c 0 De roep om vernieuwing in ons land. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Colijn spreken te Den Haag. Zaterdagmiddag zijn in het Kurhaus te Scheveningen twee vergaderingen gehou den, uitgaande van de A.R. Kieskring centrale te 's-Gravenhage en de kamer- kringvereeniging der C.H.-Unie. In de beide vergaderingen hebben prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Colijn redevoeringen uitgesproken. Prof. Slotemaker de Bruine sprak o.m. over „De roep om vernieuwing". Het is wel zeer waarschynlyk, aldus spr., dat wjj midden in de geboorte van nieuwe dingen staan. Alleen is het onmis baar, dat zulk een oordeel gegrond is op d'e lessen der historie, niet op de fantasie. De wereldgeschiedenis in tijdvakken ver- deelen is niet ieders werk Wie de leiding der geschiedenis in handen leggen van menschen en dus de menschen in staat achten, den wereldgang te bepalen, ver gissen^ zich dikwijls in de proporties. Hier ligt een speciale roeping voor Christenen, d.i. voor hen, die de leiding der historie niet zien in de handen van men schen, doch van God. Wie den roep om vernieuwing ontleedt, wordt teleurgesteld, want daarin is naar spr.'s oordeel geen enkel nieuw element aanwezig. De onderwerpen, waarover het gaat, zijn vooral vier in aantalwerkloosheidsbe strijding, economische ordening, staatkun dige her-oriënteering, cultureel-geestelijke vernieuwing. Op geen dezer gebieden wordt iets gevraagd, dat niet reeds lang bepleit is. Ongetwijfeld is er intusschen velerwege een nieuw inzicht en een nieuwe wil, waar- door thans plotseling kan, hetgeen jaren lang onmogelijk scheen. Hierover kan men zich slechts verblijden. Op het gebied der economische ordening zijn nieuwe dingen groeiende. Volgens spr. is het geen fantasie dit te voorspellen: do.ch hij acht dit onderwerp ongeschikt om er een grootsche volksbeweging mede te stuwen. Zou men hiertegenover willen wijzen op den drang, dat individualisme en egoïsme gebroken worden, dan dient het antwoord te luiden, dat dit grootsche onderwerp ligt op het cultureel-geesteljjk erf en dat via enkel economische constructies dit ideaal nimmer kan worden bereikt. Op staatkundig terrein is een dubbele vernieuwing onmisbaar. De versplintering in het partijwezen moet worden tegenge gaan met name belangengroepen zijn op politiek erf uit den booze. Echter pleit spr. geenszins voor de vox-ming van één partg, die allen zou omvatten de onmis kenbare verscheidenheid in ons volk zal in de geleding van partijen haar weerslag moeten vinden een kunstmatige eenheid zou ons verarmen. Behalve de bestrijding der versplintering is bestrijding van de ontaarding der demo cratie onmisbaar. Naast een sterk regeer- gezag acht spr. volksinvloed onmisbaar. Dodh a.r. en c.h. hebben èn als kamerlid èn als minister fel gestreden tegen het streven der Kamer om op den stoel der regeering plaats te nemen. Dit streven zal algemeen en met forschheid bestreden moeten worden. Op staatkundig terrein is grootsch ver- nieuwingswerk te verrichten. Eindelijk de cultureel-geestelijke vragen. Hier is de eigenlijke vernieuwing onmis baar, omdat alle echte volksvernieuwing van binnen uit verkregen worden moet en noch door wetten, noch door organisatie verkregen kan worden. REDE DR. COLIJN. De rede van