Provinciate ZeeuwsÉe Oiirait Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Engeland een belegerde vesting. De Duitsche aanvallen zijn zeer hardnekkig. De bodemproducïie van groote waarde voor de Nederlandsclie volksgemeenschap. 183ste JAARGANG NUMMER 204 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of f 2.30 per kwartaal, Franco pe' post 1 2.50 per kwartaal: Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels <0 50 iedere -egel meer 10 ct (max- 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAA R D E.ING ES TE LD DO O R D E V E R E E N I G I N G „D E N EDE RL A ND SC H E DAGBLADPERS" De Engelschen verschenen boven Berlijn. In den afgeloopen nacht, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, zijn Britsche vliegtuigen boven de Rijkshoofdstad verschenen. Om trent de resultaten weet het D. N. B. mede te deelen, dat de Duitschers hun zoeklichten zoo hadden opgesteld, dat zij de Britsche bommenwerpers kon den opvangen, waarna de Duitsche jagers een aanval konden onderne men. Door lager te vliegen wisten de Britten in het duister te ontkomen, ter wijl bij Maagdenburg een Engelschevlieg machine tegen een versperringsballon vloog en verongelukte. De Engelschen hebben, zoo blijkt uit de ze belichten hun nachtelijke vluchten tot diep in Duitschland uitgestrekt, doch de resultaten zijn, naar uit de Duitsche be richtgeving valt af te leiden zeer poover. Zoo kunnen we dus de aanvallen op Ber lijn zien als een mislukte poging om de Duitsche blokkade te verbreken. Wellicht zal Winston Churchill morgen in het Lager huis over deze luchtbloltkade het een en ander zeggen, de Italiaansche pers heeft, de resultaten van de hardnekkige Duitsche aanvallen samenvattend geconcludeerd: Engeland is een belegerde vesting. De bla den beoordeelen de prestaties van de Duitsche luohtmacht als een meesterwerk van militaire organisatie, ook voorzoovael het betreft de samenwerking van bommen werpers en jachtvliegtuigen. Want daar door is het mogelijk geworden stelselmatig schade toe te brengen aan vliegvelden en belangrijke militaire doelen. Daarnaast verkeert Londen vrijwel in een onafgebroken toestand van luchtalarm. De „Popoio di Roma" verklaart, dat de beheersching van het luchtruim van den vjjand, de vernietiging van zijn militaire organisatie door de herhaalde bombarde menten in vele gevallen een nog veel groo- tere beteekenis krijgt dan de militaire be zetting van een deel van het vijandelijke ge bied. Dat het Duitsche offensief vooral ten' aanzien van de innerlijke weerstandskracht en het denkvermogen van de Engelsche re geering een vernietigende werking uit oefent, ziet men zonder meer aan de be klagenswaardige trucs, waarmede Enge land propagandistisch opereert. Zoo b.v. in het geval van het kindertransportschip, dat, naar beweerd wordt, tot zinken is ge bracht. Daarmede wil men blijkbaar de piëtisten aan gene zijde yan den oceaan beinvloeden. De uitwerking van de Duitsche aanval len moet verpletterend zijn want naar het D.N.B. aan. de Evening Standard ontleent, heeft Duitschland volgens de zienswijze van een "militair deskundige met zijn voort durende luchtaanvallen en door het gebruik maken van uitputtingsmethodes reeds ge vaarlijke resultaten in Engeland bereikt. Het D.N.B. stelt verder vast, dat een aanzienlijk deel van Engelands industrieele productie is stilgelegd, terwijl een groot aantal huishoudens als gevolg van slape- looze nachten geheel in de war is. Ook is in Engeland voor 't eerst een rechtzaak in een schuilkelder behandeld. De Britsche vliegtuigen boven Berlijn zijn er niet in geslaagd de Duitsche lucht- blokkade te verbreken. De Britsche vlie geniers moeten het uiterste van hun kun nen geven en