Het practische element KNIPPATRONEN Scheppende handen JONGE MEISJES KAPSELS Wolresten worden productief gemaakt domineert in de kleeding Augustus, heerlijke maand van zon- ne- en zomerweelde, waarin wij ons aan de genoegens van het buitenleven kun nen overgeven. Onze kleeding is er geheel op afgestemd en moet behalve flatteus ook practisch zijn. Linnen, toile de soie. katoen en andere waschbare weefsels staan aan de spits en de modellen worden bij voor- keur sportief gekozen. Ieder teveel kan afbreuk doen aan den indruk van het ge heel. Is er iets meer verkoelends denk baar dan een onberispelijk uitziende wit linnen japon met korte, gladde mouwen? Brengt een bontbedrukte japon niet, steeds weer zomersche blijheid tot uitdrukking? Jeugdig en vlot kleeden de even aanslui tende modellen, waarop een andere gar neering dan khoopen of een sieraad volko men overbodig is. Aansluitende zoowel als losse ldokkende mantels worden van zwaar dere kwaliteiten linnen gemaakt, doch ook voor deux-pièces. fantasie costumes en spen cers is dit het meest aangewezen materi aal voor de zomermaanden. Bij voorkeur worden voor deze omhulsels neutrale kleu ren gekozen, zoodat ze bij iedere zomer- japon passen. Ook aan grijze wollen man tels wordt een groote plaats ingeruimd, zoowel in het meer gekleede redingote als aan de wijde, klokkende modellen, die desgewenscht over een tailleur worden aangeschoten. Practisch en gekleed zijn de lange capes van zwarte of donkerblauwe zijde of dunne wollen zomerstof, die men gedeeltelijk glad gedeeltelijk met ruimte of olissé's ziet dragen. Een elegant model geeft deze schets weer met gladden rug-, voor- en schouderstukken, terwijl de ruim te meer naar de zijkanten is verdeeld. Een model, dat van dun materiaal gemaakt ook uitstekend door iets gezette dames ge dragen kan worden, mits ze niet te klein zijn. Naast de veelkleurige bloemenmotieven doet een effen linnen geheel wel bijzonder rustig aan, want zelfs van het goede kan men teveel krijgen. Als garneering van lin r.en past men meestal stiksels, doorgestikte biezen, platte plooien, kellernaden en opge stikte zakjes toe, terwij] ook knoopen een groote plaats innemen evenals kleurige ceintuurs. De mode doet steeds weer uitkomen, dat eenvoud van lijn en sobere garneering een harmonisch geheel kunnen vormen, dat in Moderniseeren elscht en overleg. Onnoodige uitgaven zullen steeds weer vermeden worden en daarom zal het stre ven steeds vooral gericht zijn- op góede kwaliteiten, die de meeste waarborgen biedt voor een langere levensduur. Zoo zal ook de garderobe in hoofdzaak uit kleeren moeten bestaan, die eenvoudig, practisch, en degelijk zijn,, en daarbij toch aan aesthetische eïschen voldoen. Duur dere stoffen en confectie brengen wel is waar een grootere uitgave met zich mede, doch zij bieden daarentegen ook meer voordeelen. In de eerste plaats is het ma teriaal soepeler, voegt zich beter, terwijl de kleuren oneindig veel mooier en warmer zijn dan van goedkoope stoffen. Daarbij blijft de pasvorm tot het laatst toe goed. Zeer begrijpelijk zal men bij de be tere confectie en het maatwerk meer aan dacht aan details en afwerking kunnen be steden, dan bij het veel goedkoopere mas sa werk. De modellen, die we kiezen, zullen niet aan tijd gèbönden moeten zijn, een eisch, die we ongetwijfeld moeten stellen, De mode stelt thans als eisch om het haar zooveel mogelijk uit het gezich te kammen en ook de zijkan ten glad te hou den. Smal lint wordt op aardige wellicht wat kin derlijke wijze om het hoofd gedra gen en even uit het midden ge strikt, terwijl men het bovenhaar ook met een smal le strik opneemt. (rechts.) Zeer veel wordt het haar thans naar binnen ge slagen, terwijl bo ven het voorhoofd i op min of meer m bescheiden wijze JA x. ~^3 L krullen worden ge /ff legd. (links). Gelukkig begint men thans wat meer aandacht Y> aan het kapsel te ~7 A besteden, hetgeen Zj niet