Provinciale fèsmncin Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Italië na honderd dagen oorlog. 183ste JAARGANG NUMMER 213 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F- van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of 2.30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 - b regels 11 50. Iedere i-egelmeer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 5 regels il 50 iedere -egel meer 10 ct (max 8 regels), POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V O O R P U B L I C I T EI T S W A A R 0 E. I N:G E S T B L D D O O R D E V E R B E N I G I N O ;,DE N E D E B L A ND S C H E DAGBLADPERS" HET FAILLIET VAN HET KAPITALISME Het individualistische tijdperk, dat ten einde loopt, bracht sociaal-economisch het verschijnsel voort dat wij „kapitalisme" noemen. In den loop der jaren heeft het woord kapitalisme door het politieke spraakgebruik, als zoovele andere woorden, aan een inflatie bloot gestaan, waardoor de eigenlijke beteekenis er van soms vrijwel teloor ging. Overigens is dat maar al te goed te verklaren. De maatschappelijKe verschijnselen, welke er het gevolg van waren massale uitbuiting van de arbei ders, voordat zij zich in strijdorganisaties vereenigden en sociale verbeteringen wis ten door te zetten conjunctuurschomme lingen, die soms ontaardden in crises, waar door duizenden en duizenden geruïneerd werden werkloosheidvan een omvang, welke in millioenen moest worden uitge drukt en klassenstrijd, d.w.z. verdeeling van desamenleving in onderling vijandige groepen drukten zoozeer hun stempel op het kapitalistische tijdperk, dat men het eigenlijke wezen van de zaak uit het oog verloor. Om een goed inzicht te krijgen van wat zich heden ten dage niet alleen econo misch, maar ook politisch, in de wereld afspeelt, zal men zich dat wezen echter op nieuw duidelijk voor oogen moeten stellen. Het kapitalisme is de zuivere sociaal- economische consequentie van den indivi- dualistischen gedachtengang, van de opvat ting'dus, dat onze samenleving bestaat uit geestelijk zelfstandige (autarke) individuen en dat men dien individuen zoo weinig mogelijk hindernissen in den weg moet leg den, opdat ze zich ten volle zullen kunnen „ontplooien", niet alleen-op geestelijk, maar op alle gebied des levens, ook op het eco nomische. Laat een ieder probeeren, zich zoo rjjk te maken, als hij maar kan de gezamenlijke rijkdom zal voor de gemeen schap welvaart beteekenen, zoo redeneer- de men, daarbij niet vermoedende, dat de „gemeenschap" heel iets anders is dan de som der individuen. „Laissez faire, laissez aller" (laat het op zijn beloop), werd het kapitalistisch devies. Men hindere den mensch in zijn bedrijf zoo weinig mogelijk. Laat hij winst maken, hoe meer hoe be ter, de heele gemeenschap zal er van pro- fiteeren Men kwam ten aanzien van het economi sche leven tot een stelsel van „wetten berustende op de vrije werking der afzon derlijke economische elementen. Aanvan kelijk werden de sterren er zelfs bij ge haald, op gezag van Newton's valsche leer, dat de sterren door aantrekking en af- stooting elkaar eeuwiglijk in evenwicht zouden houden en in wonderlijke harmonie hare banen trekken. Zulk een welluidend heid, zoo zei men, levert eveneens de vrije werking der economische elementen op. Hun natuurlijke aantrekking en afstooting., roepen de „harmonie der belangen op aar de" te voorschijn. In de praktijk resulteerde al het getheo retiseer intusschen, gelijk algemeen bekend mag worden verondersteld, in het beginsel van den vrijen handel en daarmee annex de constructie van een marktmechanisme vraag en aanbod bepalen de marktsituatie, deze op haar beurt bepaalt de prijzen van producten en artikelen de prijzen bepalen de arbeidsloonen en de arbeidsloonen be palen tenslotte de winst. Dit sluit inderdaad als een bus en de handige ondernemer kon er zelfs een kompas aan ontleenen, waarop het