Om fMcfacfe k@ahie Het Diëng-plateau Rechtszaken Plunderingen toegelaten. Reserve-kapitein vrijgesproken. Voor den militairen krijgsraad te Utrecht stond gistermorgen terecht een reserve kapitein, die zich in de oorlogsdagen van 30 tot 15 Mei zon hebben schuldig ge maakt aan het toelaten van plunderin gen door de soldaten. Het was op 11 Mei in Woudenberg ge beurd, dat tijdens de evacuatie van de bur gers eenige militairen een bij het station staande kiosk door middel van het ingooien van ruiten waren binnengedi-ongen en daar allerhande artikelen, zooals sigaren, peper munt, chocolade en koeken, hadden weg genomen. De soldaten hadden grootendeels deze lekkernijen onder de burgers verdeeld en slechts een klein gedeelte zelf gehou den. Een ambtenaar van de belasting, die aanwezig was bij deze plundering, maakte den kapitein, A. van W., op dit feit op merkzaam, waarop deze hem zou hebben toegevoegd „Als de jongens het niet doen, dan doen anderen het wel. Ik heb nu geen tijd om mij met zulke kleinigheden te be moeien". Ook een assistent-telegrafist van de Ne- derlandsche Spoorwegen verklaarde, dat de kapitein zich in dezen geest had uitgelaten. PresidentHet komt mij toch raadsel achtig voor, dat u, terwijl u wist, dat mili tairen aan het plunderen waren geslagen, niet eens de moeite nam om naar een agent uit te zien, of om den zich nog in Wouden berg bevindenden burgemeester te waar schuwen. Beklaagde Ik mocht mijn post niet verlaten en ik vond op dit moment plun dering van een kiosk zoo onbelangrijk in vergelijking met de ontzettende dingen, die zich uur na uur aan de Grebbelinie af speelden, dat ik mij er eerlijk gezegd geen zorgen over gemaakt heb, of mijn jongens zich al of niet daaraan schuldig maakten. President.; Dat is alles heel goed moge- lijk, maar u had moeten begrijpen dat, waar een paar van uw soldaten de vrijheid kre gen om te plunderen, er op den duur geen houden meer aan was geweest en er nog veel meer dingen zouden gebeuren, welke beslist ontoelaatbaar waren. De commandant van den kapitein, een majoor, verklaarde op een vraag van den president, dat de kapitein inderdaad in Woudenberg was gedomicilieerd, dat aan wezigheid op zijn post zeer noodzakelijk was' en dat hg het beslist zeer kwalijk zou hebben genomen, als de kapitein uit de stelling zóu zijn gekomen om zich te gaan bemoeien met een zaak, welke de gemeente-politie had moeten behartigen. De auditeur-militair zeide in zijn requi sitoir dat beklaagde opzettelijk heeft nage laten in te grijpen, toen zijn soldaten aan het plunderen waren. Hem kan dus ten laste worden gelegd medeplichtigheid. Na een nauwkeurig onderzoek zijn vier feiten komen vast te staan De majoor heeft ech ter gezegd, dat de kapitein zijn post niet mocht vei'laten en dat deze op dien dag wel iets anders te doen had dan voor politie agent te spelen. Spr. eischte daarom we gens gebrek aan bewijs vrijspraak. Na afloop van de zitting deed de krijgs raad uitspraak en sprak hem vrij. Een eerste luitenant, die eveneens voor den krijgsraad was gedaagd en wien ten laste was gelegd, dat hij had toegelaten dat er groote hoeveelheden limonade wer den gestolen uit een fabriek, werd even eens op grond van dezelfde overwegingen, vrijgesproken. SOLDAAT SCHOOT OP KAMERAAD. Wegens poging tot doodslag is indertijd door den Bosschen krijgsraad de 21-jarige gewoon dienstplichtig soldaat A. C. M. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van de preventieve hechtenis en tot ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van dc bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Op 27 December van het vorig jaar had hij te Babberich (gemeente Zevenaar) twee schoten gelost op een kameraad, J. K., met wien hij de wacht moest betrekken. M. had den vorigen dag oneenigheid gehad met K.- Toen. deze het kwartier verlaten had en zich in de richting van de Duitsche grens begaf, had M. zijn geweer geladen, was K. gevolgd en had op ongeveer 20 meter af stand op K. twee schoten gelost. Het eer ste, schot trof K. in den linkerschouder en het' tweede miste den belaagde rakelings. Het hoog militair gerechtshof, waarvoor M. in hooger beroep heeft tex-echt gestaan, heeft dezer dagen het vonnis van den Bos schen krijgsraad bevestigd. Laffe poging tot oplichting. Tegen twee verdachten twee jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren een verdachte terecht, P. R. uit Rotterdam, die zich met zijn broer aan een ergerlijk feit had schuldig gemaakt. Op 15 Juni van dit jaar had een jonge vrouw te Schiedam*' wier echtgenoot zich in krijgsdienst be ond en van wien zij in lang niets had gehoord, een advertentie in een krant geplaatst waarin zij een be looning uitloofde voordengene, die nadere aanwijzingen omtrent de verblijfplaats van haar man zou kunnen geven. Verdachte had zich daarop bij de familie van den vermiste aangemeld en vei'teld, dat de ver miste zich in Duitsche krijgsgevangen schap bevond. Verdachte zou nu voor zijn terugkeer kunnen zorgen, maar daarvoor was een costuum noodig. Verdachte zou dit costuum dan naar een café te Schie dam brengen, alwaar een man wachtte, die hiertoe opdracht had gegeven. Deze onbekende zou ook voor de terugkomst van den vermiste zorgen. Later bleek dat deze onbekende de broer van den verdachte was. De familie vond het geval wat vreemd en mengde de politie in het geval, die spoedig had uitgemaakt, dat ver dachte een poging tot oplichting had gedaan. Deswege stond hij heden terecht. Tegen beide verdachten eischte de offi cier van justitie twee jaar gevangenisstraf. Op 16 September a.s. zal de rechtbank vonnis wgzen. Land- en Tuinbouw Afdeeling Zeeland C.8.T.B. VERGADERING TUINBOUW- COMMISSIE. Maandag jl. vergaderde de tuinbouw- commissie der. provinciale, afdeeling Zee land van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond te Goes. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer B. Koole van Souburg, zeide spr. niet breedvoerig te willen stil staan bij betgeen er de laatste maanden in en buiten ons land gebeurd is. De toekomst is donker, doch hopelijk kan ook onze organisatie en ook onze tuinbouwcommissie medehelpen aan den op- en voortbouw van ons economisch le ven. Er werden enkele mededeelingen gedaan onder meer betreffende de Ontslagverordening arbeiders. Deze levert ook voor het tuinbouwbedrijf verschillende moeilijkheden op. Het is ge- wenscht, dat voor elk bedrijf een vaste kern van arbeidskrachten aanwezig is en men voor het overige vrij is in het aan nemen en ontslaan van arbeiders. Reeds werd in de afgeloopen week door de provinciale organisaties op land- en tuinbouwgebied een bespreking gevoerd over de normen, die hierbij zullen moeten gelden. Een en ander brengt vanzelf hoogere kosten mede, hetgeen in de richt- en mi nimumprijzen tot uitdrukking moet komen. Organisatie in den tuinbouw. Een plan om te komen tot nauwere sa menwerking op technisch gebied inzake tuinbouwaangelegenheden