Spin Wat kan er thans nog in den tuin gebeuren GRONDBEGINSEL MOET ZIJN: HET GEHEELE JAAR DOOR VERSCHE GROENTEN. Groote belangstelling voor Duitsche Fondsen. Locale .narkt op de Amsterdamsche effectenmarkt gedrukt. Nu de Duitsche fondsen tot den offi- cieelen beurshandel zijn toegelaten, con centreerde de belangstelling ter beurze van Amsterdam zich, zooals gevoegelijk verwacht kon worden, in hoofdzaak op de Duitsche waarden. Deze fondsen wer den aanmerkelijk boven de onderpand- koersen verhandeld, tenminste voor zoo ver transacties tot stand kwamen, wel ke koersen, zooals bekend, vrijwel over eenstemden met de noteeringen van 9 Mei, den laatsten dag, waarop de beurzen vóór de sluitingsperiode geopend zijn. De ze koersverheffing moest natuurlijk groo- tendeels worden toegeschreven aan de ge wijzigde verhoudingen en niet het minst de aanzienlijke prijsstijging van de effec- tensperrmarken. Waar de arbitragemoge lijkheid in deze papieren vooralsnog niet mogelijk is, draagt de handel in de Duit sche effecten een locaal karakter, en dit •■zet uiteraard op den handel een rem. Des niettemin. bood de hoek waarin de Duit sche stukken werden verhandeld een leven- digen aanblik, daar vooral in de obliga- tiën uit de Young-leening druk zaken werd gedaan. Bij de opening werd aan zienlijk boven het peil van 9 Mei gehan deld en werd zelfs afgedaan tegen 36 procent. Onder beurs kwam echter nogal wat materiaal aan de markt, zoodat zich een inzinking voltrok van eenige procen ten, tot omstreeks 29 procent. De handel droeg daarbij voortdurend een levendig karakter. Ook in de Funding leening was nogal wat te doen, terwijl ook grootboek- obligatiën de noodige aandacht trokken. Van de aandeelen waren het speciaal I.G. Farben en Winterhall, die de attentie voor zich opvorderden. De handel in alle Duit sche fondsen vond plaats met nieuwe ket tingverklaring. De locale markt had aanmerkelijk aan belangrijkheid ingeboet hetgeen waarschijn lijk verband hield met de belangstelling voor de Duitsche papieren. Voor onze inheemsche fondsen bestond een gedrukte stemming. De handel was van beperkten aard, maar daar er eenig aanbod te ver werken viel en de markt vrij dun was, had dit tot gevolg, dat de koersen een be- nedenwaartsche richting volgden, waarbij in verscheidene gevallen tijdens het beurs- uur vrij groote nadeelige verschillen ont stonden. Voor Aku's was de animo "sterk bekoeld. De Philips zakten een paar pun ten in. De minder courante industrieelen hadden een onregelmatig verloop. Op de petroleumafdceling zagen Olie's een 7-tal punten verloren gaan. Het sentiment voor Scheepvaartpapieren was ongeani meerd. De handel in Suikeraandeelen was gering. HVA's verloren een 6-tal punten. Van de Rubberwaarden kwamen Amster dam rubber beneden de 200 procent grens, terwijl de minder courante soorten onge animeerd in de markt lagen. Voor Amerika.ansche fondsen was de belangstelling niet groot. Over het alge meen werd afgedaan op of iets beneden de prijzen van eergisteren. De beleggingsafdeeling had een kalm voorkomen.- De Nederlandsche staatspapie ren waren niet veel veranderd. Zeeuwsche Hyp. Bank 4 79% Amsterdam 1936 3% 81 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 402 Nederl. Ie Ing. 1940 4 99 dito 2e lng. 1940 4 91%—92 dito met bel. fac. 1940 4 99 dito a 1000 1938 (3%) 3 82—- A Van Berkels Patent 39% C Calvé Delft 62% A Lever Bros en Unilever 86 A Philips Gem. Bez. 148146 A Kon. Petroleum Mij. 229222 A Handelsvereen. Amsterdam 365363 A Ned. Ind. Suiker Mij. 205% A Deli Bat. My. 137% C Deli My. a 1000 1931/,—95 A Senembah Mij. 157%— 58% A Amsterd. Rubb. C. 200197 Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, is