reeds weet het D.N.B. te berichten, dat zich bij de piloten ziekte- verschijnselen voordoen. En wat de jongste Duitsche aanvallen betreft, daaromtrent meldt het D.N.B., dat de vliegers zich bij het schijnsel der bran den zonder hun kaarten te raadplegen kon den oriënteeren. De Engelschen zouden er nu toe zijn overgegaan, zelf vuren aan te leggen om den vijand te misleiden. Uit alle berichten valt te concludeeren, dat de Duitschers bij hun stelselmatige aanvallen een uitputtingstactiek toepassen. Hiermede beoogen zij, den weerstand van het Britsche eiland en van het volk te on dermijnen. HULP VAN AMERIKA VOOR ENGELAND. Zal Duitschland daarin binnen korten tijd slagen? Het is zeker van belang en in dit verband aan te herinneren dat de En gelsche regeering een overeenkomst met de Vereenigde Staten heeft gesloten over de levering van 50 torpeöobooten, in ruil voor steunpunten in den Atlantischen Oceaan, Hoe zal men daarop in Duitschland rea- geeren? Weliswaar heeft de Amerikaan- sche politiek zich steeds ten gunste van Engeland uitgesproken en het schijnt niet aannemelijk, gezien de stemming in de Nieuwe Wereld, dat daaromtrent tusschen Roosevelt en zijn tegencandidaat Wilkie verschil van opvatting bestaat, maar de transactie, waarvan hier sprake is, kan be zwaarlijk geschieden onder het mom der neutraliteit. De nieuwe vorm van interven tie, thans door het Witte Huis aanvaard, brengt de Amerikaansche politiek op een gevaarlijk hellend vlak. De Britsch-Amerikaansche overeenkomst bewijst echter, dat Engeland zich ernstig in het nauw gedreven gevoelt en aan den anderen kant, dat de Vereenigde Staten over de ontwikkeling van de laatste weken niet bijster gerust zijn. Overigens heeft Engeland zich moeten verplichten, dat de Britsche vloot zich nooit zal overgeven of tot zinken zal wor den gebracht, wanneer de wateren rond de Britsche eilanden voor de Engelsche oor logsschepen onhoudbaar zijn geworden. De vloot zal, naar het D.N.B. aan Associated Press ontleent, in het uiterste geval- naar de overzeesche gewesten worden gezonden, ter verdediging van andere deelen van het rijk. De opperbevelhebber van de Amerikaan sche vloot Admiraal Stark heeft naar het D.N.B. uit Washington verneemt, ver klaard, dat de voorgenomen ruil van vijftig oude Amerikaansche torpedojagers tegen steunpunten voor de vloot en de lucht macht in den Atlantischen Oceaan geen schadelijken invloed zal hebben op de totale verdediging der Vereenigde Staten en dat dientengevolge deze torpedojagers var het zgn. 1200 ton type niet van essentieel be lang zyn voor de verdediging van de Ver eenigde Staten. De minister van marine Forrestal heeft een commissie van zeven deskundigen be noemd, welke tezamen met de Engelschen de juiste positie der nieuwe Amerikaansche steunpunten voor vloot en luchtmacht zal bepalen. Zoo is dus Engeland een belegerde vesting geworden en de Duitsche bombar- deurs zijn dag en nacht in de weer om in deze verdediging bressen te schieten. On- dertusschen wordt ook elders den ondergra- vingsarbeid voortgezet. Het belangrijkste moment uit deze ontwikkeling is wel de Italiaansche opmarsch naar Kenya, waar het door Mussolini uitgegeven parool: Ver drijf de Britten uit Afrika moet worden opgevolgd. De bezetting van Somaliland was daarvan liet" eerste symptoom, Kenya is het volgende doel en zoo beoogt de Ita liaansche legerleiding een isoleeringstac- tiek toe te passen, waardoor Egypte in de knel zal moeten komen. Het perspectief daarvan is, de beheersching van het Suez- Kanaal. Ook hier is Engeland een belegerde vesting. Boerderij in Noord-Holland door bom getroffen. EEN MAN GEDOOD. In den afgeloopen nacht heeft een En- gelsch vliegtuig een bom geworpen, waar