U legrijpemde economische veranderingen na den oorlog verwacht.. pin Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 7 September 1940 Financieel Economisch Overzicht Welke positie Nederland daarbij zal innemen. Duitsche obligaties in de dageiijksche beursnoteering. Hoewel de oorlogstoestand op het oogen- blik nog voortduurt, is het verklaarbaar, dat velen hun gedachten laten gaan over de vraag, hoe de toestand op economisch gebied zich na het einde van den strijd zal ontwikkelen. De ervaringen die men na den vorigen oorlog heeft opgedaan, zijn nu niet bepaald van dien aard, dat een terug keer van een dergelijke période als aan lokkelijk wordt beschouwd. Want ondanks de vele fraaie plannen, die ook in die jaren zijn ontvouwd als begeleidend ver schijnsel van den Volkenbond, is van een nauwere economische samenwerking helaas nooit iets terecht gekomen. Er bestond in die jaren in de landen, die een zeker politiek overwicht hadden een vol slagen onmacht om de gemeenschap van de volkeren te stellen boven de eigen na tionale belangen. Het is dan ook geen won der, dat vurig wordt verlangd naar een nauwere samenwerking op economisch ge bied, waardoor men eindelijk verlost zal worden van allerlei ontbindings verschijn selen, zooals fluctueerende valuta's, con- tingenteeringen, hooge invoerrechten enz., die een andere uitwerking hebben dan de economische weerstand van de volken te verzwakken en die tenslotte overal groote werkloosheid in het leven hebben geroepen. In verband met de economische machts positie van Duitschland ligt het voor de hand, dat nieuwe denkbeelden over de toe komstige organisatie van Europa in de eerste plaats van die zijde afkomstig zijn en daar de verwezenlijking van deze denk beelden, gezien de middelen, waarover Duitschland thans beschikt, een goede kans van slagen hebben, is het van belang van deze, denkbeelden kennis te nemen. Reeds bij herhaling hebben de Duitsche bladen geschreven over de mogelijkheid tot vorming van een economisch verband van verschillende landen met gemeenschappe lijke belangen. Naarmate het verlóóp van de krijgsverrichtingen Duitschland in een gunstiger positie bracht, zijn deze denk beelden verder uitgewerkt en ter gelegen heid van de Utrechtsche Jaarbeurs heb ben eenige autoriteiten, zooals rijksminis ter Walter Funk, en dr. Wohlthat, advi seur der directie van de Nederlandsche Bank in de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden hun meening weergegeven over de toekomstige organisatie van Europa. Die denkbeelden sluiten zich aan bij de plannen, die reeds in vagen vorm vroeger zïjn aangegeven. Aan het economisch leven van de verschillende landen dient een nieuwen grondslag te worden gegeven. Alle productieve krachten moeten tot ontwik keling worden gebracht. Van belang is hetgeen Walter Funk opmerkt ten aanzien van het te volgen systeem, waaruit blijkt, dat voor zoover dit mogelijk is, zal worden voortgebouwd op het reeds bereikte, maar dat daarbij zal worden getracht nieuwe mogelijkheden tot ontwikkeling te brengen. Overeenkomsten betreffende de organisatie van het economische leven zullen van staat tot staat onder raadpleging van den lei denden staat (dus Duitschland) moeten worden afgesloten. Op deze wijze hoopt men te bereiken, dat de verschillende volkshuishoudingen elkander als het ware zullen aanvullen. Dr. Wohltrat betrekt vooral de rol, die Nederland in deze economische organisa tie zal kunnen vervullen in zijn beschou wing. Op twee belangrijke punten werd in dit verband den nadruk gelegd, in de eerste plaats de ligging van ons land aan de Rijndelta, waardoor Nederland als