STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes STADSNIEUWS Middelburg VERMINDERING DER WERKLOOSHEID De afgeloopen week met 50 werkzoekenden. Bij den gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven Mannen 1 drukker, 1 grondwerker, 2 opperlieden, 1 stucadoor, 4 timmerlieden, 2 opzichters, 1 kleermaker, 1 schoenmaker, 11 metaalbewerkers, 1 brood/banketbakker, 2 koks, 1 slager, 1 tuinman, 4 magazijnbe dienden, 1 reiziger/agent, 1 winkelbediende, I chauffeur, 21 kellners, 13 loopers, 2 por tiers, 30 transportarbeiders, 24 kantoorbe dienden, 1 musicus, 1 onderwijzer, 22 va rensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen enz.), 22 losse arbeiders. Vrouwen 1 winkeljuffrouw, 2 kantoor bedienden, 2 huishoudsters, 4 dienstboden, II werksters. Totaal 192 ingeschrevenen (vorige week 242). Alzoo een vermindering van 50 werk zoekenden. Getijden, Augustus. Hoogwater. Laagwater. Woensd. 28 10.19 22.52 4.02 16.37 Dond. 29 11.38 24.13 5.25 18.06 Vrijdag 30 12.42 25.12 6.40 19.16 Zaterd. 31 13.30 7.38 20.05 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. „DINSDAG VAN DE KERMIS". Vcol volk tc Goes. Het was gisteren de „Dinsdag van de kennis", d.w.z., andere jaren, van ouds her, begon de Goesche kermis op den derden Dinsdag en eindigde op den vier den Dinsdag in Augustus, en die laatste Dinsdag was bet hoogtepunt, de beroemde (soms wel beruchte) „Dinsdag van de kermis". Op dezen dag kwam vrijwel heel Zuid- en Noord-Beveland naar Goes. Men had er voor gespaard en een deel der portemonnaie ging naar vermakelijkhe den, poffertjeskramen enz., een ander deel naar de Goesche zakenmenschen. En nu was de kermis wel lang niet meer wat ze vroeger was, maar de „Dinsdag -van de kermis" had toch tot vorig jaar veel van zijn ouden luister behouden. De Groote Markt was dan geheel ingenomen door de kerm is-exploitanten en de ge wone wekelijksche kooplui sloegen hun tenten op de Vlasmarkt en op de Bees tenmarkt op. Er is thans geen kermis geweest en dus kunnen wij ook moeilijk van een „Dins dag van de kermis" spreken. En toch was gisteren aan alles te zien, dat het „Dins dag van de kermis" was. Er waren wat meer marktkooplui dan we den laatsten tijd gewoon zijn en er waren vooral meer bezoekers en bezoeksters van buiten. Het was daardoor drukker te Goes dan het sinds 10 Mei geweest is, en de markt kooplieden en zeker ook vele van de Goe sche zakenmenschen, zullen daar zeker van geprofiteerd hebben. Al schenen alle marktkooplieden niet zoo gretig om van den kooplust der menschen te profiteeren. We hoorden er tenminste één beweren, dat hij liever niet verkocht dan wel. Want de stof die hij nu verkocht voor drie gulden, zou hem volgende week viergulden, en over veertien dagen vijf gulden opbrengen enz. enz Ja, als marktkoopman kan men zooiets zeggen. Zoo is hun reclame CONCERT KUNSTVRIENDEN. Talrijk gehoor. Het volksconcert, gisteravond door de accordeonafdeeling van „Kunstvrienden" op de Groote Markt gegeven, mocht zich in zeer veel belangstelling verheugen. En die groote belangstelling was verdiend. Want „Kunstvrienden" bracht een aan trekkelijk programma ten gehoore en voerde dit op keurige wijze uit. Vooral viel het op, dat er thans, nu het aantal handaccordeons versterkt is, zooveel meer kracht van het gezelschap uitgaat. Vroe ger, toen bijna uitsluitend mond-accorde on gespeeld werd, moest men dicht bij de tent gaan staan wilde men de muziek goed hooren, doch thans is ook op enkele tien tallen meters afstand een concert uitste kend te volgen. Alleen was de jeugd wat hinderlijk, die in de omgeving van de tent krijgertje speelde en zelfs op de fiets slingerde men zich tusschen de toehoorders door. Als er straks meer