door een boerderij werd getroffen, welke bewoond werd door G. A. Waiboer aan de Grootsloot in de Zijpe. De heer Wai boer is hierbij om het leven gekomen, terwijl zijn vrouw licht gewond werd. Als een kaartenhuis is het voorhuis van de boerderij in elkaar gezakt. De muren zijn naar binnen gevallen, het voorste deel van het dak, dat intact was ge- bleven, stulpte over de ïnxïne heen. Een wonder is het, dat de vrouw zich met haar kindje nog redden kon. De heer Waiboer was in het puin bekneld. Ruim een uur na den inslag kon de brandweer van Zijpe (N.H.), het slachtoffer bevrij den. De vluchtelingen uit Den Helder moeten terugkeeren. Het herstel van het sociale en economi sche leven in Den Helder eischt dat ver dere stappen worden gedaan om algemeen den terugkeer van de tijdelijk uitgewe kenen naar hun woonplaats te bevorderen, opdat het noi-male leven in die gemeente weder voortgang kan vinden. Deze terugkeer is trouwens ook geboden met het oog op de te verwachten moeilijk heden met betrekking tot de woningtoe standen in de vluchtoorden. In de nade rende wintermaanden kan de thans bij zo- mex'dag nog toelaatbare overbevolking van deze vluchtoorden niet langer gedoogd wor den. De secretaris-generaal hoofd van het de partement van buitenlandsche zaken heeft daax'ln aanleiding gevonden de burgemees ters thans met klem uit te noodigen op de in de gemeente vertoevenden ingezetenen van Den Helder aandrang uit te oefenen naar Den Helder terug te keeren. Tevens heeft gemelde secretaris-gene raal, na gepleegd overleg met het gemeen tebestuur bepaald, dat de vluchtelingen, die niet in die gemeente terugkeeren, na 8 September a.s. zullen worden uitgesloten van de ondersteuning, welke ij ingevolge de circulaire van 20 Juni 1940, sedert ge wijzigd, genieten. Na dien datum zal mede geen reisgeld meer voor terugkeer naar -Jen Helder voor X'ekening van het departement van sociale zaken ter hand kunnen worden gesteld aan hen, die overigens volgens de betrokken aanschrijvingen nog daarvoor in aanmer king komen. Deskundige belangstelling voor de 7x1*-werktuigen op de Najaarsbeurs te Utrecht, welke van 3 tot en met 12 September gehouden wordt (Foto Pax-Holland) NA DE UITSPRAAK VAN WEENEN. De economische reorganisatie in Europa. In verband met de dlor minister Funk te Weenen gehouden ipde verneemt het D.N.B. van economische, zijde De rede van Funk h/eft verdere ophel dering gebracht in de vraag, hoe Duitsch land zich de economische reorganisatie van Europa voorstelt. Behalve over verbe tering der clearing methoden, die drin gend herziening behoeven, heeft de minis ter gesproken over de „economische de mobilisatie". Daaronder moeten vooral worden ver staan het doen verdwijnen der handels belemmeringen en de gezonde arbeids ver deeling tusschen het bedrijfsleven van het eene en dat van het andei-e land. De te genwoordige toestand maakt het mogelijk, dat men voor het begrip autarkie van een anderen maatstaf gebruik maakte. In plaats van aan een Duitsche, denkt men nu aan een Europeesche autarkie. In de toekomst zullen de capaciteiten en de ti-a- dities van elk land tot haar recht komen in het kader der arbeids verdeeling. Dit sluit geenszins de concurrentie uit. Het Duitsche bedrijfsleven is ook thans niet bang voor de mededinging van de bedrij ven uit andere landen, daar die mededin ging gezond is en het bedi-yf verheft. Door de arbitrale uitspraak van Weenen is de economische arbeidsgemeenschap tusschen Duitschland en het Zuidoosten, die reeds lang bestond, ook tot een poli tieke lotsgemeenschap geworden. De legers in Roemenië en Hongarije zijn al gedemobiliseerd, wat vooral den land bouw ten goede komt, die hier den laats- ten tijd iet