RECHTBANK TE MIDDELBURG. Uit de Pers* PREDIKBEURTEN a it sLsxT' (Zitting van Vrijdag 6 September 1940) VERDUISTERING TE GROEDE. A. B. de L., 58 jaar, landbouwer te Groede, stond terecht wegens verduiste ring, in het tijdvak van Mei tot 10 Juli 1940, van eenige rijwielen, een butagastoe- stel, emmers, weckflesschen etc. Verdachte beweerde de voorwerpen in den loop der tjjden hier en daar gevonden te hebben. Vooral de rijwielen hadden weinig waarde meer. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat in alle kranten uitdrukkelijk heeft gestaan, dat gevonden voorwerpen moesten worden ingeleverd, en achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij eischte 2 maanden gevangenisstraf. Verdachte verzocht deze straf om te zetten in een geldboete. Uitspraak 16 September a.s. volgehouJ had, dat er geen verbod be stond, had verd. geschoten. De officier vond dat verd. zich al heel gemakkelijk op de secretarie had kunnen overtuigen, of de jacht af of niet verbo den was. Hij eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Kuipers, zei dat iemand gemakkelijk misleid wordt, wan neer men tegenstrijdige berichten krijgt Eerst mocht het wel, toen niet, daarna wel en tenslotte weer niet. De boodschap om mede te deelen, dat het niet mocht, is misschien niet aan den vriend van verd. overgebracht, en hier ligt volgens spr. de kern van de zaak. De vriend van verd. was dus volkomen te goeder trouw. Bij de zitting te Oostburg is de man, die de schuld van alles was, die verdachte heeft gezegd, dat het jagen was toegestaan, ont slagen van rechtsvervolging, terwijl verd. veroordeeld is. Het feit is gepleegd, dit staat vast, doch verd. was volkomèn te goeder trouw. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging of een minimale boete. Uitspraak 16 September, a.s. ON-NATIONAAL EN ON-SOCIAAL. Het weekblad De Waag schrijft: Er zijn in de afgeloopen week eenige processen gevoerd over beleedlgingen van den Duitschen Führer en van het Duitsche leger. Dat daar zeer zware straffen op staan, spreekt vanzelf. De rechters heb ben geenszins de maximumstraffen toege past; blijkbaar hebben zij rekening gehou den met het feit, dat er voor de Neder landers, die zoo plotseling van de eene wereld in de andere waren gerukt, van een jammerlijk misleide wereld der dolle liaat- propaganda in een wereld van rustige za kelijkheid, nog wel eenige verzachtende om standigheden zijn aan te voeren. Het waren ook meestal zielige gevallen. De meeste veroordeelden maakten een nog al stumperigen indruk. Als de uitgespro ken vonnissen er toe bijdragen andere stumperds ieder volk heeft er wel een bepaald percentage voorzichtiger te doen zijn, dan is er, zuiver menschelijk beschouwd, een groote winst. Er zit echter voor de Nederlanders ook een pijnlijke kant aan deze kwestie; er zouden minder processen zijn als er min der verklikkers waren. Nederlandsche ver klikkers. Nu mag men ons niet verkeerd begrij pen, Mochten wij ooit wat hooren van een sabotageplan of van een of andere systematische fluisteractie tot het ver wekken van onrust in het land, dan zouden wij zelf geen oogenblik aarzelen om de bevoegde autoriteiten in te lichten, Maar als een vent om nu maar in eens het uiterste geval te nemen bjj zijn twintigste glaasje bier een gemeen woord zegt over een groot Duitscher, dan kunnen wij dat toch onmogelijk