UIT DE PROVINCIE Zeeuwsche Opleidingsschool voor Notariaat, Registratie en Invoer rechten en Accijnzen Hoe lang Is het licht Zonsondergang hedenavond 20.23 Zonsopkomst morgenochtend 6.56 Maansopkomst morgenochtend 9.57 Maansondergang morgenavond 21.20 PROV» ZEEUWSCHE VEREENIGING HET GROENE KRUIS. Algemeene Vergadering ging niet door. GOES. De alg. vergadering van de Pro vinciale Zeeuwsche Vereeniging Het Groene Kruis, die in Mei j.l. werd uitgesteld en vandaag zou worden gehouden moest we- gehs slechte opkomst ook de voorzitter en de secretaris ontbraken op het appèl worden afgelast. Walcheren De nieuwe o.l. school te Oostkapelle geopend. OOSTKAPELLE. Maandagavond had al hier óp eenvoudige wijze de officieele opening plaats van de nieuwe openbare school. De burgemeester, als eerste spreker, riep het welkom toe aan de Wethouders, de leden van den Raad, den inspecteur van het Lager onderwijs, den architect, aanne mers, personeel, ouders van schoolgaande kinderen en verdere genoodigden. Hij me moreerde, hoe de nieuwe school is ge bouwd op een historische plaats waar vroe ger de heerlijkheid Oostkapelle op gestaan heeft. Op deze historische plaats is thans een nieuw schoolgebouw verrezen, waarop de gemeente trots rnag zijn. Hij dankte de leden voor het hiertoe genomen besluit. Ook den inspecteur, den heer Wit, zei spre ker dank voor de medewerking, den archi tect ir. Rothuizen voor het ontwerp en den aannemer den heer P. de Kam voor de uit voering en verder allen die aan deze schoot hun krachten hebben gegeven. Spreker me moreerde uit de geschiedenis van Oostka pelle het onstaan der verschillende scholen van welke de nu verlatene bijna 100 jaar geleden gebouwd werd. Van een nog vroe gere school haalde spreker een citaat aan dat op een onderwijzersvergadering op 5 Juli 1834 door een der onderwijzers werd voorgelezen n.l.: 'k Beschouwde aandachtig 't schoolvertrek Hetgeen mij veel te klein, En met een lage zoldering Zeer dompig scheen te zijn. De lichten, weinig in getal, Bevond, ik gansch niet groot En in een dikken muur gebouwd Met ruitjes in het lood. Dit laatste had nochtans zijn nut Geen raam dat openging Zoodat men door de reten toch Nog versche lucht ontving. Hjj verblijdt zich over het ontstaan de zer school op deze rustige plek en hoopt dat zij tot. welzijn van de gemeente mag strek ken. Vervolgens werd het woord gevoerd door den inspecteur van het L. O. die er op wees dat de nieuwe school in een lang bestaande behoefte voorziet, omdat de oude school nauwelijks meer aan de te stellen eischen voldeed. Spreker hoopte, dat het onderwijs, dat hier gegeven zal worden in overeen stemming mag zijn met de lokaliteiten waarin het gegeven zal worden. Spreker feliciteerde dan ook naast het gemeente bestuur, het onderwijzend personeel der school. Daarna sprak ir. Rothuizen. Hij dankte den Raad voor het vertrouwen hem ge schonken om deze school te mogen bouwen. Ook de aannemer sprak in gelijken geest. Tenslotte voerde het hoofd der school, de heer A. C. van Dijke en de heer W. Me- su als voorzitter der oudercommissie het woord. Namens de ouders bood laatstge noemde een bloemenbak, bezet met bloei ende planten aan uit dankbaarheid voor het ontstaan der nieuwe school. Nadat de burgemeester alle sprekers had dank gebracht, inzonderheid ook voor de bloemenhulde, werd de school bezichtigd. Er is op het eiland een prachtige nieuwe school verrezen met drie leslokalen, wel ke aan alle eischen voldoet en waarvan het geheel een keurigen indruk maakt. De lo kalen zijn- ruim verlicht en modern inge licht, terwijl een breede gang er heen voert. Er is buiten een overdekte speel plaats en een eveneens overdekte fietsen bergplaats terwijl een ruime met tegels be legde speelplaats is aangebracht. Het ge heel maakt in deze rustige omgeving een keurigen indruk en kan als een aanwinst voor de gemeente worden beschouwd. Concert. ZOUTELANDE. Morgenavond zal de Chr. muziekvereeniging „Luctor Et Emer- go", onder leiding van den heer Jac. Hol- laers op de tent een concert geven. Het programma is: 1. 