UIT DE PROVINCIE SPORT Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 7 Septem ber kwamen in deze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, nl. één in elk der ge meenten St. Jansteen, Oudelande, Rilland Bath en Ritthem. Walcheren Oprichtingsvergadering afd. Souburg van de Stichting Getroffenen Oorlogsgeweld Zeeland. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gister avond had te Souburg in de zaal „Reho- both" een vergadering plaats van getrof fenen door het oorlogsgeweld, welke ver gadering op verzoek van den burgemeester door den gemeente-secretaris, den heer J. C. Gabriëlse, was uitgeschreven. Bij den aanvang der samenkomst richtte de heer Gabriëlse tot allen een woord van welkom. Spr. zette in het kort uiteen het doel van deze samenkomst. Gezien de scha de, die te Souburg is aangericht en een be drag van 50,000 beloopt, is het zeker de moeite waard de handen ineen te slaan en te trachten de getroffenen te helpen. Met het oog daarop is deze samenkomst bij een geroepen en spr. vertrouwt, dat alle getroffenen hun medewerking ter bereiking van het doel zullen geven. Het is de be doeling, dat de getroffenen zich als lid der afdeeling laten inschrijven. Uit deze leden kan dan een commissie of bestuur worden gevormd, die dan in relatie kan treden met het hoofdbestuur der Stichting Zeeland en voorts de getroffenen van advies kan die nen bij het invullen der schade-enquête formulieren. Staande de vergadering tra den 25 pei'sonen als lid toe. Uit deze le den werd een voorloopige commissie be noemd, bestaande uit de heeren J. C. Ga briëlse, voorzitter, J. D. P. de Smit, Holt- hiiijzen, J. Suurmond en Jocq. de Smit, secretaris-penningmeester. Nadat deze commissie zich in de ver schillende aangelegenheden zal hebben in gewerkt, zullen nadere mededeelingen vol gen. Voorts ligt het in de bedoeling, dat deze commissie zitting zal houden om de getroffenen de helpende hand te bieden bij het indienen van de noodige bescheiden en het verstrekken van adviezen. Aangezien slechts zij, die lid der Stich ting Zeeland zjjn (of van één harer afdee- lingen) voor eventueele schadevergoeding in aanmerking komen is het voor alle ge troffenen van belang zich als lid te laten inschrijven. Daartoe kan men zich bij de leden der commissie vervoegen. De heeren J. D. P. de Smit en Holt- huijzen, J. Suurmond en Jacq. de Snift, verleenen om te komen tot vaststelling van het bedrag der schade aangelicht aan hui zen en gebouwen. Daartoe stelle men zich met de commissie in verbinding. Varkenspest. GAPINGE. Bij den landbouwer H. L. is onder diens varkens een geval van var kenspest geconstateerd. Zuid-Beveland Benoeming onderwijzer. WOLFAARTSDIJK. Benoemd tot on derwijzer aan de Chr. school in den Pape- weg alhier, de heer J. van Wijk (thans kweekeling met akte) in de plaats van den heer J. van Wuijckhuijse, die 1 Dec. wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd het onderwijs gaat ver laten. (D.Z.) DE RAAD VAN OUDELANDE VERGADERDE. OUDELANDE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester voltallig. Medegedeeld werd, dat de heer P. D. Blomaard zijn benoeming tot lid v. d. commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen. Verder, dat de uitge trokken bedragen voor steun- en werkver schaffing verlaagd dienen te worden met 1350,en dat de gemeente in 1940 geen uitkeering uit het werkloosheidssubsidie- fonds zal ontvangen. De gemeenterekening 1939 werd voor- loopig vastgesteld met een bedrag van 24253,35 aan ontvangsten en 22064,17 aan uitgaven, batig slot 2189,18 (met inbegrip batig saldo vorige dienstjaren. De rekening B. A. 1939 werd vastgesteld met 5698,93% ontvangsten en 3054,72 aan uitgaven; batig saldo met inbegrip van vorige