Is Spin Sociale bijslag voor Nederlandsche arbeids krachten in Duitschland. Het hoofd van de afdeeling sociale zaken Van het rijkscommissariaat deelt mede De opneming van Nederlandsche arbeids krachten in Duitsche bedrijven heeft geluk kige gevolgen gehad. Vele duizenden man nen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stamverwante Duitsche arbeiders ge volgd. Hunne looninkomsten zijn goed, zoo dat zij thans na jarenlange werkloosheid kunnen beginnen hun economische en soci ale aangelegenheden weder op gezonden grondslag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en bege leidende verschijnselen, zijn in Duitschland uit den tijd van 1918 tot 1933 voldoende bekend. In het bijzonder is bekend het ge leidelijke afzakken tengevolge van de werk loosheid, naar slechte omstandigheden, die dikwijls geleid hebben tot den ondergang van gezinnen. Op grond van deze ervaringen, die ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling sociale zaken, ge garandeerd, dat aan de in Duitschland ge plaatste en nog te plaatsen arbeidskrachten een sociale bijslag gegeven wordt, die in het bijzonder tot doel heeft, aan de gezinnen der arbeidskrachten, die in Duitschland aan den slag zijn gegaan, de mogelijkheid te bieden den overgang naar geregelde econo mische en sociale verhoudingen te verge makkelijken. Bij de invoering van den so cialen bijslag is als grondslag voor de hoog te van den bijslag de grootte van het gezin aangenomen. De kinderrijke gezinnen bren gen voor de gemeenschap de grootste offers en moeten daai'om ook meer ontvangen. Het was vereischt, den socialen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zich zelf te helpen. Wie ontvangt sociale bijslag? Met ingang van heden 9 September 194 0 ontvangen alle personen den socialen bij slag, die 1. sinds 15 Mei 1940 in Duitschland aan het werk zijn gegaan of nog zullen gaan en 2. daardoor van hun gezin gescheiden moeten leven, en 3. wier grondloon minder bedraagt dan 50 rm. per week of 225 rm. per maand. Met deze beperking van den kring van hen, die recht hebben op den socialen bij slag, wordt gegarandeerd, dat alle mannen en vrouwen, die vrijwillig werk in Duitsch land hebben ter hand genomen en nog zul len ter hand nemen, in het genot van den socialen bijstand zullen worden gesteld. Het spreekt van zelf, dat deze sociale bij slag slechts aan hen gegeven wordt, wier inkomen binnen zekere grenzen ligt. De vaststelling van het grondloon op 50 Rm. per week of 225 Rm. per maand geeft den waarborg, dat alle minder welgestelde krin gen omvat worden. Juist die arbeidskrach ten, die een gering inkomen hebben, moe ten geholpen worden. By de berekening van het grondloon gaat men uit van den normalen arbeidstijd en het uurloon zonder meer. Bij de berekening van het grondloon mogen niet in aanmer king worden genomen kinder- en vrou wenbijslag, schadeloosstelling voor de scheiding, bijslagen, die te voren zyn over eengekomen, alsmede andere geldelijke uit- keeringen. Voor welken tyd wordt de sociale bijslag uitgekeerd? Zooals reeds gezegd, is de sociale bjjslag een extra-uitkeering, opdat de gezinnen der Nederlanders, die in Duitschland wer ken, de mogelijkheid hebben, terug te kee- ren tot gezonde economische en financieele verhoudingen. Het verleenen van een socia len bijslag is voor den duur van 26 weken vastgesteld. Daarbij is natuurlijk voorwaar de dat hij, die den socialen byslag ont vangt, ook den geheelen tijd 26 weken in Duitschland werkzaam is. De bijslag kan dus niet uitgekeerd worden aan hen, die hun arbeidsveld in Duitschland verla ten hebben. Tot welk bedrag wordt de sociale byslag verleend? De Nederlander, die in het Duitsche rijk gaat werken, ontvangt, onverschillig of hij werkloos is of niet, gedurende de eerste twee weken, dat hij in Duitschland werk zaam is, de volle ondersteuning, welke hem ook gedurende zyn werkloosheid werd uit gekeerd of die hem, indien hjj werkloos zou worden, uitgekeerd zou moeten worden. Na afloop van deze twee weken, treedt de regeling ten aanzien van een socialen bij slag in werking. Binnen den totalen duur van den socialen byslag worden wekelijks de volgende bij slagen uitgekeerd Gehuwden In de eerste In de tweede 13 weken 13 weken tot 1 kind 3.gulden 1.50 gulden met 2 kinderen 3.50 gulden 2.gulden met 3 kinderen 4gulden 2.50 gulden met 4 kinderen 4.50 gulden 3.