Provinciale Zeeuwsche Courant MiddelburgseheVlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Koning Carol van Roemenië afgetreden. 183ste JAARGANG NUMMER 206 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week o» 2.30 per kwartaal, Franco pa> post 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1 -ó regels 11 50. Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels 10 50 leder© -egel meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU V O OR PUBLIC ITEITS W AARDE.II^GE STEL D DOOR pE-V ER E E NI G ING „DE NE P E, RIAN D S C H E DAG BLADPIR Tengunste van zijn zoon. GENERAAL ANTQNESCU RIJKSLEIDER. Naar het D.N.B. uit Boekarest ver neemt, heeft koning Carol I! van Roe menië, in den afgeloopen nacht ten gunste van zijn zoon, kroonprins Michael, die in October 19 jaar oud wordt, afstand gedaan van den troon. Naar verluidt, zal de koning nog in den loop van vandaag naar Zwitserland vertrekken. Een officieel bericht over dezen troonsafstand is nog niet gepu bliceerd. Naar in welingelichte kringen te Boeka rest verluidt, zal de troonsafstand van ko ning Carol en de troonsbestijging van kroonprins Michael, waarschijnlijk nog in den loop van dezen ochtend door een pro clamatie aan de natie worden bekend ge maakt. ïn een officieele publicatie, die gister avond aan de pers werd verstrekt, werd min.-president generaal Antonescu voor de eerste maal als „staatsleider" betiteld. Het semi-officieele blad „Romania" had reeds voordien den nieuwen minister-presi dent met dezen titel begroet. Mul Koning Carol II. De nieuwe koers in Roemenië. EEN PROCLAMATIE VAN ANTONESCU. De nieuwe Roemeensche premier, gene raal Antonescu, heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarin verklaard wordtEr is een nieuwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, maar werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk ver leden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluier van het vergeten, maar van Kroonprins Michael. de gerechtigheid uitspreiden, doch van daag moeten wij den staat en de natie redden. Uit alle macht moeten wij onze krachten verzamelen, onze eer weer op richten en onze toekomst verzekeren. De ware volken bouwen hun groote toe komst uit de nederlagen. De vervolgingen hebben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoordigheid in de geschiedenis bewijzen. De ambte naren van den staat moeten begrijpen, dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun verantwoordelijkheid waard toonen. Eer lijkheid, gerechtigheid en arbeid moeten de werkzaamheid van alle.'ambtenaren leiden. Ik zal de regeering op nieuwe grondslagen plaatsen. Het program zal ik u voorleggen, opdat gij het allen beoordeelt. Het zal zijn oorsprong volledig in het eensgezinde na tionale geloof vinden. Geleidelijk zullen wij de vernieuwing van den staat volvoeren, met geloof aan god, aan het heilige on vergankelijke recht des volks. Voorwaarts, de plicht roept u. INCIDENTEN TE BOEKAREST. Op het plein voor het Natonal Theater te Boekarest demonstreerden gisteravond eenige duizenden aanhangers van de IJzeren Garde. Zij zongen volksliederen en spraken zegewenschen voor de IJze ren Garde uit. Daarna verklaarde een spreker, dat aan het doel der betooging was voldaan en verzocht alle aanwezigen naar huis te gaan. Terwijl de menigte zich verspreidde, werd door een politie auto met water op de menigte gespoten, die daarop de politie begon te hoonen. De politie antwoordde hierop met het schieten uit machinegeweren. Het in de onmiddellijke nabijheid van het National Theater gelegen koninklijk paleis werd direct door sterke troepenaf- deelingen afgesloten. Later op den avond trokken nog steeds zingende groepen gar disten door de stad. Daar zij echter niet probeerden in het afgesloten, centrum binnen té dringen, bleven verdere inciden ten achterwege. De vrijmetselarij in ons land opgeheven. Van bevoegde officieels zijde wordt medegedeeld, dat Woensdag in geheel Ne derland de ontbinding der Vrijmetselaars loges is bevolen, zulks in het raam van de herordening van het Nederlandsche maatschappelijke en geestelijke leven. Een toelichting. Van het A.N.P. ontvingen wij een toe lichting op het bovenstaande, waarin o.m. werd medegedeeld Het is de vrijmetselarij geweest uit wel ker milieu eenmaal de leuzen van de Fransche revolutie van 1789 zijn opgeko men. Zij zelf was in haar later tot ont wikkeling gebrachte organisatie het poli tieke zij het onofficieele machts middel van die cosmopolitische liberale kringen, die in politieke