politie is, zal dat wel beter worden! DE GOESCHE VDERDAAGSCHE. Twee van de vier avondwandeltochten van de Goesche W-ahdelsportvereeniging „De Amateur" zijn achter den rug. Op den eersten avond deed het tamboers- en pij perskorps „Excelsior" de wandelaars uit geleide, wat een bijzondere attractie was en veel belangstelling trok. De belangstelling voor de wandeltoch ten zelf is bevredigend, maar niet zeer groot te noemen. Behalve de leden van „De Amateur" marcheerden slechts enkele tientallen „gasten" mede en dit aantal zou enkele „honderden" moeten bedragen. Waar zijn de vele Goesche sportliefhebbers deze avonden Staan ze langs den kant te kjjken, of zitten ze thuis? Allen moesten medeloopen. Met honderden moest men door de omstreken marcheeren. Om de nuttige wandelsport zelf, om die omstre ken, en er zou ook een stukje propaganda voor Goes in 2itten! 'fc Halve MaantjeOud-Goes. Een elftal van de tennisclub 't Halve Maantje zal Donderdagavond op het Goes- terrein een wedstrijd spelen tegen de Goes- veteranen. Oud-Goes zal als volgt uit komen: Weststrate, doel; Karman en van Noorden, achter; van Benthem, Koster en Sloover, half; Geene, Theery, Lapse, Tor- bijn en Rerjerse, voor. Overplaatsing. Overgeplaatst met ingang van 1 Octo ber 1940 naar de Inspectie der Domeinen te Goes, de rijksklerk mej. L. A. Sten huis, thans ten kantore van den Ontvan ger der Registratie no. 2 en Domeinen te Middelburg. Het oprulmingswerk. Weer resten van panden omver gehaald. Nadat gisteren enkele op zichzelf staan de muren, overblijfsels van winkelhuizen o.a. dat op den hoek van de Oude Kerkstraat en de Langedelft waren omver getrokken kwam het restant van wat een maal het Grand Hotel is geweest aan de beurt. Toen wij de sloopers bezig zagen met het bewerken van deze muren, gingen onze gedachten terug naar den tijd,, dat op die plaats het fraaie patriciërshuis stond, waarin het laatst de familie M. Salberg haar woning had. Van hen ging het over in handen van den heer J. C. Verseput, die er een hotel van maakte, dat hotel Verseput werd genoemd. Na hem hebben andere er gewerkt en laat stelijk was de heer A. Looten de leider van het bedrijf. Wij hebben nog meer herinneringen aan dit pand. In 1927 drong op een Zater dagmorgen de mare tot ons door, dat er brand in het grand hotel was; toen bleek het vuur te woeden aan de achterzijde en ging o.a. de mooie eetzaal verloren. Bij den grooten brand van December 1929, deelde het vuur, dat in den aangren- zenden Franschen bazaar was begonnen, zich spoedig aan het hotel mede en nu moest het geheele voorste deel van het ge bouw het ontgelden, en ging ook de fraaie gevel verloren. Er zijn toen verschillende plannen voor herbouw geweest tot tenslotte voor de helft der breedte het voorste deel werd' herbouwd. Thans voor de derde maal heeft het vuur zich óp het pand geworpen en er bleef niet meer over dan muren. Toen de zijgevel aan de zijde van de St. Janstraat gisteren'was omgehaald pro beerde men het met een tusschenmuur, maar dat ging aanvankelijk niet. Men begreep toen eerst den voorgevel te moe ten aanpakken. De lierauto werd naar de richting van de Markt verplaatst en het gelukte vrij spoedig den geheelen voorge vel te doen vallen. Dit gaf niet alleen een groot verkeersobstakel in de Langedelft, maar veroorzaakte tevens een flinken put in de bestrating. Men heeft direct de steenen nog zoover verwijderd, dat voet gangers er weer door konden, maaihet rijvei-keer ondervond groote moeilijkheden. Na het Grand Hotel is het magazijn van Albert Heijn aangepakt,, het. pand dat op 8 Mei, na' veel tegenslag o.a. door de hevige koude in de wintermaanden, ge opend was en op 17 Mei een prooi der vlammen werd. Hiervan heeft