MODERNE DETAILS De kleeding het spiegelbeeld der vrouw KNIPPATRONEN Wellicht op geen enkel gebied van cul- tureele schepping heeft Frankrijk zich de eeuwen door zoo'n wereldreputatie weten te veroveren als op dat der mode. Tradi tie en kennis, aangeboren kunstgevoel eh smaak, hebben de Fransche mode in het middelpunt der belangstelling geplaatst en haar een welverdiende eereplaats toege kend. Smaak noch kunstgevoel kunnen aangeleerd worden, het is iets, dat de Fran- schen in het bloed zit van generatie op ge neratie. Slechts de Italiaansche mode-ontwerpers voelen meer den Franschen geest aan, wel licht omdat zij stamverwant zijn als Ro- maansche volken, terwijl de Weensche mo de dr laatste decennia geleidelijk van het wereldtooneel is verdwenen. De Fransche mode is niet dood, zij zal zich langzamerhand herstellen van den grooten schok, dier het wereldgebeuren ook haar heeft toegebracht en na haar her rijzenis zal zii als weleer het oog van de gansche wereld ou zich gericht zien. Parii* zal herleven: langzaam maar zeker zullen de modedictatoren de eer hunner stad weer hoog weten te houden. Dit hebben zii reed* bewezen in bet begin van den wereldnor- log. toen vele leidende personen en ont werpers naar hef front geroenen werden ên men desondanks mef een kleine collec tie van uitgelezen modellen uitkwam. Inderdaad ziïn de tüden nog steeds ernstig doch het leven stelt nu eenmaal ziïn 'eischen en herneemt ziin rechten Sober heid betrachten en uitbundigheid vermii- den is thans het richtsnoer, dat wii in alles en ook ten opzichte der mode zullen heb ben te volgen. Reeds komt bet tot uitdruk kingen de nieuwe herfstmodellen. Biina vanzelfsprekend is. dat vele ontwerners er zich toe leenen. dat verschillende stoffen en kleuren gecombineerd worden. Den counon effen stof zal met hehulo van flu weel of kant tot een aardige middagiurk vermaakt kunnen word enterwiil de moge- liikheden om oud tot nieuw te maken schier onbegrensd ziin. Heeft men zeer weinig stof dan zal een aansluitend liifie met knoonsTuitïng met gedeeltoliike voor panden in bolerovorm van fluweel ge maakt kunnen worden, waarvan ook hef puntig onloouend middenstuk zal zijn, dat boven- en rekdeelen verbindt. Dr naiaarsianonnen. mantels en costu- mes ziin zoodanig ontworpen, dat met een minimum verbruik van stof het grootst mogelijke effect verkregen kan worden. De soortieve iaponnen worden aansluitend ge- dragpn. terwijl de rokken kort en niet zeer wiid ziin. De gekleedere modellen geven meestal een corsage te zien met wat ingehaalde ruimte, sommige bloezen even over, ter wiil de rokken op uiterst bescheiden wijze klokken. Dezelfde sobere lijn wordt ten op- 1 zich te van mantels betracht, waarvan som mige een bescheiden bóntgarneering te zien geven. Herfstcostumes worden zoowel van effen wollen als van fantasie weefsels gemaakt, o.a. treden composé's weer op den voorgrond. De sluiting van de mantels is vrijwel algemeen in het midden, hetgeen een stofbeparing beteekent tegenover den vrij breeden overslag die tot voor korten tijd tamelijk algemeen was. Nevenstaande schets geeft een herfstcostume te zien, dat aan moderne eischen voldoet en deson danks wat vorm en lijr betreft niet aan den tijd gebonden is. De rok is niet over matig wijd en de mantel, van een wollen ruit gemaakt in aansluitend model,, is zeer eenvoudig van lijn. De gedwongen zui nigheid ten opzichte van textielgoederen maakt, dat we vooral hooge eischen aan de kwaliteit der weefsels moeten stellen, ter wijl ook weinig opvallende kleuren de voor keur dienen. De mogelijkheden zijn vele. zoodat gevaar voor eenvormigheid is uit gesloten, terwijl een vrouw met smaak er steeds op bedacht is, dat haar kleeding een spiegelbeeld van haar zelf is, m.a.w. dat zij er haar