of wat vex-onachtzaamd was. De nieuwe politieke lotsgemeenschap wordt door Duitschland zeer ernstig opge vat. De samenwerking tusschen Duitsch land en 't Zuidoosten is voor beide par tijen uiterst nuttig en volkomen natuur lijk. Zjj is de beste waarborg voor de toe komst. Het is Duitschland's wensch, dat de volken van Zuidoost Europa welvaren der worden, want daardoor krijgt men betere leveranciers en betere koopers. Dat kan deels bereikt worden door een inten- sieveren landbouw. De gemiddelde op brengst van de akkers in het Zuidoosten bedraagt de helft van die in Duitschland.- Verder moet ook de productie van grond stoffen worden vergroot. Het Zuidoosten is rijk aan delfstoffen. De Balkan was vroeger de onweershoek in het Britsche stelsel van „Balance of Power". De spil wil den Balkan doen acclimati- seeren. Zij zal probeeren onder de mach tige bescherming van haar constructieve politiek van den Balkan een vreedzaam gebied met een bloeienden arbeid en een gezond bedrijfsleven te maken. Incidenten In Roemenië. Aanslag op radio- en telefoongebouw. Het Roemeensche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft gisteren tegen middernacht een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat een groep jongelieden, die in militaire uniformen ge kleed waren, Dinsdagavond gepoogd heeft den radiozender in Baneasa bij Boekarest te bezetten. De poging, het station voor zichzelf in gebruik te stellen, mislukte. Te gelijkertijd probeerden eenigen van hen het telefoongebouw van Boekarest te be zetten. Op bet plein voor het Koninklijk paleis loste een andere jonge man de monstratief eenige revolverschoten. In alle gevallen konden de-daders.ter plaatse O V/ij mogen trots zijn op onzen boerenstand. Rede van Ir. A. Roebroek. Ter inleiding van de deelneming aan de jaarbeurs van de voorlichtingsdienst voor land-, tuin- en boschbouw, heeft de direc teur-generaal van den landbouw, ir. A. Roebroek, in een persconferentie te Utrecht een rede gehouden. Op deze jaarbeurs aldus spreker komt de directie van den landbouw voor de eerste maal als een eenheid met een inzending. Op de allereerste plaats is er aan gedacht om alle aandacht te concen- treeren op één zaak, n.l. het geven van een beeld van de bodemproductie en de wijze, waarop deze gestimuleerd wordt. De beteekenis van de bodemproductie im mers is onder dè nieuwe omstandigheden van groote waarde voor onze geheele Ne- derlandsche ■■•olksgemeenschap. Op het gebied van de agrax-ische productie moet met de grootste energie worden gewerkt. En hfet is van groot belang wanneer de overtuiging gevestigd wordt, dat de Ne- dex-landsche land- en tuinbouw zich be wust is van zijn groote taak en van de verantwoordelijkheid, die op hen rust. Wij zullen den boerenstand en den land bouw als volkomen gelijkwaardig, niet al leen in woord, maar bbk met den daad in onze samenleving hebben op te nemen. Het meedoen aan deze beurs zal daartoe ook een steentje bijdragen. Vex-volgens besprak ir. Roebroek de in zending zelf. De hoofdaandacht is ge vraagd voor de landbouwproductie als zoodanig. De inzending bewijst duidelijk de belangrijke stijging van de landbouw productie in de laatste jaren. Het bx-engen van onze bestaands gron den tot een verhooging van opbrengst, zal in de komende jaren in de eerste plaats onze zorg dienen te hebben. De enkele in hechtenis genomen worden.Dergelijke niet als ernstig op te vatten pogingen werden in Kroonstad en in Constanza on dernomen, doch mislukten ook daax'. De autoriteiten zijn volkomen meester van den toestand. Overigens is het rustig in het land. Door den aanslag op het telefoonge bouw was de telefoon in Boekarest ruim een uur lang buiten werking gesteld. Pas