De regeling van verkoop en aflevering van vaste brandstoffen. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Donderdag 5 September 1940 Op 1 October komt er een wijziging. De nieuwe openbare lagere school te Oostkapelle geopend. Autoriteiten en genoodigden voor het schoolgebouw. Naar aanleiding van de vele tot het Rjjkskolenbureau gerichte vragen met be trekking tot den verkoop, en aflevering van vaste brandstoffen, volgt hieronder een nadere uiteenzetting aangaande de getroffen regeling. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOK- EN VERWARMENGS- DOELEINDEN. 1. Zonder vergunning mogen brandstof- handelaren voor kook- en verwarmings doeleinden in de periode 1 Mei t/m 30 September 1940 afleveren a. Aan oude afnemers 20 van de hoeveelheid, die van April 1939 tot en met Maart 1940 door hen werd afgeno men b. aan nieuwe afnemers, zooals nieuw gevestigden en in het algemeen zij, die een grooter geschat verbruik in de periode 3940/41 zullen hebben dan in de periode 1939/40 werd aangeschaft, 20 van het geschatte jaarverbruik, welke schatting door de handelaren dient te geschieden, die hiervoor verantwoordelijk zijn. Aan den handel worden hiervoor echter geen extra hoeveelheden ter beschikking gesteld. 2. Onder de categorie 1b vallen ook zij, die in andere jaren voor koken en/of ver warming andere dan vaste brandstoffen gebruikten, b.v. olie, petroleum, en nu ge noodzaakt zijn om thans tot het gebruik van vaste brandstoffen over te gaan. 3. De verbruikers, die voor him cen trale verwarming van olie op vaste brand stoffen overgaan, worden gerangschikt in twee categorieën, n.l. a. Verbruikers met een geschat jaarver bruik van minder dan 10 ton cokes b. Verbruikers met een geschat jaarver bruik van 10 ton en meer cokes. Voor de categorie a. worden aan den han del geen extra hoeveelheden beschikbaar gesteld. De handelaar dient deze afne mers uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden te bedienen. Voor de categorie b. zullen zoo moge lijk extra hoeveelheden aan den handel of groothandel worden toegewezen. Te dien einde dient de verbruiker van categorie b. zich schriftelijk tot het Ryks- kolenbureau te wenden onder opgave van 1. Het olieverbruik in de periode 1 April 1939—31 Maart 1940 2. de gewenschte afmeting van de brandstof (n.l. cokes 1, 2 of 3) 3. den groothandelaar of handelaar, van wien hij de brandstof wenscht te betrek ken. Na beoordeeling van deze aanvraag kan het Rjjkskolenb.ureau -eventueel een toe- - wijzing aan den betrokken groothandelaar of handelaar verstrekken. Als basis wordt hierbij aangenomen, dat 1000 1. olie gelijk te stellen zijn met 1500 kg. cokes. 4. Indien een verbruiker zijn met olie gestookte centrale verwarmingsketel niet voor het gebruik van vaste brandstoffen laat ombouwen en overgaat tot het stoken van haarden of kachels, bestaat er geen bezwaar tegen, dat de handelaar, wan neer deze uit de hem ter beschikking staande hoeveelheden er toe in staat is, aan dezen verbruiker andere vaste brand stoffen dan cokes levert. In dit geval mag ook in de periode van 1 Mei tot en met. 30 September 1940 niet meer dan 20 van het geschatte jaar verbruik worden geleverd met een maxi mum' van totaal 5 hl. Aan handelaren wordt in deze gevallen geen extra hoeveelheid beschikbaar ge steld. 