dienstjaren 2644,21%. Een aanvulling van de gemeenschappe lijke regeling luchtbeschermingsgebied „Zuid- en Noord-Beveland" werd goedge keurd. Besloten werd den opbouwdienst te doen inschakelen bij den luchtbeschermings dienst. De kosten worden geraamd op 13 tot 18 cent per inwoner per jaar. Verder werd Vnachtiging verleend tot het doen op maken van een plan, ingevolge het ter tiaire wegenplan. Dit bevat voor deze ge meente den weg en de stx-aat van den over weg bij J. de Jager tot aan de grens met Baai-land. DE RAAD VAN HEINKENSZAND VERGADERDE. Geen molestverzekering. HEINKENSZAND. De Raad dezer ge meente vergaderde onder- voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren A. Simonse Bzn. 911 H. Lammers. De gemeenterekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld. De inkomsten van den gewonen dienst bedroegen 58861.12 en de uitgaven 57876.12, zoodat er een batig slot is van 985. Op den kapitaal- dienst bedroegen de inkomsten 61731.04 en de uitgaven 62170.24. Aldus een na- deelig slot van 439.20. Vervolgens werd goedgekeurd de reke ning over 1939 van het Burgerlijk Arm bestuur. De inkomsten bedroegen 2880.23 en de uitgaven 2925.73 zoodat er een nadeelig slot is van 45.50. Vastgesteld werden hierna de bedragen ingevolge art. 55 der lager onderwijswet 1920. Vervolgens werd, op voorstel van B. en W., besloten om gebruik te maken van de bevoegdheid der gemeente om van alle ge sloten en nog te sluiten geldleeningen (on- derhandsche) de door de gemeente ver- schuldigde couponbelasting af te houden, bij uitbetaling aan de rechthebbenden van de opbrengst dezer leeningen, voor zoover dit door de leenovereenkomst niet wordt uitgesloten. De VOORZ. deelde hierna mede, dat naar aanleiding van een in een vorige ver gadering gestelde vraag door den heer Vermue, B. en W. oveiwogen hebben of al dan niet een molestverzekering gesloten dient te worden. Dit zal echter veel geld kosten. Daarbij komt, dat het risico voor •deze gemeente niet zoo heel gx-oot geacht wordt. B. en W. stellen daarom voor geen molestverzekering te sluiten. Dit voorstel wordt na eenige bespreking met algemee- ne stemmen aangenomen. Na een uitvoerige uiteenzetting van den VOORZ. werd hierna met algemeene stemmen besloten om de gemeenschappe- lijke regeling inzake de luchtbeschex-ming op Zuid- en Noord-Bveland aan te vullen met een bepaling dat de Commissie van het „Luchtbeschermingsgebied Zuid- en Noord Beveland" de bevoegdheid heeft om de kosten, vallende op de uitvoex-ing vaxx haar taak door middel van een geldlee- xxing te dekken. De betaling van rente en aflossing wordt gewaai-borgd door de ver schillende gemeenten. Deze nieuwe bepa ling is noodzakelijk omdat tijdens de oor logsdagen belangrijke kosten moesten worden gemaakt o.a. voor het inrichten van noodziekexxhuizen. f 700 meer, Dijkweischestraat 900. Laag ste inschrijvers Gebrs. Knuist, 's Heer Arendskerke 1Ó256, per p.kr. 600 meer, Dijkweischestraat 800. DE VERZENDING VAN MOSSELEN. YERSEKE. De verzending van mosse len naa,r binnenlandsche plaatsen neemt steeds grooteren omvang aan. Vooral naar Rotterdam en Amsterdam worden steeds meer mosselen geëxpor teerd, hetwelk wel verband zal houden met het feit, dat daar de versche visch-aan- voer aan banden is gelegd. Daar onze mosselen dit seizoen weer van zeer goede kwaliteit zijn en de prijs voor niemand een beletsel hoeft te zijn, zijn dit vanzelf factoren die dit alles ten goede komen. Wij verwachteix dan ook, dat de binnenlandsche liefhebberij naar mosselen steeds grooter zal worden, temeer ook daar hun voedingswaarde buitengewoon groot is. Eigen land zal dan ook dit seizoen een record bereiken, wat nu reeds is te zien, en wat hopelijk een unicum zal gaan be- teekenen in het