Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Hongaarsch-Roemeensche betrekkingen. Oplaag ruim 12. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 198 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 Uitgave dei Firma s F. van de Velde Jr en G. W den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of 2.30 per kwartaal, Franco per post I 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTtEPRüSc Van 1-5 regels 11 50. iedere regel meep 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1-5 regels 10 50. iedere -egel meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen Zullen Duitschland en Italië ingrijpen? Het einde van Groot Roemenië is in zicht, maar erg vlot gaat het niet, nu de delegaties te Turnu Severin geen basis voor een regeling hebben kunnen vinden. Roemenië heeft begrepen, dat het practisch is overgeleverd aan zijn buren. Het kan er weinig tegen uitrichten, maar de gebeur tenissen van de laatste dagen hebben wel duidelijk gemaakt, dat de Roemenen niet van plan zijn, zich onder den voet te la ten loopen. Br is reeds eerder op gewezen, dat de regeling der Balkangeschillen niet slechts een zaak is van de Balkan-Staten alleen. Speciaal Roemenië is door zijn delfstoffen- rijkdom een speculatieobject van de groo- te mogendheden, die daarbij allen in meer of mindere mate geinteresseerd zijn. Nu komt daar thans nog een overweging bij. Het is in het belang van de ordening welke de spilmogendheden zich in 2iuid Oost-Europa hebben gedacht, dat het Bal kanprobleem, zooals het er thans ligt, snel wordt opgelost. Nadat Duitschland en Rusland het Poolsche vraagstuk hadden geliquideerd, deed zich spoedig het Balkan-probleem in zijn vollen omvang gelden. In de eerste plaats doordat Duitschland ook de Balkan in zijn politieke orienteering had opgeno men, maar in niet mindere mate, doordat ook Rusland duidelijke avances maakte in de richting van den Balkan, waar in de derde plaats Italië zich als sterk geïn teresseerde aandiende. Hier waren dus de bondgenooten tege lijkertijd concurrenten. Slechts werden zij tot elkaar gebracht in hun afweerpolitiek tegen de Britsche invloeden. Roemenië had bovendien een Britsche garantie en er was dus alle aanleiding om vroeg of laat een uitbarsting in het Balkanbekken te vree zen. Tenslotte heeft Roemenië, de ernst van den toestand begrijpend en tot het inzicht gekomen, dat 's lands nationale bestaan op het spel stond, de politiek van half slachtigheid laten varen. Tijdig is men in Roemenië tot het inzicht gekomen, dat het onderhouden van vriendschappelijke be trekkingen met alle oorlogvoerenden een politiek is, welke ten verderve voert. Te meer, waar de vriendschap van Engeland slecht in overeenstemming was te brengen met een Duitsch-Roemeensche vriendschap. Hoe het zij, Berlijn is er in geslaagd, Roe menië langzamerhand van de geallieerden in het Westen los te weeken. In dat op zicht heeft de gevolmachtigde voor econo mische aangelegenheden, dr. Clodius, die door de Wilhelmstrasse naar de Balkanlan- den was gezonden, daar zeer verdienstelijk werk gedaan. Want behalve, dat hij in Boekarest accoorden van vèr gaande strek king heeft afgesloten, heeft zijn optreden er uiteindelijk veel toe bijgedragen, dat Roemenië de Britsche garantie heeft afge schreven en een politiek is gaan voeren, welke op de as was afgestemd. Ongetwij feld heeft ook de slappe Britsche houding ten aanzien van de Russische aanspraken daartoe veel bijgedragen, al mag het niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat het op treden van den nieuwen Britschen ambas sadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps aan de resolute Balkan-politiek van het Kreml niet geheel vreemd is geweest. Tenslotte gebeurt er achter de schermen meer, dan men weet en het is te begrijpen, dat er Engeland veel aan moet gelegen zjjn, Rus- ladn en de as-mogendheden juist op den Balkan tegen elkander in het harnas te ja gen. Duitschland heeft aan de regeling van het Bessarabische vraagstuk zijn goedkeu ring gehecht, zij het ook, dat door het af staan van de Boekowina de Duitsch-Roe meensche grensscheiding werd opgeheven. Er kan niet aan getwijfëld worden dat Duitschland en Italië er het grootste be lang bij hebben, de rust op den Balkan te bewaren en tegelijk de Britsche invloeden in dit gebied uit te schakelen. Daarv.oor is