't Gooi Marsch H. Lureman 2. Le Val De L'amblêve fantaisie M. Wtterwulghe 3. La Crurdgeuse Walzer S. Bayens 4. Le Cliënes De Plateau Ouverture' G. Gadenne. Pauze. 5. Luxor Marsch H. Lureman 6. Nijmpher De Juveuce faiitaissie E. Marsal. 7. Belle Bergerre Divertisement Pastoral Fr Francois. 8. Bellatrice Ouverture M. Guldero Finale. Benoemd met ingang van 1 September 1940, tot adjunct-commies der Registratie cn Domeinen, de heer A. J, Barentsen te St. Lauréns. Zuid-Beveland Voorstellen voor den Gemeenteraad. KLOETINGE. De Raad dezer gemeente zal Donderdagavond in openbare vergade ring bijeenkomen. Op de agenda komt o.a. voor een voor stel van B. en W, om aan mej. J. Fokker— van Veen eervol ontslag als schoonmaak ster van het gemeentehuis te verleenen, met ingang van 1 October 1940 en vervol gens een instructie voor de schoonmaak ster van het gemeentehuis in te stellen. Voorts een voorstel' om den heer J. Fok ker als gemeentebode voor het jaar 1940 een gratificatie van' 'f 75 te verleenen om de gemeente te doen deelnemen in het gebruik van den Opbouwdienst voor contröle bij den luchtbeschermingsdienst onderzoek geloofsbrieven van den heer D. Koster en tenslotte een verzoek om ont slag van den heer G. v. d. Zande als onderwijzer. VERBETERING VAN DEN ZEEDIJK. KRABBENDIJKE. Naar wij vernemen zal' men met het vervaardigen van beton blokken ter verbetering van den zeedijk aan den Karelpolder, welk werk sinds den oorlogstoestand was stopgezet, weer een aanvang nemen. COLLECTE. KRABBENDIJKE. De alhier gehóuden collecte's ten bate der Ned. Herv. Kerk heeft 27,opgebracht, voor de zending 24,—. De mazelen. ELLEWOUTSDIJK. De openbare lagere school alhier is gesloten wegens het heer- schen van de mazelen. Ontslag verleend, ELLEWOUTSDIJK. Aan W. Jeremiasse is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-werkman, havenmeester, klokluider, klokopwinder en grafdelver. GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. Woe -.d. 4 S 6.06 18.26 11.26 23.54 Donderd. 5 6.51 19.11 12.15 24.46 Vrijdag 6 7.35 x9.u5 13.07 25.38 Z-terdag 7 8.21 20.37 13.58 Zondag 8 E.K. 9.05 21.21 2.28 14.50 Maandag 9- 9.52 22.15 3.18 15.43 Dinsdag j.0 10.58 23.38 4.20 16.54 Woensd. 11 12.26 25.03 5.39 17.23 Dond.d. 12 13.50 6.09 19.44 Noord-Beveland Afscheid van den heer Holster te Kortgene. „Ondank is 's werelds loon." KORTGENE. Het is Vrijdagavond voor den heer Adr. B. Holster, yoorzitter en dirigent van het muziekgezelschap „Een dracht Maakt Macht" alhier, een bijzon dere avond geweest, evenals voor de le den van het genoemde gezelschap. De heer Holster heeft n.l. afscheid genomen van het muziekgezelschap. Hij heeft zich door bijzondere omstandigheden genood zaakt gezien om te bedanken als direc teur van het muziekgezelschap en als lei der van het „Meisjeskoor" en van het „Kortgeensch Jeugdkoor". Deze omstan digheden zijn voor den heer Holster bij zonder pijnlijk. Hij, die het muziekleven te Kortgene op zeer hoog .peil heeft gé bracht, is door den Raad- der gemeente niet waardig geacht om in aanmerking te