foorstellen van B. en W. van Middelburg. UIT DE PROVINCIE (Voor de Raadsvergadering op Woensdag a.s.) ERFPACHTSVERLENGING. B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek van den erfpachter den heer C. Joosse voor 30 jaren te verlengen het erf- pachtsrecht van 167 m2. gemeentegrond aan de Nieuwe Oostersche straat voor 21.05 (15 c. per m2) per jaar. PACHTVERLENGING. De pachters van landerijen van de Oude Middelburgsche haven en .angs den Nieuw- landschen weg, resp. C. Boone te Arne- muiden en J. Poppe Wzn. te Middelburg hebben verzocht de gronden opnieuw te mogen pachten, waartegen B. en W. geen bezwaar hebben, na ingewonnen advies van den landbouwdeskundige. Hoewel B. en W. aanvankelijk van plan waren op diens advies de pachtprijzen iets te ver- hoogen, stellen zij voor deze op de oude bedragen te bepalen, zulks in verband met de intusschen verschenen Verordeningen, houdende verbod tot het verhoogen van pachtprijzen. VERHURING LOKALEN VROEGERE OPENBARE BEWAARSCHOOL c.a. De Zeeuwsche handwerkenfabriek N.V. heeft aan B. en W. medegedeeld, dat zij voor haar bedrijf niet langer de volledige beschikking behoeft over de aan haar ver huurde lokalen, c.a. van de vroegere open bare Bewaarschool aan de Segeerstraat en dat de firma's G. W. den Boer en R. J. de.Muijnck gaarne in aanmerking zul len komen om een aantal lokalen in ge bruik over te nemen. Na gevoerde on derhandelingen ter zake zijn B. en W. met alle gegadigden tot overeenstemming ge komen en zij stelden den raad voor te verhuren een lokaal aan de firma R. J. de Muijnck voor 130 per jaar, aan de firma G. W. den Boer twee lokalen met een deel van den tuin voor 260 per jaar, beide ingaande 1 September met een optie van één jaar, doch, wanneer de panden van de huursters eerder zijn herbouwd, tot den desbetreffenden datum. En ten slotte aan de N.V. Dameshandwerken- fabriek twee lokalen, een deel van den tuin en de woning van het vroegere schoolhoofd voor 260 per jaar. CREDIET VOOR INRICHTING STALLING VAN VEE OP STATIONSEMPLACEMENT. In verband met de aanstaande distribu tie van vleesch is de Nederlandsche Vee houderij-Centrale voornemens de gemeente Middelburg aan te wijzen als een centraal punt voor den wekelijkschen aankoop van vee. Daartoe is een afgesloten ruimte noodig, alwaar het over te nemen vee kan worden ontvangen en tevens ook gestald. Voorgenoemde Centrale heeft als zoodanig een terrein nabij het Stationsplein aanbe volen, waar ook gelegenheid tot levende weging zal moeten bestaan. Voor het gestelde doel zal de goederenloods met brj- behoorend terrein van de Nederlandsche Spoorwegen volgens B. en W. het meest geschikt zijn. Een deel dier loods is even wel door oorlogsgeweld beschadigd en de kosten eener provisorische herstelling ra men B. en W. op rond 1500. Voor huur zal vermoedelijk aan de Nederlandsche Spoorwegen 100 'sjaars verschuldigd zijn, terwijl voor het drenken der dieren, onderhoud der stalling en andere desbe treffende werkzaamheden 'n afzonderlijke beambte zal behooren te worden aangewe zen, wiens belooning B. en W. ramen op 1200 'sjaars. De genoemde uitgaven zullen door slachtrechten kunnen worden gedekt. B. en W. verzoeken den Raad de voor een en ander noodige credieten te hunner beschikking te stellen. GRATIFICATIE AAN DOOR OORLOGS GEWELD