Provinciate Zeeuwsche Courant mm DoineSicI Sier Is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant I83ste JAARGANG NUMMER 210 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent oe< week of 2.30 per kwartaal Franco pe' post 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van 1 -b regels 11 50. Iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels 10.50, Iedere -egel meer 10 et (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOO'R PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NED^RLANDSCHE DAGBLADPER De definitieve afrekening. HET OORDEEL VAN DE WERELDPERS OVER DE DUITSCHE AANVALLEN OP LONDEN. De berichten -maken melding van een voortzetting van de Duitsche luchtactie te gen Londen. Duitsche formaties gevechtsvliegtui gen hebben gisteren en vannacht we derom eeri rèeks militair© en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt lag daarbjj op Londen, waar industriecentra en mi litair belangrijke installaties met suc ces met bommen werden bestookt. Op 10 September werd in de Br'itsche hoofdstad' reeds voor 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen vol ledig waren begonnen. In den loop van den dag werdén voorts uitgebreide verkenningsvluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot dusverre bereikte effecten en over nieuwe aanvalsdoelen. Aldus het simpele bericht over de jong ste operaties van het Duitsche luchtwapen, fnaar in deze sobere bewoordingen ligt op gesloten, wat de Duitsche actie tegen Lon den uitwerkt. Zij is onweerstaanbaar en men vraagt zich af: Waarom op Londen? Het antwoord geeft de Duitsche pers, die betoogt, dat deze overweldigende aanval len ten doel hebben de hoofdzenuwen van het Britsche openbare leven te verstoren. Eerst daarna zal de eigenlijke slag te gen Engeland een aanvang nemen. Dus ook nu nog: voorbereiding. Zoo zien we, dat het tegen Engeland gerichte operatie plan volgens een scherp afgebakend sche ma is opgesteld. Het recept is zoo een voudig, alleen, men moet het kunnen toe passen. De Duitschers hebben het tot nu toe met verbijsterend succes in toepassing gebracht. Nu gaat het er om het defini tieve succes te bewerkstelligen: de ver nietiging van het eilandenrijk. Dat is ook wel de conclusie, waartoe de wereldpers komt in haar beschouwingen over de Duitsche aanvallen op Londen. Hitler kent thans geen pardon meer. De Duitschers slaan toe, hard en meedoo- genloos. De Engelschen noemen deze fase van den oorlog den slag om Groot-Brittannie. Te oordeelen naar de eigenlijke Duitsche doel stellingen is deze opvatting onjuist en de Voelkische Beobachtér verklaart dan ook nadrukkelijk, dat het hier nog maar gaat om Londen, het zenuw-centrum van het Britsche imperium. Als zoodanig, zoo be toogt het blad, is Londen een militair ob ject, want lukt het den Duitschers Londen uit te schakelen, dan is een beslissend succes bevochten. Dat- is de achtergrond van deze actie en zooals we reeds gisteren constateerden: het is de tangbeweging. De beweging die er ook op is gericht afknjjpmanoeuvres uit te voeren. Daarvan ondervindt Lon den nu het een en ander. Dat een en ander kan ondertusschen beslissend zijn voor de ontwikkeling en den toekomstigén koers van de wereld huishouding. OM DE GROOTE BESLISSING. IS 't wonder, dat de wereld den adem inhoudt, nu het gaat om de groote beslis singen. Hier is geen ruimte meer voor een compromis. We konden daaromtrent gis teren melding maken: in Engelsche krin gen, marine- en handelskringen zou de neiging bestaan, het aan te sturen op een compromis-vrede tusschen Londen en Ber lijn. Het bericht had een omweg van be- teekenis gemaakt, doch via Amerika is het tenslotte in Berljjn gekomen, waar men er, zooals de bladen wel duidelijk maken, niets, maar dan ook niets voor gevoelt. Het ware ook een jjdele illusie van de Britten, te meenen, dat Hitier. nu, terwijl de Duitsche eindoverwinning voor het grijpen schijnt, 'een compromis-vrede te aanvaarden. Overigens, ook voor Londen zou een compromis-vrede hoe wonderlijk dat op het eerste gezicht ook moge schynen onaanvaardbaar zjjn. Immers het gaat om de leiding in de wereld, het