men nog een zijmuur omgetrokken en toen nog een stuk, dat anders gevaar kon opleveren. Heden zou men voortgaan. Wij hebben met belangstelling den ar beid der sloopers gevolgd, en ons by her haling er van overtuigd, dat de lierauto een ware uitkomst is. Behoud van mooie gevels. Onder de bijzondere gevels van groote heerenhuizen, nam., die van het pand Noordstraat 26, dus naast de R.K. Kerk, steeds een voorname plaats in. Terwijl er thans beneden kantoor en magazijnen van Rath en Doodeheefver gevestigd waren en boven twee gezinnen woonden, herin neren wij ons het beste als het „huis van Willem Sprenger". De gevel van het overigens grondig verwoeste pand is vrij goed uit den strijd te voor schijn gekomen en wij juichen het toe, dat besloten is dezen gevel te redden. Daarvoor zal men beginnen met er een stelling voor te plaatsen en te trachten hem zoo af te breken, dat de steenen te zijner tijd weer tót een gevel kunnen worden herbouwd. By de R.K. Kerk. Het verwijderen van het glas-in-lood- raam in de R.K. kerk in de Noordstraat, voorstekende het Heilige Hart, deed blij ken dat het glas in zijn geheel niet te redden was, slechts enkele engelen-figuren heeft pastoor Voorham uit de glazen la ten nemen om ze te bewaren. Men was gisteren bezig aan het 1 wyderen van het beeld van Petrus en Paulus, de Heiligen van deze kerk. Toen men bij het beeld kon komen, bleek dit vervaardigd uit terra-cotta. Men heeft destijds het beeld in twee deelen gebakken. Niettegenstaande het van bin nen hol is, bleek reeds bij het neerlaten van het bovenste, kleinste deel, dat zwaar was, en toen het groote onderste deel zachtjes neergelaten werd, kostte dit goed overleg. Trouwens dit was ook reeds noodig- geweest toen maatregelen voor dit karweitje werden voorbereid. Voor gisteren was het werk genoeg ge weest en voor heden stond het beeld van Paulus op het program. Dit tweede beeld iö kleiner dan het eerste, al is de kerk toch wel aan helde gewijd. Dat de beelden weder in de nieuwe kerk een plaats zullen krijgen, is verre van zeker, maar dit was nog geen reden om niet uit piëteit te voorkomen, dat deze beelden bij het afbreken vernietigd den worden. Nu kan men later be, sen, waar men ze bewaren wil. GOED VOORBEELD DOET GOED VOLGEN. Het zou zeker zeer te waardeeren zijn als alle huurders of eigenaren van nood- winkels het voorbeeld volgden van enkelen en tusschen de hoornen voor hun winkels rijwielblokken lieten aanbrengen ten ge rieve van hun klanten en ter bescherming van de verf hunner panden. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in het Kanaal door Walcheren was hedenmorgen 63 graden. Voorstellen van B. en W. Voor de eerstvolgende Raadsvergadering.) DE STICHTING EN EXPLOITATIE DER NOODWINKELS. Tot een der eerste maatregelen, die als een gevolg van de oorlogsramp, welke de stad trof, moesten worden genomen, be hoorde de stichting van een aantal nood- winkels, alzoo schrijven B. en W. aan den Raad. Nadat de getroffenen gelegenheid hadden gekregen zich voor het verkrijgen van een noodwinkel aan te melden en een groot aantal hunner daarvan gebruik had gemaakt, is met spoed een plan ontwor pen door den dienst van gemeentewerken, dat door den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw goedgekeurd werd. Het voor den bouw benoodigde crediet ad 68.000 werd verstrekt door de „Stich ting Zeeland" onder de volgende, door den Regeeringscommissaris gestelde, voorwaar den. Over het voorschot, dat moet worden afgelost in 6 jaar, moet een rente wor den betaald van 4 Het verhuren der noodwinkels moet geschieden in óverleg met,den Regeerings commissaris. De jaarlijksche exploitatierekening behoeft de goedkeuring van den Regee ringscommissaris. Bovendien is B.