S® Spin Door één Stnka-lbom een Engelsch slagschip vernietigd. Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 5 September 1940 De duikbommenwerper, een mijlpaal in de krijgsgeschiedenis. Bijzondere correspondentie KOPENHAGEN, 2 Sept. Reeds hebben in het kader van den eindstrijd tegen Engeland enkele Stuka-aanvallen plaats gehad, waar bij weder is gebleken, welk-een doel treffende werking dit wapen heeft op de gestelde doelen, terwijl zij tevens een belangrijke bijdrage leveren voor de demoraliseering van troepen en burgerbevolking. Na den veldtocht in Polen heeft de duikbommenwerper JU 87 eerst in Noor wegen aan de gestélde verwachtingen vol daan. Door een intensief gebruik maken van de resultaten der verkenningstochten slaagden de Stuka-afdeelingen er in, om in alle gevallen de vijandelijke zeestrijd krachten niet alleen in hun actie te be- lemmeren, maar hen in de meeste geval len tevens te vernietigen. Verder werden talrijke landingspogingen der Engelschen door het optreden van JU 87-vliegtuigen verijdeld en baanden zij voor het land leger den weg naar de overwinning door het vernielen van weerstandsnesten en strategisch belangrijke punten in het vijandelijke achterland. Onder deze ge beurtenissen zal er één te allen tijde in de krijgsgeschiedenis vermeld blijven de vernietiging van een Engelsch slagschip door een enkelen Stuka-bom. Dit voorval heeft enorm opzien gebaard in de ge- heele wereld en heeft de verhouding duik bommenwerper-pantserschip ten gunste van den eersten beslist. En het is niet in de laatste plaats hieraan toe te schrijven, dat de groote eenheden der Britsche ma rine zich voorloopig verre houden van het krijgstooneel in het kanaal. Dezer dagen hadden wij de gelegenheid om uit den mond van een waarnemer, die deel had uitgemaakt van dit escadrille, het bijna ongelooflijke verloop van den strijd te vernemen. „In groote bogen vlogen wij om het konvooi", zoo vertelde hy. „Nog talmt onze commandant of hij tot den aanval zal overgaan. Blijkbaar neemt hij rustig den tijd om het beste object uit te zoeken. Dan plotseling duikt hij, huilend met de machine omlaag, den vijand tegemoet. Dat is voor het gelieele escadrille het teeken om tot den aanval over te gaan. Bliksem snel ontwikkelt zich thans de strijd. Mijn machine heeft een zwaren kruiser uitge zocht. Wy duiken er op af, dan valt de bom en komt op enkele meters afstand van stuurboord in het water. Duidelijk is de plaats te zien, waar het projectiel .ge troffen heeft. Torenhoog stijgt de explo siefontein omhoog. Dan is een oogenblik myn gezichtsveld slechts beperkt tot den hemel. Maar opnieuw komt de aanblik van de zee op mjj af. De piloot vliegt nu in kleine bochten vlak over het water. Hij heeft de handen vol met het besturen van zijn machine. Ik kan me geheel bepalen tot mijn waarnemersarbeid. Daar is het Engelsche slagschip weer. Juist explodeert een bom op het voorschip. Een afschuwelijke, zwart-grijze rookwolk stijgt op, dan een geweldige explosie. Waarschijnlijk is de munitiekamer getrof fen. Opnieuw een explosie, daarna een enorme steekvlam. Niet ver daar vandaan staat een kruiser in vlammen gehuld. En nog even verder vaart een transportschip regelrecht in een waterzuil, veroorzaakt door een bom van zwaar kaliber. Nu vliegen wy weer precies boven het Engel sche slagschip. Er is nog geen minuut ver streken sedert de eerste bom viel en doel trof. Wij zien nu hoe het schip doormid den gebroken is, kapseist en dan met man en muis, een en al vlam, in de diepte ver- dwynt. Nog eenmaal vliegt onze machine over de plaats der vernietiging, maar van het