Se Spin Erdal doet schoenen langer meegaan Grootscheepsche actie ter bevordering van het verbruik van mosselen, garnalen en zoetwatervisch. Ter gedeeltelijke vervanging van het vleesch. De „visch van het oogenblik" onder dezen titel is de commissie ter bevordering van het vischverbruik in Nederland, in op dracht van de Nederlandsche Visscherij Centrale en met medewerking van het Centraal Verkoopkantoor voor Mosselen, het verkoopkantoor voor Garnalen en de Nederlandsche Heide Maatschappij, een grootscheepsqhe actie begonnen, welke tot doel heeft de Nederlanders er toe te bren gen, nu het vleesch niet meer in die mate voorradig is als vroeger, visch een ruime plaats op het menu te geven, In de eerste plaats mosselen, daarnaast garnalen en zoetwatervisch, zullen onder de aandacht van het publiek worden gebracht. De voedingswaarde en het vitaminegehalte van visch zijn vrijwel gelijk aan die van vleesch, terwijl visch in vele gevallen lichter ver teerbaar is. De visch van het oogenblik behoort aan de eischen te voldoen, welke deze tijd stelt. Zij moet groote voedings waarde bezitten en bovendien moet de be reiding dusdanig zijn, dat de huisvrouw geen moeilijkheden krijgt met de distri butieregeling, met andere woorden, dat het niet te veel bonnen kost. De mogelijkheden, welke op dit punt de mosselen en garnalen bieden, hebben wij gistermiddag persoonlijk kunnen keuren, daar de commissie ter bevordering van het vischverbruik in Nederland in hotel Ki-as- napolsky te Amsterdam een bijeenkomst hield, waar deze gerechten werden geser veerd. De heer Th. Meyerink, voorzitter, hield daarbij een rede, waarin hij de be doeling der actie uiteen zette en bovendien de hoop uitsprak, dat de zeevisch niet uit het geheugen zal gaan, nu de toestand van dien aard is, dat de vissehers niet uit kun nen varen. De geografische ligging van ons land is zoo, dat Nederland welhaast altfld als het land der vissehers zal blij ven bestaan. De Dan werd nog het woord gevoerd door den heer J. C. Heinerikx, directeur van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen, die het een en ander over deze schelpdieren vertelde. Het mosselzaad men vergete niet, dat per jaar vijftig millioen kilogram in Zeeland gekweekte mosselen, ter waarde van 1.100.000 wordt verhandeld: wordt in ondiepe banken in de Oosterschelde en Grevelingen opgekweekt tot volwassen dieren, welke dan twee k drie jaar oud zijn. Deze volwassen mosselen worden door be middeling van het Centraal Verkoopkan toor te Bergen op Zoom aan de groothan delaars verkocht, die hun voorraden in zgn. verwaterplaatsen bijeenbrengen en van daar. uit verder verhandelen. Vroeger werden zij veelal naar België, Duitschland, Frankrijk en Engeland verzonden. Het jaargetijde dat de mosselen het lekkerst zijn, is de winter. De heer J. P. Vrolijk, directeur van het Verkoopkantoor voor Garnalen, sprak hier na over het gebruik van garnalen. De aan- voermoeilijkheden zijn thans groot, doch men hoopt deze spoedig te kunnen over winnen. Daar de garnalen het lekkerst zijn, wanneer zij levend gekookt worden, is men thans gedwongen Ce garnalen aan boord van de schepen te koken. De heer A. J. L. Looyen, visscherij- ambtenaar der Nederlandsche Heide Maat schappij, sprak ten slotte nog over de zoetwatervisch. Vroeger werd deze zeer veel in ons land gegeten, doch langzamer hand heeft de zeevisch haar verdrongen. Thans is de zeevisch echter practisch uit geschakeld en krijgt de zoetwatervisch dus weer een kans. De Heide Maatschappij heeft zich reeds jaren beijverd, deze visch tot een volksvoedsel te maken. En door