- en W. door den Re geeringscommissaris mondeling toegezegd, dat een eventueel tekort ontstaan door dat de winkels voor korter .tijd zouden verhuurd worden dan de termijn van 6 jaar, welke de grendslag vormt van de exploitatierekening, zou komen ten laste van zijn dienst. De noodwinkels worden aan de hand van de voor credietverstrekking gestelde voorwaarden en de daarna opgemaakte exploitatiebegrooting, aan de gegadigden verhuurd tegen een prijs van 4.60 per week voor een volledige zgn. „standaard- noodwinkel", verhoogd met 0.35 voor den aanleg van de centrale verwarming, door welke bedragen de exploitatie der winkels gedekt wordt. Daar de definitieve voorwaarden der leening eerst dezer dagen z\jn vastgesteld, kunnen B. en W. eerst thans den Raad, voof zooveel noodig, machtiging verzoeken voor opname van de genoemde leening en voor verhuur van de noodwinkels. VOORZITTER COMMISSIE VAN TOEZICHT M. O. De Verordening op de Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs bepaalt, dat de Voorzitter der Commissie door den Raad wordt benoemd uit de le den van het Dag. Bestuur. Nu de heer Boasson, die voorzitter was, als wethou der heeft bedankt, zal een nieuwe voor zitter moeten worden benoemd en B. en W. stellen den - Raad voor tot die be noeming over te gaan. EEN GOEDE MAATREGEL. De dienst van gemeentewerken heeft thans op de hoeken van straten en de toe gangen tot de bruggen, de stoepen en trottoirs met - witte wegenverf behandeld, waardoor het vinden van den weg tijdens de verduistering zè.1 worden vergemakke lijkt, DE MEISJESSCHOOL BEGINT DE VOLGENDE WEEK NOG NIET. Men deelt ons mede, dat het onmogelijk is gebleken, den nieuwen cursus van de Meisjesschool op den vastgestelden datum te doen aanvangen. De leerlingen dezer school zullen er dus nog een beetje va- cantie bij krijgen. Zoodra de moeilijkheden van huisvesting- etc. geregeld zijn, zal in ons blad worden bekend gemaakt, waar en wanneer de school weer begint. Kerknieuws KOMT NU DE GROOTE KANS? Een beschouwing van Prof. Dn Haitjema. „Nieuw Kerkelijk Leven", het maand blad van het Nederlandsch Hervormd Ver bond tot kerkherstel, vangt ditmaal aan met een artikel van prof. dr. Th. L. Haitjema over de vraag Komt nu onze groote kans? Na. alle overhaasting te hebben afge wezen betoogt de schrijver „Indien de organisatie van 1816 in het stormgety van 1940, of in de nasleep er van, mocht ondergaan, dan wil dat op zichzelf nog niet zeggen, dat de ware kerkorde daarmee klaar ligt en aan onze kerk, desnoods zonder ons toedoen, zal worden aangepast. Wij zullen met waakzaamheid hebben te strijden voor de grondlijnen eener kerkelijke orde, voor welke wij reeds jaren lang gepleit hebben. Verkeerde „volkskerk"-idealen zullen wij te bestrij den hebben, zoodat deze in een nieuwe or ganisatie onzer kerk zich niet breed kun nen maken. Wij moeten er op bedacht zijn, dat er in dezen gistingsvollen tijd heel wat aan de markt zal worden gebracht, dat naar den eisch van het Woord Gods door ons zal moeten worden afgeweerd. Wij zullen Gode meer gehoorzaam moeten zijn dan den menschen en Christus' alleen heerschappij in Woord en sacrament hoo- ger moeten achten dan de zoogenaamde scheppingsordinantiën, welke ons heeten te vergunnen ook als kerkelijke men schen van „heel het volk" ,te spreken, vóór wij bij het doopvont „volkeren" op- geëischt zagen door den drieëenigen God. De Heere make ons getrouw En tenslotte al hebben de kerkelijke partijen den wind ook tegen in deze laat ste weken, dat beteekent nog niet, dat „Kerkherstel" automatisch meer weer klank zal gaan vinden. Wij zijn daarvoor misschien zelf ook al te veel een partij onder de partijen geworden. Daartegen dienen