GETROFFEN GEMEENTEPER SONEEL. Ter vergadering van den gemeenteraad van 7 Augustus werd besloten tot aan1 houding van het voorstel van B. en W. tot toekenning eener gratificatie aan door Gemengd Nieuws KIND-JE ONDER BAKKERSKAR GERAAKT EN GEDOOD. In het woonwagenkamp aan den Helcsen- berg te Heerlen is het tweejarig kindje van de familie Nertens door een bakkerskar aan gereden. De kleine is korten tijd later over leden. JONGEMAN -IJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In de zweminrichting „De IJzeren Man" is de 17-jarige A. Logmans uit Vught plot seling in de diepte verdwenen. Verschillende zwemmers brachten den drenkeling spoedig boven. Kunstmatige ademhaling bleek niet meer te baten. Men vermoedt, dat de jonge man te vlug na den maaltijd is gaan zwemmen. LI-JK JPGEHAALD. De politie te 's-Hertogenbosch heeft uit het water achter het woonwagenkamp op- gevischt het lijk van J. B., die sedert eenige dagen vermist werd. Vermoedelijk is B. door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Kerknieuws Kapelaan Veldhuis. Kapelaan G. F. H. Veldhuis, kapelaan te Zutphen, die in den oorlog dienst deed als aalmoezenier bij het 14e reg. infanterie, is benoemd tot kapelaan van de St. Mi- chaël-parochie te Zwolle. Ger. Kerken. Aangenomen naar Drachten A. Ring- fialda Jr. te Weesp, voorheen te Middel burg". oorlogsgeweld getroffen gemeentepersoneel en wel éénmaal de netto-maandbelooning aan de gehuwde vaste en tijdelijke amb tenaren, benevens gehuwden op arbeids overeenkomst werkzaam en de helft van de netto-maandbelooningen aan personen, belioorende tot dezelfde categoriën, voor zoover ongehuwd. De aanhouding geschiedde om B. en W. gelegenheid te geven alsnog de te dier zake gemaakte opmerkingen te bezien. Na dien hebben B. en W. inlichtingen ver zocht aan een 5-tal ambtenaren-organisa ties. De van 4 organisaties ontvangen ant woorden geven geen aanleiding tot wijzi ging van het oorspronkelijk voorstel. Dit is ook het geval voor wat betreft de dooi den heer Schot gedane mededeeling, dat getroffen Rijksambtenaréh een renteloos voorschot zouden kunnen verkrijgen tot een maximum van 500. Gebleken is na melijk, dat zulks alleen geldt voor ambte naren van het Departement van Financiën en geen algemeen werkende regeling is. B. en W. bieden dan hun voorstel op nieuw aan met deze aanvulling, dat alsnog mede in het genot eener gratificatie zal worden gesteld de gehuwe ambtenaar op wachtgeld (controleur der bevolking) A. M. J. Daane, wiens woning eveneens is verwoest. WIJZIGINGEN ALGEMEENE SALARISVERORDENING. Naar B. en W. voorkomt, is het ten zeerste gewenscht in de algemeene salaris verordening alsnog enkele wijzigingen aan te brengen. Deze zijn de volgende: Voor den directeur der Arbeidsbeurs betaalde het Rijk tot nu toe 450 'sjaars in zgn wedde welke bijdrage werd begrepen in zijn, volgens salarisverordening op 3040, bepaalde wedde. De Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling heeft erop aangedrongen de wedde met genoemde bijdrage te verhoogen, hetgeen B. en W. billijk achten. Zij stellen voor de wedde ingaande 15 September op 3490 te brengen. De ambtenaar eerste klasse bij de Ar beidsbeurs is tevens waarnemend directeur van den dienst, doch zijn verantwoordelijk heid als zoodanig komt in zijn wedde on voldoende