het noodig, niet slechts de belangensferen af te bakenen, maar te vens een regeling van de grensconflicten en van de bevolkingsmoeilijkheden te be vorderen. Daardoor zouden niet slechts de Balkan vraagstukken worden geregeld, met uit schakeling van Britsche invloeden, tevens zou daardoor de Balkan sterker worden gebonden aan de as. In deze ontwikkeling is thans een ha pering gekomen door het onderbreken der Hongaarsch-Roemeensche besprekingen. Het schijnt wel zoo te zijn, dat Roemenië niet bereid is zich zonder meer neer te leg gen bij de Hongaarsche verlangens. In dit verband trekt ook het optreden van de IJzeren Garde de aandacht. Deze ontwikkeling mag zeker met groote be langstelling worden afgewacht, vooral waar er aanwijzingen zqn, dat Duitschland en Italië zich met de zaak zullen bemoeien. Zjj zullen niet langer de welwillende toe schouwers ztjn, maar daadwerketjk ingrij pen. Daartoe zjjn thans de gezanten te Boe dapest en Boekarest resp. naar Rome en Berlijn ontbonden om rapport uit te bren gen, terwijl Ciano en Von Ribbentrop bo vendien de ministers van buitenlandsche zaken van Hongarije en Roemenië voor een bezoek aan Weenen hebben uitgenoo- digd. De strekking van deze uitnoodiging kan niet onduidelijk zjjn. Er is alle reden om aan te nemen, dat de as-mogendheden, die in October 1938 te Boedapest een ontwerp voor de regeling van het Balkan-vraagstuk aanvaardden, thans willen ingrijpen en zoowel Roemenië als Hongarije tot de orde zullen roepen. Hongarije heeft reeds eerder van Ber lijn een wenk gekregen, zijn aanspraken onder de gegeven omstandigheden te ma tigen, met de toezegging bovendien, dat na den oorlog volledig recht zal worden gedaan. De eischen welke Hongarije stel de, wettigen de veronderstelling, dat men zich in Boedapest van dezen wenk niet veel heeft aangetrokken. Wellicht dat Von Ribbentrop en Ciano graaf Csaky, thans voor een compromis kunnen vinden. Het moet onwaarschijnlijk worden geacht, dat zjj de Duitsch-Italiaansche opvatting nu dwingend zullen willen doorzetten. Want dat zou wel eens kunnen beteekenen, dat de lont in het kruit wordt gestoken. De berichten uit de Balkanlanden, op het oog onbeteekenend, maar in werke lijkheid alle van groote beteekenis ma ken het duidelijk, dat er kapers op de kust zijn. En die Kapers zullen geen gelegen heid laten voorbijgaan, om de aandacht af te leiden van andere bedreigde punten, als de Zuid-Oostkust van Engeland, of de kust van Britsch Somaliland. Berlijn en Rome zullen er thans veel voor over hebben, de uitbreiding van het conflict naar den Balkan te voorkomen. Daarvoor is veel diplomatiek vernuft ver- eischt, naar het zich laat aanzien. De komende besprekingen in Weenen. Van semï-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: Het feit, dat tot de Weensche besprekin gen tusschen den Rijksminister van bui tenlandsche zaken Von Ribbentrop en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Graaf Ciano de ministers van bui tenlandsche zaken van Hongarije en Roe menië zijn uitgenoodigd, leidt tot de gevolg trekking, zoo verklaart men in politieke kringen alhier, dat de aangekondigde be sprekingen betrekking hebben op de kwes ties welke tusschen Hongarije en Roemenië moeten worden opgelost. Bij de besprekingen welke destijds in Salzburg met de staatsheden van het Euro- peesche Zuidoosten gehouden zijn, hebben de as-mogendheden Duitschland en Italië, zooals bekend, op de noodzakelijkheid ge wezen, dat de tusschen Hongarije, Bulga rije en Roemenië bestaande ethnographische en territoriale vraagstukken in den zin der gerechtigheid en eerlijkheid en in het be lang van een wederzijdsche stabilisatie van den vrede in dit gebied moeten worden op gelost. Terwijl de RoemeenschBulgaar- sche onderhandelingen, zaoals men weet, gunstige vorderingen maken, is er tusschen Hongarije en Roemenië tot dusver nog geen accoord tot stand gekomen. Het zou er thans om gaan, het Hongaarsch-Roemeen sche vraagstuk in den geest van de grond gedachten welke de rechtstreeks betrokke nen destijds bij de besprekingen te Salzburg hebben erkend en rekening houdende met de inmiddels opgedane ervaringen nog eens met de ministers van buitenlandsche zaken van Hongarije en Roemenië te behandelen. CIANO EERST NAAR SALZBURG. Graaf Ciano zal zich, naar het D.N.B. te Rome verneemt, eerst naar Salzburg bege ven, vanwaar