werd besproken; hieraan zal zoo groot mogelijke medewer king wox'clen vex-leend. Teeltregeling 1941. Omtx-ent deze teeltregeling is nog niets bekend de commissie was van meening, dat een teeltplan, ook iix vex'band met den export van meerdere producten, niet zal gemist kunnen worden. Het is noodzakelijk, dat de tuinbouw- pi'Oducten op de tuinbouwbedi'ijven geteeld woi'den; naar de commissie meent hebben verschillende kleinere tuinders behoefte aan eenige uitbreiding' van de teeltopper vlakte, waartegexx geen overwegende be zwaren kunnen bestaan; Voor den tuinbouw op de gemengde be drijven is ook een x-egeling noodzakelijk er zal gepleit worden voor eenige uitbrel» ding van de teelt van vroege aardappelen, het jaar 1933 zal hierbij als basis kunnen dienen. Prijzen en steun. Er is voor de tuinders wel eenige ver ruiming gekomen door de vergrooting van den export, al zijn we al weer over het hoogtepunt heen. dit jaar. Bovendien laat het zich aanzien, dat de druivenoogst dit jaar zal tegenvallen. Voor de pruimen is een betere regeling noodig, als er een minimumprijs vastge steld is, dient deze ook te worden gehand haafd. In verband met een en ander werd er door verschillende commissieleden nog eens op aangedrongen, dat alle telers eens meer zouden letten op de kwalitexts- eischen. Eenig px-ijsverschil tusschen enkele boon soorten, namelijk de wagenaars- en prin- cesseboonen, leek de commissie om meer dan een reden wenschelijk. Er zal nog eens op worden aangedron gen, dat ook steuixuitkeeringen plaats zul len vinden op producten, die voor het uit breken van den oorlog, 10 Mei, te weinig hebben opgebx-acht. Benzine. De benzine wordt steeds schaarscher, een aanmerkelijke bezuiniging door gerin gere toewijzing was daarom voor de maand September redelijk te verwachten. Thans blijkt echter' de vermindering in de toegewezen hoeveelheid of in talrijke soox'ten, namelijk de wagenaar- en prin- zjjn, dat bijv. een gedeelte van het glas- bedrijf waarschijnlijk bijna stopgezet zal moeten worden. In verband met de voedselvoorziening zou dit hoogst ongewenscht zijn, reden waarom op een, zij het geringere toewij zing moet worden aangedx-ongen. EEN GESCHENK VAN AMERSFOORTSCHE GEËVACUEERDEN. Een deputatie van ex-geëvacueerden uit Amei'sfoort heeft zich gisteren naar Hens- bi-oek (N.-H.) begeven, om het gemeente bestuur van deze gemeente een geschenk aan te bieden als blijk vair erkentelijkheid en waardeering voor de verleende gastvrij heid. KNAAP OVERREDEN. Gistermiddag i„ de 9-jarige J. Hoogen- dam te Vlaardingen bij net weifelende over steken van de straat door een pex;sonenauto aangereden. Hij liep daax'bij zware verwon dingen op en overleed kort nadat hy in het ziekenhuis was opgenomen. Tempel op het De eex'ste zware regenbuien van de re genmaanden hebben het fijne stof uit de lucht neergeslagen. Als bij tooverslag zijn Midden-Java's blauwe bei'gen uit de vlakte te voorschijn gekomen. Van de reede te Semarang zijn het er tien. Ze liggen in een lange boog van 250 km. lengte. Het zijn alle vulkanen. Eenige er van vertoo- nen den karakteristieken kegelvox'm. En kele zijn xxitgedoofd, rustig. Sommige niet. Bex'ucht is de Merapi voor zijn telkens tei'ugkeerende uitbarstingen. Om zijn top zweeft een wolk, niet gevormd door wa terdamp, maar door gassen, die hij uit stoot. Die grillige bex-g wordt door den vulkanologischen dienst voortdurend be waakt om bij vex-hoogde uitwerking, kans op