komen voor een vacante betrekicing als onderwijzer der o. 1. school alhier. In deze vacature, ontstaan door het vertrek van een der onderwijzers, werd een ander benoemd, terwijl de heer Holster, die zoo veel heeft gedaan voor de gemeente, niet gekozen werd. Dit besluit van den Raad heeft in verschillende kringen ontstem ming teweeg gebracht. Men zou gaarne gezien hebben, dat iemand, die zooveel tot stand heeft gebracht als de heer Hol ster, ook wat beter behandeld zou zijn geworden. Vrijdagavond dan heeft de heer Hol- gter voor het laatst den dirigeerstok voor E.M.M. gevoerd. In het repetitielokaal wa ren o.a. burgemeester Schuit aanwezig, alsmede de wethouders Salomé en Wolse. De heer Adr. We11 em an heeft, als bestuurslid van E.M.M. het woord ge voerd tot den heer Holster. Het gezel schap beschouwt het als een gevoelig ver lies dat de heer Holster heengaat of beter gezegd heen moet gaan. De plaats die de heer Holster innam, is niet te vervan gen; E.M.M. is door hem groot geworden. De wijze wSArom er thans afscheid geno men moet worden, is te betreuren. Spr. dankte den heet' Holster namens het be stuur voor al hetgeen deze in het belang van E.M.M. heeft gedaan. De heer H o 1 s te r sprak daarna on geveer als volgt: „Reeds lang was er sprake, dat er een onderwijzer aan de o. 1. school zou vertrekken. Ik koesterde toén den wensch dat ik in zijn plaats zou treden. Het Kortgeensche muziekgezel schap, het kinder- en meisjeskoor, alsmede de zangvereeniging te Kats zouden dan behouden zijn. Een uitgestrekt arbeids veld lag er voor mrj open. In mijn vrije uren zou ik mezelven met hart en ziel kunnen geven aan de muziek. De inspec teur van het 1. o. was mij gunstig gezind, evenals B. en W. van Kortgene, en het hoofd der o. 1. school te Kortgene. Mij werd aangeraden om te solliciteeren naar de vacante betrekking te Kortgene en ik werd no. 1 op de voordi-acht geplaatst. Vol goeden moed ben ik naar de Raads leden gegaan entoen kwam de be slissingik werd niet benoemd. Nacht en dag heb ik gewex-kt voor E.M.M, en voor het kinderkoor. Kinderfees ten en uitvoeringen slaagden. De kin derzangdag was een succes. Maar 's we- reis loon is ondank. Het valt mij moeilijk om afscheid te nemen; steeds was er eensgezindheid en prettig is er samen gewerkt, Ik breng dank aan mijn mede bestuursleden en aan de leden voor hun bereidwilligheid op velerlei gebied. Ik breng hulde aan B. en W. van Kortgenè, die steeds een open opg hadden voor de vereenigingen op .het dorp.. Ik hoop dat gij gauw een directeur zult krijgen en dat de vereeniging nog groeie en bloeie." Toespraak van den burgemeester. Burgemeester Schuit nam hierop het woord. Spr, was van oordeel dat niets ernstigs is gebeurd. Holster moet ons ver laten. En dit stemt weemoedig. Namens B. en W. bracht spr. dank voor het vele dat de heer Holster geboden beeft. Ook sprak de burgemeester woorden van dank namens de burgerij (op een paar bux-gers na). Acht jaar lang heeft de heer Hol ster het muziekleven in goede banen ge leid. Kinderzang en muziek bloeiden. B." en W. hebben him best gedaan om U te behouden, mijnheer Holster, doch aan het besluit van den Raad is verder niets meer te veranderen. Kortgene is U veel verschuldigd. Wej hopen dat de tijd mag aanbreken, dat U nog eens terug mag keeren. Hierop sprak de heer P. C. Schip pers, üe vorige dirigent van E.M.M. Spr. roemde de prettige verhouding en be schouwde het besluit van den Raad als een zware slag voor de vereeniging, die evenwel nu niet bij de pakken neer moet gaan zitten. De heer Welleman bood