belangrijk genoeg vinden om er de politie bij te ha len. Wie dat wel doet bewijst den Duit- schers zeer zeker ook geen dienst en in ieder geval draagt hij er niet toe bij de noodzakelijke goede samenwerking tusschen Nederlanders en Duitschers tot stand te brengen. Er is eon soort verklikking, dat behalve afschuwelijk klein, ook volkomen on-sociaal en on-nationaal moet heeten. Christ. Geref. Kerk. VLÏSSINGEN: 9.30 en 5 uur ds. W. Meynhout. MIDDELBURG (Gasthuiskerk) 10 en 2.30 uur ieesdienst. BIEZELINGB vm. en nm. ds. Franssen. Gerei. Gomecnto. HOEDEKENSKERRE 9.30, 2 en 5 a iees dienst YERSEKE vm., nm. en av. ds. v. Stuyven- berg. WEMELDINGE 10, 2 en 5.30 uur ieesdienst. Evang. Luth. Kerk. Vrijzinnige Hervormden. Gerei. Kerk (Hersteld Verband). MIDDELBURG 10 en 6 uur ds. van der Vloed van Zandvoort, Vrije Evans. Kerk. GOES 9.30 en 6 uur ds. v. d. Vis. BATH 10 en 2.30 uur de heer Verboom. YERSEKE vm. cn nm. Zendeling J. Bos uit Samosir. WEMELDINGE 10 en 2.30 uur ds. Wcrgcs. Doopsgezinde Gemeente. VLISSINGEN Geen dienst. MIDDELBURG Geen dionst. GOES 10.15 uur ds. M. de Boer van Vlissingen. AARDENBURG: 10.30 u. ds. A. Mulder. Nod. Herv. Kerk (Gerei. Bond). MIDDELBURG (Lutherschc Kerk) G uur ds. van Wingerden van Arnemuiden. Waalsche Gemeente. MIDDELBURG Geen dienst. Ond-Gerel. Kerk. COLIJNSPLAAT 10.30 en 7 uui DE ONTWIKKELING IN FRANKRIJK, ARRESTATIEBEVEL TEGEN GAMELIN EN REYNAUD VERWACHT, Uit Vichy wordt aan het D.N.B. te Bern gemeld, dat men aldaar het indienen van een aanklacht en het uitvaardigen van een bevel tot arrestatie tegen den vroegeren opperbevelhebber van het Fransche leger generaal Gamelin binnen zeer korten tijd verwacht. In het zelfde verband wordt ook de naam van den vroegeren minister-presi dent Reynaud genoemd. HET VOLKSFRONT ROERT ZICH WEER. Lyon, de stad van Herriot als brandpunt? Het Fransche weekblad „Candide" be spreekt het merkwaardige feit, dat de be kende linksradicale politicus Herriot nog steeds de belangrijke 'post van burgemees ter van Lyon, op twee na de grootste stad van Frankrijk bekleedt, zoo meldt het D.N.B. uit Genève. In Lyon steken de aan hangers van het Volksfront het hoofd weer op, meent het tijdschrift. Ambtena ren, die vrijmetselaars zijn, deelen openlijk biljetten uit, waarin zij hun logebroeders verzoeken alle bij kracht van wet ge- eischte verklaringen tegen de geheime ge nootschappen rustig te onderteekenen zon der iets aan hun praktijken te veranderen. De bevolking van Lyon, zoo betoogt het blad, wordt in haar scepticisme tegen de revolutie van Vicliy nog versterkt door het feit, dat Herriot Paul Reynaud en Vincent Auriol er niet voor terugdeinzen elkaar in de bekendste restaurants van de stad openlijk te ontmoeten. DEENSCH EN DUITSCH VEE NAAR DEN ELZAS. Naar uit Straatsburg aan het D.N.B. gemeld wordt, komen thans uit Denemar ken en uit het Duitsche rijk groote trans porten vee naar den Elzas om de door de Franschen in talrijke Elzassische plaats jes bijna geheel uitgeroeide veestapels weer op peil te brengen. Een transport van 11.000 stuks is reeds in den Elzas aan gekomen. Racüionibriek ZONDAG 8 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD, 414,4 in. 8.00 N.C.R.V., 12.00 V.A.K.A., 6.00 N.C.R.V., 7.00 V.P.R.O. 8.00—10.30 V.A.R.A. 8.00 2i\ A.N.P. 8.IC Schriftl., meditatie. 8.25 Orgel. 9.10 Gew. muz. 9.50 Ger. Kerk dienst. Gew. muz. 12.00 V.A.R.A.