Het personeel der voormalige Neder landsche zee- en landmacht. Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Vrijdag 30 Augustas 1940 Oorlogsmolestcredieten voor getroffen bedrijven. Hoe de verstrekking geschiedt. Het verordeningenblad van Donderdag bevatte een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van finan ciën en van justitie betreffende oorlogs- molestcredieten voor bedrijven. Begrip „Oorlogsmolestcrediet"'. Artikel 1. Onder „Oorlogsmolestcredieten" verstaat dit besluit credieten, welke, aan door oor- logsmolest getroffen bedrijven op den voet van de navolgende artikelen voor rekening en risico van het rijk worden verstrekt. Zij hebben ten doel de bedrijven weder op gang te brengen. VERSTREEKING VAN OORLOGS MOLESTCREDIETEN. Artikel 2. De verstrekking van oorlogsmolestcre dieten geschiedt door stichtingen, welke uitsluitend of mede ten doel hebben zoo danige credieten te verstrekken. Van rijkswege kunnen aan deze stichtin gen tot dit doel voorschotten worden ver leend. De verliezen, op de credieten geleden, worden, voor zoover zij niet uit eigen in komsten der stichtingen kunnen worden ge dekt, gebracht ten laste van het „Her stelfonds 1940". Artikel 3. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën stelt nadere voor schriften vast betreffende de verleening van de voorschotten en de verstrekking van de credieten. Hij voegt aan iedere stichting een com missaris toe, die op de verstrekking van de credieten toezicht uitoefent. De commissarissen handelen naar de aanwijzingen, him door de secretarissen- generaal van de departementen van fi nanciën en van justitie gegeven. Artikel 4. De toekenning en dé definitieve afwikke ling van oorlogsmolestcredieten wordt ingeschreven in het Handelsregister. De aan den credietgever toegevoegde commissaris doet daartoe onverwijld- op gave aan iedere Kamer van Koophandel en Fabrieken, bij welke gegevens omtrent de zaak van den credietnemer zijn inge schreven. Indien de zaak niet is inge schreven, geschiedt de opgave aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker gebied de credietnemer is geves tigd. VOORZIENINGEN IN ZAKE OUDE OVEREENKOMSTEN. Artikel 5. Onder oude overeenkomsten worden ver staan 1. De overeenkomsten, door den cre dietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan;' 2. De overeenkomsten, door schuldver nieuwing in de. plaats gesteld van over eenkomsten, door den credietnemer vóór 15 Mei 1940 aangegaan, tenzij de schuld vernieuwing door den aan den crediet gever toegevoegden commissaris is goed gekeurd. Artikel 6. Tot het tijdstip, waarop de definitieve afwikkeling van een oorlogsmolestcrediet in het Handelsregister is ingeschreven, gel den met betrekking tot de oude overeen komsten van den credietnemer de na volgende artikelen.- Artikel 7. Aan de verbintenissen,welke voor den credietnemer uit oude overeenkomsten voortvloeien, kan slechts worden voldaan en voldoening daaraan, kan. slechts worden afgedwongen, voor zoover de aan den cre dietgever toegevoegde commissaris daar toe toestemming verleent. Zoodanige toestemming is ook vereischt voor een tusschen den credietnemer en zijn schuldeischer aangaande de verbintenissen getroffen regeling. Voor zoover deze toestemming niet is verkregen, wordt de schuld als niet op- eischbaar beschouwd. Hetgeen zonder toestemming is voldaan, kan teruggevorderd worden. Artikel 8. Is een oude overeenkomst, waarbij de credietnemer partij is, wederkeerig, en is deze zoowel door hem als door zijn weder partij niet of slechts gedeeltelijk nageko men, dan kan de wederparty den crediet nemer sommeeren om binnen acht dagen te verklaren, of hij de overeenkomst gestand wil doen. Verklaart hij zich daartoe binnen dien tijd niet bereid, zoo is de overeenkomst ontbonden en heeft de wederparty recht op schadevergoeding; artikel 7 is van toe passing. Verklaart hy zich wel bereid de over eenkomst gestand te doen, dan is op de daaruit voortvloeiende verbintenissen ar tikel 7 niet van toepassing. De bereid verklaring is slechts mogelijk met toestem ming van den aan den credietgever toe gevoegden commissaris. UITZONDERINGEN. Artikel 9. 