haar smaak en door haar voedingswaarde heeft zij daar recht' op. Den Helder verhoogt de belastingen. IN VERBAND MET DE SLECHTE FINANCIEELE POSITIE DER GEMEENTE. Tengevolge van het vertrek van marine personeel, gepensionneerden enz. is de fi- nancieele en economische positie van Den Helder aanmerkelijk slechter geworden. De gemeenteraad heeft daarom in een spoedeischende vergadering moeten beslui ten het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het be lastingjaar 1940'41 te verhoogen van 55 tot 75 Men verwacht hiervan een hoogere opbrengst van 35.000 ten bate der gemeente. De opcenten op de hoofd som der personeele belasting bedragen voor het belastingjaar 1940, 145 opcenten en kunnen thans voor dit jaar niet meer worden verhoogd. DE NATIONALE PADVINDERSRAAD. De nationale padvindei'sraad heeft aan een toonaangevende Duitsche instantie die in nauwe verbinding staat met de Duit sche jeugdleiding, de verklaring afgege ven, dat de raad van Mei 1940 af in gee- nerlei wijze in contact heeft gestaan met het Boy Scouts International bureau in Londen. De nationale padvindersraad heeft nadat Nederland door de Duitsche weer macht bezet is, het standpunt ingenomen, dat het internationale contact tusschen de padvindersvereenigingen der verschillende landen verbroken is. In verband met den nieuwen toestand ziet de nationale pad vindersraad nog slechts de mogelijkheid van het oprichten van een nieuwe interna tionale jeugdvereeniging, waarbij alle landen zich zouden kunnen aansluiten, rijweaxaztl Steun van rijkswege aan orchesten en aan de toonkunst. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Rotterdamsche philharmonisch orkest van den waarnemend secretaris generaal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen bericht ontvangen, dat het met ingang van 1 Ja nuari 1940 een vast rijkssubsidie van 10.000 per jaar zal ontvangen, waardoor deze instelling in de rij der door het rijk gesubsidieerde orkesten is getreden. Verder is aan alle. orkesten bericht, dat het rijk bereid is in den komenden winter 20 van de salarissen van de orkestleden te garandeeren, mits de besturen zelf, eventueel met steun van de plaatselijke en provinciale overhedeh, voor de resteerende 80 instaan. Aan de gevestigde tooneelgezelschappen is medegedeeld, dat van rijkswege maat regelen tot bevordering en steun van de Nederlandsche dramatische kunst in over weging zijn. In verband hiermede is hun vanwege het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen een aantal vra gen gesteld. De geruststelling aan de schippers. Onze geruststelling van gisteren aan de schippers, dat zij namelijk des nachts nor maal hun beroep kunnen uitoefenen, geldt niet alleen voor de kuststreek, maar voor het geheele gebied, waar het uitgaansver bod tusschen tienen en vieren geldt. Onregelmatige koersbeweging op de Amsterdamsche beurs. De flinke koersstijging, die men eergis teren op de Amsterdamsche beurs kon waarnemen, zette zich gistermiddag niet verder door. Wel waren de openingskoer sen van tal van fondsen omstreeks het peil .van het vorig slot, in sommige ge vallen zelfs iets daarboven, maar geduren de het verdere verloop trad een lichte reactie in. Nauwelijks echter vertoonden de noteeringen een neiging tot inzakken, of er kwam eenige vraap- naar voren. In het middelpunt der belangstelling stonden aandeelen Aku die wederom leven dig verhandeld werden. De overige indus- tx-ieële waarden waren niet veel veranderd, met uitzondei-ing van Unilevers, die het eergisteren behaalde koersavance weer voor een deel moesten prijsgeven. Een onregelmatig