Nieuw studiogebouw van de A.V.R.O. Officieel In gebruik genomen. Voor aanzicht van het nieuwe Studioge bouw Het was vandaag: voor de AJgemeene Vereeniging Radio Omroep en -voor haar geboorteplaats Hilversum een hoogtijdag. Vandaag n.l. werd het nieuwe studioge bouw aan den 's-Gravelandschenweg no. 50, het „Studiogebouw 2" zooals het zake- lyk wordt genoemd, officieel in gebruik ge nomen. Toen de A.V.R.O. in 1936 de „oude" stu dio opende, zoo zei de directeur van het omroepbedrijf, de heer Willem Vogt, o.m. in zijn redevoering waarin hij de uitbrei ding van de studio's toelichtte, dacht zij, dat zij-voor langen tijd over meer dan vol doende ruimten voor haar arbeid beschik te. De nieuwe mogelijkheden, die echter voor het bedrijf in 1936 beschikbaar kwa men waren er vele. Doch werden de mo gelijkheden aanstonds voor het bedrijf ge bruikt en zij leidden tot een zoo intensief studioleven, dat wilde men een ge zonde ontwikkeling en ontplooiing der verschillende nieuwe bedrijfs activiteiten niét remmen over het stichten van nieuwe lokaliteiten moest worden gedacht. Het nieuwe studiogebouw is een geheel zelfstandig gebouw, dat door een ruimen tunnelgang. die onder het Melkpad door loopt, met het oude gebouw is verbonden. Welke waren nu meer in het bijzonder de oorzaken, die tot deze 'uitbreidingen noop- tèn?", vroeg de directeur zich in zijn rede af. Ten eerste de openstelling van de studio voor het publiek, maar in engeren zin: de openstelling voor de leden luistervinken. De groote zaal, die ruimte biedt voor vijf honderd toehoorders, was weldra eenige malen per week dicht bezet met gasten. Voorts bezochten 138.000 personen de stu dio's, terwijl 137.000 bezoekers, verdeeld over 274 avonden publieke voorstellingen in de studio bijwoonden. Weldra kwam men in alle opzichten ï'uimte tekort. Aan al de wenschen en noodzakelijkhe den is thans door het gereed komen van de nieuwe gedeelten volkomen bevrediging geschonken. De uitbreiding. De garderobe is met 228 kapstoknum mers uitgebreid. Het nieuwe restaurant telt 280 zitplaatsen. Er is een tweede con certzaal gebouwd, uitsluitend voor omroep- gebruik, dus zonder accommodatie voor het publiek, die een inhoud heeft van 3787 m3, d.i. 762 m3 meer dan de „oude" groote zaal. Er is een nieuwe dansmuziek studio met een inhoud van 928 m3. De technische dienst krijgt de beschikking over de „oude" discotheek voor meetkamer, terwijl een nieuwe discotheek van 95 m2 oppervlak in het poortgebouw gereed staat, d.w.z. 58 m2 grooter dan de tegenwoordige. Voor de muziekoibliotheek is in het poortgebouw een ruimte gereserveerd van 191 m2 oppervlakte, waardoor de stem kamer, die tijdelijk in gebruik was geno men als muziekbibliotheek, aan haar oor spronkelijke bestemming kan worden te ruggegeven. Ten slotte zijn de begeerde werkkamers voor leden van den staf en voor de arran geurs eveneens in het poortgebouw ge reed gekomen. Deze kamers zijn alle op deugdelijke wijze geluidsvrij gemaakt. Studiogebouw 2 is, behalve van een stem kamer voor het orkest, van twee dirigent kamers, en van een recreatieruimte voor orkestleden voorzien, van een moderne radiotechnische bedieningsinstallatie. Met deze installatie kunnen de uitzendingen on afhankelijk van die in het hoofdgebouw uit worden gemanipuleerd. Vier