wij uiterst nauwgezet op c hoede te zijn. Onze kerkherstel-beweging zal thans in de smeltkroes komen. Voor zoover ze nog echt een „beweging" is, een partijen-bedreigend „verbond", zal ze een groote en verantwoordelijke taak blij ken te hebben. Juist in de naaste toe komst, indien niet alle voorteekenen ons bedriegen. De Heere make ons van alle partijschap afkeerige Christus-belijders getrouw in ons werk voor de kerk Christelijke Geref. Kerk. Aangenomen naar Ermelo cand. H. van Leeuwen te Rijswijk (Z. H.), die. o.m, be dankte voor Middelburg. Landbouw De Rljkslandbouwproefvelden in Zeeland. Verslag over 1939. Door den Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland is het verslag gepubliceerd der in 1939 in Zeeland aangelegde rijkslandbouw- proefvelden. Aan dit verslag, dat gratis ver krijgbaar is, ontleenen we het volgende Rassenproeven: Te Koewacht moest de kniprogge het zoowel in wintervastheid als in korrel- en stroo-opbrengst van de Petkuser verliezen. Te Kortgene gaf Keniagersfc van een viertal rassen bij drie verschillende zaai tijden, steeds de grootste opbrengst. Ook te St Maartensdijk gaf dit ras de hoog ste opbréngst. Te Aardenburg stond van een zestal haverrassen Adelaar zoowel in graan- als in stroo-opbrengst bovenaan. Van een 8-tal aardappelrassen kwam te Nieuwdorp de Wilpo aan de spits te staan. Te Scherpenisse, waar in hoofdzaak de zelfde rassen werden vergeleken, stond W. P. 27 aan de spits. Te Biezelinge, waar ook een achttal ras sen consumptieaardappelen vergeleken wer den, gaf Iduna de hoogste opbrengst. Wat de consümptiemaat betreft stond echter de Eigenheimer bovenaan. Ook de Kamper land, waar dezelfde rassen werden be proefd, kreeg men overeenkomstige re sultaten. Aan dezelfde collectie was te Dreischor nog de Duivelander toegevoegd. Hier won de Eigenheimer het. Te Oostkapelle, waar een 7-tal andere rassen werden beproefd, gaf Bintje de hoogste opbrengst. Van de rassen Bintje en Duivelander kwam te Nieuwerkerk en Zonnemaire het laatst genoemde ras aan de spits te staan, terwijl bij een overeenkomstige proef te Dreischor Bintje vooraan stond. Te Oosterland, waar een 9-tal vlasrassen werden vergeleken, stond Resistenta bo venaan. Te St. Maartensdijk gaf een 9-tal uien- rassen de Sweet Spanish Utah de hoogste opbrengst, doch het verschil met Bola was niet groot. Op het Landbomvproefbedrijf te Wilhel- minadorp werden een tweetal zomertarwe- proefvelden aangelegd resp. met 7 en 5 rassen. In het eerste geval stond Algebra Rumker in het tweede geval Blanca aan de spits. Ook op dit bedrijf bleek van een 8-tal zomergerstrassen, Kenia de hoogste op brengst te geven. Van een 10-tal haverrassen gaf op één proefveld ook hier de Adelaar het hoogste beschot; op een ander proefveld, waarop echter Adelaar ook werd verbouwd, won met een klein verschil Dippe's vroege witte het. Van een 9-tal op het proefbedrijf ver bouwde maisrassen gaven Janetzki's früher en Mecklenburger de hoogste opbrengst. Bij een tweede proef met 6 maisrassen, waar de planten in de rijen op verschillen de afstanden stonden en twee verschillen de stikstofhemestingen werden toegepast bleek, le. dat de wijdere standruimten geen aanbeveling verdienden 2e. dat de nauwste stand (60X30 cm) alle rassen en bij beide N-bemestingen het hoogste beschot gaf; 3e. dat de zwaarste stikstofbemesting de opbrengst alleen bij de Chiemgauer en Pfarrkirchner aanmerkelijk verhoogde en 4e. dat het beschot van alle objecten tezamen bij Blanc des Landes het grootst was. By de vergelijking van een 3-tal schok kerrassen kwam stam 5 van het Centraal Bureau aan de spits te staan; van zestal rassen kleine groene erwten stond Mansholt's gekr. extra kortstroo in op