UIT DE PROVINCIE Hoe lang is het licht Zonsondergang hedenavond 20.25 Zonsopkomst morgenochtend 6.55 Maansopkomst morgenochtend 8.35 Maansonderg. morgenavond 20.50 - v..J DB BEVOLKING VAN ZEELAND IN 1939. Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking- van Zeeland uit 128.528 mannen en 126.037 vrouwen, totaal dus 254.565 personen. Er zijn geboren 2378 mannen en 2228 .vrouwen en overleden resp. 1210 en 1162. In de gemeenten Baarland, Brouwers haven, Colijnsplaat, St. Kruis, Nieuwvliet, Ouwerkerk, Renesse, Scherpenisse, Schore en Waarde werden in totaal 10 m. en 14 vr. minder géboren dan er ovei-leden. In de overige gemeenten der provincie werden 1178 m. en 1080 vr. meer geboren dan er zijn overleden. Er vestigden zich in de provincie 6674 jn. en 6756 vr., doch er vertrokken 7706 m. en 7558 vr. Het einde van 1939 kwam met 128.664 in. en 126.301 vr., dus totaal 254.965, of juist 400 meer dan bij het begin, van wie 136 m. en 264 vr, Walcheren Benoeming. ARNEMUIDEN. De heer L. van der Graaff te Arnemuiden is voor tijdelijk be noemd tot kweekeling met akte aan de Christelijke School te Nieuw- en St. Joos- land. Het einde van Iret badseizoen. Een slechte zomer. DOMBURG. Het badseizoen 1940 kan als geëindigd worden beschouwd. Immers mooie Septemberdagen kunnen nooit een mislukt seizoen vergoeden aan de lieden, die van het badbedrijf moeten leven. Juli en Augustus waren voor haast ieder in dat opzicht een teleurstellinghoegenaamd geen badgasten, weinig dagjesmenschen, geen feestelijkheden, zelfs nog geen mu ziek- of zanguitvoering, geen vroolijke drukte op de stranden, noch in de straten, winkels, restaurants of op terrassen. Wel: een opvallende stilte in hotels en pensions. Verscheidene Vlissingsche families sleten hier den zomer en brachten eenige com pensatie, maar met den naderenden herfst zoeken de meesten weer verblijf in of nabij de Scheldestad en zijn het nog alleen de Duitschers, die den arbeid en de nering gaande houden. Gelukkig is de werkloos heid verdwenen. Volksbibliotheek. DOMBURG. Met het oóg op de vroeger invallende duisternis en verduisteringsbe- zwaren wordt met ingang van September de avonddienst in de Volksbibliotheek ver vangen dooreen middagdienst. De lezers behoeven dus niet in het donker van huis om een boek te leenen. Belastingverhooglng te Zoutelande. ZOUTELANDE. Vrijdagavond vergader de de Raad alhier voltallig. Ingekomen was het verslag van de stichting „Borg stellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden" met het verzoek om tot die stichting toe te treden. Het verslag en het verzoek wer den voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten een kasgeldleening aan te gaan groot ten hoogste 3500, rentende ten hoogste 3 per jaar. Voor het betalen van de inkwar tiering en de vorderingen ten behoeve van het bezettingsleger is tijdelijk meer geld noodig dan de gemeente beschikbaar heeft. Besloten werd de couponbelasting, welke thans ook verschuldigd is van de gemeen telijke leeningen op schuldbekentenis, op de rentetrekkenden te verhalen. De Raad stelde op voorstel van B. en W. een verordening vast op het gebruik van gronden en diensten der gemeente. Voor het gebruik van gemeentegronden zal voortaan vergoeding moeten worden betaald. De gemeenterekening over 1939 werd voorloopig vastgesteld. De inkomsten van den gewonen dienst bedragen 23.578,21 en de uitgaven 