-ork. 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 Orkest. 1.40 Letterk. overz. 2.00 Esmeralda en solist. 2.45 Tuinb. halfu. 3.15 De Ramblers. 3.45 Orgel en viool. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 De Kre kels. 5.15 Wekelijksche gedachtenw. (A.N. P.) 5.30 De Golfbrekers. 5.45 Sportpr, 6.00 Wydingsw. 7.00 Stud'--dienst. 8.00 Ber. A. N.P. 8.15 V.A.R.A.-orkest en solist. 9.00 Tooneel. 9.15 Bont programma. 10.15 Ber. A.N.P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 m. A.V.R.O.-UitzeHding. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P., Renova-septet. 9.00 Gram. 10.01 Morgenw. 10.15 Gram. 10.30 Omroepork. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 Orgel. 11.45 A.V.R.O.-Amus. ork. en solist. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N. P., gram. 1.00 De Romanc. cn soliste. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Het Haagsch Matro- zenkoor. 2.35 Gram. 3.15 Omroepork. en soliste. (3.3Ó3.45 Ber. Engelsch). 4.05— 4.20 Cyclus. 4.45 Gram. 5.15 Wek. gedach tenw. (A.N.P 5.30 Viool, zang en orgel. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 A.V.R.O.-Mu- setteork. 7.00 .Reportage. 7.30 „De Speellie den" en een koor. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N.P. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Gram. 9.15 Ber. (Engelsch). 3-30 Gram. 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 Ber. A.N.P. 10.3010.45 Ber. (Engelsch), sluiting. 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Ber. (Engelsch). MAANDAG 7 SEPTEMBER 19-fO. JAARSVELD, 414,4 m. V.A.R.A.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 10.00 V.P.R.O. Morgenw. '10.15 Declamatie. 10.35 Gram. 10.45 Zang met pianobegel. en gram. 11.15 Declamatie. 11.30 Orgel. 12.00 Ber. 12.05 Esmeralda en sol:st. 12.45 Nieuws- en econ. ber. A.N.P., gram. 1.15 V.A.R.A.-ork. 2.00 Gram. 2.20 V.A.R.A.-ork. 3.00 Declamatie 3.30 Pianovoordr. 4.00 Gram. 4.30 Orgel. 5.15 Nieuws- en econ. ber. A.N.P. 5.30 Es meralda, solisten en gram. 6.30 Voor de kinderen. 7.00 Vragen van den dag (A.N. P.). 7.15 Viool, cello en piano. 7.40 Lezing. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 V.A.R.A.-ork. en so listen. 9.00 Decla natie 9.25 V.A.R.A.-ork. en solisten 10.15—10.30 Ber. A.N.P., slui ting. KOOTWIJK, 1875 m. N.C.R.V.-Uitzending. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Engelsch). 7.30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Schriftl. en meditatie. 8.25 Gew. muz. 8.35 Gram. 9.30 Cello, piano en gram. 10-15 Gram. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 Zang met piano en gram. 12.15 Gram. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econ. ber. A.N.P. 1.00 Or gel en gram. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Haagsch trio en gram. 3.15 Gram. 3.30 Ber. (Engelsch). 3.45 Gram. 4.15 Molto Canta bile en gram. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econ. ber. A.N.P. 5.30 Molto Cantabile en gram. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 Gram. 7.00 Vragen van den dag (A.N. P.). 7.15 Ber. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N.P. 8.30 Ber. (En gelsch). 8.45 Gew. muz. 9.15 Ber. (En gelsch). 9.30 Gram. 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 Ber. A.N.P. 10.30—10.45 Ber. (En gelsch), sluiting. 