toegestaan. Ned. Scheepvaart Unie 128%132%. Anaconda Copper 22%3% gl. Bethlehem Steel 69%. Shell Union 9 3/16 gb—9% gl. De legerberichtén van gisteren. HET DUITSCHE Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op 2 September hebben onze afdeelin- gen gevechtsvliegtuigen en jagers aanval len ondernomen op vijandelijke vliegvelden in het Zuiden van Engeland. In Horn- church, Gravesend, Eastchurch en Detling werden hangars en schuilplaatsen door bomtreffers vernield en deels in brand ge schoten. Daarbij ontstond een reeks lucht gevechten, die voor onze vliegers succesvol verliepen. Nachtelijke aanvallen van onze afdeelingen gevechtsvliegers richtten zich tegen havenwerken aan de Engelsche West- en Zuidkust, tegen ondernemingen van de wapenindustrie in midden-Enge- land, en tegen vliegvelden. Zoo werden de havens van Liverpool, Swansea, Bristol, Plymouth, Portland, Peele en Portsmouth alsmede wapenfabrieken in Birmingham, Coventry en Filton met bommen bestookt. Op verscheidene plaatsen ontstonden zwa re branden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen in Britsche havens. Britsche vliegtuigen wierpen des nachts in West- en Zuid-West Duitschland op verscheidene plaatsen bommen uit. Behal ve dat een buitengoed vernield werd, ont stond er geen materieele schade en werd er niemand gedeerd. De vijand verloor gisteren in totaal 93 vliegtuigen. Daarvan werden 86 vijande lijke toestellen in de luchtgevechten over dag, een vliegtuig door nachtjagers, een door luchtdoelartillerie en een door lucht doelartillerie van de oorlogsmarine neer geschoten, alsmede vier op den beganen grond vernietigd. 23 eigen machines wor den vermist. Het eskader torpedovliegtuigen no. 76 heeft zijn vijfhonderdste luchtoverwinning behaald. De uitwerking der Duitsche luchtaanvallen. Uit Duitsche vliegtuigen zijn Maandag op verscheidene plaatsen in Engeland bran den waargenomen. Zoo hingen boven Swansea, Cardiff en Portsmouth zware, deels gitzwarte, rookwolken. Boven Bris tol werd een rookzuil waargenomen, die 2000 meter omhoog steeg. Vermoedelijk zijn deze branden te wijten aan Duitsche luchtaanvallen, die op 1 September op militaire doelen in deze gebieden zijn on dernomen, meldt het D.N.B. uit Berlijn. HET ITALIAANSCHE Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt in weermachtsbericht Nr. 88 bekend: Onze vliegtuigen hebben gisteren in het centrale gedeelte van de Middellandsche zee een vijandelijke vlootformatie achter haald en herhaalde malen aangevallen. Het hevige afweergeschut en de felle ge vechten met de vijandelijke jagers waren geen beletsel voor de strijdvaardigheid en den moed van onze afdeelingen bommen werpers en van onze „Picchiatelli" (nieu we formaties bombardementsvliegtuigen) om duidelijke successen te behalen. Een vliegtuigmoederschip werd aan den voorsteven zwaar getroffen, een slagschip, een kruiser en een torpedojager werden midscheeps getroffen en zwaar gehavend. Vier vijandelijke vliegtuigen werden tij dens de gevechten neergeschoten. Deze re sultaten werden door het fotografische materiaal gecontroleerd. Inmiddels is de vlootbasis Malta op haar beurt hevig gebombardeerd. Drie Ita liaansche vliegtuigen zijn niet op hun ba sis teruggekeerd. Een reddingsvliegtuig, dat voorzien was van het duidelijke roode kruis kenteeken, is aangevallen en bescho ten toen het op zoek was naar in zee gevallen toestellen. In Oost-Afrika werden vijandelijke kam pen en motorvoertuigén te Gadabi nabij de rivier Atbara in de Soedan gebombar deerd. Onze verliezen gedurende het bombar dement op Assab, waarvan melding ge maakt is in het weermachtsbericht van gisteren, bedragen, volgens de jongste ge gevens, vier dooden onder de Italianen, en acht onder de inlanders, alsmede een twin tigtal gewonden. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen, steeds komende van Zwitserland, hebben boven bepaalde plaatsen in Noord-Italië gevlogen en waren terstond het voorwerp van reactie van het luchtdoelgeschut, waardoor zij slechts bommen konden wer- Het is, uit een oogpunt van volksgezond heid, van uitnemend belang, dat, juist in het wintergetijde, bij voortduring versche groenten beschikbaar zijn, ook voor dege nen, die slechts over een bescheiden beurs beschikken. Men tracht door een doelbewuste keuze der gewassen en door een zaakkundige be mesting, een zoo hoog mogelijke opbrengst van den bodem te verkrijgen. Tegelijk echter dient men ook de gezinsbehoeften en de daaraan verbonden voedingseischen in het oog te houden. Grondbeginsel moet zijn een zoodanige verbouw toe te passen, dat men, zoo gelijkmatig mogelijk, het geheele jaar door over versche groenten de beschikking heeft. Ongetwijfeld zullen vele zelfkweekers, die dit beginsel in toepassing willen bren gen, hun teeltplan aan een grondige her ziening moeten onderwerpen, waarbij zy de noodige voorlichting niet kunnen ont beren. Te zijner trjd zullen dienaangaande de noodige aanwijzingen worden verstrekt. Voor het heden kan worden volstaan met enkele beknopte mededeelingen omtrent hetgeen thans nog in den moestuin kan geschieden, teneinde in herfst en winter die groenten op den disch te kunnen bren gen, waarvan het gebruik in bijzondere mate aan de gezondheid van het gezin ten goede zal komen. Wy dienen zox-g te besteden aan het ge bruiken van voedingsmiddelen, waarin ruimschoots cai'otine voorkomt, het pro vitamine, dat, vooral wanneer het tegelijk met vet in onze voeding wordt opgenomen, de kans op een tijdelijk tekort aan vita mine a vermindert. Wij moeten dus op zoek naar carotine- bronnen, die de moestuin ons gedurende de wintermaanden kan leveren. Als zoodanig moeten worden genoemd: boerenkool, wor telen, winterspinazie, winterandijvie, blad selderij, spruitjes en veldsla. Waarbij de peterselie afzonderlijk dient vermeld van- BELAST1NGVERHOOGING IN ZU1D-AFRIKA. Waarschuwing tot de nationale oppositie. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: Naar uit Kaapstad gemeld wordt, heeft de mi nister van financiën Hofmeyr in het Zuid-Afrikaansche parlement behalve de belastingverhooging tot dekking van de oorlogsuitgaven, die thans reeds 126.000 pond per dag bedragen, een verhooging der inkomstenbelasting met 20 procent alsmede nieuwe belastingen op benzine, tabak, bier enz. aangekondigd. De minister van binnenlandsche zaken Lawrence, die onlangs ook met de behan deling van interneeringsvraagstukken is1 belast, heeft tot de nationale oppositie een waarschuwing gericht. Als deze, zoo ver klaarde hij, „haar staatsvijandige actie niet staakt, zal de regeering toeslaan en zich hiertoe door het parlement machti ging doen verleenen. CANADA NEEMT VIER FRANSCHE SCHEPEN IN BESLAG. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Canadeesche regeering heeft volgens een bericht uit Ottawa vier Fransche koop vaardijschepen van in totaal 13.789 ton, die bij de ineenstorting van Frankrijk in Canadeesche havens lagen, gerequireerd. De schepen zijn bij de staats-koopvaardij- vloot van Canada gevoegd. ANTISEIVHETISCHE BETOOGINGEN TE MARSEILLE. Uit Bern meldt het D.N.B., dat volgens berichten uit Vichy, zich de laatste dagen te Marseille ernstige antisemietische exces sen hebben voorgedaan. Aanhangers van de beweging van Do- riot trokken na een betooging door de straten en vernielden bij talrijke joodsche zaken de ruiten. Voorts werden tegen een aantal joden handtastelijkheden gepleegd. 