Provinciate losiwsshe Courant Dommelsch iier is beter Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Hoemenië verbonden met de Spil. 183ste JAARGANG NUMMER 203 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W- den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oer week of f 2.30 per kwartaal, Franco per post t 2-50 per kwartaal- Afzonderlijke nummers 5 cent. O ADVERTENTiEPRBJS; Van 1—5 regels f 1.50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 10.50 Iedere 'egel meer 10 ci (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Hoe zal de toestand zich verder ontwikkelen op den Balkan? Zoo ls- dus Engeland definitief uitge schakeld op de Roemeensche petroleum- velden. Dat is de eerste conclusie, waartoe men. komt, bij de beoordeeling van den nieuwen toestand, ontstaan door de Duitsch-Italiaansche scheidsrechterlijke uitspraak. Ook de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken Manoilescu heeft de toestand in dezen geest beoordeeld, toen hij verklaarde: Roemenie zal zich in de toekomst nauwer aansluiten by de mo gendheden van de spil. Inderdaad mag de overeenkomst van Weenen gekenschetst worden als een be- teekenisvolle Duitsche overwinning. Zoo heeft zich ook Roemenië gevoegd naar de wisselingen welke zich in Europa afteekenen en die voor 't oogenblik een uitsluitende orienteering op de as Rome- Berlijn; te zien geven, waarbij niet uit het oog mag worden verloren, dat in deze com binatie dóór Berlijn den toon wordt aange geven. Een der episoden van de oorlogsgeschie denis der afgeloopen maanden. Deze oorlog heeft niet slechts te land, ter zee en in de lucht gewoed. Daarvan spreken slechts de uiterlijkheden. De felste strijd wel haast woede op die kanselarijen van Euro pa en Amerika. Deze strijd is fascineerend door zijn onverwachte aspecten, door zijn vaak gewaagde decorverwisselingen, door zyn onberekenbaarheid. En deze oorlog heeft op dit punt wel het een en ander te zien gegeven. HET VOORSPEL. Reeds het voorspel, dat zich afspeelde op de kanselarijen van Berlijn, Londen en Pa rijs, dat een-dramatische episode opleverde op den Berghof, tijdens het bezoek van den Britschen ambassadeur Henderson aan den Berghof, was van een ongewone span ning. Het is dank zij de moderne techniek niet langer meer-zoo, dat de diplomatie zich onttrekt aan de aanschouwing van gewone menschen. Ook de diplomatie heeft be hoefte aan het uiterlijke vertoon. Onder invloed van Duitsche en Italiaansche me thoden is hierop nog sterker den nadruk gelegd en speciaal Hitler is er sterk in geweest, de diplomatieke onderhandelingen voor een goed deel tot een aangelegenheid van publiek belang te maken. De Duit sche diplomatie kent niet in die mate de terughoudendheid welke het kenmerk mocht heeten van de Fransche.en de Brit- sche diplomatie. Zoo heeft een ieder zijn oordeel gekregen over tal van. diplomatieke bemoeiingen, zoo heeft de openbare mee ning het diplomatieke overleg ten deele aan zich getrokken, nu de van hoogerhand geïnspireerde pers veelal de opvattingen van regeeringskringen tot gemeengoed heeft gemaakt. Hoe heeft de openbare meening meege leefd met de reizen van Sumner Welles naar de Europeesche hoofdsteden, hoe heeft zij zich bezig gehouden met gissingen om trent het doel der zending van Myran Tay lor naar het Vaticaan. Heeft niet die zelfde openbare meening sterk gereageerd op de vredesboodschappen van vooraan staande figuren? Men is er langzamerhand toe gekomen, te denken, dat de diploma tie geen geheimen meer had. Ten onrechte overigens, al mag zeker worden gecon stateerd, dat de openbare meening de laat ste jaren grooter