het ware de poort wordt, waardoor het in- en uitgaande goederenverkeer van een deel van het achterland zijn weg zal kunnen vin den. In de tweede plaats werd gewezen op het belang van de verbinding tusschen Neder land en zijn koloniaal overzeesch gebied. Op het oogenblik is deze verbinding nog verbroken, doch uit deze beschouwingen blijkt duidelijk, dat men aan deze ver binding groote beteekenis toekent en dat de overzeesche producten evenals dit trou wens in het verleden het geval was, een groot afzetgebied zullen kunnen vinden in de landen, die tot het hierboven bedoelde economische bloc zullen behooren. Dr Wohl that erkent, dat Nederland aan het over zeesche gebied een bjjzondere Europeesclie leiding heeft gegeven in de geschiedenis van 350 jaar, een leiding, waarop iedere Nederlander trotsch mag zyn. De rijkdom en de hooge levensstandaard van Neder land zjjn in belangrijke mate gegrond op het koloniale rijk. Van belang is ook hetgeen geschreven wordt over de mogelijkheden van het geld en kapitaalverkeer. Investeeringen werden in de achter ons liggende jaren ten zeer ste bemoeilijkt door het beperkte betalings- verkeei', en indien aan de organisatie van het economische leven meer vorm is ge geven dan zal aan het geld- en kapitaal verkeer grootere zekerheid worden ver leend, waardoor aan de ondernemingslust de wegen zullen kunnen worden gewezen tot uitvoering van vele plannen. Het ligt voor de hand, dat een verwe zenlijking van deze plannen voor het eco nomische leven hier te lande ook bepaalde moeilijkheden zal kunnen brengen, die in bovengenoemde beschouwingen uit den aard der zaak onbesproken zijn gebleven, omdat men zich tot algemeene richtlijnen moet bepalen. Zoo zal na den oorlog de vraag onder oogen moeten worden gezien, in hoeverre zich ook op gebied van kapi taalbelegging bepaalde veranderingen zul len hebben te voltrekken. Een groot deel van het effectenbezit hier te lande be staat uit Amerikaansche fondsen en het is denkbaar, dat na den oorlog Amerika dit bezit zal willen overnemen door op deze wijze wellicht een deel van zijn goudvoor raad weder te kunnen doen afvloeien. Het verloop van de beurs is deze week weder vast geweest en hoewel de koers stijging niet zulk een stormachtig' karakter droeg als een paar weken geleden, was het slot toch over de geheele linie hooger. Aandeden Koninklijke, die tijdelijk waren ingezakt tot 221, waren later weer 231, Philips konden van 146 tot 154% verbe teren. H.V.A. van 363 tot 376%. Deze week zijn ook Duitsche obligaties in de dageiijksche noteering opgenomen. Volgens de bepalingen van de deviezenver- ordening was het tot nu toe niet mogelijk in buitenlandsche, dus ook niet in Duit sche fondsen te handelen. Art. 14 van de verordening schept echter de mogelijkheid, dat het waarnemend Hoofd van het De partement van Financiën bepaalde bui tenlandsche fondsen aanwijst om weder tot de dageiijksche noteex-ing te worden toe gelaten. Het was reeds te voorzien, dat de krachtig versterkte positie van Duitsch land er toe zou leiden, dat Duitsche obli gaties aanzienlijk hooger worden gewaar deerd dan voor de beurssluiting het geval was.' Bij den aanvang van den handel in deze fondsen werden dan ook voor alle soorten hoogere koersen genoteerd. De obligaties der Youngleening (5 Duitsch land met verklaring) worden in een open hoek verhandeld, zoodat men het koers verloop van uur tot uur kan volgen. Het Restitutie wegenbelasting. De K.N.A.C. deelt het volgende mede: De beschikking vanwege het departe ment van financiën, waarbij het verkrijgen van 60-dagenkaarten voor de motorrijtui genbelasting werd vergemakkelijkt, gaf door haar redactieaanleiding tot het feit, dat' verschillende inspecteurs der directe belastingen zich niet meer gerechtigd acht ten terugbetalingen te doen geschieden op jaar- en kwartaalkaarten voor motorrijtui gen, welke buiten- gebruik moesten wor den gesteld. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van de K.N.A.C. werd thans van het departement van financiën bericht ont vangen, dat deze terugbetaling toch kan- geschieden, indien voor de desbetreffende motorrijtuigen een rijvergunning door de rijksverkeersinspectie is geweigerd. Bovendien blijft de bepaling van kracht dat hun, die kunnen aantoonen op bepaalde dagen in de maanden Juni, Juli, Augustus en/of September 1940, niet met hun voer tuig op den openbaren weg te hebben ge reden, op verzoek teruggave kan worden verleend over de desbetreffende dagen. Jhr. von Bönninghausen burgemeester van Tubbergen? Naar het Almelo's Dagblad verneemt, is spoedig de benoeming van jhr. E. L. M. Th. J. von Bönninghausen, voorheen burgemees ter van Ootmarsum, tot burgemeester van Tubbergen te verwachten. De heer Banning, thans burgemeester van Tubbergen, zou in verband hiermee elders benoemd worden, waarvoor door het blad genoemd werden Leidschendam of Naald wijk. bleek, dat de koersen in het algemeen wel wat hoog waren ingezet en dat het publiek als gevolg daarvan geneigd bleek om te verltodpen. Youngleening daalde van 36 tot 24%, terwijl ook "erschillende an dere soorten later eenige procenten van hun hoogere koersen moesten prijsgeven. Dit neemt niet weg, dat ook thans het koers- peil voor Duitsche obligaties nog altijd vrij aanzienlijk boven de onderpandskoersen ligt. De New Yorksche' beurs heeft deze week een zeer vast verloop gehad, zulks als ge volg van de gunstige berichten uit het bedrijfsleven, in het bijzonder de staalin dustrie. De omvangrijke bewapeningsorders hebben tot gevolg, dat in deze industrie hijna op volle capaciteit wordt gewerkt. Intusschen wordt Amerika voor allerlei problemen gesteld. Weliswaar hoopt men, dat de uitgaven voor ondersteuning voor werkloozen tengevolge van de grootere bedrijvigheid aanzienlijk zullen verminde ren, maar daartegenover staat, dat de be wapening aan het land zoodanige lasten npiegt, dat op den duur de belastingen tot een ondraaglijk hoog peil zullen moeten steigen. Door amendeering van het ont werp betreffende de verdedigingswinstbe lasting zal de opbrengst van deze heffing niet meer den 300 millioen bedragen, een bedrag, dat aanzienlijk lager is dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Indien men nu bedenkt, dat voor het loo- pende financieele jaar het tekort op de be- grooting op 5% milliard wordt geraamd, dan kan men zich eenig denkbeeld vox-men in welke mate de belastingen in de toe komst verder zullen moeten worden op gevoerd tot dekking van den dienst der leeningen, die ten behoeve van de uitvoe ring van het bewapeningsprogram zullen moeten worden aangegaan. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: Nederland 4% 1940 9115/iCl 92, 911G/jo. 3—3% Nederland 82 /:6l 82i/16, 827/ie, 81%. 5% Duitschland (m.v.) 1930 32, 36, 25%, 26, 24%, 24%, Aku 79%, 80%, 77%, 78%, 80, 787s. Ned. Ford 335, 340, 322, 330%. Philips 151%, 146, 154%.. Anaconda 22i/Ml 23%, 22%, 23%. Rep. Steel 16%, 17"/10l 17®/«. Koninklijke 235, 240, 221, 223%, 233, 231, Axnst. Rubber 203, 205, 196, 199. H.V.A. 373, 375, 363, 377, 376%, Deli Bat. 137, 139%, 137%, 140. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het opperbevel der Duitsche weemacht deelde gisteren mede Duitsche zeestrijdkrachten hebben in overzeesche wateren koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 41.000 b. r. t. tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, lxeeft een flottielje motor-torpedobooten in den nacht van 4 op 5 September voor de Britsche Oostkust een Britsch convoox aangevallen. Daarbij werden 5 bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 b. r. t., waar onder een tankschip van 12.000 b. r. t., alsmede een torpedojager der Imogen- klasse tot zinken gebracht. Nog een an der schip is ernstig beschadigd. Een duik boot heeft verscheidene bewapende vijan delijke koopvaai'dijschepen met een totalen inhoud van 19.100 b. r. t. tot zinken ge bracht. Onze formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen hebben op 5 September de bom aanvallen op vijandelijke vliegvelden in Zuid-Engeland voortgezet en treffers ge plaatst op gebouwen en onderkomens. Het groot oliedepót van Thameshaven wex-d in brand gewox-pen. In den loop dezer aanvallen ontstonden luchtgevechten, die voor ons gunstig verliepen. In den nacht hebben formaties gevechtsvliegtuigen verscheidene vliegvelden in de buurt van Lincoln, havenwerken te Liverpool, Ports mouth, Sunderland, Blyth, Hull, fabrieken te Newcastle, haven- en dokwerken in het Oostelijk deel van Londen, aismede op nieuw het gx'oote oliedepót te Thames haven doeltreffend met bommen bestookt. Engelsche havens werden verder met mijnen afgesloten. Bx-itsche vliegtuigen zijn des nachts liet Duitsche rijksgebied binnengevlogen en hebben op énkele plaatsen bommen ge worpen zonder noemenswaai'dige schade aan te richten. Slechts op één plaats werd een boerenwoning getroffen. Daax-bij zijn vijf burgers op weg naai' den schuilkel der gedood en twee gewond. De totale vex-liezen van den vijand be droegen gisteren 46 vliegtuigen. Daarvan werden er twee in den nacht door lucht doelgeschut neergehaald. Het gelukte voorts, 6 verspex-ringsballons te vernieti gen. Zestien eigen vliegtuigen keerden niet terug. Behalve vier reeds genoemde officieren hebben in de luchtgevechten der laatste weken nog drie jachtvliegers 20 of meer luchtoverwinningen behaald, en wel ka pitein Mayer, kapitein Oesau en kapitein Tietzen. Aan het hoofd der overwinnaars in de luchtgevechten staat majoor Möl- ders met 32 overwinningen. HET ITALIAANSCHE. Het 91e Italiaansche legerbericht dat gisteren werd uitgegeven, luidde iSonderdag is tweemaal een luchtaanval op Malta ondernomen. Tijdens den eerste, die des morgens werd ondernomen voor verkenningsdoeleinden,kon de taak ge heel volbracht worden, daar de Engelsche Jagers, die voor bescherming rondkruis- ten, door onze begeleidende jagei's werden aangevallen en zich door de vlucht aan het gevecht onttrokken. Twee vijandelijke jagers werden door mitrailleurvuur beschadigd. Tijdens den in den namiddag ondernomen aanval ver scheen boven het eiland plotseling een formatie „Pichiatelli" (duikbommenwer pers), die het fort Delimara wisten te be reiken en het gedeeltelijk verwoestten en in een opslagplaats van brandstoffen brand vei'oox-zaakten. De jagers en het af weergeschut van den vijand reageerden in het geheel niet. In het Oostelijk deel van de Middel- landsche Zee heeft onze onvermoeibare luchtmacht zich opnieuw op een convooi geworpen, dat reeds Donderdag hevig was aangevallen. Geconstateerd wex-d, dat een vrachtschip zwaar beschadigd werd. Een ander vrachtschip, dat wellicht reeds eex-- gisteren getroffen was, werd met zware slagzij in een baai aangetroffen, In Noord-Afrika hebben onze vliegtui gen de brandstofdepóts te Suez aangeval len en automobielen, die op den weg nabij Solloem werden verrast. Alle vliegtuigen, die aan de