5. Indien een verbruiker, die normaal des zomers petroleum gebruikte .voor kookdoeleinden, dit jaar is overgegaan tót het verbruiken van vaste brandstoffen voor dit doel, omdat hem geen petroleum- distributiezegels hiervoor ter beschikking konden worden gesteld, kan de handelaar De schending van het Zwitschersche rechtsgebied door Engelsche vliegtuigen. Van semi officieele zijde wordt te Ber lin gemeld: Betreffende de voortdurende schending van het Zwitsersche rechtsgebied in de lucht door Britsche vliegers, wordt in poli tieke kringen in de Duitsche hoofdstad op gemerkt, dat Zwitserland in vroegere ge vallen anders gereageerd heeft dan tegen woordig. Men wijst er hier op, dat de Zwitsersche pers en de Zwitsersche politici vroeger van hun luchtwapen als een instrument ter bescherming van het Zwitsersche lucht ruim spraken. Men herinnert zich verder, dat de toen bepaalde types jachtvliegtui gen opstegen om vreemde vliegtuigen, die de neutraliteit van Zwitserland geschonden hadden, neer te schieten of tot dalen te dwingen. Thans echter constateert de Zwitsersche pers zonderling, genoeg ten aanzien van de Engelsche vluchten, waar om het heden uitsluitend gaat, hoe moei lijk het is, des nachts vreemde vliegtuigen te raken of te verhinderen boven Zwit- sersch gebied te vliegen. Men gelooft in de genoemde kringen hierin een wijziging in de opvatting van de Zwitsersche neu traliteit te zien. hem zonder specialevergunning voor dit extra verbruik van vaste bx-andsfcoffen be schouwen als nieuwen verbruiker en dus boven de reeds toegestane 20 van het verbruik in de periode April 1939 tot en met Maart 1940 nog 20 leveren van het geschatte jaarverbruik voor kookdoel einden. 6. Verbruikers, die voor einde Septem ber 194C de hoeveelheid van 20 van hun jaarverbruik niet hebben afgenomen, hebben na dien datum geen recht meer op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedeelte hiervan. OP 1 OCTOBER EEN NIEUWE REGELING. De beteekenis, die hieraan moet wor den gehecht, is slechts deze, dat op 1 October a.s. de huidige regeling wordt vervangen door een nieuwe regeling. Degenen, die de hoeveelheid van 20 van hun jaarverbruik niet vóór 1 October a.s. hebben ontvangen, behoeven zich ech ter niet ongerust te maken, daar rekening zal worden gehouden met den dan aan wezigen voorraad bij de verbruikers. 7. Levering by toerbeurt (d.i. wanneer de leverantie van brandstoffen het eene jaar aan dezen, het andere jaar aan ge nen leverancier wordt gegund) dient door de betrokken handelaren in onderling overleg geregeld te worden, daar in deze gevallen geen extra hoeveelheden aan den handel ter beschikking gesteld kunnen worden. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR INDUSTRIEEL VERBRUIK. 1. Aan industrieele verbruikers van vaste brandstoffen met een jaarverbruik van 240 ton of meer, mogen slechts brandstof fen worden afgeleverd op een door het Rykskolenbui-eau aan den verbruiker ver strekte toewijzing. Deze verbruikers moe ten zich, voorzoover zulks nog niet is ge schiedt, ter registratie aan het Rijkskolen- -ohó02-nyheb-I-r bureau opgeven. 2. Voor industrieele verbruikers met een jaarverbruik van minder dan 240 ton geldt de volgende regeling Handelaren mogen zonder speciale ver gunning afleveren a. Aan oude afnemers per maand 1/12 gedeelte van de in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 ontvangen hoeveel heid. Aan' seizoenbedrijven of bedrijven,welke in September 1940 een grooter verbruik mochten hebben dan per maand 1/12 van het jaarverbruik, mag in de genoemde maand eveneens het maandverbruik wor den gel'everd b. Aan nieuwe afnemers per maand 1/12 gedeelte van het geschat', i jaarver bruik (met dezelfde afwijking voor sei zoen-bedrijven etc. als sub 2 a.). 