mosselenverbxnik onder de Nederlandsche bevolking. Na 10 uur niet op straat. YERSEKE. De eerste processen verbaal voor personen die zich na 10 uur op straat bevonden .zjjn ook hier gevallen. Intusschen is het voor schippers een lastige kwestie en algemeen hoopt men dat de bepalingen dienaangaande voor hen niet toegepast zullen worden, daar hun werkzaamheden daarmede dikwijls in moeilijkheden kunnen komen. Het is dan ook wel te verwachten dat tegen onze schippers wat soepeler zal wor den opgetreden. GETIJEN WEMELDEN GE. VOETBAL De G. V. en A. V. Goes 45 jaar. EEN EERBIEDWAARDIGE LEEFTIJD. Er zijn in Nederland precies vijf-en- twintig voetbalverenigingen, die dit jaar vijf-en-veertig jaax-, of langer bestaaxx, en tot deze vijf-en-twintig behoort ook de Goesche Voetbal- en Athletlek-vereeniging „Goes" te Goes. 15 September 1895 werd „Goes" opgericht en Zondag a.s. zal zij dus den leeftijd van vijf-en-veertig jaar berei ken. Dat is een eerbiedwaardige leeftijd voor een voetbalvereeniging en in het bij zonder voor een Zeeuwsche, die de neu- ti'ale voetbalsport diende, en daarexxboven opgericht werd in een kleine stad. De oudste vereenigingen in den lande, als H. F. C., H. V. O., D. F. C., Hercules, Sparta, H.B.S., enz., ontstonden bijna allen in de grootste steden en uit den aard der zaak was het daar voor een „beginneling" gemakkelijker zich te handhaven, dan in een plaats als Goes. De Goesche Voetbal vereeniging maakte dan ook heel wat groote en kleine stormen door. Er waren tijden dat zij een anderen naam droeg, zij het steeds met den aanhef „Goesche Voet balvereeniging" en er was ook een nog niet zoo lang achter ons liggende periode, dat zij slechts dezen naam (G.V.V.) di'oeg. Er waren ook fusies e.d., maar er bleef sinds 1895 toch steeds een kern, die de Goesche voetbalvereeniging staande hield tot dezen dag-. In het archief,van „Goes" bevinden zich slechts weinige gegevens over de eerste jaren en al getuigen een drietal kasten met bekers, plaquetten en medail les er van, dat „Goes" ook in het verle den „medekon" en „lauweren oogstte", in wezen komt het er toch op neer, dat „Goes" bijna veertig jaar lang op 'dezelfde hoogte bleef staan. Er waren heel wat jaren bij, dat „Goes" een goede kans scheen te hebben op het kampioenschap der derde Itlasse, maar altijd weer strui kelde zij, eindigde dan als tweede of derde, en één der zusteivereenigingen ging dan met de hoogste eer strijken en trad de tweede klasse binnen. Eindelijk hooger-op. Het seizoen 19341935 bracht eindelijk het zoolang begeerde kampioenschap, en, wat nog beter was, tevens ook het tweede klasseschap. Heel duidelijk bleek toen wel, hoe geheel Goes met de rood-witten mede leefde en hoezeer dit resultaat op prijs werd gesteld. Voor den heer G. W, Ko ning, die deze periode voorzitter was, en die steeds blijk gegeven had innig met zijn club mede te leven, was het een groote voldoening, dat de tijd, dien hij van zijn reeds zeer bezetten tijd voor „Goes" af nam en opofferde, zoo beloond werd. Er zouden er velen te noemen zijn, die aan dit resultaat medewerkten, doch wij willen volstaan met de heeren M. B. Schipper en G. J. van der Kuyl te noemen, die heel wat uurtjes aan dc training der rood- witten besteed hadden. Het elftal, dat „Goes" in de tweede klasse hielp, bestond hoofdzakelijk uit de spelers Bruel, De Kubber, Van der Schraaf, Van Hese, Da- niëlse, Bak, Schrijver, Blokpoel, Leijnse, Zweedijk en Torbijn. Sindsdien heeft „Goes" hax-d moeten werken om zich in de tweede klasse te handhaven, doch daarnaast werd de ver- dere opbouw toch niet verwaarloosd. Dit bleek vooral in het seizoen 19361937. Het eerste elftal eischte toen nog steeds alle zorg, maar niettemin ging het bestuur dit seizoen met het