koersverloop gaven Olies' te aanschouwen. De handel was van kalmen aard, terwijl de omzetten niet bijs ter hoog waren. Een zeer kalm vex-loop gaven de cultuux- waarden te zien. In sommige af deelingen was bijzonder weinig te doen. Van suikex-- fondsen konden aandeelen H.V.A. het on der beurs slechts tot een noteering bren gen, die een viertal punten beneden het vorige slot lag. Rubberwaarden lagen ver onachtzaamd in de markt. Van de tabaksaandeelen kon men eenige belangstelling voor Deli Maatschappij be speuren, die het per saldo tot een koers- vex-betering van 2 procent wisten te bren gen. Voor de overige soorten in deze af- deeling bestond een goed prijshoudende stemming. Volkomen veronachtzaamd waren de scheepvaartaandeelen. Amerikaansche Sha res lagen ongeanimeerd in de markt. De beleggingsmarkt had een kalm voox-- komen. De stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen was over het algemeen goed prijshoudend. A. Ned. Gist- en Spritusfabr. 380 A. K.M. De Schelde Nat. Bez. 59% Amsterdam 1936 3% 81% Nederland le lng. 1940 4 9r dito 2e lng. 1940 4 91% dito met bel. fac. 98 dito a 1000 1938 (3%) 3 81%—% Indië k 1000 1937 3 78% A. Koloniale Bank 145 A. Ned. Ind. Handelstak 96% C. Ned. Handel Mij. 80% Calvé Delft A. Lever Bros en Unilever 84—82% A. Philips Gem. Bez. 152%—149% C. Am. Car en Foundry 21%—20% C. Anaconda Copper 21—% C. Bethlehem Steel 65% C. General Motor 41 C. Kennee Copper 28—% C. North Am. Aviation 14% C. Rep. Steel 46 C. North Am. Cy. 17% A. Kon. Petroleum Mij. 222—15 C. Continental Oil 16% C. Philips Petrol. 29% C. Shell Union 1 as OO C. Tide Water Ass. 8VB A. Ned. Scheepvaart U. 1281/2—27%, A. Handelsver. A'dam 363—61 A. Ned. Ind. Suiker U. 210 A. Deli Batavia Mij. 138 C. Deli My. a 1000 193—91 A. Senembah Mij. 163—61 C. A'dam Rubb. 189 %2—91 A. Deli Bat. Rubb. My. 141 %2 EEN HONDERDJARIGE. Vandaag herdenkt de heer Jhn van Hem men te Haren in Groningen zijn honderd sten verjaardag. Hij geniet nog een goede gezondheid en heeft alleen last van doof heid. MAN VERDRONKEN. Gistermorgen is de 59-jax*ige P. J. Z. te Den Haag, vex-moedelijk tengevolge van de duisternis, met zijn fiets in het water van de Soestdyksche Kade geraakt en verdron ken. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het oppex-bevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in den nacht van 11 op '12 September in Noord-Duitschland de woonwijken vaxx verscheidene steden, waaronder Hamburg, Bremen en Berlijn, xxxet brisant- en brand- bommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woonhuizen en arbeiderswijken. Veer tien personen werden gedood ën 41 ge wond. Welgericht afweervuur, gediscipli neerd optreden van de bevolkixxg en doel treffend ingrijpen van den luchtbescher mingsdienst verhinderden in de rijkshoofd stad en in andere plaatsen dat grootere schade werd aangericht. Duittche gevechts-, jacht- en toxpedo- eskaders hebben dag en nacht hun vergel- dingsaanvallen tegen Londen voortgezet. Inrichtingen van docks en havens, welke door branden hel verlicht waren, gasfa brieken en electrische 'centrales, een kruit- en een wapenfabxiek werden zwaar ge troffen. Andere aanvallen in den loop van den dag golden een vliegtuig-fabriek in Southampton, waarin zes hallen vernield wei-den, alsmede de petroleumopslagplaat- sen van Port Victoria. Nachtelijke aan vallen waren verder gexicht tegen Liver pool en andere havenwerken aan de West en Zuidkust van Engeland. In de monding van de Theems hebben gevechtsvliegtuigen een konvooi aangeval len. Een torpedojager en vier koopvaardij schepen werden getroffen en geraakten