gaat om de wereldhuishouding in al haar gele dingen, het is een strijd op leven en dood. Daaftusschen is een compromis uitgesloten. Het zou voor Londen practisch betee- kenen, het toegeven van de nederlaag en waarlijk, Churchill is er de man niet naar, om tot deze erkenning te komen, zoolang de nederlaag niet definitief is. De Duitsche pers laat er geen twjjfel over bestaan: Gij ïebt dit gewild, welnu ge zult uw zin hebben. GEEN COMPROMIS! Zoo heeft ook Roosevelt- het aangevoeld, toen hij zijn specialen afgevaardigde bij het Vaticaan, Myron Taylor, naar Washing ton, ontbood. Het schijnt, zoo wordt uit Washington bericht, niet in de bedoeling te liggen, dat Myron Taylor naor Romo terugkeert. De Paus en Roosevelt zouden tot het inzicht 'in gekomen, dat op dit oogenblik een bemiddelingtusschen de oorlogvoerenden uitgesloten kan. worden geacht.Deze strijd moet tot het bittere einde worden uitgevochten. Het is de groote afrekening. Dat is het Duitsche oordeel, maai- evenzeer het Brit sche oordeel. De groote afrekening, waar van naar Hitier terecht constateerde het resultaat zal zijn, dat een der beide par tijen vernietigd wordt. En dat is dan nog een optimistische zienswijze, want met welke opofferingen moet de tweede partij dit doel forceeren. De Duitsche pers wijdt uitvoerige beschouwingen aan den strijd, die een vergeldingsactie is. Daarbij wijzen de bladen tevens opnieuw op de vroegere en in de laatste nachten herhaalde aan vallen van Britsche vliegers op de civiele bevolking van Duitsche steden en op het uitstrooien van plaatjes celluloid met bij zonder licht ontvlambare brandpillen, waardoor branden in dorpen, op velden en in bosschen moeten worden verwekt. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft o.m.: „Sedert ruim drie maanden laten de vliegers van de Royal Air Force hun bommen op Duitsche woonstreken vallen. Brandplaatjes, die sinds eenigen tijd in zeer grooten getale eenvoudig boven Duitsche landbouwgebieden zijn uitgewor pen, vormen voorts een strijdmiddel, waar mee Engeland op afschuwelijke wijze ge tracht heeft lukraak Duitsch bosch en Duitsche akkers in brand te steken. De bommen echter, die thans in zoo gecon- centreerden vórm en met onophoudelijke golven op de militaire belangrijke objecten van de Britsche hoofdstad uur na uur neer suizen, leveren thans het antwoord op een menigte Britsche strijdmethodes, die in het afgeloopen kwartaal door Duitschand, vol gens het woord van Adolf Hitler, niet be antwoord zijn, omdat men gemeend had, dat dit schandaal van zelf zou ophouden. Thans spreekt de werkelijkheid der Duit sche wapens. Men weet uit alle ervaringen der laatste jaren tot welk einde zij spre ken zal. „De definitieve afrekening", zoo schrijft de „Lokalanzeiger" boven uiteenzettingen, waarin o.m. gezegd wordt: Engeland er vaart voor de eerste maal, dat het Engel sche volk met volle kracht getroffen wordt door een lot, dat het een ander had toe gedacht. Langzaam begrijpt ook het brutaalste verstand in Engeland, dat de Duitsche aan val eerst eindigen zal, wanneer Engeland volledig overwonnen is. Thans is datgene begonnen, wat ons in het achter ons liggende jaar als de beslissende phase van den oorlog voor oogen stond, de de finitieve afrekening met Engeland. In Groot Brittannië kronkelt men onder dit inzicht, men zou willen, dat het niet waar was. Wie den totalen oorlog heeft ontketend, moet weten, dat met de indus trie-installaties tegelijk de dicht daarbij wonende burgerbevolking in gevaar ver keert. Ook Churchill wist dat. Hij heeft deson danks den oorlog doen ontbranden. Steeds weer heeft Adolf Hitler het Engelsche volk opgeroepen verstandig te zijn en gewaarschuwd aldus constateert de „Völkischer Beobachter" maar Enge land wilde niet .hooren. Het wilde den oorlog en wel met methodes, die met iedere menschelykheid den spot drijven. Des te minder reden heeft het thans om te kla gen over de vruchten, die zfln zaaisel oplevert. Minder werkloosheid in België. In de week'van 24 tot 31 Augustus is het aantal werkloozen in België opnieuw verminderd. Het bedroeg 445.909 tegen 500.000 op 1 Augustus. DE TREINEN