persoonlijkheid en wezen in tot uitdrukking brengt. Aangezien vele dames er meer en meer toe overgaan haar mantels en japonnen te vermaken, stellen wij een grondpatroon beschikbaar in de maten 44—50 voor den lut- telen prijs van 40 cent. Aan de hand van dit patroon kan ieder, die de naaikunst verstaat, haar japon nen in de gewenschte modellen moderniseeren. Vaak hangt veel PUNTEN SPAREN. Succespatroon A 304 Prijs 40 cent. Gekleede japon van zwarte zjide, geconmbi- neerd met twee kleu ren georgette. Om te bevorderen, da onze puntenkaarten zoo lang mogelijk mee gaan is het zaak om stof fen te combineeren met puntvrïje weefsels, b.v. met zuivere zijde, crêpe georgette e.d. en daar om komt bijgaand model uit een oogpunt van besparing ongetwij feld in aanmerking. Wat de keuze der kleu ren betreft is men vol komen vrij, desnoods verwerkt men één kleur of houdt zich aan zwart met zwart georgette. Aangezien het boven deel slad is gehouden en ook de rok zeer nauw is, geven de plis- sé'- een zeer geschikte verwijding aan den rok, die tevens apart werkt. Driekwart lange mou wen met elastiek aan den onderarm. Smalle ceintuur. Patronen in de maten 444643. A 3 Succespatroon A 305 Prijs 40 cent. Deux Pieces van effen kunstzijde of wol ken stof. Glad, in de taille aansluitend bo vendeel met halflange mouwen; de rechte lijn wordt onderbroken door drie groe pen van vijf plooitjes, die aan den.binnen kant gestikt worden. Sluiting rugzijde mei knoopjes en lusjes. Tweebaans rok met smalle, plissé's mid den voor. Als garneering kan men smal van het slagen van een goedpas send grondpatroon af en dames, wier figuur niet aan de normale eischen voldoet, kunnen zich een grondpatroon naar maat laten ma ken voor den prijs van 90 cents. Van het nauwkeurig nemen der maten hangt het welslagen van het patroon in hooge mate af. tres langs onderkant en .aan mouwen aan brengen. Patronen in de maten 42—4446. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven orijs bij „Het Practisch Modeblad", Post bus- 36; Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (post rekening 203203), per postwissel of in post zegels, mits deze een waarde hebben van iy2, 3 of iy2 ct. De weg naar het geluk Dé weg naar het geluk waar zal ik dien kunnen vinden? Dat is de oeroude vraag, waarmede de menschheid zich on ophoudelijk bezig houdt. Want, nietwaar, iedereen wil zoo dolgraag gelukkig zijn en iedereen weet, dat de weg naar het geluk niet zoo eenvoudig te vinden is. Bij het ein deloos zoeken naar dit veel begeerde, doch helaas weinig betreden, pad zal- veel af hangen van het Lot. Tallooze menschen kunnen zich verheu gen in het feit, dat zij bij het Lot in een goed blaadje staan; maar desalniettemin ziin zij nog lang 'niet gelukkig. Hoe komt dat? We kunnen er betrekkelijk kort over ziin. Het is de schuld van de menschen zelf. daar zij niet in staat zijn het geluk, dat hun door het minzaam glimlachende Lot wordt geboden, aan te grijpen en er van te genieten. Zij ziin te beklagen, omdat zij de leiding van het Lot niet aanvoelen en omdat zij gespeend zijn van ieder gevoel., dat hun den weg naar het geluk moet wij zen. De weg der Godin van het Geluk. Jaren geleden zag men zeer veel de re- oroductie van een schilderij, dat in die dagen een groote populariteit genoot. Het kunstwerk stelde de Godin van het Geluk voor, die, gezeten op een kogel, zich lachend over een smal bruggetje liet rol len. De planken lagen over een afgrond. Opgewonden lieden renden, .met begeerig uitgestrekte handen, achter de Godin aan. Tn hun haast zagen zij den afgrond niet en., enfin, het droeve einde laat zich niet moeïliik raden. De voorstelling, hoé overdreven plastisch zij overigens ook moge zijn, symboliseer de de traeiek in het leven van den mensch die denkt het