PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 11 September 1940 Kantoortijden in verband met de verduistering. Een practlsch schema. Het centraal bureau van de vereenïging van directeuren van electriciteitsbedrjjven in Nederland heeft, volgens het U.D.; als overdruk uit het maandblad „Electrotech- niek" een publicatie verspreid, waarin de kwestie van de verschuiving van werktijden gedurende de wintermaanden als middel ter vermgding of beperking van maatre gelen, noodig voor het verduisteren van dienstgebouwen, grondig wordt bekeken. Door deze verschuiving boekt men tevens het voordeel, dat het personeel zich naar en van het werk kan begeven op tijden, dat nóg genoeg daglicht voorhanden is. Boven dien zal in de tijden, waarin luchtbescher- mingsverlichting noodzakelijk is, beperking van het energieverbruik noodzakelijk kun nen zijn. „Electrotechniek" heeft enkele schema's Uitgewerkt, waarbij zooveel mogelijk, on der behoud van den totalen normalen ar beidstijd, in hoofdzaak door beperking van de. middagpauze tot een half uur, den aan vang van den werktijd op of na zonsop gang, het einde van den werktijd voor of op zonsondergang is gesteld. Weliswaar zal na het begin en vóór het einde van den werktijd toch kunstlicht gebruikt moeten worden, in verband met de geringe hoeveel heid licht gedurende -de wintermaanden vlak na zonsopgang en vóór zonsonder gang, doch de hoeveelheid daglicht is dan echter wel zóó groot, dat door het gebruik van kunstlicht op deze tijdstippen de doel stelling van de verduisteringsmaatregelen niet in gevaar wordt gebracht. Bij de dan reeds of nog aanwezige hoe veelheid daglicht zal nl. ook zonder de aanwezigheid van kunstlicht vanuit een vliegtuig alles op aarde kunnen worden waargenomen. Het blad heeft een schema uitgewerkt voor kantoorpersoneel, dat 7% uur per dag werkt, nl. van 8.3012, van 13.3017.30. Deze normale werktijd zal aangehouden kunnen worden tot 20 Octo ber en na 8 Februari. Vóór 8 December en na 18 Januari zal geen verkorting van den werktijd behoeven plaats te vinden, alleen een verkorting van de middagpauze tot een half uur. Tusschen 7 December en 19 Januari ontstaat, doordat des morgens een kwartier later wordt begonnen een verkorting van den arbeidstijd, welke, in dien des Zaterdags niet korter dan onder normale omstandigheden wordt gewerkt, over de geheele periode niet meer dan IVz uur in totaal bedraagt. Dit verlies kan zoo noodig op twee Za terdagmiddagen worden ingehaald. Voor kantoorpersoneel, dat per dag 8 uur wei'kt, en dat des morgens om acht uur begint, geldt behoudens enkele wijzi gingen, hetzelfde schema. Verkorting van den werktijd treedt thans in tusschen 9 November en 19 Januari, en wel in totaal Zooals bekend is volgens een verorde ning van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie met ingang van 9 Sept. 1940 aan allen, die niet Rijks- duitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de gebieden die op boven staande. kaart zijn aangegeven. Deze kaart De toekomst van Roemenië. EEN STAAT VAN LEGIONAIRS, AANGESLOTEN BIJ DE AS. Horia Sima, de leider van de IJzeren garde, heeft voor Duitsche en Italiaansche journalisten gesproken over het toekom stige bewind van Roemenië. Roemenië, zoo betoogde Horia Sima, 'zal in de toekomst een staat zijn van de legio nairs. De legionairs hebben getoond dat zij ondanks de langdurige onderdrukking niet dood zijn maar een sterke beweging vor men, welke thans het geheele volk omvat. Een bewind van legionairs beteekent een groote geestelijke omwenteling. Het grond- leggende denkbeeld is de natie. In buiten- landsch politiek opzicht sluit de beweging der legionairs zich onvoorwaardelijk bij de as aan. Aan deze grondgedachte van de buitenlandsche politiek, welke Codreanu zelf nog heeft vastgelegd, wordt niet ge tornd, de overwinning van de beweging der legionairs in Roemenië beteekent, dat de as aanwezig is aan den Donau en dat een stabiele ordening in het Donaubekken en op den Balkan plaats vindt. De Engelsche invloed in Zuidoost-Europa is daardoor bijna volledig verwijderd. Engeland heeft in Roemenië niets meer te vertellen. De betrekkingen tot Duitschland en Italië moeten volgens den wensch der beweging van legionairs ook op de gemeenschappe lijke denkbeelden en de nauwe kameraad schap welke