22.512,52, zoodat het batig slot bedraagt 1.065,70. De inkomsten van den kapitaaldienst bedragen 1.061 en de uitgaven 500, .zoodat het batig slot bedraagt 561. De gemeentebegrooting voor 1941 werd door B. en W. den Raad aangeboden. Het eindcijfer der begrooting bedraagt 23.931 en de post onvoorzien 477. B. en W. stellen voor de opcenten op de personeele belasting te verhoogen met 20 tot op 205, en de opcenten op de gemeen tefondsbelasting te bx-engen van 50 op 70, en 20 opcenten op de vermogensbelasting te' heffen. De Raad van Biggekerke vergaderde. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder vooi-zittei-schap van burgemees ter Simonse. Alle leden waren tegenwoor dig. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van het departement van sociale zaken, waarin werd medegedeeld, dat de bijdrage van het Rijk in de kosten der B.-steun iets minder zullen bedragen, dan aanvankelijk was toegezegd. Besloten werd niettemin de gelden toch beschik baar te stellen. Overlegd wordt de jaarrekening van de Landai'beidersvereeniglng „Wederzijdsch Beiang". Wordt voor kennisgeving aange nomen. Medegedeeld wordt, dat de gewone bij- dragc uit het Wei-kloosheidssubsiediefonds voor deze gemeente 74.bedraagt. Van het Boi-gstellingsfonds voor de Zeeuwsche Eilanden is een verzoek om toetreding ontvangen. De heer P. Janse vraagt of het jaarver slag- van het fonds bij de raadsleden zou kunnen circuleex-en wat door den voor zitter wordt toegezegd. Het stuk wordt aangehouden tot de Volgende vergadering. Van de Fraude risico-onderlinge voor gen meenten is een verzoek om toetreding ont vangen. Thans zijn de gemeente-gelden bij de Incassobank te Amsterdam welke firma ze weer onderbrengt bij een buitenlandsche maatschappij. Gevreesd wordt dat bij eventueele frau de, of diefstal de schadepenningen in ver band met de buitengewone tijdsomstandig heden niet zoo gemakkelijk zullen kunnen worden betaald. Daar de voorwaarden bij de Incassobank zeer gunstig zijn en de premie laag is, ter wijl bij de Fx-aude risico-onderlinge de pre mie tamelijk hoog is, wordt beëloten ten deze advies te vragen aan Gedeputeerde Staten. Besloten wordt de Couponbelasting, wel ke voldaan moet worden bij het betalen van rente van geldleeningen, voor de reeds gesloten'en de nog te sluiten geldleeningen van dé rente af te houden. Aangeboden wordt de gemeenterekening over het jaar 1939. Voor den gewonen dienst bedragen de ontvangsten 37809,82, de uitgaven 36608,37; het batig slot bedraagt dus 1201,45; voor den kapitaaldienst zijn deze bedragen x-espectievelijk 2552,50, 2515,82 alzoo een batig saldo van 36.68. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening worden benoemd de heex-en P. Janse en J. Dekker. Aangeboden wordt de ontwerp-gemeente- begrooting voor 1941. Bij de rondvraag vraagt de heer Schout de aandacht van burgemeester en wet- houders voor een wegenverbetering, welke verbetei'ing wordt toegezegd. Hiex-na sluiting. De garnalenvisschers. VEERE. Gedurende de week van 2631 Augustus hebben 22 garnalenvisschersvaax-- tuigen op toex-beurt varend tijdens een vischweek van vijf dagen 5062 kg. con- sumptiegax-nalen alhier aangevoerd. VEERE HEEFT 1000 INWONERS. Tijdelijk? VEERE. Dezer dagen is Veei-e's duizend ste inwoner in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven. Het feit kreeg geen i-uchtbaax-heid, mede door de tijdsomstandigheden en