20)'. „Goed gedaan!" zei een hunner. „We wisten werkelijk niet hoe we ons hieruit moesten redden. Die vuile Japanner snap te ons door den spiegel, zoodra we bin nenkwamen. Doe de deur weer op slot. Ik zal hem vastbinden en een prop in zijn mond steken, als jullie die twee daar los maakt." Zij haalden de proppen uit den mond der beide gevangenen en maakten hun boeien los, terwijl Togo gebonden en op den divan gelegd werd. „En nu moeten we hier ongezien van daan trachten te komen en gauw naar het huis van Berklan toe," zei een der man nen. „Die Japanner zullen we gebonden laten liggen, anders kon hij Warwik wel eens opbellen. Langs het balcon naar bui ten, jongens. We vinden elkaar weer op den hoek van de straat." Eenige minuten later kwam Togo met een barstende hoofdpijn tot het bewustzijn terug. Kreunend sloeg hy de oogen op. De mannen waren weg en de balcondeur gesloten. Hij knipperde tegen het licht en wist opeens, wat er was gebeurd. Hij rolde zich om op den divan en keek de kamer rond. Togo begreep, dat er een vijfde vijand ongemerkt door de deur gekomen moest zijn, die hem bewusteloos geslagen had. Het was niet de eerste keer, dat hij op een dergelijke manier buiten gevecht was gesteld en hij kende dat gevoel heel goed. Hij sloot de oogen en wachtte af, tot de wege haar hoog carotinegehalte, hetgeen het mogelijk maakt, door simpele toe voeging van een kleine hoeveelheid van dit geurige kruid, een bestaand tekort in een maaltijd aan te vullen. De zelftuinder, die met dit gezichtspunt voor oogen reeds thans het een en ander wil doen om de opbrengst van zijn kwee- kerij aan te passen aan de gezinsbehoef ten, kan ook in September nog nuttig werk verrichten. In den vollen grond kunnen nog winterspinazie en veldsla worden ge zaaid. Deze zijn beide winterhard. Gewone spinazie is niet tegen vorst bestand, maar kan, indien direct gezaaid, nog voor den winter worden geoogst. Onder glas is het nog tijd voor zaaisels van spinazie, pos telein en snysla. Wie nog geen boerenkool heeft, kan zich wat planten aanschaffen en die uitzetten. Wil men heel den winter over versche peterselie en bladselderij twee uitnemende carotinebronnen be schikken, dan moet men de planten nu, ontdaan van de grootste bladeren in de koude bak zetten. Verder vorstvrij houden en op tijd luchten. Heel practisch is ook een tonnetje waarin, op onderlingen af stand van 10 centimeter, gaten zijn ge boord. Onder het vullen met aarde wordt in elke opening een plant geplaatst, ter wijl aan de bovenzijde eveneens planten kunnen worden gezet. Men geeft de aarde regelmatig water, zet het tonnetje op een vorstvrye lichte plaats en zorgt er voor, dat door af en toe te draaien, alle plan ten behoorlijk licht krijgen. Spoedig is de ton met fijn loof overdekt, waarvan geregeld kan worden gesneden. Deze wenken zijn uiteraard in de eerste plaats bestemd voor de zelftuinders, doch de vaktuinbouw zou aan onze volksgezond heid goeden dienst kunnen bewijzen door zich in zoo ruim mogelijke mate toe te leggen op den verbouw van carotine-hou- dende groenten voor winterverbruik. ENGELSCHE BOMMEN OP EEN FRANSCHE STAD. Het D.N.B. meldt uit Genève: Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van. 31 Augustus op 1 September op de in de Fransche alpen op ongeveer 100 k.m. van de Italiaansche grens gelegen Fransche stad Digne ongeveer 50 bommen gewor pen. De Britsche nationaliteit der vliegtuigen is door de bomsplinters onomstootelijk be wezen. WOLKBREUKEN IN TURKIJE. In Istanboel. Thracjë en langs de kust van Klein-Azië is aanzienlijke schade aan gericht door wolkbreuken en zware Zuider- stormen. Eenige wijken van Istanboel hebben ge durende eenigen