„Onvermijdelijke afrekening met onverzoenlijke tegenstanders". Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 31 Augustus 1940 BERLIJNSCHE BRIEVEN. Het Duitsche volk verlangt naar het einde van den oorlog, maar er is geen sprake van „defaitisme". (Vm onzen correspondent.) BERLIJN, 20 Augustus. Het is alweer bijna twee maanden ge leden, dat ik poogde u een beeld te geven van de stemming in Duitschland. en in hét bijzonder iri Berlijn na het groote Duitsche offensief van Mei en Juni j.l. Sindsdien hebben wij hier lange weken van af- wachten doorgemaakt. Dat is geen aan gename periode geweest. Het is een vol komen natuurlijk verschijnsel, dat men ook in Duitschland met verlangen uitziet naar het einde van dezen strijd, dien men niet gewild heeft, naar het einde van dezen oorlog, dien men niet heeft ver klaard. Typisch verschijnsel is, dat men nog in het begin van den zomer in het Duitsche Ry'k eigenlijk bitter weinig van den oorlogs toestand heeft gemerkt. Dat geldt vooral voor de hoofdstad van het Rjjk, de etad Berlijn met haar ruim vier millioen in woners. Natuurlijk mag men dit niet al te letterlijk opvatten. Ook Berljjn heeft zich geen dag en geen nacht aari het bewust zijn, dat het in oorlog verkeert, kunnen onttrekken. Men heeft niet meer de vrij heden van vroeger, van meer normale tijden. De verduistering der straten en woningen duurt nu al bijna een jaar. De strenge distributie van levensmiddelen en kleeren, de enorme beperking van het openbaar verkeer, het geweldig toenemen van het aantal rijwielen ten koste van de voor bijna 80 stilgelegde auto's ■'de schaarschte aan rookmateriaal (met uitzondering van de thans weer in vrij wel onbeperkte hoeveelheid te verkre gen sigaretten), dit en nog imeer is na tuurlijk niet wëg te praten. Dan komt daarbij, dat een zoo groote stad natuurlijk een naar verhouding groot deel aan verliezen van menschenlevens op de slagvelden te dragen heeft, al is dat aan den anderen kant juist door de grootte dezer stad weer minder opval lend dan in kleine gemeenten. Alle ver liezen, alle opofferingen echter, blijven in het niet vallen tegenover het bewust zijn, dat ze niet voor niets zijn geleden, maar dat land en volk intusschen van de eene overwinning naar de andere zijn ge stormd, en thans weer het vertrouwen algemeen is, dat men over weinige weken ook met Engeland zal hebben afgerekend. Dat eigenlijk vrijwel normale beeld, dat Berlijn en vele andere groote Duitsche steden in het centrum, het Oosten en het Zuiden te zién geven, herhaalt zich uit den aaz-d der zaak niet in Noord- en West- Duitschland. Sedert een week of zes ko men eiken nacht de Engelsche bommen werpers daarheen en laten hun doodelijlce lading vallen op doelen, die zij zelf als „uitsluitend van militaire beteekenis"' aangeven, doch die door de Duitschers als bijna steeds niet-militair worden gebrand merkt. In elk geval staat wel vast, dat de bevolking in het Noordén en in het Wes ten en sinds eenige weken ook wel in andere deelen van het Duitsche Rijk het begrijpelijk verlangen heeft, van deze aan vallen verlost te worden, die weliswaar slechts weinig schade aan particulier eigendom en nog minder aan de menschen veroorzaken, maar dan toch veel slaap kosten en daarom nu niet bepaald naar méér smaken. Intusschen u in Nederland kunt daar helaas heel wat beter over meepraten dan ik in Berlijn. Had ik niet herhaaldelijk gelegenheid gehad als oorlogscorrespon dent de veldslagen van verleden jaar in Polen en thans die in Frankrijk van zeer nabij mee te maken, dan zou ik het heusch niet gewaagd hebben, u hier van oorlogszorgen te spreken Maar ik maak van deze dingen melding, om u naar waarheid te berichten, dat men over het algemeen in Duitschland ook in dit mo ment van den grooten strijd nog feitelijk leeft, alsof er nauwelijks een vuiltje aan de lucht was. Aan de beperkingen, die de oorlog aan alle inwoners van het Rijk op legt, zijn wij hier heel gauw gewend ge weest. Voor zoover wij niet in de, een half jaar lang, ontruimd geweest zijnde, grens gebieden in het Westen wonen, of daar, waar de Engelsche luchtmacht ook heden nog bij voorkeur nachtelijke bezoeken af legt, gaat het leven hier een zoo goed als normaal gangetje. Waarmee ik maar zeggen wil, dat de Duitschers dezen oor log als er geen strategische veranderin gen ten nadeele van Duitschland komen en daar ziet het er naar Duitsche overtui ging minder dan ooit naar uit nog on- beperkten tyd kunnen volhouden, zonder dat gevaar bestaat voor een terugkeer van de heel wat minder goede stemming van de jaren 1917 en 1918 (die ik overi gens ook in Berlijn heb meebeleefd). 