tot uitdrukking. Derhalve ware hij ingaande op 1 September als „bureau chef" onder te brengen in groep V der ambtenaren 19952470); betrokkene is thans geplaatst in groep Hl 1425-1995). Sedert 25 October 1928 is ten kantore van Gemeentewerken een ambtenaar werk zaam, thans geplaatst als ambtenaar 2e klasse 1140—1615). Ten einde be trokkene wat meer promotiekansen te kun nen geven, stellen B. en W. voor ook bij genoemden dienst, ingaande 1 September den rang van ambtenaar le kl. 1425 1995) in te voegen in groep 3H. Voorts wenschen B. en W., met ingang van een nader door hen te bepalen datum, bij den dienst der Gemeentewerken in groep VI 2280—2755) in te voegen den rang van „administratief ambtenaar" zulks in verband met de a.anstaande inrichting van het Grondbedrijf. De jaarwedde van de vroedvrouw be draagt 950 en 10 voor iedere bevalling, waarbij zij hulp verleent, boven het aan tal van 32 per jaar, zijnde het aantal waarbij in 1930 van gemeentewege hulp werd verleend. In de jaren 1937, 1938 en. 1939 werd telkens een toelage verleend van 210. Betrokkene zou gaarne die 210 voortaan als jaarwedde verhooging ontvangen, waardoor haar pensioensgrond slag 1160 zal worden. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen en zulks met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1940. VERHURING GROND KLEVERSKERKSCHE WEG. B. en W. stellen voor 4000 m2 gemeente grond aan den Kleverskerksche weg op nieuw voor 3 jaar, te beginnen 1 October a.s., te verhuren aan J. Lindenberg Czn. te Wemeldinge voor 200 per jaar. De muilkorf van Bernard Shaw. Toen ongeveer een maand geleden in de neutrale pers de bewering opdook, dat de Britsche regeering zich onttrokken had aan den onaangenamen spot van Bernard Shaw door hem met een publicatieverbod den mond te snoeren, publiceerde het Brit sche ministerie voor de inlichtingen een enei'giek dementi. Er kon geen sprake van zijn, zoo verzekerde men plechtig, dat een dergelijk verbod tegen Bernard Shaw be- De Iersche dichter heeft intusschen het ministerie voor de inlichtingen geloochen- straft. Langs omwegen is een editie van het Britsche tijdschrift Illustrated in Ber lijn aangekomen. Het blad publiceert een vraaggesprek met den schrijver naar aan leiding van zijn 84sten verjaardag. Daarbij verklaarde Shaw op de vraag of hij niet van meening was, dat hij van onschatbare waarde kon zijn voor het Britsche ministe rie voor de inlichtingen „Mijn werk is van de grootste internationale beteekenis, van zoo groote beteekenis, dat de regeering het niet waagt het mij te laten verrichten. Ik ben er niet boos om, dat men mij een muil korf heeft aangedaan. Ik zou alleen wil len, dat ook bekend werd, dat Ik zoo'n muilkorf draag". DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL EN SCHOENEN IN NOORWEGEN. In Noorwegen wordt bij besluit van den raad van bestuur een rantsoeneering van textielgoederen en schoenen, benevens van kleedingstukken van allerlei aard inge voerd. Gisteren en vandaag waren alle winkels gesloten om inventaris op te maken. TARD1EU GEESTESZIEK Het D.N.B. meldt uit Genève Volgens een bericht van de „Paris Soir" uit Men- tone zou de voormalige minister-president Tardieu, die naar men weet een der gees telijke vaders van het Verdrag van Ver sailles was, zich op het oogenblik in een gesticht