tot eigen profijt goed varen was. Velen hebben dat klaar gespeeld en werden er rijker dan rijk door. En het dient gezegd gedurende een zekere periode heeft het systeem inderdaad gewerkt, zelfs overda dig. De wereld kreeg er een ander aanzien door. Zij kwam in de „eeuw der techniek" terecht. Maar dat is een afzonderlijk cha piter, waarover later nog wel eens wat gezegd kan worden. s De zuivere werking van het kapitalis tische systeem heeft eigenlijk maar heel kort geduurd. Er traden reeds in de periode van zijn opgang verschijnselen op, welke het op den duur van binnen uit zouden moeten ontbinden, nademaal ze volkomen in strjjd met zijn beginselen waren ver schijnselen als: vakorganisaties, kartel- en trustvorming, ondernemersovereenkomsten inzake prijsvorming enz. Immers al deze dingen tastten stuk voor stuk zoowel het beginsel van den vrijen handel, als de zui vere werking van het „marktmechanisme" aan. En dat werd nog veel erger, toen ook de Staat zich met het economische leven ging bemoeien. Er kwam een sociale wet geving, er kwam in sommige landen prijs- contröle, er kwam arbeidsbemiddeling, er kwamen contingenteeringen, tariefsverdra gen, en invoerverboden en er kwam tenslotte staatstoezicht op bepaalde instellingen. Groote banken werden daaraan o.a. onder worpen. Van een vrjje werking der afzon derlijke economische elementen kon door dit alles niets, maar dan ook niets meer terecht komen. Het kapitalistische systeem verliet als het ware zijn grondslag en ver oordeelde hiermede zichzelf ten dood. Men zou kunnen opmerken, dat de ge maakte „fouten" dan maar hersteld moeten worden, dat we moeten terugkeeren naar den werkelijken vrijen handel, en het echte, onvervalschte kapitalisme moeten terugvin den. Wie zoo redeneert miskent den aard der fouten, der ontbindingsverschijnselen, echter. Alleen indien ze incidenteel zouden zijn, indien hun ontstaan als een product van toevallige omstandigheden beschouwd zou moeten worden, ware daaraan te den ken. Ze zijn echter geenszins incidenteel. Ze zjjn inhaerent aart .het stelsel zelf. Ze komen voort uit zijn wezen, dat immers individualistisch is en dus berust op de misvatting van de geestelijke autarkie des menschen. Overigens spreekt ook de ge schiedenis, de geschiedenis der 19e eeuw vooral, een duidelijke taal. Aan de hand harer gegevens kan men op psychologiscne gronden de onbestaanbaarheid van een zui ver kapitalistisch systeem aantoonen. Ten slotte in de praktijk zou een terugkeer zelfs op onderdeelen niet door te zetten zijn. De gelveldige vergrooting van sommige economische eenheden (concerns, groote banken enz.) heeft de private leiding er van tot een openbare zaak gemaakt. Daarom kan een staatstoezicht hierop niet gemist worden. Men bedenke eens, hoever het fail lissement van een groote bank om zich heen grijpt. De samenleving kan zulk een faillissement niet dulden. Evenmin kan de Staat bijv. een staaltrust haar gang maal laten gaan, al zou het alleen reeds zijn, omdat soevereine „industrieele hertogdom men" op den duur het staatsvei-band moe ten verzwakken, zooal niet vernietigen. Mutatis mutandis gelden deze overwe gingen eveneens ten aanzien van het sociale aspect. De geschiedenis der ICc ecu'.v be wijst maar al te duidelijk, dat het kapita listische stelsel in de praktijk uitbuitings- tendenzen moet gaan vertoonen. Dat zit in zijn natuur feitelijk verlaagt het den arbeider tot een stuk koopwaar. En geen enkele nog zoo fraaie theorie zal daaraan iets kunnen veranderen. Wat tot het wezen behoort, is onaantastbaar. We kunnen kort zijn in de conclusie Voor het kapitalistisch systeem, dat zich zelf heeft overleefd, zal een ander stelsel in de plaats komen. Het kapitalistisch sys teem was „vrij", d.w.z. ongebonden. Het nieuwe stelsel zal het gebondene zijn, de zgn. geleide economie. Uiteraard is het reeds bezig zijn vorm, of beter zijn vor men te vinden. In een volgend artikel zul len we ons daarop oriënteeren. 