Daagt de vrijheid voor Ziid-Afrika Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Dinsdag 3 September 1940 Onafgebroken strijd tusschen Boer en Brit. Hertzog beukt onvermoeid op Smuts' Engelsch bolwerk. Bijzondere correspondentie.) Onder den indruk van de Italiaan- sche veroveringen in Afrika begint de zucht naar' vrijmaking van het Engelsche juk zich ook in de Zuid-, Afrikaansche republiek voortdurend meer te openbaren. Het begint er naar uit te zien, dat het einde van de regeering-Smuts nabg is. Teneinde zich een goed denkbeeld te kun nen vormen van hetgeen de Boeren van de Engelschen te lijden hebben gehad, loont het de moeite, de geschiedenis van Zuid-Af rika nog eens na te gaan. Aan de Kaap de Goede Hoop hadden zich in de 16de eeuw de Portugeezen nedergezet, die echter in de 17de eeuw door de Boeren werden verdreven. De Hollandsche Oost-Indische Compagnie stichtte in 1602 Kaapstad; en dit werd het middelpunt vanwaar uit de kolonie zich uitbreidde. Toen Napoleon in 1806 het continentale stelsel tegen Enge land toepaste, nam Engeland, naar het heet te: tijdelijk, de Hollandsche koloniën in be zit. Toen het echter op restitutie aankwam, vergat men er enkele terug te geven, o.a. de Kaapkolonie. De Engelsche heerschap pij was echter van dien aard, dat den Boe ren niets anders overbleef dan huis.en hof op te geven en verder het binnenland in te trekken. Deze landverhuizing staat in de geschiedenis bekend als de Groote Trek. In de nieuwe, door hen gestichte staten Transvaal, Oranje Vrijstaat brachten de Boeren het tot grooten welstand. Toen er tenslotte rijke goudmijnen en diamantvel den werden ontdekt in hun gebied, was dit voor de Engelschen aanleiding om den Boerenoorlog te ontketenen, die woedde van 1899 tot 1902. DE ZUID-AFRIK A AN S CHE UNIE WORDT GESTICHT. Nauwelijks was de oorlog teneinde of in een deel van de door Engeland omgekoch te Zuid-Afrikaansche pers werd een cam pagne ingezet voor het stichten van de Zuid-Afrikaansche Unie, die dan ook op 31 Mei 1910 tot stand kwam. Het Neder- landsch werd gelijkgesteld met het En- gelsch als omgangstaal en er wex-d een Zuid-Afrikaansche Partij gesticht, waar mede Engeland hoopte, de Boeren aan het lijntje te kunnen houden. Aan het hoofd van deze partij kwam generaal Botha te staan. Daar de party echter hoe langer hoe meer uitsluitend opkwam voor de belangen van Engeland, trad generaal Hertzog, die een onafhankelijke politiek der Zuid-Afri kaansche Unie voorstond, er uit en stichtte een eigen partij, die de rechten der Boeren zou verdedigen. Daar deze partij, de Nati- Het Dultsche legerbertcht. Het Opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Duitsche onderzeebooten hebben op de Noordzee twee Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Op den len September hebben onze gevechts- en jachtvliegers de aanvallen op inrichtingen der Engelsche luchtmacht in Z.O. Engeland voortgezet. Hangars en onderkomens der vliegvelden Abingdon, Kenley, Biggin-Hill, Detling, Hawkings en Lympne kregen voltreffers en werden voor een deel in brand gesto ken. In den loop der aanvallen ontstonden verscheidene luchtgevechten, waarin onze vliegers opnieuw hun superioriteit bewe zen. In den nacht hebben afdeelingen ge vechtsvliegers de zeehavens van Liver pool, Swansea, Bristol en Chatham met goed gevolg met bommen bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens Werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zondag nacht wederom getracht