voor geesteszieken bevinden. Vol gens hetzelfde bericht zou hy zijn geheu gen volkomen kwijt Het pachtbureau tot stand gekomen. Naar het „Zeeuwsch Landbouwblad" verneemt, is één dezer dagen de stichting „Pachtbureau voor Zeeland" in het leven geroepen, welke stichting door den s^qre- taris-generaal, waarnemend hoofd van' het departement van landbouw en visscherg als pachtbureau is erkend. Hiermee heeft Zeeland eindelijk zijn pachtbureau gekre gen. Vermoedelijk heeft het Pachtopdrij- vingsbesluit 1940 de oprichting van dit pachtbureau urgent gemaakt. Zooals be kend, is het volgens dit besluit verboden een pachtovereenkomst of een overeen komst tot wgziging of aanvulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke op 1 September 1939 voor het ver pachte gold. Van dit verbod kan onthef fing worden verleend door den secretaris generaal, in overeenstemming met het be voegde pachtbureau. Hier wordt dus uit gegaan van de veronderstelling, dat elke provincie reeds haar pachtbureau heeft. Voor Zeeland was dit tot voor kort nog niet het geval. Nu dit tot stand gekomen is, kan ook voor onze provincie het Pacht- prijsbesluit toepassing vinden. Ook overi gens biedt een pachtbureau voordeelen het geeft schriftelijke en mondelinge ad viezen over pachtzaken, taxeert gronden op hun pachtwaarde e.d. Het pachtbureau zal binnenkort zijn werkzaamheden aan vangen. Tot zoover het bericht uit het „Zeeuwsch Landbouwblad". Zooals men weet, vormde de kwestie van het pachtbureau in Zeeland een paar jaar lang een eenigszins penibele aangelegen heid van strijd tusschen de verschillende landbouworganisaties. De laatste maal sprong de oprichting af op den eisch, dat de secretaris van de r.k. richting moest zijn. Thans is van hoogerhand de knoop gelukkig doorgehakt. Voor zoover wg kon den nagaan, zijn eischen, als hierboven ge noemd, daarbij genegeerd. De extra zeerantsoenen. Naar bekend zijn thans de extra zeep- rantsoenen ten behoeve van kinderen uit gereikt. Deze rantsoenbonnen dienen voor de eerste 6 distributieperioden van zeep, dat is tot einde Januari. 1941. Het is ons gebleken, dat dit aan vele winkeliers niet bekend is, ofschoon op de rantsoenbonnen duidelijk staat aangegeven voor welke pe riode de bonnen bestemd zjjn. Niettemin worden deze bonnen dikwijls alle 6 tege lijk bij de winkeliers aangeboden en het is voorgekomen, dat ook de 6 rantsoenen zeep inderdaad zijn geleverd. Zulks is echter niet geoorloofd en de winkeliers zullen on getwijfeld in moeilijkheden komen, in dien zij voortgaan met alle bonnen tegelijk in te nemen. Immers, de bonnen welke gel dig zijn in de 3e, 4e, 5e en 6e periode kunnen niet worden geplakt 'op opplak- vellen en ingewisseld tegen toewijzingen voor de straks volgende 2e periode. Ned. Chr. Vrouwenbond. Gewest Zeeland. Het gewest Zeeland-West-Noord-Brabant van den Ned. Chr. Vrouwenbond zal zijn algemeene vergadering houden op Woens dag 11 September a.s. te Goes in hotel Centraal. De agenda vermeldt uitsluitend behandeling van huishoudelijke aangele genheden. Walcheren LOOP DER BEVOLKING. Over de maand Augustus. O. EN W. SOUBURG. De loop der bevol king over de maand Augustus was als volgt Ingekomen:L. Zwemer, landbou- werskn., van Oostkapelle naar Middelburg sche straat 102 L, A. Polderdijkvan de Plank, zonder, van Middelburg naar Bu- teuxstraat 39 D. van HouteVisser, zon der, van Goes naar Nieuwe Vliss. weg 377 P. J. van Houte, zonder, van Kloetinge naar Nieuwe Vliss. weg 377 A. P. Jense— Schipper, zonder, van Bloemendaal naar Abeelscheweg W 11 J. M. de WolfCor- nelisse, zonder, van Vlissingen naar Braam straat 3 T. A. DaalhuizenDingemanse, zonder, van Vlissingen naar Spoorstr. 