11.1511.30, 0.150.30 en 1.15—1.30 Ber. (Engelsch). Leger des Hcile. VLISSINGEN 7.80 Bidstond en 10 uur Heili gingssamenkomst 3.30 uur openluchtmeeting 7.30 uur Verlossingssamenkomst leider kapt, J. Hoevers. MIDDELBURG: Vm. 10 uur Heiliging-, nm. 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leider: Adjudant G. Koolstra. •)ES. 7 30 uur Bidstond; 10 uur Heiligings- >5lenst 4 uur Openluclitmeeting 7.30 uur Ver- lossingssamenkomst. Met oninbare chèques betaald. J. R,, 42 jaar, handelaar te Schoondijke, was oplichting ten laste gelegd. Verd. had de echtgenoote van een zekeren L. weten te bewegen, hem een party aardappelen te leveren, waarvoor hij drie oninbare post- chèques had afgegeven, tot een totaal be drag van 1550, wetende dat zyn saldo bij den postchèque- en girodienst onvol doende was. Getuige L. was in militairen dienst en kon dus niet altijd thuis zijn. Hij had met verd. afgesproken de aardappelen te zul len leveren tegen contante betaling en zijn vrouw dienovereenkomstig orders ge geven. De vrouw als getuige gehoord (zij is een familielid van verd., doch volgens den pre sident te ver om van invloed op het ge tuigenis te zyn) verklaarde, dat haar een contract was voorgelegd, dat alleen door verd. geteekend was. De vrouw meende dat de zaak hiermede in orde was. Pres. „Vond u het niet zonderling, dat verd. u drie chèques heeft gegeven, in- plaats van het heele bedrag op één chèque?" Get. „Neen, het kon best zyn, dat hij het heele bedrag niet direct bjj de hand had". Verdachte beweert afgesproken te heb ben met L. een week na levering der aard appelen te zullen betalen, en had het daar bij ook over de chèques gehad. Hij zou dan vérder de zaak met de echtgenoote van L. afhandelen. Pres. „U hebt maar chèques afgegeven, terwijl U geen geld op de giro had. Dat is fout". Verd. „Is dat een fout?" Pres. „Een zeer ernstige zelfs". Op de vraag van den president aan get. L. of er over chèques gesproken was, ant woordt hij ontkennend. Verd. zegt echter, dat er wèl over ge sproken was. Er waren geen derden by het onderhoud aanwezig geweest. Na eenige arbeiders van verdachte ge boord te hebben, merkt de officier in zijn requisitoir op, dat verd. kunstgrepen heeft toegepast om aan de aardappelen te ko men. Spr. had echter niet den indruk dat verd. de bedoeling heeft gehad de aard appelen in het geheel niet te betalen. Maar het afgeven van ongedekte chèques is zeer ernstig. Daarom eischt hij een gevangenis straf van 5 maanden. De verdediger, mr. Van der Weel, stelt voorop, dat verd. formeel een fout heeft begaan. Verdachte heeft hierover zijn spijt betuigd. Spr. vond dat met de constatee ring van deze fout, de zaak niet was af gedaan. De entourage van het geval en de wijze van afwikkeling moeten onze aan dacht hebben. Spr. toont met vele voor beelden aan, dat het zijn cliè'nt er niet om te doen is geweest L. te benadeelen, en vond dat vertraging in de afwikkeling, oorzaak van de ellende is geworden. Verd. had voldoende middelen en crediet. Spr. concludeert, dat verd. geen opzet heeft gehad, te goeder trouw heeft gehandeld en verzoekt de rechtbank, bij de uitspraak hiermede rekening te willen houden. Uitspraak 16 September a.s. EEN AANRIJDING. F. G., 47 jaar, caféhouder te Seroos- kerke, was in hooger beroep gekomen van het vonnis van den kantonrechter te Mid delburg, van 17 April 1940, waarby