voorgaande acties hebben deelgenomen, zijn op him bases terugge keerd. In de Roode Zee hebben onze i vliegtuigescadrilles een vijandelijk eon- Onze Bureaux zijn gevestigds middelburg Redactie: Tel. 269 Administr.:Tel.139 I f BIERKAA111 VLISSINGEN Redactie en Adm-: Walslraat 53-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 souburg' Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Wachtgeldregeling in het Grafisch bedrijf. Naar het Volksbl. verneemt, is reeds per 1 September 1940 een wachtgeldregeling tot stand gekomen voor de arbeidex-s, voorheen werkzaam aan grafische inrichtingen, die door den oox-log vernietigd werden. Deze wachtgeldregeling, geldende voor het tijdvak van 1 September 1940 tot 1 December 1940, behelst o.a. de bepaling, dat zij geldt voor gehuwde arbeiders, die op 9 Mei 1940 in dienst waren van een onderne ming, die door den oorlog is vernietigd en die daardoor werkloos zijn geworden. De uitkeering bedraagt 70 procent van het normale dagloon zooals dit op 9 Mei 1940 van kracht was, met dien. verstande, dat de uitkeering ten hoogste 5,per dag zal bedragen. De ondernemingen kunnen voor eigen rekening een aanvulling toeken nen, die niet als loon zal worden be schouwd. D. Kooiman.t Te Pui-merend is, 62 jaar oud, over leden de heer D. Kooiman, oud-lid van de Tweede Kamer en van Ged. Staten van Noord-Holland, een voox'aanstaande figuur in de V.D.-partij. In 1905 werd hij benoemd tot secretaris der gemeente Maarssen. Later werd nij benoemd tot burgemeester-secretaris van Worm er en in 1919 tot burgemeester van Pui-merend, welke gemeente hij 4 jaar be*- stuurde. Van 1932—1936 was hij lid dei- Tweede Kamer. vooi aangevallen en twee schepen ernstig getroffen. Voorts werden, vijandelijke schepen, die in de haven van Aden voor anker lagen, gebombardeerd en getroffen. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug, hoewel zij door vijandelijke jagers waren aangevallen. Een vijandelijk jacht vliegtuig is in een gevecht neergescho ten. Een andere Italiaansche formatie heeft met succes twee vijandelijke troe penkampen nabij Aehic in het gebied van Tocar (boven Soedan) gebombardeerd. De vijand heeft opnieuw Assab gebombar deerd, als gevolg waarvan onder de in- boorlixlgen vier dooden en acht gewonden vielen en eenige schade aan de hangars werd aangericht. Gisternacht is door vijandelijke vliegtui gen, die, zooals steeds, uit Zwitserland kwamen, een luchtaanval op Turijn on dernomen. Aan particuliere woningen werd eenigszins belangrijke schade aange richt. De twee bovenste étages van een pand in de volkswijk St. Paulus werden verwoest, doch de bewoners die terstond na het alarmsignaal de schuilkelders had den opgezocht, zijn allen ongedeerd ge bleven In een station brak in verscheidene wagons brand uit. Andere bommen kwa men in het open veld nabij de stad terecht zonder schade aan te richten. door JOHNSTON Mc.CüLLEY 23). Hij had iets dergelijks wel verwacht. De toen het licht uitging, vloog hij op hem toe. Warwik, 'die er een voorgevoel van scheen te hebben., deed snel een pas opzij, stak zijn been uit en liet den butler ex- netjes over struikelen. Daarna sloop hij op zijn teenen naar de bibliotheek en trad er binnen. Heel het huis was in rep en roer. Vrouwenstemmen gilden van angst; Berlclan x-iep het personeel en vroeg luide wat er met het licht aan de hand was. Warwik hoorde iemand iets tegen den overeindgekrabbelden butler fluisteren. Hij sloot zachtjes de bibliotheekdeur, draaide den sleutel om, schoof den gren del erop en bleef ademloos tegen den wand staan luisteren. Er kwam hoe langer hoe meer lawaai in huis, maar in de