tijd onder water gestaan, eenige verbindingen waren verbroken. Bij Ismit is een ponton van een badinrichting losgeslagen en afgedreven, terwijl er zich vijftig personen op bevonden. Allen konden gered worden. MEN BEVINDE ZICH NIET IN DE DUINEN TIJDENS DE DUISTERNIS. De Haagsche politie arresteerde zeven personen. In verband met het verbod om zich tusschen zonsondergang en zonsopkomst in de duinen te begeven, heeft de Haag sche politie Maandagavond en nacht zeven personen, die zich niettemin op de duin paden bevonden, aangehouden. Zij zijn in arrest gesteld. In denzelfden nacht werd door de Haag sche politie in 88 gevallen proces-verbaal opgemaakt ter sake van overtreding der verduisteringsvoorschriften. Hieronder wa ren 13 gevallen van onvoldoende verduis terde huizen. duizeligheid en de pyn geweken waren. Hij moest op een of ander manier los zien te komen en zyn meester opbellen, om hem te waarschuwen. HOOFDSTUK XVI. De nieuwe butler. Na de garage verlaten te hebben, liep Warwik vlug onder de boomen door naar het huis van Berklan met de bedoeling, zoo gewoon mogelijk te doen, met de en kele gasten gezellig te dineeren en zyn kans, om de orders van de Spin uit te voeren, af te wachten. Mocht hij daarin niet slagen, dan zou hij later terugkee- ren, een echten inbraak plegen met alle daaraan verbonden gevaren en alles doen, om toch zyn taak tot een goed einde te brengen. Hij trok zijn handschoenen uit en keek tusschen de boomen door naar de hel verlichte serre. Hij wist, dat Alice Norton daar zijn zou en hem met haar lachjes en lonkjes niet met rust zou laten. Hij her innerde zich het gesprek van dien middag met haar en weer bekroop hem een ge voel van vrees. De manier, waarop ze over het meisje van de American Boule vard gesproken had, stond hem niet aan. Als Alice jaloersch werd, zou ze argwaan opvatten en inlichtingen naar dat meisje inwinnen en dan bestond de mogelijkheid, dat hij de Spin niet meer van dienst zou kunnen zijn. „Meneer Warwik!" De stem sprak fluisterend en kwam uit een donker boschje naast het pad. Warwik stapte terstond naar de andere zijde van het laantje, keek naar het boschje en voelde naar zyn pistool. „Haal uw hand uit uw zak," vervolgde dezelfde stem- „Loop om dit boschje heen en blijf met uw gezicht naar de straat toe stilstaan. Ik wil U alleen even spre ken, zonder dat we gestoord worden." „Wat is dat nu weer voor onzin vroeg Warwik met gedempte stem. „Haal uw hand uit uw zak!" „Dat heb ik al gedaan," antwoordde Warwik. „Maar waarom moet ik om dit boschje heenloopen?" „Gehoorzaam dadelijk!" „Nou goed dan!" Warwik verliet het pad en liep om het struikgewas heen. Met de handen langs het lichaam bleef hy staan, het gelaat naar de straat gekeerd. „Luister! Keer naar de garage terug, haal uw wagen en rijd weer naar de stad toe. We dulden geen verderen onzin van U. Het wordt tijd, dat U aan onze be velen leert gehoorzamen. Er zit een dem per op den loop van mijn pistool en ik schiet, als U me niet gehoorzaamt. Be grepen? Onze tyd is beperkt en we zijn wanhopig vastbesloten. Keer terug langs het pad en ga naar de garage!" „Buitengewoondat moet ik zeg gen!" „En zeg er geen woord van tegen den chauffeur. Vertel hem, dat U iets hebt vergeten en daarvoor onmiddellijk naar de stad terug moet. Eenige van onze menschen liggen op den loer en schieten uit het donker, als U streken uithaalt. We hebben U er tusschen mijnheer Warwik!" „Maar „Geen woord meer!" Met een zucht wendde Warwik zich om en deed eenige stappen het pad op. Doch plotseling keerde hy terug en rende de struiken in. Hij hoorde een doffen knal, het fluiten van een kogel door de takken en het volgend oogenblik had hij den man