hy' wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet was veroordeeld tot een geldboete van 8 of 4 dagen hechtenis, met toewijzing der civiele vordering ad 8.50. In November van het vorig jaar was verd. twee met paarden bespannen wagens vooi'bygegaan en had daarbij den voorsten wagen aangereden. Daarbij waren drie spaken van een achterwiel gebroken. De voerman van den aangereden wagen stelde zeer aanschouwelijk de toedracht van de zaak voor. Met veel gebaren deelde hjj mede, dat hij was aangereden vóór hy op een dam kon uitwijken. De weg was te smal om elkaar zoo te passeeren. Hierna ontwikkelde zich een levendige discussie tusschen den president en verd. over verkeerstechniek. De officier eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Kuiper, wees op de tegengestelde verklaringen van den voer man voor den kantonrechter en thans voor de rechtbank. Spr. kon zich niet voorstel len, dat iemand als verd., die al jarenlang auto rijdt, zich aan zoo'n beginnelingen- fout zou schuldig maken. Spr. vroeg vrij spraak voor zijn cliënt. Uitspraak 16 september a.s. OP WILDE ZWANEN GESCHOTEN. F. E. de M., 47 jaar, gemeente-secretaris te Aardenburg, was in hooger beroep ge komen van het vonnis van den kantonrech ter te Oostburg, van 25 April 1940, waar bij hij wegens overtreding der jachtwet was veroordeeld tot een geldboete van 50 of 10 dagen hechtenis met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen TE VER NAAR LINKS GEREDEN J. S., 40 jaar, garagehouder te Middel burg, was in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van den kantonrechter te Mid delburg van 24 April 1940, waarbij hij wegens overtreding der motor- en rijwiel- wet, was veroordeeld tot een geldboete van 10 of 5 dagen hechtenis. Verd, reed op den Nieuwen Vlissing- schen weg in December van liet vorig jaar. Verd. had zijn rechter richtingwijzer uitge stoken en wilde het hek bij zjjn schoon vader indraaien. Volgens den bestuurder van den militairen auto, die hem een se conde later van achteren aanreed, was hij hierbij op het linker weggedeelte ge komen. Door de gladheid er lag veel sneeuw op den weg was get. tegen den wagen van verd. aangereden. De vrouw van verd., die mede in den wagen zat, verklaarde dat haar man niet op het linker weggedeelte was geweest. Verd. schoonmoeder legde dezelfde ver klaring af, zij het ook ietwat pertinenter. De officier eischte bevestiging van het Op 20 Februari jl, had getuige B. verd. met nog twee heeren schoten zien lossen op wilde zwanen. Verd. gaf het feit toe, doch wist niet dat de jacht op wilde zwa nen ongeoorloofd was. First was verd, van meening, dat h_i jagen op wi'de zwa nen verboden was, maar toen zijn vriend Uitspraak 16 September a.s. FLESSCHEN OLIE GESTOLEN. P. A. B„ 31 jaar, werkman te Sluiskil, stond terecht wegens diefstal. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 20 Mei 1940 te Terneuzen heeft weggenomen eenige flesschen olie, toebehoorende aan G. P. Dhert. Verd. .bad volgens een get. eenige flesschen slaolie in een tasch meegeno- Get. had hem nog gewaarschuwd. Verd. beweerde dat de militairen den winkel aan het plunderen waren en dat hij de flesschen niet had weggenomen, doch gekregen van een Belgisch officier. Pres.: „Waarom had u een tasch bjj u?" Verd.: „Om boodschappen te doen." De pres. vond het zeer toevallig dat hy juist een