hierna na mens de vereeniging aan den heer Hol ster een fraaie leeslamp aan, waarvoor deze hartelijk dankte. Een „serenade". Op verzoek werd onder leiding van den heer Holster „Death or Glory" van Hall gespeeld, het laatste lied onder zijn emi nente leiding. Onder leiding van den heer P. C. Schip pers werd daarna een serenade gebracht aan „de overwinnende partij", zooals dat uitgedrukt werd, waarna weth. Wolse nog enkele woorden sprak, daarbij de hoop uitsprekend, dat E.M.M. spoedig een nieu wen directeur zal krijgen. Zeeuwsch-Vlaanderen Jaarbeursbezoekers uit West Zeeuwsch Vlaanderen. Voor Jaarbeursbezoekers uit West Zeeuwsch Vlaanderen is de gelegenheid ook dit maal opengesteld tegen geredu- ceerden prijs de Jaar-beurs te bezoeken.- Met de lijnen van de S.B.M. bestaat ge legenheid aansluiting te krijgen op de veerboot van 7 uur, zoodat 'men tijdig te Utrecht kan zijn. Het zal mogelijk zijn met een retour- kaart den volgenden dag op een der vol gende dagen terug te reizen met een tram van de gewone dienstregeling. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit no. DE RAAD VAN AARDENBURG VERGADERDE. Woonhuis op de Markt aange kocht. AARDENBURG. Maandagmorgen verga derde de Raad dezer gemeente onder voor zitterschap van den Burgemeester. Afwe zig waren Mevr. E. J. van den Broecke De Man en de heer A. P. Blondeel. Ingekomen is een verzoek van. de Mu ziekvereeniging „Aardenburgsche Fanfa ren" om een subsidie van 350,over 1940. Dit verzoek werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Afwijzend werd beschikt op een schrijven van C. F. de Wandel alhier waarbij terug gaaf wordt verzocht van betaalde honden belasting. Besloten werd niet toe te treden tot de box-gstellingfondsen voor den Mid denstand. De Inspecteur van de Volksgezondheid wenscht de verordening op den keurings dienst vaix vee en vleesch voor den kring Sluis zoodanig te wijzigen dat cadavers van gestorven dieren; die door de N.V. destructor Zeeland vervoerd moeten wor den, in het algemeen ixiet van de huid ont daan mogen worden. Na een enkele toe lichting van den Voorzitter werd besloten de goedkeuring aan de voorgenomen wij ziging te hechten. Op een schrijven van A. A. L. M. van den Bx-oecke betreffende ruiling van enkele perceelen grond met een perceel grond van de gemeente Aardenburg stelden B. en W. voor in te gaan. Dit werd goedgekeurd. B. en W. stelden voor tot aankoop over te gaan van het woonhuis van de Ex-ven L. de Rooze op de Max-kt alhier. De heer Cats- man stelde de vraag of B. en W. al eenig plan hebben met dat huis. In denzelfden hoek is destijds reeds een tweetal huizen aangekocht met het doel het marktplein te vex-fx-aaien. Een huis is er afgebroken, maar dat heeft volgens spr. nu niet direct tot vex-fraaiïng geleid. De Voorzitter antwoordde dat B. en W. met dezen aankoop het uitvoeren van een destijds door den Raad genomen besluit óe- oogen; een vast omlijnd plan met be stemming van huizen en grond in dien hoek van de marlet is er nog niet doch zal te zijner tijd opgesteld worden - De heer Catsman zou gaarne een tijde lijk plan tot verfraaiing zien opgesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop tot aankoop besloten. Besloten werd tot terugbetaling van de installatie (aanleg) kosten van electriciteit in het kazernegebouw aan den wachtmees ter De Bakker. De heer Catsman zou gaarne zien dat de raadsleden weer van de rondvraag gebruik zouden kunnen maken. Daar de agenda van den Raad eenigen tijd van te voren bekend moet zijn stelde de Voorzitter voor, dat de raadsleden