Prninciale Zeeuwsche Courant HELLE Atelier HENNING Middelburgsche, Vlissfngsche, Goesche en Breskensche Courant Goering leidt de operaties tegen Engeland. Oplaag ruim 12.080 ex. Cu mm 9 183ste JAARGANG NUMMER 209 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent oei week ©t 2.30 per kwartaal. Franco per post 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS? Van 1-5 regels 11 50. Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Klame advertenties van 1-5 regels <0-50. iedere egel meer 10 ct (max 8 regels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. VRIJHEID EN GERECHTIGHEID Het tijdperk van liet individualisme loopt •ten einde, om plaats te maken voor een universalistische aera, zoo hebben wij in een drietal voorafgaande artikelen betoogd. Dat wil zeggen, dat niet langer de zooge naamde belangen van den afzonderlijken mensch, het individu, uitgangspunt zullen zijn bij de staatkundige, sociale en econo mische vormgevingen in onze samenleving, maar die der gemeenschap. De grondslag van het individualistische stelsel was logischerwijs de „vrijheid". Im mers indien men den mensch beschouwt als een geestelijk zelfstandig (autark) we zen, dan moet men hem in de samenleving zooveel mogelijk armslag geven, opdat hij zich kan ontplooien en aldus voor de ge meenschap (welke dan de som der indivi duen, de befsiamde steenhoop, is) het mees te nut afwerpen. In het sociale en econo mische domein beteekent dit „kapitalisme" iedereen moet maar probeeren winst te maken, als hg kan kolossalen winst, en daarmee particulieren rijkdom opeensta pelen. Te gelegener tgd zullen wij de con sequenties hiervan trachten te schetsen. In het bestek van het onderhavige ont werp kunnen we volstaan met de aan dacht te vestigen op enkele practische ge volgen er van de conjunctuur-schomme lingen (economische crises), de verschrik kelijke werkloosheid voor millioenen hoofd en handarbeiders en den imperialistischen wedloop met zgn wereldschokkende oor logen. Het waren mede deze verschijnselen, welke den denkenden mensch deden ver moeden, dat het met het veelgeprezen in dividualisme wel eens niet in orde kon zgn, een vermoeden, dat bevestigd werd, toen men de zaak tot op den bodem (de stelling van het geestelijk autarke indivi du) onderzocht. De „vrijheid", welke, zooelIs we zeiden, tot grondslag van het individualistische maatschappelijke stelsel werd verheven, kon in werkeig'kheid niet meer dan een goedltoope leuze zjjn. Men bedenke eens, wat zij beteekent in het licht van de be faamde theorie, dat vraag en aanbod den „marktprijs" der producten bepalen, en de ze marktprg's op zgn beurt weer de arbeids- loonen regelt. De arbeider werd hiermede eenvoudig tot een stuk koopwaar verlaagd. Met den besten wil ter wereld kon men te zijnen aanzien zelfs geen verdedigbare theoretische vrijheid meer construeeren. Volslagen dwaas was de leuze der Fran- sche revolutie: vrijheid, gelijkheid en broe derschap. Immers vrijheid en gelgkheid zijn twee tegenstrijdige begrippen. Hoe de „gelgkheid" te verwezenlglcen zonder dwang, d.w.z. zonder de „vrgheid" van be paalde groepen aan banden te leggen? En omgekeerd,hoe ooit tot gelgkheid te ko men, indien men de menschen volkomen,vrij laat, d.w.z. hen ongemoeid hun gang laat gaan, om zich naar aard en aanleg (welke zeer verschillen) te ontwikkelen en een positie in de maatschappij te veroveren? Door en door valsch, een contradictio in terminis, was die leuze der Fransche revo lutie. Maar dat kan ook niet anders, als men bedenkt, dat het individualistische uitgangspunt, de iteiling van den geestelijk autarken mensch, op een vergissing be rust e In de universalistische constructie, waar- bg steeds wordt uitgegaan van de priori teit der gemeenschap, is het begrip „vrij heid" een afgeleid begrip. Eerst komt het begrip „gerechtighei d". Het kan geen toeval zgn, dat gerechtig heid in de individualistische denkschema's feitelijk nooit een vaste plaats heeft ver worven. Het paradeert er slechts in den samenhang met „algemeen nut". En dat is gemakkelgk te verklaren. Gerechtigheid is een zuiver