dr. Colijn bewoog zich rond een drietal punten Nederland in het ver leden, in het heden en in de toekomst. Wat het eerste punt aangaat treft nog immer, dater zoovelen zijn, die een ver- oordeelend vonnis uitspreken over het Ne derland van vóór Mei 1940. Spr. blijft nog altijd van oordeel, dat ons land onder de volken van Europa met eere mocht worden genoemd, al is hij geenszins blind voor de gebreken, die in ons staatsbestel zich hebben geopenbaard en waartegen spr. reeds twintig jaar ge leden zijn stem heeft verheven. Men be hoeft zich onnoodig te beroemen op wat Wij èn in Europa èn in Azië beteekenden om vol te houden, dat er geen grond is voor een veroordeeling van het verleden op de wijze als veelal geschiedt. Wat de toestand van Nederland in het heden aangaat, deze wordt gekenmerkt door een roep van alle kanten om hervor ming, om herstel, om vernieuwing. Uit welken hoek deze vernieuwingsdrang ook komt, in één opzicht is hij vrijwel gelijk, n.l. in zijn afkeer van degenen die vroeger het land hebben bestuurd. Het merkwaar dige daarbij is verder, dat de vernieuwers in Nederland waarschijnlijk onder elkaar niet minder verdeeld zijn dam de oude po litieke partijen waren. Wat spr. betreft, hij zou buitengewoon verblijd zijn, wanneer wij op het gebied van sociale wetgeving, woningbouw, volksgezondheid, onderwijs, geestesvrijheid zullen kunnen houden, wat wij hadden. En indien degenen, die na ons komen, ons koloniaal bewind in de toe komst op even voortreffelijke wijze zullen voeren als in het verleden het geval was. Alleen ons staatsbestel zal, ook als wij vol ledige onafhankelijkheid verkrijgen op de helling moeten. De politieke wilsvorming in Nederland werkt te langzaam, de daad kracht liet vaak te wenschen over. Alleen is spr. van oordeel, dat men gedurende den bezettingstijd zich niet kan bezig hou den met hervormingen in ons staatswezen. Ook het feit, dat de bezettende overheid uit den aard der zaak de bestuursmacht niet uit handen kan geven, draagt er toe by, dat de roep om vernieuwing in het he den moeilijk in daden kan worden omge zet, behalve dan in de ethische sfeer. Immers, daden die ingrijpen in het staat kundig en maatschappelijk leven kunnen alleen worden verricht door hem, die be stuursmacht bezit. De Nederlandsche Unie. Velen hebben daarop nog niet een juis- ten kijk. Men meent, dat men wat moet doen, vooral om gevaren die men ducht, te keeren. Uit zulk een onbestemde vrees voor toekomstige gevaren is de Neder landsche Unie geboren. De tweede Neder landsche Unie is een soort schuilkelder ge worden voor hen, die bevreesd zijn voor de groep, die door den heer Mussert wordt geleid. Aan de eerste Nederlandsche Unie heeft spr. krachtig medegewerkt, omdat daar uitgegaan werd van de saambinding van de krachten, stroomingen, organisaties, die in het Nederlandsche volk werkzaam waren, terwijl de tweede Nederlandsche Unie zeer duidelijk zich richt op verdwij ning van het bestaande en de vorming van eenheidsinstituten, waarin het geheele Ne derlandsche volksleven behoort te worden opgesloten. De toekomst. Wat de toekomst aangaat, zal onze po sitie bij het sluiten van den vrede worden geregeld. Hoe die vrede tot stand zal ko men, hoe de vredesverdragen er zullen uit zien, niemand die het zeggen