30 P. M. Bouwense, werkman, van Kortgene naar Kanaalstraat 18 P. Wissekerke, bankwerker, van Vlissingen naar Nieuwe Vliss. weg 163 J. P. Luijten, zonder, van Bergen op Zoom naar Burchtstraat 22 F. de Pagter, vrijw. militair, van Vught naar Ritthemsche str. 18 W. J. van Mook, arb. ijsfabriek, van Vlissingen naar Vliss. straat 125 P. A. Hendrikse, serg. administr., van Vlissingen naar Marnixplein 36 J. E. Chaf- fart, zonder, van Vlissingen n. Abeelsche weg W 34 J. Boogaard, werkman gem. reiniging, van Vlissingen naar Nieuwe Vliss. weg 53 Th. E. Slot, vliegtuig-con structeur, van Vlissingen naar Nieuwe Vliss. weg 325a J. Kerkhove, dienstbode, van Vlissingen naar Oranjeplëin 38 H. J. Burkhardt, pens. houdster, van Vlissingen naar Nieuwe Vliss. weg 325a W. F. Min- neboo, mach. koopvaardij, van Vlissingen naar Abeelsche weg W 38 P. J, Kaat, mach. bankwerker, van Vlissingen naar Burchtstraat 47 J. Wezenberg, loodgieter, van Vlissingen naar de Deckerestraat 19 Wed. C. Koplde Feber, zonder, van Vlis singen naar dé Deckerestraat 19 M. F. A PielackKool, zonder, van Vlissingen naar de Deckei'estraat 19 J. P. Lokerse, zonder, van Middelburg naar Dijkstraat 33 A. Francke,chauffeur-kolendrager, van Rit- them naar Middelb. straat 50 A. van Abel, inspect, levensverz., van Middelburg naar Nw. Vliss. weg 363 W. A. F. Millenaar, timmerman, van Vlisingen naar Burchtstr. 42 P. LokerseBassie, zonder, van Vlis singen naar Dijkstraat 33 J. M. Kower, machinist, van Vlissingen naar Nw. Vliss. weg 325a J. J. Prins, stoker Ned. Loodsw., van Vlissingen naar de Deckerestraat 21 W. F. Jense, monteur, van Vlissingen naar Abeelsche weg W 11N. C. C. van der Ven, monteur, van Koudekerke naar Vrijburg straat 11 J. J. S. BosschaartPolderman, zonder, van Middelburg naar Braamstraat 14 H. L. Maas, kantoorbediende, van Vlis singen naar Vliss. straat 114 Wed. W. Chr. H. MaasKlijnsoon, zonder, van Vlis- Tl npn.r Vliss. Straat 114 P. Pattenier, lichtmatroos groote vaart, van Vlissingen naar Ritth. straat 102 Y'z-l. C. Noijons— Koster, werkster, van Wolphaartsdijk naar Buteuxstraat 25 M. S. BurjkBoekhout, zonder, van Groede naar Spoorstraat 46 M. van Soelen, koperslager, van Vlissingen naar Buteuxstraat 7 J. S. Adriaanse, con ducteur tram, van Vlissingen naar Kanaal straat 14 H. Koenen, zonder, van Wissin gen naar Vliss. straat 114 P. D. Weyer- mans, kantoorbediende, van Vlissingen naar Abeelsche weg W 18 J. BeekBosselaar, zonder, van Den Helder naar Ritth. straat 14 J. M. C. R. Notenboom, dienstbode, van Den Haag naar Marnixplein 27 F. J. Rademakers, slager, van Vogelwaarde naar Beciusstraat 22 E. H. Bullman, uitvoerder wegenbouw, van Apeldoorn naar Kanaal straat 39 J. A. Marijs, zonder, van Koude kerke naar Middelb. straat 15 A H. J. de Klerck, chauffeur, van Vlissingen naar Spoorstraat 76 A. J. de Visser, assistent b(j den dienst der kleine tuinbouwers, van Koudekerke naar Dijkstraat 15 J. P. Con