beet en waren ze aan het vechten. War wik voelde er niets voor, den chauffeur uit de garage te hulp te roepen. De gas ten van Berklan zouden zich afvragen, waarom iemand hem aangevallen had en zouden nog meer verbaasd staan, als de chauffeur later zou vertellen, dat hij ook door autobandieten was aangehouden, Hij had niet veel moeite met zyn tegenstan der, die veel kleiner was dan hy zelf. Hy pakte hem bij zijn keel en voelde, hoe hy in zijn greep volkomen machteloos werd. Hy sleepte hem mee tot in het licht van de serre. Warwik had hem nog nooit eerder gezien. „Hoor eens, die bemoeizucht van jullie gaat me gruwelijk vervelen en ik verdraag dit niet langer. Als een van jullie me nog eens lastig valt, zal ik hem hardhandiger aanpakken, dan ik tot nog toe gedaan heb. Goed gesnapt? Ik zal je ditmaal je revol ver afnemen, flink door elkaar schudden en terug laten gaan naar je opdracht gever. Meer verdien je niet." Warwik greep hem bij de schouders en schudde hem door elkaar, dat zijn tan den klapperden. Na hem op andere wa pens gefouilleerd te hebben, wierp h\j hem languit achter een boschje op het gras neer. Zonder verder naar hem om te kij ken, greep hij zijn hoed, sloeg zyn handen wat af, stapte brutaalweg in het licht en liep naar de serre toe. Daar bevonden zich reeds eenige gasten, die Warwik uitbundig begroetten. Ik was al bang, dat U ons teleur zoudt stellen, mynheer Warwik," zei mevrouw Berklan. „We hebben U in den laatsten tyd zoo zelden gezien." „Ik ben nu eenmaal excentriek," gaf Warwik toe. „Ik ben heelemaal onbereken baar geworden." „Dat is een teeken van verliefdheid," zei zij lachend. „Onzin natuurlijk!" „Alice heeft me een en ander verteld over een jonge dame op de American Boulevard." „Alice praat maar wat," zei hij lachend, doch met angst in het hart voor haar ja loezie. „Die jonge dame van de American Boulevard is slechts een eenzaam meisje, wier leven ik nu en dan wat dragelijker tracht te maken. Wat ik vragen wou; is Alice hier niet? Ik heb haar in den laat- HET ENGELSCHE BEDRIJFS LEVEN EN DE DUITSCHE BOMBARDEMENTEN. Duitsche conclusies uit een Engelsche verklaring. Bijzondere correspondentie Terwijl eenerzijds de in Berlijn verschij nende bladen op felle wijze en in dikwijls zeer scherpe bewoordingen voortgaan blyw te geven van hun verontwaardiging over de Britsche luchtaanvallen op woonwijken, wijden zij anderzijds veel aandacht aan de berichten, ontyangen van neutrale jour nalisten uit Londen, waaruit keer op keer blijkt, dat, gely'k men in Engeland thans ook geneigd is openlijk toe te geven, de Duitsche vliegers hun aanvallen uitslui tend richten op militaire doelwitten. De Engelsche bladen sporen de bevolking aan zich niet door de Duitsche luchtaanvallen van hun werk te laten houden, maar rus tig voort te gaan, alsof er niets aan de hand was. Verder is officieel medegedeeld, dat in het vervolg niet steeds bij het ver schijnen van Duitsche vliegtuigen lucht alarm zal worden gemaakt, zoodat de bur gerbevolking overdag aan den ai-beid kan blijv^a, terwijl haar des nachts de gele genheid wordt gegeven van een gezonden slaap te genieten. In officieele Berlijnsche kringen is men geneigd, hieruit af te leiden, zoowel uit de verklaring als uit de motiveering, dat het Engelsche bedrijfsleven wel sterk onder de jongste aanvallen van het Duitsche luchtwapen moet hebben geleden. Anders toch zoo redeneert men zouden de Engelschen weinig i-eden hebben om de propagandistische beweringen over Duit sche vliegeraanvallen op burgers waar van de laatste weken een zoo gretig ge bruik is gemaakt prijs te geven. Te vens blijkt echter (en men is geneigd aan deze conclusie nog meer waarde te hech ten), dat