Provinciate Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant EEM JAAR OORLOG» Oplaag ruim 12.000 ex. 183ste JAARGANG NUMMER 202 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1040 waarin opgenomen de Uitgave dei Firma's F. van de Velde Jr. en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent pei week of f2.30 per kwartaal, Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent, APVERTENTBEPRBJ.Ss Van 1—5 regels 11 ^>0, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1 -5 regels (0.50 iedere -egel meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen. Europa aan een keerpunt der historie, verklaart dr. Funk. De opheldering In den Balkan. Twee feiten beheerschen, afgezien van de voortdurende Duitsehe luchtraids op Engeland', de situatie van het oogenblik. Ir de eerste plaats is daar de vlotte regeling van het Balkan-vraagstuk en vervolgens herdenken we in deze eerste dagen den verjaardag van den oorlog. Er bestaat tus- schen deze beide feiten verband. Immers, het verloop van dezen oorlog heeft een regeling der Balkanproblemen urgent ge maakt. Het verloop van dezen oorlog is verbijs terend geweest. De stroom van gebeurte nissen was zoo overweldigend, dat we ons nauwelijks kunnen realiseeren, dat dit alles de vrijwel volkomen ineenstorting van het oude Europa zich binnen het tijds bestek van twaalf maanden heeft kunnen afspelen. Toen Hitler in October 1938 tezamen met Mussolini, Daladier en Chamberlain bijeen kwam, om het Tsjecho-Slowaaksche pro bleem te regelen, heeft men van tal van zijden het resultaat dezer Miinchener be sprekingen beoordeeld als het begin eener algemeene bevrediging in Europa. Officieel heeft men te Berlijn deze overeenkomst zoo geïnterpreteerd en Neville Chamberlain kwam met Hitler's vredesverklaring zege vierend te Londen terug. Het verloop der gebeurtenissen sinds October 1938 heeft helaas maar al te duidelijk aangetoond, hoezeer de leidende Europeesche staatslie den te München langs elkander heen rede neerden. München was niet het einde van een on verkwikkelijke periode. München was het begin eener ontwikkeling, die door Daladier en Chamberlain niet was voorzien, maar die na de tot standkoming van dit accoord niet meer te stuiten was. Chamberlain noch Daladier hebben dé consequentie van het MUnchener accoord doorschouwd, deze consequentie nl. dat Engeland en Frank rijk met de onderteekening van dit accoord hun illusie prijsgaven, dat de Britsch Fransche grens in Tsjecho-Slowakije, resp. in Polen lag. Want gaven deze mogendhe den niet spoedig aan Polen een garantie, strekten zij hun garantie niet tevens uit naar Roemenië. Inderdaad de Britsch Fransche diplomatie was wel zeer kortzich tig, toen zij meende, na München nog in vloed te kunnen uitoefenen in Centraal en Oost-Europa. In München hebben Daladier en Chamberlain deze gebieden aan de spil-staten overgegeven. En zij wisten dat niet. Ziehier de tragiek van de historie, die culmineerde in de oorlogsverklaring van 3 September, nadat Hitier het besluit had genomen de Poolsclie kwestie met geweld te liquideeren. De Poolsche staatslieden maakten eenzelfde vergissing zij hecht ten waarde aan de BritschFransche ga rantie en zij putten daaruit den moed, om tegen de wenschen van den machtigen buur man in het Westen te protesteeren. Er zijn in de afgeloopen twaalf maanden talrijke wit- en blauwboeken verschenen, waarin de oorlogvoerenden hun daden heb ben getracht te rechtvaardigen, resp. de schuld op den tegenstander af te wentelen. Zoo heeft men reeds op den eersten dag de „Schuldlüge" geconstrueerd, die in diep- sten grond de aanleiding tot dit conflict werd. Al die wit- en blauwboeken hebben Blechts betrekkelijke waarde, maar den historicus zullen zjj belangrijke gegevens kunnen verschaffen, om zijn gefundeerd oordeel te vormen over de gebeurenissen, die hebben geleid tot den rampspoed van dezen oorlog. Zoo