'Het is eigenlijk jammer, dat de bevol king van Nederland'niet meer mag luiste- x*en naar wat de meeste buitenlandsche zenders, in het bijzonder de Engelsche, nog dagelijks door den aether meedeelen over „de toestanden" in Duitschland (die ze natuurlijk niet kunnen kennen). Ook de Duitsche bevolking mag. dezen klink- klaren onzin niet hooren (wij buitenland sche correspondenten bezitten daartoe een uitdrukkelijke vergunning van de Duit sche overheid, maar uitsluitend voor onze persoon, en zelfs niet voor onze huisge- nooten, zoodat ook ik niet nader op de verhalen uit Londen mag ingaan). Maar de Duitsche kranten hebben toch de ge woonte vrijwel dagelijks het een en ander van de Engelsche radioberichtgevingeh en '.beschouwingen te verklappen, vooral waar ik ze als in Berlijn gebleven waar nemer met de werkelijkheid kan vergelij ken. Ik voel mij verplicht, hier vooral te wijzen op de eenvoudig groteske dwaasheden, die Londen in het bijzonder bij monde van Nederlandsche sprekers door den aether zendt en die, als de onzin er al te dik opligt of de be richten al te zeer van de waarheid afwij ken, wat het feitelijke aangaat (het cri- tische deel valt als subjectief-hatelijk en daarom belangeloos hier buiten beschou wing) dagelijks zóózeer in strijd met de eenvoudige waarheid zijn, dat deze heeren in Londen verdienden eens duidelijk op hun nummer te worden gezet. Het is in tusschen al te waarschijnlijk, dat de ai-me en geduldige aethergolven van deze grie zeligheden spoedig verlost zullen zijn. Eén enkel voorbeeld wil ik hier echter toch geven, op gevaar af, mijn belofte van stilzwijgen over verboden zenders overtre den te hebben (en nog bovendien als Ber- lijnsch briefschrijver buiten mijn compe tentie te gaan maar ik behoor nu eenmaal tot de weinige Nederlanders, die deze zenders wel mogen hooren.-.....) wat zegt de lezer in Nederland van de Londensch-Nederlandsche officieuze ver klaring van dé laatste dagen, dat „waar luchtbommen in Nederland niet-militaire doelen hebben getroffen of nog zullen treffen, dezeniet door Engelsche of geallieerde vliegtuigen geworpen zijn Ik kan het niet helpen het zijn nare „Nederlanders", die daarginds aan den microfoon zitten, en ik hoop maar, dat een luchtbom spoedig aan hun be taalde werk een einde zal maken door grondige vernieling van het technische apparaat, dat hun tot nu toe voor hun on-Nederlandsche werk ten dienste staat. Neen, het ziet er in Duitschland wel heel anders uit dan deze heeren in de be legerde vesting Londen het ons willen wijsmaken. Hier gaat vrijwel alles zijn normalen gang, theater, film, sport, con certen, jaarmarkten, tentoonstellingen. Zelfs aan belangrijke bouwwerken wordt de arbeid voortgezet. Deze week opent de Leipziger Herbstmesse haar poorten, en niet alleen is Nederland weer met een fiksche nationale stand op het appèl, maar ditmaal zelfs met een bijzondere expositie van de stad Rotterdam Wij zullen er op deze plaats nog nader over berichten. Tal van goede films heeft ondanks den oorlog de Duitsche productie ons de af- geloopen twaalf maanden weer voorgezet. Het aantal tooneelpremière's is in'dien tijd niet kleiner, maar grooter geweest dan in vredesjaren. Dezen zomer zijn de Wag- nerspelen in Bayreuth wèer uitverkocht geweest en onze landgenoote Ria Focke heeft er weer haar mooie stem laten hoo ren en van haar goed spel doen genieten. (Ze is overigens voor het komende seizoen aan de opera in Berlijn vast geënga geerd Willem Mengelberg heeft, alsof er intusschen niets getyeurd ware, zijn uitverkochte Philhax-monieconcerten in Berlijn gegeven en beloofd dezen winter terug te zullen komen. Men heeft hem hier als altijd een geestdriftige ontvangst bereid. Duitschland is blijven voortgaan, ook in het buitenland aan internationale sport wedstrijden