pax-ool in, dat Goes n kampioen van den Z.V.B. en derde klasser moest worden. Én het tweede elftal heeft die opdracht op schitterende wijze ver- vuld. Na 15 van haar 16 wedstrijden ge speeld te hebben was Goes H met 27 wed- strijdpunten kampioen en had daaxmede 11 punten vóoi'sprong op den naasten concur rent „De Zeeuwen H". Er waren voor dit resultaat slechts 13 spelers noodig, n.l. Van Sabben, Ruisaard, Van der Schraaf, Joosse, Van Noorden, Akkerman, Van Elsackex', Jan v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Anthonisse, Torbijn, Sinke en Beuns. Een bijzondere voldoening gaf dit succes wel aan den tweeden voorzitter van Goes, den heer W. Kramer, die eigenlijk reeds jaren „leidex-" van het tweede was en die een bijzonder zwak voor de Goes-reserves had. Een bijzondere moeilijke tijd liet zich echter na dit voor Goes weer succesvolle seizoen voorzien, daar ettelijke oude en jonge krachten „Goes" door verhuizing of om andere redenen (blessures) moesten verlaten. Op initiatief van den toenmaligen voorzitter van „Goes", den heer H. van Benthem, die den heer Koning in 1936 opgevolgd was, kwam echter een fusie met „Zeeuwsche Boys" tot stand en deze fusie hielp „Goes" aan het zoo noodige nieuwe bloed. Het bestuur werd aangevuld met de G.B.-leden J. Weststrate, M. J. C. de Kok en C. Schrijver (die daar nog steeds deel van uitmaken) en de ledenaanwas was zoodanig, dat Goes niet minder dan twee honderd leden telde en met vier elftallen kon uitkomen, terwijl daarnaast nog drie juniorenelftallen samengesteld konden worden. Dat seizoen 19371938 maakte geheel „Goes" een „goede beurt" en dit seizoen vormde tot heden een hoogtepunt in de analen der bijna 45-jarige. Het seizoen 19381939 was voor „Goes" zeer wisselvallig. Ook xxu werd met vier seniorelftallen uitgekomen, die goede met minder goede resultaten afwisselden, doch zich wisten te handhaven, tex-wijl „Goes" voorts in elk opzicht ook financieel, een gezoxxde, krachtige vereenigirig bleef. Dat het seizoen 19391940 groote zor gen bx-acht, behoeft wel niet opgemerkt te worden. Die deelt „Goes" thans met élke voetbalvereeniging, doch in wezen is „Goes" een imxeiiijk sterke vereeniging gebleven, die ook dezen tjjd door zal weten te komen. Vorig jaar moest de heer H. van Bent hem wegens toenemende wex-kzaamheden, het voox'zitterschap van „Góes" neerleg gen.^ Hij werd opgevolgd door den heer P. Koster, die x-eeds eerder voorzitter van „Goes" was. De heer P. Koster is daarbij oud-eerste-klasse-speler (Middelburg) en eenige tientalleix jaren diende hij de voet balsport als scheidsrechter. Vooi'ts be staat het dagelijksche bestuur uit de hee ren M. T. C. de Kok, secretaris en A. J. C. Nordlohne, penningmeester. Met deze f - Welke bonnen geldig zijn (Om uit te knippen), BROOD De met „6" genummerde dubbele bonnen van het nieuwe broodbonboekje zijn geldig van 16 September t. en m. Zondag 27 Sep tember voor totaal 2500 gram rog gebrood of 2000 gram ander brood. De bonnen, welke 22 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 24 September a.s. geldig. BOTER, MARGARINE OF VET: Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) geldig tot en met 18 October recht gevende op een half pond boter per bon. Bon 05, 06, 07 (vetkaart) geldig tot en met 18 October, recht gevende op een half pond margarine óf boter per bon. Bon 08 (vetkaart) rechtgevende op een half pond gesmolten spijsvet of sen halfpond boter. Bon 09, 10, 11 en 12 (vetkaart) gel dig tot en met 18 October recht gevende op een half pond boter per bon met tien cent reductie per half pond. BLOEM OF BAKMEEL Bon 71 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 7 September tot en met 4 October a.s. voor een lxalf pond tar webloem of tarv^meel, of