Berlijn en andere steden aan te vallen, dank zij den krachti- gen afweer van het luchtdoelgeschut slaag den zy er niet in, in het gebied van Groot Beriyn bommen uit te werpen. Op andere plaatsen in het Duitsche rijksgebied werd slechts schade aan woonhuizen, nergens echter militaire materieele schade aan- onalisten, weldra een sterken aanhang kreeg en in bloei toenam, richtten de En gelschen op hun beurt een nieuwe partij op, de Unionisten, die op de bres stond voor de belangen van de steden, mijnbezitters en de Engelsche regeering. Toen Botha in 1914 aandrong op het ver klaren van den oorlog aan Duitsch Zuid west-Afrika, brak een Boerenopstand uit onder generaal Christiaan de Wet, welke evenwel door de Engelschen bloedig werd onderdrukt. Aan den oorlog in Europa nam Zuid-Afrika weinig of geen deel, daar men een nieuwen opstand vreesde, als het land van troepen werd ontbloot. GENERAAL SMUTS VERSCHIJNT TEN TOONEELE. ïn 1919 overleed Botha. Hij werd als mi- nister-president opgevolgd door genex-aal Smuts. Ofschoon het dezen gelukte, in 1920 de Unionisten en de Zuid-Afi-ikaansche par tij te vereenigen, waren deze beide niet in staat om bij de verkiezingen van 1924 weer stand te bieden aan de Nationalisten en de Arbeiderspartij. Generaal Hertzog kwam nu aan het hoofd van de Zuid-Afrikaansche Unie te staan. In 1925 wist hg ondanks sterken tegenstand het Afrikaansch in de plaats te stellen van het Nedex-landsch als officieele taal. In 1927 komt de Unie, dank zij zijn bemoeiingen, in het bezit van een eigen vlag. In 1933 nam hij Smuts weder op in zijn kabinet, die trachtte, de voorma- lige Duitsche kolonie Zuidwest-Afrika als vgfde aan de Zuid-Afrikaansche Unie toe ge voegen. Om dien tijd begon Hertzog ernstige po gingen aan te wenden, om de Unie onaf hankelijk te maken van Engeland. Smuts daarentegen toonde zich een aanhanger van Engeland, daar hij beweerde, dat Zuid-Af- rika 'onmogelijk in staat zou blijken, zich zelf te regeeren. Hierin werd hij terzijde gestaan door de pex-s, die zich voor het grootste deel in Engelsche handen bevond. Tenslotte brak de huidige oox-log uit. Men herinnert zich, hoe Hertzog hartstoch telijk kampte tegen de deelneming van Zuid-Afrika, doch hoe hij bij de stemming in het Parlement met een kleine meerder heid werd verslagen door zijn tegenstander, Smuts. Deze laatste weet echter zeer goed, dat zgn regeering volstrekt niet steunt op de meerderheid des volks, zoodat hij zich verzet tegen nieuwe vex'kiezingen, die voor hem ongetwijfeld een vex-pletterende neder laag zouden opleveren. Hertzog zit intusschen niet stil. Overal in het land houdt hg demonstraties, waar heen steeds een groot gehoor stroomt. Het aantal zijner aanhangers neemt gestadig toe; en vooral nu blijkt, dat het Britsche wereldrgk begint te wankelen, ach ten velen den tijd gekomen, óm zich "van Engeland los te maken vreedzaam, als het kén, doch met de wapens, als het moét. De bezetting der nieuwe Hongaarsche gebieden geregeld. De gemengde Hongaax-sch-Roemeensche commissie heeft, naar het D.N.B. uit Boe dapest meldt, in een bijeenkomst van tien uren, over het vraagstuk van de bezetting der nieuwe gebieden door Hongarije het volgende besluit genomen Het Hongaarsche leger trekt 5 September over de grens. De opmarsch wordt 13 Sep tember beëindigd. Het binnentrekken be gint langs de geheele tot dusver geldende Hongaarsch-Roemeensche grens met uit zondering van het gedeelte rondom Gross- wardein, waar het den zesden