kan. Toch zijn wij niet geheel zonder aanwijzingen over de toekomst. Spr. herinnerde aan de redevoeringen van den Rijkscommissaris d.d, 29 Mei en 27 Juli en bracht uit elk dier redevoerin gen enkele gedachten naar voren. Spr. concludeerde, dat door de bezettende macht niet gevorderd zal worden, dat wij ons eigen Nederlandsch karakter zullen ver loochenen en dat wij by onze politieke wilsvorming zelf den weg zullen kunnen bepalen, dien wjj begeeren te volgen. On getwijfeld zijn deze uitlatingen van betee- kenis. Maar aan den anderen kant zullen w\j ook goed doen die beteekenis niet te overschatten in dien zin, dat wjj alle toe standen en verhoudingen na den vrede zullen zien terugkeeren, zooals ze waren vóór den lOen Mei. Het zal noodig zijn, dat wij met beide voeten op den grond blij ven staan en een open oog hebben voor de veranderingen die op het continent van Europa reeds ingetreden zjjn of nog intre den zullen. Wat het eerste betreft denkt spr. aan de dezer dagen gegeven scheids- rechtelijke uitspraak te Weenen over de verdceling van Zevenburgen. En al weten wij niet, wat de toekomst voor de vijf reeds veroverde landen van West-Europa brengen zal, men zal toch verstandig doen met de gedachte te aanvaarden, dat nu Frankrijk als groote mogendheid wegge vallen is de Duitsche stem op het vaste land van Europa de sterkste worden zal. Spr. kan evenmin als iemand andfers, den sluier, die de toekomst bedekt, wegnemen. Maar dit baart hem niet de meeste zorg. Hjj hoopt, dat al zijn geestverwanten onder al de moeilijkheden van dezen tijd nimmer Groen's Adagium uit het oog zullen ver liezen er staat geschreven, er is ge schied. Wie steunt op den Bijbel en de his torie van zijn volk kent, die kan met vas ten tred door het leven gaan. Niet dat daardoor de moeilijkheden zelf worden op geheven, maar wel zoo, dat het benau wende van de moeilijkheden wegvalt. En voorts zullen wjj wijs handelen wamieer wij de realiteit van de nieuwe verhoudin gen niet uit het oog verliezen, want alleen als wij ook met die realiteit rekenen kun nen wjj het den Bilderdijk van 1811 nazeg gen Holland uit het stof gerezen, zal opnieuw ons Holland wezen. Geen restituties bij uitvoer van eieren meer. Tot dusverre werden bij uitvoer van eieren aan de exporteurs uitkeeringen ver leend, welke ten doel hadden de betaalde invoerheffing op het veevoeder aan de pluimveehouders terug te geven. Nu er geen veevoeder meer wordt inge voerd, is er geen aanleiding hiermede voort te gaan. Dienovereenkomstig worden met ingang van heden 9 September geen resti tuties bij uitvoer van eieren en eiproduc- ten meer verleend. HET OUDE LIED Onvoorzichtigheid met een patroon. De jongen van G. te Gilzen had een pa troon gevonden en trachtte deze te „de- monteeren". Het projectiel sloeg daarbij uit elkaar en verbrijzelde de linkerhand van den jongen. Vermoedelijk zal de on voorzichtige knaap zjjn hand moeten mis- VOOR DE ZOMERPOSTZEGELS. Dinsdag a.s. radiorede van prof. mr. C. P. M. Rommc. De radiorede voor de zomerpostzegels door den voorzitter van het Centrale Pro- paganda-comlté voor de Zomerzegels 1940, prof. mr. C. P. M. Romme, is thans defini tief vastgesteld op Dinsdag 10 September a.s. des avonds om 9,25. Zij zal voor den A.V.R.O.