De tewerkstelling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. IN MEESTERLIJKE COMBINATIE Het A.N.P. meldt uit Den Haag De werkloosheid is niet alleen een euvel, omdat zij voor den staat en daarmede voor de gemeenten een belangrijke econo mische en sociale belasting met - zich medebrengt, maar voor alles,omdat zij op den duur de oorzaak van het zedelijke en morfeele vej-val van een geheele generatie kan worden. De werkloosheid zoo wordt ons vanbevoegd.e zijde medege deeld -. kan zoodoende de grondoorzaak zijn van veel kwaad. Wanneer men dit overweegt, kan er slechts één parool zijn, namelijk: de 'werkloosheid zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. Op het oogenblik is het Nederlandsche economi sche leven niet in staat de vele duizenden mannen en vrouwen, die reeds jarenlang gedoemd waren zonder arbeid eri zonder voldoende inkomsten te moeten leven, wederom in het arbeidsproces op te nemen. Dit behoeft niet te verwonderen, daar ook in normale tijden een niet gering aantal Nederlanders zonder werk was. Niettegen staande dezen ongunstigen economischen toestand in Nederland is het niettemin mogelijk loonenden arbeid, te vinden en daardoor wederom tot geordende sociale en economische verhoudingen te komen. Duizenden Nedérlaridsche arbeiders hebben reeds door bemiddeling van de Nederland sche arbeidsbeurzen, waar thans ook Duitsche deskundigen werkzaam zijn, hun weg naar Duitschland gevonden en een hun passendenarbeid ter hand genomen. Zij werken in streken, die niet ver van hun land liggen met Duitsche arbeiders samen, die hun in wezen verwant zijn. Hun sociale economische positie is iii Duit&hland precies dezelfde als die van. de Duitsche arbeiders. De Nederlandsche arbeiders en employe's die in Duitschland werkzaam zijn, kunnen hun geheele loon- overschot naar hun land overmaken en ontvangen in het kader van de desbetref fende bepalingen ook een vacantie met behoud van loon. Het is bekend, dat juist de Nederlander niet gaarne zijn familie en zijn land ver laat, daar juist hij de behagelijkheid en de sfeer van 'n eigen woning zeer waardeert. In het Duitsche rijk is er echter voor ge zorgd, dat den Nederlandschen arbeiders goede werkplaatsen met in de meeste ge vallen goede woningen ter beschikking staan en verder smakelijke maaltijden, die in vele arbeiderskampen door Neder- landsch keukenpersoneel worden toebereid. De verzorging van de Nederlanders, die in Duitschland in handen is van de arbeids beurzen en het Duitsche Arbeidersfront, wordt nog bevorderd doordat dikwijls Ne- derlandsch kamppersoneel, dat tegelijker tijd als tolk dienst doet, aanwezig is. Het is maar al te goed bekend, dat zekere elementen, wien het nietsdoen blijk baar aangenaam is en die er zich niet' van bewust zijn, hoe zij door een zoodanige houding hun volk in zyn geheel schaden, hun vrijen tyd benutten om over. Duitsch land kletspraatjes te verkodpen en kwaad willige geruchten rond te bazuinen. Deze geruchten worden echter op wel zeer on: dubbelzinnige en afdoende wijze weerlegd door talrijke waardeerende brieven en dankbetuigingen, die van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland bij de arbeids beurzen zijn binnengekomen en ook door familieleden zijn ontvangen en waaruit duidelijk blijkt, dat de Nederlandsche ar beidskrachten het goed maken en dat zij zelfs andere, werklooze vrienden er toe aansporen, zoo spoedig mogelijk hun 'voor beeld te volgen. Verscheidene van deze Nederlandsche arbeiders hebben reeds bij hun echtgehoóte erop aangedrongen, dat ook zij.' zoo spoedig' mogelijk overkomen, zoodra èen geschikte woning gevonden en ingericht is. Den inhoud van eenige dezer brieven, welke de- arbeidsbeurzen ons toezonden, laten wij hier volgen: Lieve ouders, broer en zuster, Hierbij wil ik jullie even schrijven, dat het' ons nog' altijd goed gaat en dat wij allen goed gezond zijn. Ik hoop, dat het ook met jullie allen goed is. Het werk bevalt ons hier goed. De tweede week be gint nu. Wat het eten betreft, daarover kunnen wij niet klagen. Ook de huisves ting is goed. Het spijt me, dat ik mijn hengelstokken niet heb meegenomen, want deze zijn hier namelijk duur. Vijf en zes rijksmark voor een gewonen bamboestok, dat is niet goed koop nietwaar? Wanneer jij hier ook komt Bul, moét je je hengelstokken niet ver geten mee te nemen. Hier in de omgeving is prachtig vischwater. Wij zijn vari plan de in de omgeving liggende steden, als Dortmund, Duisburg, Essen en Oberhau- Sen, eens spoedig te bezoeken. Al deze plaatsen liggen niet ver van Miihlheim. Zoodra wij