slagschip is niets meer te bespeuren". Volgens Engelsch zegswijze: „hui lende" bommenwerpers. In den eslissenden eindstrijd, die nu ontbrand is tegen Engeland, worden de Stuka's ook op groote schaal ingezet. Zy zyn thans reeds de schrik der Britten ge worden en hebben den bijnaam „huilende" bommenwerpers gekregen. Nadat de Stu ka's den Engelschen in Noorwegen een voorproefje hadden gegeven van de enorme kracht, welke dit allermodernste luchtwapen bezit, werden zij opnieuw in gezet bij den aftocht der Engelschen over het Kanaal uit Vlaanderen, hetgeen de be kende verschrikkelijke catastrofes tenge volge had met de transportschepen. Ver volgens ware de Britsche konvooien in het Kanaal en de militaire installaties het doelwit der Duitsche duikbommenwerpers. In de afgeloopen weken heeft dê Engel sche burgerbevolking uit eigen ervaring kunnen leeren welke mokerslagen de Stu ka's kunnen toebrengen aan militaire doe len en juist deze aanvallen, waartegen men zich nauwelijks te weer kan stellen, oefenen, gelijk uit de jongste persberich ten is gebleken, een deprimeerende wer king uit op het Engelsche volk. Er is hier niet alleen sprake van een nagenoeg volmaakte technische construc tie, maar voor een belangrijk deel zijn deze successen ook te danken aan de uit stekend opgeleide piloten, die tot de keur- troepen van het Duitsche luchtwapen be- hooren. Hun moed en ondernemingsgeest spelen juist bij dit soort aanvallen een zeer groote rol. En wanneer men weet hoeveel tijd noodig is voor het ontwikke len van een dergelijk, speciaal type vlieg tuig, kan men beseffen, dat het onmoge lijk is dat Engeland in den tijd van enkele maanden tegenover de Duitsche Stuka's een gelijkwaardig wapen kan stellen. Antl-Britsche stemming in Arabië Omtrent de anti-Engelsche beweging op het Arabische schiereiland meldt de „Mes- sagero" dat de bevolking van Hadramaut de hulp van Ibn Saoed tegen de voortdu rende bombardementen van haar dorpen en kudden door de Engelsche ingei'oepen heeft, zoo meldt het D.N.B. uit Rome. Boven de sultanaten van Esj-Sjihr en Kesjim vliegen voortdurend Engelsche con trolevliegtuigen. Zeer uitzonderlijk zwaar zyn de stammen van Malcad el-Fira door Engelsche vliegtuigen geteisterd. Ibn Saoed heeft aan do zuidgrens van zijn rijk verscherpte contröle ingesteld, ter wijl Imam Jahla van Jemen de kust van zijn land aan de Roode Zee ten scherpste tegen Britsche agenten laat bewaken. Zijn strydkrachten worden door Syrische officieren georganiseerd en afgericht om tegen een eventueelen coup der Engel schen. bestand te zijn. Botsingen in Britsch-Indlë. De Yorkshire Post, het blad van Eden, meldt uit Simla, aldus het D.N.B,, dat het tusschen Britsche troepen en volks stammen aan de Noordwestelijke grens van Indië tot zware gevechten is gekomen. Vyftig Indicx-s zyn gedood en een aan zienlijk aantal werd gewond. De Engel schen hadden 3 dooden en 20 ge wonden. Ook de in het district Daur wo nende stammen hebben den laatsten tijd een vijandige houding aan den dag gelegd. Britsche troepen hebben daarop het dorp Tappi aangevallen. Een Engelsch officier is by Mirali in Waziristan gedood, toen vyandige stammen het vuur openden op Engelsche troepen. EEN MERKWAARDIGE UITLATING VAN HORE BELISHA. Een der meest verbitterde tegenstanders van Duitschland, de vroegere Britsche mi nister van oorlog, Hore Belisha, rekent in het tijdschrift „News of the World" uit, dat Duitschlands positie ten aanzien van kolen, ijzererts en alle metalen, zich in de eex'ste 12 oorlogsmaanden aanmerkelijk ver beterd heeft. Alleen reeds op het gebied van koper, een voor den