een aanvang neemt. Den vgfden September rukt het Hongaarsche leger Marossziget en Szath- mar binnen, den daaropvolgenden dag Grosswardein en het komt dan in verschil lende etappes den elfden te Klausenburg. De beide laatste dagen wox-dt het binnentrek ken in de Zuidoostelijke gebieden der Szek- ler voltooid. Gisteren is de behandeling der niet-mili- taire vi-aagstukken begonnen. Morgen komen de beide kamers der volksvertegenwoordiging bijeen voor een zit ting, waar de regeering de wet over den terugkeer der Zevenburgsche gebieden zal indienen. Verzoek aan Adverteerders en Correspondenten In verband met de beperking der vervoergelegenheid moet ons blad met ingang van a.s. Maandag vroeger ver schijnen. Wij verzoeken met het oog daarop onzen adverteerders» er wel rekening mede te willen houden- dat de advertenties uiterlijk om tien uur in ons bezit moeten zijn, om nog in het nummer van denzelfden dag te kunnen worden opgenomen. De ad vertenties uit Middelburg dienen al daar voor half tien te worden inge zonden. Onze correspondenten gelieven er rekening mede te houden, dat zij hun kopy zoo spoedig mogelijk inzenden. Indien er belangrijk nieuws te melden is, verwachten wij daarvan vóór twaalf uur telefonisch mededeeling. Het verlagen van loonen en salarissen. Alleen toegestaan na ontvangst van vergunning. Gistei-en is het eerste uitvoeringsbesluit van den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van sociale zaken in gevolge de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verbod van verla ging van loonen en salarissen, verschenen. Hiei'in wordt bepaald: Artikel 1. Het college van rgksbemiddelaars is be voegd tot het vei'leenen van een vergunning tot verlaging van loonen en salarissen. De vergunning kan ook worden verleend voor bij collectieve arbeidsovereenkomst gere gelde loonen en salarissen. 2. De vergunning wordt slechts ver leend, indien de economische omstandighe den dit noodzakelgk-maken en de verlaging met het oog op de sociale positie van de betrokkenen toelaatbaar is. Artikel 2. (1). Verzoeken om vergunning worden schriftelijk bij het college van rijksbemid- delaars ingediend. Zg moeten voldoende ge motiveerd zijn. (2) De vergunning kan voor een bepaal den tgd en voorwaardelijk worden verleend. De beslissing wordt den werkgever schrif- teüjk medegedeeld. Een afschrift wordt gezonden aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspec tie. De werkgever is verplicht de betrok kenen terstond met de beslissing in ken nis te stellen. Artikel 3. 1. De werkgever is verplicht aan het col lege van rgksbemiddelaars op diens verlan gen alle gegevens te verstrekken, welke noodig zijn voor de behandeling van het verzoek tot verlaging van loonen en salaris- 2. Voordat vergunning tot verlaging van bij een collectieve ai-beidsovereenkomst ge regelde loonen en salarissen verleend wordt wordt aan de bij deze collectieve arbeidsovereenkomst betrokken partijen gelegenheid geboden hun standpunt uiteen te zetten. Artikel 4. 1. Het hoofd of de bestuurder van een onderneming of de persoon, die een vx-g be roep uitoefent, die, ingeval daarvoor een vergunning noodig is, zonder vei-gunning geldende loonen of salax-issen verlaagt, is strafbaar; het feit wordt beschouwd als overtreding en wox-dt gestraft met hechte nis van ten hoogste dx-ie maanden of geld boete van ten hoogste drie duizend gulden. 