het feit, dat het hier geen geboorte gold, doch een inge komen persoon, maar bovendien was het lastig te zeggen, wie precies de duizend ste was, aangezien vijf personen zich ge lijktijdig aanmeldden. Het is evenwel mex-k- waardig, dat het inwonertal dezer gemeen te thans boven duizend is gestegen, daar sedert tientallen jaren het inwonertal tus- schen de 950 en 970 gezweefd heeft. Het feit, dat verschillende families uit Vlissin- gen en elders zich hier hebben geves tigd, heeft deze stijging veroox-zaakt, zoo dat het wel mogelijk is, dat, wanneer nor male tijden weer texugkeeren zullen, het cijfer weer dalen zal. TWEE BOMMEN UITGEWORPEN. VEERE. In den nacht van Zatex-dag op Zondag heeft een onbekend vliegtuig om streeks kwart voor één twee bommen even buiten het grondgebied dezer ge meente, op den Gapinsclienwég, laten val len. Beide px-ojectielen kwamen op boo nenakker terecht, waarbij alleen schade aan de gewassen gebi-aclit werd. Eenige ruiten van boerderijen wei-den vernield door den luchtdruk. Duitsche militairen hebben eenige scherven, die C. 10 ge merkt waren, meegenomen evenals een drietal ter plaatse gevonden parachutes. Voor veilig verkeer. De voornaamste verkeerswegen zijn of zullen nog dezer dagen voorzien woi-den van een witte oriënteeringsband, welke midden in den weg is aangebracht. Met de verduistering zijn aani-ydingen niet denkbeeldig; de banden dienen om het vex-keer van links en rechts zoo veilig moge lijk te doen zijn. Voetgangers worden nogmaals gewaar schuwd zich in het donker niet op den rij weg te begeven, daar dit levensgevaai'lijk is. Zuid-Beveland De Raad van Schore vergaderde. Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer J. Mieras Nzn. Besloten werd de gemeente-eigendom men, voor zoover deze na het bombarde ment van 16 Mei j.l. zijn overgebleven, te gen brand te verzekeren bij De Groote Bossche van 1838. De pensioensgrondslag van den gemeen te-ontvanger J. van Koeveringe werd vast gesteld op 460.— met ingang van 1 Augustus 1940. De gemeenschappelijke regeling voor den vleeschkeuringsdienst Kruiningen wordt aangevuld in dien zin, dat op feestdagen en des Zaterdagsmiddags niet wordt ge keurd, De begrootingen 1940 en 1941 van den vleeschkeuringsdienst werden goed- gekeurd. Aangevuld werd de gemeenschappelijke regeling voor de luchtbescherming op Zuid en Noord-Beveland in dier voege, dat van aan te gane geldleeningen rente en aflos sing door de gemeenten worden gegaran deerd. De door de gemeente te betalen coupon- belasting voor gesloten en nog te sluiten geldleeningen zal worden verhaald op de rechthebbenden op de rente waarvan be lasting moet worden betaald. De vereeniging met Kruiningen. Van Ged, Staten van Zeeland is ont vangen liet advies van den gemeenteraad van Kiniiningen inzake de voox-genomen vereeniging der gemeenten Schore en Kruiningen. Op voorstel van B. en W. wei-d met 5 stemmen voor, besloten geen opmei-kingen dienaangaande kenbaar te maken, aangezien het betrokken advies daartoe geen aanleiding geeft, (de heer Bierens onthield zich te dier zake van medestemmen) De heer Biex-ens vroeg nog naar de gronden, waarop in den gemeenteraad van Kruiningen kon worden beweerd vol gens het courantenverslag van de betref fende raadsvergadering dat het gemeen tebestuur van Schore zou hebben ge vraagd om deze vereeniging van gemeen ten. De voorzitter zei, dat- ook hem die gronden