oorlog belangryk metaal, beschikt Duitschland thans over 28.000 ton meer dan einde 1939. Hore Belisha geeft toe, dat Duitschland's voorziening van twee andere metalen, lood en zink, zich verdubbeld heeft en dat het in tegenstelling met de geallieerden, over groote voorraden alluminium en antimo nium beschikt, doclx niet alleen op het ge bied van mineralen, doch ook op dat van andere grondstoffen heeft Duitschland winst geboekt. Zoo beschikt het over drie maal zooveel cellulose als in het begin van den ooxiog en over aanzienlijk meer vlas en wol. Hore Belisha besluit zijn artikel met de woorden dat desondanks „de banier van de zaak der geallieerden hoog waait". Te Berlijn merkt men naar aanleiding hiervan op, dat Hore Belisha een motivee ring voor dit optimisme aan zijn lezers schuldig blijft. Men vult de beschouwingen van den Engelschen ex-minister nog aan, met een vertoog over de olie-voorziemng van Duitschland. De strijd in Frankrijk heeft een groot verbruik van brandstof gevergd en de voortdurende luchtoperaties der laatste weken en meer nog de eindfase van den stx-ijd tegen Engeland stellen aan dit land hooge eischen. De olie-behoefte van Duitschland is even wel volkomen gedekt en heel wat gunstiger dan die van Engeland. De aanvoeren uit Rusland en Roemenië hebben regelmatig en overeenkomstig de bepalingen van de verdragen met die landen, plaats. De aan voer uit Roemenië is zelfs gestegen, daar, sinds de deelneming van Italië aan den oorlog, bijna de geheele Roemeensche olie- px-oductie ter. beschikking staat, waarvan tot dat oogenblik, zooals bekend, ongeveer 70 pet. naar Engeland ging. Een belang rijke factor voor de Duitsche olievoorzie ning vox-mden ook de in Nederland, België en Frankrijk veilig gestelde voorraden, die volgens een verklaring van rijksmaarschalk Goering, gx-ooter waren dan het totale ge bruik van het Duitsche luchtwapen tijdens de krijgsverrichtingen sinds den tienden Mei. De Duitsche voorraden behoeven dan ook practisch in het geheel niet aangespro- keix te worden. Intusschen ontwikkelt zich de opbrengst van de eigen Duitsche produc tie van synthetische benzine in stijgende lyn. Tenslotte wordt verklaard, dat door de Britsche luchtaanvallen geen enkele brandstofvooraad van cenige beteekenis vernietigd is, noch de eigen productie eeni- ge schade heeft toegebracht. DE VERWOESTINGEN IN BELGIË. De leider van het secx-etariaat generaal voor den wederopbb'uw in België, Verwil- ghen, heeft, naar het D.N.B. uit Brussel meldt, aan vertegenwoordigex-s van de pers een diepgaand overzicht gegeven van zyn plannen voor den wederopbouw van het land. Daax-bij wees hij er op, dat de bij de vijandelijkheden in België ontstane ver woestingen aanzienlijk geringer zijn dan het geval was in den wereldoorlog. NOODLOTTIG VERKEERSONGEVAL TE ZEIST. Woensdagmorgen is te Zeist op de Bux-- gemeester Patijnlaan een ongeluk gebeurd, dat den ongeveer vyftigjai'igen schoenwin kelier L. de Gier het leven heeft gekost. De schoenwinkelier had in de Bux-ge- meester Patijnlaan het ongeluk met zijn fiets over een lossen steen op den weg te ryden. Hy verloor hierdoor het stuur en raakte aan het slingeren, waarby hy op het midden van den weg geraakte. Op het zelfde oogenblik kwam een auto voox-bij. Een aanryding was niet te vermyden. De schoemvinkelier werd gegrepen. Hij sloeg met het hoofd tegen een voorspatbord met het noodlottig gevolg, dat hij een zware schedelbreuk opliep. De ongelukkige over leed na enkele oogenbliltken. Idoor. I JOHNSTON Mo.OULLEY J 21), „John, Tic zou graag eens heel open hartig met- jou ergers over spreken", zei