en economische samenwerking het aanschijn van de par lementen van vele staten hun stempel op drukten. Het nationaal-socialisme nu streeft er naar met voorbijstreven van de ongebon denheid van het liberalisme een nieuw staatkundige en sociale gedachtenwereld op te bouwen. Het stelt in de plaats van de niet meer houdbare bindingen van het verleden een vaste, sociale orde, en daar om draagt de overwinning'op de vrijmet selarij een zeker vooruitstrevend karak ter. Natuurljjk zal ook de ontwikkeling hier in Nederland na dezen maatregel met op merkzaamheid worden gevolgd. Hoe ook de resultaten van dit verbod mogen zijn,' de vorm van de vrijmetselaarsloges is, nu zoovelen een blik hebben kunnen slaan in de loges zelf en in heel de valsche ro mantiek van haar instellingen, van alle illusies ontdaan. In ieder geval kan men zeggen, dat het z.g. mysterie dat vele kleinburgerlijke naturen heeft aangetrok ken en anderen op zijn minst geïnteres seerd heeft, thans niet meer bestaat. Wel heeft zich eens in deze loges de politieke macht geconcentreerd, van hier uit zijn de groote transacties van de wereldpoli tiek en van de wereldeconomie gesloten. De materieele symboliseering echter van een vroeger dweepzuchtige idee was der mate primitief en armelijk aan vormen, dat ook dit feit slechts een uiting is van heel de innerlijke leegheid, welke in de steeds vex-der vervlakkende geesteswereld van de vrijmetselarij naar voren komt. Onder de slagen van de nieuwe revolutie storten thans de steunpilaren van de libe rale wanorde overal ineen, waaronder zoowel de wereldbeschouwing der vrij metselarij als haar complotten en de door haar nagestreefde idealen van een slechts door goud gedekte wereldvaluta en. de heerschappij der geldtrusts. Motorbotter uit Brouwershaven op een mijn geioopen. DE VIER OPVARENDEN ZIJN OMGEKOMEN. Gisterenmiddag is in het Brouwersha- venschegat de motorbotter Dolfijn, Brou wershaven 9, schipper W. van Reeden, bij het garnalen visschen op een mijn geioopen en vergaan. De vier opvarenden zijn om gekomen. Men heeft reeds twee lijken kun nen bergen. DE BUITSCK-KRITSCHE LUCHTOORLOG. DE BRITSCHE NACHTELIJKE AANVALLEN. Het D.N.B. meldde gisteren uit Ber lijn Bij den nachtelijken aanval van Britsehe vliegers, in den nacht van 3 op 4 September, heeft een Britsch vliegtuig op een terrein, waar het kindertehuis van Hermsdorf in de Noordelijke omgeving van Berlijn staat, verscheidene bommen uitgeworpen. De bommen, die dicht bij het tehuis neerkwamen, beschadigden het dak van het gebouw en vernielden alle vensterruiten. In het kindertehuis wonen 118 kinderen van zes tot veertien jaar. Toen de alarmsirenes weerklonken bega ven zij zich allen met de grootste kalmte naar den schuilkelder, zoodat er geen ge wonden vielen. Toen na het sein „alles veilig" de kinderen de aangerichte schade zagen zongen de oudsten van hen in hun verontwaardiging een, bekend spotlied op Churchill, LAGERHUISLEDEN NAAR DEN SCHUILKELDER. Voor de d"-rde maal weerklonken gis termiddag in de straten van Londen de alarmsirenes, juist toen de Lagerhuis-zit ting was begonnen, zoo meldt het D.N.B. De toeschouwerstribunes werden terstond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, ver klaarde de Speaker van het Huis, dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opgeheven. De afgevaardigden brachten, zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting her vat worden om de aangekondigde verkla ring van Churchill aan te hooren. DE BRITSCHE LUCHTDEFENSIE. De Londensche correspondent van de „New-York Times" bevestigt, naar het D.N.B. meldt, dat de Duitsche groepen bombardements-vliegtuigen bij hun vlucht over de Zuidoostkust van Engeland niet meer door Engelsche jagers worden aan gevallen tot zij den beschermingscirkel van Londen bereiken. De luchtafweer aan de kust en pok de vérder het land in staande afweerbatterijun, zoo wordt in een beschrijving van een aanval gezegd, heb ben binnenvliegende Duitsche bommen werpers weliswaar beschoten, maar de Duitschers kwamen er zonder eenig ver lies doorheen. De correspondent bevestigt verder de vernieling op de vliegvelden Manston, Hawkingo en Lympne, die hij zelf bezocht heeft. Officieren van het luchtwapen ach ten deze vliegvelden echter „niet onvoor waardelijk noodig, daar andere vliegvel den in het gebied van Londen slechts 50 mijl van het Kanaal afliggen en de En gelsche jagers even goed daar kunnen opstijgen". De correspondent geeft in dit verband als zijn meening het volgende te kennen het voortdurende gebruik