niet bekend zijn. Dé heer Bie- pens begrijpt dan niet, dat B. en W. van Schore niet zijn opgekomen tegen deze bewering. Volgens den voorzitter behoorde het niet tot de taak van de Overheid om zich in het publiek te verweren tegen hetgeen men zegt of schrijft. Er zou al een heel bijzondere reden moeten zijn om van dezen regel af' te" wijken. Bij de rondvraag informeerde de heer Rijn wanneer de school weer begint, waar op de voorzitter mededeelde, dat de va- cantie moest worden verlengd met een week tot 9 September a,s. omdat de her stelwerkzaamheden aan het schoolgebouw zeer belangrijk bleken te zjjn. De heer Stevense achtte het mogelijk de scnade in te halen op de Zaterdagen. Indien eeni- gentijd wordt volgehouden om op Za terdag onderwijs te geven, dan kunnen de tijdens de oorlogsdagen verloren gegane schooltijden mede worden ingehaald. De voorzitter achtte dit een uitvoerbare op lossing en zal hierover spreken met het hoofd der school. Verder vroeg de heer Stevense naar het tijdstip van aanvang van de werkverruiming, waarop de voor zitter mededeelde, dat de werkvexruiming (opruimen van puin) enkele weken is stil gelegd, aangezien de beschikbare werk krachten elders meer noodig waren. DE OOGST-OPBRENGST VALT MEE. WOLPHAARTSDIJK. Nu de oogst op vele boerderijen in deze gemeente is bin nengehaald en men reeds sommige ge wassen is gaan dorschen blijkt de op- brengst nogal mee te vallen. Wij hoorden tevens van verschillende landbouwers, dat in de winteraardappelen de ziekte nogal meevalt, hoewel de opbrengst middelmatig genoemd moet worden. Benoeming tydel^k onderwijzeres. KRABBENDIJKE. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de Herv. school alhier is benoemd mej. K. M. Schouwenaar te Goes. YERSEKE. De heer C. Polderman alhier is heden geplaatst bij het wapen der Kon. Marechaussee. YERSEKE. De getroffenen door oorlogs- i geweld zullen zeer waarschijnlijk binnen I korten tijd weer een flinke tegemoetkoming ontvangen in den vorm van huishoudelijke artikelen, meubelen, kleeren enz. Zaterdag werden velen op het gemeente huis ontboden teneinde een opgave te doen van datgene dat men het liefste wenschte, en naar we vernemen zal voor een aardig bedrag kunnen worden besteed. Laten we hopen, dat op dezen goeden weg wordt voortgegaan, opdat de oorlogsslachtoffers steeds dankbaarder indrukken mogen krij gen van den goeden wil tot krachtige hulp. Geslaagd. 's-HEER ARENDSKERKE. Voor het examen ter verkrijging van het diploma van vakbekwaamheid voor het schilders bedrijf 1940, slaagde J, J. Carels alhier. Restaxxratie van den Waarder toren. WAARDE.. Dezer dagen wordt de toren te Waarde in de steigers gezet, teneinde met de restaui'atie te kunnen beginnen. Aan de hoeken van het. bovengedeelte is veel schade vèroorzaakt. Het restau-" ratiewerk is opgedragen aan- de gebroe ders Allewijn alhier. Uit den Raad van Waarde. WAARDE. In den gemeenteraad van 30 Augustus', j.l. is tot hoofd aan de Open bare Lagere School te Waarde benoemd, de heer C. van de Zande van Kloetinge nummer één van de voox-dracht. BRAND TE BORSSELE. BORSSELE. Gisteravond begonnen eensklaps de klokken te lulden, het sein, dat de bi-andweer moest uitrukken. Er bleek brand te zijn op de hofstede van den landbouwer J. van Liere. Een vlasklamp en een daarnaast staande hooiklamp ston den in brand. Daar de boer met behulp van zijn jongens en eenige buren