boodschappentasch bij zich had. Op de waarschuwing had verd. get. toe geroepen: „Als ik ze niet neem, neemt een ander ze." De officier wees er op dat verd. be kend staat als brutaal, onverschillig en arbeidsscbuw. Hy achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevange nisstraf van 5 maanden. Uitspraak: 16 September a.s. Kapitein van den Opbouwdienst beleedigde Hitier. Door het Kriegsgericht tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Voor de Duitsche militaire rechtbank te Utrecht stond Vrijdagmiddag terecht de 44-jarige kapitein A. van den Opbouw dienst, voorheen leeraar aan de militaire academie te Breda. Hem is ten laste ge legd den Flihrer van het Duitsche Rijk opzettelijk beleedigd te hebben door op 16 Juli van dit jaar tijdens een rede op het fort ,,'t Hemeltje" naby Utrecht tegenover den troep a.o. het volgende gezegd te heb ben De woorden van een hoogstaande vrouw als Koningin Wiihelmina zyn toch altijd nog beter te achten dan hetgeen de schilder uit Duitschland zegtToen de kapitein zei puntje puntje enz. en daar mede kennelijk iets onaangenaams be doelde tegen den Führer van het Duitsche Rijk, ging een deel van den troep lachen, kennelijk begrijpend, wat de kapitein daar mede bedoelde en inderdaad was de kapi tein van plan geweest iets onaangenaams te zeggen. Doch omdat hij begreep, dat hij daarmede wel eens buiten zijn boekje zou kunnen gaan, had hy maar gezegd puntje puntje enz. Op deze woorden was door een dienstplichtigen chauffeur in samen werking met eenige andere soldaten, die bij den troep aanwezig waren en mede hadden geluisterd naar de rede een aan klacht ingediend en hiervoor moest kapi tein A. gistermiddag voor de militaire rechtbank verschijnen. De zitting heeft onafgebroken acht uur lang geduurd. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waar bij verschillende getuigen verklaarden, dat de kapitein meerdere malen in beleedigen- den z>'n over den Führer en de Duitsche weermacht had gesproken, verkreeg de aanklager het woord die een gevangenis straf van drie jaar eischte. De verdediger, mr. Van Woelderen, be toogde dat verdachte niet de bedoeling heeft gehad opzettelijk den Führer en daar door de Duitsche weermacht te beleedigen. Spr. vroeg uiterste clementie voor verd. Nadat het Kriegsgericht een uur in raadkamer was geweest, werd het vonnis over hem uitgesproken en werd hy ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tyd van 1 jaar en 6 maanden, met aftrek van twee maal drie weken voorarrest. De burgemeestersvacature te Hilversum. Naar de Zaanl. van welingelichte zyde verneemt, komt voor de benoeming tot burgemeester van Hilversum zeer ernstig in aanmerking het oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal /an het Ver bond vpor Nationaal Herstel, mr. dr. W. M. Westerman, oud-raadslid van de resi dentie en oud-directeur van. de Rotterdam- sche Bankvereeniging. DE BANuEN TUSSCHEN LANDBOUW EN INDUSTRIE. Aan een artikel van drs. B. M. Schweers in „Nederlandsch Fabrikaat" ontleenen wy het volgende: In ons economisch leven zyn de ver schillende bronnen van bestaan zoo sterk met elkaar verweven en er zijn zoo veel banden, die de verschillende terreinen in het bedryfsleven samen binden, dat het moeilijk, zoo niet onmogelyk is om met absolute' zekerheid scheidingslynen daar- tusschen te trekken en uit te maken tot welken