tant, korp. mariniers, van Vlissingen naar Nw. Vliss. weg 385 J. G. Boejje, bankwer ker, van Vlissingen naar 'N. Vliss. weg 385. Vertrokken: P. van Hooijdonk, ko perslager, van Spoorstraat 72 naar Vlissin gen A. A. Grosfeld, commies N.S., van Kerklaan 5 naar Bergen op ZoomA. A. Duine, smid, van Weststraat 21 naar 's Heer Arendskerke J. Vermeulen, lasscher, van Weststraat 18, naar HeinkenszandJ. H. F. van de Rest, mach. bankwerker, van de Deckerestraat 21 naar Veere M. F. Hart man, tamboer le kl., van Burchtstraat 24 naar Rotterdam J. M. C. R. Notenboom, van Marnixplein 45 naar Den Haag C. de Rijcke, geps. arb. N.S., van Vrijburgstr. 26 naar Serooskerke (W.) P. Wever, serg. schr. K.M., van Abeelscheweg W 11 naar Tilburg C. W. Schout, dienstbode, van van Doornlaan 19 naar Deventer M. van de Woestijne, matroos le kl. K.M., van Nw. Vliss. weg 369 naar Sint Laurens P. Jelle- ma, bankwerker, van St. Jansstraat 39 naar Middelburg P. J. Vaes, timmerman, van Nw. Vliss. weg 273 naar Serooskerke (W.) S. Smits, zonder, van Middelb. straat 50 naar St. Anna Parochie (gem. Het Bildt) A. P. Sturm, dienstbode, van Middelb. str. 47, naar Goes P. Jasperse, zonder, van Nw. Vliss. weg 377 naar Kapelle J. de Vissei', landbouwersknecht, van Noordbeekscheweg 1-naar Serooskex-ke (W.) Wed. E. Kop pelaarvan de Linden, zonder, van de Deckeresti'aat 35 xxaar Goes B. Ax-dewijn, zondei', Abeelsche weg W 38, naar 's-Gva- venhage M. de Werker, magazijnknecht, van de Deckeresti'aat 19 naar Amsterdam M. Sturm, handlanger wegenbouw, van Marnixplein 25 naar Rijswijk A. Wester- weele, fabrieksarbeider, van Tuinstraat 6 n. 's Heerenhoek N. Minderhoud, zonder van Spoorstraat 2 naar Leiden J. Brands- ma, zonder, van Dijkstraat 52 naar Ridder kerk E. J. C. Cornelissen, machinist, van Tuinstr. 3 naar Echteld J. J. Bos, lood gieter, van Weststraat 24 naar Vlissingen J. J. Groenewoud, musicus, van Nw, Vliss. weg 231 naar Middelburg A. A. v. d. Vg- ver, stoker, van Weststraat 2 naar Zaltbom- mel P. J. Heerschap, schipper K.M., van Dgkstr. 45 naar Ouddorp (Z.H.) J. C. Attevelt, zonder, van Bermweg 49 naar Zui len; G. Wassink, garagehouder, van Burcht straat 47 naar Hai'derwijk J. Krijger, zon der, v. Nw. Vliss. weg 301 naar Grijpsker- ke C. v. d. Velde, zonder, van Oranjeplein 1 naar Kattendrjke A. F. Mees, schoenma ker K.M., van Vliss. straat 113 naar Amers foort S. Duvekot, stoker PZEM, van Alde- gondestraat 8 naar Vlissingen D. Meeuseu, magazijnbediende, van Weststx-aat 17 naar Vlissingen J. C. van Zonneveld, timmer man, van Vliss. stx-aat 111 naar Vlissingen C. Aarnoutse, chauffeur, van Ritth. straat 40 naar Krabbendijke A. Otte, korp. mach. K.M., van Nw. Vliss. weg 371 naar Zierik- zee C. Wielemaker, stoker PZEM, van Spoorstraat 46 naar Koudekerke J. Fran cke, grondwerker, van Ritth. straat 33 naar Veei-e P. J. Nagelkerke, zonder, van Berm- weg 17 naar AmersfoortA. P. v. d. Hage, zonder, van Abeelsche weg W 9 naar Kort gene A. A. v. d. Hage, onderwijzeres, van Abeelsche weg W 9 naar Koudekerke P Nieskens, smid, van Nw. Vliss. weg 357 naar Vlissingen. Opbrengst collecte. ARNEMUIDEN. De gehouden Uniecol lecte heeft 30.72 opgebracht. MARDE DE RIJKE. ARNEMUIDEN. Woensdagmiddag werd te Arnemuiden het huwelijk voltrokken tus schen den heer Vogel uit Middelburg en Marie de