eenige dagen voor een te hou den raadsvergadering lxun vragen schrifte lijk stellen, waardoor zij op de agenda ge plaatst kunnen wox-den. Hiennede werd ac- coox-d gegaan. Ten slotte bracht de voox-zitter nog ter sprake liet verpachten van de Schependom- sche Kreek. De vex-paclxting had destijds reeds plaats gehad maar door de tijdsom standigheden was hiervan niets gekomen. Spr. vroeg den Raad goed te vinden dat de Kreek plaatselijk wordt verhuurd, hoewel de opbrengst daardoor wel geringer zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermede aceoord. Raad van Oostburg. OOSTBURG. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente, onder voorzitter schap van den waarnemend burgemeester, wethouder J. Mijs, voltallig bijeen. De voorzitter deelde mede, dat wat het ontvangei-schap betreft, B. en W. er de voorkeur aan zouden geven, dat het ontvangerschap met dat van de gemeente Zuidzande gecombineerd zou worden. De ontvanger zou dan vrij blijven van woon plaats, doch minstens twee morgens per week zitting te Oostburg moeten hebben. Besloten werd Ged, Staten hieivan in kennis te stellen. Een wijziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in ver band met destructie, werd vastgesteld. Een subsidie. Eeu subsidie-aanvrage van de commis sie ve.t-vee-niarkt, groot 100 voor de Secretariaat: BREE 48, MIDDELBURG (Teletoon 295) Eenige volledige opleiding voor deze vakken in geheel Zeeland Vereischte tot toelating: Eindexamen H. B. S. of Gymnasium, Aangifte van nieuwe leerlingen voor den op 23 September 1940 aanvangenden NIEUWEN CUKSUS 8 vóór 15 SEPTEMBER 1940 aan het Secretariaat, waar alle gewenschtö inlichtingen verkrijgbaar zijn. óp 18 September alhier te houden vet- vee-markt, werd zonder hoofdelijke stem ming toegestaan. Op een vraag van den heer VAN KAM PEN of de deelname groot genoeg is, deelde de heer AALBREGTSE, als voor zitter van de commissie voor de jaar- lijksche vet-vee-markt en veetentoonstel ling mede, dat de deelname voldoende is. Besloten werd opnieuw een overeen komst aan te gaan met de Fraude-risico onderlinge van gemeenten. In de gemeenschappelijke regeling re gionale arbeidsbeux-s werd een wijziging aangebracht, waardoor de gemeente Cad- zand zich eveneens kan .aansluiten. Wat betreft een aanvrage om premie voor verbetering van een arbeiderswoning, moet nog advies van den inspecteur bin nen komen. Besloten werd goedkeux-ing te hechten aan een besluit inzake verhaal coupon belasting, hetgeen bepaalt, dat de belas ting voor rekening van den geldnemer komt. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel inzake invoering van het vak lichamelijk onderwijs aan de Ambachts school. Aan den Staat werd een stixk grond verkocht ten behoeve van de Telefoon centrale, postkantoor en directeurswoning. De maximum-grootte is 2150 m2, terwijl de frontbreedte 51 meter bedraagt. Dit is een deel van het uitbreidings plan Nieuwstx-aat-Langestraat. De verordening tot heffing px-ecario- rechten werd opnieuw vastgesteld. Bureau jeugdregistratïe. De begrooting voor in te stellen bureau jeugdregistratie te Oostburg bedraagt 5500. Het doel hiervan is voorlichting bij beroepskeuze. Dit bureau geldt voor alle gemeenten in W. Z. Vlaanderen. De kosten voor de gemeente Oostburg be dragen 700, waarvan het Rijk 50 bijdraagt is 350. Hierna ging de Raad in geheime zitting over ter behandeling van: aankoop van de verdere benoodigde gronden voor par keerterrein, keuringsterrein c.a., verbou wing dokterswoning en watervoorziening in gemeentegebouwen. Na ruim een uur in besloten