Geluk te kunnen najagen. Wie door de zucht naar het geluk bezeten is zal het nimmer vinden, enkel en alleen al omdat Tui blijk geeft, van het wezen "an het geluk niets te begrijpen. Wie aan hoogmoedswaanzin 'of aan zelfoverschat ting liiden zullen evenmin het geluk ooit deelachtig worden als de gierigaards, de ongediiTdicen. de sneïers, de hoogmoedige» of de haatdragende». Neen. iuisf de anderen ziin het. die mis schien de snoren van het geluk oo hun le venspad zullen vinden, want zii ziin het. die het deemoedig en met een zuiver geweten tegemoet kunnen treden. Zoek uw geluk in de schoon heid van het kleine. Wie. om gelukkig te worden, lauwerkran sen riikdom of een vrooljik leven oo ziin ipekomstorogramma heeft staan, kan er "an tevoren reeds van ziin verzekerd, het °inddoel nimmer te zullen bereiken. Geluk hooft niets met riikdom en roem te maken Goluk is. wanneer men met onveheven hoofd, gezond, maar ai-m door hpt leven kan gaan, zoo mogeliik in gezelschap van °en geliik gestemde fnl levenskameraad Tel uk is. wanneer men aan de geheimzin, nige stem van het hlopd gehoor kan geven wanneer men zich steeds weer kan verheu gen in de wissel in gen.van de iaargotiidpn om/lot men deze aanvaarde als ietsnoodza- koliiks. als iets onmisbaars in het leven van mensch dier en plant. Geluk is. wanneer men af en toe een warme, vertrouwde hand kan vasthouden, 'n hand waarvan de druk getuigt van den7elfden vastbesloten wil Oir het loven te nemen zooals het is. Geluk vindt men ook. wanneer men dp kunst verstaat om in de kleine dingen van dit tranendal het grootp en mooie van de schenning te zien wanneer men zich met kinderliilre vreugde.weet te verheugen in do natuurliike schoonheid van onze wereld Deze vorm van geluk is voor niemand onbereikbaar. Met een goeden wil. een onen oog en een onen hart is ieder menscb 'n staat ziin leven tot ipts moois te maken Laten wii de schoonheid van het kleine -npken. Daarin zullen wii de schoonheid •mn het groote de schoonheid van hop! het '«ven vinden. En daarin ligt het geluk des menschen opgesloten. De werking van vitaminen Stoomen is beter dan koken. Onderzoekingen van professor von Bul er uit Stockholm en professor Scheunert uit Leipzig hehhen interessante biizondarbe- den aan het licht gebracht, wat betreft de werking van de vitaminen in het mensche- liik lichaary. 7oo werden nroeven genomen hii tien gezonde mannen, die gedurende eenïge maanden voedsel zonder vitamine A kregen. Nu bleek, dat zich hii deze man nen nïef aTTpen ernstige storingen in het gezichtsvermogen voordeden in het hii zonder hii het ondersoekidori van verschil le-nde kleuren maar dat hovendipn him bloed diengaonde veranderingen onder ging. op dezelfde manier waarnn dit bh gevanrliike bloedarmoede het geval is. Zoo- dra de mannen echter weer toevoer van vitamine A kregen die vooral in boter lever sninazie. gropne kool. snrnities en •tomaten in groote piatp aanwezig is_ verdwenen in korten tijd deze stoornissen woheel. Wat de vitamine R betreft hoeven we nïef bang te ziin. dat we daar tekort aan zul len kriigen. want deze vitamine komt zoo veel in bruin brood en aardannels voor. da4 dezp sniizen alleen al do gewenschte hoe reelboirj verschaffen Onk de kleine TlOP •elkeden vitamine C. die ons lichaam nno dig heeft om sterk pn geznnd te TVhiven Vim-nen we Ons gemakkolhk verschaffer, ,7óór alles moet men zich echter steed-- •mor oogpn houden dat alles aankomt o*- do wüze. waaron hot voedsel wordt toeho -eid Heel holen griik is in dit onzicht ppr kooknroef die door nrofessor Schenner' word genomen Hef bleek, dat het vïtami ->o.cfehaltp elk uur. waarin do sniizen lan zor dan absoluut noodzakolük was aar zronfP hittp werden hlootgesfeld aanmer '-oliik kleiner wprd Tl na 1*111+ kan men on -naken