onmiddel lijk met emmers water het vuur hadden bestreden en een verder staande stroo- klamp hadden nat gehouden, is deze be houden gebleven. Toen de brandweer arriveerde, bleek dat van de eei-stgenoemde mijten niets meer te redden was. Na. meer dan vijf uren spuiten waren de vlammen gedoofd. Gelukkig was het stil weer. Wanneer de strooklamp ook vlam zou hebben gevat zou de boerderij veel gevaar hebben geloo- pen. Een wacht is den geheelen nacht bjj de smeulende resten gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Vei'zekering dekt de schade. Benoeming hoofdonderwijzer. KLOETINGE. De heer C. van de Zande, onderwijzer aan de O.L. school alhier werd benoemd tot hoofd der school te Waarde. GETIJEN WEMELDINGE. September. Hoogwater Laagwater. Dinsdag 3 5.2v 17.41 10.50 23.11 Woe sd. 4 S 6.06 18.26 11.26 23.54 Donderd. 5 6.51 19.11 12.15 24.46 Vrijdag 6 7.35 19.55 13.07 25.38 Ze terdag 7 8.21 20.37 13.58 Zondag 8 E.K. 9.05 21.21 2.28 14.50 Maandag 9 9.52 22.15 3.18 15.43 Dinsdag x.0 10.58 23.38 4.20 16.54 Woensd. 11 12.26 25.03 5.39 17.23 Dond.d. 12 13.50 6.09 19.44 Noord-Beveland DE RAAD VAN WISSENKERKE VERGADERDE. De luchtbescherming voor Noord-Beveland. Vx-ijdag vergaderde de gemeenteraad, on der voorzitterschap van burgemeester Geu ze. Afwezig met kennisgeving het lid van Halst en het lid de Looff. Ingekomen een bericht van de N.V. P.Z. E.M. dat wederom een bedrag van 742.87 zal wox-den gerestitueerd als gedeelte van de terugbetaling van de aanlegkosten van het ondergrondsch laagspanningsnet. Na eenige bespreking werd besloten be schikbaar te stellen een bedrag van hoog stens 15 cent per inwoner voor kosten van waarneming van uitkijkdiensten voor de luchtbescherming door leden van den Op- bouwdienst. Getracht zal worden in samen- wei-king met de overige gemeenten op N.- Beveland een groep te vormen van onge veer 40 man, die de uitkijkdienst van den luchtbeschermingsdienst voor het geheele eiland zal waarnemen, mits de totale kosten voor wat de gein ente Wissenkerke betreft niet te boven gaan een bedrag van 15 cent per inwoner. De gemeenterekening, van den dienst 1939 werd voox-loopig vastgesteld voor wat den Z'- wonen dienst betreft in ontvang op 110.685, in uitgaaf 102.955, alzoo een goed slot van 7730. Wat den kapitaal dienst betreft in ontvang op 14.015, in uitgaaf 15.303, alzoo een nadeelig slot van 1288. Vastgesteld werd het verschil tusschen de in 1939 voor de openbare scholen geraamde en werkelijk uitgegeven exploitatiekosten, zpnde 137.91 meer dan geraamd, bij een gemiddeld aantal leerlingen van 120. Op het verzoek van den kerkeraad der N.H. gemeente te Kamperland om verhoo ging van het voorschot op de exploitatie kosten voor hun school voor 1940, werd na eenige bespreking afwijzend beschikt, daar verhooging van het voorschot noch wettelijk wordt gevorderd, noch op billijkheidsgron- den te verantwoorden is. De begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur werd goedgekeux-d, waarin een bedrag van 2775 aan gemeente-subsidie. Het verzoek tot toetreding tot het Borg stellingsfonds voor de Zeeuwsche eilanden werd na eenige bespreking afgewezen op de gronden in een vorig raadsbesluit neerge legd. Besloten werd de gemeenschappelijke re geling voor het luchtbeschermingsgebied Zuid- en Noord-Beveland overeenkomstig het voorstel van de daartoe betrekkelijke commissie, te wijzigen. Deze wijziging