— gulden met 5 kinderen 5.gulden 3.50 gulden met 6 e.m. kind. 6.gulden 4.gulden De kostwinners van aan hen financiéel afhankelijke familieleden zijn in deze rege ling eveneens opgenomen. Fundamenteel worden alle kinderen beneden 14 jaar voox het vaststellen van den socialen byslag, in aanmerking genomen. Hetzelfde geldt ook voor kinderen van 14 tot 21 jaar, voorzon- ver zy op school gaan of een vakopleiding krijgen. Bovendien worden ook die kinde ren in aanmerking genomen, onverschillig hoe oud zij zyn, die volgens een medisch attest wegens lichamelyke of geestelyke .afwykingen niet in eigen onderhoud kun nen voorzien en onderhouden moeten wor den. Voorschotten voor het aanschaffen van werkkleeren. Aan Nederlanders, die in Duitschland gaan werken, worden behalve den socialen bijslag, op verzoek ook voorschotten ver leend voor het aanschaffen van werk- cn onderkleeren, schoenen enz. De hoogte van dit voorschot bedraagt voor iederen arbei der 20 gulden. Het wordt in kleine termij nen terugbetaald en kan later onder be paalde omstandigheden worden gestaakt. Voor het aanschaffen van kleeren worden door de distributiekantoren byzondere pun ten of kleerenkaarten verleend. Als bijzonder ver teergeld gedurende de reis naar het arbeidsveld in Duitschland ontvangt ieder arbeider vier gulden. Zij, die niet in het bezit van eenig geld zijn, heb ben dus de middelen om voor de reis mond- voorx-aden te koopen. Het verleenen van een socialen bijslag is alleen ingesteld met het doel de minder bedeelde kringen der bevolking te helpen. De werkende menschen, die in het genot van dezen bijslag komen, verplichten zich daaxmede tot ax-beidslust en werkzaamheid. Arbeid en socialisme behooren bij elkaar en vormen een onscheidbare eenheid. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOCHT HET WKSTLAND. De Rijkscommissaris Seyss Inquart heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan het Westlandsche tuinbouwcentx-um. In de eerste plaats wex-d het Komkom- mer- en tomatenbedrijf van den kweeker van Spronsen t.e Loosduinen bezichtigd. Hierna werd een bezoek gebracht aan oen proeftuin van het Zuid Hollandsch glas district te Naaldwijk. De rijkscommissaris toonde gx-oote belangstelling voor de ver scheidene Westlandsche cultux-es en voor de proeven met nieuwe gx-oenten en froit- soorten. De hooge bezoeker liet zich in lichten over het vex-loop der px-oeven be treffende de soyaboonen en paprikacultuur. Nadat de rykscommissax-is nog het nieu we laboratorium voor den tuinbouw te Naaldwijk in oogcnschouw had genomen, vertrok het gezelschap weer naar Den Haag. AANGETEEKENDE ZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND. In het postverkeer met Duitschland was het tot nog toè alleen mogelijk, brieven en briefkaarten aangeteekend te verzen den. Van heden af is ook aanteekening van drukwerken, monsters, acten, ge mengde zendingen en pakjes toegelaten. DISTRIBUTIE GELDT 00K VOOR RESTAURANTS Het pubiiek toone meer begrip. De Horecaf-pex-sdienst verzoekt ons het volgende mede te deelen Het Nederlandsche publiek is verwend, dat weten de restaurateux-s uit ondervin ding. Het publiek wil in hun .inrichtingen goed eten, liefst nog een tikje overdadig en in elk geval beter dan thuis. Het res taurant is voor hen een „uitje", waarbij de kwaliteit en hoeveelheid van het gebo- dene het hunne moeten bijdragen om de stemming te vex-hoogen. In de restaurants heeft het Nedex-land- sche publiek tot op heden van distributie nög niet veel gemerkt. Het