biblio theek hoorde hij niets. Langs den muur sloop hij naar de glazen deur van de sex-re en vond die gesloten. Daarop begaf hij zich naar het bureau van Berklan. Hij wist precies, waar deze zijn papier en enveloppen bewaarde en kon die zonder licht wel vinden. Op den tast vond hij een enveloppe van precies hetzelfde formaat, als die. waarin de verklaringen zaten. Hjj wist een krant te vinden en stopte die gevou wen in het couvert. Met zijn vulpen schreef hij op die enveloppe: „Ontvangen rekeningen". Maar nu wax-en de groene lakstempels er nog niet op. Daarvoor moest hy een kaars aansteken om te-lak ken. Hij liep naar de deur en luisterde nogmaals. In de gang klonken luide stem men, die Berklan en zijn -gasten bevel gaven, zich niet van him plaats te De- geven en hij hoorde Berlclan schelden en razen. Warwik bedacht zich, dat er een gasstel in een hoekje stond en na een groot Japansch kamerscherm tusschen dat gasstel en de ramen van de sex-re gezet te hebben, stak hy het gas aan. Bij dat flauwe licht gelukte het hem, de en veloppe van twee groene lakzegels te voor zien, die precies op de origineele geleken. Het schex-m zette hij weer op zijn plaats, draaide het gas uit en begaf zich weer naar de deur. Daar hoorde hij een stem, die hij als die van Jahn Brown herkende, zeggen: „Blijft u stilstaan. Het licht is uit en uw telefoon is buiten werking. We zijn met twaalf man. U kimt niet weg door de deuren of ramen, want die wor den bewaakt Wie tracht te ontsnappen loopt levensgevaar. Begrepen? Blijft u dus rustig staan, dan zullen we u een voor een fouilleeren. Waar is mijnheer Berlclan zelf" „Hier, schurk!" schreeuwde Berklan, „Schelden geeft niet veel en daar komt u niet verder mee. Waar is John War wik?» Op die vraag kwam geen antwoord. „Waar is Warwik?" riep Brown nog maals. „Geef nu maar antwoord'." Nog kwam er geen antwoord. „We vinden je toch wel!" schreeuwde Brown nijdig. Daarna werd het stil. Een lichtstraaltje, dat door de kieren der bibliotheekdeur scheen, bewees Warwik, dat een der man nen een electx-isch lantaarn had aan geknipt, waarbij de gasten onderzocht werden. Daarop draaide iemand den deur knop van de bibliotheek om en vond de deur gesloten. „Ik; Kan hier niet in", schreeuwde de „Dat is de bibliotheek", zei Brown. „Vermoedelijk is Warwik daar. Ex-eek die deur maar open!" „Loop naar de maan!" schreeuwde War wik. „Zoo, ben jij het? Nöu, doe dan maar open, anders komen we er toch wel in!" was het antwoord van Brown. „Daar krijg je last mee", waarschuwde Waxwilc. „Dat is tegen de wet!" „Schei uit met die comedie!" riep Brown terug. „Doe open!" „Beslist niet. Ilc wordt niet graag lastig gevallen. Je bent verdraaid vervelend!" „Nou, we krijgeu je wel!" beloofde Brown. Warwik hoorde, hoe hij aan twee zijner helpers opdracht gaf naar de serre te gaan en door de ramen naar binnen te klimmen. XIX. Een verloren strijd. Warwik's bedoeling was natuurlijk, dat de indringers zich van het door hem na gemaakte pakje papieren meester zouden maken, in de meening, het echte te heb ben; dat Berklan zou meenen, dat zij met de echte enveloppe ervan door gegaan waren; en dat hijzelf de echte in zijn be zit zou hebben. De gasten, die zijn karak ter leenden, zouden natuurlijk verwachten, dat hij zich niet zonder strijd zou laten berooven en hij besloot dus te vechten, zoolang hij kon en zich op slot van zaken te laten berooven van de nagemaakte en veloppe. De echte wilde hij echter eerst zorgvuldig verbex-gen, om die niet in han den van de benden te laten vallen. Hij dux-fde geen licht opdraaien en trachtte stellen, waar hij dat couvert veilig weg- zich