bestaanstak een bepaald bedrijf of een bepaald persoon moet worden gere kend. Tusschen het landbouwende en industri- eele gedeelte van onze bevolking bestaat een wederzydsche verhouding van klant. De kun stmestfabrikant, de broeikas- en kistenfabrikant, zij zijn afhankelijk van den gang van zaken in den landbouw. Maar ook omgekeerd worden veel land bouw- en veeteeitartikelen gebruikt door hen, die werkzaam zijn in industrieën, die een bestaansgrond hebben ook buiten on zen landbouw om, b.v. scheepswerven, steenkolenmijnen. De plattelandssmedery- en en wagenmakeryen zijn te beschouwen als verzorgingsbedryven van den land bouw en den tuinbouw de veeteelt rondom onze groote steden als verzorgers van de bevolking in de industrieele centra. Iedere groep, zoowel die der landbou wers als die der in de industrie werk- zamen, is sterk gebaat bij de koopkracht van de andere groep. Een deel der industrie kan worden be schouwd als een voortzetting van den landbouw. Men denke aan de aardappel meel- en strookartonindustrie, aan de beet- woi-telsuiker- en gecondenseerde melkfa brieken, aan de zuivel- en conserven- bedryven. Toch is die industrie, zelfs al verwerkt zij landbouw- en veeteeitproducten, in heel vele gevallen wel degelijk als een zelf standig lid in ons economisch leven te beschouwen en werkt zij zelfs op haar beurt weer dikwyls stimuleerend in op den landbouw. Zoo heeft b.v. de aardappel- meelindustrie de aardappelteelt in de Veenkoloniën sterk geprikkeld. Voor de strookartonindustrie gold, dat zij niet al leen een factor van beteekenis was bij instandhouding van de tarweteelt in Gro ningen, maar dat zij de grondstof stroo zelfs dikwyls van buiten het eigenlyke industriegebied aanvoerde. Men denke ver der aan den stimulans, dien de bierbrou weryen gaven tot de verbetering van de kwaliteit van de Nederlandsche gerst en aan de suikerindustrie, die een ontzaglyke prikkel gaf aan den verbouw van suiker bieten zoowel kwalitatief alskwantitatief. Ook hier weer een sterke wederzydsche samenhang en wisselwerking. Bij de opkomst van onze industrie sinds het begin dezer eeuw, leverde de land bouwende bevolking de noodige arbeids krachten. Anderzijds,hield dit in, dat de landbouwbevolking profiteerde van de uit laatklep in den vorm van nieuwe werk gelegenheid, die de zich sterk ontwikkelde industrie, en in mindere mate ook handel en verkeer, boden voor de jongere gene raties. Het platteland immers kon voor het jaarlijksche bevolkingsoverschot slechts gedeeltelijk werk vinden in landbouw en veeteelt. Een aanrakingspunt vinden wij verder in het gemeenschappelyk belang van land bouw en industrie by een goed function- neeren van onze maatschappelijke en eco nomische voorzieningen. Wy noemen slechts goed onderwys en goede sociale zorg, een behoorlijk geregeld verkeers wezen met goede wegen en transportmid delen, een ontwikkeld bankwezen, econo mische voorlichtingsdiensten enz. enz. Wy kunnen rustig concludeeren, dat landbouw en industrie en trouwens alle andere bronnen van bestaan niet op zich zelf kunnen worden bezien. Zij hebben alle belang bij eikaars welvaart. ZONDAG 8 SEPTEMBER 1840. Ned. Herv. Kerk op Walcheren. AAGTEKERKE 10 en 3 uur ds. Panhuise, ARNEMUIDEN 10 en 3 uur ds. H. K, van Wingerden. BIGGEKERKE 10 uur ds. Bartlema. DOMBURG 9.30 uur ds. F. G. H. Nicolal, GAPINGE 10 uur ds. de Bie. GRIJPSKERKE 10 uür ds. H. A. van Loon 2.30 uur ds. Gümink van N.