kon vrijwel nog bestellen wat het wilde en van een rompslomp met bonnen was bovendien geen sprake. Integendeel, sommige slim merds hadden reeds gemerkt, dat zy zich in het huishouden wel eens een bonnetje konden uitsparen door in een restaux'ant te eten. Gelden de distributiemaatregelen dan niet voor hotels? Vraag het den restau rateurs en ge zult zien hoe hun gezicht betrekt. Ook zij zyn voor hun inrichting onderworpen aan dezelfde restricties als het publiek, alleen volgens een ander systeem. Maar vraag hun niet hoeveel kopzorgen het hen kost om het publiek er zoo weinig mogelyk van te laten mer ken. Zy zien zich n.i. maandelyks van de waren, welke aan distributie ondex-hevig zyn, een percentage toegewezen van de hoeveelheden, welke zy verleden jaar in dezelfde maand gebruikten. Daarmede moeten zij rondkomen, hetgeen wil zeggen, dat zy de porties voor het publiek van de gedistribueerde goederen in evenredige mate moeten inkrimpen. Deze werkwijze brengt voor hen vele moeilijkheden mee, doch deze wegen ruimschoots op tegen de soepelheid van het systeem, dat hen niet noodzaakt voor elke bestelling bon nen van de gasten te vragen. Zij zullen U zeggen, dat zij de overheidsinstanties hoogst dankbaar zijn voor de getroffen re geling, welke tevens het bewijs vormt voor het gewicht, dat de overheid aan het x-estaiirantbedrijf als ecoxiomische factor in onze volkshuishouding toekent. Deze regeling beteekent een groote gunst, daar om verwacht de overheid, dat de restaura teur blijk geeft van zyn waardeering door de uiterste zuinigheid met de hem toege wezen levensmiddelen in acht te nemen. Soberheid en eenvoudigheid zullen daarom hun stempel drukken, niet alleen op de menu- en dagkaarten, doch ook op de op gediende schotels. Geen keuze meer uit een dagkaart van eenige bladzijden, im mers uitgebreide dagkaarten noodzaken tot het aanhouden vart groote verscheiden heid van voorraden en tevoren klaax-ge- maakte spijzen en daaruit voortvloeiende evenredige styging van bederf. Geen zoo danige hoeveelheid van jus meer op scho téls of in kannen, dat het publiek een ge deelte laat staan, wat in de gootsteen ver dwijnt. Geen brood meer bij de soep en geen mooi opgemaakte schotels, waax-by extx-a grondstoffen moeten worden ver werkt. Kleine geschenken als toegiften bij de thee en de. borrel zullen eveneens ver- dwynen al naar mate de distx*ibutievoort gang vindt. Het' publiek profiteert in hooge mate van deze gunstige distributieregeling voor het restaurantbedrijf mee, al moet men ook met minder tevreden zijn dan voor heen. De menu- en dagkaarten blyven „voor elck wat wils" bieden en de koks doen extra hun best om het bestelde zoo smakelijk mogelyk op te dienen. Op deze wijze wordt het publiek gedistribueerd zonder dat het zulks merkt. Het blyft daarom aanlokkelyk om in een x-estaux-ant te eten. Wilt gy, dat die toestand gehandhaafd blijft? Dan rost ook op U, bezoeker van onze restaurants, de plicht om den restau rateur" te steunen bij zijn streven naar zuinigheid met grondstoffen. Toon begrip voor de moeilijkheden welke daaraan ver bonden zyn en toon dankbaarheid door uw eischen niet te hoog te stellen. Vi-aag geen extra's welke niet op de kaarten vex-meld staan. Venvacht geen toegiften of kleine attenties, bestaande in extra hapjes. De restaurateur, die niet de uiter- .ste soberheid betracht, brengt de distribu tieregeling in gevaar en het publiek, dat hem daarin niet steunt, toont weinig be grip van de.n tegenwoordigen toestand. De LegerbeHchten. HET DUITSCHE LEGERBERICHT VAN ZATERDAG. Het opperbevel van de Duitsche weer- xnacht maakte Zaterdag bekend Op 6 September deed de luchtmacht aan vallen op doelen in Zuid-Oost-Engeland, die voor de oorlogsvoering van belang zijn. De vliegtuigfabrieken te Rochester en Wey- bridge, de olieresex-voirs van Thameshaven en het vliegveld te Kenley werden met suc ces met bommen bestookt. Van de vijan delijke jagers, die den stryd aanbonden, werd een groot aantal neergeschoten. Nach telijke aanvallen waren gericht tegen ha vens en bedryven der bewapeningsindustrie. Te Liverpool, Manchester en Dex'by en in eenige havenplaatsen aan de Engelsche Zuidkust werd gx-oote schade aangericht. Een in convooi varende Engelsche 'koop vaarder van 6000 br. reg. ton werd ten Noord-Oosten van Aberdeen door bommen tot zinken gebx-acht. Voor verscheidene Britsche havens zijn luchtmijnen neerge worpen. 