-microfoon worden uitgesproken. GENERAAL SCHUMANN BEZOEKT DE ROTTERDAMSCHE POLITIE. Vrijdag heeft generaal Schumann van de Ordnungspollzei, vergezeld van zjjn ad judanten een bezoek gebracht aan de Rotterdamsche politie, waarbij hij ver schillende onderdeelen van de Rotterdam sche politie heeft geïnspecteerd. Ook bracht generaal Schumann een be zoek aan de Rotterdamsche politie-oplei- ding waar driehonderd nieuwe agenten worden gevormd. DE MAASTUNNELBOUW VORDERT GESTAAG. Met de regelmaat van de klok gebeuren de werkzaamheden van den Maastunnel- bouw te Rotterdam Zaterdag is het negende tunnelstuk van de Waalhaven versleept naar zijn plaats in de rivier en daarmede is een begin gemaakt van het werk in het water aan den linkertnaasoever. SPORT VOETBAL VllssingenBreskens 2—2. Nu Breskens voor de a.s. competitie in de 2e klasse is ingedeeld en daarin dus de eer van Zeeuwsch-Vlaanderen zal moe ten verdedigen, was het zeer verstandig van deze club een oefenwedstrijd met een aanstaanden tegenstander in deze klasse te spelen. Zoo vond Zondagmiddag de wedstrijd VlissingenBreskens plaats, waarvoor een bevredigende belangstelling bestond. Het begin was voor de bezoekers weinig bemoedigend, de thuisclub startte overrompelend en binnen de 5 minuten gaf midvoor Hendrikse, doelman Verdujjn, die zich totaal verkeerd had opgesteld, het nakijken. Daarmede had de voorhoede van Vlissingen echter haar kruit verschoten, temeer daar de achterhoede van Breskens er steeds beter in kwam en speciaal doel man Verduijn zich prachtig herstelde. Breskens heeft in hem een uitstekende kracht, klemvast en bovenal beweeglijk. Hij aarzelt niet zijn doel te verlaten ,en wist daardoor minstens twee zeker schij nende doelpunten te voorkomen. De mid denlinie van Breskens is het zwakste ge deelte, daarvan ging weinig stuwende kracht uit, zoodat de voorhoede veelal de ballen zelf moest ophalen. Deze voor hoede speelde echter een vlug spel, spe ciaal de linkervleugel, bezet door de ge broeders Fenjjn, was steeds gevaarlijk. Midvoor D. de Visser was wel handig, doch lijkt ons wat langzaam. Bij Vlissingen was middenlinie en ver dediging het sterkste, doch de voorhoede zwak. Toen het spel eenigen tijd aan den gang was, wisten de bezoekers zich meer en meer los te werken en zelf het initiatief te nemen. Na 35 min. bracht midvoor De Visser de partijen op gelijken stand 11, terwijl 5 minuten later De Baare uit een hoekschop zijn club de leiding gaf 12. In de tweede helft werd beter spel ver toond en waren de partijen aan elkaar ge waagd. Technisch was de thuisclub beter, doch die Breskens-spelers wisten door harder werken, dit gemis te vergoeden. Uit een strafschop wist Vlissingen gelijk te maken. ATHLETIEK Zaterdagmiddag vonden op de gemeente lijke sportterreinen te Middelburg de uit gestelde athletiek-wedstrijden plaats van het district Zeeland van de K.N.A.U. Het was ideaal sportweer en de deel name der athleten was groot. Vooral het aantal deelnemende junioren was verheu gend en naar de prestaties van enkele dezer te oordeelen, hoeft men geen vrees te heb ben, dat de athletiek in Zeeland zal uit sterven, integendeel zij beloven het beste voor de toekomst. Alleen de opkomst bij de dames was slecht. Ook van de zijde van het publiek was ér flinke belangstel ling. Jammer