1. De artikelen 7 en 8 zyn niet van toe passing op: 1. Arbeidsovereenkomsten, behalve voor zoover betreft vóór 15 Mei 1940 ver vallen loonen; 2. Huur- en pachtovereenkomsten; 3. Renten van schuldvorderingen, waar voor hypotheek is verleend; - 4.- Verplichte periodieke aflossingen van schuldvorderingen, waarvoor eerste hypotheek is verleend. 2. Het bepaalde in het eerste lid onder 24 geldt niet, voor zóóver de aan den credietgever toegevoegde commis saris in bijzondere gevallen anders be slist; de schuldeischer wordt tevoren géhoord, althans behoorlijk opgeroepen. Artikel 10. De artikelen 7 en 8 stuiten den loop niet van reeds aanhangige rechtsvorderingen in zake oude overeenkomsten, noch beletten zij het aanleggen van nieuwe rechtsvorde ringen. Artikel 11. Indien, ingevolge het bepaalde in ar- tikel 7,- voldoening aan een verbintenis niet kan "worden afgedwongen, vervallen de ge legde. beslagen en .wordt de schuldenaar -uit de gijzeling ontslagen. De president van de rechtbank beveelt, voor zooveel noodig, de doorhaling der vervallen beslagen. Op de kosten, waarin de schuldenaar is of wordt venvezen, vindt artikel 7 over eenkomstige tóepassing. Slotbepalingen. Artikel 12. Dit besluit is mede van toepassing op reeds verleende oorlogsmolestcredieten. Artikel 13. Dit besluit treedt heden in werking. MAATREGELEN VOOR HUN BEZOLDIGING EN VERZORGING. In het verordeningenblad van Donderdag is een verordening van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied opgenomen nopens maatregelen ten aanzien van de bezoldiging van militair en burger lijk personeel der voormalige Nederlandsche zee- en landmacht. Hierbij wordt het hoofd van het Afwikke lingsbureau van het departement van de fensie gemachtigd, na verkregen instem ming van den secretaris-generaal van het departement van iinaóciën en, voor zooveel noodig, van den secretaris-generaal van het départemen1- van binnenlandsche zaken, voorzieningen te treffen nopens de bezoldi ging, het wachtgeld en het pensioen van liet militaire personeel van de voormalige Ne derlandsche zee- en landmacht en nopens de verzorging van hun nabestaanden. Voorts wordt het hoofd van het Afwikke lingsbureau gemachtigd voorzieningen te treffen nopens de schadeloosstelling van in diens1- van de voormalige Nederlandsche zee- en landmacht gebezigde burgerwerk- krachten, die in en door dien dienst lichame lijk letsel hebben bekomen, zoomede nopens de verzorging van hun nabestaanden. Op grond van bovengenoemde verorde ning heeft het hoofd van het Afwikkelings- 1 bureau het volgende bepaald. Voor officieren. Artikel 1. (1). In artikel 72 van de Bevorderingswet oor de landmacht 1902, worden na het eerste lid de volgende vier leden ingevoegd „2. Indien een officier, die op nonactiviteit is gesteld op grond van het bepaalde bij artikel '70, onder 2.; 3.; 4.; 5. of 6. inkom sten geniet of gaat genieten uit of in ver band met arbeid of bedrijf, ter hand geno men met ingang van of na den dag, waarop de nonactiviteit is ingegaan, wordt, indien de nonactiviteits-bezoldiging, vermeerderd met de aldus over eenig kalenderjaar ver kregen inkomsten, zou overschrijden het be drag van de activiteits-bezoldiging, de non activiteits-bezoldiging met het bedrag dier overschrijding verminderd. 3. Het in het tweede lie- bepaalde vindt overeenkomstige toepassing ten aanzien van inkomsten, verkregen uit of in verband met arbeid of bedrijf, welke geacht moet worden te zijn ter hand genomen gedurende verlof, voorafgaande aan de nonactiviteit. 4. Wanneer een op nonactiviteit gesteld officier inkomsten geniet uit of in verband met arbeid of bedriji, ter hand genomen voor den dag, waarop de nonactiviteit, c.q. het verlof bedoeld in het tweede en derde lid, is ingegaan en deze inkomsten zijn ver meerderd, zijn ten aanzien van de vermeer dering de bepalingen van dit artikel van overeenkomstige toepassing. 