in brand. Twee andere koopvaardijschepen kregen treffers. In het verloop van de aanvallen op Londen ontstonden er ver scheidene verbitterde luchtgevechten, waarbij 67 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Des nachts werden zes andere Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied door luchtdoelaitillerie omlaag ge haald. De artillerie der marine heeft zes vijandelijke bombardementstoestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toestel aan de kust van het Kanaal neer geschoten, zoodat de totale verliezen welke den vijand eex-gisteren geleden heeft, 80 vliegtuigen bedragen. Twintig eigen toestellen worden vermist. Een- duikboot onder het bevel van den luitenant ter zee tweede klasse Jenisch,' wiens gedeeltelijk resultaat van 21.000 b. r. t. reeds gemeld is, heeft op een tocht in totaal 40.000 br. t. aan vijandelijke scheepsruimte uit kx-achtig beschermde konvooien tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeft een bewapend vijandelijk koopvaax-dijschip van 7000 b. i\ t. even eens uit een konvooi tot zinken gebracht. HET ITALIAANSCHE. In het weex-machtsbericht nr. 97 deelde het Italiaansche hoofdkwartier gisteren het volgende mede De spooi-wegwei'ken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidi-Barrani werden opnieuw onderworpen aan luchtbombardementen des nachts en overdag, welke branden, ontplof fingen en vernielingen teweegbrachten. Vij andelijke pantserwagens werden gebombar deerd en beschoten. De vijand heeft gepoogd een luchtaanval te ondernemen op Derna, maar werd door onze jagers en ons luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vliegtuig van het type Blenheim werd neex-gehaald, Een ander toestel is waarschijnlijk neer gehaald. Een Italiaansch vliegtuig is niet tei-uggekeerd. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat tijdens het bombardement van Aden op 1 en 2 Sep tember twee vyandeljjke toi-pedojagers tot zinken z\jn gebracht. Onze luchtformaties hebben het vliegveld van Khartoem gebom bardeerd, waar een hangar getroffen werd. Ook wex-d een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hayia waar de rails, wagons en magazijnen getroffen werden. Op het vliegveld van Atbara werden drie hangars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn tex-uggekeerd. De vijand heeft geprobeerd een aanval te ondernemen met pantsex-wagens en ar tillerie van klein kaliber op het brugge- hoofd van Kassala. Onze artillerie heeft den vijand op de vlucht gejaagd na een gevecht dat een uur duurde. Wy leden geen vei-liezen. Een andere aanval op onze Dubat afdeelingen te Chex-illi werd even- Teraardebestelling W.A.-man Peter Ton. Belangrijke rede van dr. R. van Genechten. Vorige week Zaterdag is bij relletjes in Den Haag, de W.A.-man Peter Ton gedood. Woensdag heeft op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen de teraardebestelling plaats gehad. Dr. R. van Genachten, hoofd van de vor ming der N.S.B., nieuw benoemd procu reur-generaal by het Gerechtshof te 's'-Gra- venhage, hield een grafrede. De leider van de beweging, aldus spre ker, heeft mjj opgedragen de gevoelens te vertolken, die ont. allen thans bezielen. In de eerste plaats een woord van groote deernis jegens de moeder van Peter Ton. Kameraad Ton is gevallen als slachtoffer van de bende, die het op de N.S.B. gemunt had. Het was vooral de vrijmetselarij, die van den aanvang af getracht heeft de natio- naal-socialistische beweging te doen ster ven. Het is haar niet gelukt. Na den oorlog hier te lande heeft zij zich eerst eenigen tijd stilgehouden, doch daarna is