mee te doen, en aan kunstten toonstellingen deel te nemen. Congressen hebben plaats gehad, werken des vredes zijn uitgevoerd of voortgezet en waarlijk zal men in de meeste Duitsche dreven ook heden, na een jaar ooi'log nog altijd vergeefs naar sporen van militairen strijd zoeken. Voeding en kleeding zijn voldoende, eigenlijk meer dan voldoende gebleven, en dat op vele gebieden thans geen overvloed meer heerscht, althans geen mogelijkheid tot overdaad bestaat, is de volksgezond heid ten goede gekomen en heeft aan de stemming geen kwaad gedaan. Een ver- schjjnsel, dat overigens ook tijdens den wereldoorlog was op te merken, voordat de kansen voor Duitschland hopeloos be gonnen te worden. Er heeft sedert het uitbreken van den oorlog bij de Duitsche bevolking als ge heel gezien steeds het verlangen geleefd, van dezen abnormalen toestand zoo spoe dig mogelijk verlost te worden. Dat ver- langen is ook nu nog overheerschend maar men ziet de dingen buiten Duitsch land absoluut verkeerd als men dit ver wart met eenige variatie van defaitisme. De Duitscher in het Duitsche binnenland zien dezen oorlog als pen onvermijdelijke afrekening met onverzoenlijke tegenstan- ■>vs. die v>et Duitsche volk r' -r zijn plaats onder de zon hebben gegund, en met wie het nu maar eens voorgoed tot een resultaat moet worden gebracht. Er zijn heden nog maar uiterst weinige Duitschers, die er aan tyvijfelen, dat deze stx-ijd ten gunste van Duitschland en Italië zal afloopen men zal wel begi-ypen, dat de spanning juist'op dit oogenblik groot is en men de berichten over beslissende slagen tegen den laatsten overgebleven vijand nauwelijks meer kalm kan afwach ten. Joodsche advocaten en leeraren In Roemenië ontslagen. Uit Boekarest meldt het D.N.B. Op grond van de Jodenwetten heeft de Boe- karester advocatenkamer 784 Joodsche advocaten uitgesloten. Zij mogen het be roep van advocaat niet meer uitoefenen. Er behooren In totaal nog 512 Joodsche advocaten tot de Kamer. Hun positie wordt op het oogenblik nog bestudeerd. Voorts is - ook een groot aantal Jood sche leeraren van de scholen vexwgderd. De minister van onderwijs heeft bepaald, dat voortaan op de middelbare en hooge- scholen het aandeel der Joden in elke Masse de zes procent niet té boven mag gaan. Een slachtoffer van den oorlog ter zee. (Foto Weltbild) lllll Verzoek aan Adverteerders en Correspondenten. In verband met de beperking der vervoergelegenheid moet ons blad met ingang van a.s. Maandag vroeger ver schijnen. Wij verzoeken met het oog daarop, onzen adverteerders, er wel rekening mede te willen houden, dat de advertenties uiterlijk om tien uur in ons bezit moeten zijn, om nog in het nummer van denzelfden dag te kunnen worden opgenomen. Onze correspondenten gelieven er rekening mede te houden, dat zij hun kopy zoo spoedig mogelijk inzenden. Indien er belangrijk nieuws te melden is, verwachten, wij daarvan,.vóór twaalf uur telefonisch mededeeling. Prof. dr. K. Schilder naar Arnhem overgebracht. Tijdens een meeting van Oost-Gelder- sche Gereformeerde Jeugdvereenigingen is Zaterdagmiddag medegedeeld, dat prof. dr. K. Schilder, van Kampen, aan zijn voornemen om op deze meeting te spre ken, geen uitvoering kon geven, wijl hij r Arnhem was overgebracht, zoo meldt het „Chr. Sociaal Dagblad". Met ontroering, doch kalme waardigheid werd van dit bericht kennis genomen. Aan het einde van de vergadering is een telegram gezonden aan mevrouw Schilder, waarin haar en haar kinderen kracht en troost werd toegebeden. Plannen voor een landelijke organisatie van pensionhouders. De Nederlandsche Middenstandsbond schrjjft ons: Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf heeft onze aandacht er op gevestigd, dat het de ex-- varing heeft opgedaan, dat er in het pen- sionbedrijf geen landelijke organisatie be staat welke alle of de groote meerderheid van pensionhouders omvat. De distxibutie van talrijke eerste le- vensbenoodigdheden maakt het ixoodig voor het beroepspensionbedrijf bepaalde richtlijnen vast te stellen. Willen daarbij de belangen van dé bex'oepspensionhouders tot hun volle recht kunnen komen, .dan is een eerste eisch, dat deze zoo krachtig mogelijk in een landelijke organisatie ver- eenigd