een plekje in het vertrek voor te stellen, waar hij dat couvert veilig weg stoppen Kon, Pe mogelijkheid bestond im mers, dat de indringers de enveloppe, die ze op hem vonden zouden openscheuren, voordat ze heengingen en zoo ontdekken, dat ze bedrogen waren. Daarom moesten de echte stukken veilig opgeborgen kun nen worden. Opeens schoot het hem te binnen, dat er in een hoek van het ver trek een geweldig gx-oote bloembak stond met door Berklan uit het Oosten meege brachte kunstbloemen. Hij haastte zich erheen haalde er enkele van die bloemen uit, legde de kostbare enveloppe eronder en schikte de bloemen weer, zooals ze ge staan hadden. Met het andere couvert in zijn zak begaf hij zich vervolgens naar het bureau eti wachtte daar den loop der ge- beu tenissen af. Hij behoefde niet lang te wachten. Zijn tegenstanders lieten geen tijd verloren gaan. Er werd een heftige aanval op de gangdeur gedaan en hij hoorde vloeken en vazen, toen ze ontdekten, dat de deur gesloten en gegx-endeld was. Daax-na richtte zich de aanval op de ramen der serre. Warwik trok zijn pistool en schoot tweemaal door het venster, dat het dicht ste bij hem was. Hij schoot hoog, om nie mand te treffen, doch slechts den indruk te wekken, dat hij ernstig weex-stand zou bieden. Er wex-d niet teruggeschoten, maar een der ramen van de serre werd ingesla gen, Warwik vuux-de nogmaals en zag, hoe donkere schaduwen zich van dat raam terugtrokken. In de andere vertrekken klonk gegil en liij hoorde Berklan zich smeekend tot de indringers richten, om hen te bewegen heen te gaan en zyn gas ten niet langer te verontrusten. Hij bood hun aan, alles te geven, wat ze verlang den. „Wilt u ons geven, wat we verlangen?" hoorde hy Brown vragen. „Wilt u ons die gele enveloppe ovex-handigen „Zoo, moeten jullie die hebben? Nee, die geef ik niet af!" „We weten, dat u die aan Warwik over handigd hebt en we weten ook, dat hij die nog in zijn bezit heeft. We zullen dat ding wel krijgen. En als u of iemand der anderen ons in den weg loopt, krijgen ze hun politie ook". Op dat oogenblik was Warwik genood zaakt nog twee schoten door de ramen te lossen, om de indringers op een afstand te houden. Hij moest echter zuinig met zijn patronen zijn, als hij den strijd wilde rekken. Hij wilde het gevecht zoo echt mogelijk maken. De aanval op de deur werd hervat. Het was een lawaai, alsof Brown met zijn mannen het huis aan het afbreken waren. Warwik herinnerde zich den brief, welken hij dien middag van de Spin had ontvan gen, waarin deze hem hulp beloofde. Waar bleef die hulp? In dien brief stond dat hij op het toeken van de Spin moest letten. Hij had opgelet, maar tot nog toe alleen Togo hem dat teeken zien geven. Wat was er met Togo gebeurd, dat Brown had kunnen ontsnappen Plotseling deden de mannen in de serre weer een aanval, twee andere ramen vlo gen in splinters en vier mannen drongen tegelijk de bibliotheek binnen. Warwik vuurde snel dx-iemaal achter een. Daax-na trok hij zich vlug in een hoek terug. Hy deed zijn jas uit, vouwde die zorgvuldig op en legde haar dicht bij zich op den vloer. En daarna wachtte hij stil en onverstoord op de volgende beweging zyner vijanden. Het was stikdonker in de bibliotheek, want het licht in de serre was ook uitgegaan. Warwik kon zyn ce- genstanders evenmin zien, als zij hem. In donker wachtten ze allen op eenig ge luid, dat hun de positie hunner tegen standers kon verraden. Toen kraakte de deur en werd met geweld ingeslagen en nog meer mannen drongen het vertrek in. „Hebben jullie hem?" hoorde hij Brown vragen, KWordt vervolgd)'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9