Alice. „Het zal me een groot genot zyn, naar je te luisteren, jonge dame." „Daar meen je niets van, John. Je hebt me de laatste drie maanden opvallend ver meden. Vroeger waren we zulke goede vrienden en begon ik zelfs een beetje van je te houden. Ik zou nu graag weten, wat onze vriendschap verbroken heeft". „Goeie genade, zijn we dan geen vrien den?" „Het oude gevoel is er niet meer, Johnten minste niet van jouw. kant. We zyn menschen van de wereld en daar om kan ik vryuit met je praten. Ik krijg zoo den indruk, dat jouw gedrag tegen over my, me tot een belacheiyk schepsel maakt. Je stelde zooveel belang in me en nu heeft je belangstelling zich ergens anders heengewend. Ik vind het afschu welijk, dat de menschen achter myn rug om me lachen. Hoor eens, John, ik wil je alleen zeggen, dat je een eerlijk spel moet spellen!" En toen begon ze te lachen en over alles en nog wat te babbelen, alsof ze in het geheel geen bedreiging geuit had. Warwik kreeg een koude x-illing. Je kon toch niet met een vrouw gaan vechten, wel? Alice Norton zou hem óf tot man moeten kry- gen, óf hem ruïneeren, dat besefte hij dui delijk. Maar hij meende, dat er toch nog één uitweg bestond. Iedereeen geloof de dat hij nog goed in zijn geld zat. Als liy het gerucht kon verspreiden, dat hy zware verliezen geleden had en op den rand van de armoe stond, zou Alice haar genegenheid misschien op een ander rich ten. Maar dat kon hy toch ook niet doen! Als zyn vrienden hem voor straatarm aanzagen, zouden de meesten hem laten schieten. En als hij ook maar gedeeltelyk uit de kringen raakte, waarin hij thuis hoorde, zou hij voor de Spin van geen nut meer kunnen zyn. Bovendien zou nie mand hem verdenken, zoolang ze hem voor schatrylc aanzagen; terwijl ze hem terstond zouden verdenken, als bekend werd, dat hy geld noodig had. „Wat 'n warboel!" dacht hy bij zichzelf. Na een poosje liet Alice hem gaan en hy stapte de serre in om een sigaret op te steken. Hy' liep die langzaam door, tot hy aan de glazen deuren der bibliotheek kwam, Hy keek naar binnen. Daar stond he't hem zoo welbekend bureau en in een van die laden lag de enveloppe. Was de taak maar zoo gemakkelijk, als ze op het eerste gezicht geleken had. Op dat oogenblik zag hij den nieuwen butler, dien hij aan tafel voor het eerst ge zien had, de bibliotheek binnenkomen. Hij besloot Berklan eens te vragen, waar zijn oude butler gebleven was. Plotseling kwam Warwik een stap dich- terby. De nieuwe butler scheen by zonder belang in het bureau te stellen. HOOFDSTUK XVII. De enveloppe. De butler was de bibliotheek binnen gekomen, alsof hy ergens naar zocht. Hy liep tot midden in het vertrek, keek heel gewoontjes rond en bereikte ten slotte het bui'eau. Hy raakte het niet aan, maar keek omlaag en Warwik begreep, dat hy naar de lade keek, waarin de beëedigde verklaringen moesten liggen. „Dat is erg, erg' onhandig wex-k, zou Togo zeggen", dacht Warwik. „Wat 'n oude boeventruc, een zooge- naamden bediende ergens binnen te smok kelen. Ik wil wedden, dat de oude butler van Bexidan óf plotseling ziek is geworden öf een telegram heeft gekregen, dat zijn suikertante gestorven is. Wat 'n knullige amateurs Warwik keex-de naar de hal terug en ging schynbaar op zoek naar zijn bridge- partners. Niemand hield hem op, want iedereen dacht, dat bij naar Alice Nor ton zocht en allen waren benieuwd, hoe de huwelijksmakelaiij van mevrouw Berklan zoix afloopen. Hij bereikte de deur der bibliotheek en gluurde naar binnen, zag dat de nieuwe butler met zijn rug naar hem toestond, sloop de biblio theek in en verschool zich achter een zwaar gordijn, dat