ons eerste loon zullen hebben gekregen, zullen wij jullie het geld toesturen. Wij verdienen circa 50 rijksmark in de week, met verpleging en huisvesting. Dat is best dus. Hartelijke groeten, jullie Jan. Beste Jo, Wij hebben een heel prettige reis gehad; in Duitschland zelfs in tweede kiasse- wagons. Je weet, ik heb nooit alle kletspraatjes van Duitschland geloofd, maar tot nu toe is nog geen enkele bewaarheid. Bijv. krijgen wij geen zwart brood, maar ge woon brood en zelfs meer dan in. Neder land. Ook krijgen wij rijkelijk genoeg boter. Het spijt me, dat ik niet reeds eer der naar Duitschland ben gegaan. De eetzaal op het terrein van de fabriek is prachtig. Een bediening als in een hotel: aardige vriendelijke meisjes met sneeuw witte schorten voor. Ik vind alles nog veel beter, dan ons destijds bij de arbeids beurzen is verteld. Menschen, die anders vertellen, zijn luiaards of lijntrekkers, die liever steuntrekken en niet van hun moeder weg willen. Wij worden op dezelfde wijze behandeld als de Duitsche arbeiders en zijn volkomen vrij. Wij zijn in nieuwe steenen gebouwen gehuisvest, waar douches met heet en koud water aanwezig zijn. Deze kaartmag je bij de af deeling bouwvakken van de. arbeidsbeurs toonen, Zoodra ik hoor, dat-je deze kaart ge kregen. heb, zal :ik je uitvoerig schrijven. Wij hebben hier van den oorlog nog niets gemerkt. Hoe bestaat het, niet? Met hartelijke groeten, Johan. HIER is dan Philips Nieuwe Serie 1940/41 ...beter, machtiger en mooier dan ooit! Ruime keus voor alle beurzen, voor alle wenschen. Met. drukknoppen of zonder drukknoppen, al naar U" prefereert! PHILIPS 915*. luxe ontvanger met Vandsprciding. tinodync druk knoppen. Buitengewoon krachtige ,en. pure weergave. Zeldzame gevoelig heid. „Ticonal" luidspreker. Rijke kast. Kasten, die alle uitmunten door moderne lijnen en weldoordachte materiaalkeus. Niéuwe super-gevoelige „Ticonal" luid sprekersbandspreiding voor kortegolf- ontvangstExclusief Philips linodyne. systeem voor alle drukknop-ontvangers! Vraagt een demonstratie met de nieuwe Philips toestellen, Beter dan wij met woorden kunnen doen, bewijzen de toestellen U alle zelf terstond hun enorme en zeldzame capaciteiten! PRIJS Fl. 385.- PHILIPS 990a. Dc beste'ontvanger ter wereld. Linodync drukknoppen met motor-aandrijving. Bandspreiding. Twee nieuwe „Ticonal" luidsprekers. Kwaliteits- schakelaar. Zuiverst denkbare weergave. KORTEGOLF OP DE DRUKKNOPPEN! PRIJS FL 157.50 -* PHILIPS 789A. Ideaal voorden mnzick. minnaar. Zeldzaam goede wcergavekwali. reit. Nieuwe tcgenkoppeling. „Ticonal" luidspreker. Kathodcstraal-afsicmindir.irnr. Overzichtelijke schaal. Moderne kast PRUSF1. 172.50 PHILIPS 815*. Voorden radio-fijnproe ver. Linodync drukknoppen. Buitengewoon natuurgetrouwe weergave. „Ticonal" luid spreker. Vcrlicsvrijc tcgenkoppeling. Spaar- schakelaar. Indrukwekkende kast. PRIJS FL 97JO PHILIPS 206*. Laaggeprijsde, complete supcr-hctcrodync. Heldere weergave. Prima kortegolf-ontvangst, Moderne kast uiS „Philite". PRIJS R. 142;— PHILIPS 717°. Een prachtig toestel. Linodyne drukknoppen. Eigen stalionskcus- op dc knoppen. „Ticonal" luidspreker. Vcr licsvrijc tcgenkoppeling. Stabiele kortegolf- ontvangst. Spaarschakclaar. Voorname kast. De werkzaamheden aan den Maastunnel te Rotterdam vorderen gestadig. De door gang onder den Westzeedijk. Rechts de opgang voor wielrijders, links die voor het autoverkeer. PHILIPS 855 Een uitmuntend oncvang- tocstcl.Pre-ampli schakeling met silentodc EF8. dric-dioden schakeling, regelbare selectiviteit. Sublieme weergave. Linodyoc drukknopsystccm. Prachtige kast Adu» speelt ook zonder fichtnet of antenne. PHILIPS 122 ABC, het onafhanke lijke toestel. Gemakkelijk te verplaac- sen. Licht cn compact. Automatische omschakeling van lichtnet-vocding naar battctij-vocding. Geschikt voor wissel- en gclijkstroomspanoiogen van 110-250 volt» PRIJS FL 75.- PRIJS FL 295.- PHILIPS 907*. Tafelmodcl radiogramo- foon. Uitmuntende weergave van radio-uit- zendingen cn gramofoonplatcn. Krachtige, constant loopende motor. Voortreffelijke gramofoonopnemcr. Ideale fcortcgolfont- vangst. Sierlijke, moderne houten kost. PHILIPS 655*. In zijn prijsklasse niet te evenaren. Prachtige weergave. Tcgenkop peling. „Ticonal' luidspreker. Continu- variabele toonregeling. Spaarschakclaar. Vraagt Uw bandelaar naar de Philips batterijtoestellen voor plaatsen, waar geen üchtnet aanwezig is, In het gereedgekomen gedeelte van den Maastunnel wordt het klinkerwegdek gelegd. (Foto Pax Hólland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 4