hij tezamen met den rijks minister van buitenlandsche zaken naar Weenen zal reizen. De Bulgaarsch-Roemeensche onderhandelingen. De Bulgaarsche pers constateert op nieuw, dat de teruggave van het zuiden der Dobroedsja aan Bulgarije een feit is, waartoe definitief is besloten. Van de zit ting der financieele commissies der beide delegaties zal het afhangen, of de onder handelingen nog in den loop van deze week kunnen worden gesloten. Een Roemeensch-Italiaansch handelsaccoord. Gisteren zijn in Krajova de onderhan delingen tusschen Roemenië en Bulgarije voortgezet. De wederzijdsche juridische en financieele vakcommissies hielden gemeen schappelijke vergaderingen. De onderhan delingen worden vandaag voortgezet. i>E BULGAARSCHE BEZETTING DER ZUIDELIJKE DOBROEDSJA. Naar het D.N.B. te Sofia verneemt, zal met de bezetting der Zuidelijke Dobroed sja door de Bulgaren uiterlijk begin Oc tober begonnen worden. Het gerucht, dat de Bulgaarsche regeering reeds begin Sep tember wilde binnentrekken, zou niet op Profiteerend van de daartoe thans betere weersgesteldheid is een begin gemaakt met het rooien van de winter aardappelen. Jong en oud helpt mede om den oogst binnen te halen. (Foto Pax Holland). Het tijdelijk verbod voor veriiandelen van kaas is ingetrokken. Nadere maatregelen ter reguleering van den kaashaiidel. VASTSTELI ING VAN MAXIMUMPRIJZEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat de in het op 19 dezer verschenen persbericht aan gekondigde maatregelen ter reguieering van den kaashandel en de kaasprijzen met ingang van heden in werking zijn getreden. Deze maatregelen houden het volgende in. REGULEERING VAN DEN HANDEL. Ten einde een juiste verdeeling van de aanwezige voorraden kaas, zoomede van de hoeveelheden nog te bereiden kaas te bereiken, is het verhandelen van kaas aan de volgende voorschriften gebonden 1. De geheele kaasproductie moet worden verhandeld via den groothandel. In verband hiermede is de verkoop van kaas door de producenten rechtstreeks aan den consu ment verboden. 2. De producenten moeten de door hen bereide kaas binnen een bepaalden termijn verkoopen, behalve voor zoover betreft een hoeveelheid boerenkaas, bestemd voor nor maal eigen huishoudelijk gébruik. Voor zoo ver men gewoon was, de kaas via een markt aan den groothandel af te zetten, moet zulks nu ook blijven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij producenten in- koopen van kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale en in het bezit zijn van een daartoe strekkende ver gunning. Deze vergunningen kunnen wor den verstrekt aan handelaren en aan han delaren-producenten, die aan bepaalde eischen omtrent omzet of opslagruimte voldoen. Ten einde nu een overzicht te hebben van de beschikbare hoeveelheden kaas is voorts aan genoemde handelaren en hande laren-producenten met vergunning een aanmeldingsverplichting opgelegd. Deze verplichting heeft betrekking op alle door waarheid berusten. Evenwel is het niet uit gesloten, dat een symbolische machtsover neming op een vroeger tijdstip overeen gekomen zal worden. Gisteren is te Boekarest een nieuw handels- en betalingsaccoord tusschen Roe menië en Italië onderteekend. Dit accoord stelt nieuwe quota voor den handel vast en bevat een nieuwe regeling voor het betalingsverkeer. Het accoord wordt op 1 September van kracht. De Mohammedanen in Bosnië en Herzegowina. De leider van de 900.000 zielen tellende Bosnische Mohammedanen heeft aan jour nalisten te Agram verklaard, zoo meldt het D.N.B. uit Belgrado, dat de Moham medanen in Bosnië en Herzegowina bij hun eisch volharden om een eigen vierde autonomie bestuurseenheid naast Kroatië, Servie en Slowenie te verkrijgen. Dit zou overigens niet de belangen van het Kroati sche volk schaden. hen wekelijks ingekochte of zelf bereide kaas. Deze aanmeldingsverplichting betee- kent, dat de handelaar, resp. producent van de door hem betrokken resp. bereide hoe veelheden opgave moet doen aan de cen- trale en dat hij daarover niet mag beschik ken alvorens daartoe van de centrale toe stemming te hebben ontvangen. Na ont vangst van de opgave zal de centrale we kelijks aan de hand van de hoeveelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen opslag in het bui tenland vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd. Daarnaast kan de cen trale, indien zij