sociaal begrip en kan uit dien hoofde individualistisch nergens een on wrikbaar geestelijk fundament vinden. Volkomen natu ".rlgk daarentegen vindt het dit in de universalistische opvatting. Hier is het de grondslag, moet het de grond slag zgn, van elk practisch te verwezen- igken stelsel. Men ontwaart dat onmiddellgk indien men zich duidelijk rekenschap geeft van het wezen der gemeenschap. Zg is een organisch geheel, en de individuen zgn haar „cellen". Welnu een organisch ge heel kan dan alleen goed functionneeren en gezond zijn, als het aan al zgn onder- deelen recht laat wedervaren. Den spier- zoowel als den hersencellen moet ten deel vallen, wat ze noodlg hebben, zal het men- schelgk lichaam zijn taak kunnen biyven verrichten. Zoo is het ook met de gemeen schap. Zg deelt aan de afzonderiyk indivi duen als het ware uit,- wat ze behoeven naar hun aanleg en capaciteiten, en wijst hen op die wgs hun plaats in de samen leving aan. Zg behoort dat althans te doen, zal ze goed functioneeren. De gerechtig heid is daarom haar grondslag, d.w.z. de sociale gerechtigheid. Het merkwaardige feit doet zich nu voor, dat men ook voor het begrip „vrgheid", dat tot grondslag van het individualistische stelsel werd verheven, een werkelgk constructieve plaats in de samenleving kan vinden. „Vrgheid" in uni- versalistischen zin beteekent, dat het den mensch gegeven is, om ten bate van het geheel al zijn capaciteit aan te wenden. Hg heeft de vrgheid, de hem van God ge geven aanleg als het ware uit te buiten tot heil van het algemeen, het geheel. Deze vrgheid zwemt dus niet weg in een on tembaar particularisme, dat noodzakelgker- wgs op losbandigheid en chaos moet uit- loopen, doch wordt volkomen beheerscht door de sociale gerechtigheid. De in zgn wezen immoreele gedachtengang, dat Je vrgheid van den een door die van den an der beperkt zou worden (is het eigenlijk niet hartverscheurend, dat men in dien zin van zgn medemensch moest denken komt dan te vervallen. Vrgheid, ja maar geen losbandigheid. Vrgheid op zichzelf is een onhandelbaar ding. Zij kan slechts bestaan als een afge leide vorm der sociale gerechtigheid. Dit merk i op de flesch en U zijt zeker 1 van degelijke waar. Voor Zeeuwsche boterbabbelaars. VAN Overal verkrijgbaar. «rrrfi- z •^Soeteajnvül. Japan en de Britsch-Amerikaansche overeenkomst RUSLAND, PARTIJ IN DE BALKANORDENING. Het politieke wereldbeeld wentelt met kaleidoscopische vaart aan ons oog voorby. Want ook al wordt het gebeuren van den dag- beheerscht door het Duitsche Iucht- offensief tegen Engeland, er valt niette min een innigen samenhang der dingen te onderkennen, welke bg iedere verschuiving duidelgk in het oog springt. De aanval op Engeland wekt reacties, zoowel in het Verre Oosten als in het land der onbegrensde mogelgkheden, hij bepaalt mede de verhouding tusschen Tokio en Washington, gelijk hij ook de ontwikke ling van de Balkanvraagstukken bepaalt. In den aanval op Londen valt een ge wichtig moment te signaleeren, dat het karakter van dit Duitsche offensief mede accentueert. De operaties van het lucht- wapen, thans met verdubbelde hevigheid tegen het Britsche eiland ingezet, worden vanuit Frankrijk door Rgksmaarschalk Goering zelf geleid. De aanvallen op Londen zijn te beschou wen als represaille voor de nachtelijke Britsche bombardementen op West- Duitschland, de Oostzeehavens en Berlijn. Welke ook de uitwerking dier bombarde menten geweest moge zgn, Hitier heeft in het feit ervan alleen reeds aanleiding ge vonden, den Engelschen toe te roepen Wg zullen komen en de vergelding geven. Hier is echter sprake van meer dan re presaille. Immers de Rijksmaarschalk in eigen persoon leidt de operaties. Het is zeker niet gewaagd te veronderstellen, dat Duitschland een beslissing tegen het Brit sche eiland wil forceeren. Voor deze op vatting spreekt ook de omstandigheid, dat men te Londen, naar de diplomatieke co respondent van Reuter weet te melden, van oordeel is, dat de Duitsche aanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt. Men rekent dus, naar het schijnt, ook te Londen met de