3. Indien ondernemingen (geen produ centen) gewoon zijn vaste brandstoffen aan eigen werknemers en daarmee gelijk- gestelden te verkoopen en af te leveren, is hiertoe een vergunning van het Rijks- kolenbüreau vereischt, welke verleend kan worden na aanvrage bij genoemd bureau. Turf. Buiten de bovenvermelde regeling val len alle soorten turf. Vragen betreffende de voor turf geldende bepalingen moeten tot het verkoopkantoor Fabrieksturf N.V. te Assen of'tot de plaatselijke distributie kantoren gericht worden. Geen afwijking van bovenstaande regeling mogelijk. Een eventueele klacht betreffende ver meende overtreding van de geldende be palingen zal uitsluitend het plaatselijk distributie-kantoor in ontvangst kunnen nemen. Tenslotte wordt er de aandacht op ge vestigd, dat afwijkingen van deze i-egeling niet kunneü worden toegestaan. MEISJE AANGEREDEN EN OMGEKOMEN. Gistermiddag is een 5-jarig meisje W. E., in. de Gevex-s Deynootsti-aat te Den Haag, niet ver van de ouderlijke woning door een motorrijder aangei-eden en zeer ernstig gewond. Met inwendige kneuzingen werd het kindje naar het Roode Kimis- ziekenhuis overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden, OOSTKAPELLE. Maandagnamiddag te half zes werd de nieuwe openbare school te Oostkapelle geopend. De Burgemeester van Oostkapelle, de heer W. Fabius, opende de school met een korte toespraak. Hij heette alle aanwezi gen, in 't bijzonder den inspecteur bij het lager onderwijs, den heer Witden archi tect, den heer Rothuyzen den aannemer, het ondex-wijzend personeel, de ouders der leerlingen, hartelijk welkom. Spreker zeide, dat in de gemeente Oostkapelle sedert ge- ruimen tijd het plan bestond een nieuw schoolgebouw te bouwen, maar de daarvoor benoodigde gelden ontbraken. Men is toen gaan sparen en na nog een bedrag ge leend te hebben, kon r en met den bouw beginnen. Op 22 April 1940 legde de burgemeester den eersten steen. De school staat op een historische plek. Ernstig ongeval te Bergen op Zoom. Jongetje gedood. - Zyn moeder zwaar gewond. Op den Antwerpsche Straatweg is gis termiddag om vijf uur een ernstig onge luk gebeurd. Ten hoogte van de wieler baan Raayberg wandelde mevrouw de Groot-de Nijs met haap:/214-jarig kind; Op een gegeven oogenbiïïc struikelde de knaap, rukte zich van de moeder los en liep den rijweg op. De moeder zag een vrachtauto naderen en ging eveneens den weg op, om haar kind in veiligheid te stellen. De chauffeur week nog uiterst links uit maar kon toch niet verhinderen, dat beiden onder zijn wagen terecht kwa men. Zij bleven roerloos liggen. Toen de dokter arriveerde, bleek het knaapje reeds te zijn overleden. De moeder ivas ernstig gewond. De slachtoffers zijn naar het alge meen burgerlijk rusthuis overgebracht. Betaling voor gevorderde motorrijtuigen. De „Rüstungsinspektion Niederlande" deelt mede dat degenen, die nog in het bezit zijn van „Abschatzungsurkunden" voor gevorderde motorijtuigen, waarop nog geen betaling is gevolgd, deze tot 9 Sep tember a.s. kunnen zenden aan de Rijks verkeersinspectie, Koningskade 25, Den Haag. Indien na onderzoek betaling kan plaats vinden, zullen de houders van bovenge noemde stukken persoonlijk hieromtrent een mededeeling ontvangen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het bovenstaande uitsluitend betrekking heeft op taxatieraporten met het opschrift „Abschatzungsurkunde", welke aanvangen met de volgende woorden: „hiermit be- scheinigen wir, dass wir, die unten be- zeiclxneten Mitglieder der Abschatzungs- kommission, in übereinstimmung