invloed dan ooit te voren is gaan uitoefenen op de gedragingen der diplomaten. Vandaag is het een jaar geleden, dat Frankrijk en Engeland den oorlog aan Duitschland verklaarden. Het is thans niet de plaats om zich te gaan verdiepen in wat er werkelijk aan deze oorlogsverkla ring vooraf is gegaan. Doch wel schijnt het juist te veronderstellen, dat de diplomatie van het Kreml op den gang van zaken, welke zijn tragische ontknooping vond in de oorlogsverklaring van den derden Sep tember zeer sterk de hand heeft gehad. De toekomst zal leeren, welke de oogmerken zijn geweest van Molotoff, toen hij sterk Aziatisch g< rienteerd een uit gesproken Europeesche politiek ging voe ren. We zouden deze politiek ideologisch kunnen bezien en dus kunnen wijzen op het wereldrevolutionaire beginsel van de Russische politiek. Voor 't.oogmblik mogen we als de practische doelstellingen van Rusland slechts aangeven: het venster naar den Atlantischen Oceaan en een ver grooting van invloed op den Balkan. Het eerste punt heeft reeds voor een belangrijk deel verwezenlijking gevonden, hét tweede doel is in beginsel bereikt, toen Roemenië een belangrijk gebied afstond aan den machtigen buurman, die meer ont ving, dan hij bij den vrede van Brest Litowsk moest afstaan. De concurrentie op den Balkan. Wanneer we nu wederom de aandacht vestigen op het Balkanprobleem, dan ge schiedt zulks, wijl juist deze Balkanvraag stukken in de diplomatieke overleggingen der laatste maanden zoo'n belangrijke rol hebben gespeeld. De Balkan, niet langer meer een ge sloten eenbeid, uit zijn politiek even wicht gestooten, dreigde te worden en dreigt dat ook nu nog steeds, zij 't in min dere mate de speelbal der elkaar be- concurreerende mogendheden. Ja, zoo sterk, dat zelfs de asgenooten hier behalve bond- génooten ook concurrenten schenen te zijn, gelijk reeds vroeger uiteengezet werd. Is de concurrentie nu, na de beslissing van Weenen uitgeschakeld? Het zou be paald voorbarig zijn, zulks nu reeds aan te nemen. Slechts dit valt te constateeren, dat de Duitsch-Italiaansche concurrentie met 'het oog op de recente ontwikkeling is uitgeschakeld. Een ontwikkeling, die te zien heeft gegeven, hoe Rusland zijn doel stellingen in het Balkan-bekken wenscht te verwezenlijken. Een. vertraging der Hongaarseh-Roe- meensclie ondex-handelingen bergde in zich het gevaar, dat andere geïnteresseerden concurrenten dus zich met het Roe meensche geval zouden gaan bemoeien. Dat hebben Duitschland en Italië voor komen. Zij hebben door hun optreden de concurrentie schaakmat gezet en Roe menië aan zich gebonden, zoo verklaarde de minister "van buitenlandsche zaken, maar hij verzuimde niet te constateeren: dit is een dag van rouw voor Roemenië. Roemenië was een groote Balkan-mo- gendheid, die echter bij de verdragen meer had gekregen dan v. aarop het met eenigen schijn van recht aanspraken kon laten gelden. Duitschland en Italië hebben dezen vuur haard van verwikkelingen gedoofd. Maar bovendien hebben zij aan Roemenië een garantie gegeven. Zy is, zoo werd te Ber lijn verklaard, tegen niemand gericht, ten zij tegen een onbekende. Wie is deze onbekende concurrent? Ach ten Berlijn en Rome dan nog steeds een Engelsche bedreiging een wezenlijk gevaar voor hun positie op den Balkan Of wordt met deze vage verklaring wellicht gedoeld op Rusland? Hoe dat ook zij, uit het officieele Berlijnsche commentaar valt af te leiden, dat Duitschland en Italië de opvatting zijn toegedaan, hun concur rent (en) wel te hebben overtroefd, maar nog niet te hebben uitgeschakeld. De Balkan is in de afgeloopen maanden het tooneel van een