boekweit- meel, of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. THEE OF KOFFIE: Bon 73 van het algemeen distributieboekje. Geldig tot en met 27 September voor een half pond koffie of een half ons thee. SUIKER: Bon 72 van het alge meen distributieboekje. Geldig tot en met Vrijdag 27 September a.s. voor één kilogram suiker. ZEEP: Bon 115 van het algemeen öistx-ibutieboekje. Geldig tot en met 24 September voor 150 gx-am toilet zeep, of 120 gr. huishoudzeep, of 200 gi'am zachte zeep, of 250 gram zeeppoeder, of 125 gram zeepvlok ken, of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, of 200 gram vloei bare zeep. Bon '116, gevoegd bij de textiel- drie aaxx den top en een kem van jonge, goede spelers, is ongetwijfeld n«g veel goeds van „Goes" te wachten en kan rood-wit met vertrouwen de toekomst in gaan. Wij noemden reeds een aantal spelex-s en anderen aan wen „Goes" verplichtingen heeft. In het bijzonder moge thans ook nog genoemd worden de spelers die „Goes" het laatst tot eerelid benoemde A. Daniëlse en P. Schrijver-, die sinds „menschenheugenis" lid zijn, tot het vorige seizoen in het eerste elftal uitkwamen, en steeds tot de beste en trouwste spelers behoorden. Zulke namen kunnen de „Goes"-jeugd tot voorbeeld dienen. Verder moeten wij dan nog een lid noemen die xxog langer dan deze eereleden zich aan „Goes" wijddede trouwe ter reinknecht Nico Nooyer. Nico of Klaas was tientallen jaren geleden reeds actief speler en sindsdien heeft hij dag en nacht voor „Goes" gewerkt en was hij in vele opzichten de spil waar zeer veel onx draaide voox-al ook in het werken met lijsten had Nico een groote vaardigheid. „Goes" zal, in verband met de tijdsom standigheden, dit jubileum vooxioopig niet „vieren", maar anders zou zeker gebleken zijn, dat „Goes" in de geheele provincie, en ook elders, vele vrienden heeft. Be sluiten wy met „Goes" van deze plaats onze gelukwenschen aan te bieden De luchtbeschermingsdienst. Vervolgens wordt in behandeling geno men een voorstel van B. en W. om de gemeente te doen deelnemen in de inscha keling van den Opbouwdienst bij den luchtbeschermingsdienst. De kosten zullen volgens den Voorzitter naar raming maxi maal 18 cent per inwoner bedragen. De heer DELLEBEKE is van oordeel, dat de dienst, zooals deze thans geregeld is, voldoende kan zijn, vooral wanneer de controledienst zich goed van zijn taak kwyt Hij vindt dat het vervullen van dezen dienst slechts een klein offer dei- betrokkenen is. De VOORZ. wijst op de voordeelen van inschakeling van den Opbouwdienst. Daar bij komt nog, dat men vooral in de win termaanden bezwaarlijk zou kunnen door gaan om zonder eenige vergoeding de medewerking van de burgers te vorderen. De heeren BEAUFORT, BOS en VER MUE wijzen eveneens op het bezwaar van het uitoefenen van deze diensten door de inwoners. Het voorstel van B. en W. wox-dt aangenomen met 4 tegen 1 stem. De heer Dellebeke stemde tegen. Hierna werd vastgesteld een verorde ning, regelende de benoembaarheid en be zoldiging van veldwachters. Het vaststel len hiervan was noodzakelijk, aangezien de mogelijkheid er is, dat binnen afzien- baren tijd de politiedienst in deze ge meente niet meer zal Worden waargeno men door de Rijkspolitie. DE RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. De gemeente treedt toe tot het Borgstellingsfonds. WOLPHAARTSDIJK. De Raad verga derde Woensdagmiddag. Afwezig met ken nisgeving de heer A. Saaman. De VOORZ. sprak na de opening eenige toepasselijke woorden in verband met de buitengewone omstandigheden, en bracht verder, na mededeeling van een ingekomen bx-ief van het gemeentebestuur van Yerseke, houdende dank voor de genoten gastvrijheid der bevolking, de bevolking en commissies dank voor