3<®me$ I Verzorgt steeds Uw uiter'ijk I 5teemt em pem&mssê t Comp'eet f 2,SO f. ter Poorten Dameskapper - Heerenkapper Aparte Parfumeriewinkel St. Jacobsstraat 19. Tel. 558. Tekort op de Rijks- begrooting 1940 op 400 millïoen gulden geraamd!. De mobilisatie-uitgaven, welke minister Dijxhoorn destijds op 1.7 millioen gulden per dag schatte, de daarop volgende oor logsdagen met de aangerichte schade, voorts de nadeelige gevolgen van de nog steeds voortdurende bombardementen en tenslotte de kosten der bezetting, welke op de Nederlandsche Staatskas drukken, heb ben tengevolge, dat de Rijksbegrooting 1940 een volkomen ander beeld geeft, dan bij de indiening geraamd werd. Naar de Zaanlander meent te weten, zou het tekort reeds thans op niet minder dan 400.000.000 geraamd worden. De secretaris-generaal van financiën, mr. L. J. A. Trip is reeds geruimen tijd doende met de voorbereiding van finan- cieele maatregelen, om de schatkist te stijven. Naar verluidt, is de"' dezer dagen afge kondigde verhooging der Omzetbelasting pas een voorloopster van de verhooging van verschillende der overige belastingen. De sigaren en sigaretten zullen waarschijnlijk duurder worden. Naar de Held. Crt. verneemt zullen waarschijnlijk binnenkort de sigarenprijzen worden verhoogd met 20 en meer procent. Zoo zuilen, volgens de hieromtrent ontwor pen regeling, de vroegere 3 cents sigaar tjes, welke thans 3y2 cent kosten, cent worden, de 6 cents sigaar wordt 3, de 8 cents 10, de sigaar van een dubbeltje wordt 12 cent, de 12 cents 15, en de 15 cents 18 cents! De goedkoopste sigaret zal dan 1 cent moeten kosten. In bevoegde kringen heeft men den in druk, dat de tabaksvoorraden hier te lande nog voor geruimen tijd toereikend zijn. Op de 4 H A grond, welke onlangs in opdracht van het Utrechtsch gemeente bestuur met boonen zijn beplant, is thans de pluk begonnen. - De heer Polderman, landbouwconsulent te Middelbuig, demonstreerde Vrijdag de Zeeuwsche methode van het drogen der boonen, het zgn. „optollen" (Foto Pax-Holland) De Britscke oorlogsindustrie het voornaamste Duitsche doelwit Een veelbewogen week ligt achter ons. Het gebeuren in de wereld werd geheel oeheerscht door de Duitsche aanval op loonden en door de troonswisseling in Roe menië. Zeker, ook op de nevenfronten vielen belangrijke feiten te signaleeren, doen de beceeKenis ervan trad in de scha duw bij wat zich op de hoofdfronten aispeelae. Niettemin mag men het niet aan zijn aandacht laten ontsnappenhet begin van den verkiezingsstrijd in Amerika, waar Vvilkie heert betoogd, dat hij nimmer een Amex-ikaansch soldaat naar de Euro- peesche slagvelden zal zenden welk een pracntige leuze om er den verkiezings strijd mede in te gaan het bezoek van den bijzonderen Japanschen ambassa deur Kobajasji aan Ned.-Indië en de on derhandelingen over Fransch-Indo-China, waardoor de geheele politieke constellatie in het Vei-re Oosten op het tapijt komtde berichten over Russische troepenbewegin gen in de richting van Odessa, waarvan net D.N.B. gisteren melding maakte. Het is zonder nadex-e toelichting duidelijk van welk een ingrijpend gewicht deze aspecten van het politiene wereldbeeld kunnen zijn. Zoo, wanneer Wendell Wilkie in Novem ber Roosevelt verslaat, want ook al staat de candidaat der republikeinen met zijn sympathieën aan de zijde der Britten, Roosevelt heeft zich te dien aanzien reeds verder laten gaan, dan met een strikte neutraliteitspolitiek in overeenstemming is brengen. Maar och, Amerika is ver weg en bovendien een groote mogendheid. En de grooten kunnen zich wat veroor loven. roch, de Japansche activiteit met betrek king tot Ned.