Rijke Kleverskei'ke, hetwelk in de kerk te Kleverskerke door ds. P. Fagei kerkelijk ingezegend werd. Is dat nu zoo veel bijzonders dat iemand in het huwelijk treedt? Neen, maar in dit geval voor Kle verskerke toch wel, daar door dit huwelijk de kerkelijke gemeente een harer steun pilaren verliest, welke moeilijk te vervan gen zal zijn. Mej. de Rijke was de gast- vrouwe van de predikanten, die daar kwa men arbeiden zij was de kosteres van de kerk. Reeds meer dan een kwarteeuw leid ster van de Zondagsschool, vele jaren on- derwijzei'es in de nuttige handwerken aan de Openbare School en tal van jaren presi dente der meisjesvei'eeniging. Dat ook de gemeenteraad haar werk waardeert, blijkt wel hieruit dat in de laatste raadsvergade ring besloten is haar een aandenken te geven. Kleverskerke ziet haar dan ook noodgedwongen gaan, wetende dat haar plaats niet gemakkelijk vervuld kan wor den. Zuid-Beveland De oesterverzending. YERSEKE. De oesterverzending heeft over de maand Augustus 1940 als volgt bedragen: Nederland 9120 stuks. België 500 stuks. Totaal 9620 stuks. Over de maand Augustus 1939 bedroeg de verzending in totaal 13.300 stuks. Rijkspostspaarbank. YERSEKE. Aan het postkantoor Yer- seke en het daax-onder behoorende ambts gebied werd gedurende de maand Augustus ingelegd 5387.63 en teruggehaald 17666,81. DOODELLïK ONGEVAL. KATTENDIJKE. De arbeider C. Geene vanmorgen het ongeluk met het sloo- pen van een huisje een balk tegen het hoofd ta krijgen. Het slachtoffer, dat een schedel- basisfractuur opliep, was op slag dood. Collecte. YERSEKE» De gehouden collecte ten bate van het Helden der zee-fonds Dorus Rijkers heeft alhier opgebracht de somma van 31,20. RAAD VAN 'S-GRAVENPOLDER. Een schenking van de Burgerwacht. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester van Meerendonk voltallig. Ingekomen was een mededeeling van de thans ontbonden 's-Gravenpoldex-sche Bur gerwacht dat deze Vereeniging haar eigen dommen, bestaande uit twee muurkasten met beker en medailles, in verschillende wedstrijden gewonnen, en het batig kas saldo ad 20,88 aan de gemeente schonk. Het kassaldo zal worden gevoegd bij het reeds beschikDax-i bedrag voor kleeding, dekking en schoeisel voor werkloozen. Be sloten werd het geschonkene in dank te aanvaarden. De gemeenterekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld met een totaal aan inkomsten van 32126,99, aan uitgaven van 31784,71 en derhalve met een batig slot van 342,28. De kapitaaldienst sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 6000. De rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1939 weid overgelegd met een totaal aan inkomsten van 4660,90, aan uitgaven van 4573,77 en dus met een batig saldo van 87,13. De heeren Riemens en Vermue werden benoemd in de commissie tot onderzoek van de rekening. Ingevolge een schrijven van Gedep. Sta ten werden de posten voor werkloozenzorg op de gemeentebegrooting voor 1940 in totaal met 650 verlaagd, aangezien deze uitgaven dit jaar naar het zich laat aanzien gering zullen zijn. De gemeenschappelijke regeling voor het Luchtbeschermingsgebied „Zuid- en Noord- Beveland" werd aangevuld met een bepa ling, waarbij aan .e Commissie de bevoegd heid werd toegekena de kosten gemaakt voor de inrichting der noodziekenhuizen zoo noodig door