dat het over het algpmPP" het hes o ig het koken na te laten en zich tot sfon men van de sniizen te henerken. daar h" die bereidingswiize de vitaminen niet wor den aangetast en niets van hun kracht ver liezen. Nu de modehuizen in Parijs zich nog slechts uiterst langzaam herstel len van den schok, die hen door den oorlog werd toegebracht, en talloos vele arbeids krachten zich onder de vluchtelingen bevinden, zyn zij niet als andere jaren uitgekomen met hun modellen. Verschillende mode zaken hebben evenwel allerlei details naar vo ren gebracht, die alles zins apart genoemd kun nen worden en die er in hooge mate toe bijdra gen een apart cachet aan een japon te verlee- nen, zooals o.m. cein tuurs, waarvan onze schets een. -iertal weer geeft. Boven een peau de suède ceintuur, waar op I love you you lo ve me met zilverkleu rige letters geborduurd is, kennelijk bestemd voor een Amerikaan- sche bakvïsch! No. een combinatie van zwart en wit suède met platte gesp, terwijl no. 4 een versiering te zien :eeft van zilver meta- en plaatjes met wit metalen gesp. Onderaan een forscher model van zwarte suède, eveneens bewerkt Plet metalen plaatjes in blauw, groen, rose en wit. Schi Aparelli ontwierp de clips als de haarversiering voor een hoog kapsel, ge dacht van geslepen steentjes of van marei- site, afhankelijk van de kleur haar. Vesten blijven modern Vesten vervangen tegenwordig menig maal blouses onder mantelcostumes en mantels, en worden van verschillende ma terialen gemaakt, naar gelang men er een sportief dan wel gekleed karakter aan wenscht te geven. Een vest, dat los onder een japon gedragen wordt maakt afwis seling mogelijk. Heeft men b.v. een uitsnijding over de lengte der voorpanden, die b.v. puntig naar de taille toeloopt, dan kan men.er een vest onder dragen, zooals deze aangeeft, al leen met dit. verschil, dat men het van de zijnaden af recht naar het midden knipt, zoodat de punten vervallen. Rug kan van tulle gemaakt worden of van dunne voe ring. Het knippatroon dat eerst van pa oier gemaakt wordt, geeft de maten in c.m. aan en is bedoeld voor een middelmatige damesmaat. De rug wordt langs de vouw dwhbelgelegd Naden aanknippen. Bi.i het naaien gaat men als volgt te ,,-erk: TJitnaden aan rug- en voorpanden dichtnaai en daarna schouder- en ziinaden verbinden. Midden-vooroanden omslaan en met on zichtbare steekjes onzoomen of met aparte biesjes afwerken. Sluiting met knoopjes en lusjes. Hals en onderkant vest eveneens af- biezen en als halsafwerking een strik hechten, eventueel met clips. HET GOUDEN HAAR DER VENETIAAN- SCHE VROUWEN. Bleeken der ravenzwarte lokken. De zon. met baar bleekende kracht kreet* in de 16de en 17de eeuw de taak om de ravenzwarte haren der Italiaansche vrou wen om te tooveren in goudblonde lokken' Het resultaat beantwoordde echter niet aan de verwachtingen en daai-om moester tevens allerlei hulpmiddelen in den vorm van sannen. oliën en zalf het bleken bevoe ren. Oude geschriften geven beschriivin.ge- over de wiize. waarop men hierhii te wer'- °ïng. Eindeloos geduld was noodig voor dr voorbereidingen, die aan het zonneblee ken vooraf gingen. Het Romeincohe keizertiidnerk was het hoogtepunt der ..blonde mode" doch reed- lang vóór-dien waren zii het ideaal_ dm- Venetiaansche vrouwen. Men liet uit he' Verre Oosten oude. benroefde middelen ko men. waarvan men wist. dat ze met sue ces werden toegepast door Egvntische ei- Arabische vrouwen, niet alleen om het bleeken der haren te bevorderen, doch te vens voor de vei'dere cosmetische verzor ging. „De sleutel der schoonheid!" Eep tijd lang zijn de „ge"-blonde vrou wen het ideaal der oude meesters in Ita lië geweest, en Titiaan en Veronese heb ben reeds vrouwenfiguren geschilderd met goudblonde of Iicht-roode lokken. Zij