den ingang naar de studeerkamer afsloot. De butler liep naar een tafel en legde eenige boeken, die daarop verspreid la gen, netjes op elkaar, keek nogmaals het vertrek rond en ging weer naar het bu reau. Ditmaal bleef hy er vlak voor staan en met één hand morrelde hij aan het handvat van de lade, waarin de verkla ringen lagen. Warwik zag een fijn stalen instrumentje in de hand van den butler. Hij wist zeer goed, dat het slechts een oogenblikje werk voor den gewaanden butler zou zyn, om die lade te openen. Hy kwam achter het gordyn vandaan en bleef er met gekruiste armen voor staan. Na een snellen blik op de sex-re geworpen te hebben, stak de butler het stalen in strumentje boven het slot in de lade. Warwik kuchte eventjes en de butler draaide zich met een ruk om en zag hem voor het gordyn staan. „Pardon, mynheer. U maakt me aan het schrikken, mijnheerzei de butler. „Ongetwijfeld," antwoordde Warwik. „Iemand, die aan het inbreken is, houdt De nieuwe oorlogsfase tot volle ontplooiing gekomen Een bijzondere correspondent xneldt ons uit Berlyn De Duitsche luchtaanvallen op Engeland gaan onverpoosd en met oiiverminderdê heftigheid voort. Thans wordt ook van Britsche zyde medegedeeld, dat Duitsche vliegtuigen by honderdtallen en in opeen volgende golven tot diep in het binnenland van Gx-oot-Britannië doordringen en daar groote schade aanrichten. Des te opmerke lijker is, dat de Duitsche pers deze groot- scheepsche opei'aties niet meer in dezelfde mate op den voorgrond plaatst als tot dus- verx-e het geval was. Wellicht is dit zoo te verklaren, dat de verscherpte luchtoorlog reeds als een normaal verschijnsel wordt beschouwd. Na den 24stexx Augustus heeft men het begin van een nieuwe fase gesignaleerd. Deze is thans tot volle ontplooiing geko men. De te Londen verblijvende correspon denten voor neutrale landen, hebben met belangstelling geconstateerd, dat de Duit sche aanvalsformaties met steeds wisselen de tactiek zich aan de omstandigheden weten aan te passen en er thans toe zyn overgegaan zich op hun doel te werpen. Tal van waarnemers berichten, dat de Duitsche machines by hun aanvallen tot zeer laag bij den grond duiken en men stelt in deze kringen reeds de vraag, of de intensiteit van de Duitsche luchtactie der laatste dagen, gepaard gaande met nieuwe aanvalsmethoden, wellicht reeds de voor bereiding is op het toebrengen van den be- slissenden stoot tegen Engeland. Te Berlyn levert men slechts een sober commentaar op deze opmerkingen en stelt slechts vast, dat het effect van de Duit sche aanvallen op Engeland duidelijk uit de beschouwingen van deze neutrale waar nemers spreekt en dat er bovendien -it blijkt, welk een groote, operatieve bewe gingsvrijheid het Duitsche l"cht\ apen reeds vex'worven heeft in het Britsche lucht- i-uim. Ook de Britsche berichten worden als veelbeteekenend beschouwd, in het bijzon der het bericht over de Duitsche aanvallen tijdens de laatste dagen, waarvan de ver nielende uitwerking openlijk wordt toege geven. De van Duitsche zijde bekend gemaakte verhouding der verliescijfers wordt hier met groote voldoening geregistreerd, en als een gunstige prognose voor den te ver wachten, beslissenden eindstrijd ii. den oor log tusschen Engeland en Duitschland aangemerkt. Onderwijs op Duitsche scholen gelijkgesteld. De na 10 Mei ingetreden verandei'ing van de staatsrechtelijke situatie kon ook op het onderwijsgebied hier te lande niet zonder invloed blyven de opvoeding der .nieuwe generaties van het Nederlandsche volk had met het oog op een duurzame Duitsch-Nederlandsche toenadering, waar voor onder