in den gemeenschappelijken strijd ontstaan is, gegrondvest zijn. In binnenlandsch politie.k opzicht strijdt de legionairsbeweging tegen 't Jodendom, tegen de vrijmetselarij, en de plutocratie. De beweging heeft nauwgezette oplossin- gen voor alle vraagstukken van volk en staat voorbereid. Deze oplossingen, welke grootendeels nog aan Codreanu zelf, den oprichter der beweging, te danken zijn, zullen thans verwezenlijkt worden. Over de gebeurtenissen der laatste da gen verklaarde Sima, dat ex-koning Carol de opwinding van het volk heeft willen uitspelen tegen de asmogendheden en te gen de beweging der legionairs. Met be hulp van de politiek zijn er. protestbetoo- gingen georganiseerd welke tegen de as mogendheden gericht waren en welke de onhoudbaar geworden positie van den ko ning moesten redden. Hoewel de ijzeren garde niet voldoende was voorbereid, heeft zij dit oogenblik moeten gebruiken, hetgeen zij tenslotte met succes gedaan heeft. De beweging der legionairs is voor de monarchie onder ko ning Michael. Met de leiding van den staat in den persoon van generaal Antonescu, die de overwinning van de legionairsbewe ging volkomen heeft gemaakt, is zij het geheel en al eens. 33 uur. Indien vanaf Zaterdag 9 November tot en met Zaterdag 18 Januari ook des Zaterdagsmiddags wordt gewerkt, zal dit verlies nagenoeg geheel worden ingehaald. geeft nauwkeurig weer de .lijn, met inbe grip van de plaatsen welke onder de be treffende verordeningen vallen. Van jongstleden Maandag af is dus in de kustzóne géén verkeer, ook geen voet gangers-verkeer meer tusschen de boven vermelde- uren. Oproerige geest in Zuid-Afrika. Het schrikbeeld van een opstand van het zwarte proletariaat. Men meldt ons uit Johannesburg t Het begint er hier hoe langer hoe meer naar uit te zien, dat wij aan den voor avond staan van de ernstigste crisis, die Zuid-Afrika ooit heeft beleefd. Het is een veelbeteekenend feit, - dat thans bijna, de helft van het parlement achter generaal Hertzog staat, die den eisch heeft gesteld, zonder verwijl vredesonderhandelingen aan te ltnoopen met Duitschland en Italië. Dit is te opmerkelijker, wanneer men weet, dat dit voorstel in den loop van dezen zomer bij slechts een derde van het parlement in goede aarde viel. Hoogst bedenkelijk is ook de omstandig heid, dat het begint te gisten onder het zwarte proletariaat in de Unie. Hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat tegenover de ruim 2 millioen blanken niet minder dan 6.6 millioen kleurlingen en 770.000 inboorlingen van gemengd bloed staan. En van deze 2 millioen blanken zijn meer dan 350.000 tot de grootste ellende vervallen, geestelijk en lichamelijk ver zwakt en dat in een land, waar het goud en de diamanten om zoo te zeggen voor het oprapen liggen. Daarenboven daalt het geboortecijfer van de blanke be volking gestadig. De industrie, de landbouw, de goud- en diamantmijnen zijn uitsluitend aangewezen op zwarte arbeidskrachten. De helft der inboorlingen houdt verblijf in z.g. reser vaten, met gedeeltelijk zelfbestuur. Zjj verdienen veel minder dan de blanke werknemers. Deze laatsten genieten een gemiddeld loon van 400 pond sterling per jaar. Di kleurlingen brengen het echter hoogstens tot 45 pond. De kleurlingen, die hun levensonderhoud verdienen in den landbouw, krijgen zelfs in den regel niet meer dan 6 pond per jaar, waarvan dan nog 1 pond belasting afgaat De sterk verminderde koopkracht van het pond heeft tot gevolg gehad, dat de groote massa der inboorlingen aan ellende is prjjs gegeven. Het is hier en daar dan ook reeds tot samenscholingen en plaat selijke ongeregeldheden gekomen. Alles wijst er op, dat er een hoogst oproerige geest heerscht onder de zwarte bevolking. Wellicht is het oogenblik niet meer ver af, dat een opstand uitbreekt. En deze moge lijkheid baart des te meer onrust, wijl een deel van de blanke bevolking op bevel van de regeering de wapens heeft ingele verd, .zoodat zij bij een oproer onder de inboorlingen machteloos zou staan. En wat dit zou beteelcenen, weet men hier slechts al te goed. Wil ex-koning Carol zich in Canada vestigen Groote aandacht $vordt, naar Reuter meldt, te Ottawa gewijd aan de berichten volgens welke ex-koning Carol van Roe menië het voornemen heeft zich in Canada te vestigen. Voor zoover men uit officieele