afzonderlijke programma's (over vier verschillende zen ders) kunnen gelijktijdig worden be- heerscht. Dit geschiedt van de technische bedieningsruimte uit, waar men, door dik ke glasruiten, vrij uitzicht heeft in de beide studio's, die men via kleine dienst trappen snel kan bereiken. Deze mogelijk heid is belangrijk voor de taak, die de A.V.R.O.reeds verzorgt en die zy hoopt te krijgen voor de uitoefening van den wereldomroep. Met deze uitbreiding van haar werk ruimten is de A.V.R.O. thans volkomen toegerust voor de taak, waarvoor zij is gesteld en ook voor die, welke men haar in de toekomst, op omroepgebied, zou willen toevertrouwen. Zij is er van over tuigd, dat haar geheele omroepuitrusting wat moderniteit, uitgebreidheid en doel treffendheid betreft, voor die van geen enkele omroepmaatschappij ter wereld be hoeft onder te doen, zoo besloot de heer Vogt zijn' inleidend woord. Bij het bezichtigen van het fraaie nieuwe gebouw, dat architectonisch vol maakt aansluit by en harmonieert met de oude studio, gaf de architect, de heer B. Merkelbach, een toelichting over de uitvoering van het bouwwerk en de daarbij geldende overwegingen. Studio van een vioolvorm. De nieuwe groote studiozaal zou uit sluitend bestemd zijn voor een orkest van 30 tot 40 man zonder publiek, zoodat de geluidprojecteerende vorm die de bestaande studiozaal heeft, hierbij niet bruikbaar was. In de bestaande studiozaal moest niet uitsluitend rekening worden gehouden met het geluid, dat de microfoon zou be reiken, doch er moest ook zorg gedragen worden, dat het geluid de vijfhonderd in de zaal en op het balcon aanwezige per sonen goed bereikte. Toen wij dan ook met den acoustisch adviseur, den heer J. W. Janzen, deze problemen bespraken, bleek, dat bij een objectieve bestudeering een zeer merkwaardige vorm voor de nieuwe groote studiozaal ontstond. Deze, door den heer Janzen aangegeven vorm vertoont nl. veel overeenkomst met een viool. Het uitgangspunt van zijn stu dies was een zoo gelijkmatig mogelijke ge- luidsverdeeling te krijgen. Daar de studio's evenals de bestaande niet. van ramen voorzien zyn, was wederom mechanische ventilatie noodzakelijk. De ventilatie in de groote studio heëft een capaciteit van 6.000 m3 per uur, die in de kleine studio van 2.000 m3 per uur. De acoustiek. Over de acoustiek en de technische ap paratuur diende de heer J. M. Madsen, chef van de technische inrichtingen van voorlichting. Gedurende den bouw zijn na iedere phase van de bewerking der studio's de nagalm- tyden door den technischen dienst van de A.V.R.O. gemeten, hebben de orkesten proef gespeeld en werden gramofoonopna- men gemaakt. Deze nagalm tijden, waar onder men verstaat den tijd, waarin een afgebroken toon uitklinkt tot een milli- oenste van zijn sterkte, zijn direct afhan kelijk van het absorbeerend vermogen der wanden, vloer, plafond en. alle in de stu dio's aanwezige materialen. De metingen b.v. van de oorspronkelijke betonnen dansmuziek studio geven voor de lage tonen waarden van 10 tot 12 seconden en voor de hooge 3% seconde. Het aan brengen van absoi'beerende" materialen komt dus voornamelijk neer op het terug brengen van den nagalmtijd der lage to nen, waarbij door gunstige keuze van - het materiaal zoo weinig mogelijk de nagalm- tijden der hooge