de Duitsche vliegers inderdaad hun activiteit bepalen tot de militaire doe len, anders zou een maatregel, waarbij het geven van luchtalarm zoo willekeurig wordt ingeperkt, eenvoudig misdadig zijn. Tevens wordt er echter met grooten na druk en zekere bitterheid op gewezen dat dit humane optreden van Duitsche zijde toch geen vrijbrief mag zijn voor de En gelschen, om maar willekeurig boven Duitsche steden bommen uit te strooien. Poofsche vliegers bij Warschau geland. ZIJ ZAGEN DEN ZINLOOSHEID VAN DEN STRIJD IN. Naar te Berlijn bekend wordt is by een der laatste luchtaanvallen der Royal Air Force op Berlijn een der vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, niet naar het Westen teruggevlogen, maar heeft den vlucht in oostelijke richting voortgezet. By Frankfort aan de Oder, zoo meldt het D.N.B., werd de machine door het Duitsche luchtafweergeschut hevig onder vuur ge nomen. Tot verbazing der Duitsche instanties zochten de vijandelijke vliegers draadloos contact met een vliegveld bij Frankfort en verzochten het vliegveld bij Okliece in de nabijheid van Warschau er van in kennis te stellen, dat zij het voornemen hadden daar te landen. Zij verzochten de landings bakens in werking te stellen. Inderdaad landde het toestel kort daar op op het aangegeven vliegveld. Het bleek, dat het toestel behoorde tot de vlieger- groep van het „Poolsche leger" van gene raal Sikorski. De bemanning, voormalige Poolsche vlieger-officieren, hadden zich vrijwillig aangemeld voor het ondernemen van een aanval op Berlijn. De Poolsche vliegers verklaarden, aldus het D.N.B., dat zij de zinloosheid van den strijd haddeD ingezien en bereid waren alles wat de Duitsche instanties interesseerde, te ver tellen. wanneer men hen op vrije voeteD liet. Deze toezegging werd hun gegeven. pen op Genua, waar één doode te betreu ren valt onder de burgerbevolking, 14 burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. Drie vliegtuigen werden door de 'luchtdoelartillerie neergehaald en vielen brandend omlaag. Waarschijnlijk zijn nog twee andere machines neergeschoten. sten tijd ook niet veel gezienwat?" „Je bent een ondeugd!" fluisterde me vrouw Berklan. „We hadden al lang ge leden venvacht op je bruiloft, te mogen dansen, John. Wat mankeert je in den laatsten tyd? Vraag haar vanavond toch nogen wees samen gelukkig!" „Niet in de juiste stemming," antwoord de Warwik. „Niet half vurig genoeg en zoo meer. Ik zou de heele zaak verprut sen vrees ik." „Zeg eens, John, je wordt toch niet ver liefd op dat meisje van de American Bou levard, wel?" „Maar m'n lieve mevrouw, hoe komt U erby, een man van zooiets te beschuldi gen? Misschien ben ik wel besloten mijn heele leven vrijgezel te blijvenvrij heiden zoo meerwat zou dat dan nóg?" „Dan hoorde je je over jezelf te scha men," zei mevrouw Berklan en wendde zich tot haar andere gasten. Dit gesprek maakte Warwik zenuwach tig. Hij was niet van zins, een liefdes verklaring tegen Alice Norton af te leg gen. Hij had zichindertijd wel tot haar aangetrokken gevoeld maar na bestudee ring van haar karakter, had hij van een huwelyk met haar afgezien. Bovendien waren zyn omstandigheden veranderd. Hy ging naar binnen, waar hy Berklan ontmoette. Bijna terstond daarna werd liet eten opgediend en Warwik kreeg Alice als tafeldame. Gedurende den maaltijd zag hij de oogen van mevrouw Berklan onophoudelijk op Alice en hem zelf ge richt. Na tafel verspreidden de gasten zich hier en daar met de bedoeling, een poosje later voor éen bridgepartijtje weei' bijeen te komen. Warwik kon een vor- trouv 'ijk gesprek in een stil hoekje met Alice ohm'"■gelijk vermijden. 'Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6