zal ook de historie over de Poolsche episode uit dit drama het juis te licht laten vallen. Het is voldoende thans vast te stellen, dat het Duitsehe oorlogsapparaat in deze eerste oorlogsdagen zijn superioriteit op ondubbelzinnige wijze heeft gedemonstreerd. In slechts zeventien dagen werd de Pool sche weerstand vernietigd. De strategie der Polen bleek niet opgewassen tegen de beweeglijkheid der Duitsehe legers en de vindingrijkheid der Duitsehe legerleiding. Bovendien, Duitschland zette de volledige capaciteit in, om een snelle be slissing te forceeren. En dit gelukte vol komen. Daarbij. Polen werd door de garan ten vrijwel aan zijn lot overgelaten. Het moest alleen vechten en het resultaat was, dat Polen door Duitschland en Rusland werd opgedeeld. Een gouvernement-gene raal is de jongste status van het in den loop der geschiedenis reeds zoo zeer be proefde Polen. Dit oorlogsjaar heeft als intermezzo den FinschRussischen oorlog gebracht. Rus land, dat in het Baltische bekken de vrije hand kreeg, maakte daarvan een zeer vlot gebruik, maar vond het kleine Finland op zijn weg. Het heeft weerstand geboden en wederom wenkten de geallieerden Houdt vol, wij zullen u helpen. Maar de hulp bleef uit, toen Noorwegen weigerde aan een geallieerd expeditleleger doortocht te verleenen. Niet zoozeer, om dat Noorwegen zich met den strijd van het Finsche broedervolk niet verbonden wilde voelen integendeelmaar omdat Duitschland dreigde te zullen interveniee- ren indien Noorwegen den geallieerden de gelegenheid bood, Duitschland via Finland in den rug aan te vallen. Hier dus ook weer, het verkeerde begrip van de geallieerden. Zij hadden zichzelf in Oost-Europa uitgeschakeld. En Finland werd er het slachtoffer van. Maar voor Duitschland kwam het oogenblik in Scan dinavië in te grjjpen, toen het volgens Duitsehe zienswijze bewezen kon worden geacht, dat Noorwegen met de geallieer den onder één hoedje speelde. Het Duitsehe Rijk heeft daarop de be scherming over Denemarken en Noorwegen op zich genomen. Denemarken heeft zich bij dezen gang van zaken neergelegd, doch Noorwegen verzette zich, gesteund als het zich wist door de geallieerden. Doch ook hier bleven Engeland en Frankrijk in ge breke. Toen trof een maand na de bezetting van Denemarken, bet lot Nederland en België. Zij werden tot de overgave gedwongen en toen eerst kwam de Duitsehe oorlogsma chine op volle toeren. Zij verpletterde ook het Fransche leger, bekend als het beste van Europa.De trotsche Maginot-defensie stortte als een kaartenhuis in elkaar. De ondergang van Frankrijk werd bovendien nog verhaast, doordat in Italië het besluit viel, aan de zijde van Duitschland tegen- Frankrijk en Engeland ten oorlog te trek ken. En voor de zooveelste maal in dezen oorlog bleek, hoe Engeland zijn bondge- nooten slechts zeer spaarzaam te hulp is gekomen. Ook Frankrijk heeft dat moeten ondervinden en het is niet zoo onbegrijpe lijk, dat, nadat de nederlaag een feit was geworden. De Fransche regeering die toen te Vichy het bewind overnam zich zeer bewust voor het continent uitsprak. De Duitsehe minister van economische zaken dr. Funk heeft te Weenen een rede gehouden, waarin hij het verloop van den oorlog aan een beschouwing heeft onderworpen. Dr. Funk betoogde o.m. dat dit ver loop heeft aagetoond dat de Britsche be rekening ditmaal geheel en al onjuist is geweest. Hij sprak daarbij over het wapen der blokkade dat de Engelschen ook thans weer hebben getracht toe te passen en merkte dienaangaande op: „Over de gren zen in het Noorden, Oosten en Zuiden stroomden sterker dan ooit de goederen naar Duitschland. Zjj vervingen voor een aanzienlijk deel den overzeeschen aanvoer. Bovendien heeft men in Engeland onze deviezenmoeilijkheden en de daarmede samenhangende schaarschteverschijnselen zeer overschat en in dezelfde mate de voorraden aan belangrijke grondstoffen en levensmiddelen