tonen beïnvloed moeten worden. Typeerende constructies voor het absorbeeren der lage frequenties zijn dan ook in de beide studio's de plafonds. Ver der in de dansmuziek studio de bolvormige voorwand en in de groote studio de beide korte wanden en de in zigzagvorm aange brachte vrij trillende boards. Op deze wijze werd iedere studio stap voor stap den nagalmtijd voor het geheel te meten frequentiegebied (van 60 tot ca. 8000 per sec.) teruggebracht op voor de groote studio ca. 2 sec. en voor de dansmuziek studio op ca. 1,3 sec. Uitwisseling op cultureel gebied op komst. Honderd werklooze Nederland- sche musici vinden emplooi in Duitschland. Men meldt ons uit Den Haag Dat- is het nieuws, dat wjj dezer dagen mochten vernemen Dat dergelijke plannen bestonden, hadden wij wel reeds gehoord, maar nu komen ze definitief tot uitvoering. Dr. Schmidt-Burgk, Kultur-refeirent aan het Rijkscommissariaat, heeft er ons iets over verteld. De dienaars van de lichte muziek hebben het in ons land verre van gemakkelijk. Wjj hebben er eigenljjk altjjd te veel gehad voor de geringe mogel.. xheden in een ltlejn land als het onze. En dat is er sedert den oorlog natuurlijk niet beter op geworden, integen deel. Er is vroeger reeds zoo veel over ge schreven, er is zooveel geklaagd over de werkloosheid onder de musici, dat wij het f' 'c als bekend mogen veronderstellen. Er is nu een nieuwe kans gekomen. Men is begonnen uitvc ring te geven aan de plan nen voor een „cultuur-uitwisseling" met Duitschland door aan honderd Nederland- sche musici gelegenheid te bieden in Duitschland aan het werk te gaan. Daar voor zullen niet in de eerste plaats geheele ensembles worden gekozen en zeker niet die, welke werk hebben, maar iedere bekwame musicus zonder werk komt hiervoor in aan merking. In Duitschland is voor hen plaats en zjj zullen dus alle kansen krijgen op geregeld werk, die ze maar kunnen verlangen. Want door den oorlog is er in - Duitschland een ernstig tekort aan dit soort artiesten, ter wijl bovendien een aantal ensembles gere geld optreedt voor de ontspanning van mi litairen. Ook tooneelspelers en zangers. De uitwisseling van cultureele krachten beperkt zich niet tot de lichte kunst. Ook voor tooneelspelers en zangers worden nieu- v. e mogelijkheden geopend. Zoo gaat dezer dagen de zangeres Ria Focke met een vast engagement naar de staatsopera te Berlijn, waar zij vooral in opera's van Wagner zal optreden, en een jong tooneelspeler gaat zich aan het Burgtheater te Weenen verder bekwamen in tooneelspel en regie. Beiden gaan, zooals vrjj bjj een ontmoeting konden constateeren, vol enthousiasme in Duitsch land .an het werk, vooral omdat hun ginds de gelegenheid wordt gegeven, rustig ver der te studeeren zonder het jachten, dat het leven, vooral van den tooneelspeler in ons land gewoonlijk kenmerkt. - Wanneer men weet, dat Berlijn alleen reeds meer dan veertig theaters telt, die door vaste gezelschappen worden bespeeld, is het duidelijk, dat hier veel meer mogelijk heden zjjn dan in een klein land als het onze. Groote volkstheaters worden gebouwd. Eén van de ernstigste bezwaren voor het verkrijgen van een behoorlijk bestaan door den tooneelspeler en opera-zanger "is een gevolg van het feit, dat de schouw burgen veel te klein zijn. Omstreeks het