brengst bovenaan. Op het lucerneproefveld gaf in het derde jaar de Noord Fransche Desprez de hoogste opbrengst. In totaalopbrengst over de drie afgeloopen jaren stond dit ras ook bovenaan. Op het Landbouwproefbedrijf te Wilhel- minadorp werden acht vlasrassen ver geleken. Zoowel in stroo- als in zaadop brengst kwam Concurrent bovenaan te staan. Van de buitenlandsche rassen gaf Linkopis de hoogste stroo-opbrengst. Op het Proefbedrijf werd ook nagegaan bij welke zaaizaadhoeveelheid vlas de hoog. sto stroo-opbrengst geeft. Het ras Con current werd uitgezaaid tegen 120, 140, 160, 180 en 200 kg. zaaizaad per ha.; de grootste stroo-opbrengst werd verkre gen op de veldjes waar tegen 180 kg. per ha. gezaaid was. Afstandsproef met voederbieten. Het ras Groeningia werd zoo verbouwd, dat er ach tereenvolgens 50, 60, 70 ,80 en 90 dui zend planten per ha. voorkwamen. De grootste wortelopbrengst en de kleinste hoeveelheid loof werden verkregen bij de nauwste standruimte. Het hoogste gehalte aan droge stof werd aangetroffen bij de veldjes met 70.000 planten per ha. Dit object en dat van 90.000 planten per ha. stonden in totaal droge stof bovenaan. Officiëele Publicaties. BETALING VAN IN BESLAG GENOMEN ARTIKELEN OF VAN LEVERANTIES IN VERBAND MET OORLOGSTOESTAND. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen maken bekend: dat op Vrijdag 30 Augustus a.s„ ten kantore van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, Hendrikstraat 12 alhier, betaling zal plaats hebben van de inge zonden rekeningen betreffende in beslag genomen artikelen of gedane leveranties in verband met den oorlogstoestand. Vlissingen, 28 Augustus 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. AANVRAAGFORMULIEREN VOORSCHOT C. De directeur van den Distributiedienst te Middelburg maakt bekend, dat de de taillisten de aanvraagformulieren van een voorschot C, kunnen afhalen bij het Dis tributiekantoor. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL. Toenemende druk van de Duitsche lucht aanvallen. HET OORDEEL VAN DE DUITSCHE PERS. De Duitsche pers spreekt over een „toe- nemenden druk" van dé Duitsche lucht aanvallen op de Britsché eilanden. Een bewijs voor de groeiende kracht en de steeds grooter wordende gevolgen 'der bombardementen van militaire objecten ziet het „Hamburger Fremdenblatt" in de verklaring van Reuter, die voorspelt, dat de krijgsverrichtingen gedurende de vol gend© dagen en weken voortdurend in tensiever zullen worden. Het blad is voorts van meening, dat op den duur het be drijfsleven in het beperkte Zuid-Engelsche kustgebied, dat voor een belangrijk deel ontruimd is, nauwelijks gehandhaafd zal kunnen worden. De Duitsche luchtmacht is thans gekomen aan het punt, waar het stadium der gewapende verkenning begint over te gaan in .dat van stelselmatige en breede actie tegen militaire objecten. In weerwil van de weinig eervolle tactiek, waarvan de tegenstander zich bedient bij zijn vluchten boven Duitschland, heeft de Duitsche weermacht tot dusverre vast- jehouden aan het gebruik van een fat soenlijke oorlogsvoering, waarbij men ouden van' dagen, vrouwen en kinderen, ja de geheele burgerbevolking voor de gevolgen van de oorlogsgebeurtenissen tracht te sparen. De onridderlijke verkla ringen van bekende Engelsche bladen, diö pleiten voor een bomaanval op Berlijn, missen daarom iederen zakelijken grond en zijn de uiting van het wanhopige ver zet van een vijand, die verantwoordelijk is voor de verlenging van den oorlog en ten laatste in het nauw gedreven is. Het „Hamburger Fremdenblatt,, acht het van beteekenis, dat Londen, terwijl het op dit oogenblik een vermenigvuldiging der Duitsche aanvallen verwacht, zich tevens genoopt ziet zijn bezorgden blik te rich ten op Egypte, het Suezkanaal, den Soe dan en het Oosten van de Middellandse]]© zee. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spre kende over het verschil tusschen de Duit sche en de Engelsche oorlogsvoering in de lucht, schrijft: Daar liet Britsclie oor logsplan van tevoren reeds geen groote beteekenis had toegekend aan het vechterij moest het de taak der bommenwerpers zijn de moraal der vijandelijke burgerbe volking te ondermijnen. Zij vlogen naai' Duitschland en kozen zich niet-militaire doelwitten uit. Dat de Duitsche weermacht heel anders optreedt, aldus het blad, wordt bevestigd door een Reuterbericht. Het Britsche ministerie van voorlichting had de bevolking op bedenkelijke wijze opge ruid. Daarom achtte een hoogwaardigheids bekleder bij de Engelsche luchtmacht het noodig er op te wijzen, dat het doel van Hitier een militair doel is. De Britsche luchtmacht .neemt, aan, dat het doel der tegenwoordige operaties „on getwijfeld de vernietiging der Royal Air Force is." De mededeeling van de luchtmachtauto riteit constateert, dat de Duitsche bom men dan ook hoofdzakelijk gericht zijn op vliegvelden, v "egtuigenfabrieken en al- gemeene industrieele installaties, die mid dellijk voor de Britsche verdediging wer ken. SOUTHAMPTON EEN PUINHOOP. Volgens berichten in de Portugeesche pers vertelt de bemanning van het s.s. Magelhaes, dat zoojuist teruggekeerd is, dat de haven van Southampton een puin hoop is. Het s.s., dat 'sedert twee jaar vracht vervoerde tusschen Portugal en Zuid Engeland, wachtte ruim twee weken in Southampton tevergeefs cp lading. Het verliet de haven terstond na het bekend worden van de Duitsche blokkade verkla ring. De gezagvoerder deelde, naar het D.N.B. aan de Portugeesche bladen ontleend mede, dat de haven vol komen dood is en dat in twee weken slechts één schip met industrie producten uit Southampton was vertrokken. De meeste havenloodsen zijn door Duit sche bommen vernield of beschadigd, het Empress havendok <s door een gezonken Engelsch tankschip -'olkomen versperd en groote bomtreehters gapen in de kaden. Het drie jaar geleden gebouwde, ont zaglijke dure King George V-dok, dat het eenige was :n Engeland, waarin reu- zenschepen als de Queen Mary konden worden opgenomen, is door een treffer in de sluisdeur buiten functie gesteld. De verbindingen met het achterland function- neeren nog slechts etappe-gewys daar steeds weer de spoorwegen door Duit sche bomaanvallen gestagneerd werden. Bij zijn vertrek uit de haven, waartoe eerst na lang dralen door de autoriteiten toestemming werd gegeven, telde de ge zagvoerder de resten van niet minder dan 32 scheepswrakken alleen tusschen Calshot Castle en den vuurtoren bij Hurst Castle. Zuid Engeland sterft, zoo be sloot de kapitein zijn dramatisch relaas, geen wonder zal deze agonie mÊer kun nen stuiten. Inlichtingen omtrent Nederlandsche militairen. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede, dat alle ver zieken om inlichtingen betreffende ge sneuvelde, gewonde of krijgsgevangen Ne derlandsche militairen, met uitsluiting van elke dus ook Duitsche instantie, ge richt moeten worden tot het Informatie bureau van 't Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage. OFFICIER WEGENS DOODSLAG VOOR DEN KRIJGSRAAD. Naar den afweerdienst der N.S.B. van den auditeur-militair te 's-Gravenhage ver neemt is de officier e op den heer C. J. W. Noorderdorp te Wassenaar het doodeltfk schot heeft gelost ter zake van doodslag naar den krijgsraad verwezen. De heer C. J, W. Noorderdorp is een van de acht na- tionaal-socialisten die ir> d° periode van 10 tot 15 Mei werden vermoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2