uitbarstingen, de bevolking te waax-schu- wen te vluchten. Ongeveer in het midden der x*ij verheft zich het „Prahoe gebergte". De vorm doet den Javaan denken aan een omgekeerde prahoe (spreek uit prauw)Van daar de naam. Op zyn top ligt het Diëngplateau, beroemd om zijn natuurwonderen en zijn oudheden. Sissend en blazend komen er op tal van plaatsen vulkanische gassen uit den bodem te voorschijn. Die bodem is daar heet. Toeristen koken er wel ens een eitje in. Zonder gids is het bezoeken dier plaatsen levensgevaarlijk. Zeer bekend is het doo- dendal, een kegelvormig dal, waarin zich vaak het doodelyk koolzuurgas bevindt. De gids 'daalt er met brandende lucifers in af. Wij volgen, belangstellend toeziend of de vlam wordt uitgedoofd. Gebeurt dit niet, dan dreigt er geen gevaar. Soms dooft de vlam dicht bij den grond. Den rechtopstaanden mensch hindert dit niet, wel kleine dieren. Ik heb er eens het uit- 1 Diëng-plateau. gedroogde lichaam van een kat zien lig gen, die vermoedelijk op kruipende dieren had geaasd. Naast veelkleurige meertjes en fantas tisch geel-rood gekleurde rotsblokken trek ken Hindoe-oudheden de aandacht. Het plateau was van pl.m. 500 tot pl.m. 1000 jaar na Christus een geliefd bedevaarts oord. Duizenden en duizenden geloovigen bezochten het elk jaar. De weg er naar toe was stijl en vermoeiend. De monniken legden trappen aan, waarvan de resten nog bestaan. Er ontstond een stad. Op het plateau namen rivieren hun oox-sprong. Door vulkanische oorzaken werd de afvoer belemmerd. Er dr :gd gevaar voor de stad. De monniken groeven een lange tun nel voor den afvoer van het water. Dat was een mislukking. Die tunnel bestaat nog. Het water rees, er ontstond een moeras, de stad werd verkten, de tem pels vex-vielen, enkele bleven staan. Ik re produceer de best bewaarde, eenigën tijd geleden gerestaureerd. In het begin dei- vorige eeuw vestig den ex- zich Javanen. Ze stichtten dorpjes. Een er van is hekend, omdat het 't hoogst gelegen Javaanache dox-p is: op ruim 6000 voet! De menschen wonen niet veilig op het plateau. Kort geleden heeft een gloeiende modderbandjir een heel dorp ver nield, waarbij alle bewoners in de grootste haast moesten vluchten en al hun bezit tingen: huisjes, vee, have en goed achter laten.' Een tiental vond er den dood. Midden-Java dankt zijn groote vrucht- baarheid aan de uitbarstingen der vul kanen. Tevens zijn onoverti'offen schoon heid, waarvan de bewoners der dichtbij gelegen heuvelstad Semarang zoo veel ge nieten.' H. F. TILLEMA. Zeeuwsche mosselen. Het is weer enkele jaren geleden, dat we buiten de gewone berichten, over verzendingen, prijzen enz. iets over de Zeeuwsche mosselen in ons blad schx-e- i'en. Toen waren er weken /an feilen strijd over het inkoopkantoor. Daax-vóór was er, wat den handel hetx'eft, niet veel goeds over te schrijven. Want ze brach ten nauwelijks de vracht op exx de visschers maakten de handelaai's daarvan een verwijt, en de handelaax-s Wierpen de schuld op de visschers, die tevens hande laars waren, en op de straacverkoopers, en op de maatregelen die België nam. Enfin, men stak de hoofden bij elkaar, van re- geeringszijde greep men in en het inkoopkantoor zou de zaak in het x-eine bren gen. Maar daarna ontbrandde al spoedig een nog fellex-e strijd. Men sprak van com binaties, ondeskundige en partijdige beslissingen, steekpenningen, enz. Ex- werden vergaderingen be legd, vinnige artikeltjes ge schreven, en er waren ee nige weken