BLIJVEN NORMAAL RIJDEN. Maar de passagiers moeten zorgen vóór tien uur thuis te zijn. Naar het Vad. verneemt heeft de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen beslo ten geen wijziging te brengen in den loop der treinen, ook niet in de kuststrook, waarin het verboden is aan niet-Rijks- duitschers, om zich na tien uur 's avonds op straat te bevinden, zonder toestem ming. Nadrukkelijk wordt; er bij deze order op gewezen, dat aan dén dienst der spoor wegen geenszins het recht mag worden ontleend zich binnen de verboden uren op straat te bevinden. Ook als een trein voor tien uur binnen zou zijn, maar door vertraging na tien uur binnenkomt, kan men daaraan geen réchten ontleenen. Iedere reiziger' moet zorgen voor zooveel speling in den reistijd, dat hij met vertra ging; vóór tien uur 's avonds binnen in zijn woning is. De Rijkspolitie komt onder éénhoofdige leiding te staan. Marechaussee en Rijksveldwacht krijgen aparte rayons. Naar de Prov. Zwolsche Crt. verneemt, zal den beiden corpsen van Rijkspolitie in Nederland binnenkort elk een nader ter rein van werkzaamheid worden aangewe zen, en wel in dien zin, dat manschappen van de afzonderlijke corpsen niet meer in "hetzelfde rayon zullen worden gedeta cheerd. Ieder corps krijgt apart werkterrein aangewezen. Beidé corpsen komen onder éénhoofdige leiding te staan. Gevaarlijke plaatjes op Nederland uitgeworpen. Dezer dagen braken op verschillende plaatsen op het landgoed Eerde en het Sterkamp bij Ommen kleine brandjes uit. Bij nader onderzoek bleken deze veroor zaakt te worden door vierkante zwarte plaatjes, waarin zich phosfor bevond, dat door het zonlicht ontbrandde. Deze wel zeer gevaarlijke voorwerpen zijn des nachts door Engelsche vliegtuigen uitgeworpen. Door tijdig ingrijpen van den directeur der Quakerschool, den heer Hermans, werd in middels erger voorkomen. De brandjes wer den gebluscht, terwijl de honderd plaatjes onschadelijk werden gemaakt. Ook in de buurtschappen unne en Beerse werden en kele gevonden. Britsche bommen op Antwerpen. BIOSCOPEN GETROFFEN. Aan het einde der vorige week is in Antwerpen een vijftal Engelsche bommen in het hartje van de stad terecht geko men; vijf anderen belandden in het veld en richtten vrij belangrijke materieele schade aan. Zoo werden in de Carnot- straat de bioscopen Majestic en Rio ge troffen en voorts eenige uitbouwsels van particuliere woonhuizen in deze drukke winkelstraat. De bomaanval geschiedde op een tijd stip, waarop iri de bioscopen geen bezoe kers aanwezig waren. Verlies aan men- schenlevens is dan ook niet te betreu ren, hoewel een toevallige voorbijganger,, die door den luchtdruk in een winkeleta lage geslingerd werd, zoodanig werd ge wond, dat men voor zijn leven vreest. Het graf der gesneuvelde militairen op den Grebbeberg ral waarschijnlijk naar den Heimenberg worden 'overgebracht (Foto Pax-Holland) De noocwinkels te Wageningen, welke gebouwd zijn van oude militaire barakken, zijn gereed. (Foto Pax Holland). DE MAXIMUMPRIJS VAN EIEREN. „Groote" eieren zijn die welke 55 gram of meer wegen. Nu eenige dagen geleden maximum prijzen voor eieren zijn vastgesteld, blijkt van verschillende zijden, dat men in het onzekere verkeert over de in dat pers bericht aangegeven maten van versche eieren. Over de vraag, waar nu precies de grens tusschen „groote" en „kleine" eieren ligt, bestaat veel verschil van op vatting. Tot wegneming van alle misverstand, deelt het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd daarom met nadruk mede, dat met „groote" eieren worden be doeld eieren van 55 gram of meer per stuk. Alle andere eieren moeten dus onder de „kleine" eieren worden gerekend. De Engelsche sfrijdmethoden. Brandplaatjes uit vliegutigen. Van bevoegde zijde zijn médedeelingen gedaan over een bijzonder afschuwwekkend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen, aldus meldt het D.N.B. uit Berljjn. Sedert 11 Augustus werden eerst enkele en daarna in groote hoeveelheden zooge naamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke tochten boven Duitschland over groote afstanden van het land neergeworpen. Deze