-Indië moet ook de politiek van de Ver. Staten beïnvloeden en zij moet bovendien de aandacht trekken van andere geïnteresseerden, waartoe toch zeker Engeland en Duitschland gerekend kunnen worden. Om tenslotte van de ge heimzinnigheden in Rusland, waarvan het D.N.B. melding maakt, maar niét te spre ken. De nevenfronten zijn inderdaad van het grootste gewicht. HET MIDDELLANDSCHE ZEE CONFLICT. De Middellandsche Zee kan zeker niet tot de neventronten gerekend worden, want al is de aanaacht op de Brxtsch-ltali- aansche worsteling minuer sterk geves tigd, dan op wat zich boven de Zuidoost kust van het eilandenrijk afspeelt, de ont wikkeling van het Middellandsche Zee conflict is een zeer belangrijk aspect van deze machtswoi-steling. En gelijk uit de dagelijksche Italiaansche legerberichten blijkt, ook in het Middellandsche Zeebek ken, in Oost-Afrilca en het Midden Oosten wordt het Britsche imperium ernstig op de proef gesteld. Het heeft er door het verlies van Somaliland een ernstige ver zwakking moeten aanvaarden. Een ver zwakking welke te bedenkelijker is, wijl de Italianen daardoor niet slechts het be langrijkste steunpunt Aden bedreigen, maar omdat zij ook kunnen doorstooten naar Kenya. Deze doorbraak is ook met een aanvankelijk succes bekroond en daar mede is de belangrijke verbinding met Zuid-Afrika in gevaar gekomen. Rekent men daarbij, dat Zuid-Afrika niet onver deeld de oorlogspolitiek van Londen steunt dan kan geconstateerd worden, dat Italië in de eerste honderd dagen, dat het aan den oorlog deelneemt, belangrijke succes sen heeft geboekt. Deze wijziging der -verhoudingen is van beteekenis met het oog op de stemming in de Arabische wereld, met het oog ook op de constellatie in de Middellandsche Zee. Nog steeds betoogt men te Londen dat Engeland de Middellandsche Zee be- heerscht, maar de „Gioinale d' Italia" heeft daar tegenover gesteld, dat Engeland reeds zoo in het nauw is gekomen, dat het zijn vloot in allerijl heeft moeten ver sterken ter handhaving van de steunpun ten in het Oostelijk bekken van de Mid dellandsche Zee. Gayda stelt vast, dat het scheepvaartverkeer door het Suez-kanaal aanzienlijk is verminderd, hetgeen wil zeggen, dat de Britsche bevoorrading in het gedrang is' gekomen. De aanval op Londen is een der hoogte punten in den strijd, maar de verhoudingen in de Middellandsche Zee staan, naar het schijnt in de eerste plaats op het spel. Dat is in den grond het aspect van den machts strijd in Europa, een strijd om de imperiale verbindingslijnen. De stryd om Londen is spectaculair, die om de Middellandsche Zee-verbindingen is de inzet De Italiaansche pers vei'zuimt niet daar op de aandacht te vestigen. Naar buiten blijkt daarvan niet zoo veel, maar uit het feit, dat de Britsche vloot moest versterkt worden, valt op te maken, dat de strijd om het imperium zijn hoogtepunt begint te naderen, dat het Middellandsche Zeê-con- flict op scherp wordt gezet. De machtsstrijd in Europa is van haar nevensvei-schijnselen ontdaan, nu de wa penen der as-mogendheden zich uitsluitend richten tegen Londen en tegen de verbin dingen van het Britsche wereldrijk. De Britsche propaganda zoekt nu naar wegen en middelen om de aandacht af te leiden. Dat is een der onzekere facto ren in het spel. In de eerste drie oorlogsmaanden heeft Italië, volgens een officieele statistiek, bij elkaar 63 vliegtuigen verloren, terwijl de Engelschen er 373, dus zes maal zoo veel. verloren hebben. De verliezen der Engel- sche oorlogsmarine bedragen in hetzelfde tijdvak 31 tot zinken gebrachte en 58 be schadigde eenheden, waaronder tot zinken gebracht twee kx-uisers, zeven torpedoja gers, 12 duikbooten, en 10 koopvaardij schepen. Zwaar beschadigd werden vijf linievaartuigen, 13 kx'uisers, 10 torpedoja- gei'S, 3 duikbooten, 3 vliegtuigmoedersehe- pen en 24 koopvaardijschepen. De Italiaan sche vloot heeft in denzelfden tijd den kruiser „Colleoni", 3 torpedojagers, 8 duikbooten en 3 kleinere eenheden waar onder twee motortorpedobooten verloren. Het Duitsche luchtwapen opereert tegen Londen, nu reeds veertien dagen lang en het militaire