiermede rekening houdt krijgt men echter nog belangrijke verschil len te zien. Ter beurze loopt het gerucht, dat spoedig een maatregel zal worden ge publiceerd, waarbij houders van Ameri kaansche fondsen verplicht zullen worden deze aan te melden. Een dergelijke aan melding zou natuurlijk nog geen gedwon gen afgifte beteekenen, maar toch moet rekening worden gehouden met de moge lijkheid, dat deze aankondiging een ongun stige uitwerking op de koersen zal hebben, zulks temeer omdat deze zich, zooals wij hierboven reeds aantoonden, boven New Yorksche pariteit bewegen. De vraag naar Amerikaansche shares, die den laatsten tijd aan den dag trad, houdt natuurlijk ook verband met de gun stige berichten over den gang van zaken in Amerika, waar vooral de staalindustrie sterk profiteert van de bewapenings or ders. Op de óbligatlemarkt bleef de stemming in de afgeloopen week vrij lusteloos en ook op de pandbriefmarkt heeft de koersstij ging van de vorige week zich niet voort gezet. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week. 4 Nederland 1940 H 98%, 98, 9S 1/16. 5% Duitschland 1930 met verkl. 21, Het Vlaamsehe lied herleeft. Het A.N.P. had een onderhoud met Willem de Meyer, algemeen secretaris en propagandaleider van het Vlaamsch natio naal zangverbod, over de „Volksche lieder beweging". Voor den wereldoorlog van 1914 aldus de heer de Meyer, had de volksche lieder beweging in de Vlaamsehe gouwen een groot succes. In tal van Vlaamsehe steden werden om de week „liederenavonden" ingericht. Het rijke repertoir der oude Nederlandsche volksliederen werd door de scheppende toonkunstenaars onophoudelijk aangevuld en er werd gezongen over al het „lief en leed" dat op de harten drukte. Sommige muziekavonden stonden in het teeken van populaire toondichters en we kregen Hulle- broeck-, van Hoox- en Meulemans-avonden. Zelfs de wereldoorlog in 19141918 zou „Zingend Vlaanderen" niet tot zwijgen brengen. Wel integendeel: aan het front zongen de Vlaamsehe soldaten hun scherp ste strijdliederen bij ieder onrecht dat hun werd aangedaan en wanneer het heimwee hun hart bezwaarde, klonk zachtjes het bekende „mijn Vlaanderen heb ik harte lijk lief". 1933. Het jaar van Vlaanderen's muzi kale heropstanding. Willem de Meyer, on derwijzer en muziekleeraar blaast tegen de verbasteraars van Vlaanderen's muzikaal wezen „ten aanval". Er wordt een massa-afspraak gehouden. Eens om het jaar zullen de zingende scha ren uit al de gouwen naar een en de zelfde stad afreizen en daar, onder de lei ding van de nationale toondichters, hun schoonste volksliederen in massa uit voeren. De Vlaamsehe nationale zangfeesten zijn geboren. In 1934 komen voor het eerst duizenden Vlamingen te Antwerpen samen. Ze zingen over hun schoonste idealen en hun voorbeeld bekeert in het land van „Maas en Schelde" tienduizenden. De kruistochten van Willem de Meyer worden op breede schaal doorgevoerd. Met het volksche zangeresje Wiesken Aerts doorreist hij al de Vlaamsehe gewesten. 200 tot 250 maal per jaar weerklinkt zijn oproep en worden de aanwezigen tot een zingend koor omgetooverd. Van de liederboekjes van het Vlaamsch nationaal zangverbond worden per jaar 50.000 .ex, verspreid. In 1939 werd het 7e Vlaamsch nationaal zangfeest te Brugge door ca. 25.000 zin gende Vlamingen bijgewoond. Meer dan 3000 Noord-Nederlanders verbroederen al- ,daar met hun broeders uit het zuiden. De Nederlandsche belangstelling door deze Dietsche liederbeweging groeide door de sterke overtuigingskracht die uitstraalt van Willem de Meyer van jaar tot jaar. In Vlaanderen wordt deze liederbewe ging stelselmatig op breedere schaal geor ganiseerd, nl 1. Door een vast en gemeenschappelijk liederrepertorium van standaardliederen voor de lagere en middelbare scholen aan te bevelen. 2. Door het stichten van nieuwe en leiden van bestaande koorgroepen die aan sluiten bij het V.N.Z. 3. Doar propaganda- en concert-voor- drachten. 4. Door radio-lezingen en de uitzending van concert-voordrachten. 3. Door propaganda- en concert-voor nooien, gewestelijke zangfeesten en studie dagen over het volkslied. 6. Door de verspreiding van volkslie derenbundels. 7. Door de opleiding van een schaar ge schoolde propagandisten. Honden- en kattenbrood. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 t/m 30 September 1940 op bon no. 5 van de voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor Groep 1, 10 kg. hondenbrood; groep 2, IC kg. hondenbrood; groep 3, 8 kg. hon denbrood; groep 4, 5 kg. hondenbrood; groep 5, 4 kg. hondenb-ood; groep 6, 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 5 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 September 1940 is bon no. 5 van bedoelde kaarten ongeldig; na dien datum mag deze niet meer wor-en aangenomen. Winkeliers en handelaren in honden en kattenbrood kunnen de opplakvellen, die zij voor opzending der bonnen noodig hebben, bij den fabrikant of leverancier aanvragen. Afgifte van honden- of kattenbrood zon der ontvangst van den letreffenden bon is verboden. Houders van meer dan een kat voor be drijven, pakhuizen, fabrieken o.a-., dus niet opgegeven onder de rubriek raskatten, kunnen zich tot 18 September wenden tot de sectie bijzondere diergroepen te Beek bergen voor het bekomen van voederkaar- ten. Daarna ingezonden aanvragen kun nen niet in behandeling worden genomen. Ook aan houders van honden, behoo- rende tot de genoemde groepen, wordt me degedeeld, dat na 18 September a.s. ont vangen aanvragen niet meer in behande ling zullen worden gen-mem HET FOTOGRAFEEREN EN FILMEN VAN INRICHTINGEN EN LEDEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Er wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat het voor personen, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, verboden is fotografieën of films te maken van in richtingen en materiaal, alsmede van leden der Duitsche weermacht, tenzij men in het bezit is van een door den Duitschen weer- machtsbevelhebber in Nederland afgegeven vergunningsbewijs. Persohenopnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet getroffen Aan den voet van de Trajanus-zuil ta Rome is oen rei>s»ohtige landkaart opgesteld, waarop de bevolking der Itoliaansche hoofdstad de krijgsverrichtingen in de Middellandsche Zee en Afrika kan volgen (Foto Weltbild) 19, 22%. Aku 79%, 84%. fed. Ford 337%, 345, 341. Philips 151, 147,151. Koninklijke 220, 210, 223%, 215, 222,217. Shell 8%, 81/18, 8%. Amsterdam Rubber 197, 186%, 194, 191. H.V.A. 368, 354, 361. N.I.S.U. 211, 207, 210. Deli Batavia Mij. 140, 134, 140, 138. Senembah 159%, 155, 163. Ned. Scheepvaart Unie 128%, 127, 128. Anaconda 21%, 20%, zl%. Ruim 6600 vierkante rr-eter glss vragen onderhoud en schoonmaak in den g-svel van het nieuwe gebouw dor Rijksver zekeringsbank te Amsterdam. Een speciale installatie, uniek in Europa, moest daarvoor gebouwd worden (Foto Pax-Hollantf)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5