vroegere regeeringen geen plaats was, herziening noodig. Zoo luidt het commentaar, dat het A.N.P. van be voegde Duitsche zijde gegeven is op be sluit 122, opgenomen in het verordenin genblad van Maandagavond. Dit besluit van den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen betreffende ontheffing van de vex-plichting uit artikel 1 der Leerplichtwet, welke ontheffing bij het begin van- het schooljaar van kracht geworden is, bepaalt, dat het onderwijs, dat Nedexiandsche kinderen op Duitsche scholen hier te lande genieten, als vol doende onderwijs in den zin der Leer plichtwet moet worden beschouwd. Hier mede is de vroegere feitelijke achterstel ling van de Duitsche scholen in Neder land, welke steeds op twijfelachtige rechtsgrondexx berustte, ook fox-meel opge heven en zijn voor de Duitsche onderwys- inrichtingen als draagsters van de mo derne opvoedingsgedachte de noodige mo gelijkheden tot ontplooiing opengesteld. er niet van gestoord te wordenwel „Maar mijnheer „Het komt me voor, dat je bijzonder veel belangstelling toont voor het bux-eau van mijn viïend en gastheer." „Ilc bracht een en ander een beetje op orde, mijnheer." „Alles goed en wel. Maar ilc ben ervan overtuigd, dat mijnheer Berklan er niet byster op gesteld is, dat een butler ge sloten laden op oi'de brengt." „Mijnheer „Ilc zou gx-aag dat instnmientje eens belcyken, dat je zooeven heel handig in je mouw hebt gestopt." „Dat is zeker een grapje van u, mijn heer „Heusch, het was handig, maar toch nog niet handig genoeg. Je moet je werkelyk niet verheelden, beste man, dat je mij ertusschen kunt nemen. Ik weet heel goed, wat je in je mouw hebt gestopt." „Hebt u er misschien zelf wel eens ge bruik van gemaakt, mynheer „Nou niet brutaal worden Leg het op dat bux-eau neer Vlug wat „Enals ik het niet doe „Dan zal ik tegen mynheer Eex-klan vertellen, wat ik je zag doen en kom je vermoedelyk in de gevangenis." „Bent u er zeker van, dat u er niet tegen opziet, het tegen mijnheer Bexidan te vex-tellen, mijnheer vroeg de butler. „Verdraaid Waarom zou ik daartegen opzien „Ilc zou hem misschien iets kunxxen vex-tellen, mijnheerover u." „En dat zou hij natuurlijk gelooven, om dat we al jax-enlang goede vx-ienden zijn Kom nou Leg dat instrumentje op dat bureau." De butler keek woedend en legde het ding grommend neer. Daarna deed hy een paar pas achteruit en Waxwilc trad snel naar het bux-eau too en nam liet instru- mexxtje eraf. Glimlachend tegen den butler stak hij het in zijn zak. Verzoek aan Adverteerders en Correspondenten Ia verband met de beperking der vervoergelegenheid moet ons blad vroeger verschijnen. Wij verzoeken met het oog daarop onzen adverteer ders, er wel rekening mede te willen houden, dat de advertenties uiterlijk om tien uur in ons bezit moeten zijn, om nog in bet nummer van denzelfden dag te kunnen worden opgenomen. De advertenties uit Middelburg dienen al daar voor half tien te worden inge zonden. Onze correspondenten gelieven er rekening mede te houden, dat zij bun kopy zoo spoedig mogelijk inzenden. Indien er belangrijk nieuws te melden is, verwachten wij daarvan vóór twaalf uur telefonisch mededeeling. De legerberichten van gisteren. HET DUITSCHE. Het oppex-bevel der Duitsche weermacht deelde gisteren mede Een duikboot onder bevel van dén luite nant ter zee 2e klasse Endx-ass heeft tijdens een reis in totaal 6 gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 51 507 br. ton tot zinken gebracht waaronder den reeds gemelden hulpkruiser „Dunvegan Castle", Den 3en September hebben onze vliegtuigformaties opnieuw vliegvelden in Zuid-Engeland