zjj weer actief geworden in haar bestrij ding van het nationaal-socialisme. Kame raad Ton is voor het nationaal-socialisme gesneuveld, doch dit beteekent tevens, dat hij voor het Nederlandsche volk is gevallen. Deze begrafenis kan slechts een voorloopige zijn. Eens komt de tijd, waarop wij onze gestorven helden naar onze eigen grond zullen overbrengen onder de hooge popels, welker bladeren den hartvorm dragen. Tot nu toe heeft het Nederlandsche volk de teekenen van den tijd niet voldoende- verstaan. Wij hebber dit volk ondanks zijn zwakheid lief, omdat het' is gekneed uit goede klei. De vraag waarom een zoo jong leven op zoo'n ruwe wijze moest worden afgesneden, kunnen wy niet beantwoorden, doch wie de goden liefhebben nemen zij jong tot zich. Spr. gaf den raad weest moe dig en weest trouw. Wij, nationaal-socialis- ten, vreezen den dood niet. Wij beseffen, dat wij tegen invloedrijke machten hebben moeten vechten en dat wij dien strijd nog eenigen tijd hadden moeten voortzetten, wanneer niet de Duitsche macht ons te hulp was gekomen. Thans zijn wij de tyden van terreur te boven. Wy zullen de macht in den staat overnemen en wij zullen voortaan de orde hier te lande handhaven. De geschiedenis leert, dat alleen vastbe raden mannen de wereld voox-uit kunnen brengen. DOODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Woensdagavond heeft in de Eerste Mid dellandstraat te Rotterdam een doodelyk verkeersongeval plaats gehad. De 71-ja- rige P. van der Es, wilde via een vlucht heuvel den rijweg oversteken. De oude man lette echter niet op het van de rich ting West-Kruiskade komende verkeer en liep tegen het rechter voorspatbord van een puinauto op. Hoewel de bestuurder van den auto nog krachtig remde, kon hy niet verhinderen, dat de grijsaard met kracht tegen de stx-aat werd gesmakt. Met ernstige verwondingen aan hoofd en lin kerhand werd het-, slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar hij kort na aankomst is ovex'leden. eens zonder verliezen aan onzen kant na twee uren strijden afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde het wooncentrum van Assab, waarbij bur gerwoningen beschadigd werden. Een in lander werd gedood en twee gewond. Een andere vijandelijke aanval op de kampen van Chachaman ten Zuiden van Addis Abeba veroorzaakte lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. De uit dx-ie personen bestaande bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. Vyandelyke vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het afweergeschut ter stond in wex'king trad, zoodat de toestellen hun bommenlast in -zee moesten laten val len. Tijdens een vyandelyken luchtaanval op Dessie, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht no. 95, werden twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Een duikboot is in haar basis tex-uggekeerd na in den Atlantischen Oceaan 27.000 ton vy andelyke scheepsx-uimte tot zinken te heb ben gebracht. door JOHNSTON Mc.OTJLLEY 28) Hy gaf wel toe, dat myn vader indertijd vermogend geweest was, maar zei, dat hrj zijn geld door krankzinnige speculaties had verloren. Tante was dood ik had niemand, die me helpen kon. Ik besloot hier in de stad te blijven, tot hij me uitbetaald had. Ik heb hard met mijn handen gewerkt, om toch maar hier te kunnen blijven. Als ik de hand maar op dat pak documenten kon leggen Ik heb het geprobeerd. Maar oom is een man van invloed. Ik kreeg een uit stekende positie, maar na een week werd ik ontslagen. Ik vond een andere, maar hetzelfde gebeux-de weer en mijn patroon liet doorschemeren, dat ik op aandringen van