's Nachts heeft de vijand wederom een aanval gedaan op de Rijkshoofdstad. Het lukraak werpen van bommen op niet- militaire doelen in de stad heeft wederom eenige personen het leven gekost en eeixige materieele schade veroorzaakt. Het Duit sche luchtwapen is er daarom roe overge gaan thans ook Londen op krachtige wyze aan te vallen, xn den afgeloopen nacht zyn dokken in het oosteiy'k deel van Londen met bommen in brand gestoken en door explosieve bommen zwaar beschadigd. Al daar en in de oliereservoirs van Thames haven waren de groote branden reeds van verre te zien. Vrydag heeft de vyand 67 vliegtuigen verloren en wel 52 in luchtge vechten en 13 door vernieling op den bega- nen grond. Een vijandelijk vliegtuig is, ter- wyl het van Berlijn tei-ugkeerde, door het luchtafweergeschut neergehaald. Een ander vliegtuig werd door nachtjagers neerge schoten nabij het Dortmünd-Eemskanaal. Er worden 24 eigen vliegtuigen vermist. In den tyd van 1 tot 31 Augustus Is aan vijandelijk en voor den vyand bruikbare scheepsruimte tot zinken gebracht door torpedo's, van onze duikbooten 503.000 br. reg. ton en door andex-e zeestx-ydkrachten 93.500 br. reg. ton, in totaal 596.500 br. reg. ton. By deze getallen is niet inbegrepen het tonnage door mynen tot zinken gebracht, die zoowel door duikbooten als door andere oorlogsvaartuigen voor de Engelsche kus ten zijn gelegd. Deze getallen zullen eerst later in bijzonderheden bekend gemaakt kunnen worden. Het totaal betreft slechts vastge steld de vex-liezen, waarbij het zinken van de getroffen schepen kon worden gadege slagen. Daarmee is op zee, sedert het uitbreken van den oorlog, alleen door het duikboot wapen, 2768 millioen br. reg. ton en door andere oox-logsvaartuigen 1555 millioen br. reg. ton tot zinken gebracht. De vijande lijke scheepsverliezen, ten gevolge van den strijd der oox-logsmarine, bedragen na een jaar handelsoox-log, dus 4,323 millioen br. reg. ton. HET DUITSCHE LEGERBERICHT VAN ZONDAG. 1 Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gistei-en- bekend De aanvallen van ons luchtwapen tegen de voor de oorlogseconomie bijzonder be langrijke objecten van Londen, die in den nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 en in den nacht van 7 op 8 September met zeer sterke kx-achten en met gebroikmaking van de zwaarste bom men voortgezet. Deze aanvallen vormen de vei-gelding voor de door Engeland be gonnen en in de laatste weken nog toege nomen Bxitsche nachtelijke aanvallen op woonwijken en aixdere niet-militaii'e doelen in het Rijksgebied. De Rijksmaarschalk leidt persoonlijk het opti'eden van Noox-d- Franki-ylc uit. In onondei-broken volgorde vielen tot nu toe meer dan een millioen kilogram bom men van alle kalibers op het haven- en industriegebied' aan de Theems. Kade-in stallaties, koopvaai-dyschepen, dokken en graanpaklxuizen, electrische centx-ales, wa terleidingsbedrijven en gasfabrieken, als mede arsenalen, fabrieken en vei'keersin- stallaties werden getroffen en gedeeltelijk door zeer zware ontploffingen vernietigd. Gi-ootebranden woedden in de omgeving der dokken. Door krachtig optreden maak ten jachtvliegtuigen den weg voor de ge vechtsvliegtuigen naar Londen vrij. Andere aanvallen waren gericht tegen de x. _>ote olieopslagplaatsen en dokinstalla- ties van Thameshaven, tegen de spring stoffenfabrieken van Chatham en het vliegveld vaSx Hawkings. Bovendien vielen gevechtsvliegers industrie- en havendoelen in