onderschat. Dat de Duit sehe weermacht thans met de beste wape nen en de grootste luchtvloot ter wereld aan het Kanaal en den Atlantisehen Oce aan staat, dat Duitschland „met zijn ge brek aan grondstoffen" de grootsche mo gelijkheden van den gemotoriseerden oorlog ongeacht de geweldige slijtage tot de laat ste consequentie kon uitputten, is de ver dienste van het vierjaarsplan. Ons econo mische leven is aldus dr. Funk, onder de eischen van den oorlog niet ineengestort, maar zelfs geweldig versterkt. In dezen oorlog heeft Duitschland een scheiding tusschen Engeland en het con tinent weten door te voeren en reeds zijn in beginsel de voorwaarden geschapen naar een gesloten economische eenheid van dat Europeesche continent, al schijnt het op zjjn minst voorbarig, daarop reeds thans vooruit te loopen, nu het laatste bolwerk van het oude Europa nog niet is over meesterd. Hoe het zij, naar 't oogenblik staat deze nieuwe eenheid er muurvast naar het schijnt en niet ten onrechte merkte dr. Funk op: De Rijksmark is de meest stabiele en veilige valuta geworden en een goed eind op weg om het kwijnende pond sterling' in Europa af te lossen. De sterlingstandaard, tot stand gekomen door manipulaties in de Londensche City, bestaat niet meer. Op 21 Augustus heeft de Britsche regee- ring den invoer van Engelsche bankbil jetten verboden. Deze maatregel heeft, voor Duitschland met zijn minimaal bezit aan Engelsch bankpapier geen enkele beteeke- nis. Voor Italië zal hetzelfde gelden. Groo- ter zijn de gevolgen voor Noorwegen, De nemarken, Nederland en België en vooral voor Frankrijk. Het meest echter zal En geland zelf de gevolgen ondervinden. Met het terzijdestellen van het Engelsche bank papier als internationaal betalingsmiddel zoo concludeerd de Duitsehe minister, heeft Engeland, nadat het reeds zeer. geleden had door hét uiteenvallen van het' ster- lingblok en door de deviezënmantregelen, zichzelf een nieuw en beslissend, prestige verlies toegebracht. Dr. Funk heeft er de aandacht op geves tigd, dat Duitschland op het ttórrein van den buitenlandschen handel verwonderlijke successen heeft behaald. Tegenover een De strijd in Afrika, Inheemsche cavalerie uit Cyrenaïka bij het doorschrijden van een Wadi, een der kleine stroomen, welke slechts na sterken regenval van eenige beteekenls zijn (Foto Weltbild) stijgend Britsch invoeroverschot staat een stijgend Duitsch uitvoeroverschot. De mi nister constateerde, dat Engeland zich voor het voeren van dezen oorlog volko men uitput, terwijl daarentegen het Euro peesche vasteland zich reeds bevindt in een toestand, waarin aan opbouw ge dacht en begonnen kan worden. Het productie-apparaat herstelde zich daar en Engeland ziet. zich thans geplaatst tegenove. het waüeningspotentieel van vrijwel geheel Europaj., Het is Inderdaad van groot belang, dat Duitschland naar zijn oorlogvoering tegen Engeland de geheele kuststrook van Narvik tot aan de Spaansch-Portugeesche kust be- heerscht. Daardoor is het ook in staat ge weest, de luchtblokkade te proclameeren. Deze beheersching is het Duitsehe doel van den aanvang af geweest, waar er in woord en geschrift steeds op werd gewe zen, dat het Derde Rijk niet tegen Frank rijk wilde strijden, doch slechts de reke ning met Engeland beoogde te vereffenen. Deze verklaring is belangrijk met het oog op de beoordeeling der Europeesche situa tie, zooals deze zich in den loop van dezen oorlog heeft ontwikkeld. De verwachting van Churchill, zoo heeft dr. Funk gisteren betoogd, de Duitsehe productie beslissend te verzwakken is ge maakt tot de illusie van een wanhopige. In dat verband wees hij op de handelsbe trekkingen met zuid oost Europa. Het Fransche imperialisme en de anti- Europeesche politiek van Engeland heb ben, aldus di'. Funk, de Europeesche vol ken belet een politieke, cultureele en maat schappelijke levensgemeenschap te vormen. Na het