mogelgkheid, dat het Duit sche opperbevel een beslissenden slag tegen Engeland wil uitlokken. En hoe vreeselgk is deze Iuchtstrgd reeds in zijn eerste gevolgen. Men denke zich in: Zaterdag is de eerste groote stoot toegebracht, zij is zonder twijfel raak geweest thans drie dagen later bereiken ons de berichten van ooggetuigen, Ame- rikaansche en Zweedsche dagbladcorres- pontenten, die, wanneer men hun relazen mag gelooven, verhalen van ontzaglgke verwoestingen, van machtelooze verdedi gers en van oppermachtige aanvallers. Het D.N.B. ontleent aan deze verslagen het een en ander en het deelt iets mede van de ervaringen van een Zweedsch correspon dent, die zijn vyftigste luchtalarm sedert het begin van het groote offensief mede- maakte. Rekent men ,dat het luchtalarm soms uren duurde, dan kan men er zich een voorstelling van maken, wat het be teekent het Duitsche offensief tegen Lon den: de hel is boven de Britsche hoofdstad losgebroken. Reusachtige branden, die als muren van vuur omhoog rezen, dat is het resultaat van de Duitsche aanvallen tegen de industrieën en de haveninstallaties in het Zuiden van Londen. De tang om Engeland. Duitschland heeft thans aan de lucht- blokkade, naar het schgnt, het moordend effect gegeven, dat het de uiteindelijke overwinning van den Europeeschen machts- strgd moet verzekeren. Italië doet daartoe het zgne in de Middellandsche Zee, maar deze operaties vallen in het niet, bij wat zich rondom Engeland afspeeltde tang om het eilandenrijk wordt toegeknepen. Deze vergelgking kan tevens duidelijk maken, dat de 'aanval tegen Engeland niet een actie op zichzelf is, maar een onder- dèel van het groote operatieplan, dat met de omsingeling van Polen een aanvang nam. Wanneer dit operatieplan in zgn geheel wordt overzien, dan ontdekt men daarin het vaste systeem van. de tangbeweging. Deze tactiek heeft haar doeltreffendheid bewezen, in zooverre "althans, dat geen der tegenpartgen er- een afdoende parade tegenover heeft kunnen stellen. Polen is van deze tang-strategie, welke er op uit is, de groote beweging te doen vergezeld gaan van kleine afkngpingen, het slachtoffer geworden. De operaties in Vlaanderen, in Noord-Frankrgk, de slag om Parijs en aan de Loire, overal heeft men hetzelfde systeem kunnen ontdekken: de tangbeweging als het geperfectioneerde plan-von Schlieffen. Daarbij hebben de Duitschers hun Iucht- wapen doeltreffend als onderdeel van deze strategie ingezet. Tegen Engeland valt het volle accent op het luchtwapen en zoo schgnt te worden bewaarheid wat een Ita- liaansch deskundige in 1918 voorspelde de volgende oorlog wordt in de lucht be slist. Het is dan ook geen wonder, dat Rgks maarschalk Goering de operaties tegen Engeland persoonlijk leidt. Het gaat, naar ook de Duitsche commentaren doen uit komen, om de beslissing en in dezen strgd moet het Duitsche luchtwapen zgn supe rioriteit bewijzen en bovendien aantoonen, dat de beheerscbing der zee een land niet onaantastbaar maakt, aangenomen, dat er van een beheersching der zee door Enge land nog sprake is. De tang wordt toegeknepen. Dat dit niet een verzinsel van de propaganda is. blgkt wel uit de berichten, volgens welke de voorbereidingen worden getroffen, om de Britsche koninklijke familie naar Canada over te brengen. In dat verband denkt men aan Chur chill's verklaring, onlangs in het Lagerhuis afgelegd, dat Engeland desnoods den oor log vanuit de Dominions, vanuit Canada zou voortzetten. Heeft de leider van het Britsche oorlogskabinet dit plan niet opgegeven? Men zou zulks kunnen aannemen, omdat er sprake is van een clausule in de Britsch-Amerikaansche ruilovereenkomst, waarbij Engeland zich verplicht, de sche pen niet tot zinken te zullen brengen, indien de posities rondom het eiland niet meer te handhaven zgn. Zoo schgnt dan de overeenkomst van een wijdere strek king, dan uit de tekst zelve ervan zou kunnen blijken. In ieder geval wordt het wel waarschijnlijker, dat de suggestie om Canada aan de Ver. Staten af te staan niet veel meer is, dan een canard. De houding der Britsche politici wgst al thans vooralsnog