diplomatieken strijd geweest, waarvan de kansen geregeld wis selden. Niet slechts. Roemenië is in het spel. het gaat om. de beheersching van geheel Zuid- Oost Europa. Volgens verklaringen van maarschalk Goering is de Duitsche petro- leumvoorziening ook vanuit Roemenië vei lig gesteld. Dat is tegelijk een teeken, dat andere geïnteresseerden zich niet onbetuigd zullen laten. Engeland streeft er naar, het Derde Rijk ook in het Zuid-Oosten te blokkeeren. Maar daarvoor is het afhankelijk van de stemming in Griekenland en Turkije. Dat is tegelijk een verklaring voor de schermutselingen op politiek terrein, voor de aanslagen waarvan we zoo nu en dan hooren. De geheime diensten voeren zich. Hoe zal zich de toestand op den Balkan verder ontwikkel ;n? Het is niet te voor spellen, omdat niemand weet, hoeveel con currenten er zijn, of de Baikanstaten, waar onder ook Roemenië nog een woordje zul len meespreken en tenslotte, hoe de laat ste troeven zijn verdeeld. Voor 't oogenblik heeft Berlijn een groo- ten slag geslagen. Het heeft zoowel Roe menië als Hongarije aan de as verplicht. Maar het was, naar 't schijnt, niet de laatste slag. Dan zal het uiteindelijk moeten blijken, dat Chamber-lain in München op het ver keerde paard heeft gewed. Bommen bij Drachten. Gistermorgen zijn in de nabijheid van de centrale werkplaats der Nederlandsche Tramweg Maatschappy te Drachten (Fr.) vyf brisantbommen gevallen. Een van deze kwam naby een boerderij terecht, waardoor alle ruiten vernield werden. Bovendien werd in de omgeving een twin tigtal brandbommen neergelaten. Een hier van ging door dak en plafonds van een par ticuliere woning en kwam in het gelyk- straatsche gedeelte terecht. Een begin van brand werd met zand gebluscht. Een an dere brandbom sloeg door het dak van de werkplaats der N.T.M., doch veroorzaakte geen schade. Andere brandbommen richtten geen scha de aan. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Bommen in den Wierlngermeer. Zondagmiddag vier uur hebben Engel sche vliegtuigen dertien brisantbommen in den Wieringermeer uitgeworpen. Ze kwa men in een weiland terecht en richtten geen materieele schade aan. Pensioen voor verwanten van overleden militairen. Er wordt voorlooplg een voor schot van 100 verstrekt. Het is niet mogelijk gebleken vóór 31 Augustus 1940 op alle aanvragen om pen sioen ten behoeve van.verwanten van over leden of invalide militairen een beslissing te nemen. In verband hiermede heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van. defensie de volgende voor zieningen getroffen. 1. Aan de weduwen of kinderen van Sn den krijg gevallen militairen of van mili tairen, die in den krijg zijn verwond ge raakt en aan hun verwondingen zijn overk leden, zal omstreeks 10 September 1940 een voorschot op pensioen worden verleend ten bedrage van 100,.indien althans door of ten behoeve van belanghebbenden een pensioenaanvrage werd ingezonden en door den burgemeester van hun woonplaats in gevolge het daartoe dezerzijds gedaan ver zoek reeds de noodige inlichtingen aan het afwikkelingsbureau van het departement van defensie werden verstrekt. 2. Aan de weduwen of kinderen, hiervóór bedoeld, door wie of ten behoeve van wie een pensioenaanvrage werd ingezonden, doch te wier aanzien de burgemeester van hun woonplaats nog geen inlichtingen heeft verstrekt, zal een voorschot, als in het eerste lid vermeld, worden verleend, zoodra de in dat lid bedoelde inlichtingen zullen zijn ontvangen. 