kringen kan vernemen, zal men de komst van den ex-koning naar het dominion geen moeilijkheden, in den weg leggen. Immigratie-ambtenaren verklaarden ech ter, dat men niet zal toelaten, dat me vrouw Lupescu den ex-koning zal verge zellen. Inmiddels verneemt het D.N.B. te Boe karest, dat ex-koning Carol naar Portugal is vertrokken, waar hij zich met toestem ming van de Portugeesche regeering de finitief zal vestigen. Toenemende schaarschte van ijzer en staal in Engeland. Volgens berichten uit vakkringen in En geland, die in Duitschland sterk de aan dacht hebben getrokken, aldus het A.N.P., worden de omstandigheden bij de voorzie ning van de Engelsche markt met ijzer en staal voortdurend moeilijker. Reeds weken lang is het bekend, dat de Britsche ijzer industrie niet meer in staat is, de hoeveel heden bouwijzer te produceeren, welke noo dig zjjn om slechts eenigermate de scliade te herstellen, die dag aan dag door de Duitsche bomaanvallen is aangericht. Nu de oude voorraden opgebruikt zijn, begint het uitvallen van de vroeger zeer groote leveranties van halffabrikaten door België voelbaar te worden. Aan de levering van erts uit Spanje is een einde gekomen, daar niet voldoende scheepsruimte beschikbaar was en de Duitsche blokkade te doeltref fend was om de transporten nog te kunnen laten doorgaan. Volgens berichten uit Ame rika zijn de Engelsche aankoopen van schroot tot de helft teruggeloopen. De. be schikbare schepen zijn dringender noodig voor het vervoer van afgewerkte producteii. Thans streeft de Engelsche regeering er volgens het A.N.P. naar, met alle middelen de productie van binnenlandsch erts te vergrooten. In Duitschland weet men, dat dit een vergeefsch middel is. Duitschland heeft vier jaar noodig gehad om met ge bruikmaking van alle middelen de eigen ertsproductie merkbaar te doen stijgen. Het ontbreken van bepaalde soorten kwa liteitserts, die voornamelijk uit Zweden en Noorwegen betrokken worden, doen de kwa liteit van het Engelsche staal voortdurend minder worden. Met de overgebleven ge ringe resten worden legeeringen met de eigen ertsen vervaardigd, die van metal lurgisch standpunt bezien echter niet die samenstelling bezitten, welke een onberis pelijke kwaliteit der eindproducten waar borgt. Deze Engelsche ontwikkeling wordt in Duitschland ook daarom met bijzondere belangstelling gevolgd, omdat de overeen komstige Duitsche toestanden alleszins gunstig zijn. GRAAF DE BROQUEVILLE OVERLEDEN. De vroegere Belgische minister-president Graaf de Broqueville, een der vooraan staande politici in en na den wereldoorlog, is op 80 jarigen leeftijd overleden. Schooltijden V.H.O. M.O. ZOO NOODIG OOK OP VRIJE MIDDAGEN. De Secretaris-Generaal van het Dep. van Onderwijs heeft den volgenden omzendbrief gezonden aan de directeuren van Rijks H.B.S.en en een afschrift er van aan de besturen der gemeentelijke en bijzondere inrichtingen voor V.H.O. en M.O., met het verzoek te handelen overeenkomstig het in den brief voorgeschrevene: „Indien de voorschriften voor de ver duistering in den komenden winter van kracht blijven, zullen, aangezien met het oog op de zeer hooge kosten algeheele verduistering van de schoolgebouwen ach terwege zal dienen te blijven, de school tijden op de Rijks hoogere burgerscholen zoodanig vastgesteld moeten worden, dat de lessen bij daglicht gegeven worden. Voorts is het wenschelijk, dat bij het be palen van de tijdstippen van begin en einde der lessen met de heen- en terugreis van buitenleerlingen zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. In vei-band met het een en ander noodig ik u uit den rooster van iesuren voor den cursus 19401941 van uw school zoodanig in te richten, dat de lessen niet vóór 9 uur aanvangen en om 15.30 geëindigd zijn. Indien dit in het briang van het onderwijs wenschelijk is, dient ook over de vrije middagen van thans voor het onderwijs beschikt te wórden". De speciale' Japansche afgezant op 12 September in Batavia. Naar Domei meldt heeft het Japanscne departement van buitenlandsche zaken een officieel telegram ontvangen van den Ja- panschen consul-generaal te Batavia, Sai- to, waarin wordt medegedeeld, dat Ichizo Kobayasji, de speciale afgezant van Japan naar Nederlandsch-Indië, op 12 September a.s. aan boord van de „Nisjo Maru" in Batavia zal