alleen voor (-jA de betrokkene zelf van belang is, doch tevens voor de groote schare van menschen, wier brood winning er mede gemoeid is. In 'n tijd als die, waarin wij thans leven, spreekt de een den ander soms na waar het bezuinigen betreft, doch veelal past men dit op ver keerde wijze toe. Wanneer men trouwens niet noodgedwongen is om bezuinigingen aan te brengen, is het een plicht teggenover onze volksgenooten om werk uit handen te geven, te laten werken. led ei' op zijn wijze kan tot werkverruiming bijdragen, ook ten opzichte van de kappers. Zelfs al zal de mode zich sleohts in een uiterst langzaam tempo wijzigen, is het aardig om nu en dan het kapsel eerst te veranderen en hierbij geeft vakkundige voorlichting de meeste kans van slagen. Vergeten we trouwens niet, dat een goed verzorgde coiffure er in hooge mate toe medewerkt om de uiterlijke verschijning van een vrouw te doen slagen. sparen. Een zwart zijden of dunne wollen japon kan met zijde gecombineerd worden b.v. met turquoise of amandelgroene zijde of welke kleur ook, eventueel kan men ook velours transparant of velours chif fon toepassen. De garneerstof is aangewend voor nieu we voorpanden met een lange rij knoopjes In het midden en vervangt slechts gedeel telijk het rugdeel, terwij] het materiaal op taillehoogte een weinig gedrapeerd is. Een smaJ rokbaantje brengt niet alleen een moderne noot, doch maakt den rok tevens wijder .eventueel kan men dit tusschen- baantje tot de taille door laten loopen of het geheel laten vervallen. De mode be wandelt nieuwe wegen en decreteert niet meer als voorheen, doch laat persoonlij ken smaak en fantasie den vrijen teugel, zoodat we alles kunnen dragen, wat een harmonisch geheel vormt. Eetbare paddenstoelen Een te weinig bekende delicatesse. Ieder jaar weer opnieuw eischen pad denstoelen slachtoffers en wel om de een voudige reden, dat er giftige soorten ver zameld worden. Weinig vrouwen interes seeren zich voor de kennis der paddenstoe len en op gemakkelijke wijze maken zij er zich meestal van af, meenen zelfs, dat vrijwel steeds het eten van paddenstoelen tot vergiftigingen kan leiden. Inderdaad zijn er vele soorten van pad denstoelen, meer dan 200 eetbare zelfs en in verhouding met dit aantal zijn er zelfs maar weinige vergiftige soorten. Hoe kan de leek paddenstoelen onder scheiden? Hierop zouden wij willen ant woorden: met behulp van een bekend boek over paddenstoelen i zal het.imogelijk zijn verschillende soorten te leeren kennen. In de eerste plaats zal men bijzondere aan dacht moeten besteden aan hetgeen er ge schreven staat over de giftige exemplaren. Verschillende smakelijke gerechten kun nen tot midden October van paddenstoelen worden bereid en niet alleen wordt de tong er door gestreeld, doch zij hebben niet minder voedingswaarde dan de jonge groen ten, aan wie steeds gaarne een eereplaats op den disch wordt ingeruimd. Vele stadsmenschen beschouwen pad denstoelen dan ook inderdaad als delicates se, indien zij deze eenmaal hebben leeren waardeeren, in tegenstelling met de meeste Plattelandsbewoners, die er afwijzend te genover staan. Een afkeer die van moeders oo dochters over schiint te gaan zonder dat zij er ooit één geproefd hebben. Vóóroor deel en angst spelen de menschen dikwijls Darten. Bij het zoeken en de behandeling van paddenstoelen heeft men o.a. het volgende niet fe vergeten. Men moet ze liefst op den dag eten, dat men ze geplukt heeft en indien dit niet mogelijlc is, worden de paddenstoelen hoogstens tot den volgenden dag bewaart doch op een koele plaats. Het eten' van oude en vervuilde pad denstoelen kan eveneens tot vergiftingen leiden. Wie. ondanks de groote zekerheid, waarmede kenners de in het wild groeien de eetbare, soorten weten te verzamelen, ze toch niet durft te eten. die zal de smake- 'iike paddenstoel-gerechten evenwel niet behoeven te ontzeggen, indien men de ge kweekte naddenstoplen