zijn. Ter bereiMng van dit laatste doel heeft het rijksbureau voor het hotel-, café-, res taurant- en pensionbedrijf de medewer king van den N.M.B. ingeroepen, welke van die zijde gaarne zal worden verleend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeu ren, is de oprichting van een algemeens landelijke organisatie van uitsluitend pen sionhouders, welk doel alleen dan bereikt lean wolfden, indien een zoo groot moge lijk aantal belanghebbenden daax'toe me dewerkt. Ovex-tuigd, dat de pensionhouders in de zen tijd van noodzakelijk overheids-ingrij- pen op velerlei gebied de vorming van oen landelijke vakorganisatie in hun wel be grepen eigen belang als een gebiedenden eisch zullen voelen, verzoekt het bureau van den N.M.B., Mauritskade 33b te 's-Gravenhage, den besturen van alle plaatselijke, gewestelijke en landelijke bonden of vereenlgingen van pensionhou ders ten spoedigste dooh uiterlijk 7 September a.s. schriftelijk aan den N.M.B. van hun instemming met dit plan te doen blijken. Ongeorganiseerde beroeps- pensionhouders kunnen eveneens schrifte lijk aan den N.M.B. van hun instemming doen blylcen. Eventueel kan met toezen ding van naamkaartje met vermelding „pensionbedrijf" worden volstaan. Bij voldoende deelneming zal dan op zeer korten termijn in Utrecht een bijeen komst -worden belegd. Ongerustheid over onze rnelkvoorziening ongegrond. GEEN DISTRIBUTIE OF TAPTE MELK TE VERWACHTEN. Hoe staat het met de rnelkvoorziening in ir. ons land Met deze voor ons volk zoo belangrijke vraag heeft de Ned. zich ge wend tot den heer J. v. d. Kooy, voorzitter van den Prot. Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelproducten in Nederland. De heer v. d. Kooy kon al dadelijk dc geruststellende mededeeling doen, dat het er momenteel met de rnelkvoorziening goed voorstaat. Geen oogenblik heeft er een tekort gedreigd en ook in de toekomst ziet het er naar uit, dat er een voldoende aan voer van melk zal blijven komen. Geruchten, dat binnenkort de volle melk door taptemelk zal worden vervangen, zijn uit de lucht gegrepen., en. zijn mij,., aldus de zegsman, totaal onbekend. Voorts merkte de heer v. d. Kooy op, dat ook een distributie niet verwacht wordt ten zij door allerlei omstandigheden het ver bruik zoo groot zou worden, dat door een distributieregeling een billijke verdeeling wordt gewaarborgd. Dat de melkprijs aan een extra verhoo ging onderworpen zou zijn, is niet te ver wachten. Geen botertekorfc. Door de thans geldende distiïbutie-rege- ling van boter ligt het voor de hand, dat er in ons land meer roomboter voor de con sumptie bestemd is. Dat dit uiteindelijk zou leiden tot een boter-tekort is vrijwel uitgesloten, daar toch altijd een afzetgebied gezocht moet worden voor de boter, die anders naar Engeland gaat. Op de vraag of de gecondenseerde melk weer vrij zal komen (de fabrieken mogen niet afleveren de winkeliers mogen hun voorraad verkoopen) deel de heer Van der Kooy mede, dat het wel te verwachten is, dat déze eerlang weer vr(j zal worden gegeven. Men wenschte echter eerst de aan de fabrieken aanwezige voorraden op te Het is niet te verwachten dat de af slachting van 300.000 stuks vee invloed zal hebben op de melkproductie, daar de goe de melkkoeien niet worden afgeslacht. Voldoende wintervoei. „Denkt U dat er van den winter vol doende voer voor de koeien zal zijn?" „Zeer zeker. De boeren, die zelf het grootste belang hebben bij een mooie melk- opbrengst, hebben er ongetwijfeld voor ge zorgd, dat zij voldoende voedsel in voorraad hebben. De meesten, zoo kan ik U wel ver klaren, hebben er rekening mede gehouden, dat waarschijnlijk niet voor Februari krachtvoer zal worden verstrekt. Tenslotte verklaarde de heer Van der Kooy, dat er voldoende consumptiemelk be schikbaar zal blijven. Rozen naar Duitschland. Op het oogenblik gaan beduidende kwanta rozen uit het Westland en Aals meer naar Duitschland. Dit seizoen wordt aan bloemen vier maal zooveel naar Duitschland xxitgevoerd, als over dezelfde pei'iode van het jaar 1939. De binnenlandsche markt wordt hier door aanmex-kelijk vex-lieht, wat in de prijzen duidelijk tot uitdrukking komt. Verwacht wordt; dat wanneer in Octo ber as. het Westland met zijn millioenen chrysanthen komt, hiervan ook een groot kwantum naar Duitschland zal kunnen gaan. DE NATIONALE LUCHTVAART- SCHOOL GAAT HAAR BESCHADIGDE TOESTELLEN REPARBEREN. De nationale luchtvaartschool meldt ons, dat zij met steun van de overheid eix na vergunning verkregen te hebben van de Duitsche militaire overheid, haar zes be schadigde vliegtuigen in de komende maan den gaat repareeren. Een deel van het N-L.S.