zulks noodzakelijk acht, van de resteerende aangemelde hoeveelheid nog laten inleveren. Nadat de leveringsver plichtingen zijn vastgesteld, kan het res teerende der aangemelde hoeveelheden door de centrale voor den handel worden vrijge laten. Teneinde ook de thans aanwezige voor raden kaas in de regeling te kunnen be trekken is een gelijke aanmeldingsverplich ting met overeenkomstige gevolgen gelegd op allen, die bij het in werking treden der nieuwe maatregelen derhalve op 28 Augustus kaas in een hoeveelheid groo- ter dan 500 kg. in voorraad hebben. Ook deze oude voorraden mogen derhalve niet verhandeld en afgeleverd worden, dan na dat de centrale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen zullen, naar ver wacht wordt, tot een regelmatiger voor ziening van de binnenlandsche markt lei den, waardoor te ruim of te gering aan bod met de daaraan verbonden prijsfluc tuaties kan worden voorkomen. Reguleering van de prouductïeen de prijzen. Het is gewenscht gebleken, .de mogelijk heid te openen ook voor de productie van kaas regelen te stellen. Op grond hiervan zal de productie van bepaalde soorten fabriekskaas kunnen worden verboden of wel voorgeschreven. Een zoodanig ver bod wordt dezer dagen voor de productie van 30 -f- kaas gesteld. Ten einde aan een verdere verhooging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoopsprijzen van kaas bij den producent maximum-prijzen vastgesteld. Bij de bepaling van de gros siers- en detailprijzen van kaas kan wor den uitgegaan rekening houdende met een eventueelen aftrek voor de gebruike lijke kwaliteitsverschillen van deze of- ficieele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mo gen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei j.l. voor den tusschenhandel en den detailhandel geldende marges. BEPERKING KOOPEN VAN KAAS DOOR DEN CONSU MENT GEHANDHAAFD. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 dezer ingestelde vervoer- en aflevcringsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift echter, dat aan den consument slechts kg kaas per keer mag worden verkocht, is echter gehandhaafd. les. VERSTERKING VAN HET CULTOREELE LEVEN IN NEDERLAND. Maatregelen binnenkort te verwachten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kunnen binnenkort van overheidswege ver schillende maatregelen verwacht worden tot versterking van het cultureele leven in Ne derland. Zoo wordt door het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen met de algemeene Ned. kunstenaars organisatie (N.O.K.) overleg gepleegd over een pro gramma voor staatsprijzen voor letterkun de, dramitische kunst, toonkunst en film kunst naast de reeds bestaande prijzen voor beeldende kunsten en bouwkunst. Ir. S. L. Louwes directeur- generaal van de voedsel voorziening. Bq beschikking van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van denzelf den datum aan ir. S. L. Louwes, regeerings- commissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, hoofd van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, den persoonlijken titel van directeur-gene raal van de voedselvoorziening verleend. Beperking van het motorverkeer. De in ons nummer van gisteren gepubli ceerde maatregelen betreffende stopzetting van het autoverkeer met Nederlandsche auto's gedurende den nacht, hebben naar het A.N.P. nader mededeelt, betrekking op alle motorverkeer. In het bewuste be richt dient derhalve overal „motorvoertui gen" in plaats van „auto's" gelezen te wor den. De overeenkomst van Constantinopel. Engeland heeft haar volgens Rome geschonden. In Italiaansche politieke kringen ver klaart men, in zake den toestand in Noord-Afrika, dat Groot Brittannië niet alleen Egypte hoewel dit land niet in staat van oorlog is tot oorlogsgebied verklaard heeft, doch ook de overeenkomst van Constantinopel geschonden heeft. Deze overeenkomst bepaalt, dat het Suezkanaal in vredes- en in oorlogstijd neutraal en voor alle landen open moet blijven. In Egypte en in het gebied van het Suez kanaal is dus een toestand ontstaan welke volkomen onwettig is en waarvoor ook de vertegenwoordigers van Egypte klaarblij kelijk mede verantwoordelijk zijn. De open bare meening van Italië is van oordeel, zoo verklaart men, dat deze dubbelzinnig heden verklaard moeten worden, aldus het D.N.B. te Rome.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1