- en St. Joosland. KLEVERSKERKE 10 uur ds: Fagel. KOUDEKERKE 10 uur ds. Reus 2.30 uur ds. Warners. MELISKERKE vm. en nm. ds. Bakker. NIEUW- EN ST. JOOSLAND 10 uur ds. Gij- mink 2.30 uur ds. H. A. van Loon. OOST- EN WEST-SOUBURG 10 uur en uur ds. Spijkerboer. OOSTKAPELLE 10 en 2.30 uur ds. F. Don. RITTHEM 10 uur ds. D. J. Vossers 2.30 uur ds. H. Bartlema. ST. LAURENS 9.30 en 2 uur ds. Simoons. SEROOSKERKE 10 uur ds. Visser 2.30 ds. F. G. H. Nicolai (Doopsbed.). VEERE 2 uur ds. P. Fagel, VROUWENPOLDER 2.30 uur ds. de Bie. WESTKAPELLE vm. en nm. ds. Reus. 'T ZAND 10 uur ds. Warners 6 uur ds. Dippel, ZOUTELANDE 9.30 en 2 uur ds. Oosthoek. Ned. Herv. Kerk op Zuid- cn Noord-Beveland. BAARLAND: 10.30 uur en 3 uur ds. Dagevos. BIEZELINGE 10 en 2.30 uur ds. van Steen- berge. BORSSELE 10.30 en 3 uur ds. Bunjes. DRIEWEGEN 3 uur ds. Van Burgeler. ELLEWOUTSDIJK 10.30 uur ds. Van Willens- waard. GOES 9.30 uur ds Stelnz G uur ds. Korevaar. 's GRAVENPOLDER 10.30 uur de heer Kraak 3 uur ds. Renting. ïlANSWEERT 9.30 en 6.30 u. ds. Piaggemars. H.Av.) ds. Drost 's HEER HENDRIKSKINDEREN vm. en nm. ds. Zandee. 's HEER ARENDSKERKE 10 uur ds. Kore vaar: 2.30 uur ds. van Willenswaard. HOEDEKENSKERKE vm. en nm. ds. Huls bergen. YERSEKE (Geref. Kerk) vm. ds. Bons nm. de heer Overgauw. KAPELLE (in Obadja) 10 uur ds. Sickesz. KAMPERLAND vm. leesd.nm. ds. Kluive: KATTENDIJKE 10 uur geen dienst 2.30 ds. Bons. KATS 2 uur ds. Hansen. KLOETINGE 9.30 cn 2 uur ds. Bocrsma. KRABBENDIJKE vm. en nm. ds. Baarslag. KORTGENE vm. en nm. (Doop) ds. van Most van Sp(jk. NIEUWDORP vm. en nm. ds. Wagner. NISSE 10.30 eri 3 uur ds. Blanson Henkemans van Groesbeek. OUDELANDE 10 en 3 uur ds. Matzor van Biois. OVEZANDE 10.30 uur ds. Van Burgeier van Woerden 2. RILLAND 10 ds. Sickesz. SCHORE 10 en 2.30 uur ds. Postma. WAARDE vm. en nm. ds. Hoogenraad. WILHELMINADORP 9.30 uur ds. Tonsbeek 2 uur ds. Steinz. S5^5~piNGE_:_10_en 2 uur ds. A. de Bruijn. i nm. ds. van Dijk. WOLPHAARTSDIJK v Ned. Herv. Kerk In Zeenwsch Vlaanderen. BRESKENS 9.30 uur geen dienst 5:30 uur ds. Goudswaard. GROEDE 9.30 uur ds. G. J. Derksen. HOOFDPLAAT 10.30 uur ds. M. R. Pijester NIEUWVLIET 11.15 uur ds. Goudswaard Breskens. SCHOONDIJKE 10 uur ds. J. A. Swart ST. ANNA TERMUIDEN2 uur ds. Beukenhorst. SLUIS 10 uur ds. Beukenhorst. ZU1DZANDB 10.30 uur ds. Everts. Goref. Kerken op Walcheren. ARNEMUIDEN: 10 en 3 uur ds. H. Scholing. 2'30 uur ds- de Graaft GRIJPSKERKE 10 en 2.30 uur ds. Kraan. ST. LAURENS 9.30 en 2 uur ds. Koning. MELISKERE 10 en 3 uur ds. Vreugdenhil. OOSTKAPELLE 10 uur cand. Swierts 7 uui ds. Van Andel. SEROOSKERKE vm. en nm. ds de Kluis SOUBURG 9.30 en 2 uur ds. Van Andel VEERE 9.30 en 2 uur ds. Smitt. Goref. Kerken op Zuid- en Noord-Beveland. BOMSmum "ST? 3 DRIEWEGEN 10.30 en 3 uur ds Franéen GOES 9.30 en 5.30 uur ds. van der Vest •s GRAVENPOLDER: vm. en nm. cand de Roe.- KAMPERLAND 10 en 3 uur ds. Kuüper KRUININGEN 10 en 2.30 uur ds. J Koolstra NIEUWDORP 10.30 en 3 uur ds. E Beukema' RILLAND 10 en 2.30 uur ds. Van Hérwijnen WEMELDINGE 9.30 en 2 uur ds. M. P Van wISSENKERKE 9.30 en 2 uur ds. Oostenbrink WOLPHAARTSDIJK: 10.30 en 3 uur ds Van Heiningen. Geref. Kork In Zeenwsch-Viaanderen. SCHOONDIJKE 10 en 3 uur ds. De Vries Jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7