mijn oom ontslagen was. Eens heb ik mijn oom op straat ontmoet en toen vertel de hij me, dat hy mijn gangen liet nagaan en zorgen zou dat ik overal ontslag kreeg. Hij wilde me de stad uitjag en,begrijpt u?" „Dat is nogal duidelijk", antwoordde de Spin. „Zelfs toen ik handenarbeid ging ver richten, zorgde hy, dat ik ontslagen werd. Ik heb borden gewasschen in een restau rant en ook daar moest ik eruit. Mjjn geld raakte op. Ik had een hondenleven tien cent voor een bed en een stuiver voor een maaltijd. Ik was totaal op. Ik heb in een week geen behoorlijk maal eten gehad. En toen besloot ik vanavond inbreker te wor den." „En daarvoor zocht je toevallig mijn ixuis uit", zei de Spijl. „Misschien is het een bof voor je. Ik geloof heusch, jonge man, dat je nooit een behoox-lijk misdadiger zuxt worden. Waarom verlaat je de stad niet?" „Ik heb gezworen, dat ik hem eerst mijn geld zou laten betalen". „Hy kan wel weer wat verzinnen en je in de gevangenis laten zetten." „Dat zal hij niet willen,' maar verder is hij tot alles in staat". „Hij is in elk geval een gemeene schurk. Gelukkig, dat ik een eerlijke misdadiger ben zei de Spin. „En, hoe heet die oom van je?" „George William Cardlew." „Aha zei de Spin. „Zie je dat kaart- register daar, jongmensch? Daar bjj het raam? Geef mij de onderste lade van de tweede ry dan maar eens aan". De amateur-inbreker gehoorzaamde. Grinnekend haalde de Spin een groote enveloppe uit de lade te voorschijn. Daax-utt nam hy een bundeltje papieren en keek die vlug dooi-. „George William Cardlew", las hij. „Ja net als je zegtiemand van stand nog al eens betrokken in duistere zaakjes... Vijftig jaar, grijze haren en snor, drinkt slechts Schotsche whisky, rookt speciaal geïmporteerde sigaren, houdt van lila dassen en kleurige vesten. Op een millioen geschat. Heeft vier bedienden, waaronder een butler, die al vijftien jaar bij hem is". „Hoe weet u dat zoo allemaal?" vroeg Felkingham. „Ik maak er mijn beroep van, dergelijke dingen te weten, beste jongen. Hm Gaat iederen Donderdagavond naar zijn club en komt pas tegen den morgen thui3. Verzamelt zeldzame boeken, kunstvoorwer pen en schilderijen. Beweert verstand van muziek te hebben, maar weet er niets van. Brandkast in hoek van bibliotheek, merk Crestwell, 1912. Op 10 Juni, dus twee we ken geleden, was de combinatie als volgt..." „Weet u zelfs de combinatie van zijn letterslot vroeg Pelkingham verbluft. „O, natuurlijk Daar is gemakkelijk ge noeg aan te komen En, dat pakje docu menten ligt in die safe, zeg je immers?" „Ja. Hij bewaart ze in een laatje onder aan x-echts", zei Pelkingham. „Hy liet ze rtje zien en legde ze daar weer in. Dat laatje is op slot en den sleutel draagt hij bij zich." „Als xk het model van de brandkast weet, weet ik natuurlijk ook alles van dien sleu tel af", zei de Spin. r„Hy mag dan denken, dat het een veilige bex-gplaats is, maar een handige kerel maakt het ding met een blikopener open. Beste jongen, als we die papieren eens hadden, wat zou je er dan mee kunnen uitrichten?" „Ik heb gezien, dat er een brief met aan wijzingen van vader bij zit en een lijst van de effecten, aandeelen en obligaties. Als ik die papieren had, kon ik hem voor de recht bank dagvaarden tot teruggave van alles wat vader nagelaten heeft". „Wat zou het je waard zijn, die papieren in je bezit te krijgen?" vroeg de Spin. „Ikik heb geen geld." „Maar als je die nalatenschap van je oom loskrijgt, bezit je een fortuin. Wat zou je voor die papieren over hebben? Ik ben bang, dat je geen handige inbreker genoeg bent, om ze zelf te stelen." „Ikik zou er alles voor