2. Met de opsporing van een in het eerste lid strafbaar gestelde handeling zgn behal ve de in artikel 141 van-het wetboek'van strafvordering genoemde personen, ook be last de ambtenaren der ax-beidsinspectie. Artikel 5. Dit uitvoeringsbesluit treedt in werking op den dag van afkondiging. WEINIG GEVALLEN VAN BESMETTELIJKE DIEREN ZIEKTEN IN NEDERLAND. Het A.N.P. meldt uit Den Haag: Met het oog op de groote waarde, die de veestapel van Nederland heeft, is het voor komen en de bestrijding van besmettelijke dierenziekten van groot belang. Het is met de besmettelijke dierenziekten reeds sinds geruimen tgd zeer gunstig gesteld. Naast eenige miltvuurgevallen en de slechts plaatselijk optredende varkenspest zijn met het gevreesde mond- en klauwzeer, dat in het jaar 1937 zoo zeer gewoed heeft, nog slechts 18 boerderijen in zes gemeenten der provincie Noord-Holland aangetast. Dit heeft natuurlijk een gunstigen invloed op den uitvoer van fok- en consumptievee naar het Duitsche rgk, die bij een ongunsti- gen stand der besmettelijke ziekten be perkt zoo al niet geheel gestaakt zou moe ten worden, waardoor den landbouwers hun toekomende loon zou ontgaan. De door de Duitsche commissie betaalde px-gzen zijn zeer bevredigend. Dit wordt algemeen er kend door de veehoudex-s. Natuurlijk kan de prijs slechts evenredig zijn met de kwa liteit der dieren. De Gpbouwdlenst doet nattig werk. Hoewel de Opbouwdienst zijn voornaam ste taak zal vinden in groote pi-oductieve werken van algemeen belang, maken de korpsen zich ook in verschillende streken des lands nuttig met hei-stel- en oprui mingsarbeid. Zoo zijn onderdeelen van het IV distx-ict sedert eenigen tijd bezig met het herstel len en in zijn oorspronkelijken toestand te rugbrengen van de zomerkaden aan den IJsel, waarbij tevens de daar aanwezige opstellingen voor geweer- en kax-abijn- schuttex-s worden opgeruimd. Deze werkzaamheden strekken zich uit langs den geheelen westelijken oever. Ook het winterbed van den IJsel wordt in orde gebracht. De hekken en afrasterin gen in de uiterwaarden worden hersteld en de aanwezige prikkeldraadversperringen, die hinderlijk zijn voor het vee, worden verwijderd. Deze laatste werkzaamheden strekken zich over een verder gebied uit, en wel meer naar het Zuiden, langs Huis- sen en Bemmel tot nabij Lent. Het personeel van een viertal korpsen vindt in een en ander voor geruimen tijd werk. Het gebruik van verkeersmiddelen. De bij wet van September 1939 inge voerde bevoegdheid van den secretaris-ge neraal van het departement van water staat om regelen vast te stellen omtrent de registx-atie en het gebruik van verkeers middelen voor het vrachtvervoer te water en te land is in een gistei-en verschenen verordening tot nadere aankondiging ver lengd. jongeman pleegde moord op zijn vroegere verloofde. EN MAAKTE VERVOLGENS DOOR OPHANGING EEN EIND AAN ZIJN EIGEN LE VEN. In een weiland achter een bosch nabij Roden heeft een voorbijganger gisteroch tend vroeg een vreeselijke ontdekking ge daan. Hij vond daar het lijk van het 22- jarige meisje E. Meyer uit Roderwolde. Het meisje is het slachtoffer van een moordaanslag geworden. De dader is de 32-jarige verloofde van het slachtoffer. Het meisje heeft Zondag de verloving uitgemaakt, hetgeen B. zoo buiten zichzelve bracht, dat hg het meisje bij de keel greep en door wux-ging om het leven bracht. In den loop vaxx den middag heeft men het lijk van B. gevonden. De man had zich opgehangen aan een boom op ongeveer 1500 meter van de plaats, waar het lijk van het meisje was gevonden. Verzamelt onkruidzaden. Wij