-personeel is met het herstel belast. DE ZELFBESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Belangrijke aanwijzingen. De rijksinspectie luchtbescherming heeft een brochure uitgegeven onder den titel i „Aanwijzingen ten behoeve van de zelfbe scherming". Aan het slot van dit geschriftje komen eenige „algemeene wenken" voor, welke wij hier overnemen. 1. Door het toepassen van zelfbescher mingsmaatregelen wordt de gevarenkans aanmerkelijk verminderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het ne- men van maatregelen, waardoor eigen have en goed wordt beschermd. Hierdoor werkt men tevens mede aan het voox-komen, althans vex-miuderen, van het gevaar voor zijn naaste omgeving. 3. Bewaar uw koelbloedigheid, waardoor rampen te o -komen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grootere kans op levensbehoud Jan daar buiten. 5. Indien gij een kelder bezit, laat deze door deskundigen van den luchtbescher mingsdienst 1 aureh op zijn deugdelijkheid. 6. Laat u adviseex-en omtrent de inrich ting van den kelder door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst. 7. Zoek nooit dekking In een kelder, welke door de bevoegde overheid niet is goedge keurd laat dezen door de overheid re- gistreeren. 8. Draag er "iorg voor, dat in den kelder ix -t de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, vex-bandmiddelen, enz. steeds een schel klinkende fluit aanwe zig is. 9. Indien geen goedgekeurde kelder aan wezig is, bent u het veiligst plat op den vloer van de benedenverdieping, zoover mo gelijk vex-wijderd 'ar. de buitenmuren bij voox-lceur achter een oinnenmuur.' 10. Indien gij in uw tuin een schuilloop- graaf wenscht aan te leggen, moet deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uit werking luchtstoot, mitx-ailleux-kogels, weersgesteldhe.d nz. 11. Indien gij op een étage woont, doet gij verstandig bij luchtalarm naar uw buren beneden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgiex-igheid niet met naar eexx luchtgevecht te Kijken. Blijf van deuren en .amen vex-wijderd. 13. Een brandbom ,s onschadelijk te ma ken. Zorg dat water, zand, schop steeds bij de hand is. 14. Draag zorg, dat steeds eeix koffertje gepakt is met de meest noodzakelijke arti kelen als waarde-papieren, onderMeeding-, schoenen e.d. Dit kan u te pas komen bij een plotseling moeten verlaten van uw woning. 15. Vex-schaf u nog eenig verbandmate riaal. „Eex-ste hulp kan van zeer groot be lang zijn. 16. Verstaat u met uw bux-en inzake we- derzijdscne hxxlp. 1Denk aan c aden van dagen, gebx-ekki- gen exx jonge kinderen. Helpt hen zooveel als mxgelrjk is. 18. Sluit u aan bij de afdeeling van de Nederlandsche Vereexxiging voor Luchtbe scherming, die ongetwijfeld in uwe ge meente werkzaam is. Deze kan u onschat bare voorlichting verstrekken. Volksonderwijs. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs vergaderde in de afgeloopen week met zijn px-opagandisten in Amsterdam en iix Zwolle. In deze vergaderingen werd na- drukkelijk den wensch uitgesproken, met de propaganda voor het openhaar onder wijs door te gaan. In zijn vergadering van 24 dezer besloot het hoofdbestuur aan dezen wensch gevolg te geven door pro paganda te maken naar dezelfde lijnen, die de Vex-eeniging al ongeveer 75 jaar volgt. Het hoofdbestuur besloot ook allen mogeljjken steun te vex-leenen tot invoe ring van lichamelijk onderwijs op alle lagere scholen, en sprak uit, dat vex-len- ging van de leerplicht één der dringend ste eischen van dezen tijd is. DOODELÏJKE VAL, Vrijdagmiddag is een arbeider van mid delbaren leeftijd, die by werkzaamheden aan den Kanaalweg te Amsterdam een lorrie voortduwde, gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij korten tijd later overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5