jaar 1800 brachten een twintigtal arties ten en technisjhe krachten een stuk in de zaal, die een paar honderd menschen kon herbergen. Wanneer bjj de tegenwoordig zooveel uitgebreidere éischen 120 menschen bjj een uitvoering in touw zijn, kan hun in een kleine zaal nimmer een behoorlijke recette worden gewaarborgd. Daarom heeft men in Duitschland nu veel grootere the aters, die verscheiden duizenden toeschou wers kunnen bevatten, gebouwd, en daar mee zjjn tevens kansen geboden voor een groot aantal kunstenaars, die, zooals ge zegd, nu ook in Nederland worden ge zocht. Ongetwijfeld een begin van een uiterst belangrijke nieuwe toekomst voor velen in ons land. Marine en Leger Zeemacht. Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland is: A. wegens opheffing van hun betrekking eervol ontslag uit den zeedienst verleend: 1. met ingang van 1 September, aan de officieren van administratie der 2e klasse S.' Groot en L. C. R. Homing en aan den officier van administratie der 3e klasse A. L. Vriens; 2. met ingang van 15 September aan den officier van den Marinestoomvaartdienst der 2de klasse M. C. Schol; B. met ingang van 15 September aan den officier van den Marine-stoomvaart dienst der 1ste klasse H. J. Takens, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienst. De groote Ooncert-stiU Ingezonden Stukken EEN LAAKBARE HANDELWIJZE VAN EEN COÖPERATIE. Op Woensdag 14 Augustus werd een vergadering gehouden door de landbouw- vereeniging te Rilland, waarin o.a. bespro ken werd de aankoop van kunstmeststof fen in verband met de te verwachten hoe veelheid. Dit onderwerp werd behandeld door den heer Alink, zaakvoerder der Coöp. aan- koopvereeniging te Wemeldinge. Genoem de heer deelde mede, dat redelijkerwijs mocht worden verwacht dat 70 der stikstof meststoffen, in het vorige jaar verbruikt, voor den landbouw' beschikbaar zou zyn. Daar door genoemde coöperatie, be halve aan haar leden gewoonlijk ook aan niet-leden wordt verkocht, deelde de heer Alink mede, dat besloten was dit seizoen n i e t te verkoopen aan niet-leden, waar door de volle hoeveelheid ter beschikking komt van de aangesloten vereenigingen, dus deze op het volle kwantum zouden kunnen rekenen. Verder maakte de heer Alink den handel verdacht, door te dur ven beweren, dat deze niet verkocht, ten einde t.z.t. hoogere prijzen te kunnen ma ken. Direct heb ik den heer Alink hier over aangevallendat het besluit abso luut in strijd is met de gestelde wijze van opbouw en zijn voorstel overeenkomt met diefstal, daar door hem de hoeveelheid kunstmeststoffen voor niet-leden wordt overgeheveld naar de leden. Een niet-lid is welkom in normalen tijd bij deze coöperatie, doch zoodra door by- zondere omstandigheden een billijke ver deeling moet plaats hebben, worden de niet-leden in den hoek getrapt en wordt hun rechtmatig aandeel der kunstmest stoffen zonder blikken of blozen aan an deren verstrekt. Ik geloof wel te mogen zeggen dat een dergelijke handelwijze door tot oordeelen bevoegde personen niet zal worden goed gekeurd. Wat het tweede punt van den lieer Alink betreft, zijnde laster op den handel, hier kon ik direct niet tegen ageeren, daar my de gegevens op dat moment ont braken. Daar ik als lid der N.S.B. weet wat laster beteekent, daar wij dit voorheen zeer