3. Is pensioen aangevraagd in een ander geval dan in het tweede lid bedoeld, dan zal de bui-gemeester ook na 31 Augustus 1940 met de uitbetaling van kostwinners vergoeding doorgaan tot het tijdstip, waar op een beslissing op de pensioenaanvrage is genomen. De na 31 Augustus 1940 uitge keerde vergoedingsbedragen komen in min dering van het pensioen, indien dit wordt toegekend. Wordt geen pensioen toegekend, dan zal geen terugvordt ring van uitbetaal de kostwinnersvergoeding -plaats hebben. Mocht een pensioenaanvrage niet vóór 31 Augustus 1940 gedaan zyn, dan wordt na dezen datum geen vergoeding meer uitbe taald, althans niet zonder dat daartoe machtiging is verleend door het afwikke- -lingsbureau van het departement van de fensie. Vermiste militairen. 4. Ten aanzien van vermiste militairen zal de burgemeester aan het hoofd van het afwikkelingsbureau een staat van inlich tingen, weergevende de tegenwoordige ge zinsomstandigheden, doen toekomen. Na ontvangst daarvan wordt nagegaan, of er voldoende reden is tot doorbetaling van kostwinnersvergoeding. In afwachting van de beslissing van het hoofd van het afwik kelingsbureau te dezer zake zal de burge meester de uitbetaling van vergoeding voortzetten. Tot de vermisten behooren ook gerekend te worden zy, omtrent wier ver blijfplaats inmiddels nadere, zij het wel licht vage gegevens bekend zyn geworden, doch die nog niet hier te lande zijn terug gekeerd. Militaire pensioenen verhoogd. De normen der pensioenen lig gen tusschen 350 en 850 gld. De beteekenis van de nieuwe veror dening inzake de militaire pensioenen is, naar de Tel. verneemt, dat het weduwen- pensioen voor nabestaanden van dienst plichtigen en korporaals wordt verhoogd van 350 tot 500 gulden 'sjaars. Voor on derofficiersweduwen lag het pensioen tus schen 400 en 850 gulden; dit zal thans varieeren tusschen 500 en 850 gulden. De weduwe dus van een dienstplichtige of korporaal krygt 500 gulden, zoo zij geen kinderen heeft. Elk kind heeft recht op weezenpensioen ten bedrage van 100 gul den, tot het totaal van weduwen- en wee zenpensioen 80 procent van den pensioen grondslag, zijnde 1000 gulden, heeft be reikt. Is er dus één kind, dan bedraagt het totaal pensioen 600 gulden, bij drie of meer kinderen 800 gulden. Voor de ouders van ongehuwde kostwin ners was onder meer reeds bepaald, dat aan hen tot den dood van den langstleven de een pensioen zou worden uitgekeerd tot het bedrag, waartoe de overledene in de kosten van levensonderhoud placht bij te dragen, tot een maximum van 40 pro cent van den grondslag. Dit maximum is nu verhoogd van 280 op 400 per jaar. Het weduwenpensioen komt te verval len, indien de weduwe hertrouwt. Niet echter het weezenpeusioen, dat wordt uit gekeerd tot het 21ste levensjaar. Komt de tweede echtgenoot te overlijden, dan gaat het recht op weduwenpensioen op nieuw in. Wanneer een der kinderen den meer derjarigen leeftjjd heeft bereikt, wordt, indien het gezin uit meer dan drie kin deren bestond, de verhouding tusschen weduwen- en weezenpensioen opnieuw herzien, zoodat men toch aan het maxi mum van 80 procent van, den grondslag komt. Het maximum invaliditeitspensioen, dat wordt uitgekeerd wanneer de militair voor 100 procent, blijvend ongeschikt tot werken is, is behoudens eventueel toeken- Waardenburg is een begrip geworden in het reizigersverkeer tusschen Noord en Zuid. De dagelijksche drukte aan dit stationnetje, dat nieuw leven is ingeblazen, evenaart die van menig ander spoorwegknooppunt (Foto Pax-Holland) Wie 't eerst komt oersl D« reizigers voor h-e» Zuiden, die zoo luist het stationnetje van Waordenburg hebben verlaten, wm'den zich aan do gereed staande autobussen voor den verderen tocht nesr de pont (Foto Pax-Holland) DE ITALIAANSCHE AANVAL OP KENYA. Een uiterst