was het, dat de organisatie nogal wat te wenschën overliet. Er waren bijv. geen programma's, zoodat voor buitenstaander de wedstrijden moeilijk te volgen waren, terwijl'de pauzes tusschen de verschillende nummers te lang duurden. De 100 m. hardloopen heeren gaf zooals gewoonlijk weer een aardigen strijd te zien. De heer G. de Pagter (A.V.) won dit num mer in prachtigen stijl met slechts 1 se conde voorsprong op zijn clubgenoot Fr. Kolijn. Bij de 100 m. dames.viel mej. G. Boo gaard (M.)eenigszins tegen, daar zjj de eer ste plaats moest afstaan aan mej. N. Karei sen (E.M.M.), die dit nummer won in den tijd van 14.6 sec. De 800 m. junioren gaf een feilen strijd te zien tussche# de jonge athleten, zij ga ven elkaar niets toe en er werd flink om de eerste plaats gestreden. De heer S. Dobbelaere (M.) won de 800 m. op de hem bekende wijze, maar onder vond niet veel strijd van de andere loopers. Dat de strijd op de 100 m. bij de junio ren uiterst fel was, bewijzen wel de tijden die gemaakt zijn, deze zijn resp. voor nr. I, 2 en 3 12.6, 12.6 en 12.7 sec. Het nummer „hinkstapsprong" schijnt een bijzondere aantrekkingskracht te be zitten, want de animo voor dit nummer was bijzonder groot, hier ging de heer G. Matthijsen (A.V.) met de eer strijken. Bij de 3000 m. hardloopen ontmoetten vrij een oude bekende en wel den heer Adr. Kambier (E.M.M.), die zijn sporen in de athletiek reeds lang verdiend heeft en op dit nummer nog flink party gaf. De olympische estafette als laatste num mer gaf weer de noodige spanning en een prachtigen strijd te zien tusschen ploegen van Marathon en A.V.'35. De Marathon- ners wisten den kop te nemen en bijna tot het laatste toe'te behouden, maar A.V.'35 zette alles er op om dit nummer te winnen en slaagde daar dan ook in. Ten slotte zij nog vermeld het geweldige uithoudingsvermogen van den heer S. Dob belaere, die de 800 m., de 3000 m. en ook de 800 m. van de estafette liep en alle drie nummers met een flinken voorsprong wist te winnen. De Uitslagen luidden 100 M. hcoron 1. G. de Pagter (A.V. '35) 11.8 sec. 2. Fr. Kolün (A.V. '35) 11.9 sec. 3. T. van Roon (E.M.M.) 12 sec. 4. H. Höfcr (M) 12.4 sec. 100 M. dames 1. N. Kareisen (E.M.M.) 14.6 sec. 2. G. Boogaard (M.) 14.8 sec. 3. J. van Fraeyenliove (M.) 15.2 sec. 100 M. junioren 1. J. Nederlof (A.V. '35) 12.6 -je. 3. C. Dockhecre (E.M.M.) 12.6 sec. 3. H. W. Huiskamp (A.V. '35) 12.7 sec. ""0 M. heeren 1. S. Dobbelaere (M.) 2 m. 17.6 2. D. Roolse (A.V. '35) 2 m. 18 sec. 3. V. Veoger (M.) 2 m. 27.2 sec. 4. A. Parent (A.V. M. junioren 1. I. Leydekker (A.V. '35) 22.5 sec. 2. C. Grootjans (A.V. '35) 2 m. 26.3 sec.3. C. Dockheere (E.M.M.) 2 m. 28.2 scc. Ivogclstooten heeren 1. P. van Driol (M.) —89 m. 2. J. Vader (A.V. '35) 11.07 m. 3. G. Matthüsen (A.V: '35) 10.55 m. Vèrspringon dames 1. G. Boogaard (M.) 4.66 i. 2. N. Kareisen (E.M.M.) 4.61 m. 3. J. van Fraeyenhovc (M.) 4.51 ni. Verspringen junioren: 1. C. Dockheere(E.M.M.) 5.46% m. 2. J. Nederlof (M.) 5.41 ra. 3. H. W. Huiskamp (A.V. '35) 5.36 m. Hinkstapsprong licorcn 1. G. Matthijsen (A.V. '35) 12.40% m. 2. P. van Drlol (M.) 12.15 m. 3. J. Vador (A.V. '35) 11.66 m. 4. J. Parent(M) II.59% m. Discuswerpen junioren 1. H. W. Huiskamp (A.V. '35) 28.65 m. 2. G. Mulder (A.V. '35) 25.55 m. 3. W. Daano (A.V. '35) 23.97 m. 8000 m. heeren 1. S. Dobbelaere (M.) 10 m. 26.2 sec. 2. D. Roelse (A.V. '35) 10 m. 47 sec. 3. A. Kambier (E.M.M.) 11 m.' 17.2 sec Speerwerpen heeren 1. P. van Driel (M.) 45.45 2. G. do Pagter (A.V. '35) 38.47 m. 3. A. Bijsterveld (A.V. '35) 37.70 m. Olympische estafette (800 m., 400 ra., 200 m., 200 nl.) 1. A.V. '35 4 m. 8.4 sec. 2. Marathon OSENDARP SLAAT NOTA. In het nieuwe sportpark in den Leid- schen hout te Leiden zijn gisteren natio nale atletiekwedstrijden gehóuden. De aangekondigde pogingen ter verbetering van het nationaal record 4X100 meter es tafette en het clubrecord 4X200 meter es tafette bleven zonder succes. Het groote treffen op de 100 meter tusschen Osendarp, Nota en van Beve- ren, werd een gedecideerde overwinning voor Osendarp, die op de laatste twintig meter geweldig kwam opzetten en Nota, die tot daar de leiding had gehad, met zeker 25 c.m. verschil klopte. De tydopnemers noteerden voor beiden een tijd van 10,9 sec. Wil van Beveren was met 11 sec. goede derde. SCHAKEN Om het kampioenschap van Zeeland. Zaterdag werd te Middelburg, in café de Eendracht, de eerste ronde van den wedstry'd om het persoonlijk schaakkam pioenschap van Zeeland gespeeld. Allereerst werd de kwestie van den zes den deelnemer opgelost, en wel zoo, dat men thans zeven deelnemers heeft. Alles wel beschouwd de beste oplossing van deze moeilijkheid. De loting gaf onderstaande volgorde: 1. K. Maartense, 2. J. Scheltens, 3. W. de Graaf, 4. P. Vijn, 5. J. M. Mulliè', 6. A. Dobbelaar en 7 G. H. van Ooyen. De partyen verliepen als volgt: (Maar tense was vrü) P. VijnJ. M. Mullié, een aangenomen damegambiet, welke door wit iets te tam werd gespeeld. Zwart verkreeg gemakke- lyk gelijk spel, maar ook niet meer dan dat. Tenslotte drongen de witte kasteelen zoo gevaarlijk op, dat een algeheele afruil noodzakeiyk werd. Toen men tot remise besloot, stond wit misschien iets beter. W. de GraafA. Dobbelaar. Een Sicilli- aansche verdediging. Zwart speelde de partij o.i. verre' beneden zijn kracht. Wit behaalde spoedig belangrijk materieel voor deel, en besloot de partij met een aange kondigd mat in drie zetten op den 26en zet. J. ScheltensG. H. van Ooyen. Een partij met de zoogen. Colle-opstelling. Zwart vertoonde in deze partij zwak spel, en o.i. had wit iets vlugger de partij kunnen beslissen, terwijl zwart het eind spel eerder had kunnen opgeven. Zaterdag 14 September wordt weer te Middelburg de tweede ronde gespeeld. Er komen dan tegenover elkaar: A. Dob belaarP. Vijn, G. H. van OoyenW. de Graaf en K. MaartenseJ. Scheltens. Mullié is vrg. WIELRENNEN SCHULTE WINT RONDE VAN WEERT. Zaterdag is onder groote belangstelling de ronde van Weert verreden. Hierin reden zoowel profs als onafhankeiyken mede. Het was de Bosschenaar Schulte die als eerste over de eindstreep kwam. Zy'n voorsprong op nummer twee, Pellenaars, bedroeg nog driekwart minuut, op van Amsterdam, den derden aankomende, een volle minuut. Het parcours bedroeg 105 kilometer, zoo dat met een gemiddelde van ongeveer 37 k.m. gereden is. De uitslag luidt: 1. Schulte '(Den Bosch) 2 uur, 48 min. 10 sec.; 2 Pellenaers; 3 A. van Amster dam; 4 Motké (Rotterdam). Op een ron de: 5 Steenbakkers (St. Michiels Gestel); 6 wydenes (Den Jlaag)7 Hofstede (Gouda); S Engel (Amsterdam); 9 v. d. Voort (Clinge); 10 Joosten (Maden). DE RONDE VAN FEYENOORD GEWONNEN DOOR VAN AMSTERDAM. Zondag is te Rotterdam de Ronde van Feyenoord verreden. Een select gezelschap van amateurs, profs en onafhankelijken verscheen aan den start voor den 100 k.m.