de medewerking in die tijden ondervonden. B. en W. legden de gemeenterekening over 1939 en die van het burgerlijk arm bestuur over. De eerste sluit met een batig slot voor den gewonen dienst van 4560 en voor den kapitaaldienst met een nadee lig slot van 3759, de tweede heeft een voox-deelig saldo opgeleverd voor den ge wonen dienst en den kapitaaldienst van resp. 67 en 393. Toegelaten wordt het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer J. Hannewijk. De gemeente zal haar eigendommen op nieuw laten verzekeren tegen brand bij de „Bossche van 1838". De Raad besluit tot aanvulling van de gemeenschappelijke regeling voor het luchtbeschermingsgebied voor Zuid- en Noord Beveland, waax'bij bij de betaling van aflossing en rente der door het bestuur aangegane leeningen waarborgt. Tevens keurde men goed het voorstel van B. en W. om toe te treden tot een regeling, waarbij de diensten voor de luchtbescherming, door den „Opbouw dienst" zullen worden verricht. De gemeente zal de couponbelasting voor zoover mogelijk inhouden op de ren tebetaling. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim wox-dt benoemd de heer J. Remijnse. Met ingang van 1 October a.s. zal de gemeente toetreden tot het Borgstellings fonds voor de Zeeuwsche eilanden. De huur voor liet gebruik van de kluis, in het gemeentehuis wordt voor dep pol der verlaagd. Aanbesteding rioleeringswerken. KAPELLE. B. en W, dezer gemeente hebben aanbesteed het uitvoeren van be stratings- en ï'loléeringswerken te Kapellc- Biezelinge. Inschrijvers D. Monhouwes, Zwijndrecht, voor 20.675, Dijkweischestraat 1745 P. de Regt, Neuzen, 16900 met auto kracht, met paax-dekracht 18900, Dijk weischestraat 1650 Gebrs. Vei-heyke, El- lewoutsdijk, 15300 met Inbegrip Dijkwei schestraat; M. T. Goedemont, Goes, 15000, Dijkweischestraat 1500 Jac. de Jonge, Biezelinge, 14750 Dijkweischestraat 1500 L. G. van de Ven, Koudekerke en M. Wandel, 14095 autokr. en 15195 p.kr., Dijkweischestraat 1793 C. Wiskerke, Nieuwdorp, 14000, Dijkweischestraat 1380 J. T. v. d. Linde, Kattendyke, 13400, Dijkweischestraat 1330 M. van Driessen, Scherpenisse, 12460, Dijkwei schestraat 1370 L. van Boven, Ellewouts- dijk, 12360, Dijkweischestraat f 13S0 Jac. Hoogestegex-, Wemeldinge, 11980, Dijkweischestraat 1330 L. P. Korstanje, Wemeldinge, f. 11320, met paardekracht September-. Hoogwater Laagwater. Zaterd. 14 3.21 15/3 9.07 21.26 Zondag 15 4.05 16.21 9.47 22.01 Maand. 16 V.M. 4.42 16.17 10.18 22.34 Dinsoag 17 5.18 17.33 10.48 23.04 Zeeawsch-Vlaanderen Vrijwillige voldoening van belasting. Ten behoeve .van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvan ger der directe belastingen te Oostburg 3.50, 2.20, 1.80, 1.80, 1.45. Openbare Verkooping. HOOFDPLAAT. Donderdagavond had, ten overstaan van Notaris Maseyk, de openbare veikooping plaats van een woonhuis. Ten verzoeke van de Ex-ven van wijlen mej. E. Scheenebeli. Kooper werd de heer August Maas alhier voor de som van 1610. NOG GEEN GOEDKOOP FRUIT IN DE WINKELS. AXEL. Hoewel de fruitoogst in deze streek zeer bevredigend is, kon men hier van in de fruitwinkels nog niet veel mer ken, wat de prijzen1 betreft. Voor handpe- i-en bijv. betaalt men nog overal 1012 cent per K.G. in de winkels. Goedkoop is dit zeker niet, het vele fruit, dat hier ir, de boomgaarden aanwezig is, in aanmer king genomen, Gaat men het fruit zelf bij de boeren van de boomen trekken, dan doet men heel wat voordeel en komt men ongeveer op de helft van den algemeen geldenden winkelprijs. Tot hiertoe komt er nog weinig afval- of wormstekig fruit voor, dat onlangs voor enkele centen per emmer gretig aftrek vond. KRIJGEN WIJ TOCH WINTERJASSEN EN -MANTELS? Geljjk bekend, kan men op zijn textiel- kaart geen winterjas