aangevallen. Zy bestookten hangars en terx-eininstallaties op doeltreffende wijze met bommen, het geen verscheidene branden veroorzaakte. Bij de aanvallen op de Britsche eilanden ontwikkelden zich wederom luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Formaties gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht bommen geworpen op Britsche havenwerken en wapenfabrieken, alsmede op vliegvelden. Te Liverpool, Avon- mouth, Bristol, Portland, Goole, Rochester e'n Middlesborough ontstonden omvangrijke branden. Het leggen van luchtmijnen voor de Britsche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zyn in den nacht Duitsch rijksgebied binnengevlogen en heb ben o.a. getracht, de rijkshoofdstad aan te vallen. Slechts enkele vliegtuigen slaagden er in, tot boven Groot-Bex-lyn te komen. Bommen werden hierby in het stadsgedeel te niet gewox-pen. In de mark Brander burg alsmede op eenige andere plaatsen in het x-ijk vielen enkele bommen, zonder; noemens waardige schade aan te richten. De vijand verloor gisteren 62 vliegtuigen. Daarvan werden 46 vliegtuigen in de lucht gevechten overdag en 1 vliegtuig des nachts door het afweergeschut neergeschoten. Vijf tien vliegtuigen werden op den beganen grond vernield. Tien eigen vliegtuigen wor den vermist. HET ITALIAANSCHE. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weex-macht maakte gistex-en bekend Normale bedrijvigheid van de verken- ningsafdeelingen en van de vooruitgescho ven posten aan alle fronten. De Amsferdamsche raad is Ingekrompen. DE COMMUNISTEN EN DE R.S.A.P.-ER SNEEVLIET ZIJN VAN DEELNEMING UIT GESLOTEN. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad deelde de voorzitter-, dr. W. de Vlugt, by den aanvang mede, dat de communistische raadsleden, t.w .de heeren Wijnkoop, Seegers, Beuze- maker, mevr. Teeboom-v. West, L. Jans sen, Van Brederode en J. H. Janzen en de R.S.A.P.-er Sneevliet uitgesloten zijn van deelneming aan de raadszitting, zoodat zij niet meer ter vergadering- zullen verschrj- nen. Het aantal x-aadsleden is dus van 45 teruggebracht tot 37. „Je moet nooit probeex-en den lessenaar' van je patroon te forceeren," zei hij. „Laat dit een les voor je zijn. Ongetwij feld heb je de vex-leiding „Ach, schei uit met dat geklets viel de butler hem in de rede, „ik geloof dat we elkaar heel goed verstaan. U denkt handig te zijn, niet waar mynheer War wik? Enfin, de avond is nog lang niet om. Verbeeldt u maar niet, dat u het gewon nen hebt. Het spel is nog pas begonnen.'" Plotseling ging de butler in de houding staan en bleef doorpaten „Dus een glas whisky soda voor u ha len, mijnheer?" „Neen, dank je," antwoordde Warwik, zich omdraaiend, toen hij iemand achter zich hoorde. Berklan kwam binnen. Met een buiging verwijderde de butler zich. „He ben je aan het zoeken, John," zei Berklan. „Heb je zin mee te kaarten?" „Over een poosje misschien wel," ant woordde Warwik. „Ik heb op het oogen blik barstende hoofdpijndenkelyk wat indigestie." „Laten we dan wat gaan zitten praten." „Uitstekend," antwoordde Warwik. „Zeg, ik zie, dat je een nieuwen butler hebt. Is de oude ziek, of is zijn suikertante gestorven?" „Drommels, hoe kom je daax-bij? Ja, het is zoo, er is een ryke tante van hem over leden." „Hm! De oude geschiedenis! En deze nieuwe „Gisteren pas in dienst genomen. Schynt me een handige kerel te zijn goede getuigschriften en zoo meer." „Getuigschriften zyn altyd goed," glim lachte Warwik. „Maar als ik je was, hield ik dien vent in de gaten." „Hoe meen je dat, John?" „Zyn manier van kyken bevalt me niet." .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9