be treft de bevoegdheid tot het aangaan van geldleeningen. In de rondvraag informeert het lid de Kater naar een aan te brengen brievenbus te Geersdijk. De voormalige brievenbus is reeds enkele maanuen verwijderd, zonder plaatsing van een nieuwe. De Voorzitter zegt dat hij hierover al enkele malen den Directeur van het Postkantoor te Goes heeft opgebeld en vanmorgen heeft verno men dat de bus binnen korten tijd geplaatst zal worden. Daarna sluiting. Zeemvsch-Vlaanderen DE RAAD VAN BIERVLIET VERGADERDE. Plan tot wegenverbetering aanvaard. BIERVLIET. Vrijdagmiddag kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen, onder voorzitterschap van burge meester Kostense. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Hiex-na deelde de VOORZ. den Raad mede, dat de kasboeken en bescheiden der ontvanger op 24 Juli waren opgeno men en in orde bevonden. Van de gemeente IJzendijke was de be grooting voor den Vleeschkeuringsdienst over het jaar 1941 ontvangen. Aan inkom sten bedroeg deze 2300 en aan uitgaven 2150. De rekening over het jaar 1939 brengt een batig saldo, waarvan Biervliet 53.40, IJzendijke 60.71 en Hoofdplaat 61.94 toekomt. Van de navolgende personen is een ver zoekschrift ontvangen, behelzende aan vrage tot ontheffing van de hondenbelas ting J. Vonhout, P. J. de Regt, J. de Reu, C. Kostense en Pr. de Clerck. Op voorstel van B. en W. werd besloten een half jaar ontheffing te vex-leenen op al deze verzoeken. De gemeenterekening over het dienst jaar 1939 wordt aangeboden, welke een eindsaldo bevat van 99011.13. De uitga ven hebben bedragen 92120.05, zoodat het batig saldo 6891.08 bedraagt. De kapitaal dienst heeft een nadeelig slot van f 4073.44. De ontvangsten be droegen 37540.56 en de uitgaven 41614. Ingevolge de aanbieding van de reke ning werden de uitgaven van het open baar lager onderwijs voorloopig vastge steld, ingevolge art. 55 der L.O.-wet 1920. Punt 5 der agenda betreft het vast stellen instructie gemeentewerlcman, wij ziging instructie gemeente-arts en vast stellen instructie arbeider algemeene be graafplaats. Na voorlezing der eerstgenoemde in structie deed de heer VOGELAAR enkele vragen over de passage, betreffende het graven, delven en onderhouden, waarop de VOORZ. hem op bevredigende wijze van antwoord diende. Sub. 2 van punt 5, betrof een wijziging der armenpractijk, en wel dat inplaats van 40, in het vervolg alle daarvoor in aanmerking komende patiënten door den gemeentearts moeten behandeld worden. Deze instructie, alsmede de derde instruc tie werden z.h.s. aangenomen. Goedgekeurd werd de wijziging der ge meenschappelijke regeling voor de Ar beidsbeurs te Oostburg. Deze wijziging is noodzakelijk wegens toetreding van de ge meente Cadzand tot de Arbeidsbeux-s. Van de voetbalvereeniging „Biervliet" is een verzoek binnengekomen, om voor het jaar 1940 geheele of gedeeltelijke dis pensatie der terreinlxuur te verleenen. B. en W. stellen voor 50 reductie te ver leenen voor dit jaar, hetgeen z.h.s. wordt aangenomen. Op 'n verzoek van den heer J. J. van de Sande om tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek van zijn leerplichtig kind Jacob, die de M.U.L.O.