mit dem uns vom Herrn Reichsvei'kehi'sgeneralin- spektor in Haag erteilten Auftrag den unten benannten Lastkraftwagen abge- Vroeger bevond zich daar het buiten van den ambachtsheer. Ook haalde de burge meester nog de geschiedenis van de scho len te Oostkapelle aan. Waren er vroeger donkere, onhygiënis-he lokalen, nu staat er een modern, frisch gebouw. Het oude schoolgebouw zal voortaan als vereenigingsgebouw dienst doen. De burgemeester dankte allen, die aan den bouw hebben meegewerkt. De heer Wit eerde hierna het wooi-d. Hij wenschte gemeente en gemeentenaren geluk met de aanwinst voor de gemeente. Hij hoopte, dat het ondex-wijzend pex-soneel en de leerlingen prettig in de nieuwe om geving zouden werken. Hij waardeerde het zeex-, dat de gemeente Oostkapelle voor dit schoolgebouw gespaard heeft en spx-ak den wensch uit, dat er ook gespaard zou worden voor nieuwe schoolbanken. Nieuwe Zomerpostzegeis. Bekend mag worden geacht, dat in ver band met de tijdsomstandigheden, waar onder dit jaar de zomerpostzegeis zijn uit gegeven, het besluit is genomen, dat de uitgifte van deze zegels zal worden ver lengd tot 31 October a,s. Onderwijl heeft zich mede het feit voor gedaan, dat de posttax-ieven zijn vex-hoogd en dat met name.het tarief van den post zegel van" 5 cent werhoogd is tot 7 ct. In vèrband hiex-mede heeft het hoofdbe stuur van P.T.T. bepaald, dat de zomerze- gel van 5 cent (Jan Steen) thans in rood zal worden uitgegeven met een op druk in zwart: 7%+2 y2, zoodat de prys van dezen nieuwen zegel IC cent zal be dragen. De bijslag van 2ys cent is bedoeld als een tegemoetkoming in de leniging van oorlogsnood op sociaal en cultureel ge bied, voor welk doel de zes zomerpostze geis 1940 dezen keer zijn uitgegeven. Deze nieuwe zegel zal nog in de eerste helft van September worden uitgegeven. Mede kan nog wox-den vermeld, dat ook, echter uitsluitend by de plaatselijke comi- té's een speciaal postzegelboekje verkrijgbaar zal worden gesteld, zijnde een mapje, voorzien van vier ongestempelde zomex-postzegels van 5 cent, de beeltenis van Jan Steen dragende en bestemd voor stadsverkeer en briefkaartenport. Dit mapje is versierd met een teekening van Anton Pieck, n.l. een schrijvenden soldaat, als historische herinnering aan onzen mo bilisatie- en oorlogstijd. Ter bevordering van den verkoop der zomerpostzegeis, die uiteraard door de tijdsomstandigheden dit jaar eenige stag natie heeft ondervonden, zal in de eerste helft van September, op nader aan te kondigen datum .en uur, door den voor zitter van het comité voor de zomerpost zegeis 1940, prof. mr. C. P. M. Romme, voor de radio een propaganda-rede wor den gehouden. schÊLtzt haben"..De „Abschatzungsurkunde" moet zijn onderteekend door de Komman- dantur. De heer Rothuyzen dankte de gemeente daarna voor het in hem gestelde vertrou wen, evenals den aannemer-. Ook de voorzitter van de ouder-commïs- sie dankte de gemeente en bood namens de ouders der leex'lingen de bloemen aan, die in de bak aan de voorzijde van het gebouw geplant waren, als stoffelijke blijk van danküaarhe'd. Nadat het hoofd der school, de heer van Dijke een kort woord gesproken Had, dankte de burgemeester voor het geschenk en verzocht zijn echtgenoote de voordeur te ontsluiten. Mevr. Fabius ontsloot de deur, waarna de school bezichtigd werd. Het gebouw is licht en ruim met groote stalen ramen. Het bevat 3 lokalen. In de lokalen stonden diverse bloemstukken o.a. van het onderwijzend personeel. Een Duitsche beschouwing over Nederland en België Men meldt