zegevierende einde van dezen oor log zal de weg vrij zijn voor de reorgani satie van Europa volgens nationale en continentale behoeften, waarnaar men zoo -lang vergeefs getreefü heeft. Europa staat aan een keerpunt der historie, dat echter niet leidt naar den ondergang, doch naar de wedergeboorte van het avondland. De beide groote menschen, die het lot van het vasteland in hun handen houden, de Führer Adolf Hitler en de Duce Benito Mussolini zullen de vraagstukken oplos sen in den geest van de politieke en maat schappelijke reorganisatie, die door de nationaalsocialistische en fascistische revo luties bevochten zjjn. Zjj zullen den volken van Europa vrede, geluk en welvaart ge ven." Tot zoover de Duitsehe minister van economische zaken. Het heeft de aandacht getrokken, dat dr. Funk zeer bijzonder den nadruk heeft gelegd op de betrekkingen met Zuid Oost Europa. De Diplo lioudt zich bezig met de zoo juist te Weenen gesloten overeen komst en contstateert, dat de regeling van het Roemeensche probleem een belangrijke bijdrage is in den zin van de nieuwe Euro peesche ordening. Een latent gevaar is daarmede opgelost. Om aan den eenen kant het onrecht der onbekwame onvredestichters van Trianon weer goed te maken, aldus Diplo, en aan den anderen kant recht te doen wedervaren aan de geboden van nationale rechtvaar digheid, moest een oplossing gevonden worden, die rekening hield met de voor naamste problemen en elders vereffening zocht voor onvermijdelijke hardheden. In zoo verre behoort tot de essentieele ele menten der nieuwe regenng niet alleen de nieuwe grenslijn tusschen Roemenië en Hongarije, maar ook de verdragsverplich ting, die beide partijen voor de bescher ming dér nationale minderheden plechtig op zich genomen hebben. Dat hierbij ook de Duitsehe volksgroep haar recht zal krij gen, is een noodzakelijk element der paci ficatie, dat in staat is tot dusverre inder daad aanwezige ontstemmingen en onaan genaamheden op te heffen. Radiorede van Manoilescu. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Manoilescu, heeft Zater dag in een radioredevoering uitdrukking gegeven aan den „smart" van alle Roe menen over de scheidsrechterlijke uit spraak in Weenen. Hij noemde echter de door de spil gegeven grensgarantie van. es sentieel belang en voor Europa van de grootste beteekenis. Deze garantie, die zonder voorbehoud en alles" omvattend ge geven is, is tegen niemand gericht, maar dient slechts tot behoud van. den vrede en de integriteit van Roemenië. In strijd met andere garanties, welker waarde Roe menië intusschen heeft leeren kennen, is deze garantie van rechtstreeksche en uiterst sterke doeltreffendheid, aangezien zij gege ven is door twee machtige staten. Zij vormt het kader, waarbinnen Roemenië zjjn toekomst kan inrichten. Spr. kondigde aan, dat Roemenië thans kan demobilisee- ren en dat de Roemeensche „lijdensweg" ten einde was. Roemenië, zoo zei hij ten slotte, zal zich in het vervolg nauw aan sluiten bij de spil ta steunen op haar ga rantie. Betoogingen te Boekarest. In het centrum van Boekarest is gis teren een groote betooging gehouden te gen het aanvaarden van de arbitrage van Weenen, waarom de Roemeensche regee ring verzocht had. De politie greep in met pantserwagens en bi andslangen en dreef de menigte uiteen. Er zijn arrestaties ver richt. Het groote plein voor het koninklijk slot was geheel afgezet. Fterke af deelingen gen darmerie bewaken het slot. Patrouilles trekken door de geheele stad. De Roemeensche bladen publiceeren een verklaring van den minister van binnen- landsche zaken, volgens welke het tot dus ver gedulde openbare „rouwbetoon" we gens het afstaan van Roemeensche gebie den terstond verboden wordt, omdat het wegens dee'neming an onverantwoorde lijke elementen dreigt te ontaarden. Over tredingen van het gebod worden streng ge straft, aldus me dt het D.N.B. uit Boe karest. WAT DE