plaatjes zijn gemaakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich een in brandwatten verpakte brandpil bevindt. De plaatjes vlogen door de inwerking van de zuurstof in de lucht, nu en dan door de inwerking der: zonnestralen in brand, waardoor een meter hooge steekvlam ont stond, waardoor alles in brand moest ge raken wat in de buurt lag. Het is onnoodig te zeggen, aldus ver volgt het D.N.B., dat deze brandplaatjes totaal ongeschikt zijn voor het beschadi gen van militaire doelwitten. In geen enkel geval is dan ook getracht hiermede een militaire installatie in brandte steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaar blijkelijk, die objecten te vernietigen, waar voor de Royal Air Force geen groot aan tal brandbommen wilde gebruiken, zooals b.v. boerenwoningen, schuren, akkers, die rijp zijn voor den oogst, bosschen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buitenge woon groote aantallen neergeworpen. Door gebruik te maken van alle ter beschik king Btaande organisaties werd het gevaar, die deze brandplaatjes opleverden, bezwo ren. Desondanks zijn enkele boerenhofste den, graanmijten, schuren, ec lig bosch en stukken heide aan dit strijdmiddel ten offer gevallen. Voornamelijk liepen per sonen brandwonden op, die I dit strijd middel zonder te weten, wat het was, aanpakten of in de zak stopten, waar het onverwachts ontbrandde.' Wanneer thans, zoo wordt ten slotte In de mededeeling van bevoegde Duitsche zijde gezegd, na zoo tal "ij Jee afgewezen vredes aanbiedingen en zoo talrijke in den De Engeischen bombardeerden Berlijn. Uitsluitend niet-militaire doelen in de binnenstad waren het mikpunt Bij de aanvallen, die Bev.ijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft on dergaan, moet aldus het D.N.B. wederom worden vastgesteld dat de Britsche vliegers bepaald met vermijding van ieder militair of industrieel doel tijdens zeer helder weer van geringe hoogte hun bommenlast uit sluitend in de woonwijken en op nationale monumenten der binnenstad hebben gewor pen. Zij wierpen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal lichtbommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig ver lichtten. Het bombardement begon toen boven den Jfariser Flatz, waar de Brandenburger ger poort, de Academie der Kunsten, welke vlak bjj de Amerikaansche ambassade ligt, en een klein politiebureau aan den voet van de poort werden getróffen, doch slechts lichc werden beschadigd, het enkele passen verder liggende, ver buiten Duitschland bekende Maus des Vereins Deutscher Inge- nieure, en het Rijksdaggebouw werden door brandbommen getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de branden snel gebluscht. Dicht bij de Siegessale kwamen verscheiden explo sieve bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Ost-West- Achso openscheurden, maar verder neer kwamen in de plantsoenen van den Tier* garten. Al déze doelen bewijzen, zoo ver volgt het D.N.B., dat men met den aanval op nationale monumenten en symbolen, die in de geheele wereld bekend zijn, het Duit sche volk wilden treffen. In verre omgeving ligt hier geen industrieele of militaire in stallatie. De tweede serie explosieve- en brand bommen werd eveneens na het laten vallen van lichtbommen neergeworpen boven de woonwijk rondom het St. Hedwigs zieken huis. In. dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in een school, deden de brandbommen brand ontstaan. Ook hiér kan men ver in den omtrek zoeken, zonder ook maar één pnnt te vinden dat aanspraak zou kunnen maken op militaire of industri eele beteekenis. Explosieve bommen, die neerkwamen in de kleine straten der arbei dende bevolking, vernielden woningen en beroofde vele menschen van hun huis. Wan neer hier slechts weinig slachtoffers te be klagen zfln, moet dat er aan worden toege schreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maatregelen der luchtbescherming. wind geslagen waarschuwingen, Duitsche bommen militaire objecten in Londen tref fen, dan zijn deze bommen tevens de ver- gelding voor deze onwaardige Britsche strijdmethode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1