Liverpool, Manchester, Birmingham, Cardiff, Biistol, Southampton, Porth- mouth, Portland en tien andere plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duitschland. Een golf vloog naar Zuidwest-Duitschland en wierp hier en daar bommen, die geen schade aanrichtten. Het andere gedeelte der Bxitsche ge vechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten naar Berlijn te vliegen. Zy werden echter door den geconcentreerden afweer in het westen tot omkeeren resp. tot het vroegtijdig neei*werpen van hun bommen gedwongen. Alleen in een kerk te Hamra richtten de bommen eenige schade aan. De vijand verloor bij de gevechtshande lingen van gisteren 94 vliegtuigen, 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. Een duikboot heeft uit twee convooien vijf bewapende vijandelijke koopvaardij schepen met een totalen inhoud van 33.400 br. t. tot zinken gebracht en een ander schip van 4000 bx\t. beschadigd. In den nacht van 6 op 7 September ontmoet ten twee motortorpedabooten een door torpedojagers en bewakers zwaar beveiligd vijandelijk convooi. Ondanks hevigen af weer brachten zij drie zwaar beladen schepen, met een gezamenlyken inhoud van 11.000 br. t. tot zinken en keerden onbe schadigd op haar steunpunten terog. Een door Duitsche zeestrydki'achten in over- zeesche gebieden opgebracht vijandelijk koopvaardijschip is bij biet ontmoeten van een Bxitsch oorlogsschip door het aan boord zijnde Duitsche pryzencommando tot zinken gebracht. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT VAN ZATERDAG. In het Italiaansche legerbexlcht van Za terdag wordt gezegd Tankinstallaties van het petroleumcen- trom Haifa zijn opnieuw door onze vlieg tuigen gebombardeerd. Uitgebreide bran den werden veroox-zaakt. In Noord-Afrika bombardeerden onze vliegtuigformaties de spoorlijn Alexandrië naar Max-sa Matroeh. Toen onze bommenwerpers door vijandelijke jagei's aangevallen werden, schoten zij in het gevecht twee toestellen van het- type Gloster neer. Drie andere werden waar schijnlijk neergeschoten. In de Roode Zee werd een vijandelijke tankboot door een onzer duikbooten tot zinken gebracht. Onze luchtmacht ontmoette een konvooi, geës corteerd door drie kruisers, en bombai-- deerde dit. Twee koopvaarders en een krui ser werden getroffen en zwaar beschadigd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun basis teruggekeerd. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT VAN ZONDAG. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelde gisteren mede Een vaix onze duikbooten heeft een vij andelijk oorlogsschip, dat in de omgeving van de zeeëngte van Gibraltar patrouil leerde, tot zinken gebracht. Eenheden bombardementsvliegtuigen, die van -jacht vliegtuigen werden vergezeld, hebben het arsenaal van Malta aangevallen, waardoor bi'anden en vexrwoestingen ontstonden, als mede een vijandelijke duikboot, die in het dok lag, getroffen. De vijandelijke jacht vliegtuigen, die door het vuren van onze bombardementsvliegtuigen werden afge slagen en door onze jachtvliegtuigen wer den aangevallen, hebben twee vliegtuigen verloren, waai-van één aan de kust en het andere boven de zee neerstortte. Een derde vliegtuig is waarschijnlijk neergeschoten. Al onze vliegtuigen zijn met enkele ge wonden aan booi'd naar huix steunpunten teruggekeerd. In de Roode Zee is een vijandelijk con vooi door het luchtwapen aangevallen. Een schip werd geti'offen, zwaar bescha digd en door de bemanning veriaten. Een andere Italiaansche vliegtuigfoimatie heeft de haven van Aden gebombardeerd en in een luchtgevecht een vijandelijk jachtvliegtuig neergeschoten. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen hebben Buna gebombardeerd en in duikvlucht bescho ten, waarbij een Dubat werd gewond. Iidoor JOHNSTON Mc.OÜLLEY 24) „Hij is hier ei'gens", antwoordde een der mannen. „Let dan goed op!" Het licht van een zaklantaarn flitste door het vertrek. Een oogenblik gleed het over Warwik's gelaat en hy hoorde zijn vijanden grommen, toen ze hem herken den. Ze vlogen op hem aan. Met een enkele beweging had Wai'wik zich in den hoek ver schanst. Ditmaal kwam het er niet op aan, zijn gelaat bijzonder te be schermen. Hier was gelegenheid om te vechten en hij had er plezier in. Het was lang geleden, dat hij eens flink gevochten had. Met een gebrul als een woedende stier sloeg hij erop los. Midden in het vertrek stond een man met een zaklantaarn, die de vechtenden bijlichtte. Zyn aanvallers moesten oppassen, hun eigen menschen niet te raken, maar "War wik gnuifde bij de gedachte, dat iedere slag van hem op een tegenstander neer kwam, al sloeg hy in het wilde weg. Hy beukte erop los met gebogen hoofd, maar opgeheven oogen. Nu en dan schoot hij vooruit en dx-eef zyn aanvallers terog, maar hij was altijd weer in zijn hoekje terug, voordat ze zich tusschen hem en den muur konden indringen, om hem in den rug aan te vallen. „Vooruit dan toch!" schreeuwde Brown. „Kunnen jullie met z'n allen dien éénen kerel niet eens aan?" „Kom op jongens!" schreeuwde War wik. „Jullie hadden wel eerst boksen mo gen leeren! Is die raak?Mooi zoo! Jullie hebt er ook geen slag van! Daar!Die zit óók!" Hij wist echter, dat het niet lang kon duren, of ze kregen hem eronder. Maar hij had flink gevochten en Berklan zou van meening zyn, dat hy alles had ge daan, wat hem mogelyk was, oir. de enve loppe te redden. Als Brown en zyn mannen nu maar met die namaakenveloppe weg gingen! De Spin hield zich anders niet bijzonder goed aan zijn belofte. Warwik had heelemaal geen hulp ondei-vonden. Hij had het teeken van de Spin niet ge zien. Nogmaals deed hij een uitval en kon tot zijn blijdschap Brown zelf. een flinken opstopper tegen zijn gezicht geven. Dit maal echter trok hy zich niet snel genoeg in zijn hoek terug. Twee mannen van Brown waren hem voor. Die konden hem nu in den rog aangrypen. Hy hield zich slechts met veel rrioeite op de been. Maar hij bleef doorvechten. Zijn armen voelden als lood aan. Zyn hoofd duizelde. Hy voelde, dat het bijna gedaan was. En toen kreeg hy den genadeslag. Hij zakte tegen den grond onder het gewicht van een half dozyn vyanden. „Zoek gauw zjjn zakken door!" hoorde hy Brown als heel uit de verte zeggen. „Hier is zijn jas!" riep een ander. Toen werd het duister om John Warwik heen.' XX. Togo speelt voor bulldog. Di'iemaal nog trachtte Togo het huls van Berklan op te bellen, nadat de butler hem verteld had, dat Warwik In zyn auto uitgegaan was. Togo v/as daar niet te vreden mee, en toen hij eindelijk van het telefoonkantoor de boodschap kreeg, dat de lijn vermoedelijk gestoord was, vond hij, dat de zaak er vex-dacht voor stond. Hij liep nog een half uur op en neer dooi de kamers en kwam eindelijk tot een be sluit. Hij trok haastig .jas en schoenen aan, sloot de kamers achter zich en spoedde zich met de lift omlaag. Tien mi nuten later zat Togo in een taxi en be loofde den chauffeur een groote fooi, als hij zoo hard mogelyk naar zyn bestem ming reed. Op een halve mijl afstands van het huis van Berklan liet hy den chauffeur bedaarder rijden. Hij gelastte hem de inrijpoort voorbij te rijden en liet hem honderd meter verder langs den trottoirband stoppen. Het was Togo opge vallen, dat er geen licht brandde in de groote woning van Berklan. „Hier is je geld. Draai je licht uit en blijf op me wachten," beval Togo. „Wat is dat voor een gedoe?" vroeg de chauffeur. „Ik meng me niet graag in een onguur zaakje." „Nee, nee," zei Togo sussend. „Ik vraag alleen, dat je den wagen omkeert en de lichten uitdraait. Je krijgt veel geld. En er zit geen kwaad in de zaak. Ik ben huisknecht by mynheer John Warwik..." „Verdraaid, waarom zeg je dat niet eex-- der?" vroeg de chauffeui\ „Dat maakt een groot verschil". In het licht van zyn koplampen staan de maakte de chauffeur het teeken van de Spin en Togo keek vex-bouwereerd toe en maakte het op zijn beurt. „Nu snappen we elkaar beter", zei de chauffeur. „Misschien is het wel zoo goed dat ik den wagen hier laat staan en met je meega. De auto staat hier veilig". „Kom maar mee!" zei Togo. Ze gingen niet langs de oprijlaan, maar zochten een weg over de grasperken en toen ze by het huis kwamen, hoorden ze de herrie en zagen, dat er nergens licht brandde, zelfs niet in de garage. Voorby de garage gekomen, bleven ze stilstaan en keerden terug. Ze vonden den chauffeur gebonden met een prop in den mond in de garage liggen en bevrijdden hem snel. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Iemand heeft me een klap op m'n kop gegeven en „Ik denk het zyn dieven", zei Togo. „Ik ben de knecht van mijnheer Warwik en „Warwik is in huis en zijn wagen staat hier in de garage", zei de man. „Kom mee zei Togo. Hy ging voorop naar het huis toe en naderde de serre van opzij. Ze hoorden het lawaai der vechtpartij in de bibliotheek en Togo wist zelf niet goed, of hy erop los zou gaan, of bedaard aan doen. Hij liet de anderen op den hoek van de serre achter en ging alleen verder. Voor de verbrijzelde ramen zag hy drie mannen op wacht staan, maar hy wist hen te vermijden. Eindelijk kon hij een blik in de bibliotheek werpen. Hij zag Warwik juist tegen den grond gaan. Hy begreep, dat het te laat was en dat die mannen ook hem zouden overrom pelen, als hij zich nu naar binnen waagde. Hy besloot het verdere verloop af te wach ten. Hy zag Warwik roerloos op den grond liggen en John Brown bezig, diens zakken tc onderzoeken. „Hier heb ik het ding hoorde h\j Brown schreeuwen. „Maken, dat je wegkomt en alles hier zoo laten, als het ligt Togo hoorde Brown op een eigenaardige manier fluiten en zag hem met zijn mannen over het gras weghollen. Togq volgde hen als een schaduw. Hy wist, dat er in huis menschen genoeg waren, die even goed voor Warwik konden zorgen als hijzelf en vond dat er niets belangrijker was, dan het te rugkrijgen van die enveloppe. Hy bleef Brown volgen, omdat hij wist, dat deze de enveloppe by zich had. Aan de straat ston den een limousine en twee andere auto's. Browxx stapte in de limousine en de andere mannen in de twee open auto's. Brown bleef wachten, tot. zijn mannen weg waren. Togo had gezien, dat er slechts één man naast Brown was ingestapt en dat er met den chauffeur mee dus slechts drie man in dien wagen zaten. Hij sprong er lenig achterop by het wegrijden. De wagen van Brown reed niet naar dé stad, maar den kant van de rivier op, waar eenige dorpjes lagen. Hoewel de wagen met groote vaart reed, wist Togo" zich toch in zyn gevaarlijke positie te handhaven. Hij was niet van zins, Brown uit het oog te verliezen en wilde de enveloppe in handen krygen, die zich in het bezit van John bevond. De limousine naderde een hel verlicht café langs den weg en reed het erf op. Togo liet zich er af glijden en verschool zich in een donkeren hoek. Hy zag Brown en zyn makker het gebouw binnengaan. De chauffeur reed den wagen naar een schuur en begaf zich naar de wachtkamer voor chauffeurs aan de achterzyde. Togo wacht te, tot Brown en zijn makker binnen waren. XXI. Togo aan het werk. By zyn terugkeer tot het bewustzyn lag Warwik tusschen allerlei wrakstukken te midden van een kring belangstellendent Het electrische licht brandde weer. De nieu we butler was verdwenen. De dienstboden hielpen de flauwgevallen dames. De heeren stonden opgewonden te praten. Alle ven sters van de serre waren stukgeschoten, de stoelen lagen ondersteboven, gordynen waren afgetrokken en laden lagen omge keerd op den grond. „Wat 'n rommelzei Warwik, zyn hoofd bevoelend. Een koor van uitroepen begroette hem. Een dienstbode kwam met een kom water en verbandlinnen aandra gen. Alice Norton drong naar voren en knielde naast hem neer. Wax'Wik vond het afschuwelyk, maar kon er niets tegen doen. Alice hield ervan, te poseeren. .(Wordt veiwolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6