aankomen. De „Nisjo Maru" zal naar Batavia op- stoomen vergezeld van drie Nederlandsche marinevliegtuigen. Een honderdtal Neder landsche soldaten zal als eerewacht op de kade voor Kobayasji staan opgesteld. Na verwelkoming door een persoonlijken ver tegenwoordiger van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, andere voor aanstaande Nederlandsche autoriteiten en ongeveer 150 leden van de Japansche kolo nie, zal Kobayasji in een auto, welke hem speciaal door de Nederlandsche overheid ter beschikking zal worden gesteld, naar het Hotel des Indes rijden, waar hij zijn intrek zal nemen. Denzelfden avond zal de Japansche afgezant een bezoek brengen aan den gouverneur-generaal, die terstond daarop, volgens het protocol, het bezoek zal beantwoorden. WEDER REMBOURSZENDINGEN EN POSTKWITANTEES UIT DUITSCHLAND. Met ingang van 15 September a.s. kun nen aangeteekende brieven en pakketten weder onder rembours van Duitschland naar Nederland worden verzonden. Boven dien wordt de dienst der invordering van kwitanties van Duitschland naar Nederland op dien dag heropend. In omgekeerde richting bestaan beide verkeersmogelijkheden voorloopig nog niet. Het gebruik van houten vaten bij den inmaak. WAAROP GELET MOET WORDEN. De Voedingsraad schrijft ons Het is gebleken, dat bij vele huisvrouwen onze kerheid bestaat omtrent de vaatwerken, welke dienst kunnen doen bij het inzouten van groenten of het bereiden van zuurkool. Daarom zij er op gewezen, dat wie zich van een houten vat wil bedienen, zijn keuze dient te vestigen op tonnen van eikenhout of van beukenhout, daar andere houtsoor ten zich voor dit doel minder goed leenon. Naast Keulsche potten zijn glazen vaten of flesschen met wijden hals, zoomede goed geëmailleerde emmers, eveneens bruikbaar. Voor men houten vaten in gebruik neemt, borstelt men ze goed met heet sodawater uit, waarna eenige malen met ruim schoon water wordt nagespoeld. Nu worden de vaten geheel met kokend water gevuld, drie dagen lang laat men ze met dit water gevuld staan en eerst als men dan nog eenmaal met schoon water heeft nage spoeld, heeft men alles gedaan om met behulp van houten vaten goede inmaak- resultaten te bereiken. Nogmaals wordt er onder de aandacht gebracht, dat onder alle omstandigheden versche groenten de voorkeur verdienen boven inmaak. Dit geldt in het bijzonder voor het inzouten van groenten. Meer dan eenmaal in de twee weken behooren gezou ten groenten feitelijk niet op den gezins- disch te worden gebracht. Wie reeds snij- boonen in het zout inlegde, zal verstandig doen daaraan geen andijvie of andere voor dit doel in aanmerking komende groente soort toe te voegen. Een hoéveelheid van twintig kilogram versch gewicht is vol doende om een gezin van man, vrouw cn twee kinderen tusschen 2 en 10 jaar gedu rende den winter van tijd tot tijd gezouten groenten te doen nuttigen, zonder dat daar mee aan deze gerechten een ruimere plaats wordt verleend dan uit een oogpunt van goede en gezonde voeding gewenscht mag heeten. De zuurkool, die alleszins een voortref felijk gerecht is, staat hier natuurlijk bui ten. Hierop wordt, zoodra de tijd daar is, uitvoerig teruggekomen. DAT HOORT NIET BIJ DEN OPBOUWDIENST. DIEFSTAL VAN THEE EN KOFFIE. Bij een der detachementen van den Opbóuwdienst te Ede, werd een vrij be langrijke hoeveelheid thee en koffie ver mist. Door het vinden van enkele thee blaadjes op een stroozak vond de politie een spoor, dat leidde naar de woning van eenige soldaten, die met verlof waren en onderscheidenlijk te 's-Gravenhage, Am sterdam en Nijmegen verhieven. Het re sultaat der huiszoekingen was verrassend en de drie soldaten werden daarna gear resteerd. De hoofdschuldige werd te Ede gevat. Deze man van den Opbóuwdienst nam de waren weg uit de provisiekast, waarvan hjj op het bureau den sleutel had weten te bemachtigen. Voor de artikelen, welke hij ontvreemdde, had hij door tusschenkomst van de drie gearresteerde soldaten een afzetgebied in verschillende steden gevon den voor thee, koffie, boter, vet en leer. Jan Pijnenburg, de bekende Tilburgsche wielrenner, heeft zijn laatsten wedstrijd gereden., Pijnenburg's laatste groet als wielrenner op de Bossche wielerbaan. (Foto Het Zuiden), Beperking van het verkeer in de kustzone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5