der kustvlieg- velden is wellicht voor de verdediging van Londen niet noodig. Hijn verlies kan ech ter ernstige gevolgen hebben, wanneer de Duitschers trachten aan de kust van Kent te landen. Aangezien de Engelsche jagers veel benzine verbruiken en slechts 50 mi nuten met topsnelheid kunnen vliegen, is in geval van een invasie de start van de Londensche vliegvelden een groote belem mering. Grooten indruk heeft op den cor respondent de volledige afwezigheid van scheepvaart in het Kanaal gemaakt Tij dens een tocht van Dover naar Falmouth langs de kust heeft hij geen enkel convooi gezien. De koopvaardij schjjnt ver te blij ven van de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland*. LUCHTALARM IN BERLIJN. Kort na middernacht werd in Berljjn, aldus het D.N.B., luchtalarm gegeven. Daar de vijandelijke vliegtuigen, die reeus waren gesingaleerd, nog voor het bereiken van het stadsgedeelte omkeerden, werd na eenigen tijd het signaal „alles veilig" ge geven. Gisteren werd in Londen drie maal lucht alarm gemaakt. DE STRIJD TER ZEE. VIJF KOOPVAARDIJSCHEPEN UIT EEN CONVOOI TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede In den nacht van 4 op 5 September heeft een flottielje motortorpedobooten voor de Britsehe Oostkust een Britsch con vooi aangevallen. Vijf bewapende volge laden vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 39.000 br. r. t., waaronder een tankschip van 12.000 br. t., werden door torpedo's tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar beschadigd. Het geheele convooi werd volkomen uit eengejaagd. Een der motortorpedobooten slaagde erin, een torpedojager van de Imogen-klasse, die het convooi beschermde, door een torpedo tot zinken te brengen. PLOTSELING DEN WEG OVERGESTOKEN EN OVERLEDEN. Op den rijksstraatweg Amsterdam- Utrecht te Maarsen, is de 70-jarige K. uit - deze gemeente bij het plotseling over steken door een vrachtauto overreden. Ernstig gewond is het slachtoffer naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht, waar hjj is overleden. De Nederlandsche Smalfilm Centrale te te Heemstede begonnen met de eerste opnamen voor de nieuwe film .Zeven jongens en een oude schuit" naar hef gelijknamige boek van den bekenden schrijver A. G. de Vletter. (Foto Pax-Holland) Churchill legt verantwoording af. o DE BRITSCH-AMERIKAANSCHE OVEREENKOMST. OOK CANADA VOOR DE VEREEN1GDE STATEN De Britsehe premier heeft gisteren in het Lagerhuis zijn aangekondigde rede ge houden. Om meer dan één reden mocht voor deze officieele verklaring belangstel ling bestaan. Immers, sinds Churchill het laatst in het Lagerhuis verslag uitbracht, is er in de wereld het een en ander ge beurd, waarvoor ook in Engeland interesse mocht worden verondersteld. De Donau- vraa'gstukken rijn geregeld zonder dat En geland er aan te pas kwam, de oorlog schijnt maar al te zeer ten gunste aan Engelands vijanden te verloopen, in het Verre Oosten laat Japan zich evenmin on betuigd, blijkens de reis van minister Ko- bajasji naar Ned. Indië en tenslotte is er de overdracht van de vlootsteunpunten aan de Vereenigde Staten in ruil voor, wat de Duitsche pers noemt, oud roest. In een democratisch en parlementair geregeerd land mag men verwachten dat over al leze dingen de leden der regeering ter veranwoording worden geroepen. Men mocht dan ook verwachten, dat Churchill op alle vragen zou antwoorden. Waarom heeft Engeland zich op den Balkan laten uitschakelen of om het dan in een Britsehe versie te zeggen: Is En geland door de overeenkomst van Weenen wellicht uitgeschakeld, of kan het er mis schien nog iets uitrichten ter verdediging van zijn belangen? Een volgende vraag: Hoe staan de za ken in de Miüdellandsche zee, in het Na bije Oosten en wat gebeurt er ter bescher- mirig van de vitale belangen van het Im perium Heeft de rageering een compensatie voor het verlies van Somaliland? Zoo waren er gisteren voor de Lager huisleden nog tal van vragen meer en op grond daarvan mocht men een belangwek kende verklaring van den premier ver wachten. Echter uit het uittreksel, dat het D.N.B. van Churchill's Lagerhuisrede heeft gege ven, viel slechts op te maken, dat de leider van het Britsehe oorlogskabinet gisteren naar zijn woorden heeft moeten zoeken om de weinig gunstige gebeurtenissen, in het algemeen, den tegenslag van het eerste oorlogsjaar te verbloemen. In zijn verklaring in het Lagerhuis over den oorlogstoestand heeft Churchill, vol gens het verslag van het D.N.B., toespelin gen gemaakt op de overdracht der Ame- rikaansche torpedobootjagers