een geldleening te dekken. De leden vonden algemeen de toelichting van de Commissie te vaag en wenschten wel het een en ander te weten omtrent de inrichting der noodziekenhuizen. De voorzitter beloofde er naar te zullen informeex-en. De uitgaven voor het openbaar lager on derwijs over 1939 werden voorloopig vast gesteld op 483,77. Dit bedrag was 17,83 minder dan door den raad beschikbaar was gesteld. Besloten werd over te gaan tot aankoop van een perceeltj tuin van het burgerlijk araxbestuur geleger achter de gemeente school, groot 52 M2. Op een vraag van den heer Blok ant woordde de voorzitter dat aan Gedep. Sta ten en aan het regeeringscommissariaat voor den Wederopl ouw vergunning is ge vraagd voor de vernieuwing van de bestra ting van den Kaaidam. Hij heeft goede hoop, dat de Kaaidam nog dit jaar verbe terd zal wox-den. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het wensche.ijK geacht moet wor len, dat de luchtbeschermingsdienst wordt overgeno men door den Opbouwdienst. De kosten worden geraamd op 15 cent per inwoner per jaar. GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. terdag 7 8.21 20.37 13.58 Zondag 8 E.K. 9.05 21.21 2.28 14.50 Maandag 9 9.52 22.15 3.18 15.43 Zeeuwsch- V laanderen Vrijwillige voldoening van belasting. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is wegens over vorige jaren te weinig be taalde belasting naai- inkomen en/of ver mogen (gewetensgeld) ontvangen bg den ontvanger der directe belastingen te Oostburg 11,92, 9,92, 9,37, 9,37, 8,62, 8,64, 5,07, 4,—. Gevonden voorwerpen. SCHOONDIJKE. Gevonden eenige geld stukken. Inlichtingen gemeenteveldwachter. Geheele oogst door brand vernield. AARDENBURG. Omtrent den brand die Woensdag in de hangar van den landbou wer P. F. van den Wandel in het buurt schap „De i^iter" heef t gewoed, vernemen wij nog dat de brand vermoedelijk is ont staan tengevolge van onvoorzichtigheid van met vuur spelende kinderen. In totaal gingen ongeveer 11 gemet van den reeds binnengehaalden oogst taxwe, gerst, haver en erwten verloren. Een en ander was verzekerd tegen brandschade. De „kooien" hebben weer werk. AXEL. De groepen jonge arbeiders, de zgn. „kooien" hebben dit jaar door de tijds omstandigheden nog niet veel gestadigen arbeid kunnen verrichten, wat natuurlijk voor de betrokken gezinnen een gi'oote schadepost beteekent. Ook in het oogsten der aardappelen is geniimen tgd stagnatie geweest, zoodat er voor deze groepen heele- maal geen werkgelegenheid meer was. Thans is men echter weer volop bezig met het aardappelrooien in deze streek, waarbij behalve de oudex-e arbeidskx'achten, ook honderden jongens tewerk gesteld zijn voor het rapen en sorteeren der aardappe len. Het laat zich aanzien dat deze werk zaamheden nog wel eenige weken zullen duren, want er staan nog veel aardappelen te velde in Zeeuwsch-Vlaanderen. GEEN 40 MAAR 60 PUNTEN VOOR HEEREN W-'NTERJEKKLRS. In de x-ubriek „Distributievraagstukken" werd gisteren medegedeeld dat de heeren voor 40 punten van de textielkaart een winter jekker (geen jas) kunnen beko men. Dit is echter niet juist. De heeren zullen hiervoor 60 pnt. van hun kaart moe ten missen. Alleen jongens van 315 jaar kunnen met 40 pnt. in het bezit van zulk een kleectogstuk koxnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6