- wedstrijd. In de kopgroep bij de profs, deed Over- weel hardnekkige pogingen om te ont snappen, doch van Gent, Piet van Nek, Braspenninx en de Korver boden lieftigen tegenstand en in de achtste roride lag het veld weer precies zooals het begonnen was. Eenige ronden 1 '.ter werd er een ge weldige strijd geleverd om de leiding, steeds weer is het Piet van Nek, die alle gevaar weet te bezweren door zijn uitste kend rijden. Het bleek, dat de uitputtende jachten van Ovenveel en de Korver te veel van hun krachten gevergd had en beiden verdwenen uit de leidende groep. Van Amsterdam, Reuter en Braspenninx en van Nek beheerschten de situatie volkomen. Braspenninx zette 400 meter voor het einde de eindspurt in, maar van Amsterdam, die hierop gewacht had, pakte het wiel van Braspenninx en op 40 meter van de eindstreep, sprong van Amsterdam naar voren om in een formidabele eindspurt met een lengte verschil van Braspenninx te winnen. De uitslagen luiden als volgt: Amateurs: 1. Chr. Smits (Rotterdam) 2. Schellingerhout (Zaandam)3. P. Ver schuren (Rotterdam); 4 C. Bakker (Zaan dam); 5 M. Segaar (Leiden). Profs en onafhankeiyken 100 k.m. 1. Van Amsterdam (Princenhage) 2 uur 32 min. 2. Braspenninx (Princenhage)3. de Hoog (Amsterdam); 4. J. Engel (Amsterdam); 5. Joossen (Made); 6. W. Reuter (Amster dam) 7. J. Gommers (Dongen)8. Wes- terveld (Rotterdam); 9. Overweel (Middel- harnis) 10. Motké (Amsterdam)11. Piet van Nek (Nieuwendam) AFSCHEIDSWEDSTRIJD VAN JAN PIJNENBURG. Een talrijk publiek heeft gistermiddag in Den Bosch Jan Pgnenburg zyn laatsten wedstrijd zien ryden. In de omnium tegen Wals en Schulte heeft hy nog eens op oudenvetsche wgze de overwinning be haald. Vooral in de sprint tegen Wals toonde hij nog steeds zeer fel te kunnen rijden en deze rit was dan ook de meeste belangryke wedstrijd van den dag. In den koppelwedstryd kon hy met zyn ouden koppelgenoot Wals er niet in slagen een overwinning te behalen. Zij eindigden met Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walatraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 De Nederlandsche landbouw op de Jaarbeurs te Utrecht. Inzending van het departement van landbouw en visscherij. Wij hebben de laatste dagen eenige aan dacht besteed aan de tentoonstellingen, vanwege den Reichsnaehrstand ter jaar beurs te Utrecht ingericht, waarin men een indruk krijgt van hetgeen in Duitsch- land wordt en werd gedaan tot opvoering van de beteekenis van den landbouw, den tuinbouw en de veeteelt. Men krijge hier door niet den indruk, dat men te dien aanzien in ons vaderland in gebreke zou zijn gebleven. Men is in ons land te wei nig geneigd geweest aan den weg te tim meren en ook in het buitenland de aan dacht te vestigen op de vele goede, ja grootsche dingen, die hier vaak tot stand werden gebracht. Zelfs met een werk van wereldbeteekenis als de Zuiderzeewerken is dit het geval. Ter jaarbeurs wordt ditmaal echter wel op zeer duidelyke wyze de aandacht hier op gevestigd, n.l. door een