dikwijls aan den lijve hebben onder vonden, zoo heb ik mij tot verschillende betrouwbare handelaars in kunstmest stoffen gewend en het is my gebleken dat vele landbouwers en landbouw-vereenigin- gen nu reeds een belangrijke hoeveelheid van de benoodigde kunstmeststoffen heb ben aangekocht bij den handel. Is het nu de bedoeling van den heer Alink, om de niet-leden-cliënten, dit jaar maar zonder kunstmest te laten boeren, bf verwacht hij soms van den handel, dat deze die cliënten weer in dank terugneemt; om kans te loopen hen straks door zoet ge fluit weer te verliezen? Ik meen, dat de heer Alink nog niet voldoende doordrongen is van den ernst van den teggnwoordigen toestand en dat zy die een schakel vormen in het huidige productie-apparaat terdege moeten door drongen zijn van hun verantwoordelijk heid. W. P. VAN GORSEL. Rilland Bath, 31 Augustus 1940. AUTOBUSDIENST GOES— MIDDELBURG. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. 1940. Zeer geachte heer Hoofdredacteur, Van de week werd ik verrast door een mededeeling in Uw blad, waarbij aan Uwe lezers werd duidelijk gemaakt, dat we gens de schaarschte aan motorbrandstof de autobusdienst GoesMiddelburg min der kilometers per week mocht rijden en waarbij ook aansloot de mededeeling, dat het verboden was reizigers van Goes naar Middelburg te vervoeren. Dit bericht was m.i. slechts ten deele juist en ik verzoek U beleefd het met het onderstaande te willen aanvullen Op de beslissing van de Commissie Ver gunningen Personenvervoer, waarin inder daad staat, dat het verboden is reizigers over het geheele traject van Goes naar Middelburg te vervoeren, staat beroep open bij den Secretaris-Generaal, waarne mend Hoofd van het Departement van Waterstaat. Naar ik zeker vtaet is de ondernemer J. van Fraassen bij den Secre taris-Generaal in beroep gegaan. Het be sluit van de Commissie, waarvan U Uw lezers in kennis stelde, is dus niet onher roepelijk, maar kan straks nog worden gewijzigd. Ik mag U tevens wel opmerken, dat het 4e uitvoeringsbesluit van den Secretaris- Generaal, krachtens hetwelk de bedoelde beslissing werd genomen, uitgaat van de noodzaak tot brandstofbesparing. Het geeft geen enkele besparing, indien een autobus toch mag rijden van Goes naar Middelburg en indien tusschen de eind punten geen reizigers mogen worden ver voerd. Naar mijn meening is de dooi' U mede gedeelde beslissing van de Commissie dan ook onjuist en heeft hier meer het coördi natieplan 1942 de Commissie voor oogen gestaan (door haar zelf opgemaakt) dan de uitvoering van genoemd 4e uitvoerings besluit van den Secretaris-Generaal. In elk geval is het laatste woord in deze zaak niet aan deCommissie, maar aan den Secretaris-Generaal van Water staat, welke geadviseerd zal worden door den Raad van State. Met veel dank voor de plaatsing, Hoogachtend!, KRAAK STEEMANN, Beer. v. d. Ned. Bond, van Autobus- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Treklring van 2 September 1940. 3e Klasse le Lyst. 2000 No. 19977 1500 No. 15522 1000 No. 10841 14303 400 No. 21875 23468 200 No. 19150 100 No. 2279 4114 7962 13S20 15071 20420 20916 Onze Bureaux zijn gevestigds MIDDELBURG BIERKAA111 I Radste-. Tal 269 Admlnlstr-;Tel.139 V1ISSINGEN Redactie en Adm..