over hebben". „Vijftigduizend dollars?" „Ja zeker!" zei Pelkingham. „Uitstekend. Ik zal zorgen, dat je dio documenten terugkrijgt en als jij je geld hebt, betaal je mij vijftigduizend dollars in contanten. Mocht je dat verzuimen, dan zal ik je méér afnemen ènop een voor jou onprettige manier". „Ik zal mijn woord houden, mijnheer." „Dat geloof ik graag, beste jongen. Luis ter nu eens. Als we die papieren krijgen, kon je oom je wel eens aanklagen van in braak in zyn brandkast. Je moet dus een degelijk alibi hebben. Van morgenavond zes uur af tot den volgenden morgen moet je zorgen, voortdurend iemand in je gezel schap te hebben en ergens te verblijven, waar minstens een half dozijn menschen je goed kan zien. Begrijp je me?" „Ja, mijnheer." „Ik zal je wat geld geven, zoodat je een paar vx-ienden kunt onthalen, of in een nachtclub kunt rondhangen, waar je het zoo opmaakt, dat het ieders aandacht trekt, zoodat ex- verschillende menschen zijn, die later onder eede kunnen bevestigen, dat ze je daar gezien hebben en dat je er niet weg geweest bent. Dan kun je de misdaad en inbraak dus onmogelijk bedreven hebben. Ik denk cfchter niet, dat Cardlew er herrie over zal makenHier heb je wat geld. Ik kan de kamer niet verlaten en je zult dus op dezelfde manier, waarop je binnen gekomen bent, heen moeten gaan." „Maarmeneermeent u dit?" vroeg Pelkingham. „Zeker. Het is een zakelijke transactie- en ik zou blij zÜni als jö dien schurk te pakken kon nemen. Ik heb wel iemand, die het een buitengewoon prettig wex-kje zal vinden, George William Cax-dlew van een deel van zijn onrechtvaardig verworven geld af te halen. Maak nu maar gauw dat je hier vandaan komt, jongmensch, want binnen een paar uur is het klaarlichte dag. En de storm is ook over. Kom hier over- morgenavond precies om negen uur en bel aan de voordeur als een fatsoenlijk man". Pelkingham stond op en haastte zich naar buiten. XXIV. Ontsnapt. John Warwik knoopte zijn handschoenen dicht en nam zijn stok op. „Togo", zei hij tegen zijn Japanschen huisknecht, „ik ga naar de club. Na een poospe zal ik daar weggaan en me ergens anders heen begeven. Misschien kom ik niet voor morgenochtend vroeg terug. Maar dat gaat jou natuurlijk niet aan." „Neen, vereerde meestex-." „Mocht er iemand komen, dan weet je niet zeker, waar ik heen ben." „Begrepen, mijnheer". „Hm Je bent erg begrijpend 'n Snug gere kop ben jehé?" „Ja, mijnheer." „Hij geeft het nog toe ook mompelde Warwik, zijn woning verlatend. De club was vrij ver weg, maar Waiwik besloot toch te wandelen. Het was een mooie avond na een prachtigen dag en hij voelde behoefte om x-ustig te kunnen den ken, „Rare orderswat?" bromde hij, den kend aan wat de Spin hem dien middag opgedragen had. „Ouwe Geox-ge Cardlew.... Stel je voor Cardlew, een van m'n beste vrienden. 2[óó best, dat hy in vex-eeniging met eenige andere goede vx-ienden me voor ettelijke duizenden benadeeld heeft De Spin had hem de geschiedenis van Pelkingham oververteld en Warwik had de taak gretig op zich genomen. Tot nog toe had hij openlijk gewerkt en zyn succes aan zijn handigheid te danken gehad. Van avond moest hy een echte misdaad volvoe ren hy moest inbreken in een huis cn een pak papieren uit de brandkast van een ander weghalen. De Spin had hem de com binatie van het letterslot opgegeven. Warwik kende die brandkast goed ge noeg. Hy was vaak in de bibliotheek van Cardlew geweest. Hij zou zyn zaklantaarn zelfs niet noodig hebben, totdat hij aan de lettercombinatie begon. Hij had er e.cht zin in. (Wordt vex-volgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6