werden met de gebleekte haren vèr- eeuwigd inplaats van met de natuurliike raven-zwarte kleur, der Lombardische vrouwen. De gravin Manio gaf een geschrift uit on der den naam van „Rivettario", waarin zij een menigte wenken en raadgevingen gaf over cosmetische behandeling en blon den der haren met de meest verschillen de soorten olie, vet. zeep, zalf, watertjes enz. Toch waren al deze preparaten wel licht nog slechts kindei-spel in vergeliiking met alles wat men tegenwoordig in .schoonheids-salons" kan koopen. Bén ding hebben zy echter gemeen, dat de meest envoudige-crèmes, die in hoofdzaak uit 'ierliik vet bestaan en een toevoeging heb ben van een of ander parfum en enkele ndere onschuldige ïugrpdiënten, destiids ven als thans door de afneemster duur be laid worden! De geestelijkheid zag de iidelheid dei' Ve netiaansche vrouwen met leede oogen aan en zjj weerhield zich niet. van haar ont stemming bliik te geven, echter met een necatief resultaat. De coauetterie was zóó groot, dat als het hoogste gebod voor de Venetiaansche schoo nen gold. haar man welgevallig te zijrren de Mode te dienen!" NEEN MOET NEEN BLIJVEN Grootere levensstrijd door verkeerde opvoeding. Een groot aantal moeders vindt alles wat haar kinderen doen vooral wanneer zij nog klein en aanvallig zijn. alleraardigst, zelfs lachen zii meermalen om dingen, die feitelijk verboden zouden moeten worden. Wie onzer heeft dergelijke ervaringen niet in eigen of andere omgeving meege maakt, terwiil het op de lippen lag om te zeggen: „Verbied die kleine toch". In vele opvallen ontbreekt het ons aan moed om, opjfs op zeer voorzichtige wijze onze mee ning te zeggen, indien het gaat om fouten in de opvoeding. We zwijgen stil. zelfs indien het onze naaste omgeving betreft en bewijzen hier mede toch eigenlijk ouders noch kinderen een dienst. Ben groote fout, die door véle moeders hegaan wordt is. dat zii tè toegevend ziin voor haar kinderen die hiervan steeds nrofiit weten te trekken en hun wil door- belten Eensdeels is dit toe te schriiven aan het feit. dat zii haar snruiten gaarne „een aangename ieugd" willen bezorgen. An derdeels hebben zii niet de macht om een gebod, dat eenmaal gegeven is. stand te doen. honden zii zich er niet aan. omdat de wil van het kind sterker is dan die der moeder. Ben treurig verschijnsel, dat he- 'aas maar al te vaak voorkomt en dat steeds grootere afmept.ingen aanneemt en incrohnorzame Vindarpn kweekt. Kinderen, die ïri het latere leven moel- 'ük in dpn omgang met anderen z.iin. zich nooit weten tp schikken, doch altiid trach ten te lipevcehen. Tn den striid om het be staan wordt geen rekening gehouden met "orwendp mensahen zoodal hot teven dub bel zwaar voor hen wordt. De svrtipathïe te hezitten van degenen met wien men dacfetiiks omwaat is een onschatbare gave on dpn levensweg. De wensch van vele moeders, haar kin deren „een aangename ieugd" t,e bezor gen zal or dns toe büdragen hun latere le gen moeilükpr te maken en dat kan toeli 'rnmers dp hpdnoUng niet ziin' TTcfmlfde geldt voor hp+ stppds fnpcrpvpn omdof mpn ion vond ig den moed mist een kind iets te ■veigeren hetgeen gebrek aan flinkheid en -laprlncfngïcoho krocht hpteekent en wat "-of voornaamcfo is. men henadpelt het kind "i'erdoor. Dp kleine wordt een tvran dié -Up hliisffennnten naar ziin hand weet te -etten. doch zal in ziin latere leven voor do fouten zijner opvoeding moeten boe- Hil zal het hoofd moeten leeren bulgen. u et geen niet andpi-s gaat, dat met veel -ooite en verdriet. Een eenmaal gpgpveh verbod datre- 'en van bestaan hppft moet gehand- '-iafd worden, zoodat het kind weet. waar "-ü aan toe is. Rechtvaardige strengheid is honderd -aal te verkiezen boven toegeeflijke zwak heid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12