lcoopen. Velen zullen zich met bezoi-gdheid hebben afgevi'aagd, of men zijn oude. soms zelfs duchtig ver sleten kleedingstulc niet door een nieuwe, wanne jas zou mogen vexvangen. Naar de „Zaanlander" verneemt bestaat er groote leans, dat er over enkele weken een der letter-hons, welke zich onderaan de textielkaarten voor beiderlei kunnen bevinden, wordt aangewezen voor het zich aanschaffen van een winterjas of een man tel. De aankoop van zulk een kleedingstulc zou dus niet het gevolg hebben, dat men een zeer groot aantal punten van zijn textielkaart zou móeten offex-en. Gesteld dan, dat men het aantal punten nog niet verbruikt heeft! Wat de garantie der spiimogendheden voor Roemenië beteekent. De Berliner Börsenzetitung publiceert onder het opschrift „de taak van Roemenië" een opmerkelijk artikel van den diplomatie- ken medewerker van dit blad, Karl Megerie die o.a. het volgende schrijft Duitschland weet uit eigen ervaring, dat de taak, waarvoor Roemenië zich thans ge- plaats ziet, moeilijk is. Het komt steeds op het betreffende volk aan om de leering van het noodlot zoo goed mogelijk te be nutten en ex-, is geen reden om te twijfelen aan de aanwezigheid ..van deze gezonde krachten in het Roexneensche volk en aan het geloof, dat zij deze Icrachten ook zullen weten 'te gebruiken. Hiertoe is weliswaar een onbuigzame wil en een definitieve breuk, zonder compromissen, met het verleden noodig, doch indien aan deze voox-- waarden is voldaan, biedt datgene, wat Roemenië thans is en bezit, de grootste mogelijkheden voor de toekomst. Door de garantie van de spiimogendheden, bevi-ijd van den last en het i'isico van twijfelach tige experimenten van de buitenlandsche politiek, lean Roemenië door eigen presta ties en door eigen kracht een veilige en eervolle plaats in het nieuw geordende Europa veroveren. Duitschland begroet het Roemeensche vex-nieuwingsproces, zoo schrijft het blad ten slotte, met zijn beste wenschen en met een eerlijke, positieve belangstelling, die voortspruit uit zijn verplichting ten aan zien van de onschendbaarheid van het nieuwe Roemenië, kaart van mannen, voor 50 gram scheerzeep, of één tube scheercrème, of één pot scheerzeep. RIJST OF RIJSTEMEEL Bon 41 van het algemeen Jistributieboekje. Geldig van 7 September tot en met 4 October voor een half pond rijst of rijstemeel öf rijstebloem. HAVERMOUT, HAVERVLOKKEN OF GORT OF GRUTTEN Bon 54 van het algemeen distributieboekje. Geldig van 7 September tot en met 4 October voor een half pond ha vermout, of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, GRIESMEEL OF PUD DINGPOEDER Bon 28 van het algemeen distributieboekju Geldig vaxx 9 September tot en met 1 No vember voor 1 ons maïzena, gries- meel of een hoeveelheid puddingpoe der öf puddingsauspoedex-, welke 100 gram zetmeel bevat. (Puddingpoeders, die niet vervaar digd zijn \an of niet hoofdzakelijk uit producten bereid uit granen, rxjst of tapioca zijn vi-ij van de distribu tieregeling), MACARONI OF VERMICELLI OF SPAGHETTI. Bon 15 van het al- gerèfeen distributieboekje. Geldig van 9 September tot en met 1 Novem ber voor één ons macaroni, vermi celli of spaghetti. PETROLEUM: Zegel gemei'kt „Pe riode 5". Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September voor twee liter (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). HONDEN- EN KATTENBROOD Bon 5 van de voederkaart voor hon- den, geldig van 1 tot en met 30 Sep tember, voor groep 1 10 kg. honden- bx-ood groep 2 10 kg gi'oep 3 8 kg groep 4:5 kg groep 5:4 kg groep 6 3 kg. Boix 5 van de voederkaart voor kat ten voor dezelfde tijdspex'iode voor 1% kg. kattenbrood. KOLEN, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. V J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3