van zoo hevi- gen stx-ijd, dat men die niet licht zal vergeten. We jnogen wel bewei-en, dat die strijd mede afgesloten werd door een zestal arti- Eet meer mosselen. geheel onpartijdige en over zichtelijke wijze een beeld van den wex-kelijken toe stand gaf. We hadden er reizen voor ge maakt naar Tholen, Bruïnisse, Philippine en Yerseke (waar vooral de kern van het verzet zetelde)we hadden de menschen waar de zaait om draaide gesproken, en xiit wat we daarna konden schrijven, bleek overduidelijk, dat er index-daad veel reden was tót cx-itiek. Dadelijk daarop kwam een grondige wij ziging in leiding' en organisatie en sinds dien marcheex'de de mosselcultuur betei\ Aan den gemeentelijken vischafslag te Amsterdam werden Nog geen boter tot den Böom. Maar als het „heter" gaa altijd nog niet zeggen, dat het wil dat *oed" gaat. In dit geval beteekende het meer „minder slecht". Maar, dat kon het gereorganiseer- de inkoopkantoor niet helpen. Daarover was men nu wel tevreden. De kwestie is meer, dat de mossel altijd een meer of min miskend artikel is geweest. 1-Iet bracht eigenlijk nimmer zooveel op, dat van een behoorlijk loonende cultuur kon gesproken worden. De mossel was een vólks-artikel, en burgers en „meer-gegoe- den" ti'okken ex- „hun neus voor op". Ter wijl, uit den aard der zaak. al die geheel of gedeeltelijk gesloten grenzen en af spraakjes tusschen verschillende landen er ook al niet toe bijdroegen om onze Nederlandsche mosselcultuur omhoog te Jn het veen kijkt men niet op een turfje". De eerste Zeeuwsche mo'ssulsn, welke Dinsdag morgen aan den gemeentelijken vischafslag in Amsterdam werden aangevoerd, worden rauw genuttigd (Foto Pax-Holland) helpen. En de oox-log- maakte 't nog erg- Eet meer mosselen. We kregen toen een reclame-campagne voor de mosselen, en, zooals elke reclame voor een goed artikel rijke vx-uchten draagt, zoo was het ook hier. Die reclame deed de omzet stijgen. De mosselwerd een „artikel" en wij gelooven, dat de mossel een „gx-oot" artikel zal worden. Gisteren schreef 'onze cóx-respondènt te Yex-seke over de mosselen: „het gaat ex- op lijken, dat het een buitengewoon goed seizoen zal worden" en wij zouden er de vraag op willen laten volgen: hoe kan het ook anders? Dit is wat schraal en dat is wat moeilijk te krijgen, maar zoolang er nog mosselen .zijn, is er eigenlijk nog alles! Daarom is deze tijd voor de mossel buitengewoon gunstig. De mossel krijgt nu haar groote kans. En de mossel verdient die kans! Er waren vroeger menschen, 'die hun neus optrokken als ze het woord „mossel" hoorden. Precies alsof ze die mossel met schelp en al op moesten- eten. -Of, als sprak m óver een dier dat op -eenigerlei- wijze onzindelijk leeff., Zooals het varken b.v, Terwijl de mossel, al staat ze boek als „weekdier", nauwelijks een dier is. De mossel leeft eigenlijk meer als een plant, en ze voedt zich met zeewater. Kan men zindelijlter, hoogstaander „etenswaar" hebben? Alleen, men moet mosselen leex-en eten. Als elke delicatesse. De één lust ze gx-aag met mosterd, de ander met een uitje of augurkje, de één wat zuurder, de ander wat minder zuur. De één heeft ze het liefst versch, de ander ingemaakt. En een dei'de vindt, dat er niets boven ge bakken mosselen gaat. Maar elk, die ze eenmaal heeft leeren eten, die beaamt, dat de mossel werkelijk een delicatesse isEn dan in het bijzonder: de vette mossel uit de Zeeuwsche stx-oomen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10