kwetsbaar fint in Engelands Koloniaal bezit. Het Italiaansche koloniale leger heeft, naar de oorlogscorrespondent van het D. N.B. in de Middellandsche Zee meldt, na de verovering van Britsch Somaliland een nieuwen opmarsch in Zuid-Oostelijke rich ting ingezet. De troepen, die in den sector tusschen Mojale, Dolo en Daba in de Brit- sche kroonkolonie Kenya waren binnen gedrongen, hebben de belangrijke stad Boena bezet. Voor het eerst in de geschie denis van het Britsche koloniale rijk in Oost-Afrika wordt Kenya door vijandelijke troepen bedi-eigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in bij de structuur van het Britsche Koloniale rijk in Afrika, dat zich uitstrekt van de Middellandsche Zee tot Zuid-Afrika. In het hart van Afrika gelegen, vormt Kenya den centralen schakel tusschen Egypte, den Soedan en de zich naar het zuiden uit strekkende koloniën Tanganyika (Duitsch Oost-Afrika), Oost- en Zuid-Rhodesia en de TJnie van Zuid-Afrika. Alleen het bezit van Kenya waarborgt Engeland de ver bindingslijn CairoKaapstad, die van stra tegisch en economisch belang voor de handhaving van het koloniale gebied is en eerst in den wereldoorlog definitief tot stand kwam. De Italiaansche aanval is dan ook tegen een uiterst kwetsbaar punt gericht. Kenya J heeft een oppervlakte van 582.000 vierltan- ning van z.g. „smartegeld" van 490 per jaar gebracht op 780. Het eerste artikel der verordening heeft tot doel de bepaling, die tot dusver gold voor de pensioenen van officieren, thans, nu een aantal hunner per 15 Juli op non- actief is gegaan, ook te doen" uitstrek ken tot de nonactiviteitstractementen der officieren en wachtgelden van de onder officieren. ten K.M. en een zielental van 2.800.000. Door de bezetting van Boena zijn de Ita liaansche troepen 90 K.M. in Kenya door gedrongen. De grensstreek tusschen Abes- sinië en Kenya die thans door de Italianen bezet is, is eenige dagen geleden op bevel van den gouverneur-generaal van Kenya ontruimd. Vijftigduizend inboorlingen, no maden van hetzelfde ras als de menschen, die het hoofdbestanddeel der bevolking van Italiaansch en Britsch Somaliland uitma ken, moesten in allerijl het gebied, waar zij sedert eeuwen gevestigd waren, verla ten. De Italianen rukken thans op in een droog en zandig woestijngebied. Pas veel zuidelijker begint de rijke, vruchtbare hoogvlakte, die de Britsche kroonkolonie haai- waarde verleent. Door de verovering van Boena hebben de Italianen zich van een belangrijk knooppunt verzekerd. In Boena komen de weinige karavaanwegen van dit woestijngebied samen, vandaar lei den zij naar het 600 k.m. verder gelegen Nairobi. Het bezit van deze weinig be gaanbare wegen is van de grootste stra tegisch beteekenis. Op 150 kilometer ten zuiden van Boena ligt Wajr, van waaruit de Engelsche luchtmacht Abessinië en de Italiaansche stellingen aan Indischen Oceaan en. Roode Zee aanvalt. Zuidelijk van Wajr beginnen de eindelooze oerwouden en moerassen, die bekend zijn door de jacht op groot wild. Strategisch gezien begint de beslissende stryd om het bezit van Kenya pas ten zui den van Wajr in het langgerekte stroom gebied van de Tana. Tot dusverre was de Engelsche tegenstand, naar gemeld wordt, uiterst gering. Drie Engelsche vliegtuigen in Duitschland -"ergeschoten. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Nacht jagers en luchtdoelgeschut hebben van nacht drie vyandelijke vliegtuigen boven het ryksgebied neergeschoten. Naar men voorts verneemt, drongen de Britsche vliegtuigen niet ver door en werd er geen Schade aan militaire doelen aangericht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1