zitting vergaderd te hebben, werd de zitting weer openbaar. Wat het eerste punt betreft van een viertal particulieren werd een stukje grond gekocht (plan Langestraat-Nieuwstraat) Wat het verzoek van den gemeente-arts betreft om zijn spreekkamer te vergroo- ten en zijn woning van water te voorzien, werd besloten den dokter in de gelegen heid te stellen deze woning te koopen. Principieel werd besloten vaststelling van het partieel uitbreidingsplan, vaststel ling bebouwingsvoorschx-iften en exploita tieverordening. Ledelplein. Het groote plein dat aangelegd wordt, krijgt den naam Ledelplein, naar kolonel Joseph. Ledel, commandant van 1830 1835. Het grafmonument van kolonel Le del bevindt zich op het Roomsch Katho liek gedeelte van de algemeene begraaf plaats alhier. De straat tusschen het verlengde van de Violetstraat en het nieuwe Ledelplein krijgt den naam Burgemeester Callenfels- straat, naar dr. H. A. Callenfels, burge meester dezer gemeente van 18221846. Patates-frites-kraam uitgebrand. AXEL. Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in het patates- friteskraam van den heer C. Riemens, dat alhier in de Schoolstraat stond. In een oogwenk stond het kraam in lichterlaaie, wat een heele consternatie veroorzaakte in dit drukke centrum. Een zoontje van den heer R., die in het kraam bediende, kon zich tijdig in veiligheid stellen. De brand weer was spoedig ter plaatse en had het vuur in korten tijd gebluscht, maar toen was het kraam reeds vrijwel geheel uit gebrand. De brand is ontstaan doordat de vlam in een pan met vet sloeg. DEVIEZENBEPALINGEN VOOR DE GRENSBEWONERS. De aandacht van de grensbewoners in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gevestigd op de bepalingen van het reeds in wex-king ge treden Deviezenbesluit H en de Deviezen- grensbesclxikking I, waarvan de voornaam ste bepalingen hieronder zijn opgenomen. DEVTEZENBESLUTT II. Art. 2. '(1) Het is aan grensbewoners zonder vergunning van het Deviezeninstituut ge oorloofd betaalmiddelen uit te voeren tot een waarde van ten hoogste één gulden per dag, ten hoogste echter tien gulden per maand. (2) Het is aan grensbewoners verboden betaalmiddelen in te voeren tot een hoogere waarde van één gulden per dag en tieD gulden per maand. Het Deviezeninstituut kan in bijzondere gevallen deze bedragen verlxoogeii. (3) Kindei'en beneden den leeftijd van veertien jaar mogen bedragen, waarvan de uit- en invoer geoorloofd is, slechts dan medevoeren, wanneer deze bedragen noo- dig zijn voor schoolbezoek, Art. 3. Jn afwijking van het bepaalde in art. g is het aan grensgangers geoorloofd op grond van loorxverklaringen hunner werk gevers betaalmiddelen tot een waarde van ten hoogste hun loon in- of uit te voeren, Art. 4. Het is aan grensbewoners geoorloofd zon der overlegging van de in artikel 22 van de Deviezenverordening 1940 bedoelde docu menten roerende goederen in- of uit tö voeren, mits deze goederen naar het oor deel van de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen 1. niet zijn bestemd voor handel of be drijf 2. dienen voor de persoonlijke behoeften van de grensbewoners 3. contant zijn gekocht dan wel worden verkocht. Art. 5. In afwijking van het bepaalde in de ar tikelen 2 en 4 is het aan grensbewoners, die in het bezit zijn van een vergunning van den inspecteur der invoerrechten en accijn zen geoorloofd 1. zonder overlegging van de in artikel 22 der Deviezenverordening 1940 bedoelde documenten in het land hunner inwoning voortgebrachte roerende goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste dertig gul den per marktdag uit- of in te voeren 2. de met den vei'koop dezer goedereö verkregen opbi-engst tot een waarde van ten hoogste dertig gulden per marktdag in- of uit te voeren. Art 6. Medegevoerde betaalmiddelen of roerende goederen worden ook dan. als uitgevoerd aangemerkt, indien in redelijkheid moet worden aangenomen, dat zij in strijd xnet de voorafgaande bepalingen voor uit voer naar het buitenland bestemd zijn. Art. 7. De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan ingezete nen die binnen het Nederlandsche grens gebied hun woonplaats hebben of aldaar gevestigd zijn, toestaan buitenlandsche be taalmiddelen van grensbewoners te verkrij gen en aan dezen te vervreemden. Volgens art. 1 wordt verstaan onder ia 1. grensgebied a. het gebied, behoorende tot die Neder landsche gemeenten, die althans met een deel yan het gemeentegebied, niet verder dan 15 km. van de Belgische grens van het bezette Nederlandsche gebied verwijderd liggen b. het krachtens de Belgische deviezen- voorschriften aangewezen gebied aan de Nedexiandsche grens 2. grensbewoners personen, die binnen de grensgebieden hun woonplaats hebben of gewoonlijk aldaar verblijven 3. grensgangers "J grensbewoners, die vavx een bedrijf, gele gen in het grensgebied van het nabuurland regelmatig loon (daaronder mede begrepen salarissen, provisies, enz.) ontvangen en die om de plaats te bereiken, waar zij hun arbeid verrichten, regelmatig de grens langs een bepaald kantoor overschrijden. DEVTEZENGRENSBESCHIKKING Art. 1. '(1) De uit- en invoer van betaalmidde len, bedoeld in artikel 2 van het Deviezen- besluit H mogen alleen geschieden langs het meest nabij de woonplaats van den grensbewoners gelegen douanekantoor en op tijdstippen, waarop het kantoor voor lxet reizigersverkeer is opengesteld, een en an der behoudens door den inspecteur der in voerrechten en accijnzen binnen wiens dienstkx-ing dat kantoor is gelegen voor bepaalde gevallen te verleenen afwijkingen, Art. 2. De grensbewoner is desgevraagd ver plicht de door hem uit- of ingevoerde be taalmiddelen aan de bevoegde ambtenaren der invoerrechten en accijnzen of aan an dere daartoe aan te wijzen ambtenaren te vertoonen. Art. 3. Het eerste exemplaar van de loonverkla- ringen moet bij den uitvoer van de betaal middelen door den grensganger aan de ambtenaren van de invoerrechten en ac cijnzen van het kantoor genoemd in de ver klaring ter intrekking worden aangeboden, Art. 4. '(1) De vergunning bedoeld in artikel 5 van het Deviezenbesluit n wordt op daar toe strekkend verzoek tot wederopzeggens verleend door den inspecteur der invoer rechten en accijnzen. (2) De aanvragen tot het verkrijgen van de vergunning moeten worden ingediend 3 a. door een ingezetene bij den inspecteur der invoerrechten en accijnzen over zijn woonplaats b. door een niet-ingezetene bij den inspec teur der invoerrechten en accijnzen binnen wiens dienstkx-ing het naastbij zijn woon plaats gelegen grenskantoor valt, (3) De vergimning wordt verleend in den vorm van een marktboek. (4) Indien de aanvrager dit verkiest, kan aan hem meer dan één vex-gunning worden verleend. (5) De vergunning vervalt indien het max-ktboek is volgeschreven. (6) Voor het vex-krijgen van een nieuwe vergunning moet de oude hij het indienen, van de aanvrage worden ingeleverd. Opgemerkt wordt nog, dat de loonver- klaringen in tweevoud worden afgegeven door den werkgever die hiertoe in het be zit is van een vergunning yan het Devie zeninstituut,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3