koont. Meer en meer worrit tocronweorriig ook in ons land aan de paddenstoelencultjiur gedaan en in de groote steden kan men ze in groenten- °n fruitwinkels knonen. Ook hier geldt het de versche exemplaren te koopen, omdat d*>70 bef smakelïikst ziin. Tenslnf.të geven wii het recent van een smakelük paddenstoelenschoteltie. Men Peemt nl.m. Rflfl padfJonstneTen. B>\ Geraspte Parmezaapsrhp kaas. fiingehakte peterselie, een gehakt sjalotje, zout, peper ^neermeel. De paddenstoelen goed wasschen, van ''«•t. onderste deel van het steeltie een gfsnk- afsniiden en van het hoedie het sebille oftroWon Tn een inmrvest sebetpltio doen. bestrooien met kaas. 'peterselie en paneermeel, een t.ikio ymif en wat neper, en de boter er over verdeelen. Daarna pl m. 15 minuten in warme oven plaatsen. Warm opdienen met toast. overeenstemming moet zijn mét' het tijds beeld. De kleeding moet zich aanpassen aan de persoonlijkheid der vrouw, hetgeen niet mo gelijk is, wanneer deze schuil gaat onder een berg van ruches en plooien, waaruit bij nadere beschouwing slechts een hoofd en een paar voeten te voorschijn komen. De tijden beïnvloeden de mode, die daarom slechts kans van slagen heeft indien vóór alles de practische kant belicht wordt, waardoor het aesthetische element even wel niet verdrongen behoefte te worden. Succespatroon i A 262 Prijs 35 cent. Gekleede middagjapon in prinsesmode] met split aan rugzijde voor de sluiting. Mid den voor een lange rij knoopen, eventueel kan men de lange banen onderbreken door smal soutache in grillige lijnen aan weers zijden van de knoopen te stikken. Deze ja pon heeft midden voor en midden achter een naad, waardoor het mogelijk is een streng getailleerde lijn te verkrijgen. Patronen in de maten 444648. dat we nog afwisseling genoeg kunnen aanbrengen. Moderniseeren vraagt natuur lijk overleg, wil men althans een effect verkrijgen, dat inderdaad persoonlijk is en afwijkt van de meest toegepaste nieuwe „pas en mouwen". Een rokje zal een on schatbaar bezit blijken te zijn. omdat er een groote verscheidenheid van blouses en. jumpers bij gedragen kan worden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat mantel- costumes zich ook in het najaar handha ven, zoowel de meer strenge als de fanta siemodellen. Verstandig is b.v. bij één man teltje twee rokken te nemen, één van de zelfde en een van andere stof, hetgeen niet alleen practisch is, doch ook weer afwisse ling "biedt. Rokken slijten over het alge meen gauwer dan mantels, omdat ze meer in huis gedragen worden en vooral ook op de fiets veel te lijden hebben. Van belang is het tevens, dat met een vakkundige overleg gepleegd wordt om trent het model van mantel, costume of japon die het beste bij een bepaald figuur past, iets wat lang niet iedere vrouw zich realiseert. Om een onberispelijke coupe te waarborgen, zal ook de onderjurk uitste kend moeten passen, terwijl het corset voor meer gezette dames een' kapittel apart is. Deze categorie vervalt voor haar onmisba re detail in de betere kwaliteiten, waarbij 'niet alleen meer zorg besteed is aan mat teriaal doch bok aan den pasvorm, waar door vele kleine afwijkingen van het fi guur verdoezeld kunnen worden. Zij het dan ook, dat de mode zich in tijden van economischen druk slechts in een uiterst langzaam tempo zal wijzigen toch zal zij de belangstelling der vrouwen nimmer verliezen, hetgeen niet anders dan toe te juichen is. Ten slotte geven wij op bijgaande schets de rugzijde van een gemoderniseerde japon weer, die in derdaad apart werkt, en' punten helpt Welke huisvrouw beschikt niet over een bijna onuitputtelijken voorraad van wol- resten, die overgebleven zijn van jump ere, kussens, kindergoed enz.? Verschillende van deze resten kunnen nog verwerkt worden tot allerlei gebruiksartikelen, o.m. tot een theewarmer, een kussen of corsa ge, waarvan nevengaande afbeelding eeni- ge voorbeelden geeft. Nog een menigte an