weekoverzicht van het D.N.B. staat geheel in het teeken van den strijd om Engeland, die een vergeldingsslag is. De spanning om den afloop van dit ge vecht schijnt nog nauwelijks te kunnen toenemen. De Duitsche militaire deskundige con stateert een ondex-scheid tusschen de Brit sche en Duitsche oorlogsvoex-ing, gelijk ook in de legerberichten werd aangegeven en door Hitler in zijn jongste rede werd,vast gesteld de Duitsche vliegeniers kiezen met zorgvuldigheid hun militaire doelen, de Britten vernietigen objecten, die met het oorlogsbedrijf weinig uitstaande heb ben. In het weekoverzicht van het D.N.B, wordt te dien aanzien het bombardement van Berljjn in herinnering gebracht. Als tegenhanger wordt dan gewezen op den aanval op Engeland, waarbij de Duitsche vliegtuigen hun 'oommenlast op de mili taire doelen om Londen lieten neerdalen. En nog is de Britsche weerstand niet gebroken. Na veertien dagen onafgebro ken luchtaanvallen is die weerstand niet gebroken, waaruit wel blijkt, dat de Brit ten vechten voor hun leven en voor het bestaan van het imperium. Dat is dan het resultaat van de Churchilliaansche oor logspolitiek de volslagen vernietiging. Het schijnt dat de Britsche premier deze consequentie volledig onder het oog heeft gezien en haar ook heeft aanvaard. En het Duitsche luchtwapen slaat toe, hard en zonder mededoogen. De militaix-e deskundige van het D.N.B. constateert, sprekend over de doelen die onder vuur wox-den genomen in de moder ne oorlogvoering zijn er geen afstanden meer. Hij besluit zijn overzicht als volgt Naast dit reusachtige drama op het we- x*eldtooneel wordt de handelsoorlog der Duitsche vliegers, kx-uisers, torepdojagers, duikbooten en motortorpedobooten onvex'- di'oten voortgezet. De duikboot van kapi- tein Prien heeft op een tocht de Britsche scheepsruimte met 40.000 ton verminderd door het tot zinken brengen van zes wel gewapende koopvaardijschepen. Gedurende de maand Augustus hebben marine- exx luchtvloot bijna 700.000 ton naar den bo dem der zee overgeschreven. In het eerste oorlogsjaar is 5^ millioen ton zinken ge bracht, waarvan de Engelschen dx-ie milli oen toegeven. Daarbij moet in aanmerkixig worden genomen, dat de handelsoorlog pas eenige maanden na het uitbreken van den oorlog krachtig werd aangevat. Bijzonder opmerkelijk is, dat de vijandelijke vracht schepen, die tot zinken worden gebracht, bijna altijd in sterk convooi varen. De mid delen, waarmede de geallieerden zich in de laatste jaren van den wereldoorlog tegen de Duitsche duikbootvloot verdedigden, hebben veel van hun uitwerking verloren". Kan Engeland dit volhouden? Berichten uit Argentinië wijzen er op, dat Engeland op zoek is naar credieten in Zuid-Amerika. Waaruit al weer blijkt, hoe deze oorlog den financieelen weerstand der oorlogvoe renden uitput en alle volken aan een eco nomisch uithollingsproces worden prijsgege ven. Dat is het trieste perspectief van den luchtslag tegen Londen. Een luchtslag, die blijkens de mededee- lingen van het D.N.B. de Britsche oorlogs industrie volkomen di'eigt te desorganisee- ren, wijl het cen£rum van de Bx-itsche be- wapeningsindustrie in de hoofdstad is ge concentreerd. Zoo schijnt de beslissing nabij te zijn, het Europeesche oorlogsdrama nadert, naar uit Duitsche bex'ichten valt op te maken, zijn ontknooping. En er valt niet aan te twijfe len, dat men ook in Engeland op grond van de x-esultaten van de laatste week, tot die inzicht zal komen. WEDEROPBOUW VAN BOERDERIJEN. Aan het bureau Wedex-opbouw boerderij en zijn de plannen opgedx-agen voor den wederopbouw van plm. 150 boerderijen en tuindei-ijen in Hoogland, Leusden, Wouden- berg en Scherpenzeel. .Tevens zal voor den komenden winter een aantal noodwoningen worden gebouwd, ter wijl voox" het vee in dit gebied, plm. 1400 stuks, noodstallen zullen woi-den opgetrok ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1