5. Een vermindering, als in het tweede, derde en vierde - bedoeld, wordt voorloo- pig maandelijks en definitief na afloop van het kalenderjaar vastgesteld." De overige militairen. Artikel 2. De voor militairen beneden den rang van officier gestelde minimum-pensioensgrond slag, bedoeld in het 6de lid van artikel 14 der Pensioenwet voor de zeemacht, in het 6de lid van artikel 14 der Pensioenwet voor de landmacht, in iet 5de lid van artikel 14 der Pensioenwet voor het personeel der ko ninklijke marine-reserve en in het 6e lid van artikel 14 der Pensioenwet voor het reserve- personeel der landmacht wordt, indien het recht op pensioen berust op het bepaalde in punt 2 van artikel 2 der hiervoren aange haalde wetten, dan wel in artikel 2 der Pen sioenwet voor de vrijwilligers by den land storm, voor de militairen of de gewezen militairen beneden den rang van officier, die op of nè, 1 April 1939 in werkelijken dienst zijn gekomen, gesteld op niet minder dan eén duizend gulden. Artike: 3. (1). Aan de op.of na 1 AprII19S9te-werk gestelde burgerwerkkrachten, wier diensten MAATREGELEN VOOR HET M0T0RVERKEER. Ten behoeve van de luchtbescherming. Het verordeningenblad van gisteren be vatte een verordening van den Rijkscom missaris betreffende bijzondere maatrege len ten behoeve van de luchtbescherming, waarin zijn opgenomen de reeds bekend gemaakte verboden om tusschen 22 uur en 4 uur motorrijtuigen in het openbaar verkeer te gebruiken en tot het betreden van het strand tusschen zonsondergang en zonsopgang. Verder is bepaald, dat met ingang van 5 Septemberhet vermogen van in motor rijtuigen gebxnikte gloeilampen niet te boven mag gaan: 35 watt voor koplichten en 10 watt voor spatbordlampjes of tor pedo-frontlampjes. Op overtreding van bovenstaande bepa lingen is een hechtenisstraf van ten hoog ste 6 maanden gesteld en een geldboete van ten hoogste duizend gulden of een van deze straffen. Tenslotte is bepaald, dat motorrijtuigen, waarmede de genoemde bepalingen wor den overtreden, voor onbepaalden tijd in beslag kunnen worden genomen, terwijl de bestuurders van zoodanige motorrij tuigen in voorloopige hechtenis kunnen worden genomen. INLEVERING AANVRAAG FORMULIEREN VOOR MINERALE SMEEROLIËN EN VETTEN. Volgens de smeeroliebeschikking 1940, no. 1, dienden grootverbruikers van mine rale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 hun aanvraagformulier bij het Rijksbureau voor aardolieproducten te Den Haag in te ^dienen. Kleinleveranciers en kleinverbruikers moesten hun aan vraagformulier uiterlijk op 19 Augustus bij hun leverancier inleveren. De door de leveranciers ontvangen aanvragen moesten uiterlijk 26 Augustus 1940 op verzamel- lijsten verzameld by het Ryksbureau voor aardolieproducten ingeleverd worden. De directeur van voornoemd Ryksbureau stelt belanghebbenden alsnog in de gele genheid bovengenoemde formulieren 14 dagen later .by het Rijksbureau resp. den bruikers hun formulier dus uiterlyk op 2 September 1940 bij het Ryksbureau, klein verbruikers en kleinleveranciers hun for mulier uiterlyk op 2 September 1940 by hun leverancier kunnen indienen. De ver- zamellijsten met bybehoorende kleinver bruikers- en kleinleveranciersformulieren kunnen uiterlijk op 9 September 1940 by het Ryksbureau worden ingeleverd. Met nadruk wordt gewezen op artikel 9 van bovengenoemde beschikking, hetwelk als volgt luidt „Aanvraagformulieren en verzamellijs- ten, welke niet tydig of onvolledig inge vuld zijn ingediend, worden niet in be handeling genomen". ten behoeve >an den Nederlandschen mili tairen dienst werden gevorderd, wordt, in dien zy in en door of gedeeltelijk in en door de van hen gevorderde diensten arbeidson geschikt zyn geworden, ten laste van het ryk een schadeloosstelling toegekend naar dezelfde regelen er maatstaven als die, waarop Krachtens.de landmacht voor dienst plichtigen der landmacht recht bestaat op toekenning van invaliditeitspensioen. 1.2)De in de artikelen 36 en 37 der voor melde wet nauer aangegeven betrekkingen van vorenbedoelde burgerwerkkrachten, die ten gevo 'e van een der oorzaken, als in de voorgaande alinea nader aangeduid, het leven hebben verloren of komen te overhj- den, wordt, mede ':en laste van het rijk, een schadeloosstelling toegekend naar dezelfde regeler. en maatstaven als die, waarop krachtens de Pensioenwet voer de land macht voor de nagela'. m betrekkingen van dienstplichtigen recht op toekenning van pensioen bestaat. (3). De bepalingen der hiervoren meer aangehaalde wet, alsmede de uitvoeringsbe palingen dier wet, zyn in daartoe leidend geval ten deze var. overeenkomstige toepas sing, zulks met inachtneming van het be paalde, in-artikel 2. Artikel 4. Dit besluit trad Donderdag in werking, voor zoover betreft de artikelen en 3 met terugwerkende kracht tot 1 April 1939. W oonwijken in Berlijn door de Engelschen gebombardeerd. DUITSCH LEGERBERICHT. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren medeFormaties gevechtsvliegers hebben Woensdag de vliegvelden van Eastchurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor-Regis aan de En- gelsche zuidkust met goed gevolg aan gevallen. In den nacht werden in veld sterkte mate de havenwerken van Liver pool, Cardiff, Bristol, Middlesborough, Chatham en Thameshaven, alsmede wa penfabrieken in Sheffield Norwich en Coventry met bommen bestookt. Het leg gen van mijnen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en 12 eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der Rijkshoofd- stad aangevallen. Door brand- en brisant- santbommen werden talrijke burgers ge dood of gewond, terwijl in verscheidene huizen zolderbranden en andere schade veroorzaakt- werd. Een der aanvallende vijandelijke vliegtuigen werd door het af weergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte- van Berlijn bereikt had. Ook de Leuna-fabriek was het doel van een Britschen aanval. De hier aangerichte schade is gering. Op verscheidene andere plaatsen in Midden- en West-Duitschland, die met bommen aangevallen werden, ont stond eveneens geen noemenswaardige schade. De vijand verloor gisteren in to taal 44 vliegtuigen en een versperrings ballon, terwyl de eigen verliezen in totaal 15 vliegtuigen bedragen. Een onderzeeboot onder commando van luitenant ter zee le klasse Schepke, heeft 7 gewapende vijandelijke koopvaardij schepen in totaal 43.000 b. r. t. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig be schermd convooi. Het Italiaansche Legerbericht. In legerbericht no. 83 deelde het Itali aansche hoofdkwartier het volgende mede: Onze luchtformaties hebben de vlootba- sis van Alexandrië gebombardeerd en on danks de ongunstige weersgesteldheid ge- ruimen tijd boven het Suezkanaal gevlo gen tusschen Port Said en Ismilia. Te vens werd een bombardement uitgevoerd op de landengte van Alcantara, waar de spoorlijn welke Egypte met Palestina ver bindt, over het kanaal loopt. In .Oost-Afrika hebben Dubats het En- gelsche fort Polignac bezet in de buurt van het Rudolfmeer. Luchtformaties hebben het spoorwegstation van Kbashm el Chirba (Soedan) gebombardeerd alsmede de vliegvelden van Wayr en van Carissa (Kenya). Op de grens van de Soedan en Eritrea heeft een Engelsch detachement met eenige geblindeerde auto's gepoogd een aanvalop ons gebied te ondernemen. De rij and die najoy de bron van Adarde door •een van onze afdeelingen, versterkt met Askaris werd aangevallen, werd tegen gehouden en na een zwaren strijd verdre ven. De vyand heeft op vrachtauto's tal van gewonden kunnen meenemen, doch moest op het slagveld behalve een tien tal dooden (Australiërs) een hoeveelheid machinegeweren en andere wapenen ach terlaten. Wy hadden lichte verliezen. Een andere poging van sterke rijande- lyke afdeelingen tegen onze post van Gallabat kon gemakkelyk door onze ko loniale troepen van dat garnizoen worden verydeld. Wederom aanvallen op Malta, Een bijzondere correspondent van Ste- fani aan het luchtvaartfront meldt, dat Italiaansche afdeelingen bommenwerpers vanmorgen militaire doelen op het eiland Malta hebben aangevallen. Het afweerge schut en de vijandelyke jagers hebben gepoogd het optreden van de bommen werpers te belemmeren, welke door jachtvliegtuigen bescherrrtd werden en hun bommen op de doelen konden uit werpen. Na met .succes hun opdracht vervuld te hebben, zijn alle Italiaansche; toestellen op hun basis teruggekeerd. POLITIEKE AMNESTIE IN ROEMENIË, Uiit Boekarest meldt het D.N.B. De Roe- meensche regeering heeft een nieuwe, groo- te politieke amnestie voor alle tusschen 1 Januari 1937 en 26 April 1940 gepleegde politieke vergrypen afgekondigd. De am nestie zal vooral toepassing vinden voor do leden der voormalige IJzeren Garde. De reguleering van den kaashandel. In het dezer dagen gepubliceerde com munique inzake de nadere maatregelen ter reguleering van den .kaashandel, waarby o.m. aan handelaren en handelaren-pro ducenten met vergunning een aanmeldings verplichting wordt opgelegd, kwam de vol gende zinsnede voor: „Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen op slag in het buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoe veelheid by haar moet worden ingeleverd." In dezen zin moet in plaats van „in het buitenland" worden gelezen: in het bin nenland. Algemeene vergadering van den Nederlandschen Bakkersbond. Onder voorzitterschap van den heer Herm. C. Kloet uit Haarlem, was Donder dag de Nederlandsche Bakkersbond te Utrecht in algemeene vergadering byeen. Nadat een oogenblik van eerbiedige stilte was gewyd aan hen, die voor het vader land vielen, werd aan den heer Ninteman uit Groningen, die gedurende 25 jaar lid van het centraal bestuur is geweest, de gouden medaüle van verdienste uitgereikt. Vervolgens besprak de heer Kloet op uit voerige wyze de moeilykheden, waarmede de bakkerswereld te kampen heeft. In de roggebroodkwestie is een resultaat be reikt, dat zeer effectief is geweest. Voorts noemde spr. het aanvangsuur van drie uur op Zaterdag, de verkryging van olie en vetten en de kolenvoorziening voor de bakkersbedryven. Ook deze vraagstuk ken hebben echter de aandacht. De heer Kloet herinnerde er vervolgens aan, dat het ontvangen bedrag voor het noodfonds 75.100, groot is, terwyl de comhiissie tot op heden een bedrag van 37.455 heeft uitgekeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredenden, de heeren W. de Bruin (Lem mer), G. C. Mulder (De Bilt) en W. Pieffers (Hoogeveen) herkozen. De verkiezing van een lid van het cen traal bestuur, werd aangehouden tot de volgende algemeene vergadering. Tot voorzitter werd by acclamatie her kozen, de heer Herm. C. Kloet. Besloten werd een vergunning aan te vragen om des Zaterdags den arbeid twee uur vroeger te doen aanvangen. De ver gadering sprak zich verder uit om zich neer te leggen by een door de regeering nader vast te stellen wettelijk winkelslui- .tingsuur. Goede voeding van eigen bodem. EEN SPECIALE INZENDING OP DE A.S. UTRECHTSOHE JAARBEURS. Tegenwoordig vormt onze voeding een probleem, dat ongetwyfeld niet alleen by de huisvrouw in het middelpunt van de belangstelling staat en daarom zal op de aanstaande Utrechtsche Najaarsbeurs de stand, die juist met het oog op dit actueele onderwerp is ingericht, zeker ieders aan dacht kunnen hebben. Verschillende Ryks- diensten en Commissies voor de Voorlich ting van Huisvrouwen stellen zich name- lijk voor met hun collectieve inzending den bezoekers een beeld te geven van de zor gen der Overheid met betrekking tot de voeding van het Nederlandsche volk. Velen is het immers nog niet bekend, dat men op dit voor de gezondheid zoo uiterst belang- ryke terrein by verscheidene commissies van by uitstek deskundigen op voedings- gebied goeden raad kan inwinnen, o.a. door het volgen van practische, leerzame cur sussen, die voor vrouwen uit alle lagen der bevolking ook voor plattelandsvrouwen worden gehouden. Daarnaast zal uiteiaard nadruk worden gelegd op de voortbrengselen van eigen bodem. Velen4 is het onbekend welke voe dingswaarden onze eigen voedingsmiddelen van na'ure bezitten en hoe die onder de huidige omstandigheden het best kunnen worden benut. Wij worden langzamerhand wel doordrongen van de noodzakelykheid ons beperkingen op te leggen, vooral wat betreft producten die door; stopzetting van den invoer schaarsch worden, doch maar al te dikwyls wordt vergeten, dat daar tegenover ons eigen land zooveel goed maakt met haar uitgebreiden weide-, akker- en tuinbouw. Voor veel surrogaten wordt geyverd, en velen slagen er thans in een nieuw artikel ingang te doen vinden. Onze eigen zuivere natuurproducten genieten reeds, ook in het buitenland, doo; het hun eigen karakter een goede reputatie. Het probleem ligt evenwel in een zoo goed mogelijke oplos sing van het voedingsvraagstuk, waarby sipg van het voedingsvraagstuk, waarby dan vooral onze inlandsche granen, de melk en zuivelproducten, de aardappelen, groenten en vruchten de gegevens vormen. FRANSCHE ZEELIEDEN UIT AMERIKA TERUGGEKEERD. Met het Grieksche s.s. „Nea. Hellas" zyn te Lissabon uit de Vereenigde Staten 260 leden der bemanning van de Fransche stoomschepen „Normandië" en „Pasteur" aangekomen, meldt het D.N.B. Zij zullen van Lissabon naar Frankryk terugkeeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5