aan de Brit sehe marine. De torpedobootjagers, zoo zeide hij, zullen zonder verivjjl in actieven dienst genomen worden. Het zou een ver gissing zijn, wanneer men in de officieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zelde Chur chill: Ik ben steeds van meening geweest, dat het Zuiden der Dobroedsja aan Bulga rije moest worden teruggegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is behandeld. De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wanneer rij niet ge schieden met vrije instemming van de be trokken partijen". Omtrent den luchtoorlog zeide Churchill: „wij moeten ons in deze maand voorberei den op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen, maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of verdrievoudigd is, gelooven wij toch weerstand te kunnen bie den." Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarmsirenes aan, waardoor onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het midden Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar verdacht moet zijn op zwaren strijd. Men zou nu gaarne willen weten, wat de Engelsche regeering denkt te doen, om aan dezen zwaren strijd het hoofd te bieden. Men had ook gaarne de interpretatie van Churchill willen hooren over de kwestie der vlootsteunpunten. Maar daartoe werd het zwijgen gedaan. Zoo ka-n. men Churchill's Verklaring slechts beschouwen als een verlegenheids praatje en dat zou dan tegelijk de beves tiging zjjn van de opvatting, dat Engeland door zijn belagers danig in het nauw is ge dreven en dat de regeering alles in het werk moet stellen, om den moed er in. te houden. De overeenkomst tusschen Londen en Washington staat nog steeds in -het cen trum der belangstelling. In de eerste plaats heeft Engeland genoegen genomen met een prijsgeven want daarop komt het prac- tisch neer van zijn steunpunten in de Amerikaansche wateren, anderzijds is het van groot belang te achten, dat de Ver. Staten zich nu een beveiliging hebben ver zekerd, waardoor het binnendringen van anderen in de Amerikaansche belangensfe ren wordt verhinderd. De overeenkomst maakt het echter ook mogelijk, dat de Ver. Staten zich in den Pacific krachtiger doen gelden en dat is van beteekenis met het oog op de Japansche avances, waar- van de berichten melding maken. Tegelijk mag de verwachting worden uit- gesprokc dat de Bx-itsch-Amerikaansche nxilo ver een komst, zooals zij er thans ligt, niet een afgerond geheel is, maar dat zij door andere zal worden gevolgd. De be richten daaromtrent zijn, hoewel zij een geweldigen omweg hebben moeien maken, voor ze het einddoel bereikten, zeer be langrijk, omdat deze misschien een licht kunnen werpr op het perspectief van de jongste overeenkomst. EEN VOORLOQPER. In politieke kringen te Londen is men volgens berichten der Italiaansche pers uit San Sebastian van meening, naar het D.N.B. uit Rome meldt, dat de Engelsch- Amerikaansehe transactie, steunpunten te gen torpedojagers, slechts beschouwd xnoet worden als een voorlooper van de inlijving van Canada bjj de V.S., waarop Washing ton het in het geheim al lang toelegt. De Engelsche plutocratie, zoo verneemt men in deze kringen verder, die tijdens den wereldoorlog Canada en West-Indië nog als het zwaarste geschut en de sterk ste stelling tegen eventueele hegemonie verlangens van de V.S. beschouwde, heeft de laatste maanden met het toenemend vexrval van het Engelsche wereldrijk deze traditionele politieke opvatting laten varen en beschouwd thans Canada en de Antillen als een podium voor een Engelsch-Ameri- kaansche fusie eu voor de schepping van een groot Angelsaksisch statenconglome- raat, dat in geval van ineenstorting van het Engelsche wereldrijk in plaats daarvan zou moeten treden, maar natuurlijk door Washington beheerscht zou worden, aldus het D.N.B., dat aan dit bericht toevoegt De huwelijksgift van de Engelsche pluto cratie voor dit nieuwe statenconglomeraat zou dan moeten bestaan uit de resten van den uitverkoop van het Britsehe wereld rijk, die reeds aan den gang is. Het io wel een zeer wijd pex-spectief, dat ons hier wordt voorgehangen. Het zal van de naaste ontwikkeling af hangen, of dit pex-spectief werkelijkheid zal worden, In dat geval Ijjkt het nog niet aannemelijk, dat Washing'-on de functies van Londen op het stuk der wereldheer schappij zal overnemen. Roosevelt heeft zich te uien .aanzien nog niet uitgelaten en voorloopig zal men het bericht wel kun nen beschouwen als een Loxxdensche proef ballon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1