DUITSCHE LUCHTMACHT PRESTEERDE. Over de prestaties van de luchtmacht schrijft het D.N.B. In het eerste oorlogsjaar hebben Duit sehe bommenwex-pers op rond 220 dagen ruim 3500 vluchten gemaakt. Hierbij wer den bjjna 5 millioen bommen uitgeworpen, met een totaal gewicht van bijna 75000 ton. Meer dan 500 oorlogs- en koopvaardij schepen met een totale tonnage van ruim 2 millioen ton werden door Duitsehe bom menwerpers tot zinken gebracht. Bescha digd werden bijna 700 oorlogs- en koop vaardijschepen met een totale tonnage van 3.5 millioen ton. In den loop van liet eerste oorlogsjaar werden vernield 1050 Duitsehe vliegtui gen in luchtgevechten of door afweerge schut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 8850 vijandelijke vlieg tuigen door afweergeschut of op den be- ganen grond, zoodat het totale aantal der vliegtuigen die de tegenstanders van Duitschland in dezen oorlog verloren heb ben, de 7000 nadert. Boven Engeland wer den door Duitsehe vliegers 155 versper ringsballons neergehaald. Het Duitsehe luchtdoelgeschut vernietig de ruim 400 vijandelijke pantserwagens, bracht 10 vijandelijke oorlogs- en koop vaardijschepen tot zinken en bracht meer dan 30 schepen ernstige schade toe. Twee Doodslag onder Baarland. Zondagavond keerden eenige jongens komende van Kwadendamme, huiswaarts naar Nissé. Onder Baarland kregen zij een woordenwisseling met de gebroeders Z. uit Baarland. Deze ruzie werd zoo he vig, dat zy in een vechtpartij ontaardde en er messen werden getrokken. De 24- jarige P. Huige uit Nisse werd hierbij zoo getroffen dat de ontboden geneesheer, dr. Kole uit Hoedekenskerke, slechts den dood kon constateeren. De burgemeester van Baarland alsmede de majoor van de Rijksveldwacht te Ove- zande waren spoedig ter plaatse en leid den het onderzoek. De gebroeders Z. uit Baarland werden in hechtenis genomen. BOMMEN OP NEDERLAND. DRIE ENGELSCHE MACHINES NEERGESCHOTEN. Vrijdagnacht zijn bommen gevallen in Velp. Een seinhuis vlak bij het station, werd getroffen. De arbeider-telegrafist M. Meyer werd licht gewond. Het pension „De drie Eiken", dat ook in de nabijheid van het station staat, werd eveneens ge troffen. Het huis werd door vier bommen ernstig beschadigd. Hier kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Van vele huizen in den omtrek sprongen de ruiten en sloegen de pannen van de daken. Er zijn geen militaire objecten in de buurt. Bij het overzetveer naar Giesbeek (Gld.), achter het station van De Steeg, is een Engelsche machine neergehaald. De drie inzittenden werden gedood. Bij Lo- bith is eveneens een Engelsche machine neergehaald. Aan den weg tusschen Zelhem en Halle nabij Doetinchem is Vrijdagnacht eveneens een Engelsch bombardementsvliegtuig neergehaald, zoo meldde het A.N.P. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt dat vijf a zes perso nen om het leven zijn gekomen. Bommen bij Berkel en Rodenxys. Zondagmiddag zijn in den Boezempolder uit een Engelsch vliegtuig veertien bommen neex'geworpen, welke in een weiland te recht kwamen, waarbij twee koeien werden gewond. Aan burgers werd overigens geen schade aangericht. De politie heeft de omgeving afgezet. In den omtrek zijn geen militaire doelen. ENGELSCH VERKENNINGSVLIEG TUIG NEERGEHAALD. Zaterdagnacht is, naar het A.N.P. meldt een Engelsch verkenningsvliegtuig door het luchtafweei'geschut op het eiland Ro zenburg neei-gehaald'. Het toestel stortte brandend neer. Een der inzittenden wist zich met een parachute te redden en is gevangen genomen. De andere is in het toestel verbrand. Duitsehe eskaders hebben reeds meer dan 300 vliegtuigen neergehaald, 7 Duitsehe vliegers elk reeds meer dan 20 toestellen. Tien Duitsehe vex'kenningsvliegei's hebben aan het einde van dit eerste ooi'logsjaar ieder reeds meer dan een millioen kilome ters boven vijandelijk gebied gevlogen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1