-school te Terneuzen bezoekt, wordt op voorstel van B. en W. besloten 40 per jaar te ver strekken zijnde ongeveer 50 der reis kosten. De volgende woningen worden onbe woonbaar verklaardGentschestraat 33, 34, 317 en 316, Noordstraat 175, Paulina- polder 614 en Ameliapolder 856. Alle wo ningen zijn momenteel onbewoond en werden voorheen bewoond door J. Bogte, C. Babjjn, J. Krocke, C. Krocke, M. Duys- serinck, wed. C. van Rattingen en J. Die- leman, terwijl het perceel Molenstraat 150, hetwelk nog bewoond is door A. Jan sen, eveneens onbewoonbaar verklaard is met een ontruimingstermijn van 6 maan den. De Raad verleende aan B. en W. mach tiging tot het verkoopen van ongeveer 200 zware boomen, staande op de Oudestads weide, waaronder 26 boomen welke ver nield zijn door of vanwege de oorlogshan delingen. Verder zullen de zware boomen langs de Tuinstraat en in de weide tus schen het abattoir en van Hoeve onder de te verkoopen boomen begrepen zijn. Aan de orde kwam vervolgens een plan ',.ot verbetering van de navolgende wegen Gentschestraat, Weststraat, Beukels- straat, Noordstraat en den weg over den Noorddijk tot aan den Niemvlandschei Molen. De BURGEMEESTER deelde mede, dat 24 November 1937 reeds werd besloten tot vex-betering dezex wegen, alsmede den weg van de Verbindingsweg tot aan Bier vliet, welke inmiddels gelukkig zijn be slag heeft gekregen. Thans leggen B. en W. echter een nieuw plan ter goedkeuring aan den Raad voor, hetwelk in groote ti'ekken neerkomt op de navolgende vex-beteringen 1. Nieuwlandsche MolenDriesprong (z.g. platte dijk) deze bedraagt ongeveer de lengte van 400 M. en zal een 5.50 M. breede rijbaan krijgen van klinkex'keien. 2. Weststraatdeze zal worden voor zien van een 5 M. breede rijbaan van klin kerkeien. 3. Wegvak vanaf den Dx-iesprong tot be gin nieuwe weg in den Koninginnepolder deze thans aanwezige 3 M. breede keibaan met aanwezige keien wordt verbreed tot 4 M. met verbreedingen in de bochten tot 5 M. Voorts zal van Ongenae door Beu- kels- en Gentschestraat tot aan het einde ter weerszijden tegen den keibaan een 1 M. breede strook van straatklinkex-s wor den aangelegd. Bovendien zal in de Gent schestraat aan weex-szijden een verhoogd voetpad, breed 2 M. wox-den aangelegd, bestaande uit betontegels, ter breedte van 1.20 M. met een tegen de huizen aanslui tende strook van oud aanwezig bestra tingsmateriaal. Het ontwex-p is door den Provincialen Waterstaat samengesteld. Na ovex-leg met den Hoofdingenieur van den Provincialen Watei-staat is gebleken, dat er geen overwegend bezwaar bestaat om het plan in dien zin te wijzigen, dat het i-jjwielpad vanaf de R.K. school wordt doorgetrokken tot aan het begin der kom, behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten. B. en W. stellen voor het ontwex-p te aanvaarden en 25 te voteeren in de werkelijke kosten, welke met de uitvoe ring gepaard zullen gaan en Gedeputeex-de Staten te verzoeken aan het ontwex-p als nog toe te voegen de verlenging van het x-ijwielpad en aanleg tegelvoetpad in de Noordstraat. Wat de raming der kosten betreft, deelt de burgex-meester mede, dat het niet mogelijk is de financieele gevol gen van het werk geheel te overzien. De in normale tijden opgezette kostenbereke ning gaf een eindbedx-ag aan van rond 46.000. Waar evenwel de voox-gestelde verbeteringen zeer noodzakelijk zijn, mee- nen B. en W. de voorbereiding der plannen te moeten doorzetten. Na eenige bespreking wordt het ont werp aldus z.h.s. aangenomen. Wegens het pex-iodiek aftreden van den Burgemeester als afgevaardigde bij het Watex-scliap, wordt deze door stemming hei-benoemd, welke