ons uit Berlijn In de Duit sche pers circuleert op het oogenblik een artikel, waarin de naaste toekomst van de Duitsche nabuurstaten wordt besproken en waarin uiteraard ook Nederland en Bel gië worden betrokken. Een gedeelte daar van nemen wij hier letterlijk over. „De kleine staten en die van middelbare grootte ten Westen en ten Noorden van Duitschland, hebben bij al hun wezenlijke verschillen toch ook bepaalde punten van overeenkomst, welke door de jongste ge schiedenis scherper geaccentueerd worden. Het zijn alle naburen van Duitschland, zij staan onder een sterken politieken, econo- mischen en socialen invloed en hebben geen gemeenschappelijken verzamelnaam. Maar een dergelijke verzamelnaam is onmiddel lijk noodig, wanneer men te spreken komt over deze staten als een complex. Wellicht zou men ze „Kransstaten" kunnen noemen. Hoe staan deze er nu in economisch op zicht voor? In welke positie bevinden zij zich bijv. ten opzichte van den komenden winter, voor zoover het de voedselvoorzie ning betreft? In deze reeks denken wij natuurlijk allereerst aan Nederland en wei juist daarom, aangezien hierover veel goeds valt te berichten. De voox-malige Ne- derlandsche regeering heeft met echt huis houdelijke spaarzaamheid (velen spreken zelfs van gierigheid) aanzienlijke voorra den opgehoopt, waardoor het dit land m o g e 1 ij k is, b ij de aan passing aan de tegenwoor dige omstandig heden, ge. du rende twee jaar in dc voor ziening van levensmidde len een ruim rantsoen te bepalen. Natuurlijk kunnen hier en daar wrijvingen niet vermeden worden, maar over het geheel genomen, verloopt hier alles in goede orde. In België staan de zaken er ietwat an ders voor, waar destijds in pers en parle ment oneindig veel gepraat, maar weinig gedaan werd. De voorraden zijn er be- pex-kt, om niet te zeggen krap. Een sterk gestimuleerde aardappelteelt is noodzake lijk en sluit volkomen aan bij de vroegere voedingswijze. Hier heerscht bovenal ge brek aan veevoeder. De veestapel, die zeer ongelijkmatig van bouw is, moet aan de omstandigheden worden aangepast. Ook krijgen de bierbrouwerijen niet zooveel gerst meer als voorheen. Op bepaalde ge bieden zal aanvulling van de voorraden geboden zijn, waarvoor trouwens reeds de noodige maatregelen zijn genomen, zoodat men ook in België geen catastrofes behoeft te vreezen. Het soldatenkerkhof op den Grebbeberg wordt verplaatst. Het soldatenkex-khof op den Grebbebex-g, waar Nederlandsche en Duitsche soldaten een laatste rustplaats gevonden hebben, zal, naar de Tel. weet ..e melden, verplaatst wor den. Reeds eenigen tijd was men niet tevre den met de plaats, waar het huidige kerk hof zich bevindt. De omgeving langs den Rijksweg is te druk en er gaan niet voldoen de wijding en stichting van deze plek uit. Daax-om is thans besloten het kei-lthof te verplaatsen naar le zandafgravingen in het Koningsbosch, eveneens bij den Grebbebei-g. Hier zal een mausoleum worden opgericht, waarmede den gesneuvelden een waardige laatste rustplaats wordt gegeven. GROOTE PARTIJ LOOD WEGENS PRIJSOPDRIJVING IN BESLAG GENOMEN. De Haax-lemsche politie heeft bij een handelaar in metalen een partij lood van ongeveer 13.000 K.G: in beslag genomen, aangezien de handelaar zich schuldig maakte aan prijsopdrijving door den prijs van het lood met 7.50 per 100 K.G. te verhoogen. Het lood zal ter beschikking van den handel worden gesteld. Het dorsohen is in vollen gang. Er heerscht op het land groote bedrijvigheid. (Foto Pax Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5