dere dingen worden van wolresten gemaakt' en degeen, die zelf niets noodig heeft kan allerlei nuttige dingen .van wolresten ma ken, voor degenen, die door den oorlog van alles ontroofd zijn. Als binnenvoering der theemuts kan b.v. niet meer gedragen tri cot ondergoed aangewend worden of_ de goede deelen van een dames onderjurk. Men kan de volants die in meerdere kleu ren gehaakt worden van dubbele stokjes, omhaken met een toer vasten in dezelfde kleur, daarna wordt een lus van dubbele stokjes gehaakt als aanvatter. Het kussen kan men vierkant of langwerpig maken van kleine zeskantige deelen. die na het werken met elkander verbonden worden.' De kleurensamenstelling is willekeurig doch alhoewel zij bont mag zijn, moet er toch onderlinge harmonie bestaan. Een bij zonder aardig effect wordt verkregen, in dien men helle kleuren kiest, doch de laat ste toer van ieder zeshoekje van zwarte wol haakt. De wol moet van gelijke dikte zijn, terwijl de zijden van den zeshoek 5 c.m. lang zijn. Men begint met een ring van 5 lossen, waarin 12 vasten worden gehaakt. Toer 2 afwisselend op een vaste der voorgaande, toer 3 vasten en 1 st. 1 vaste op de volgende steek. In alle volgende toeren worden op de middelste der 3 v. steeds 3 vaste st. gehaakt. Iedere toer wordt met een halve vaste gesloten), terwij] de eerste vaste van een toer vervangen wordt door twee lossen. Heeft men voldoende zeshoekjes gehaakt, dan worden zij met elkander verbonden. Nadat het kussen af gewerkt is wordt de buitenkant met een dik koord afgewerkt, dat men b.v. kan draaien van wol in een der hoofdkleuren. Heeft men de zeshoekjes met zwart omge werkt; dan zal het koOrd van dezelfde wol moeten zijn. CORSAGE Voor .de bloemen haakt men 12 stokjes- in een ring van 4 lossen en werkt vervol gens 1 vaste op het eerste stokje voorg. toer 1 losse 3 stokjes. Op het volg. stokje, 1 los se. Voor de blaadjes haakt men 8 lossen 5 st. in de derde laatste lossè en vervolgens op iedere losse 1 vaste. 5 st. in de eerste los se en daarna in den anderen kant der od- zetsteken stokjes. Bloemen en blaadjes worden aan draad gehecht, dat met groene wol omwonden is. wat meer hoofdbrekens, aangezien b.v. voor een japon, die 3 M. stof van 1.30 M. (3x1.30x10= 39 punten) vereischt meer punten noodig zijn dan wanneer men 2% M. stof (2.5 x'1.30x10= 32.5 punt) ver werkt, hetgeen een besparing beteekent van 6-1/2 punt. A 263 Het model, dat onze schets aangeeft kleedt vlot, heeft een getailleerd bovendeel met sluiting midden voor, waarvoor deco ratief werkende knoopen zijn gekozen. Ten einde het eenigszins nauwe rokje e-n moderner aanzien te geven is gebruik ge maakt van puntenvrij materiaal zijden crepe de chine met moesje,'hetgeen even tueel ook door velours chiffon vervangen kan worden. Van uit den hals van achter wordt een schuin geknipte reep geknipt, die men aan de voorzijde strikt. Twee paar overslagjes duiden, de zakjes aan. Patronen in de maten'4446—48. Besteladres: Het Practisch Modeblad postbus 36 Den Haag, giro 203203. Bij be stelling het verschuldigde bedrag in post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro. in verband met de puntenkaarten, die het noodig maken, ons bij de aanschaffing van kleeren te beperken. Doch een nieuwe mo gelijkheid is 'geschapen n.l. om „oud tot' nieuw" te maken, zoodat b.v. bestaande ja ponnen die kennelijke teekenen van slijta ge vertoonen meestal onder de armen en mouwen, van nieuwe bovenstukken gaan voorzien. Garneermatejiaal, kantstof, garnituren staan ons in ruime keuze ten dienste, zoo- A 262 JAPON VAN TWEEëRLEI STOF. Succespatroon, A 263 Prijs 35 cent. Om met zoo weinig mogelijk punten rond te komen moeten we blijk geven, te kun nen overleggen. Verschillende garneerma- terialen zijn in den vrijen handel,. Zoodat we geen punten behoeven te offeren. Het kiezen van modellen, vereischt thans heel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12