na 1 uur des nachts werden de gesprekken met het buitenland weer vrijgegeven. Actie van leden der oude politieke partijen. Het Roemeensche ministerie van biitnen- landsche zaken heeft nog gisteravond laat een officieele mededeeling ovex-al in Boe karest laten aanplakken. Daarin wordt ge zegd, dat eenige leden van de oude ont bonden politieke partijen een politieke actie ontvouwd hebben, welke niet overeenkom stig het karakter is van de hedendaagsche politieke totalitaire ordening van den Roe- meenschen staat. Deze actie is in strijd met de voox-schriften van de regeex-ing en van de nationale partij als eenige wettig toegelaten politieke organisatie. De mede deeling wijst er nadrukkelijk op, dat alle die zich aan een dergelijke verboden po litieke actie schuldig maken, met opslui ting in een concëntx-atiekamp bestraft worden» jaren -geleden ingestelde cultuur techni sche dienst vindt hier een grooten arbeid. Vergis ik mij niet, zoo zei ir. Roebroek, dan is een aanvraag voor omstreeks 60.000 hectare voor ruilverkaveling in studie. DE KWESTIE VAN EEN RATIONEELEN LANDBOUW. Een tweede punt, waarop het bij de ver hooging van onze landbouwproductie aan komt, is de kwestie van een rationeelen landbouw, van een landbouw, die intensief wordt uitgeoefend. Dxïe factoren spelen hier een belangrijke rol, n.l. onderwijs, voorlichting en voortdurend research. Het landbouwonderwijs heeft zich rustig en voortdurend ontwikkeld. Het aantal instel lingen van landbouwonderwijs is belang rijk gestegen en het aantal deelnemex-s nam toe met duizenden, zoodat thans reeds ongeveer 40.000 personen deelnemen aan een of andex-en vorm van landbouw- ondeiwijs. Het aantal instellingen van on derwijs is van 1442 tot 2065 gestegen, met 39832 leerlingen. Mex-kwaardig is dat ook onze landbouwarbeiders belangstellixig gaan toonen voor ons algemeen onderwijs en ook voor onze cursussen op bepaald tex-rein, byv. vlas. Spx-eker ziet in deze daadwerkelijke belangstelling de grootste kracht van onzen Nedex-landschen land bouw. Ook buitenlanders worden hei'haal- delijk getroffen door de ontwikkeling van onze boeren. Wij mogen dan ook trots zijn op onzen ontwikkelden boerenstand, waar mede wij op het gebied van land- en tuin bouw iets bereikt hebben. Toch mogen wij niet stil blijven staan en ik heb aldus spr. den indruk, dat bij het landbouw onderwijs soms te veel gelet wordt op de techniek van het bedrijf. En in de toe komst zullen wij mede het oog er op moe ten houden, dat het onderwijs ook meer algemeen vormend moet zijn, opdat de aanstaande boer die ontwikkeling krijgt, die hij als lid van de geheele volksgemeen schap noodig heeft. Het landbouwkundig ondex-zoek zal niet mogen worden ver waarloosd. Want juist de landbouwkun dige research is de voedingsbodem voor het landbouwonderwijs. Talrijke instellingen zijn reeds jarenlang op dit terrein werkzaam en tal van nieuwe instellingen zyn tot stand gekomen. Ook op het gebied van tuinbouw zijn verschil lende instellingen opgericht 0111 voor de verschillende problemen een oplossing te vinden. Bedriegen de verschijnselen niet, dan hebben de ruim tweehondei-d assis tenten, die de consulenten bij hun voor lichting assisteex'en, een belangrijke bij-' drage geleverd tot de verhooging van onze bodemproductie. Moge deze jaarbeurs de belangstelling voor ons werk vei-hoogen, aldus besloot ir. Roebroek zijn rede. DE MOORD TE GELDROP. Lyfe opgehaald van een der verdachten. Maandagmiddag is by Heikrekelsche- brug het lijk opgehaald van den 49-jarigen zwei-ver P. V. uit Eindhoven. P. V. behooi-de tot een der verdachten in de zaak van den -noord op de kinderen van H. Het ondei-zoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1