groote inzen ding van de zijde van het departement van landbouw en visscherij, dat tevens een indruk geeft van de bedoelingen en betee kenis van het bedryfslaboratorium voor grondonderzoek te Groningen, het cen traal instituut voor landbouwkundig onder zoek te Wageningen, den cultuurtechni- schen dienst te Wageningen, den planten- ziektekundigen dienst aldaar, het rijks landbouwproefstation te Groningen en te Hoorn, het rijkslandbouwproefstation voor veevoeder en meststoffenonderzoekte Maastricht, het rijksproefstation voor zaadcontróle te Wageningen, den rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst in Den Haag, en den veeartsenijkundigen dienst te 's-Gra venhage, welke alle in een afzonderlijke stand in het geheel van een gemeen schappelijke inzending zijn opgenomen. Men kan hier leeren, op welke wijze deze verschillende instellingen functionneeren, terwyi teekeningen, grafieken en andere voorstellingen een inzicht verschaffen in het nut van den arbeid dezer voorlichtings diensten. Ons ontbreekt de ruimte om hierop in details in te gaan. Maar wel wijzen wij er op, dat wie eens gaat kpken bij den stand van den cultuurtechnischen dienst, daar kan ervaren van welk een groote betee kenis bijv. is het opvoeren van de produc tie van den bodem, alleen al door de ruil verkaveling. Terzake van den voorlichtingsdienst voor veevoeder wordt nu in het bijzonder de aandacht gevestigd op de voordeelen van het grasdrogen. Ook deze verschillende inzendingen wor den zeer druk bezocht en natuurlijk vooral door de vele boeren, die deze jaarbeurs bezoeken en zeer belangstellend zijn naar al het moderne, waarmede zij hier kunnen kénnis maken, voor zoover zij er al niet mee op de hoogte zijn. Maar het zijn niet alleen de boeren, die hier iets kunnen op doen; wanneer gij volmaakt ondeskundig zijt op dit gebied, zult gij goed doen toch ook al deze stands niet zoo maar voorbij te loopen, maar er uw aandacht eens aan te wijden, al was het alleen maar om het feit, dat momenteel juist landbouw, tuin bouw en veeteelt voor ons vaderland van zoo enorm belang zyn. twee ronden achterstand op de winnaars Boeyen en Steenbakkers. In de pauze is Jan Pijnenburg door ver schillende sprekers gehuldigd voor het vele goede werk, dat hij in den loop der jaren voor de wielersport gedaan heeft. Jhr. van de Berch van Heemstede sprak als voorzitter van de N.W.U,Cor Wals na mens de collega's,, WANDELEN EENHEID IN DE WANDELSPORT. Zaterdag is ten departemente van on derwijs, kunsten en wetenschappen de eerste officieele vergadering gehouden van den Nederlandsohen Wandelsportbond. Het bestuur is daar gekozen en als volgt sa mengesteld: voorzitter W. Stirler te Bre da, secretaris S. Visser Amsterdam, pen ningmeester A. Sender Haarlem, vice- voorzitter G. J. Pos Amsterdam. BOKSEN DE GROOT WINT VAN ELTEN. Gisteren is te Rotterdam een bokswed strijd gehouden om het kampioenschap zwaargewicht tusschen Jo de Groot en Dorus Elten. Het heeft echter niet de volle vyftien ronden geduurd, daar de scheidsrechter na de zevende ronde het gevecht zeer terecht staakte, toen bleek, dat Elten uit verschillende wonden aan het gezicht hevig bloedde en bovendien ook een bloedneus had. De Groot werd dus o

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7