niet in deze richting. ONGERUSTHEID IN JAPAN. Ondertusschen is de Britsch-Amerikaan sche overeenkomst nog steeds het onder werp van beschouwingen. Men raakt er nog niet over uitgepraat, want ook al legt men den nadruk op het feit, dat Amerika oude torpedojagers aan En geland heeft afgestaan, afgezien ook van de overweging, dat deze spoedleverantie niet bepaald pleit voor de kracht van het machtige Albion, wanneer de na druk valt op de politiek van de Vereenig- de Staten, dan is bet te begrgpen, dat de overeenkomst nog steeds commentaar uit lokt. Immers daar is in de eerste plaats de houding van de Ver. Staten jegens de oorlogvoerende partijen. Te Washington is te .verstaan gegeven, dat de ruil overeenkomst niet beteekent, dat Ame rika vroeg of laat definitief partij zal kiezen in dit conflict. Wat beoogde het Witte Huis dan? De Ver. Staten hebben zich door de bezetting der steunpunten een beveiliging aan den Atlantischen kant verzekerd, zulks overeenkomstig de ter Pan-Amerikaansche conferentie te Ha vanna gestelde gedragsregels. Daarnaast heeft Washington ook belangen in den Pacific, gelijk reeds vroeger werd uit eengezet. Men denke daartoe slechts aan de Japansch-Fransche onderhandelingen over Indo-China, waar Japan steunpunten en vliegtuigbases zou bedingen. De over eenkomst is nog niet geheel in kruiken en kannen, maar dat zij wordt gesloten, schgnt als vaststaand te kunnen worden aangenomen. Immers, Frankrijk kan geen vuist meer zetten en een Japansche con centratie in Indo-China zou niet slechts den Japanschen opmarsch in China be vorderen, maar bovendien de machts verhoudingen in den Pacific en den In- dischen Oceaan direct raken. Een der gelijke ontwikkeling geniet ongetwijfeld den moreelen steun van Duitschland, dat daartoe zgn invloed te Vichy kan aan wenden. Wanneer men de Britsch-Ameri kaansche ruilovereenkomst vanuit dezen gezichtshoek bekijkt, dan is er aanlei ding te veronderstellen, dat niet alleen Engeland maar ook Amerika haast had met de tot standkoming ervan. In Britsche marinekringen heeft de overeenkomst geen onverdeelde instem ming gevonden en dat is begrijpelijk. Het blazoen der Britsche marine heeft een smetje gekregen. Maar van meer belang is het te wijzen op de houding welke Japan te dezen aanzien inneemt. De Japansche bladen waarschuwen te gen een uitbreiding van de Britsch-Ame rikaansche samenwerking in den Stillen Oceaan, waarmede zij dus een interpre tatie van de overeenkomst geven, welke afwgkt van de gangbare. Japan be schouwt haar als een rugdekking voor Amerika, om de handen in het Verre Oosten vrij te krijgen. Japan, aldus de bladen, moet er zich met grimmige vastberadenheid op voor bereiden alle hindernissen uit den weg te ruimen, die Engeland en Amerika be wust opwerpen. De Britsche diplomatie roert zich. Hier treedt bovendien het belang van Singapore voor de Ver. Staten op den voorgrond. De Japansche bladen komen er zelfs toe in de overeenkomst een soort tegen Japan gerichte politiek te zien. In hoeverre hiervan sprake is, zal de toe komst moeten léeren, In ieder geval ver dient de Japansche politiële in de kalei doscopische ontwikkeling de volle aan dacht, temeer, waar de Britsche politiek haar invloed tot gelding poogt te bren gen over alle gebieden, waar de invloed van Japan en van as-mogendheden merk baar is. Hoewel niet direct aanwgsbaar, valt het niet te ontkennen dat de Brit sche geheime diplomatie zich, ondanks de militaire bedreiging, waaraan het ei land bloot staat, krachtig roert. De jongste ontwikkeling in de Balkan- politiek heeft dat nog ten duidelijkste aan het licht gebracht. En wie zal zeggen, hoe de Britsche geheime dienst zich thans poogt te roeren om alsnog een af leidingsmanoeuvre te bewerkstelligen. De druk op het eiland is zwaar, dreigt nood lottig te worden en het is te begrijpen, dat de geheime agenten zich nu dubbel ijverig weren. In Rusland vonden zij wel licht een dankbaar operatieterrein. Want Rusland is partij in de Balkanordening, Rusland is bovendien de groote onbere kenbare factor in het spel. En het Bal- kanspel is .een spel