benoeming hij in dank aanvaardt. Bjj de x-ondvraag vroeg dhi\ DE VOGE LAAR, of tegen den winter al eenig werk- object in plan gebracht werd ter uitvoe ring in werkverschaffing. De VOORZ. deelde mede, dat zulks reeds het geval was en dat reeds voor uitvoering klaar ligt, zoodx-a dit noodig blijkt, een plan tot het verder schoonmaken der lei ding ter afwatering naar de zee. Verder deelde hij mede dat hier nog een groot overschot te verloonen is en wel ongeveer 10.000. Verder is een plan in voorbe reiding tot het afgi-aven van den hoogen dijk en het herstellen der wallen. De heer VAN PAMELEN vx-aagt, of het niet mogelijk is dat de uitreikingen der distx-ibutie beter bekend worden ge maakt, tex-wijl de heer KLAAIJSEN vraagt, of het mogelijk is om op Driewe gen de noodige uitreikingen te doen. De VOORZ. zegt dat in deze de bekend makingen den laatsten tijd wegens de over- groote dxukte en ongeregeld binnenkomen der bekendmakingen wel wat minder vlot zijn verloopen, doch dat thans op meer dere plaatsen aanplakborden worden ge plaatst. Echter moet hij de leden er op attent maken, dat de bevolking in aan- mex-king moet nemen, dat het oorlogstijd is. Wat beti-eft de vraag van den heer Klaaijsen, zegt spr., dat hij eens zal bekij ken of in deze iets kan gedaan worden. TOENEMENDE DRUKTE IN DEN VLASHANDEL. AXEL. Het lijkt er wel op, of men ïn de Zeeuwsch-Vlaamsche vlasnijverheid weer een bloeitijdperk tegemoet gaat, zooals in de jaren na den voi-igen oorlog, toen men dit in deze streek de „gouden tijd van het vlas" noemde. Reeds eenige weken heersebt er aan de Axelsche Sassing overstelpende drukte met den aanvoer van vlas uit den Wie- ringermeerpolder, Groningen en Friesland. In de afgeloopen week waren dagen dat meer dan 40 schepen op lossing "lagen te wachten in het zijkanaal. Het is daar te genwoordig één sliert van vlasschepen, die alle aan de beschoeiing geen ligplaats kun nen vinden, doch verderop in het kanaal aan den zijkant gemeerd liggen. Buitenge wone dx-ukte brengt ook het vervoer naar de vlasserijen in de grensstreek mede, evenals ook het spreiden van het vlas in het centx-um van Zeemvsch-Vlaanderen, waar men thans ook veel vlas ziet liggen op de landei'ijen, die na het oogsten voor loopig zijn vrijgekomen. GOEDE STAND VAN DE KOOLSOORTEN. AXEL. In tegenstelling met het vorig jaar is thans de stand van de verschillende koolsoorten in Zeeuwsch-Vlaandei*en bui tengewoon goed. Vooral de witte kool is dit jaar buitengewoon tot ontwikkeling ge komen, zoodat deze heel wat beloven voor den inmaak. Vorig jaar zijn de witte koo ien geheel mislukt in deze streek, evenals dit trouwens ook met de andere koolsoor ten ten deele het geval was. Dit jaar zal de opbrengst echter zeer goed zijn voor het inmaken van zuurkool hetgeen veel ge daan wox'dt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de savoye kool staat er uitstekend voors speciaal de latere soorten voor den winter9 die aanvankelijk ininder goed stonden, doch na den regen der laatste weken tot volle ontwikkeling zijn gekomen. Schouwen en Duiveland Het politiekorps te Zierlkzee. ZIERIKZEE. In den Vi-ijdagnamiddag ge houden gemeenteraadszitting is besloten het politiekorps met één agent uit te brei den en is onze plaatsgenoot. E. J. Glerum aangesteld als nacht-agent belast met toe zicht op de verduistering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3