zullen in den a.s. winter niet over de gewone zaden voor vogelvoedering kun nen beschikken. Daarom is het raadzaam, onkruidzaden te verzamelen, welke door vinkachtige en sommige andere vogels met graagte worden gegeten. In aanmer king komen o.a. zaden van: Distels (wanneer de bloemhoofdjes plui zig woi'den) brandnetels (wanneer de zaadtoppen bruin worden) weegbree (de aren plukken); grassen (voor zoover nog aanwezig)? melde-soorten (Atx-iplex), overal op bouw- en tuingrond en op braakliggend tei'rein te vinden; ganzevoet-soorten (Chenopodium), als voren. Tot dit geslacht behooren o.a, ook bieten, spinazie en het loogkruid. Beukenooten zijn eind September rijp. Goed droog bewaren, daar ze anders schimmelen. De boomen dragen dit jaar zeer overvloedig. Eikels kunnen we bewaren voor de een den. Lijsterbessen (Augustus) en vlierbessen (Sept.Oct.) bewaren we in trossen op een koele plaats, liefst in een kelder. Spreeuwen en lijsters, die ze nu niet noo dig hebben, zullen ons er straks dank baar voor zijn. De bessen van meidoorn, hulst, dxün- doorn, Geldei'sche roos enz., laten we waar ze groeien, evenals de zaden van herken, elzen en dennen. Wie zonnebloemen in zijn tuin heeft, verzamelt natuurlijk zorgvuldig het waar devolle zaad. En indien pinda's nog te krggen zijn, zal men goed doen een paar pond te reserveeren voor de meezen, boomklevers en ante spechten. Tenslotte nog deze x-aad: Wees zuinig met uw vooi'raaö en voeder niet wanneer dit niet bepaald noodig is. Dus alleen by vorst, sneeuw, ijzel of aanhoudenden re gen. Ook de'laatste is een ex'nstige handi cap voor de kleine vogels. gericht. De totale verliezen van den vijand be droegen Zondag 62 vliegtuigen, waarvan er 52 in luchtgevechten neergehaald en 10 op den beganen grond vernield werden. Daarentegen worden slechts 9 eigen vlieg tuigen vermist. OOK GISTEREN LUCHTAANVALLEN. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duit sche jagers volgens de tot dusver ontvan gen berichten, bij de luchtgevechten, die zich gistermorgen boven het gebied van Zuid-Engeland hebben afgespeeld, 13 Brit sche vliegtuigen neergehaald. Vier Duitsche Vliegtuigen worden vermist. Ook in den middag zijn, naar het D.N.B. verneemt, weer kleine Duitsche gevechts- en jachtformaties tot het Britsche eiland doorgedrongen om in Zuid-Engeland mili taire doelen aan te vallen. Boven de Brit sche kust ontstonden vex-scheidene luchtge vechten, waarin de Duitsche jagers weder de vijandelijke versperringen doorbraken. Het luchtafweergeschut aan de Engelsche Oostkust wordt op zwaren proef gesteld, nu de Duitsche luchtaanvallen in hevigheid toenemen^, (Foto Welibild). Itanaansche bommenwerpers boven vijandelijk gebied m Noord Afrika. De foto geelt een indruk van de verlatenheid van het landschap (Fo'o Weltbild) Bommen op Zwitsersch gebied. De staf van het Zwitsersche leger deel de gisteren mede: In den nacht van 1 op 2 September zijn wederom vreemde vliegtuigen over ons gezagsgebied gevlogen. In talrijke plaatsen in West Zwitserland en in St. Gallen loei den tusschen middernacht en 1 uur 's mor gens de alarmsirenes. Bg Au (St. Gallen) werden eenige bommen op open veld gewor pen. Personen werden daarbij niet gewond. In het St. Galler Rgndal openden de troe pen het afweer op de vreemde vliegers. Wit geschilderde hekken duiden op verschillende plaatsen in Den Haag de plaatsen aan, waar voetgangers gevaar toopen te water te raken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5