om de petroleum, een spel om de wereldheerschappg en wie het spel op den Balkan wint heeft den grootsten weerstand overwonnen. Ko ning Carol is van dien strijd het slacht offer geworden. Wat Duitschland via Po len niet ten vollen kan bereiken, heeft het via Weenen tot stand gebracht, doch daarmede is de strijd niet uit. Waait het is wel zeer opvallend, dat terwgl het paci- ficatiewerk van Weenen in de geheele Roemeensche politiek begint door te wer ken, de Russische bladen met sensatio- neele opschriften melding maken van @68 UOOf @6ES is het makkelijker als U met Uw PAS- FO TO niet wacht tot den laatslen dag. GGEGB00GaO!?onGDOaGC3ODODODODO De omzetbelasting en het bijzonder invoer recht worden verhoogd Enkele vrijgestelde waren worden thans belast. Het verordeningenblad van gisteren be vat een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van financiën betreffende wijziging van öe ornzetbelas- tingwet 1933. Van bevoegde zgde wordt hierop de volgende toelichting gegeven Door dit besluit wordt per 1 October a.s. de Omzetbelastingwet 1933 veranderd. Eenige van tot nu toe van omzet- en bij zonder invoerrecht vrijgestelde waren zijn in de toekomst aan deze belasting onder worpen, namelijk versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek ver- schgnende geschriften, met uitzondering van dagbladen, fruit, versche en gezouten groenten, visch en peulvruchten, de laat ste met uitzondering van groene en grauwe erwten, bruine boonen en capucijners. Verder worden de percentages van de omzetbelasting en het bgzonder invoer recht van vier en tien ten honderd tot 6 en 12 ten honderd verhoogd. Van deze verhooging worden eenige waren, zooals boter, fruit, gas, groenten, zachte zeep, petroleum, visch, oliën, vetten, suiker, enz, vrijgesteld. Bg de berekening van de omzet belasting wordt een iets hooger accgns in den verkoopsprijs opgenomen. Bij de berekening van het bijzonder in voerrecht worden alle Nederlandsche be lastingen en heffingen met uitzondering van het bgzonder invoerrecht zelf, onder de waarde van de goederen begrepen. Het bepaalde in de noot, voorkomende aan het slot van de bg de Omzetbelastingwet 1933 behoorende tabel a., betreffende de belas ting d<- gouden- en zilveren werken, vindt geen toepa" ~ing. Een verlichting van deze bepalingen is mogelijk gemaakt voor hen, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoer middelen voor zgn beroep of bedrijf aan schaft op verzoek wordt hem n.L een derde deel van de omzetbelasting voor deze voorwerpen teruggegeven, respect, wordt men hiervan vrggesteld. In deze ge vallen is dus practisch geen sprake van belastingverhooging. In verband met een gelijkmatige belastingheffing is het ver- eischt, dat de zich reeds in den handel be vindende waren aan een navordering on derworpen worden. Daarvoor moet een verklaring van de warenvoorraden op 1 October worden afgegeven. Eenige waren zgn van deze navordering vrggesteld, ook overigens is het verleenen van ontheffin gen o' gc leeltelijke ontheffingen in be paalde gevallen voorzien. Nadere voorschriften be a-effende de uit voering van dit besluit zullen vanwege het departement van financiën gegeven wor den. De door de wetsverandering ontstane belastingverhooging moet als zeer matig beschouwd worden. Zg strekt zich met enkele uitzonderingen niet uit tot die be- langrgke verbruiksartikelen, welke tot nu toe belastingvrij waren. ernstige incidenten aan de Russisch-Roe- meensche grens. Het D.N.B. dat van deze incidenten melding maakt, meldt boven dien, dat de omgeving van Koning Carol aan deze incidenten niet vreemd is. De Prawda hekelt de geruchten over een voorgenomen Russische aanval op Roemenië. Hoe dit alles ook zg, het is niet moeilgk te onderkennen, wie in de nieuwe orienteering van den Balkan pogen in te grijpen. Ambassadeur Sir Stafford Crippa ontwikkelt een groote activiteit. Maar in Frankrijk is Rijksmaarschalk Goering zgn groote tegenspeler en hij leidt met onverbiddelijke hardheid de campagne tegen het hart van het impe rium de hoofdstad Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1