- Walstraai 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 BurgerlijkeStand VLISSINGEN. Van 29 Aug.2 Sept. Getrouwd D. M. de Regt, 29 j. en B, P. Bolier, 23 j. Geboren Adrianus Cornelia, z. v. A. C. de Kaait en E. E. Brandenburger. Saartje Krina Jacoba, d. v. J. Cruise en J. J. Meyer. GOES. Geboren j Jan Josephus, zoon van Pleter Maria van Eikeren en Elisabeth van Klom penburg. OndertrouwdJan Bastiaan van Fraas sen, 24 j., jm. en Dina Landman, 21 j., jd. te Kapelle. Overleden Magdalena Goedhart, 54 j., echtgen. van Simon Schram. ZOUTELANDE. Geboren Maria de Witte, d. v. Janis de Witte en Katharina de Visser. Jan Geel hoed, z. v. Jacob Geelhoed en Maatje Geldof. Jan Louws, z. v. Willem Louws en Willemina Melis. Neeltje Pietemella Wis se, d. van Jacob Wisse en Leuntje Kor- nelia Boogaard. OverledenMaarten van Sluijs, 68 j., echtgen. van Johanna Crjsouw. Gerard Sturm, 75 j., echtg. van Pietemella Looise. VEERE. Van 131 Augustus. Getrouwd Pieter Johannes Lako, kan toorbediende, jm. 22 j. en Maria Mersie, zonder'beroep, jd. 24 j. WISSENKERKE. 2330 Augustus 1940. Overleden Sara Pelle, 84 j., weduwe van Cornelis Schrier. Marktberichten GOES, 31 Aug. Groote veiling: dubb. princesseboonen 9.3010.55, zure kroet- appels 1.50 per 100 kg. Kleine veiling: Appels: Mancks Codlin extra 14, A 13—14, B 10—14, C 5.50—6.50; Transp. de Croncels 1416, A 1316, B 1012, C 8; Zigeunerinnen extra 15 22, 17—23, 14—22; Codlin Keswick 24; Clasieappels 13; Const, de Groot 1.504; Cox Pomona 213; Gansebout 4; Gulder- ling 25 James Greeve 817 Jacq. Le- bel 3.506; Bismarck 24.50; Tuinzoet 7; The Queen 4.50; Signe Tillish 48; Roode Ribbeling 2.508.50; Zoete Ribbeling 8; Oranje reinetten 27; Lindenappels 3.50; Peren: Br. d'Amanlis extra 11, A 8.5011, B 8—10, C 7 Clapps Favorite extra 12.50, A 11.70, B 9; Br. Hardy extra 15, A 15 16, B 1315, C 10 Tr. de Vienne extra 14—17, A 14—16, B 12—14, C 9—11; Br. de Merode 2—7; Speltperen 2—2.50; Souv. de Congres 28; Scharlakenperen 23 Seign. d'Esperen 314 Vijgeperen 26; Wittebroodspeer 23; Will. Du- chesse 37; Br. Wilhelmina 1.505; Br. Lebrun 25.50; Duifjesperen 16; Ber gamotten 23,50; Calleboutsperen 1.503; Jutten 315; Marg. Marillat 210. Prui men: Abrikoospruimen 1.6010; BL Wijn pruimen 7,508,50; BI. Abrikoospruimen 410; Belle de Louvain 2,505; Burbank- pruimen 24; Blauwe Kwetsen 24; Gele Eierpruimen 110; Jeffersonpruimen 4.50 13; Kirkespruimen 210; Catalonieprui- men 27; Reine Victoria 2.2010.35; Monarch 211 Perzikpruimen 28 R. Claude (groene) 917; Reine Claude d'Al ton 214; Reine Cl. Violette 35.50; Ra- demakerspruimen 29.50; Roode Eierprui men 27.50; Pruimen (val.) en kroet 0,402, alles per 100 kg. Diverse bl. druiven 1813; frambozen 35 per 100 kg; meloenen 816, perziken 34.50 per 100 stuks. BRESKENS. Gem. Vischmyn, 31 Aug, Aangevoerd door 18 vaartuigen 1096 kg. garnalen. Export 3449 ct. per kg. AMSTERDAM S CUE AARDAPPELEN- PRIJZEN. 2 September 1940. Noordholl. muizen, groote 4.805.20 kleine 3.00 Noordholl. bl. eigenh. 4.80 Noordholl. eigenheimer^ 3.00 Noordholl. bonte eigenh. 4.00 Noordholl. bintjes 4.00 4.40 Zeeuwsche blauwe 4.005.00 id. bonte 4.405.40 id. bl. eigenh. 4.80 id. eigenh. 4.60 id. bintjes 4.20 duizand- aardappelen 4.806.40, alles per 100 kg. Aanvoer 538.000 kg. Abonneert U op dit blad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 4